Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32001) vampire17 válasza szat8 (#31999) üzenetére


vampire17
addikt

Én frissítek mindig, minden egyes új release kor azonnal. Sajnos jellemző, hogy ha sok verzió különbség van két kiadás között, akkor ilyen előfordulhat. (Másnál is, probalj egy 16.04 es Ubuntu servert a legfrissebb re frissíteni 😊) a release note okban ott van amúgy, milyen integráció kerül ki vagy kerül at gui ra. Csak persze nyilván ha nagyon nagy a verzió különbség, akkor sok release note ot kell atolvasni... Én ezért szorgalmaznam amúgy egy "LTE" kiadás bevezetését, ami pl fél évente frissül.... Így pl főleg nem saját részre, elég rizikós ha-t, rakni.

Fall-N:

Erre tökéletes a Z-wave. Mindegy milyen gyártó melyik központjával használod, menni fog.

[ Szerkesztve ]

(#32002) zsamiatt válasza Fall-N (#32000) üzenetére


zsamiatt
őstag

Azert annak is meg van a hatranya ha csak egy gyartora korlatozod magad. Lasd a napokban a sziamiau leaalasat. Plusz sok esetben bekorlatozod magad mert nem mindenki gyart mindent vagy nem tetszik vagy ar gond van. Persze lehet diyben is sajat cuccokat gyartani, de erre nem mindenkinek van ideje

[ Szerkesztve ]

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#32003) szat8 válasza vampire17 (#32001) üzenetére


szat8
tag

Persze ennyi idő után nem szabad meglepődnöm néhány breaking change-en, nincs is ezzel gond. Csak nem értem miért kell mindent úgy átültetni gui-ra, hogy teljesen kiirtják a config filet közben. Meg a Yamaha add-on azért tűnt el hacs-ról, merthogy már úgyis integrálva van az új HA verzióban.
Közben egyébként sikerült felismertetni a porszívót, az volt a megoldás, hogy bepipáltam a manuális megadást, és beadtam a tokent is. Automatán valahogy nem ismerte fel. De valami még mindig nincs teljesen rendben, mert a map extractor azt írja gond van a kalibrációval. A camera entitásban sem jelennek meg az adatok. Az a furcsa, hogy a frissítés előtt nem volt gondja. De a log-ban is panaszkodik, hogy "Failed to retrieve model".

Lehet, hogy a porszívó firmware lett így túl elavult, és azért nem tudja beazonosítani? Nem szoktam siettetni a Xiaomi cuccok firmware update-jét, nehogy valamelyikkel bezárjam a külső hozzáférést.

Mondjuk a HA egyre több dolgot felhőn át nyer ki, így kevésbé vészes, mert mondjuk token sem mindig kell, cserébe oda az offline működés. Inkább szenvednék a tokennel, és legyen offline, ha választani lehet.

(#32004) zsamiatt válasza szat8 (#32003) üzenetére


zsamiatt
őstag

"Mondjuk a HA egyre több dolgot felhőn át nyer ki, így kevésbé vészes, mert mondjuk token sem mindig kell, cserébe oda az offline működés. Inkább szenvednék a tokennel, és legyen offline, ha választani lehet."

Miutan a *************************** gyartok egyre tobbszor zarjak le a rendszereiket hogy csak az ovet hasznald.

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#32005) LouiS22 válasza szat8 (#31999) üzenetére


LouiS22
veterán

Porszívóra tedd fel a Valetudót, megszabadulsz a xiaomi cloudtól, de közben semmit nem vesztesz vele.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#32006) Fall-N válasza zsamiatt (#32002) üzenetére


Fall-N
veterán

Igen, ezért írtam, hogy sajnos nem mindent gyárt egyik gyártó sem. Mondjuk nekem valahogy a Xiaomi okos rendszere sosem jött be. Egyedül az IP kamerák közül kiemelkedő a Mi 360 4K Security Camera (4K, 25 fps, jobb képminőség) vagy mi a neve. Xiaomi pedig abból a szempontból lenne jó, hogy szinte mindent is gyárt. De a Home alkalmazás már azért sem szimpatikus, mert a Kínai régión kívül nagyon hiányos, amit felismer.

[ Szerkesztve ]

(#32007) Saughassy


Saughassy
aktív tag

Kezdek befaradni a fogyasztasmeros ZigBee aljzatok közötti rendvágásba. Már a legolcsóbb és jó megtalálását is feladtam, boldog lennék ha egyszerűen csak működne, és repeaterkent sem lenne gond vele.

Az Aqara SP-EUC01 az ilyen? Mindig mindegyiknel látok problémás posztokat... ConbeeIIhoz, Zigbee2MQTTvel akarom üzemeltetni, van pár Aqara homerom is.

(#32008) Degeczi válasza Saughassy (#32007) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Blitzwolf SHP13 teljesen jól bevált, Z2M tökéletesen kezeli és jól kapcsolódnak hozzá a különböző végpontok. Az újabb SHP15-öt is jónak mondják.

(#32009) Saughassy válasza Degeczi (#32008) üzenetére


Saughassy
aktív tag

Köszi!

(#32010) vampire17 válasza Saughassy (#32009) üzenetére


vampire17
addikt

Nekem shp15 -k vannak, teljesen jó, routerkent is. (Xiaomi cuccok is csatlakoztak hozzájuk)

(#32011) koala69 válasza vampire17 (#32010) üzenetére


koala69
tag

az shp15-oket zigbee2mqtt-n hasznalod, vagy zha integracioval -- csak azert kerdezem, mert nekem a zigbee2mqtt -hez nem csatlakozik, es a tamogatott eszkozok listajan sem talaltam meg.
koszi!

(#32012) ojb válasza koala69 (#32011) üzenetére


ojb
tag

Az 1.22.2-1 z2m már kezeli. (tegnap óta...)

[ Szerkesztve ]

(#32013) zsamiatt válasza vampire17 (#32010) üzenetére


zsamiatt
őstag

Neked neha nem ad ki ilyen rezgo hangot? Mint amikor az aram folyik at a kebelen. Nekem is van nehany es mukodik mondjuk en a z2m fejleazto verziojat hasznalom

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#32014) BlackJack21 válasza Degeczi (#32008) üzenetére


BlackJack21
tag

Nekem is nemrég érkezett meg az Blitzwolf SHP15( vagy (tuya) TS011F nėven is fut ). Az első tapasztalatok pozitívak voltak. Utána volt egy kis nézeteltérés, a HA alá (ZHA) minden gond nélkül felment. Azonban a szenzorok teljesen hülyeséget írtak ki(0,2V , 122A , 16W). Már a tasmotára való flasheléshez gyűjtöttem az infót, akkor jött velem szembe egy changelog. Adtam egy esélyt, a HA 20211229 verziójára frissítettem, és meglepő módon ebben már a helyes értékeket láttam(235V, 0,0A). Illetve amit még megfigyeltem, hogy routerként is nagyon jól végzi a munkáját, “igazi társaslény”, pár perc alatt az összes többi routerhez kapcsolódott. A fogyasztási adatok mérésének pontosságáról még nincs infó de kilóra kb. megvan.

(#32015) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Eljött a nagy felújítás ideje...

Nagyon kiestem a témából, és az alapos tájékozódásra sajnos nemigen lesz már lehetőségem (babaszületés...).

Szeretnék egy jól vezérelhető rendszert, bár nagyon valószínű, hogy ennek a tényleges felállítása sajnos akár még évekbe is beletelhet.

Viszont ugye most verik szét a házat, úgyhogy az alapokat most kell leraknom.

Első kérdés: villanykapcsolók. Mi a jobb megoldás: hagyományos billenőkapcsoló valamilyen alágyömöszölt zigbees egységgel, vagy eleve valamilyen okoskapcsoló?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#32016) LouiS22 válasza MaCS_70 (#32015) üzenetére


LouiS22
veterán

A hagyományos kapcsoló mindig feleség/vendég/nagyszülőbarátabb lesz.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#32017) tototos


tototos
őstag

Sziasztok!

Valaki integrált már Xiaomi robotporszívót HA alá. Valamiért egy darab eszközt sem talál a tokenextractor. Google home is azt írja hogy nincs eszköz hozzám rendelve. Mi Home appban szépen látszik pedig a porszívó.

(#32018) noorbertt válasza MaCS_70 (#32015) üzenetére


noorbertt
őstag

Alapnak elég ha mindent bekábelezel.
Minden ajtó, ablak-hoz jusson kábel - pl 3 vezeték az esetleges áramnak és akár mellé egy upt kábel is.

Egy kis helyet kialakitani ahol a kábelek találkoznak és ha kell onnan adsz áramot, ha kell rá tudod onnan kötni az érzékelőket.

Plusz minden kapcsolóhoz még behuzni a nullát is.

Így kB minden opcióra felkészült a ház. A többi majd ha lesz igény és pénz.

(#32019) noorbertt válasza tototos (#32017) üzenetére


noorbertt
őstag

Lehalt sokmindenkinél.. Nálam se jó a map. Irányítani tudom csak nem látom..

(#32020) tototos válasza noorbertt (#32019) üzenetére


tototos
őstag

Én még a tokent sem tudom megszerezni mert nem látszik semmilyen eszköz kívülről...

(#32021) Pizzafutar


Pizzafutar
aktív tag

Sziasztok,
Szeretném a központifűtés\gázkazán vezérlését a jelenlegi Computherm Q7 helyett valamilyen intelligensebb, jobban vezérelhető módon megoldani. Most elég lenne a WiFi-s elérés is, a későbbiekben jó lenne a szobák hőmérsékletét egyenként szabályozni.
Eddig a következő lehetséges megoldásokat találtam:
- Computherm E280 vagy B400, mint legegyszerűbb megoldás.
- Honeywell evohome rendszer (ATP922WIFI), kész de drága
- SmartWise WiFi-s okos termosztát, ha jól gondolom megfelel a Computherm E280-nak
- Kínai MincoHome és hasonló termékek az Ali-ról

Nincs tapasztalatom benne, mire kell figyelni, hogy érdeme ezt megoldani?

(#32022) noorbertt válasza tototos (#32020) üzenetére


noorbertt
őstag

Androidhoz van olyan xiaomi home app ahol kinyerhető a token, valami orosz app.. Itt is volt már ajánlva ha csak a token kell.

(#32023) LouiS22 válasza tototos (#32020) üzenetére


LouiS22
veterán

www.kapiba.ru, moddolt mi home app letölt, telepít. Abban látni fogod a tokent.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#32024) zsamiatt válasza LouiS22 (#32023) üzenetére


zsamiatt
őstag

Ez offline is ki tudja nyerni vagy elobb minden keppen ra kell jelentkezni az eszkoznek a kozponti szerverekre?

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#32025) vampire17 válasza koala69 (#32011) üzenetére


vampire17
addikt

z2m-el hasznalom, honapok ota gond nelkul.

#32012ojb : Nekem ez a tipus van, ezt mar kb fel eve ismeri a z2m. Nem ragadtatok be valami regi z2m-nel? koala69, repo valtas megvolt? [link]

#32013zsamiatt: nem tapasztaltam semmi hangot. bar mind a harom olyan helyen van, ahol nem tartozkodunk tul gyakran...

#32015MaCS_70: Az eddig leirtakhoz annyit fuznek hozza, hogy alakits ki egy joo nagy meretu kapcsolo szekrenyt (vagy egy mini rack szekrenyt) valahol a hazban! En azt hianyolom a legjobban....

#32021Pizzafutar: Pontosan milyen a kazanod es a futesi rendszered? (radiator, feluletfutes, vegyes?)

Sima on/off vezerlesre ez egy olcso alternativa (kesobbi bovitesre alkalmas): Poer Base Pack

Szinten On/Off: Salus Base Pack

Csak OpenTherm vagy reles kazanhoz: Drayton Wisher Base Pack

(Szinte) barmilyen buszos/Reles kazanhoz: Tado Base Pack

Ezek mindegyike kesobb bovitheto szeleptermosztatokkal vagy bizonyos esetekben egyeb kiegeszitokkel (smart plug/rele szivattyuhoz, zonavezerlo, stb...) Fontos, hogy ezeknel a rendszereknek a szeleptermosztatok is kepesek futest kerni!

(#32026) LouiS22 válasza zsamiatt (#32024) üzenetére


LouiS22
veterán

Fogalmam sincs a működési elvéről, de logikusnak tűnik, hogy van egy szerveres bejelentkezés. Próbáld ki és megtudod :)

Másik opció, hogy mindenki elfelejti a felhőt, Valetudo telepít, örül, soha az életben többet nem kell tokenezni és lokális lesz az eszköz.

[ Szerkesztve ]

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#32027) ojb válasza vampire17 (#32025) üzenetére


ojb
tag

"Nekem ez a tipus van, ezt mar kb fel eve ismeri a z2m"
A bal oldali verzió egy - két hónapja jelent meg... :F Más azonosítóval ismerte fel a z2m eddig.

(#32028) zsamiatt válasza LouiS22 (#32026) üzenetére


zsamiatt
őstag

Igen, csak s5 felett mar nem olyan egyszeru valetudot rarakni ahogy latom.

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#32029) LouiS22 válasza zsamiatt (#32028) üzenetére


LouiS22
veterán

Végig is olvastad, vagy megálltál a második sor után? :)

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#32030) MaCS_70 válasza noorbertt (#32018) üzenetére


MaCS_70
félisten

Noorbert, LoiS, köszönöm!

A vezetékezést próbálom jövőállóra megoldani, még ha ezt nem minden villanyszerelő érti is. Nulla, fix fázis meg pótvezeték megy mindenhová, és tervezem egy külön csövezés kialakítását jövőbeli törpefeszültséghez.

Létezik egyébként vezetékesen (tipikusan IP-n) vezérelhető kapcsolóokosítás? Klassz ez a Zigbee, de én szeretem a drótokat... :P

Köszönettel: MaCS

UI: A Chrome a Zigbee helyett vajon miért azt ajánlja fel, hogy Benczige??? :U

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#32031) LouiS22 válasza MaCS_70 (#32030) üzenetére


LouiS22
veterán

Shelly (de ő is wifi alapon lesz IP).

[ Szerkesztve ]

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#32032) vampire17 válasza ojb (#32027) üzenetére


vampire17
addikt

Hat nem tudom, akkor lehet nekem a jobb oldali van? (mi pontosan a kulonbseg? :) )

Jah, latom, az ujabb nem jelenti a merest, csak lekerni lehet. Akkor nekem meg a "regebbi" van :)

[ Szerkesztve ]

(#32033) zsamiatt válasza LouiS22 (#32029) üzenetére


zsamiatt
őstag

A valetudo telepitest?

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#32034) MaCS_70 válasza LouiS22 (#32031) üzenetére


MaCS_70
félisten

Lehet, hogy nagyon sügér vagyok, de vezetékes vezérlésű Shelly-t nem találok, még a Google-lel sem.

Egyébként bevált sima, zigbees kapcsolómodulok is érdekelnek, ha már, hála Nektek, úgyis készül egy nagyobb mennyiségű redőnykapcsoló-rendelésem az Aliexpressen...

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#32035) vampire17 válasza MaCS_70 (#32034) üzenetére


vampire17
addikt

Sztm arra gondolt a kollega, hogy vezetekeld ki csillagpontosan es kosd be pl egy shelly pro 4pm-be.

zigbee kapcsolonak sztm teljesen jo ugyanaz, amit a redonynek ajanlottunk (marmint annak a kapcsolos verzioja :) ) [link]

[ Szerkesztve ]

(#32036) LouiS22 válasza zsamiatt (#32033) üzenetére


LouiS22
veterán

igen, azt.

Annyira nem bonyolult, mint amilyennek hiszed.

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#32037) LouiS22 válasza MaCS_70 (#32034) üzenetére


LouiS22
veterán

Nem vagy az, módosítottam a kommentem.

De szvsz csak akkor van értelme annak, amit szeretenél, ha szereted magad szopatni és a járatlan úton kavarogni. Nem véletlenül találták ki a wireless megoldásokat :) Utóbbinál bármilyen hiba, elakadás esetén egymilliárd találat lesz a google-ban a javításra, dedikált fórumok, stb. A másiknál meg kotorászhatsz órákig és várhatod, hogy valaki válaszoljon.

Gyerek mellett lehet, hogy a kitaposott út szerencsésebb ;)

[ Szerkesztve ]

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#32038) fo_di válasza MaCS_70 (#32034) üzenetére


fo_di
őstag

a shelly drótos kapcsolóhoz wifin juttat okosságot
olyat nem igazán fogsz találni, amin a vezérlés nem vezetékmentesen jut oda a reléhez, hanem dróton, vagy kezdd el nézegetni a drága otthoni/ipari okosotthon rendszereket (knx, talán a loxone, vagy modbus/rs485 alapon működő rendszerek)

(#32039) zsamiatt válasza LouiS22 (#32036) üzenetére


zsamiatt
őstag

Mikor utoljara lattam az s7t is mar darabokra kellett szedni es forrasztani a toreshez. Mondjuk aki tudja hogy kell annak biztos nem bonyolult. 😁

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#32040) Pizzafutar válasza vampire17 (#32025) üzenetére


Pizzafutar
aktív tag

Köszi az infót. Radiátoros fűtés van, jelenleg régi fajta nyílt égésterű on/off vezérlésű kazánnal, a keringető szivattyút egy csőtermosztát vezérli (~20 év: ma már kőkorszaki megoldás).
Ez működik ameddig működik, nem akarok hozzányúlni, de ha elromlik nyilván valóan egy modernebb vezérlésű kazánnal lesz kiváltva. Jó lenne, ha ebben az esetben max a relé modult kellene cserélni.

(#32041) MaCS_70 válasza fo_di (#32038) üzenetére


MaCS_70
félisten

Vampire, LouiS, fo_di!

Nagyon köszönöm!

Önmagam szívatása nálam nem annyira szeretet, mint sokkal inkább gyakorlat kérdése.

De így köszönettel lemondok a drótokról, éljenek az elektromágneses hullámok! :)

Egy villanykapcsolót viszont kísérleti jelleggel csak beillesztenék a rendszerbe. Tudtok ajánlani egyet az Aliexpressről? Lehetőleg egy állatorvosi ló jellegűt, amin mindent ki tudok próbálni, és talán a végén használni is...

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#32042) Fall-N válasza MaCS_70 (#32015) üzenetére


Fall-N
veterán

Sonoff Mini R2 vagy R3, pluszba 0 vezeték a dobozba (Ha nincs 0, akkor Mini R3 + S-Mate.) Van a Shellynek is hasonló. Ezeket bárhogy kapcsolhatod, WiFi, hagyományos kapcsoló.

Ha ZigBee kell akkor szintén van Sonoff ZBMINI.

(#32043) vampire17


vampire17
addikt

Sziasztok! ilyen World to EU adaptert keresek "joaras" kinaiban: [link]

Emlekszem, regen talaltam, de nem emlekszem, milyen neven...

(#32044) Fall-N válasza MaCS_70 (#32041) üzenetére


Fall-N
veterán

Tudtommal vezetékkel PLC-n keresztül lehet vezérelni dolgokat, de az bonyolultabb jóval és programozni is kell a PLC-t. Van olyan, amihez van mobilos alkalmazás is. De én a helyedben nem szivatnám magam. ZigBee vagy Z-Wave a legjobb megoldás, kisebb dolgokra meg a DIY WiFis cuccok.

Ráadásul rengeteg vezetéket kellene ehhez elvezetni, ami nem annyira egyszerű. A szabványos EU-s kötődoboz ehhez kevés lenne sokszor. Ha valami hiba van akkor nehéz is lenne a hiba feltárása. Egy esetleges bővítés is sokkal egyszerűbb ha vezeték nélküliek a modulok. Bár ezeket is sokszor be kell kötni, de kevesebb helyet foglalnak.

Ízelítőnek linkelek egy YT csatornát, ahol bemutatják ezeket. [link]

Én azt javaslom, hogy elsőre papíron próbáld meg megtervezni, hogy mit és miket szertnél. Ez alapján ha nem elég a szabványos kötődoboz, akkor ezek elé érdemes bevésni a falba egy négyzetes vagy réglalap csavaros fedelű kötődobozt. Oda beférnek a DIY cuccok. Sokkal esztétikusabb ha nicsenek szem előtt. Másik amit érdemes, hogy sok cuccot azonos márkától beszerezni vagy egy platform köré szervezni (SmartLife, Tuya, eWeLink stb.). Így könnyen tudsz mellé venni cuccot, ha tudod mivel vezérled őket. Másik amiért érdemes egy programot használni az az, hogy a vegyes eszközöket lehet egymással programozni. Például hiába nincs egy helyiségben a mozgásérzékelő és a relé, ha elmész mellette akkor be vagy kikapcsol. Vagy több eszközt kezel a ZigBee érzékelő.

[ Szerkesztve ]

(#32045) LouiS22 válasza vampire17 (#32043) üzenetére


LouiS22
veterán

Pont ilyen néven találsz az árukeresőben is, mi több, készleten is lesz az E betűs üzletekben :)

Mielőtt kérdezel, nézd meg az 1. számú hozzászólást, vagy használd a keresőt, azért van!

(#32046) vampire17 válasza LouiS22 (#32045) üzenetére


vampire17
addikt

Igen, az megvan, en alli-s, Bangoodos ra gondoltam :)

Kozben meglett :)

[link]

[ Szerkesztve ]

(#32047) Fall-N válasza vampire17 (#32043) üzenetére


Fall-N
veterán

Travel adapter a neve és szinte bármilyen villamossági boltba vagy elektronikai üzletben fillérekért kapsz. Én villamossági üzletben vettem 500 Ft-ért annó egy kínai Xiaomi töltőhöz.

[ Szerkesztve ]

(#32048) Olympia76 válasza zsamiatt (#32039) üzenetére


Olympia76
tag

Ahogy én értem a Z10 Pro-t nem kell és az most a top (...de alatta az L10 Pro-t sem).

(#32049) vampire17 válasza Fall-N (#32047) üzenetére


vampire17
addikt

persze az megvan, h csomo helyen lehet kapni ilyen adaptert, de nekem konkretan ez a fajta kialakitasu kellett :) (Mar van ilyenem es tok szepen besimul a aljzathoz)

(#32050) Fall-N válasza vampire17 (#32049) üzenetére


Fall-N
veterán

Mondjuk az igaz, hogy jobb ha nem egy kiálló durung.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.