Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45001) ViZion válasza ViZion (#44986) üzenetére


ViZion
félisten

Nah, akkor rövid összefoglaló (influxdb, victoriametrics, prometheus), hátha valakinek majd hasznos lesz.

A fentebb már linkelt Victoriametrics-et a repó hozzáadása után lehet telepíteni. Előnyeit írják ott is. Több weboldalt, teszteket, stb. néztem, ez gyorsabb és kevesebb erőforrást igényel, mint a többi adatbázis (nyilván nem mindenre ez az ideális, de idő alapú adatokhoz ez kellett nekem).
Működésre bírni ez alapján lehet: [link]
A yaml include/exclude prometheus minták szerint kell megadni.
Grafana is Prometheus adatbázisként éri el, linkelt leírásban benne van.
HA restart, bódottá. :D :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#45002) Fuser és Tsa

Van valakinek tapasztalata a telekomos android tv-box-szal?
Az android tv remote integrációval összehoztam pár hónapja, működött is rendesen.
egy ideje nem elérhető és nem tudom újra párosítani vele.
most fogalmam sincs, hogy HA frissítés, telekom frissítés, vagy az én bénaságom okozza ezt.
működik valakinek?

(#45003) Yocee válasza daninet (#44990) üzenetére


Yocee
aktív tag

Nagyon köszönöm a szájbarágós leírást én is.
Sajnos nem megy a dolog, és nem tudom miért.
Szándékosan Tasmotával próbálkozom, mert azt könnyebb konfigolni.

A webes felülete a HA nak bejön, tehát a tunnel megy. Ha a 8123 portot átrakom a 1883-ra, akkor nem jön be a webes felület természetesen, és ha oda küldök mqtt adatokat, nem a dedikált aldomainre, akkor sem érkeznek meg.

(#45004) 4D4M válasza Yocee (#45003) üzenetére


4D4M
aktív tag

Én se tudom mi a konkrét megoldás, de az nem valószínű, hogy helyes eljárás, hogy a tasmota megpróbálja odabigyeszteni az mqtt belső portszámát még egyszer a cím után, hiszen a CF azt nem tudja értelmezni. Ha üresen lehetne hagyni azt a bevitelimezőt, akkor jobb eséllyel indulna.

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#45005) Degeczi


Degeczi
nagyúr

Drága DÉMÁSZ olyan villanyórát hozott napelem beüzemeléshez, amin még port sincs, így nekem kellene megoldanom a kétirányú mérést... A ház teljesítményfölvételét pontosan tudom mérni, az inverter szintén szolgáltatja a sajátját, így a kettő pillanatnyi különbségét integrálva van egy saccolt kétirányú fogyasztás/termelés adatom, de azért sokkal jobb lenne precízen mérni egy kétirányú, háromfázisú mérővel. Van esetleg vkinél bevált típus erre?

(#45006) 4D4M válasza Degeczi (#45005) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ellopták a loginod? (:
SHELLY 3EM Pro nem elég precíz?
Az invertered saját merője a legpraktikusabb (és legdragabb megoldás) erre.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#45007) Degeczi válasza 4D4M (#45006) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Shelly-ről vki írt már kimondottan rossz pontosságú tapasztalatot is (asszem 10% körüli hibával), ezért érdekel tényleges tapasztalat, mennyire vált be vkinek a szolgáltatói óra adataival összehasonlítva. A korábbi egyirányú vételezésnél pl. 1% alatti hibával dolgozott a kínai mérőm, az tökéletes volt.

Igen, az inverterrel kompatibilis mérőre is kerestem, olyan sokkal már az sem több (60e környékén) mint egy Shelly.

(#45008) peternac válasza Degeczi (#45007) üzenetére


peternac
tag

kis áramok esetén pontatlan a shelly, akkor el tud mászni az órához képest
ha sok áramot használsz, akkor nem lesz vele gond :D

(#45009) 4D4M válasza Degeczi (#45007) üzenetére


4D4M
aktív tag

Kis teljesítményeknél a shelly szükségszerűen pontatlanabb lesz mint egy sorbakötött eszköz. Az inverterek saját smart merojukkel akár a visszwattot is meg kell, hogy tudjak oldani, továbbá a gyártótól függő extra szolgáltatások is ott vannak.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#45010) Vodike válasza Degeczi (#45007) üzenetére


Vodike
tag

Milyen invertered van?

exTiga

(#45011) daninet válasza Yocee (#45003) üzenetére


daninet
veterán

nekimegyek a témának estefelé és szólok mire jutottam

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#45012) mezis válasza Fuser és Tsa (#45002) üzenetére


mezis
nagyúr

Itt van pár hozzászólás (beszólás).

mezis

(#45013) fap333 válasza Degeczi (#45005) üzenetére


fap333
aktív tag

Elvileg jogszabály kötelezi őket, hogy okos mérőt szereljenek fel HMKE beüzemeléshez...
[link]
Ha csak buta mérőt tettek fel, akkor én futnék egy kört, hogy miért is???

10 fajta ember létezik. Aki ismeri a bináris számrendszert, és aki nem.

(#45014) LouiS22 válasza fap333 (#45013) üzenetére


LouiS22
veterán

Ott a pont!

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#45015) 4D4M válasza fap333 (#45013) üzenetére


4D4M
aktív tag

Nem butamérő, csak nincs rajta P1 port.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#45016) BlackJack21 válasza fap333 (#45013) üzenetére


BlackJack21
tag

Miből gondoljátok, hogy a felszerelt nem okos mérő?
Méri a betáplált és vételezett energia felhasználást/termelést? Igen.
Tud több tarifa között váltani? Igen
GSM modullal szerelt? Igen
Küldi az adatokat az EON felé? Igen
Van P1 port rajta? Nincs, de nem is kritérium, az általad linkelt oldalon szereplő jogszabályban sem szerepel.
Az én olvasatomban ez az így járás tipikus esete.
A P1 porton túl is van élet. Van optikai kommunikációs lehetőség is, na ez viszont minden fogyasztásmérőn van, mert ezen keresztül programozzák fel.
B opció, amit Degeczi is keres, saját fogyasztásmérő alkalmazása. Én elgondolkodnék a modbus-os(rs-485) kommunikációs megoldásokon is ha nem gond a vezetékelés. Amennyiben van szabad hely, akkor din sínes megoldással általában korrektebb kivitelezés valósítható meg. Illetve ha a pontosság is fontos és hely is van, akkor lehet venni MIL minősítésű fogyasztásmérőket( gyk "villanyórát" ) is.

(#45017) Degeczi válasza 4D4M (#45015) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Nem tudom, okos-e, szerintem nem, mert azt csak jelölné vmi rajta. A vicc az, h a régi, egyirányú is ugyanolyan márkájú volt, cseh ZPA, de 314-es típus, amin volt P1 (bár nem használtam, de nem is volt fontos)
A mostani 316-os típus, és csak optikai portja van.
Mondjuk szerintem annyi előnye van egy butamérőnek, h azzal nyilván marad a szaldóelszámolás - bár persze semmit nem jelent, hiszen pár perc egy csere (meg amilyenek jelenleg itt a feszültségviszonyok, már az nagy szó, ha túltermel a napi saját fogyasztáson, nemhogy télire tartalékolni)

@vodike: Solax X3

[ Szerkesztve ]

(#45018) dbius válasza Degeczi (#45007) üzenetére


dbius
veterán

Napelem topikban keress rá a hozzászólásaimra. Nekem van (sima 3EM), a rövid lényeg, hogy a saját felhőbe küldött adat nem jó, de a HA-ba küldött adat egyezik a villanyóra P1 portjába dugott slimmelezer által kiolvasott adatokkal.

(#45019) BlackJack21 válasza Degeczi (#45017) üzenetére


BlackJack21
tag

Ha ZE 316-ra gondolsz, akkor visszavonom az előző hsz-em. Ez tényleg buta...
Illetve Blamazs képét nyúlva:

Ez nem is ad-vesz mérő, ez a betáplálást is fogyasztásnak méri...

(#45020) Degeczi válasza BlackJack21 (#45019) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Az a példánya nem, de ezek szerint több verziója létezik, ez persze méri a termelést, különben nem rakták volna föl:

@dbius: köszi!

[ Szerkesztve ]

(#45021) BlackJack21 válasza Degeczi (#45020) üzenetére


BlackJack21
tag

:R

Ezesetben update-elhetnék a mérőik listáját :)

HOgy on is legyen, én ezt( vagy ilyet néznék).

[ Szerkesztve ]

(#45022) vampire17


vampire17
addikt

(#45023) Vodike válasza Degeczi (#45017) üzenetére


Vodike
tag

Ha van wifi a közelben, akkor ezt javaslom: https://www.homewizard.com/shop/wi-fi-kwh-meter-3-phase/

HA navite támogatja, nagyon jó cucc. Ennek használom több helyen a modbus változatát is waveshare konverterrel.

exTiga

(#45024) LouiS22 válasza Degeczi (#45020) üzenetére


LouiS22
veterán

És elküldi az adatokat az Eon távleolvasó portálra? Ha igen, akkor van egy HACS addon, amivel ki tudod olvasni onnét az értékeket. Igaz, nem lesz realtime, de a semminél csak jobb.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#45025) LouiS22 válasza vampire17 (#45022) üzenetére


LouiS22
veterán

Két módon derül ki:

1. megveszed és kipróbálod
2. felhívod őket/írsz nekik mailt és megkérdezed, hogy próbálták-e. Jófej a srác, segíteni fog.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#45026) 4D4M válasza vampire17 (#45022) üzenetére


4D4M
aktív tag

Jó eséllyel ennek lehet valami változata:
Z2M
De valóban csak élesben derül ki.

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#45027) Jolida válasza LouiS22 (#45024) üzenetére


Jolida
tag

Nagyon nem realtime.
Most éppen a legutolsó adat 4:00-ás.

(#45028) LouiS22 válasza Jolida (#45027) üzenetére


LouiS22
veterán

Nem véletlenül írtam, hogy nem realtime az adatok frissülése ;) (Én nem használom, nekem P1-es az óra, csak megnéztem, hogy mit tud és akkor realizáltam, hogy ebben a formában jó nagy baromság az, amit az eon csinál :D).

[ Szerkesztve ]

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#45029) Degeczi válasza LouiS22 (#45024) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Ez itt nem EON, hanem DÉMÁSZ terület, és jó eséllyel buta mérőórát raktak föl, ld alábbi kép.

(#45030) vampire17 válasza LouiS22 (#45025) üzenetére


vampire17
addikt

felhivtam, elv megy vele :) majd meglatjuk, megrendeltem.

(#45031) LouiS22 válasza vampire17 (#45030) üzenetére


LouiS22
veterán

:C

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#45032) Yocee válasza daninet (#45011) üzenetére


Yocee
aktív tag

Köszi!

Most odáig eljutottam, hogy ha a saját külső ip-met adom meg neki, és a routerbe beállítom a port forwardot, akkor megy a külső mqtt.

(#45033) KrAt


KrAt
veterán

Sziasztok!

Adott egy HA-ban működő SE inverter, és egy 3EM. Tökjól, szépen megy mindkettő saját magában, azonban a kettő "házasságában" a ház saját fogyasztása grafikon "nem tetszik" :)

Az inverter ritkábban ad adatot, mint a 3EM, tehát ha a powert nézem mindkettőnél (termelt + vételezett - visszatáplált), akkor míg a 3EM gyorsan lereagálja azt, hogy változás történt, addig az SE még az 1-2 perces adatot adja vissza, így lehet az, hogy a 6kW-os termelés egy felhő miatt visszaesik 2kW-ra, ami az SE "még mindig 6kW-tal termelek" mondása miatt 4kW-s fogyasztást generál...

Próbáltam nézni az eddig kWh-s adatokkal, ott meg ugye az a baj, hogy a ház vételezése ugye egy szig mon növekvő grafikont ad, amiből ki kéne vonni az előző mérés eredményét, de itt nem nagyon tudok tárolni változókat, és az 5 perces intervallum megadása se adja magát.. :)

A legszebb megoldás egy 3EM lenne az inverter elé a tökéletes adatokhoz, de az nem játszik érthető okokból :)

más: láttatok már olyat, hogy Shelly Plug S nem akar menni egy konnektorban? átdugtam egy másikba, csak villant egyet, kihúztam, bedugtam, úgyse, polaritás-csere, úgyse, majd addig húztam ki és dugtam be, míg le nem resetelődött.. :U

(#45034) BlackJack21 válasza KrAt (#45033) üzenetére


BlackJack21
tag

Éppen a hetekben szembesültem ugyanezzel a "problémával. A P1 portos adatok 10mp-ként jönnek, míg a Shelly EM ~1-2mp-es intervallumban adja az adatokat. Így a grafikon olyan szőrös, mint egy sündisznó.
Amit én tettem, hogy a nyers adatokat filterezem, 100 mintavétel(window) és 100 rádiusz. Ezt lehet még csökkenteni fogom, mert már jóval simább a grafikon, de még mindig vannak pont 100-as tüskék.

(#45035) 4D4M válasza KrAt (#45033) üzenetére


4D4M
aktív tag

Először is: energiát vagy teljesítményt szeretnél kapni? Automatizáláshoz akarsz triggert vagy csak grafikonokat szeretnél nézni?
Ahhoz, hogy a teljesítményre adott pillanatban megbízható szabályozást csinálj, még a shelly mintavételi frekvenciája is kevés lenne.
A teljesítmény pillanatról pillanatra változik, de mindenesetre a minimális automatizációhoz a shelly által szolgáltatott adat önmagában elegendő. Pl Lx fázison betáplálás van -> indulhat egy fogyasztó.
Ehhez képest a korrekt megjelenítésre energia entitás alkalmasabb: egy adott mintavétel szerint, az említett "szigorúan növekvő" entitásokat kivonod egymásból, akkor az igaz lesz az adott időpillanatban. Ha ugyanezt teljesítménnyel (árammal) csinálod, akkor az értelmezéstől függően vagy igaz vagy nem, mert szükségszerűen valamilyen integrált eredménye lesz számos mérési pontnak. Vagy csak egy pillanatnyi értéket reprezentál a visszaadott szám, akkor akár teljesen fals is lehet, ha kivonogatod egy másik időpillanat állapotát.

Összegezve a sok rizsát: kivonogatásra csak energia entitás alkalmas. Ami amúgy a HA-ban alapból beépített energia szekcióban out of box működik is.

[ Szerkesztve ]

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#45036) jézusom


jézusom
addikt

Sziasztok! Tudtok működő telink flasher oldalt? Akár melyiket próbálom, le van lőve :(

(#45037) LouiS22 válasza jézusom (#45036) üzenetére


LouiS22
veterán

[link]

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#45038) KrAt válasza 4D4M (#45035) üzenetére


KrAt
veterán

Igazából csak a grafikonok nézegetése a cél, hogy lássam, hogy pillanatnyilag mennyit fogyaszt a ház :) Hogy ez teljesítmény (W), vagy energia (Wh) mondjuk 5 perces bontásban, az majdnem mindegy, mindkettő kiugrik, ha kell :) Mondjuk amikor konstans sütött a nap, akkor szépen lehetett látni egy fázison pl a mosogatógép fűtőszálát, vagy a szárítógép működését, mert akkor ugye nem ugrált a termelés, és kiszámítható volt a ház fogyasztása.

Aztán szépen beállt alapra a fogyasztás (csak a klímák mentek, úgy ~2kW volt), és amikor elment a nap egy 10 percre, leesett a termelés, de az inverter a kis frissítési freki (kb 5p) miatt még mindig azt mondta, hogy 6kW-tal termel, miközben a saját felületén már csak 2kW volt, akkor hirtelen a 4kW lett a plusz fogyasztás, mert a 3EM lereagálta 10mp alatt, az számítási hiba... :)

Tudom, autista hülye vagyok, egyszerűen zavar :))

Az automatizálás majd a visszatáplálás mennyiségének a függvénye lesz, az meg egzaktul mérhető.

BlackJack21: jó ötlet, köszi :)

(#45039) jézusom válasza LouiS22 (#45037) üzenetére


jézusom
addikt

sajnos ez is globally disabled. NEm xiaomit akarok csinálni, hanem valami utánzatot, lehet az is baj. (tuya th05)

(#45040) LouiS22 válasza jézusom (#45039) üzenetére


LouiS22
veterán

Az a baj.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#45041) ViZion


ViZion
félisten

Grafana helyett van vmi más, ami alkalmas a time series db vizualizációra?
Megoldottam Grafanával is amit akartam, de hátha van más javaslat. :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#45042) LouiS22 válasza ViZion (#45041) üzenetére


LouiS22
veterán

Apexcharts?

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#45043) 4D4M válasza KrAt (#45038) üzenetére


4D4M
aktív tag

Ez a HA beépített energia dashboardja.
Elég kifejező szerintem. Ebben nincs teljesítmény sehol. (P1 port olvasó + inverter adatokból)

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

(#45044) ViZion válasza LouiS22 (#45042) üzenetére


ViZion
félisten

Megnéztem, köszönöm! :R
Egyik este majd kipróbálom, ahogy elnézem ez sem két kattintás lesz :)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#45045) Alex123 válasza mezis (#44951) üzenetére


Alex123
senior tag

Szia!

Az előző leírásomhoz még egy kis adalék, amit nem láttam a leírásokban, sem a hozzá adott útmutatóban:

A Gosund SP1 smart aljzatba csatlakoztattam a wifi router áramellátó adapterét, tehát így magát a routert is ki tudom kapcsolni ha akarom.

Itt rögtön fel is merült bennem, hogy oké kikapcsolom de mivel a router sugározza a házban a wifi jelet, amire rácsatlakozott a mobiltelefon a Tuya alkalmazással, na azt most hogy kapcsolom vissza? :)

Igen, a smart aljzaton ott a gomb de telefonról is lehetne?

Igen! (de csak helyben, távolról nem, mivel ilyenkor nincs wifi kapcsolatban az eszköz)

Ehhez be kell kapcsolni telefonon a mobil adatokat (wifit nyugodtan ki lehet, mivel az gyakorlatilag áramtalanítva lett, a routerre nem tud csatlakozni úgy sem), plusz be kell kapcsolni a helymeghatározást és a bluetooth-t is a telefonon.
Ekkor engedi a smart konnektort ismét bekapcsolni és így megint indul a router, lesz wifi jel, stb...

Gyanítom, hogy a mobil adat kapcsolat magához a Tuya felhő alkalmazásához kell, a helymeghatározás nem tiszta, hogy minek és akkor ezek szerint csak van bluetooth is az aljzatban???

Sehol nem találtam erről leírást de működik a visszakapcsolás a fent említett módszerrel, nem kell fizikailag az aljzaton a bekapcsoló gombot megnyomni hozzá.

Ez nálam különösen jó, mivel a routert feltettem a plafon alá közvetlenül, így nem kell létrázni a visszakapcsoláshoz sem, megy helyben mobillal is! :C :Y

[ Szerkesztve ]

(#45046) Fuser és Tsa válasza KrAt (#45033) üzenetére

az SE adatokat honnan szeded?

(#45047) KrAt válasza Fuser és Tsa (#45046) üzenetére


KrAt
veterán

SE API-n keresztul a cloudbol

(#45048) Fuser és Tsa válasza mezis (#45012) üzenetére

köszi.

azt eddig is tudtam, hogy ez a box (is) egy fostartály.
csak volt egy pár hetes intervallum, amikor -ha olyan kedve volt- tudta, amit akartam tőle.
kezdem útjára bocsátani ezt a dolgot, pedig nagyon jó volt.
2-3 m-re nem látom a csatorna logokat, kiírni meg nem hajlandó.
HA-ban meg csináltam olyan dashboardot, amin a gombokon ki van írva a csatorna, nem kellett hunyorogni.
ez is ment akkor a levesbe...

(#45049) Fuser és Tsa válasza KrAt (#45047) üzenetére

az persze, hogy lassú.
van benne tcp modbus-os felület, azt belső lan-ról eléred.
onnan realtime adatokat kaphatsz. szerk.: közel realtime, 5sec
nálam node-red dolgozza fel és a kezdetektől működik rendben.

egy kis olvasnivaló hozzá

[ Szerkesztve ]

(#45050) 4D4M válasza Fuser és Tsa (#45049) üzenetére


4D4M
aktív tag

Atesz úgy köszönt be ide, hogy nem nagyon akar belemászni az inverter lelkivilágába...ezzel a modbus forszírozással eléggé keresztülhúzod a számításait (:

...mit teszel ma, ami holnap is számít ?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.