Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#351) balibatyo78 válasza Yoshida (#350) üzenetére


balibatyo78
csendes tag

Nekem sosem volt ilyen baj, hogy az arduino gyorsabban éled fel. Ha így is van, mert így van, mikor a domoticz megnyitja azt a soros portot amin a gateway van, akkor az arduino rebootol egyet.próbáld ki, mikor PC-n van a gateway, és a soros portnak átállítos pl a sebességét. Simán újraindul. De ha nem is indulna újra akkor is ha érkezik egy mysensors üzenet a rádióra, ő azonnal továbbítja a málnának soroson. Szoval onnan a Domoticz látja. Nálad valami más dolog lehet szerintem.

Igen, ez az USB hozzárendelés működik, én így használom a sok soros cucc miatt.

Ezt a VNC-s dolgot nem értem. Te használod a raspbian grafikus felületét? Én még soha nem dugtam monitort a málnára. simán SSH-val lehet mindent konfigolni.

(#352) Yoshida válasza balibatyo78 (#351) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Tervben volt KODI rárakása, és kipróbálása, de most messzebb van a TV-től a ketyere, így ez még várat magára. Windows serverekkel fogalkozom, megszoktam egy alap GUI jelenlétét :D

Amíg nem húzom le az arduinot USB-ről meg vissza, addig nincs ttyUSB. Mások is írták hogy ilyen nekik.

Jelenleg rádión még nincs semmi ami adna, magán a gateway-en van egy DHT22, egyelőre csak ez funkcionál. Elvileg most a 4 nap alatt össze tudom végre rakni a 220-as relés kapcsolót, tegnap vettem kábelt, dugvillát, lengő aljzatot, találtam itthon egy 500mA-es USB töltőt amit szét lehetett csavarozni, gondolom elég lesz a relének, meg az arduinonak. Majd ez fog rádión kommunikálni.

(#353) Pulsar válasza powerwade (#349) üzenetére


Pulsar
veterán

Nem kötöttem rádiora, simán a serial monitoron várom az adatokat. Cagy ott várhatom sokáig, mert ott nem fog semmit mutatni? :)
Ezekből a sorokból azt hittem hogy oda is ki kéne irnia:
Serial.print("LPG:");
Serial.print(MQGetGasPercentage(MQRead(MQ_SENSOR_ANALOG_PIN)/Ro,GAS_LPG) );
Serial.print( "ppm" );

(#354) balibatyo78 válasza Pulsar (#353) üzenetére


balibatyo78
csendes tag

Igen, ki kéne írnia soroson. A soros terminál 115200 baud sebességen van?
Ja, amíg a rádió kapcsolat nem áll készen, addig nem fog odáig eljutni, hogy az értékeket kiírja.

[ Szerkesztve ]

(#355) Pulsar válasza balibatyo78 (#354) üzenetére


Pulsar
veterán

Igen, ha nem annyin volt, akkor krikszkrakszokat irt csak ki a soros monitoron.
Ó, kár, mert rendes ppm-es kodot eddig csak itt találtam. Megpróbálom kirtani belőle a radiós részt. Köszi

(#356) fecus


fecus
őstag

Megakadtam, kérek tanácsot!
Arduino mini pro 3.3V. Feltöltöttem egy DS18B20-al működő hőmérő szenzor progit. RFM69 és a DS csatlakoztatva. Lestem a SerialGateway-en, semmi. Gondoltam a szenzor progijába beírok egy ilyet próbából, hogy él-e: Serial.print("[Proba!!");. Ez a SerialGateway-nél működött.
A soros monitoron sem láttam a proba feliratot.
Ez még így nem baj, de azóta nem tudok semmi más progit feltölteni. A hibaüzenet:
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x00
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
és ez 10x.
Azt hittem kipurcant. Vettem a másikat. A kódból nem töröltem a beírt sort feltöltötte, de azóta az sem programozható.
Hogy lehet alaphelyzetbe állítani/törölni a minit?
Egy AVRISP MKII klónom van.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#357) Kispósi


Kispósi
aktív tag

Sziasztok, én a közeljövőben akarok majd egy rendszert építeni. Első körben eszembe jutott, hogy ha már van otthon NAS akkor nem lenne érdemes arra tenni egy domoticz-ot? Vagy jobb egy különálló Rpi? Másik dolog ami érdekelne hogy sokan nézitek a párát is. Szabályozzátok is vagy csak figyelitek?

(#358) Yoshida


Yoshida
aktív tag

Milyen a NAS? van rá Domoticz?

Mi télre vettünk párásítót, mert az albérlet észak-nyugati tájolású, és amikor fújt a szél -5 -10- fokban, 20% körülre lement a benti relatív páratartalom szellőztetés nélkül is (igazából szellőzött az ablak magától :D ) Éreztük is, hogy kapar a torkunk. Szóval úgy 35- sokszor 40%-ra is fel tudtuk vele tornászni a párát. Túl sok pára meg sose volt, ha egy lakásban sok a pára, akkor vagy vizesedés van, vagy mini őserdő, esetleg akvárium, szökőkút :D Vagy kevés szellőztetés. (ez utóbbi a gond 95%-ban, főleg ha 10 évnél nem régebbi a nyílászáró)

Idén szerettünk volna építkezni, de nem volt "kedvünk" hozzá egyelőre :) Talán jövőre összejön. Ott nagy tervek lesznek, egyelőre ez a Domoticz jónak tűnik, tervezek saját kezűleg összeeszkábálni hővisszanyerős szellőztetőt, ami "szárítja a levegőt" (az elégséges szellőztetés miatt lesz szárazabb a levegő), úgyhogy oda is kell majd párásítás, de szobánként lesz szerintem egy 10 ezres készülék, és kész. Messze van ez még sajna.
(itt a domoticzal pl. lehet majd mérni a szűrők előtti, illetve mögötti légnyomást, és lehet következtetni a szűrők állapotára pl., illetve a hőcserélő hatásfokát is lehet majd mérni hőmérőkkel, de a párásítót is rá lehet kötni majd okos konnektorra, és akkor ha a páramérő túl alacsony párát érzékel, elindítja, nem kell ehhez 50 ezres párásító, így max a vizet kell majd utántölteni ha kifogy, de láttam már vízszint mérőt is mysensors.org oldalon :) )

(tökéletes szellőztetéshez co2 szenzor kellene, de drága (10-20 ezer csak a szenzor maga, ahogy látom), és egy egész házba 1db kevéske, esetleg ha hordozható, és este viszi az ember a hálóba, úgy még jó lehet)

[ Szerkesztve ]

(#359) Kispósi válasza Yoshida (#358) üzenetére


Kispósi
aktív tag

most egy zyxel nsa325 v2 van, de lehet lecserélem lassan.
synology-ra láttam hogy van domoticz és rákeresve találtam zyxel-re is valamit

(#360) Yoshida válasza Kispósi (#359) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Elejébe olvastam bele, úgy tűnik neked kell forrásból befordítani, és van pár buktató. Ha ez megy, akkor érdemes lehet kipróbálni, de ahogy nézem semmi support nem lesz, max. ilyen fórumon emberkék. De ahogy 2015-ben felrakta csomagként ha jól értem, lehet újabb buildet is meg lehet szerezni, és akkor nem kell fordítgatni. A synology-ra viszont szerintem van "támogatás", több segítség lenne.

PI-re elég könnyű, szájbarágós leírások voltak, pedig nem vagyok egy linux emberke.

(#361) Kispósi válasza Yoshida (#360) üzenetére


Kispósi
aktív tag

igen most olvasom végig a témát, inkább maradok a bevált vonalon, én sem vagyok linuxos de leírások alapján már elég sok mindent összeraktam az évek alatt :)

(#362) fecus válasza fecus (#356) üzenetére


fecus
őstag

Azt már megtaláltam, hogy újra lehet írni a bootloader-t.
Azt nem találom, hogy ezzel törlődik az általam feltöltött progi is?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#363) balibatyo78 válasza fecus (#362) üzenetére


balibatyo78
csendes tag

Igen, ha a bootloadert újra töltöd, akkor soroson újra tudod tölteni a progidat. de soroson töltsd újra, mert ha az MKII-vel töltöd a szoftvert is, akkor utána nem tudsz soroson programozni, csak ha újra bootloadert töltesz rá. Szóval MKII-vel csak a bootloadert. Kérdésem, hogy windows7-ed van-e? Én annó azzal szívtam sokat ilyen hibával. Mióta a win10-et használom, nincs ilyen jellegű gondom.

(#364) balibatyo78 válasza Kispósi (#357) üzenetére


balibatyo78
csendes tag

Kollegámnak Domoticz-al működik a páratartalom szabályzás. Egy MySensors-os SI7021 méri a hőmérsékletet / párát 1 perces mintavételezéssel. A párásítót pedig egy sima rádiós kapcsolós dugalj-al kapcsolja ki-be.

(#365) fecus válasza balibatyo78 (#363) üzenetére


fecus
őstag

Linux Mint Cinnamon 18.1.
Arra tudod a választ, hogy ilyenkor törlődik a sketch? Mert szerintem most sem hibás a bootloader csak a betöltött sketch akadályoz valamit.

Még arra gondoltam, hogy mi van ha a usb-soros cucc ment tönkre.

[ Szerkesztve ]

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#366) balibatyo78 válasza fecus (#365) üzenetére


balibatyo78
csendes tag

Elméletileg bootloader égetéskor nem nyúl a programmemória területre, és nem törlődik. Ezért használok én nanókat amin CH340 az USB chip. Meg elemes szenzoroknál egyedi nyákot. A pro miniket elfelejtettem. Viszont az egyedi nyákos cuccokat is van amit 8mhz-es pro mini bootloaderrel használom, és mondom mióta win10-em van, nincs ez a gondom. Sajna nem sikerült rájönni mi volt a baj, de nekem is akkor jött elő, mikor sorozatgyártásban 10 nyákot programoztam fel egymás után, és abból kb 3-4 nem működött. Először azt hittem forrasztási hiba, de sajna nem az volt. Néztem szkóppal is, A DTR lábon nem jött ki a reset-et előidéző impulzus. Az FTDI-ra gyanakszom.

(#367) fecus válasza balibatyo78 (#366) üzenetére


fecus
őstag

Az egyikbe újraégettem a bootloadert, de nem lett jobb.
Veszek egy új USB-soros cuccot akkor ch340-el.
Csak most 2 hónapot várhatok.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#368) Zirowe


Zirowe
nagyúr

Sonoffosokat kérdezem, hogy próbálta-e már vki a videóban szereplő kapcsolós megoldást?

Elég jónak tűnik, hogy ha mondjuk a régi villanykapcsoló mögé építem be a sonoffot, akkor továbbra is tudom tőle függetlenül használni a kapcsolót majdnem alternatív kapcsolóként.

We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

(#369) powerwade válasza Zirowe (#368) üzenetére


powerwade
senior tag

Ötletes, egyszerű. De vajon befér a standard, EU szabványos fali kapcsolódobozba? Nálunk asszony hallani se akar az alternatív, távolról irányítható fali kapcsokokról ha nem úgy néz ki mint most pl. Livolo kapcsolók nem "tetszenek" neki :) De ez egész pofás kompromisszum lenne.

[ Szerkesztve ]

(#370) Pulsar


Pulsar
veterán

Használ valaki motoros redőnyt? Esetleg olyat amit utólag lett bemotorozva? Hogy kell méretezni a motort? Hány Nm-es motor kell hány m2 redőnyhöz? :)

(#371) Yoshida válasza Zirowe (#368) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Nekem az nem tetszik, hogy az appban is fordítva lesz néha így a jelzés, felkapcsoltnak írja, közben meg le van kapcsolva a lámpa... Ha lesz egy alaprajzod, össze vissza lesznek a világítások így rajta, nem fog egyezni a valósággal.

Akkor már inkább egy nyomógomb, ami a kapcsoló mögötti arduino-t kapcsolja, függetlenül attól, hogy a központ megy-e, elérhető-e. Azt úgy is látja az ember a szobába, hogy épp van-e világítás, vagy nincs :) ha változtatni akar rajta, akkor megnyomja és kész.

Én most falon kívüli megoldást csináltam az albiba, de elgondolkoztam, hogy jó lenne minden konnektort, kapcsolót felokosítani :) Ha kell csinálok dupla dobozt a falba, úgyis mi csináljuk a villanyszerelést majd.

100x100-as dobozba raktam, így elfért, de fele ekkorára meg lehetne csinálni, sensebender micro-val pl.
Első próbálkozás, úgyhogy mondhatni béta, könnyen szétjöhet bármelyik csatlakozás. (pl. a dupont kábelt rögzítettem a relé csatlakozójába, az USB táppal együtt :) ) de végül is tart...

[kép]

(#372) Zirowe válasza Yoshida (#371) üzenetére


Zirowe
nagyúr

Igen, ezt néztem én is a videón, hogy az alkalmazás nem érzékeli a státuszát, de elvileg erre is van vmi megoldás, talán itt láttam, hogy említik.

We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

(#373) drogery válasza Yoshida (#371) üzenetére


drogery
tag

Nekem az nem tetszik, hogy az appban is fordítva lesz néha így a jelzés, felkapcsoltnak írja, közben meg le van kapcsolva a lámpa... Ha lesz egy alaprajzod, össze vissza lesznek a világítások így rajta, nem fog egyezni a valósággal.

én EasyESP fw-vel használok SonOff-ot, igaz nem falban, de van rajta kapcsoló. Ezzel felületen állítható, hogy küldjön update-et a servernek (ami nálam Domoticz) így az appban helyesen jelenik meg.

Engem az zavar, hogy a fali kapcsoló fel van kapcsolva, de nem világít. Erre meg jó a nyomógomb.

(#374) Yoshida válasza drogery (#373) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Ez jó így akkor.

Nekem most az a bajom, hogy domoticz-ban az alap felületen nem látszik a kapcsoló elérhetősége. A last seen állapot az utolsó kapcsolás ideje, nem az hogy mikor kommunikáltak utoljára.

Most volt egy áramszünet 9:50-kor otthon, és azóta be se jelentkezett a kapcsoló node, unknown-nak írja a gateway setup részen. Mégis ha rányomok, kapcsol, tehát működik.

Azt hiszem a sketch-et kéne átírni, hogy néha jelentkezzen fel a gateway-re, de ennyire még nem mélyedtem el benne.

(#375) Zirowe válasza drogery (#373) üzenetére


Zirowe
nagyúr

Engem az zavar, hogy a fali kapcsoló fel van kapcsolva, de nem világít.

De nem ezt hivatott kiváltani a videós megoldás, amit linkeltem?
Azzal a különbséggel, hogy a kapcsoló állása így független lesz hálózati használat esetén.

We've jumped way beyond the Red Line. Limited supplies. Limited fuel, and now no hope! But I promise you one thing. On the memory of those lying here before you, we shall find it. And Earth will become our new home. So say we all!

(#376) drogery válasza Zirowe (#375) üzenetére


drogery
tag

Azzal a különbséggel, hogy a kapcsoló állása így független lesz hálózati használat esetén.
Igen, pont ez a bajom, h fel van kapcsolva ami fizikailag felt jelent és még sem világít. :DDD

Napokban kell érkeznie egy sonoffnak, lehet kipróbálom a hálóban ezt a megoldást.

[ Szerkesztve ]

(#377) balibatyo78 válasza Zirowe (#375) üzenetére


balibatyo78
csendes tag

Amit linkeltem múltkor oldalt van több kapcsoló mögötti mysensors node megoldás. Ez például egész jónak tűnik :

https://www.openhardware.io/view/342/MySensors-Light-Switch

(#378) Yoshida


Yoshida
aktív tag

Megjött a bme280 érzékelő, sikerült is beüzenelni elemről, működik faszán. Viszont 30 centire rakva a nappaliban működő dht22 től 1.1 fokkal többet mutat... Van egy gyári kijelzős beltéri hőmérő az is annyit mér mint a dht22, akkor csak domoticzban vonjak ki 1 fokot mint korrekciós tényező, és kész? Bár lehet hogy a sketchbe is lehet valahogy, talán az jobb lenne

(#379) fecus válasza drogery (#376) üzenetére


fecus
őstag

És ha csak nyomógomb funkció lenne kívülről?
Amikor az ember akar valamit a kapcsolótól, akkor odamegy és kapcsol. Úgyis váltani akarja az állapotot.
Bármikor nyom egyet rajta akkor az ellentétes állapotra vált. Vakon is működőképes. :)

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#380) balibatyo78 válasza fecus (#379) üzenetére


balibatyo78
csendes tag

Igen! Én is nyomógomp párti vagyok. Nem beszélve a további lehetőségeket, 1klikk, 2klikk, hosszan nyomva tartom. Csak szoftver és ötlet kérdese. ;)

(#381) vargalex válasza Yoshida (#378) üzenetére


vargalex
félisten

Nekem is kb. 1°C-al mér többet a BME280, mint a DS18B20. Ha megbízol a DHT22-ben, vagy a beltéri hőmérődben, akkor vonj le nyugodtan. Én ESP8266-on használom, a sketch-ben vonok le.

Alex

(#382) fecus


fecus
őstag

Arduino uno 5V, RFM69W, házi szintillesztő+3,3V-os stab. A DI00 egyenesen van bekötve. Több helyen azt írták az mehet.

Ez van benne.

A soros porton kiírja, hogy "Listening at 868 Mhz..."

Ennél nem megy tovább. Beledöglik az "if (flash.initialize())" - ba.

Az biztos, hogy kommunikál az RFM69-cel, mert egy másik programmal kiolvastam az összes regisztert.

A párja az adó hányja az adást, de az egy Arduino mini pro 3,3V. Az simán átjut itt és kiírja, hogy "SPI Flash MEM not found (is chip soldered?)..." és megy tovább.
Az adóban ez fut.

Van valakinek ötlete mi a gond?

[ Szerkesztve ]

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#383) qqzs


qqzs
őstag

Sziasztok , tud valaki nem DIY redonyvezerlest mint ez csak ez tul celmegoldas. Ha jol ertem itt valami "oroknaptar" szerint szamolja az alkonyatot (naplementet) a fenyerzekeloje meg csak az eros napsutesre engedi le de pl borus idore nem.

Eladó: GTS450

(#384) Pulsar válasza qqzs (#383) üzenetére


Pulsar
veterán

Raspberry-vel, és/vagy arduino-val ugy vezérled ahogy akarod. :)
Mi lenne a konkrét kérdés? :)

(#385) Mana86


Mana86
tag

Üdv mindenkinek!

Újra itt. Sajnos az utóbbi időben nem nagyon volt időm foglalkozni a témával. Pi-t csak VPN szervernek szerettem volna felkonfigolni, de ez sem úgy jött össze ahogy terveztem. Van erre valakinek valami jól bevált megoldása? OpenVPN-t próbáltam Jessie-re feltenni és legyártani a certeket, de valahogy nem az igazi. Valami nagyon egyszerű és hatékony megoldásra lenne szükségem amihez iOS-ről is tudok csatlakozni. Pivpn-t is próbáltam, látszólag működik is, de mégsem.

Ott hagytam abba a témát, hogy domoticz -ot próbáltam rávenni az együttműködésre a dht11-gyel, de nem nagyon sikerült. 0°C fokot írt és itt vége. Látom nem nagyon változott domoticz tekintetében a helyzet, azóta is azt preferáljátok. Ebben az esetben maradok én is ezen a vonalon. Ahogy láttam többek szaladtak bele ugyan abba a problémába amibe én, hogy mindent meg lehet találni egy-egy rendszer telepítéséről, de valahogy az első lépések mindenhol elmaradnak. Nem találni sehol egy konkrét leírást mondjuk egy hőmérséklet érzékelő adatainak kiolvasásáról és azok importálásáról majd feldolgozásáról. Szerintem ma újratelepítem a Raspbiant és kezdek mindent elölről. Amúgy is ismétlés a tudás anyja. :) Van esetleg valakinek jól bevált tapasztalata domoticz és DHT11 (Rpi gpio) terén? Egy működő leírás is megtenné. :)

Annyi változott amúgy, hogy megjött az Arduino uno egy halom szenzorral, szóval tudok már rendesen babrálni.

(#386) layerke válasza Mana86 (#385) üzenetére


layerke
aktív tag

Milyen lábkiosztással próbáltad GPIO-ra kötni a DTH-t?

(#387) balibatyo78 válasza Mana86 (#385) üzenetére


balibatyo78
csendes tag

Én a DHT-ket már elfelejteném. Pontatlan. Jobban jársz szerintem egy i2c-s szenzorral. Azokat már tudja a Domoticz kezelni alapból. Pl si7021, vagy bme280.

(#388) Mana86 válasza layerke (#386) üzenetére


Mana86
tag

Azt hiszem a 4-es volt az adat pin. Ez alapján csináltam.

(#389) Mana86 válasza balibatyo78 (#387) üzenetére


Mana86
tag

Igen, olvastam itt, hogy már nem menő a DHT és sokkal pontosabbak vannak. Következő a bme280 lesz mert az több dolgot is mér és pontosabb is.

(#390) Yoshida válasza Mana86 (#389) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Szerintem tök jól mér az én DHT22-m, max lassú. :) Hőmérsékletre gondolok, párára annyira nem figyeltem még. bme meg itt kettőnknek is 1 fokkal többet mutat mint ami a valós. Persze ezt csak egyszer kell korrigálni.
De én a PI-re sose próbáltam direktbe rárakni, csak arduino-n keresztül, ahhoz van szájbarágós leírás a mysensors-on :)

(#391) balibatyo78 válasza Yoshida (#390) üzenetére


balibatyo78
csendes tag

BME280-t kollegám összehasonlította testo-s műszerrel. Akkor volt pontos, mikor a szenzor állítva volt. Amúgy csalt. De én pl DHT22-re nem tudtam rendesen szabályozni a fűtésem. Most bmp180-al mérem a hőmérsékletet, és 0.2 c fokot ingadozik csak.
BME280-nál már azt is észrevette mikor a tenyerem kb 10cm-re tettem tőle. Század fokokat stabilan áll. Mivel ilyen srabil, nem billeg a mérés, nincs felesleges adatküldés rádiós szenzor esetén. Nekem ez a favorit. :-)

(#392) Mana86 válasza Yoshida (#390) üzenetére


Mana86
tag

És úgy simán be tudod húzni a mérési adatokat domoticz-ba? Esetleg be tudnád linkelni nekem a leírást? Nagyon hálás lennék. Amúgy pont ez volt a tervem, hogy Arduinora fűzöm fel a szenzorokat.

Amúgy próbálom most kicsit átfogóbban tanulmányozni ezt a témát mert eddig elég kapkodva próbáltam összetenni a dolgokat és lehet ezért nem ment igazán. Ez a MySensors tulajdonképpen egy letölthető és installálható keretrendszer ami segít kommunikálni az eszközökkel rádiófrekvencián ugye? Jól értem? Csak mert már milliószor láttam millió helyen, de fogalmam sincs mire jó. Ezeket a keretrendszereket még tanulmányoznom kell mert én úgy indultam neki ennek az okos otthon dolognak, hogy majd Pythonban szépen megírok mindent. Aztán jött ez a topic és láttam, hogy ennél jóval egyszerűbben, gyorsabban és hatékonyabban is megoldható amit tervezek.

Nézem most ezt a node red-et is, de nagyon halvány képem van még róla. Azt látom, hogy egy "baromi egyszerűen" lehet vele funkciókat írni, de azt még nem tudom, hogy pontosan hogyan és min keresztül kommunikál a szenzorokkal. Kicsit vájkálok még a témában.

(#393) Yoshida válasza Mana86 (#392) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Én minél kevesebb idő ráfordítással akartam elérni a belső / külső hő és páratartalom mérést, meg egy okos kapcsoló aljzatot akartam csinálni egyelőre (albiba).

Teljesen nekem se világos mi a mysensors, mert szerintem szerteágazó. Az alapja ez a rádiós kommunikációs hálózat, mint egy mini internet, egy minél golyóállóbb topológia szerint próbálnak a rádiók kommunikálni ha jól olvastam. A lényeg hogy a rádiós egység összekötésén kívül nem kell babrálni semmit, a mysensors library, meg a sketch-ekbe bele van előre írva minden. Ezen kívül a neten vásárolható szenzorok, relék, kapcsolók stb. nek megírták előre a dolgait, így neked kb csak össze kell ollózni pár részletet a sketchekből, belerakni egy .ide kiterjesztésű text fileba, feltölteni az arduino-ra, és innentől megy minden, küldi rádión a szenzorok jeleit a gateway-nek.

Itt kezdtem olvasni: [Getting started gomb]

Végigolvastam 3 szor asszem, mire kezdett összeállni.

Dióhéjban:

Ha megvan a PI, keresd meg a mysensors-on a leírást, vagy a PI oldalán, már nem emlékszem a leírást, hogy kell felrakni (szerk: a domoticz-ot), ha fent van, akkor egy USB serial gateway-t kell építeni, ez lesz az összeköttetés a PI, és a rádiós egységek között.

Serial Gateway

itt gyakorlatilag veszel egy USB-s arduino nano-t, a linken linkelt módon összekötöt a rádiós chippel, rátöltöd az "arduino ide" progival az usb-s arduinora (én PC-n win alól csinálom) a serialgateway sketch-et, amit mutat is a link, és már működik is, várja a többi rádiós node-ot, hogy ha akarnak küldjenek.

Itt annyit tettem pluszba hozzá, hogy a DHT-s leírás skecth-ből [link] kiollóztam azt, ami nincs a serial gateway-ben, így magában a serial gateway-ben is mérek egy DHT22-vel, mivel ez a nappaliban van.

A rádiós node-ok meg a kapcsoló egy az egyben az, amit a mysensors-on írnak:

[link]

Itt pl. az example with button valami miatt nem ment, de a sima example-t rátöltve, egyből működött.

A kültéri hőmérőnél 3-4 fórumot elolvasva, végül a második sketch amit találtam az működött, de ott is segítettek fórumban, mert nem fordult be, mivel régebbi mysensors-hoz készült. De egy sort kijavítva jó lett, és műkszik az is.

Figyelmesen kell olvasni a leírásokat, és a hibát kiguglizva eddig mindig találtam valami megoldást, ha nem ment elsőre.

(pl. a bme280-nak van vagy 3 féle library-je, és a sketch- leírásnál figyelni kell pontosan milyen library-t kell arduino ide progi alá installálni, anélkül nem fog működni.)

Ja igen, és Domoticzban az usb-s serial gateway az add hardware-nél megjelenik, kiválasztja az ember hogy mysensors gateway asszem, és ott a legördülőben ott volt hogy ttyusb vagy mi, fejből nem emlészem. Annyi volt a csel, és még mindig nem javítottam ki, hogy ha bebootol a pi, akkor ki kell húznom az usbs gatewayt, és visszadugni, utána találja csak meg.

Tehát domoticzban add hardware, utána meg van add device, ott már látszódnak az érzékelők ott van egy kék nyíl, hogy add this to devices talán, és már működik is, logolja, mutatja grafikonon stb.

kapcsolót is érzékeli hogy ez egy switch, és megjelenik a kapcsolóknál, ki be lehet kapcsolni, jelzi hogy utoljára mikor kapcsoltad ki vagy be stb.

[ Szerkesztve ]

(#394) Yoshida válasza balibatyo78 (#391) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Értem, igen, szabályzásra elhiszem hogy muszáj a "gyors, de nyugodt" adat :) Egyelőre nekem csak arra kell, hogy lássam a hőmérsékletet. Az elemesben meg nekem is bme280 van, ezek szerint akkor jó lesz ez oda. (ha minden igaz a bmp280 meg bme280 között csak a barométer a különbség, egyikben van, másikban nincs)

Azzal van tapasztalatod, hogy ezek a barométerek alkalmasak nyomáskülönbség mérésére?

Az új házban, ha egyszer lesz, akarok hővisszanyerős szellőztetőt barkácsolni, amihez lesz két venti (1 befújó ág, 1 kifújó), szűrővel, és tudom hogy a gyári rendszerek tudják jelezni a szűrők elhasználódását, a gagyibbak üzemóra alapján, a jobbak meg nyomáskülönbség révén. Szóval a szűrő elé/mögé téve egy-egy bme280-at, a barométer alkalmas lenne a nyomáskülönbség mérésére? vagy ide tök más érzékelő kéne?

(#395) Mana86 válasza Yoshida (#393) üzenetére


Mana86
tag

Köszi a részletes leírást! :R Otthon ezt átnézem tüzetesen.

Nálam annyi lesz a különbség, hogy nem lesz rádió semmire. Minden eszköz vezetékelve lesz. Arduino Uno van otthon, arra szeretném kötni a dht11 -et és valószínűleg USB-n fogom összekötni a RPi-vel amin a domoticz fut.

(#396) qqzs válasza Pulsar (#384) üzenetére


qqzs
őstag

Szeretnem ha sotetedeskor lemenne, beborulas eseten, kiborulaskor felmenne, alkonyat eseten idore jonne fel reggel, nem napfelkeltekor. Szeretnem ha nyaron tuzo nap eseten lemenne de telen nem. Irtam hogy nem barkacsmegoldas kene de ha valaki elkesziti megveszem.
Ajanlottak redonyt olcso radios motorral , somfy es becker motorral. A somfynak van vezerlese kb ami ezt tudja de tul behatarolt kepessegel. Beckernek van kozpontiegyseges (300eft) tobbi is eszement arban.
DIY barkacsban nem vagyok otthon ha csak valaki a rendszer lelket el nem kesziti kiegeszitoket talana meg hozza tudok rakni meg ha van felulet programozni.

Eladó: GTS450

(#397) balibatyo78 válasza qqzs (#396) üzenetére


balibatyo78
csendes tag

Létezik egy redőnyvezérlő, ami a rádiós 433Mhz-es motorokat tudja (SmartHome, Ky motor). 15db redőnyt lehet a cuccra rátanítani, van százalékos beállítási lehetőség is, illetve van benne egy kísérleti funkció, ami felismeri az adott redőny távirányítójának a jeleit, leköveti a mozgást, és ha pozícióra ért a redőny, beküldi a vezérlőnek. Ebben nincs intelligencia, kell hozzá egy központi vezérlő. pl. domoticz, vagy VERA. a kommunikáció MySensors protokollon zajlik rádión. Magyarul egy dugaljba dugható cucc, amit a lakás középpontjában bedugsz, és ő teszi a dolgát. Természetesen a vezérlőre neked kell megcsinálni a beállításokat, programokat, hogy mikor mit csináljon a redőny. de ehhez szenzorok is fognak kelleni neked. pl. fény érzékelő, stb. Ha érdekel a vezérlő, akkor tudok adni elérhetőséget privátba. Közel sinc 300 rugó, és egyből 15 redőnyös vezérlőd lesz, amire ha később akarsz rátaníthatsz még redőnyt, vagy akár nap árnyékolót is.

(#398) balibatyo78 válasza Yoshida (#394) üzenetére


balibatyo78
csendes tag

Sajna nyomáskülönbséget nem tudnak mérni.

Nekem is tervben van kicsi szellőztető rendszer, oda Ilyen nyomásmérőt tervezek, de bőven elég a 0-500 Pa-os.

(#399) MaCS_70 válasza Mana86 (#392) üzenetére


MaCS_70
félisten

A NodeRedben egy csomó szenzornak eleve megírt modulja van, amit telepíteni kell alá -- egyetlen parancs, amit fejből nem tudok. A lényeg, hogy gyakorlatilag benne van, csek szólni kell, hogy használja is.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#400) MaCS_70 válasza Yoshida (#393) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ezt az USB-serial modult nem egészen értem. Ott az I2C a szenzorokhoz meg a wifi a NodeMCU-hoz, ha nem akarok drótozni. Mire kell az USB-soros egység?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.