Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#27001) Olympia76 válasza szat8 (#26998) üzenetére


Olympia76
tag

Igen, rádiós a redőny és időzítetten, 11 sec után van leállítva, hogy ne záródjon teljesen. Ha erre még egyszer ráindul ugyanez az action, akkor az a redőny teljesen be fog záródni.

A lámpa esetében az automatizáció nem le, hanem felkapcsolja a lámpát (olvasd el még egyszer amit írtam légy szíves). Viszont, ha 20:00 óra és naplemente között lekapcsoljuk azt, akkor az automatizáció újra fel fogja kapcsolni...

Egyébként pedig konkrétumot kérdeztem az elejétől, olyan konkrétumot, amihez nem kell ismerni a kiindulási feltételeket vagy azt, hogy mire lesz használva. Ezek ismerete már az esetleges workaround-hoz kell...

amaximus megértette és tudott is jó megoldást javasolni.

(#27002) Olympia76


Olympia76
tag

Egyébként itt a megoldás amit kerestem, ha egyszer még más valakinek jól jön (nem saját fejből, HA forum-on is feltettem a kérdést, onnan jött ez a megoldás):

alias: sunset example
trigger:
- platform: sun
event: sunset
- platform: time     
   at: '20:00:00'
condition:
  - condition: template
    value_template: >-
    {{as_local(states.automation.sunset_example.attributes.last_triggered).day
      != now().day }}

A template condition ellenőrzi, hogy az adott automatizáció last_triggered napja nem az aznapi napon volt-e. Ha a feltétel nem teljesül, akkor az automatizáció action-jei már lefutottak aznap, tehát függetlenül attól, hogy melyik trigger-rel futottak le az action-ök, nem futtatja le azokat még egyszer az automatizáció.

Ez az a gondolatmenet, amiről degeczi-vel értekeztünk. Így néz ki lekódolva.

[ Szerkesztve ]

(#27003) tknof1871


tknof1871
őstag

Üdv!
Ha feleslegessé válik a telefon, mert veszek korszerűbbet, a régit, egy LG G4 (android 6.0), mire lehet használni okos otthon felhasználásban?

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#27004) ojb válasza nemethsza (#27000) üzenetére


ojb
tag

Pl Shelly UNI erre van kitalálva többek között.
A Hörmann DC24V-járól üzemelhet, tehát nem kell külön tápegység,
potenciál független kimenetek a vezérléshez és
digitális bemenetek a visszajelzéshez.

(#27005) nemethsza válasza ojb (#27004) üzenetére


nemethsza
tag

Szuper, köszönöm. :R

"Tanútt embernek párlya nincs!"

(#27006) koala69


koala69
tag

Sziasztok, HA automatizalasban kernek segitseget: merek kulso es belso homersekletet, ha a kulso nagyobb, akkor leengednek egy arnyekolot - a triggereles percenkent menne:
id: '1622992579579'
alias: Shader Up/Down based on In/Out temp
description: ''
trigger:
- platform: time_pattern
minutes: '1'
condition:
- condition: template
value_template: |-
{{ states('sensor.outside_temperature') | float >
states('sensor.livingroom_temperature_2') | float }}
action:
- device_id: 9c6cca7116de11eb8704ffef06723a92
domain: cover
entity_id: cover.bedroom_1
type: set_position
position: 0
mode: single

--nem latom mi a hiba benne, de nem indul el percenkent...
koszonom!

(#27007) Degeczi válasza koala69 (#27006) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Pedig teljesen világos a leírás, egyértelmű példákkal. Azt kérted, h egész óra 1 perckor fusson le. Percenkéntihez "/1" kell.

(#27008) koala69 válasza Degeczi (#27007) üzenetére


koala69
tag

nagyon koszonom! -- pedig tenyleg egyertelmu....

(#27009) ratkaics válasza koala69 (#26999) üzenetére


ratkaics
senior tag

Nagyon köszi! :R
Esetleg az rtl chip-es tunerhez tudnál mondani konkrét típust, ami biztosan működik?

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#27010) szat8 válasza Olympia76 (#27001) üzenetére


szat8
tag

"A lámpa esetében az automatizáció nem le, hanem felkapcsolja a lámpát"
Jogos, ezt félreolvastam.

Ebben az esetben valóban csak az a megoldás, ha a korábbi eseményre reagál csak.
Ezt el lehet érni pl úgy is, hogy condition-nek megadod neki, hogy csak akkor fusson le, ha nem teljesül a két feltétel egyszerre, vagyis hogy napnyugta és 20:00 is elmúlt már. Így mindig csak az első triggerre reagál. Kb. így nézne ki a kód:

- alias: valami
  trigger:
    - platform: sun
      event: sunset
    - platform: time
      at: '20:00:00'
  condition: not
  conditions:
    - condition: and
      conditions:
        - condition: sun
          after: sunset
        - condition: time
          after: '20:00:00'

De az a megoldás, amit beírtál, kicsit elegánsabb.
Hasonló módon én is használtam már, amikor nem akartam, hogy bizonyos időköznél gyakrabban lefusson egy automatizálás:
  - condition: template
  value_template: "{{ (as_timestamp(now()) - as_timestamp(state_attr ('automation.pelda', 'last_triggered')) | int) / 60 > 120}}"

Ez a példa 120 percnél sűrűbben nem fut le az adott triggerre.

(#27011) tukko1


tukko1
aktív tag

Sziasztok!

A tasmotába a timer résznél mit jelent ez a +/-? [kép]
A napkelténél és a napnyugtánál miért lehet még időpontot megadni pluszba vagy minuszba? [kép]

(#27012) fo_di válasza tukko1 (#27011) üzenetére


fo_di
őstag

az első +/- segítségével tudsz véletlenszerűséget állítani, hogy a plusz-mínusz beálíltott időtartamban egy random pilanatban kapcsol fel (pl ne higgyék azt a szorgalmasan jegyzetelő betörők, hogy automata kapcsolja a villanyod, mert minden nap 20:00-kor kapcsol be, helyette 20:00 +/-15 perc, vagyis 19:45 és 20:15 között véletlenszerűen kapcsol, vagy a képeden 20:27 +/- 1 perc, vagyis 20:26 és 20:28 között valamikor)
a másodiknál meg nyilván azért, mert nem csak napnyugtához és napkeltéhez lehet állítani az automatizálást, hanem lehet azt is mondani, hogy napkelte előtt 15 perccel, stb, így ott nem időpontot, hanem időtartamot állítasz, a képeden pl napkelte előtt 6 óra 55 perccel (+/ 1 perc), azaz este 9:52 és 9:54 között

[ Szerkesztve ]

(#27013) Olympia76 válasza szat8 (#27010) üzenetére


Olympia76
tag

Ami kódot írtál azzal az a gond, hogy nem futnak le az action-ök 20:00-kor, ha a naplemente 20:37-kor van, mint pl. ma :)

A template példádat viszont lehete akár úgy módosítani, hogy a condition az legyen, hogy több idő teljen el az utolsó futástól (last triggered), mint ami a napnyugta és 20:00 óra között maximálisan lehetséges...

(#27014) Degeczi válasza Olympia76 (#27013) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Már miért ne futna le? :F
Aktiválódik 20:00-kor, a feltétel pedig teljesül, mert az azt írja elő, h hamis legyen a "van már naplemente és 20:00 után is"
Utána a későbbi naplementekor pedig már megakadályozza a futást feltétel, mert ott már igaz mindkettő.

(#27015) tukko1 válasza fo_di (#27012) üzenetére


tukko1
aktív tag

Most már értem, köszönöm a választ!
Időzónát, hogy lehet állítani a tasmotában? Mert most egy órával később van a tasmota idejéhez képest vagy csak nem veszi figyelembe a nyári és téli időszámítást?

(#27016) fo_di válasza tukko1 (#27015) üzenetére


fo_di
őstag

https://tasmota.github.io/docs/Commands/#management
TimeSTD és TimeDST parancsokkal bekonfigurálhatod, hogy mikor van az óraállítás (melyik hónap hanyadik hetének hanyadik napján), a Timezone paranccsal pedig tudsz időzónát is állítani
itthon március utolsó vasárnapján van álíltás, így TimeDst 0, 0, 3, 1, 2, 120 (északi félteke, a hónap utolsó hetén van az állítás, márciusban, vasárnap, hajnal kettőkor, és utc+2-re állunk át)

(#27017) zsamiatt


zsamiatt
őstag

sziasztok, vett valaki switch botot a mostani promoban? Nem tudom érvényesíteni a promo kódot :(

[ Szerkesztve ]

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#27018) Olympia76 válasza Degeczi (#27014) üzenetére


Olympia76
tag

Oh, most én olvastam félre; nem vettem észre sem a magyarázatban, sem a kódban a negatív feltételt (condition: not).

Valójában nem is tudtam (elkerülte a figyelmemet), hogy van ilyen lehetőség.

...viszont akkor mégiscsak van, akár még a GUI-n keresztül is össze-kattintgatható megoldás az eredeti problémafelvetésre és valóban volt egy triviális opció (negatív feltétel) amit nem láttam.

Köszönöm @szat8!

(#27019) tukko1 válasza fo_di (#27016) üzenetére


tukko1
aktív tag

Ha az időzonát +2-re allítom akkor az idő pontos lesz de akkor szerinte a napnyugta és a napkelte egy órával késöbb van!
Igazából így is jó nekem, köszönöm a segítséget!

(#27020) fo_di válasza tukko1 (#27019) üzenetére


fo_di
őstag

a napnyugtához meg a gps pozíciódat kéne megadnod: https://tasmota.github.io/docs/Commands/#timers Latitude és Longitude
egyébként +1-es zónának a nyári időszámításában vagyunk, nem natív plusz kettesben, szerintem ez lehet részben a nyűgöd vele

[ Szerkesztve ]

(#27021) koala69 válasza ratkaics (#27009) üzenetére


koala69
tag

valoszinuleg barmelyik rtl-es stick jo , nekem ez van, erdemes lengyel raktarbol rendelni

azert mielott az allomast megveszed, olvasd el az rtl_433 leirasat, es biztos ami biztos, ellenorizd le a keszuleknel, amit venni akarsz! amit linkeltem, hyundai de tobb neven is forgalmazzak, az biztosan mukodik - es mint mondtam, ha most rendeled, kinezetre teljesen olyan kulterivel aruljak, mint amit te linkeltel - a frekvenzia is stimmel.

(#27022) ratkaics válasza koala69 (#27021) üzenetére


ratkaics
senior tag

Nagyon szépen köszönöm!

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#27023) Auratech


Auratech
őstag

Na most tényleg kell az okosság, mivel napelemet is kapunk. Mivel támogatott a magvalósítás, a szaldós elszámolás ugrott. A fogyasztást úgy kell okosítani, hogy a megtermelt áramból minél több legyen felhasználva. Az energiatárolásra a megoldásom egy 22 m3-es jól szigetelt medence lesz, amit a fölösen megtermelt napenergia felfűthet a hőszivattyú meg abból fűt-hűt. Nem drágább, mint egy powerwall és legalább úszhatok is benne bármikor. Mivel vegyszermentesen fog tisztulni, a vízínséges időszakra is megoldást nyújthat a kert számára.. A ház apróbb fogyasztóinak okosítása nem életszerűen szükséges, mert van itt pár okos ember a lakásban. Ami nagyfogyasztó, az meg eleve okos. Mosógép, villanysütő, hajszárító, klíma..

Auratech Field Recording

(#27024) Zolli77


Zolli77
csendes tag

És nyáron hűtésnél fűteni fogja a medencét? Az esetleg abból öntözött növények nem lesznek igazán hálásak.

[ Szerkesztve ]

Üdv.

(#27025) LouiS22 válasza Auratech (#27023) üzenetére


LouiS22
veterán

van okos hajszárító? :)

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#27026) simico válasza Auratech (#27023) üzenetére


simico
aktív tag

Kicsit sántít nekem ez az elképzelés. Nyári 30+ fokos hőségben a napelem és a hőszivattyú is fűteni fogja a medencét, mifelénk legalábbis ilyen melegben hűteni szokták a házat, nem fűteni :DDD Azaz a napelemes medencefűtéssel csak egyre rontod a hőszivattyú hatásfokát, hiszen az egyre melegebb víznek fokozatosan nehezebb lesz leadnia a felesleges hőt. Másrészt hacsak nem beltéri vagy egész nap teljes árnyékban levő medencéről van szó, akkor maga a nap is eleve felmelegíti, nálunk a 27 m3-es medence már most 26 fokos, az igazi nagy melegekben 28-29 fokra is felmelegíti a nap. Szóval lesz egy frankó 22 m3-es , 36 fokos jakuzzid :D Na azt megnézem, hogy vegyszermentesen kristálytiszta lesz... Nem igazán jó az ilyen meleg víz a kertnek, medencevízből meg se a kezelt, se a kezeletlen.

A legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás, hogy eleve nem túlméretezett napelemet telepíttet az ember.

(#27027) vampire17


vampire17
addikt

Hali, par eszkozt attennek HA alol Google Home ba (Nabu Casa elofizetesem van, Google Asszisztens integracioval) mert van a csaladban olyan, akinek azt egyszerubb hasznalni. (Illetve sokkal szebben integralodik Android 11 alá) Az lenne a kerdesem, hogy hogyan hatarozom meg google home ban az eszkozok tipusat?

Az a gondom, hogy a redony csoprotoknal felismerte hogy azok, de az "egyedi" redonyoknel nem.

(#27028) tototos válasza vampire17 (#27027) üzenetére


tototos
őstag

Kattintás az eszközre majd jobb felül fogaskerék ikon és ott tudod változtatni az eszköz típusát.

(#27029) vampire17 válasza tototos (#27028) üzenetére


vampire17
addikt

Ahh igy mar ertem, ezek szerint ez a helyes eszkoz tipus/ikon, csak meg nem vezerelheto, csak hanggal.

https://help.ewelink.cc/hc/en-us/articles/360049416452-Why-can-t-I-control-my-curtain-roller-shutter-in-the-Google-home-app-

(#27030) Rellind


Rellind
senior tag

Google Nest
Tudom itthon használni?
[kép] [kép]
Köszönöm.... :R :R :R :R :R

[ Szerkesztve ]

(#27031) footy


footy
addikt

Sziasztok!

Sikerult beintegralnom a RPIeasy szenzorait(MQTT) es a Sonoff kapcsolot(HACS Sonoff plugin) is.

Szeretnek automata ontozest csinalni, de nem talalok hozza jo mintakat es hogy hogyan lenne erdemes megvalositani.
Van valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban?

Az elkepzesles ugy nez ki, hogy hetente 1-2X ontoznem a fuvet az esti orakban kulon oldalankent (Süd / Ost), ha a fold nedvessegtartalma(Feuchtigkeit < 10) alacsony es a tartalyban van eleg viz(Füllstand > 15%).

Irtam Scriptet mindket oldalnak, ami fel oraig bekapcsolja a pumpat illetve az adott oldal szelepet.
Ezt kellene meghivni egy automatizacioban?

koszi

(#27032) szat8 válasza footy (#27031) üzenetére


szat8
tag

Bocs, tudom nem ez a kérdés, de füvet hajnalban öntözünk, nem estefelé, ha elfogadsz egy tanácsot.
Hogy ne legyen teljesen off, itt pl van egy módszer vezérlésre, habár lehet, hogy ennél egyszerűbbre gondoltál.

(#27033) gya/352


gya/352
tag

Tud valaki a Shelly-n kívül olyan wifi kapcsolómodult aminek a kapcsoló/nyomógomb bemenete a 230V-ról vezérelhető?

(#27034) nemethsza válasza gya/352 (#27033) üzenetére


nemethsza
tag

Sonoff mini?

"Tanútt embernek párlya nincs!"

(#27035) gya/352 válasza nemethsza (#27034) üzenetére


gya/352
tag

Nem jó, mert neki nem a 230V-ról vezérelhető a bemenete

(#27036) nemethsza válasza gya/352 (#27035) üzenetére


nemethsza
tag

Hanem?
[link]

"Tanútt embernek párlya nincs!"

(#27037) vampire17 válasza gya/352 (#27035) üzenetére


vampire17
addikt

Pont hogy a shelly az, amit mas feszkoval is hasznalhatsz es az osszes tobbi ami (nagyreszt) csak 230-as.

Milyen kellene, zigbee vagy wifi? van az xiaominak. aqaranak is ilyen falba epitos cucca, vagy ott vannak a moes relek azok is ilyenek... De sztm erre a shelly a legjobb.

[ Szerkesztve ]

(#27038) gya/352 válasza vampire17 (#27037) üzenetére


gya/352
tag

némethsza, vampire17
Már bocs de úgy látom nem megy ma a szövegértés, vagy én nem fogalmazok érthetően... ;)

Akkor fussunk neki mégegyszer.
Wifis modult keresek, ami persze kapcsolóról is vezérelhető, de 230V-os kapcsolófesszel.
Úgy mint ahogy a Shelly1 is. A kérdés az hogy van-e ilyen más gyártónál. Pl valami kínai, olcsóbban mint a Shelly. Méret nem számít, 1 gang elég.

(#27039) nemethsza válasza gya/352 (#27038) üzenetére


nemethsza
tag

Biztos melegem van :DD, de én továbbra se értem :((
Nálam megy Sonoff Mini, a legközelebbi törpefesz. minimum másfél méterre van. Belemegy a 230, ide, oda, kapcsoló, 230-as eszköz on/off. Nem erre kell?

"Tanútt embernek párlya nincs!"

(#27040) tototos válasza nemethsza (#27039) üzenetére


tototos
őstag

Szerintem arra gondol, hogy olyan kellene neki amiben a sw bemenetre 230V köthető. A Sonoff ha jól tudom kisfeszültséget állít elő ami a kapcsoló tud megszakítani.

(#27041) gya/352 válasza tototos (#27040) üzenetére


gya/352
tag

így van...de ezt is írtam.
Bocs, ha nem volt érthető.

[ Szerkesztve ]

(#27042) nemethsza válasza tototos (#27040) üzenetére


nemethsza
tag

A Sonoff Mini kimenetén nem 230 jön ki? :Y

"Tanútt embernek párlya nincs!"

(#27043) tototos válasza nemethsza (#27042) üzenetére


tototos
őstag

Nem a kimenetről van szó, hanem a kapcsoló bemenetéről ami a mellékelt képen az s1 s2. gya/352 ide szeretne 230voltot kötni, amitől a sonoff szerintem füstjelekkel eltávozna.

Moes 1 gang jó lehet amúgy [link]

[ Szerkesztve ]

(#27044) gya/352 válasza nemethsza (#27042) üzenetére


gya/352
tag

Még mindig bemenetről és vezérlésről van szó.
A legtöbb ilyen olcsó kapcsolónál az nem a hálózati feszültség, hanem az eszköz által előállított alacsony feszültség. Ezért kell a kapcsolónak mindkét pólusának kapcsolódnia az eszközhöz. A Shellynél (230V-os üzemmódban) csak a fázist kell rákapcsolni a kapcsoló bemenetre és úgy kapcsol.

(#27045) nemethsza válasza tototos (#27043) üzenetére


nemethsza
tag

Tényleg meleg van :R

"Tanútt embernek párlya nincs!"

(#27046) gya/352 válasza tototos (#27043) üzenetére


gya/352
tag

Igen köszi, ez jó lehet. Csak nem olcsóbb...

Közben ezt találtam: [link]
Igaz két gangos, sima most éppen nincs.
És ez tuti flash-elhető is.

[ Szerkesztve ]

(#27047) nemethsza válasza gya/352 (#27044) üzenetére


nemethsza
tag

Milyen helyzetben jön ez jól?

"Tanútt embernek párlya nincs!"

(#27048) tototos válasza nemethsza (#27047) üzenetére


tototos
őstag

Hát pl amikor a lámpa mellé akarja bekötni az ember és a kapcsolóhoz nem tud/akar plusz 1 szálat behúzni.

(#27049) vampire17 válasza gya/352 (#27044) üzenetére


vampire17
addikt

Hmm en eddig olyanokat lattam pont, h 230 a ratett fesz. Ezek Szerint a Sonoff mini a kivetel? :D

Amugy szvsz pont a sonoff megoldasa a "profibb" es a tobbi az olcso megoldas :) (Sztm a sonoff-e biztonsagosabb is.)

Moes

Xiaomi

Aqara

[ Szerkesztve ]

(#27050) LouiS22 válasza gya/352 (#27046) üzenetére


LouiS22
veterán

Szerintem meg ilyen esetben a legyen olcsó nem biztos, hogy a legjobb hívószó. És a made in China/Aliexpress sem. Amíg nincs vele gond, addig nem lesz gondod. De ha elfüstöl és viszi magával a házat is, a biztosító egészen biztosan nem fog egy kínai dzsunka 7 típusú összeolvadt műanyag láttán mélyen a zsebbe nyúlni, sőt.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.