Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51) layerke válasza MaCS_70 (#48) üzenetére


layerke
aktív tag

Openhabot nem használtam, mert nehéz volt konfigurálni. Ott úgy van, hogy vannak config fájlok meg egy rakás plugin. Minden pluginnel van megoldva. Pl DENON erősítőm van, ahhoz van egy denon plugin és ezt be kell konfigurálni a rendszerbe aztán ha jól sikerült, akkor működik. Ugyanez a Domoticzban egy lenyíló menüből való kiválasztás eredménye. Pl van egy mysensors hőmérős, kiválasztod a mysensors gatewayt, hozzáadod, majd bekapcsolod az eszközfogadást. Elindítod a hőmérőt és már meg is jelenik.

(#52) MaCS_70 válasza layerke (#51) üzenetére


MaCS_70
félisten

Tehát tulajdonképpen automatizálták a plugineket? Mert valakinek csak meg kellett írnia az illesztést...

A ThingBoxban is modulokat kell telepíteni (NodeRed), de szinte mindenhez van -- aztán meg simán csak húzogatni kell a nyilakat. :) (Ami persze programozás, csak éppen baromi magas szintű...)

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#53) layerke válasza MaCS_70 (#52) üzenetére


layerke
aktív tag

Ha ennyire összehasonlítjuk, akkor igen. Kvázi automatizálták a plugineket. A Domoticzban nem volt különválasztva soha, mindig minden új eszköz a rendszer részét képezte és egyszerű lenyílóból lehet hozzáadni. Míg az openhabnál egy tök üres valamit kapsz az első indításkor és pluginekkel kell feltölteni attól függően nyilván, hogy miket fogsz használni. Akár az összeset is bele lehet rakni aztán majd használod, amelyik kell.

Addig beszélünk róla, hogy lassan feltelepítem az openhabot és kipróbálom hol tart most. :) Openhab leírása alapján egyszerűsödött a dolog.

Egy kis kiegészítés:

Összeraktam egy apró értesítőt a Domoticzban. Ha 80 fok felett van a kandalló előremenő vízhőmérséklete, akkor szól telefonon és tv-n, hogy figyeljek oda, ha 38 fok alatt, akkor szól, hogy rakjak fát a tűzre, ha 35 alatt van, akkor átkapcsol kazánra, amiről értesít. :)

[ Szerkesztve ]

(#54) MaCS_70 válasza layerke (#53) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ez nekem valahogy úgy tűnik, hogy bár a Domoticz megoldása nyilván felhasználóbarátabb, ha az ember egy kicsit is belemerül, akkor már az OpenHAB-sem tragikus, sőt, gyorsan kiigazodik az ember a legózásban.
A szkriptelés, ergo a rendszer bizonyos fokú megerőszakolása (olyan funkció elérése, ami nem volt benne az alkotói tervekben) viszont már nem ennyire triviális annak, aki nem csinált ilyet -- pl. nekem.

Persze megnézhetném, de hátha röptiben tudtok válaszolni: az OpenHAB, Domoticz NodeMCU-n futtatható?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#55) layerke válasza MaCS_70 (#54) üzenetére


layerke
aktív tag

Nem teljesen értem a kérdést, de ha arra vagy kíváncsi, hogy Esp8266-os node-okat lát-e, akkor a domoticz lát. Openhabnál is látok ilyet leírásban. Szerintem jó lehet. Nekem is vannak esp moduljaim, de nem használom, valahogy jobbnak tűnik az arduino+433mhz vagy arduino+nrf kombó.

(#56) MaCS_70 válasza layerke (#55) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én futtatnám rajta, tehát maga az ESP8266 lenne a számítógép.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#57) layerke válasza MaCS_70 (#56) üzenetére


layerke
aktív tag

Nem menne rajta a Domoticz, de az Openhab se. Arra magad kell írj vagy sokat kell keresgélni a neten, hátha valaki már megoldotta.

(#58) layerke válasza RobexX10 (#50) üzenetére


layerke
aktív tag

[mysensors.org] - kiindulásnak

[ Szerkesztve ]

(#59) drogery válasza MaCS_70 (#56) üzenetére


drogery
tag

szerintem ilyen server appot nem fogsz találni, ami fut egy esp-n.
de egy pi-n már simán elmegy.

(#60) toth_janika


toth_janika
őstag

Nem akar valamelyikőtök egy "összefoglaló" vagy "gyorstalpalót" írni LO-ra az okos otthonokból? Annyi infó hangzik itt el, hogy én, mint kezdő, csak kapkodom a fejem :U

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#61) RobexX10 válasza layerke (#58) üzenetére


RobexX10
aktív tag

Köszönöm! Kezdésnek valóban jó :)

(#62) fecus


fecus
őstag

Erről Home Assistant hallott már valaki?

Csak azért tűnt fel mert megpróbáltak integrálni néhány kínai kütyüt. (pl. Sonoff, Xiaomi hőmérő)

A Domoticzban be lehet tenni ilyet?

Azt is kérdezném, ha nem szeretném a WiFi-t telepakolni kis kütyükkel akkor 433MHz-en vagy 868MHz-en van valami olyan eszköz mint a ESP8266?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#63) qqzs


qqzs
őstag

Ismer valaki hasonlot mint a Xiaomi smart home rendszer csak radiator termoszat kiegeszitovel? Vagy olyan kulon rendszert amiben mindegyik tud IFTTT-t?

Eladó: GTS450

(#64) drogery válasza qqzs (#63) üzenetére


drogery
tag

én ezt a stand alone thermostat-ot ismerem. nem kell hozzá hub, de megy iftt-vel, alexával, ghome-al.

(#65) qqzs válasza drogery (#64) üzenetére


qqzs
őstag

En tobb zonasat esetleg egyedileg vezerelheto rendszert keresek kulso homerseklet es/vagy jelenlet erzekelovel. A nestnek a desingon kivul nem sok hasznalati erteke van csaladi hazakban

Eladó: GTS450

(#66) fecus válasza qqzs (#63) üzenetére


fecus
őstag

Állítólag a Honeywell néhány termosztátja megy valami Honeywell gateway-el ami tud IFTTT-t.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#67) layerke válasza fecus (#62) üzenetére


layerke
aktív tag

Nem rossz a HomeAssistant, de nekem nem jön be, nem tudom miért, kicsit egyszerűnek tűnik. Domoticz kezeli a xiaomit elvileg, illetve folyamatban van a fejlesztés. Van 433 és 868 MHz-es rádió is, illetve van az NRF24L01 nevű 2,4 GHz-es adóvevő, ami nem wifi szabványos, így nem zavar a wifibe, viszont olcsó és egész jó.

Ajánlom elolvasásra a Domoticz wikijét, viszonylag friss adatok vannak rajta, érdemes ott tájékozódni. A manual-ja 2 éves, az nem túl aktuális.

(#68) qqzs válasza fecus (#66) üzenetére


qqzs
őstag

Koszi en is erre emlekeztem. Most ezt talaltam hirtelen. Regebben talaltam wifirol vezerelheto egyedi radiator termostatot is nem biztos hogy honeywell volt de most nem talalom. A Lyric mar igy is erdekesebb mint a nest de mintha ez se radiatoronkent szabalyozna a futest. En szeretnem ha a haz reszeiben tartos nem ott tartozkodas eseten tudnam telefonrol minimalizalni a futest.

Xiaomival kezdtem el foglalkozni de se termosztat vezerlese nincs se IFTTT kapcsolat.
A jelenlet erzekeloje meg mozgaserzekelonek tunik, egyszer igy hivjak egyszer ugy.

Itt egy eleg jo NEST ismerteto: [link]

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#69) fecus válasza qqzs (#68) üzenetére


fecus
őstag

Nem találom melyik gateway működik együtt.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#70) drogery válasza qqzs (#68) üzenetére


drogery
tag

ha van vmi http paraméterként átadható vezérlési lehetőség akkor iftt maker channel-el működésre lehet bírni akkor is ha nincs "nativ" támogatás.

(#71) fecus válasza fecus (#62) üzenetére


fecus
őstag

Tehát akkor olyan nincs ami 868MHz és össze van integrálva egy uC-vel.
Arra tudtok linket adni, hogy miképpen építhető fel egy ilyen 868-as hálózat?
Arra bazírozok, hogy a rádiós kapcsolatot és protokollt, titkosítást, pollingot ne nekem kelljen megírni, csak a "hasznos" részt. Kicsit a titkosításba belepiszkálnék mert már annyit ijesztgettek.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#72) fecus


fecus
őstag

Fent van a Pi-n a Domoticz.

Most kell találni legalább egy érzékelőt a gyakorláshoz. :R

Mit javasoltok? Kínából valami konyhakész úgy első próbának?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#73) layerke válasza fecus (#72) üzenetére


layerke
aktív tag

Ha van gateway is, akkor mysensors.org. Ha nincs, akkor virtuális eszköz, pl egy WOL.

(#74) layerke válasza layerke (#73) üzenetére


layerke
aktív tag

Feltelepítettem az openhabot egy virtuális linuxra, azt kell mondjam sokat javult a kezelhetősége, bár nekem még nagyon idegen és sokkal jobban kézre áll a domoticz. A pluginek telepítéséhez már nem kell config fájlokat szerkeszteni, de így is van elég bohóckodás vele, mire működőképes rendszert csinál az ember. Viszont úgy nézem az adatbázis itt is olyan - főleg neked szól Macs -, hogy tömörít, de lehet telepíteni itt is az influxdb-t és mellé a grafanát, ráadásul a grafanában megszerkesztett diagramokat be tud olvasni az openhub, így szebb diagramokat lehet vele rajzoltatni, mint a gyári (ez a feature tetszik). További tesztelés után jelentkezek.

(#75) MaCS_70 válasza layerke (#74) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszönjük a beszámolót!

Nekem nem annyira az adatbázis tömörítésével van bajom, mint az időbeli korlátozottságával -- kéne a 6 hónap.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#76) layerke válasza MaCS_70 (#75) üzenetére


layerke
aktív tag

Csak azt tudom mondani, mint eddig. Influxdb telepítésével lehet 80 év is. Nem hiszem, hogy bármelyik otthonautomatizáló rendszer is fel lenne készítve arra, hogy 10 másodperces adatokat tároljon fél évre visszamenőleg. De már 2 olyat is tudunk, amelyeket fel lehet vértezni ezzel az extra funkcióval.

(#77) MaCS_70 válasza layerke (#76) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nincs is szükségem 10 másodperces rögzítési intervallumra -- a negyed óra, sőt, az egész óra is megfelelne. De a hónapok kellenek!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#78) layerke válasza MaCS_70 (#77) üzenetére


layerke
aktív tag

Jelenleg nekem fel van a domoticz mellé telepítve az influxdb. Ebbe a domoticz http push-al áttolja az általam kívánt eszközök által mért értékeket. Nem tudom meg lehet-e adni neki, hogy milyen gyakorisággal, de alapesetben amikor új érték érkezik, már megy is át az adatbázisba. Ez a szobahőmérőknél 50 mp, míg a fűtésen lévő hőmérőknél 10 mp. Minden adatot megkap tehát az adatbázis, én úgy számoltam, hogy évente kb 3 GB adat keletkezik így. Innentől az adathordozó mérete, ami megköti az adatbázis nagyságát. Ha gondolod, szívesen segítek feltelepíteni az influxdb-t domoticz mellé, ezeket már nagyjából ismerem.

Más téma: openhab. Foglalkoztam ma is vele, de nekem még mindig kicsit bonyolult, szerintem a domoticz sokkal konyhakészebb. Példa: network binding plugint felraktam és rákerestem hálózati eszközökre. Meg is talált "valamit". Ezután finomhangolás, stb, kiderült, hogy az erősítő az. Felraktam a denon plugint is, hogy akkor hátha jó lesz. Hát 2 órányi bohóckodás után se lett jó. Ehhez képest domoticzban felraktam egy virtuális választó kapcsolót, beállítottam benne 9 szintet, beírtam szintekhez a denon erősítő parancsait, nevesül: on, off, mute, hang fel, hang le, hang-50, hang-40, hang-30, hang-20, és már megy is.

@(#60) toth_janika: én szívesen írnék ha lenne időm és tudnék írni olyan formában, hogy érthető legyen, könnyen emészthető és érdekes. Sajnos nem sok tehetség szorult belém ezen a téren :D

(#79) Pulsar válasza layerke (#76) üzenetére


Pulsar
veterán

ami RRDTOOL-t használ annak nem lehet akadály, hiszen az egy előre definiált méretet foglal, és sosem lesz nagyobb. :)

(#84) Mana86


Mana86
tag

Srácok! Nagyon király, hogy lett végre ilyen topic (még egyszer köszi az infót Pulsar! ). Eddig RPi topic-ban próbáltam felszedni némi tudást a témában, de azok mellett, hogy kívülállónak éreztem magam még nehéz is volt rátalálni egy-két hasznosabb információra. Nagyszerű, hogy valaki végre vette a bátorságot és csinált egy olyan témát ahol kizárólag (vagy legalábbis nagyrészt) hasznos infóba rohan az ember. Ezer hála!

Sajnos mostanában nem nagyon van időm, de igyekszem holnap átolvasni mind a 81 hozzászólást és infókat gyűjteni. Első ránézésre is sok új infóval találkoztam itt.

Egyelőre én itt tartok:
Van egy RPi 3 + egy Arduino (packban vettem, járt hozzá millió szenzor amikkel el lehet indulni és lehet tanulgatni). Egyelőre annyit csinál az RPi, hogy DHT11 szenzorból kiolvassa az értékeket és kiírja terminálra ssh-n.
Következő lépésként grafikonra szeretném íratni a jelet egy hasonló webfelületre mint amit Pulsar első kommentek között mutatott. Valami ilyesmi lenne az én elképzelésem is és ahogy jönnek a szenzorok és a tudás, szépen tömném tele az ábrát. Előbb gyorsan beleolvastam egy-két hozzászólásba és láttam, hogy a .txt írás nem a legjövedelmezőbb megoldás mert később gondokat szülhet. Célszerűnek tűnik az sql, már csak a későbbi lekérdezések kapcsán is.

Remélem lassan érdemben is tudok csatlakozni a témához! :C

(#85) DeniL válasza vargalex (#16) üzenetére


DeniL
tag

Na bakker, csak Én nem találom, hogy tudom a friss hozzászólásom törölni? :)
Mert nem ide akartam.

[ Szerkesztve ]

(#86) Mana86


Mana86
tag

Sikerült átolvasnom a topicot. Annyi új infó esett be, hogy hirtelen nem tudom mihez kezdjek. Dilemmázom a "dobozos" vezérlő és a saját kezűleg írt rendszer között. Saját kézzel írt rendszer mellett az szólna, hogy azt én írom, az én munkám van benne, alkotás öröme, működés ismerete és biztonság. Sajnos az ilyen open source rendszereknél nem tudni mi van benne, sokan arra hivatkoznak, hogy az biztonságos mert bárki belenézhet. Ennek ellenére belenézett már valaki? Mi van ha olyan rés van benne amivel távolról bárki átveheti az irányítást a házam felett? Elég egy Zero-day és az összes ilyen rendszerrel ellátott háznak nyílik az ajtaja. Ámbár elgondolkodtam azon is, hogy ha SK írok egy rendszert több hónap, sőt talán év alatt, akkor valószínűleg azt is le kéne rántani a netről és csak local működne. Ekkor viszont nem tudok beavatkozni ha bármi van.
A dobozos rendszerekkel viszont baromi sok időt spórolnék meg ami nem hátrány. Talán az lenne a legjobb ha elindulnék valamely dobozos felé (pl. Domoticz), összeraknék egy rendszert ami működik majd ha ez már megvan, idő függvényében írnék egy sajátot. A logolás nálam is kardinális kérdés. Több hónapnyi adat kell, sőt akár több évnyi mert mire összejön annyi adat szeretném ha önmagától tanulna a ház. Megtanulná a szokásokat és alkalmazkodna hozzájuk. Ez nagyon távoli terv, de fel szeretném készíteni rá a rendszert. Számomra az is opció, hogy Domonicz egy másik adatbázisba is írja az adatokat amit tovább tárolok.

Este megnézem a Domoticz-ot. Kíváncsi vagyok mennyi időt vesz igénybe egy relé kapcsolása páratartalom függvényében és mondjuk ezt mennyi idő egy webserverre grafikonban kitenni.

(#87) FeeLing_


FeeLing_
csendes tag

Sziasztok!

Király ez a topic!

Eddig csak kész megoldások felé nézegettem, mint például a Netatmo termékei a NETATMO personal weather station, a NETATMO smart thermostat.
Végig olvasva a topicot, Ti ezeket a kész megoldásokat fel se hoztátok, csak az Open Source megoldásokat, aminek nagyon örülök, mert elkezdett érdekelni, csak annyira belevágatok a közelébe, hogy minden második szót le kell google-ozni :D

Amúgy ezekkel a kész megoldásokkal mi a véleményetek, tapasztalatotok?

Honeywell honlapján van egy nagyon jó cikk, ami nagyon megtetszett. Házközpontú lakásban lakom radiátorokon mérőegységgel, és a fogyasztott egység alapján van a számlázás, erre ez a megoldás tökéletes lenne.

Üdv,
FeeLing_

(#88) drogery válasza FeeLing_ (#87) üzenetére


drogery
tag

nekem az árakkal van a legnagyobb bajom.
az opensource rész viszont jó hobby és kínából elég olcsón lehet beszerezni a kellékeket.

(#89) Yoshida válasza Mana86 (#84) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Nekem is ment kedvencek közé a topik :)

Ha minden jól megy, idén kezdünk építkezni, és szeretném már előre kiépíteni a lehetőségét a későbbi okos vezérlésnek. Villanyt faterrel fogjuk csinálni, így ha eléggé előre gondolkodunk, akkor minimálisra lehetne csökkenteni a rádiófrekis kommunikációt. Lehet, hogy stabil, de nekem a pc wifi-vel is inkább rossz tapasztalatom van, kábelen valahogy minden stabilabb :) (de ha azt mondjátok, hogy ezen a szinten, kis adatok mozgása esetén teljesen megbízható a rádiófreki, akkor átgondolom újra a dolgot)

Mivel még nem szereltem ilyet (mindjárt nézek is az imént említett pack-ot, pi3-arduino-pár szenzor, van most valami best-buy ajánlat?), adódik a kérdés: a vezeték nélküli kommunikáció hogyan működik? Gondolok arra, hogy ha kiesik a szenzor, tudomást szerzek-e róla?
Pl. egy sufni ajtó nyitás érzékelője. Itt tipikusan olcsóbb lenne, ha nem kell kivinni a föld alatt egy új vezetéket, de tudni kéne róla, ha mégse aktív az érzékelő :)
(bár ez is újonnan épül majd, és kelleni fog kábelt vinni világításnak, a 230V vezetékek mellett lehet vinni szenzor kábelt is, vagy bezavar? 2 csőben esetleg?)

Egy pi3-arduino-domoticz(vagy openhab) kombóval meg lehet csinálni a következőket?

-Zsaluzia vezérlés: itt annyi a plusz, hogy bentről a falról egy nyomógombbal majd lehet kézzel felülbírálni, de alapból mindig úgy állnának a lamellák, hogy a nap épp ne süssön be, csak a szórt fény. Kivétel talán a tél, ott mindig jöhet a fény :D Szóval be lehet szerezni az adatokat, hogy az év melyik napján hány órakor milyen magasan van a nap, és ahhoz kell egy lamella szöget állítani. Ilyen egyedi dolgot be lehet állítani egy domoticz, vagy openhab-ban?

-lámpák vezérlése gondolom nem gond.

-fűtés: elég komplikált vezérlés kellene, a nappali-ebédlő-konyha-folyosó-előszoba egy légtér, ezt egy fűtésre optimalizált légondi fogja fűteni, azt hiszem ebbe nem is kell majd nagy beleszólás, viszont a távoli félszobákban, illetve fürdőben lenne egy 450-750W-os elektromos panel. Olyan okos vezérlést szeretnék, ha pl. nyitva az ajtaja a szobának (hálószoba pl. napközben lehet nyitva) akkor az elektromos panel minél kevesebbet dolgozzon, inkább a légkondi melege jusson a szobába. (szellőztető rendszer is lesz, ez is segíti majd a levegő áramlását)

-következő amit utálok a kulcsok :D mindenképp valami kulcsmentes házat akarok(-unk :D ), kapu, és ajtó nyitását is valami egyedi módon lehetne megoldani. Láttam 1-wirenél valami token alapú gyűrűt, talán kártyát is, ilyesmi érdekelne, vagy egy nfc leolvasó, odaérintem a telefont, és már nyílik is a zár. De ezt is központilag kéne vezérelni. Plusz lehetne bele valami egyedi dolog, a ház wifijén a telefonnak meg kell jelennie (akár lehetne játszani certificate-ekkel is) ahhoz, hogy az nfc-s azonosítás után ténylegesen kinyissa az ajtót, ilyesmi.

Ezt is meg fogom tudni oldani a pi3-arduino-domoticz kombóval? Persze értem hogy kellenek illesztők még, de pont ez a kérdés, hogy mivel tudom a legkevesebb tákolással elérni ezeket a funkcionalitásokat. Azt látom hogy az elterjedt usb-1wire illesztőt támogatja a domoticz. Akkor innentől hw ügyileg nincs gond pl. a tokennel, de kéne valami szoftver, ami lekezeli, ilyen meg nincs ha jól látom, nem hiszem hogy egyből menne a dolog.

arduino esetén milyen vezetékhosszal lehet operálni? 30-40m simán kelleni fog nekem. (ha nem rádiós lesz)

Bocs ha hosszú volt, és tömény.

(#90) MaCS_70 válasza Yoshida (#89) üzenetére


MaCS_70
félisten

Teljesen egyetértek: ahol csak lehet, legyen vezeték! A wifi jó, de a drót még jobb.

Ha még építkezés előtt álltok, akkor a lényeg röviden: kábelcsatornát mindenhová, minden sarokba!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#91) h-yle


h-yle
addikt

Ma rendeltem egy Xiaomi Yeelight-ot kínából, megírom majd a tapasztalatokat. :))

Viszont abban tudnátok segíteni, hogy itthon melyik z-wave szabvány a nyerő? az EU standard? Ez állítható, vagy fix minden eszköznél?

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#92) layerke válasza h-yle (#91) üzenetére


layerke
aktív tag

EU zwave 868 MHz

(#93) Yoshida válasza Yoshida (#89) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Közben találtam pi-hez nfc modult, de lefoglalja az egész 40pin-es konnektort, akkor ehhez kell egy 1to3 connector multiplier modul?

Raspberry Pi 3 Model B 40 Pin GPIO Adapter Extension Board 1 To 3 40 Pin Plate Module

Ez jelent bármilyen korlátozást ennek a használata?

(#94) layerke válasza Yoshida (#89) üzenetére


layerke
aktív tag

Jó sokat írtál és a rengeteg kérdésre a válasz: igen. A pi-arduino-domoticz kombó és még jó sok kiegészítő tudja mindazt, amit szeretnél. Én is szeretem a "madzagot", de teljesen megbízhatónak találom a 433 MHz-es, a 868 MHz-es és a 2,4 GHz- es eszközöket is.

[ Szerkesztve ]

(#95) drogery


drogery
tag

Sziasztok,
ehune találjátok az egyik utolsó projektünket (sajnos nem a legjobb minőségben).

a videón manuálisan váltogatjuk az egyes animációkat, de van olyan setting, h a kinti időjárásnak megfelelő animációt mutatja.

a belsejében egy arduino nano + nrf24l01 modul van és 90 db WS2312 led.
domoticzon keresztül lehet vezérelni, ill az tolja az időjárás szerinti értékeket is.

[ Szerkesztve ]

(#96) Yoshida válasza layerke (#94) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Köszi, akkor ahol nem jár sok plusszal, oda mehet majd madzag, a többi helyre meg a vez. nélküli verzió.

Még azt nem találtam meg, hogy a pi-re kötött arduino előnye hol jön ki egy sima pi-hez képest, de ha jól sejtem akkor az eszköz, és kiegészítő támogatottságban.
Pl. az nfc olvasó/író is olcsóbb arduino-ra ahogy nézem.

(#97) layerke válasza Yoshida (#96) üzenetére


layerke
aktív tag

Én a pi-arduino kombót úgy értem, hogy pi az agy és arduino pl a gateway vagy a szenzorok agya.

Indulásnak: mysensors.org

[ Szerkesztve ]

(#98) Mana86 válasza Yoshida (#89) üzenetére


Mana86
tag

Pontosan ilyet szeretnék én is, kivéve a kulcs nélküli megoldás. Sajnos nekünk még nincs meg a ház, de szeretném addig tudni, hogy mit, hogyan lehet megvalósítani, hova kell majd kábelcsatornát építeni. Pl, az előszobai villany kapcsolásának vezérlésére mozgásérzékelőt vagy fénysorompót ideálisabb kiépíteni? Vezetékezés szempontjából ez sem mindegy és nem triviális melyik lenne a jobb megoldás. Nyilván mindkettőnek vannak előnyei és hátulütői. Ezért szeretnék én is képbe kerülni addigra, hogy akkor már az akkori tudásomhoz megfelelő legjobb megoldást válasszam ami lehetőleg már később sem fog nagy átalakítást igényelni. WiFi -t hanyagolom én is mert nem tartom biztonságosnak, főleg nem IoT eszközöknél (lásd a pár hónappal ezelőtti esetet).

Szerintetek a következő elképzelés megvalósítható? Arduinoval még most ismerkedem (nem mint ha Pi-vel nem így lenne...) és azt tudom, hogy USB-n keresztül lehet vele kommunikálni. Úgy képzeltem el a rendszert, hogy minden "egységet" (pl. világítás, hűtés-fűtés, szellőztetés, sötétítés és ezek kombinációit) külön Arduino vezérelne. Kábelezés szempontjából ez a legrosszabb mert az összes Arduinot és Pi -t egy központi helyre tenném. Szóval az összes Arduino -t a RPi vezérelné, illetve azon keresztül tudnám configolni őket és a RPi fogadná az Arduinoktól érkező jeleket is amit feldolgozna. Tulajdonképpen, ahogy layerke is írta, Pi lenne az agy és az Arduino -k pedig a szenzorok agya.
Milyen módon lehet ennyi Arduino -t rákötni egyetlen Pi-re és hogyan valósítható meg, hogy Pi-vel egy webfelületen keresztül (okos otthon vezérlő GUI) módosítsam az Arduino beállításait?

Erre mind-mind alkalmas a Domoticz?

(#99) layerke válasza Mana86 (#98) üzenetére


layerke
aktív tag

IOT eszközöknél szerintem a wifi nem egy megszokott dolog, ha azzal kommunikál az nálam már kizáró ok. Írtam már korábban, hogy a legtöbb és legjobb eszközök 433 MHz, 868 MHz és 2,4 GHz-en működnek. A többivel én nem is foglalkozok, nincsenek kábelezett szenzoraim, ami van az minden vezeték nélkül kommunikál a málnával, amivel meg is válaszoltam az utolsó előtti kérdésedet is, hogy hogy lehet ennyi arduinot egy málnára kötni. Wireless.

Biztonság: a hőmérők is tudnak titkosított csatornán adatot küldeni, de nem látom értelmét. Inkább a kapcsolókat kell levédeni vagy olyan eszközöket, ami képes beavatkozni a ház dolgába, egy hőmérő pont nem ilyen. Ezekre vannak megoldások, jelszavas, titkosított hálózatok akár fél dolláros kínai rádió adó-vevőknél IS!

Erre mind-mind alkalmas a Domoticz. És még sok olyan dologra, amit itt nem tárgyaltunk.

[ Szerkesztve ]

(#100) Mana86 válasza layerke (#99) üzenetére


Mana86
tag

2x is átolvastam amit írtál, de nem áll össze. :) Akkor Te a Wifi-t preferálod vagy inkább ellenzed? Akkor ezek szerint vezetékkel nem lehet megoldani 5-10 Arduino vezérlését?

Biztonság. Értem én, hogy egy wifi-s hőmérő papíron csak egy adatok közöl, de mi van ha valaki hozzáfér a hőmérőhöz és ráveszi, hogy az ne csak annyit küldjön, hogy 22°C, hanem mondjuk egy kódot ami egy adott rendszer esetében pl annyit tesz, hogy "húzd fel a redőnyt", "vedd le a fűtést", "állítsd le a riasztót" vagy épp "nyisd ki a bejárati ajtót". Értem én, hogy bonyolult megírni egy ilyet, de csak egyszer kell. Abból kiindulva, hogy ma már olyan hack toolok vannak amivel egy 12éves gyerek DoS támadást indíthat bárhová vagy 3 kattintással feltöri a WEP-es Wifi-t... Oké, nem nagy dolog és már kivezetés alatt van a WEP, ráadásul a ISP is defaultból WPA2-es beállításokkal adja a modemet, de 5 éve még erre sem gondoltunk. Ebből kifolyólag nem alapoznék erre mert sajnos a védelem mindig le van maradva egy lépéssel a támadóktól.

Elindulok Domoticz irányban mert a leírtak alapján úgy látom, gyakorlatilag mindenre alkalmas lehet, legfeljebb egy kis scriptelés szükséges.

Köszi a gyors választ!

ui.: Ja és #100 :DD

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.