Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1451) Gh0sT válasza qqzs (#1448) üzenetére


Gh0sT
addikt

Van ehhez hasonló night lightom, és tényleg baromira jó. Tudom, ágyúval verébre, ráadásul a végén jó eséllyel lesz majd valami gányolt izém, ami ráadásul talán többe is kerül mintha kész megoldást vettem volna. A lényeg most a tanuláson van, kimaradt az életemből ez a vonal teljesen viszont érdekel, szívesen olvasok róla és szívesen próbálkozok. :)

qqzs: Domoticz alól látod az összes szenzor elemének feszültségét.

[ Szerkesztve ]

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#1452) itanczos válasza Gh0sT (#1451) üzenetére


itanczos
senior tag

Igen, HomeAssistant is mutatja az elemeket.
A merülési riasztást magad kell megcsináld!
De szerintem a gateway is riasztani fog.

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1453) Spuri2000


Spuri2000
senior tag

Na elkezdtem ismerkedni az Arduinoval, de már el is akadtam hogy tudok több loop-ot egyszerre futtatni.
Erre valakinek valami épkézláb, egyszerű megoldása?
Neten írják, hogy a delay-t felejtsem el és a millist használjam. (Ez még nem tudom mi fán terem de idővel ez is menni fog. :) )

(#1454) Yoshida válasza layerke (#1368) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Köszi, sikerült beüzemelni.

Grafanában egyelőre 3 grafikont csináltam, de egyiken se látszik semmi :D ha odaviszem az egeret, akkor mutatja hogy 24.3000 ez a 24.3 fok lenne, de vannak üres pixelek, hova ha viszem az egeret nem mutat semmit, majd megint van egy ilyen 24.3000, de grafikailag nem látszik semmi, csak az egérrel tudom ellenőrizni hogy van ott adat..

(#1455) krisztián28 válasza Gh0sT (#1449) üzenetére


krisztián28
csendes tag

Szia!
Nézd meg ezt a rajzot, szerintem pont azt tudja ami kell neked. :)
Egyébként a converternek van 2 db bemenő vezetéke + és GND és van két kimenő vezetéke + és GND tehát a bekötése nem bonyolult.

[ Szerkesztve ]

(#1456) mekkGyver válasza Gh0sT (#1449) üzenetére


mekkGyver
aktív tag

Step down bekötése a világ legegyszerűbb dolga. Az in-re rákötöd a tápot, műszerrel beállítod a potméteren, hogy kerek 5V legyen a kimenet, aztán kötheted is rá, amit akarsz.
A másik alternatíva (ezért is kérdeztem a töltést), hogy csak egy cellát használsz, és ilyen[link] Step UP konverteres töltő elektronikával csinálsz belőle 5V-ot. Egyúttal megoldva a töltés is. Egy telefon töltőt rádugva fel tudod tölteni a cellát, így ki se kell szedni. Kék lámpa jelzi, ha feltöltött.
De van ilyen fix 5V-os Step UP is, ha nem kell a töltés.

Idegeskedni nem más, mint mások hülyesége miatt magunkon bosszút állni.

(#1457) mekkGyver válasza krisztián28 (#1455) üzenetére


mekkGyver
aktív tag

Igen, gyakorlatilag ez is olyan, mint amit én ítram, csak 2 külön modullal, meg ott a 3,3V táp IC is.

Idegeskedni nem más, mint mások hülyesége miatt magunkon bosszút állni.

(#1458) Gh0sT válasza krisztián28 (#1455) üzenetére


Gh0sT
addikt

Köszönöm, közben találtam videót a bekötésre, valóban nem bonyolult, csak nem láttam még ilyen két bemenetes, két kimenetes convertert, illetve az sem volt tiszta, hogy a kimenő feszültséget hogy a viharba fogom állítani. Most már megvan minden.

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#1459) krisztián28 válasza mekkGyver (#1457) üzenetére


krisztián28
csendes tag

Az nrf24l01 modul miatt gondoltam, hogy szüksége lehet a 3.3V-ra :)

(#1460) Piedon válasza Gh0sT (#1451) üzenetére


Piedon
tag

Lehet, hogy lúzer kérdés de ezt a feszültséget hol látom domoticzban?

(#1461) Gh0sT válasza mekkGyver (#1456) üzenetére


Gh0sT
addikt

Ha ezt előbb tudom...
Amit most linkeltél powerbank szerű megoldást, az ha jól értem a behelyezett 18650-es cellából mindenféle forrasztás nélkül csinál egy 5V-os kimenetet az USB ágon, amit már köthetek a ledekre, a relére és az Arduino raw lábára? Ráadásul helyben tölthető lenne...

Most már csak az a kérdés, hogy vajon egy cellával meddig menne el az Arduino.

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#1462) Gh0sT válasza Piedon (#1460) üzenetére


Gh0sT
addikt

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#1463) mekkGyver válasza Gh0sT (#1461) üzenetére


mekkGyver
aktív tag

Így van. És még világít is pirosan, ha szint alá merül a cella.

Hogy meddig megy el, az majd kiderül. Én továbbra is maradok a jó öreg kettőhúsznál...

[ Szerkesztve ]

Idegeskedni nem más, mint mások hülyesége miatt magunkon bosszút állni.

(#1464) Yoshida válasza Gh0sT (#1461) üzenetére


Yoshida
aktív tag

van két cellás verzió is :)

[link]

szerk:

4 cellás:

[link] :D

[ Szerkesztve ]

(#1465) mekkGyver válasza Yoshida (#1464) üzenetére


mekkGyver
aktív tag

meg 4,6... cellás is. Bőség zavara. Imádom ezeket a kínaiakat, csak ne kéne 3 heteket várni... :)

Idegeskedni nem más, mint mások hülyesége miatt magunkon bosszút állni.

(#1466) layerke válasza Yoshida (#1454) üzenetére


layerke
aktív tag

Menj be egy grafikonba szerkesztésre és a display fülön a null value legyen connectedre állítva, akkor lesz egybe vonalad.

(#1467) Yoshida válasza layerke (#1466) üzenetére


Yoshida
aktív tag

köszi ezt is :) így már jó.

Nem lehet ezt finomhangolni? Ha jól látom az a gond, hogy bekerül az adatbázisba percenként 3 érték, de mivel a hőmérő csak percenként egyet küld, a másik kettő bejegyzés az üres/nulla vagy valami. Elég lenne a percenkénti egyet berakni az adatbázisba, de ha jól sejtem már a domoticz is percenként 3-at kap valahogy, és azt adja tovább...

(#1468) layerke válasza Yoshida (#1467) üzenetére


layerke
aktív tag

Ezt most nem teljesen értem, a domoticz az influxdbbe akkor tolja át, amikor jön egy új érték az eszköztől, ha ez percenként 3x van, akkor percenként 3szor frissül az influxdbben is és ezt jeleníti meg a grafana. :F Nem világos mi a gond, jó lenne látni a domoticzodat is meg a hőmérőd programját (nem tudom milyen hőmérőd van gyári-e vagy mysensors) meg a grafanát is.

[ Szerkesztve ]

(#1469) alcsapalcsa


alcsapalcsa
tag

Azt hiszem ez egy igazi pro szerkezet :)
[link] - fali kapcsoló okosító :)

(#1470) kleinguru válasza itanczos (#1432) üzenetére


kleinguru
addikt

Nagyon szépen köszönöm!

Valamiért kütyüben gondolkodtam, de tökéletes nekem a ping alapú mérés is, mármint ha válaszol a tv a ping requestre.

Neked is köszönöm krisztián28!

Igazából ahogy látom ki kell választanom, hogy HomeAssistant, vagy Domoticz. Valaki össze tudná hasonlítani objektíven:F

Olyan dolgok érdekelnének, mint Siri integráció, illetve a Xiaomi eszközök integrációja.

[ Szerkesztve ]

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#1471) Norby-007


Norby-007
tag

Sziasztok,

Nézelődtem az elmúlt időben és túl vagyok azóta egy csőtörésen is sajnos ami még inkább arra késztet, hogy kiépítsem az otthoni "shut-off valve" rendszeremet. Egy közel 7 éves flexicső adta meg magát a mosdóban a csap bekötésénél, még szerencse, hogy otthon voltunk és csak másfél órát folydogált a víz, de így is tönkrement a kis szekrény és kb fél vödör vizet szedtem fel a padlóról a fürdőben.

A problémám az, hogy a házban bent nem tudom sehova felszerelni az elzáró szelepet, mert nincs meg a bejövő cső csak a regiszterekhez megy már föl a padló alól a cső és így legalább négy helyre kellene felszerelni egy-egy záró motoros szelepet, ami nem igazán költség hatékony és ezzel még a falban futó csövek töréséből fakadó vízkifolyás sem lenne megoldva. Ezért döntöttem úgy hogy a kültérben lévő vízóra aknába kellene felszerelni az elzáró szelepet, amik lehetnek olyanok amik magukban tartalmazzák a vevő egységet is (z-wave) pl: [link]

vagy olyan ami zigbee-s:
[link]

de ezek egyik sem igazán kültérre vannak tervezve. Bár a vízóra aknámon van egy tető és az akna felett pedig egy felépítmény van, így se eső, se hó soha nem jut még az akna tetejére sem, de télen azért az aknában nincs túl meleg, igaz mínusz nincsen, de pára, nedvesség azért előfordul.

Nem találok sehol olyat amit kültérre javasolnának, vagy szerelnének fel (ez számomra érdekes), de úgy vélem az én aknám már felfogható beltérnek félig meddig.

Kérdésem az lenne, hogy lehetne esetleg szerintetek sonoff kapcsolót itt működésre lehetne bírni? A háztól kb 8 méterre van az akna, annak ugye van egy vas fedele, az oldalfala pedig 20 cm-es zsalukőből van, és még ott van a ház fala is vakolatokkal 30-as téglával, és szigeteléssel. Azaz megkaphatná a kapcsoló a kívánt jelet bentről a házból? Eljutna addig a jel?
A másik pedig az, hogy sonoff kapcsoló is wifi jelet kíván, így ha nincs net (például tegnap egész napra kiesett a szolgáltatás is Digi barátunk jóvoltából) akkor esetleg a raspberry-re rakott home assistanttal tudnám irányítani a sonoff kapcsolót? És ehhez a házban mondjuk a xiaomi water sensort alkalmazni?
SOk a kérdés tudom de zanzásítva:

- eljut a jel az aknába?
- működnek ezek a kütyük az aknában?
- wifi jel nélkül tudom irányítani a rasberryvel és home assistanttal a sonoff kapcsolót?
- xiaomi water leak sensorral össz tudom okosítani a raspberryn futó home assistnattal a sonoff kapcsolót?
- és még hab a tortára kaphatok erről a telómra jelzést is? vagy ahhoz már végképp kell a wifi is?

Előre is köszönöm ha tudtok foglalkozni a felmerült kérdéseimmel.

(#1472) Piedon válasza Norby-007 (#1471) üzenetére


Piedon
tag

Személy szerint nem raknám ezt le aknába, mert a párás környezet kicsinálja. Amúgy 12Voltot hogy viszel le az aknába? Mert akkor meg már minek a wifi ha kábelezni kell? De amúgy a puding próbája az evés: lemész az aknába egy okostelefonnal és megnézed a wifi jelerősséget, van erre a play áruházban program.

[ Szerkesztve ]

(#1473) itanczos válasza kleinguru (#1470) üzenetére


itanczos
senior tag

Bár én HA párti vagyok, de nekem úgy tűnik a HA-ban hamarabb implementálják a Xiaomi cuccokat.
Siri a HomeBridge-n keresztül oldható meg. Van a HB-nek is HA plugin-je és fordítva is.

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1474) sepsi0


sepsi0
őstag

Izzó 7.99 [link]
GB11MI

[ Szerkesztve ]

(#1475) itanczos válasza Norby-007 (#1471) üzenetére


itanczos
senior tag

Nekem vannak Xiaomi vízérzékelők.
A Xiaomi Gateway-on keresztül a HomeAssistant fogadja a riasztást.

Kérdésedre válaszolva, meg lehet oldani azt, hogy a víz érzékelő a HA-n keresztül elzárja a csapot. Én is így szeretném megoldani.
Egyelőre csak riaszt. A riasztást a Gateway-on keresztül is meg tudod oldani, de a HA-val is.

Az aknába én mindenképp kábelesen vinném a vezérlést! A Sonoff-ok sem IP védettek, csak beltérben használhatók.

Szóval, vezérlő kapcsoló még beltérbe, aknába viszont mindenképp IP védett szelepet tegyél! Ha nincs, akkor próbáld meg a szigetelést magad megoldani. Akár egy hungarocell dobozzal a szelep köré.

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1476) itanczos válasza sepsi0 (#1474) üzenetére


itanczos
senior tag

Köszi az izzó linket!

Mielőtt valaki megveszi, tudjon róla, hogy elég hideg fénye van és nem állítható a színhőmérséklet (600 lm fényerő)!

Ez az izzó nekem jobban bejön, állítható fehérséggel (450 lm fényerő):
Xiaomi Philips okos izzó most diszkont áron 2668 Ft!

[ Szerkesztve ]

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1477) krisztián28


krisztián28
csendes tag

Sziasztok!
Valamelyikőtök leírná ha van ideje rá, hogy mégis mit tud az MQTT?
Mi is ez? Hogy kell használni? Hogy kell konfigurálni?
Sajnos magyar nyelven nem sok mindent találtam róla :(
Van egy rahedli esp8266-os cuccom, de mivel nem teljesen voltam elégedett a "sebességével" (Domoticz HTTP protokollt használtam) ezért parkolópályára tettem őket és inkább a MySensors felé indultam. Most viszont kipróbálnám az espeasy-t Domoticz MQTT-n keresztül kommunikálni a Raspberry-n futó Domoticz-al.
Viszont nem tudom, hogy merre induljak...
Előre is köszönöm ha valamelyikőtök szán erre időt és megfogalmazza egy pár mondatban.
Lehetséges, hogy a többieknek is segítség lenne :)) :))

(#1478) itanczos válasza krisztián28 (#1477) üzenetére


itanczos
senior tag

Lényeg, hogy van egy “központ”, amit brókernek hívnak.
Minden kliens (gyakorlatilag a domoticz vagy Homeassistant is az) erre csatlakozik.
A szerveren vannak un. topic-ok, témák.
Ezek fa vagy hierarchikus rendszerben vannak.
Általában egy kliens publikál és feliratkozik egy-egy topic-ra.
A publikálás azt jelenti, hogy oda írja a státuszát, státuszait. Ezek lehetnek pl. hőmérő adatok, relé állapot, stb.
A feliratkozás pedig azt, hogy a szerveren adott topic-öt figyelve, az oda beírt adatokat feldolgozza.
A klienseken be kell állítani, hogy milyen topic-ba írjon és melyiket olvassa.
Pl:
Kliens publikál a /sonoff1/ topic-ban:
/sonoff1/relay/state/0
Ez azt jelenti, hogy a saját nevének megfelelő topic-ot nyit, ha még nem lett volna meg, majd azon belül a relay szekció state (állapot) mezőjének ad egy 0 értéket.
Mondjuk, ha a Homeassistant előfizetett a /sonoff/relay/state topic-ra, akkor egyből tudja, hogy a 0 érték esetén a relé nincs behúzva.

Ha mondjuk szeretnénk ezt a relét bekapcsolni, akkor publikáljunk a sonoff relé state topic-jába egy 1 értéket.
Ezt figyelve, a relé behúz.

Kicsit bonyolítja a dolgot, hogy legtöbbször van egy state (állapot) és egy cmd (parancs) topic is egy változtatható eszközhöz, mint a relé. Ez célravezető, mert így vissza jelezhető, hogy valóban megtörtént-e a kapcsolás.

Ezeket az adatokat be kell állítani a klienseken az MQTT beállításoknál.

Lényeg, hogy több kliens is figyelhet egy-egy topic-ot.
Elvileg többen is publikálhatnak ugyanabban a topic-ban.

A klienseken be lehet általában állítani, hogy milyen időközönként publikálják az értékeket, de persze azonnal frissítik, ha változik az érték.

Maga a “szerver”, bróker egyszerű feladatot lát el, ezért nincs is túl bonyolítva.
A leg elterjedtebb a Mosquitto bróker.

Fontos még megjegyezni, hogy javasolt a kapcsolatok jelszavazása, titkosítása.
Gyanítom, hogy pl a xiaomi cuccok is így kommunikálnak. (Egy xiaomi kamerában láttam a mosquitto-t. )
A kapcsolat lehet TCP és UDP is. Xiaomi az utóbbit használja.

[ Szerkesztve ]

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1479) itanczos válasza itanczos (#1478) üzenetére


itanczos
senior tag

Bocsi, telefonról írtam és a szerkesztési idő lejárta után láttam még 1-2 hibát. :)

Annyit még, hogy alapból TCP-n történik a kommunikáció, a 1883-as porton.

HomeAssistant-nál, ha a configuration.yaml állományban az mqtt: sort kell be illeszteni.
Ezzel elindul a beépített bróker.
Címe a szerver címe, port a 1883.
Név: homeassistant
jelszó, a HomeAssistant-ban beállított jelszó. Alap beállítással nincs jelszó.

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1480) mekkGyver válasza krisztián28 (#1477) üzenetére


mekkGyver
aktív tag

Képzeld el úgy, mint egy iskolában. A "gyerek" publikál a "füzet" topicba, amire feliratkozott a "szülő" és a "tanár" eszköz is. Ha adatot lát feldolgozza. Válaszként a "tanár" publikál az "ellenőrző" topicba, amire feliratkozott a "szülő", és a "diák" is. :D
Az a jó, hogy nincs hierarchia (kliens-szerver), bárki publikálhat bármelyik topicba, és bárki olvashatja, aki feliratkozott rá. Gyors, és egyszerű. Kicsit még bonyolítja a dolgot a QoS, ha valaki akarja elmagyarázza, én nem szoktam foglalkozni vele.

A Domoticz a domoticz/in topikot figyeli, és json szkriptekkel kommunikál. Az "idx" változóból tudja, hogy melyik eszköz 'írt' neki, amit 'ő' oszt ki az eszköz hozzáadásakor.

[ Szerkesztve ]

Idegeskedni nem más, mint mások hülyesége miatt magunkon bosszút állni.

(#1481) Norby-007 válasza itanczos (#1475) üzenetére


Norby-007
tag

Köszi.
A helyzet a következő, amikor 7 éve kialakítottam a kinti környezetet a vízóra akna köré akkor nem gondoltam az okos megoldásokban. Sajnos, vagy nem sajnos szerintem akkor még ez nem is volt nagyon divatos.
Az egész az alábbi helyen található:
[kép]

Ide bentről a házból vezettem ki az áramot egy vezetéken. Erre szereltem egy kapcsolót amivel tudom kapcsolni kint a világítást, illetve két konnektort alakítottam ki, hogy oda elektromos szerkentyűket tudjak bedugni. Mivel a házból egy vezeték megy ki arra nem tudok bent a házban kapcsoló vezérlést tenni, mivel akkor semmi nem üzemelne alap állapotban csak ha a vízérzékelőm a házban jelezne vizet. Ami ugye nem jó megoldás. Még egy villanyvezetéket már nem tudok kivezetni és nem is áll szándékomban.
Azonban a konnektoroktól még tudnék egy vezetéket továbbvinni és az levezetni az aknába. Az alábbi képen látható a két konnektor és alatta az akna.

[kép]

Szerintem ez elég védett helyen van, de akkor sem hiszem, hogy a konnektorba lehetne dugni mondjuk egy xiaomi okos konnektort, vagy az aknába levinni a sonoffot. Pedig ezt kint kell megoldani valahogy, mert bentről nem tudom már az elektromosságot kapcsolgatni, csak oly módon, hogy vagy lesz kint feszkó vagy nem lesz semminél.
Ezért vagyok gondban az egésszel.
Egyébként ezek a motoros gömbcsapok, szelepek, smart velve-k egyike sem IP védett, nem kültériek, amit egyszerűen nem igazán tudok megérteni.
Aztán szerintem ezek arra vannak kitalálva, hogy bent az épületben a mindentől védett helyen lévő csapokat tudják tekergetni, de szerintem egy kinti aknában lévő szelepet évek alatt már olyan hatások érnek, hogy azt nem hiszem, hogy el tudja majd zárni egy ilyen automatikus elektromos szelep.
Ez a gondom most sajnos, meg leginkább az, hogy a házban nincs egy olyan hely ahol egyértelműen szakaszolni azaz lezárni lehetne a bejövő vizet.
Ezért nem tudom megoldani a házban történő vezérlést és a kintre csak a szelep felszerelését :-(

Az írod, hogy a gateway-on keresztül meg tudom oldani, de az nem csak wifi esetén működik?
Ha megveszem a xiaomi víz érzékelőt és a gatewayt, ezeket összelövöm, majd feltelepítem a HA-ta egy raspberryre, akkor a HA-val tudom majd fogadni a vízérzékelő jelzését akkor is ha nincs wifi kapcsolat (azaz nincs net)? Vagy az mindenképpen kell hozzá? Ezt a részét még mindig nem sikerült felfognom a dolognak.

(#1482) itanczos válasza Norby-007 (#1481) üzenetére


itanczos
senior tag

Nahát!
Megnézve a képeket ez sima ügy!
Tegyél fel egy vízhatlan kötő dobozt az eső védett fa oszlopra, benne a sonoff relével.
Onnan vidd le a kapcsolt áramot a szelepnek!
A tető részen valszeg lesz még wi-fi. Ezt simán ki tudod próbálni egy telefonnal.
A szelep víz mentésítését már írtam.
Simán be tudod állítani, hogy mondjuk havonta végezzen egy teljes zárást és nyitást hajnal 3-kor. Ezzel megoldott a berohadás is.
A gateway csak a víz érzékelő, Homeassistant és a szelep közötti kommunikációért felelős, illetve riasztást is megoldhatod vele (hang-fény).
Ha nincs wi-fi, akkor halott a dolog. Számomra net=internet, hálózat=belső hálózat, wi-fi=belső vezetek nélküli hálózat.
Tehát, ha nincs net, az nem lényeges. Viszont, ha nincs wi-fi vagy hálózat, az már gáz! Mert nem lesz kapcsolat a gateway, Homeassistant és a szelep sonoff relé között.

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1483) Norby-007


Norby-007
tag

Biztosan elképesztő láma vagyok ebben a témában, de ezek alapján ha lesz egy raspberrym és egy xiaomi gatewayem akkor ezeket hálózatba kell kapcsolnom?

A home assistant telepítésénél olvastam az alábbiakat és videókon is találkoztam ezekkel a fogalmakkal:

"Előfeltétel:
- Raspberry Pi-n már telepítve van az operációs rendszer és be tudunk jelentkezni SSH-val
- Tudjuk a raspberry ip címét (ezt behelyettesítjük a leírásba az "ipcim" kulcsszó helyére
- Xiaomi Gateway LAN módba van kapcsolva és megvan a gateway mac címe és jelszava

Belépés a Raspberry Pi-be:
Windows alól PuTTY nevű szoftverrel..."

Nos van egy PC-m ami a netre kapcsolódik (most ezen írogatok éppen) lan kábellel van összekötve a DIGI-s routeremmel.
Ha lesz egy raspberrym és rá szeretném tenni HA-t akkor erről a gépről amit most használok rá kell lépnem a RPI-re a PuTTY szoftverrel. De hogyan? Hogy fogom elérni a RPI-t? Mivel fogom összekötni az RPI-t a PC-vel? LAN kábellel? De nekem az most a routerbe van kötve. És a Xiaomy Gateway LAN kapcsolódása? Kéne ide egy switch is esetleg nekem? És utána mindig kábelezve lesznek ezek a kütyük lannal? Nem értem én vezeték nélküli cuccokat szeretnék használni de wifi nélkül, mert az lehet elszáll mint ahogy tegnap is történt.
Valaki felvilágosítana engem ebből a sötétségből? Én nagyon szívesen tanulok és most úgy döntöttem beleásom magam ebbe, de annyi az infó, és én abszolút a 0-ról kezdem, hogy nehéz lesz.
Erről szinte minden anyag csak angolul van (vagy van csomó orosz és olasz is, de azokat a nyelveket nem vágom sajnos, nem mintha angolból perfekt lennék :O )
Kérem segítsetek.
Köszönöm.

(#1484) itanczos válasza Norby-007 (#1483) üzenetére


itanczos
senior tag

Ha első generációs az rPi, akkor a rajta levő LAN csatlakozóból fogsz egy LAN kábelt és bedugod a router-be egy szabad LAN csatlakozóba. Elvileg van rajta 4 db (rendszerint sárga színű).
Így hálózaton keresztül rá tudsz jelentkezni az rPi-re.
Ne haragudj meg, de felvet bennem némi bizonytalanságot, hogy ha ez nehézséget okoz, menni fog-e az okos otthon projekt. :F

[ Szerkesztve ]

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1485) Norby-007 válasza itanczos (#1482) üzenetére


Norby-007
tag

Köszi,
Visszaadtad a reményt :-)
Viszont akkor ahogy írtad kezd körvonalazódni a helyzet, azaz jól sejtettem, hogy a wifi működhet net nélkül is, de akkor itt mégis van nálam fogalom zavar amit az előző hozzászólásom is sejtet.
Tehát nekem van egy routerem amit a DIGI adott, ebből LAN kábel viszi a PC-ig a netet és ugyanez a router adja a wifi jelet is, amin a netet érik el a többi készülékek (mobilok, tabletek, notebookok). De nálam nincs otthoni hálózat kialakítva, mert eddig nem volt rá szükségem.
Nekem itt merül fel egy fekete lyuk: a DIGI routere ami szolgáltatja a wifi jelet és ezen keresztül érik el a netet a készülékek az használható belső hálózatra is? Kétlem, ehhez a routerhez nem igazán lehet sőt nem is lehet belepiszkálnom, mert akkor a DIGI tarkón csap.
És itt jön a másik kérdésem, akkor belső wifis hálózathoz kéne egy másik wifi routert vennem? A PC-mben egyébként nincs wifi vevő csak lannal tud hálózatra kapcsolódni, de most azon jön be a net jel a DIGI routerből.
Lehet az, hogy teljesen baromarcú vagyok ebben a témában? Pedig eddig minden PC-met magam raktam össze és van affinitásom is ezekhez a dolgokhoz, de megvallom őszintén hálózatokban nem mozgok otthon.

(#1486) Norby-007 válasza itanczos (#1484) üzenetére


Norby-007
tag

Abszolút megértem az aggályod én is így gondolnám kívül állóként a felmerül kérdéseimre, de menni fog, mert egyértelműen mindent meg tudok tanulni és érteni :-) Semmi nem tud megakadályozni, eddig mindent magam oldottam meg itthon a netről szerzett infókból (és azok is csak külföldi oldalakról származtak)
Nekem a routerben nincs négy LAN csatlakozó, csak egy, ez nem egy olyan router ami mindenkinek van (olyan nekem is van egy Linksys Cisco, de nem azt használom, mert nem lehet.) A DIGI a maga által adott huawei routert adta, de azzal ezek nem oldhatóak meg mert nem lehet hozzáférni sajnos.

(#1487) itanczos válasza Norby-007 (#1486) üzenetére


itanczos
senior tag

Tisztázzuk, milyen huawei routerről van szó?
Milyen módon megy bele a digis internet?
Talán mobil stick?

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1488) Yoshida válasza layerke (#1468) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Lehet, hogy benéztem valamit, most a parancssorban kiírattam az értékeket, és nincs benne fals érték, csak a jó értékek (pedig úgy emlékeztem, hogy a nullásak is bent voltak az adatbázisban):

> select * from device_nappalitemp
name: device_nappalitemp
time value
---- -----
1509863128000000000 24.4
1509863188000000000 24.3
1509863248000000000 24.4
1509863308000000000 24.4
1509863368000000000 24.3
1509863428000000000 24.3
1509863488000000000 24.4
1509863668000000000 24.4
1509863848000000000 24.3
1509863908000000000 24.3
1509863968000000000 24.3
1509864028000000000 24.3
1509864148000000000 24.3
1509864208000000000 24.3
1509864268000000000 24.3
1509864328000000000 24.3
1509864388000000000 24.3
1509864448000000000 24.3
...

Amíg nem volt meg a "null value legyen connectedre állítva, akkor lesz egybe vonalad." addig az egeret a grafikonon húzva volt két nullás érték, meg egy a mért érték. De akkor az adatbázisban jól van eltárolva, az a lényeg.

(#1489) Norby-007 válasza Norby-007 (#1486) üzenetére


Norby-007
tag

Nagy volt a szám, most néztem meg a routert és van rajta 4 db lan csatlakozó, de nem tudom lehet-e használni hálózat kialakítására, mert azt mondták róla, hogy a alapból letiltanak benne szinte minden funkciót a DIGI-nél, meg mondjuk elég rossz helyen is van nekem (hála a korrekt digis szakinak) a garázs falán van a pc-től kb 10 méterre egy falon túl, így is vennem kellett egy CAT6-os kábelt, hogy átvigye a gigabites netet több mint 10 méterre.
De igaz el lehetne helyezni az RPI-it ide a garázs falára is.
Akkor az azt jelentené, hogy net kapcsolat nélkül is lehetne a routeren keresztül kommunikálni a cuccok között és a wifije is élne net nélkül? Bocs de ezeket az infókat honnan lehet összeszedni?

(#1490) Norby-007 válasza itanczos (#1487) üzenetére


Norby-007
tag

mint előbb írtam bebuktam, mert 4 LAN van rajta két teló stb... Ebbe a routerbe optikai kábelen megy a net 500 Mbites van most az előzőben pedig leírtam, hogy hol helyezkedik el és a géppel hogy kapcsolódik.
Hogyan tudom legegyszerűbben leellenőrizni, hogy alkalmas lenne hálózatra? Dugjam rá az egyik notebookom lannal és utána valamit kéne tenni, de ezt még nem tudom hogy mi az :F

(#1491) Norby-007 válasza itanczos (#1487) üzenetére


Norby-007
tag

Egy ilyen cucc egyébként, de a DIGI korlátoz minden hozzáférést állítólag.

[link]

(#1492) itanczos válasza Norby-007 (#1490) üzenetére


itanczos
senior tag

Az a router a belső hálózatod lelke! :)
Vagyis ő osztja ki az ip címeket, az fogja össze az egészet.
Nem kell neked kialakítani, mert már megvan! :)

Vehetsz esetleg egy 4-8 portos switch-et, amivel eloszthatod már a lakáson belül is.
Elvileg nincs jelentősége, hol csatolsz fel egy eszközt.
Mondom, hogy elvileg. Mert persze ha van egy ág a router-ből, ami mondjuk 1Gb-es, azt tovább osztva, a mögötte lévő eszközök már osztoznak ezen az 1Gb-en. Mondjuk okos otthon viszonylatban ez nem lényeges.

Szóval, hajrá! :)

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1493) Norby-007 válasza itanczos (#1492) üzenetére


Norby-007
tag

Köszi,
De ezzel routerrel/modemmel ez a probléma (másnak is akad bőven) Én például most el akartam érni, de nem tudok rá belépni:

[link]

(#1494) itanczos válasza Norby-007 (#1493) üzenetére


itanczos
senior tag

Mit akarsz rajta elérni?

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1495) Norby-007 válasza itanczos (#1494) üzenetére


Norby-007
tag

Nem tudom, nem kell? :-)
Egyébként eszembe jutott, hogy pár éve, amikor még Telekom volt a net nálam egy linksys Cisco routerrel kialakitottam itthon hálózatot. Akkor a PC, egy laptop és mobil, valamint tabon lehetett elérni a PC megosztott mappáit és a gépen lévő fileokat lehetett bárhol elérni. Aztán vettem egy előbb egy nagy tv-t majd egy projektort vászonnal és már nem tabon nézegettem a dolgokat ezért nem raktam hálózatba újra a cuccokat, meg azóta win10 is lett, nem foglalkoztam ezzel. Megnézem majd, hogy ez most meg-e ezzel a Huawei routerrel.

(#1496) itanczos válasza Norby-007 (#1495) üzenetére


itanczos
senior tag

Nem kell “hálózatba rakni”, ha kapcsolódnak valamilyen formában, akkor már abban vannak! :)

Ami miatt szükséges lenne a router beállítása, az a távolról elérés miatt egy vagy több port átirányítása, illetve a DHCP beállítása néhány fontos eszköz fix ip címe miatt.

[ Szerkesztve ]

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1497) Norby-007 válasza itanczos (#1496) üzenetére


Norby-007
tag

Hát akkor ez nem fog menni, mert senki nem tudja elérni a digis routereket és ott olyan parasztok dolgoznak, hogy ezt nem is támogatják és azt mondják, hogy ehhez egyébként semmi közöm.

(#1498) itanczos válasza Norby-007 (#1497) üzenetére


itanczos
senior tag

Ha nem felejtem el, futok egy kört a témában. Dolgoznak ott volt kollégáim. ;)

Használd a keresőt! | iPhone 13 Pro 256GB | 3D: Tevo Tarantula | NAS: HP MicroServer Gen8 - Proxmox/XPenology | Okos otthon: HomesAssistant - HomeKit - Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/itanczos/index.html

(#1499) qqzs válasza Norby-007 (#1493) üzenetére


qqzs
őstag

Szerintem tulbonyolitod a kerdest. Nincs abban semmi letiltva negy lan portod van annyi kabeles netes kutyut dughatsz ra ha tobb kell kell egy switch amivel tovabbosztod. Kb olyan ez mint a sima konnektor eloszto.

Eladó: GTS450

(#1500) Norby-007 válasza qqzs (#1499) üzenetére


Norby-007
tag

Nem bonyolítom túl, azon a linken amit megadtam olvasható, hogy le van tiltva 4-ik lány port is és minden egyéb. Ahhoz, hogy a fentieket tudjam használni saját router kell, amit sehogy máshogyan nem lehet elérni csak úgy, hogy kérni kell telefonon a digit hogy állítsák át routerről modemre a Huawei-t és akkor a rákötött routerben már minden állítható lesz. Azaz kérni kell, hogy bridge módba tegyék át.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.