Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#151) drogery válasza layerke (#138) üzenetére


drogery
tag

raspin lehet egy jót spórolni, ha raspi zerot vagy orange pi zerot vesz az ember.
ha csak ez fut rajta akkor nem kérdés, hogy elég-e. de még pár dolgot elbírnak ezek.

[ Szerkesztve ]

(#152) h-yle válasza MaCS_70 (#150) üzenetére


h-yle
addikt

Pont ezt akartam én is írni. A NodeMCU nagyon jó cucc, de nem központnak, hanem szenzorokhoz.
Központ lehet RPi/Arduino/PC vagy bármi ami azért elég erős a feladathoz (RPi 1 open HAB-hoz pl már necces). A központnak azért sokkal komolyabb dolga van mint egy szenzornak.

[ Szerkesztve ]

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#153) MaCS_70 válasza h-yle (#152) üzenetére


MaCS_70
félisten

Igen, ezen éppen most vakaróztam egy sort. A jelenlegi minimális igényeimet (2 érzékelő / 2 kapcsolt áramkör) még elvinné a NodeMCU, de hol van a jövő?

Egy RPI 1 B+ szerinted elég lehet egy ThingBox / NodeRed alapon futó központnak? Nálam az jön ki, hogy igen.
Az OpenHab egyébként ismerten erőforrás-igényes rendszer?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#155) vargalex válasza h-yle (#152) üzenetére


vargalex
félisten

Szerintem központnak az Arduino sem való. Arra pont jó egy Linuxot futtatni képes bármi (Pi, PC, stb.), ahol lehet normális adatbázis, web server webes felülettel, stb.
Egyébként a NodeMCU (igazából maga az ESP8266) éppen úgy programozható (jobban mondva úgy is), mint az Arduino.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#156) layerke válasza vargalex (#155) üzenetére


layerke
aktív tag

Nem elsősorban neked szól Alex, csak a te válaszodat kiegészíteném egy észrevétellel.

Szerintem a szerveren kár spórolni, épp elég spórolás már a Raspberry is, hiszen régebben nem volt lehetőség ilyen kicsi, olcsó, kompakt számítógép alkalmazására. Több feladatot is rá lehet bízni, nem feltétlenül csak a házautomatizálást. A többi egységet ha megveszi magának az ember mondjuk 10 egységnyi pénzért készen vagy megépíti 1-2 egységnyi pénzért, az már nem annyira döntő fontosságú, de a szerver szerintem az.

(#157) h-yle válasza MaCS_70 (#153) üzenetére


h-yle
addikt

OpenHAB Java, szóval... :)
Amúgy ha van otthon RPi 1 akkor próbáld ki. vagy elég lesz vagy nem. A 2-es OHAB verzió már kevesebbet eszik kicsit.

Eddig érdemben a HA és OpenHAB rendszerekkel foglalkoztam, ez is épp elég másról˙(még) nem tudok nyilatkozni. PC-n teszteltem őket (van egy mozizós lenovo x220 alaplapom pőrén) ott természetesen nincs teljesítmény gond :))

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#158) MaCS_70 válasza h-yle (#157) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszi!

És miben látod a különbséget a HA és az OHAB között?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#159) qqzs válasza layerke (#154) üzenetére


qqzs
őstag

Csak hogy mindent ertsek ez amit linkeltel egy motor. Szoval a zsele forgat valamit ami fogatja a szelepet a szelep nyit meg zar? A reletablaba meg aurdinoba nem kerdezgetnek hanem esetleg linkelnel valamit ahol ez bovebben van? Gondolom a szobakban levo homerseklet szenzorok alapjan tortenik a vezerles.
Esetleg nincs errol arendszerrol egy megoszthato skicced esetleg.

Eppen a hetre van megbeszelve a epuletgepesz haverommal az uj haz atbeszelese es jo lenne mar tudnek neki olyat magyarazni amit en is ertek :)

Nem beszelve a kandallorol amit emlitettel. Azt minden sarki kandalos tudja erdeklodhetek naluk?

Eladó: GTS450

(#160) layerke válasza qqzs (#159) üzenetére


layerke
aktív tag

Amit linkeltem az nem motor. Nem forog benne semmi, hőre térfogatát megnövelő anyagot tartalmaz, a hőt az elektromos áram termeli, amit átvezetünk rajta, ekkor megnő és benyomja a szelepet (nyitja).

Igen, a szobai hőmérők be vannak sorolva. Példa a könnyebb érthetőségért: van egy szoba, azon belül radiátor és hőmérő, kazánházban zónaszelep ehhez a radiátorhoz és a Domoticzban virtuális termosztát ehhez a szobához. A virtuális termosztáton beállítok pl 21 fokot, folyamatosan figyeli a Domoticz a szobához párosított hőmérő jelét, ha az pl 20,2, akkor bekapcsolja a kazánt, kinyitja a zónaszelepet és addig keringeti ott a vizet, míg el nem éri a beállított + 0,3 fokot, hogy kicsit túlszaladjon (direkt), ekkor leáll a kazán és zár a zónaszelep.

Nincs hirtelen skiccem, este tudok küldeni (nem otthon vagyok).

Kandalló kapcsán mi a kérdés?

[ Szerkesztve ]

(#161) qqzs válasza layerke (#160) üzenetére


qqzs
őstag

Ez lehet inkabb epuletgepesz kerdes de miert kell zonaszelep a kazanhazba? Ugy gondoltam a viz kering az egesz hazba es csak ki es be kapcsolodik az eppen kivant radiator a keringesbe hogy leadja a hot.

A viztartalyos kandalo hogy kapcsolodik mindehez es tenlyeg megeri kiegesziteni vele a futest? Kandallo volt tervezve es jo lenne ha megeri es nem dragitja az egekbe.

Es akkor ha benyomja akkor kell valami spec szelepe a radiatorhoz is, mert ugy tudtam azok tekerosok.

A honelwey wifi radiator termoszatt nalad nem jott kepbe?

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#162) Yoshida


Yoshida
aktív tag

HUP.hu-n találtam pár érdekes kommentet, a kezdők (mint én) látókörét tágítandó bemásolom ide:

( Hyperion | 2016. február 25., csütörtök - 13:01 )

...Pl.: Készítettem egy fél éve egy arduinós, esp-s időjárás-állomást, egyben cirkóvezérléssel.
Netről szedi az előrejelzést + kommunikál a lakás érzékelőivel (DHT22). Tök jól működött kb 2 hétig. Majd gondolt egyet és berántotta a relét, ezzel elindítva a fűtést majd lefagyott..
Mire hazaértünk, volt vagy 28fok a lakásban! :x

Szóval azóta kicsit óvatosabb vagyok :)
(Megjegyzem azóta sem tudom, hogy miért volt ez a bug.:))

( csabka | 2016. február 25., csütörtök - 15:57 )

Nekem pár éjszakám volt így... elég rossz érzés így ébredni. Bár, esetedben, hogy nem voltál otthon sem jobb...

A probléma az volt, hogy naívan vettem egy analóg frevenciás Sony vezeték nélküli fejhallgatót (azóta már kicseréltem 2,4Ghz-s Pioneer-ra). Amikor áram alatt volt a Sony adó egysége (ha használtam, ha nem), elnyomta a cirkó felé menő Computherm wireless rádiófrekvenciás termosztát "lekapcsolás" üzenetet.
Ezt követően a termosztát úgy tekintette, hogy az üzenet elment (visszaigazolást nem várt) és vígan mérte az emelkedő hőmérsékletet.

Ekkor határoztam el, hogy majd én is inkább saját rendszert építek, ahol a hőmérő a zsinór nélküli és a döntéshozó a kábeles...!
Még nem csináltam meg, de ami késik nem múlik... főleg, hogy a fiam új távirányítós autója is hasonlókat kezd csinálni, így minden nap figyelni kell, hogy ne maradjon bekapcsolva....

(#163) layerke válasza qqzs (#161) üzenetére


layerke
aktív tag

"Ez lehet inkabb epuletgepesz kerdes de miert kell zonaszelep a kazanhazba? Ugy gondoltam a viz kering az egesz hazba es csak ki es be kapcsolodik az eppen kivant radiator a keringesbe hogy leadja a hot." - Ne haragudj meg, ez gépészeti kérdés, nem fogom kifejteni az otthonautomatizálásról szóló fórumban, hogy miért NEM kering egész nap a meleg víz az egész házban...

"A viztartalyos kandalo hogy kapcsolodik mindehez es tenlyeg megeri kiegesziteni vele a futest? Kandallo volt tervezve es jo lenne ha megeri es nem dragitja az egekbe." - Nem víztartályos, hanem vízteres. Egy hőcserélő van a kandalló általában felső részén (kéménykivezetés környékén, mivel a hő felfelé áramlik) és itt melegíti fel a vizet, ami esetemben simán rá van kötve a fűtésrendszerre. Gyakorlatilag jelenleg 2 hőforrás van vízmelegítés tekintetében a kandalló és a kazán, mikor melyik megy választható, de egyszerre nincs értelme.

"Es akkor ha benyomja akkor kell valami spec szelepe a radiatorhoz is, mert ugy tudtam azok tekerosok." - Radiátornál nincs semmi csak egy darab cső. Minek oda szelep, ha van már az osztógyűjtőnél?

"A honelwey wifi radiator termoszatt nalad nem jott kepbe?" - Nem. Minek 7 wifis szelep jó sok pénzért, amikor egy helyen lehet minden szelep kb ötöd annyi pénzért (vagy még annyiért se). Meg minek WIFI-s?! Ezek a radiátorra szerelhető kütyük csak töredezetté teszik a rendszert, jobban szeretem egy pl kazánházban lerendezni a vezérlés dolgait, mint kivinni mindet egyenként az érintett radiátorhoz.

De megjegyzem, ez mind-mind gépészeti kérdés volt és OFF-ba is teszem emiatt.

[ Szerkesztve ]

(#164) qqzs válasza layerke (#163) üzenetére


qqzs
őstag

Ok a "miert nem kering"-et azert kapisgalom mar- Panelban ugy nottem fel hogy az egesz lakotelepen kering a viz es a radiatorok nyitasa utan belefolyik a viz es melegszik. A hazat keszen vettuk ugyhogy gondolom ott korbe megy a viz lehet majd ujra csovezni emiatt (most nem vagyok ott ezt nem neztem meg en is foglalo utan vagyok)

csakhoyg tegyunk ire a pontot es olyan gepeszanalfabeta is ertse mint en. ez a szelep tekerheto es nyomhato is?

ok hogy offabb mint a tobbi, de azert csak ezeket vezereljuk

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#165) MaCS_70 válasza qqzs (#164) üzenetére


MaCS_70
félisten

A szokásos radiátorszelepek nyomósak, azaz kiáll belőlük a szelepszár. Igenám, csakhogy a szelepház végén, a szelepszár körül van egy menet, amire azt tesz az ember, amit akar.
Gyárilag egy menetes kupak van itt, amit ha meghúzol (ráhajtod a menetre), az benyomja a szelepszárat, így a szelep nyit.

Ha akármilyen vezérlést hajtasz a menetre (sima thermosztatikus tekerentyű, aldis automata, hőpatronos, stb.), az azzal fog szabályozni, hogy megnyomja a szelepszár végét, még ha kívülről tekerősnek is tűnik.

Persze vannak régebbi, "hagyományos" szelepek is, amik simán tekerősek, de ez a nyomható-tekerhető, változtatható feltétes nagyon elterjedt.

Azt mondjuk nem igazán értem, hogy ha elzárom a radiátorszelepet, akkor hogyan kering a víz, de ha megoldható az extra csövezés, akkor nagyon nem hülyeség csillagpontosra szerelni, és egy helyen irányítani az áramlást. Nálunk az egyik házban a két emelet van így elkülönítve, bár ez ugye többletköltség a csövezésnél.

Én ezt nem szívesen oldanám meg rádiósan (lásd: előző beírások), de létezik drótnélküli megoldás is, állítólag egy elemmel elmegy egy fűtési szezont (amire nekem mondjuk nem jön ki a matek...).

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#166) layerke válasza qqzs (#164) üzenetére


layerke
aktív tag

Ok, akkor sorba vesszük. Panelban távfűtés esetén a kazántól (különálló épület nagy teljesítményű fűtőberendezéssel több tömb ellátásához) fentről lefelé kering a víz a házakban felül kisebb radiátorokkal, lent nagyobbakkal (hűl a víz, így nagyobb felület kell a hőleadáshoz). Itt mindig kering, ez igaz.
Házban csak akkor keringetjük, amikor ég a tűz a kazánban, majd miután kialszik, akkor tovább keringeti a szivattyú, hogy ne egy helyben hűljön a víz, hanem még akkor is fűt vele. Leírtam, hogy nálam külön körön van minden radiátor, így a kazánházi osztógyűjtőnél megoldható egyszerűen a szabályzás. Nem tudom nálad hogy van, nem tudok így segíteni ebben.

Tegyük a pontot. A szelepet nem tekerésszük, mert nem kell. Toljuk vagy húzzuk. Amit tekerünk annak a neve gömbcsap. Erre létezik motoros működtető is, a kettőnek együtt motoros gömbcsap a neve. A radiátoron azzal, hogy tekered (mert gondolom tekered - és ez a félreértés oka) valójában egy "csavaranyát" tekersz befelé vagy kifelé egy "meneten" és ezzel alakítod át a forgó mozgást hossztengelyűvé, amivel benyomod a radiátorszelepet.

[ Szerkesztve ]

(#167) qqzs


qqzs
őstag

Ok mindent ertek futessel kapcsolatban , raterhetunk a rizsfozore :)

Az elemrol jutott eszembe ha kering a viz akkor egy turbina(biztos nem igy hivjak) tolthetne az akkut ahogy a szuper kinai zuhanyfejemben van a homersekletkijelzo ledvilagitas :)

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#168) MaCS_70 válasza qqzs (#167) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nem tudom, hogy van-e ilyen termék, de az ötlet nagyon tetszik! Teljesen kivitelezhető, fillérekért.

MaCS

[ Szerkesztve ]

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#169) drogery válasza MaCS_70 (#168) üzenetére


drogery
tag

[link] pár kiló rizs árát elkérik érte

(#170) MaCS_70 válasza drogery (#169) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én a turbinahajtású akkutöltőre gondoltam, ami annyi áramot termel, hogy a radiátoron működjön a vezérlés. :)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#171) drogery válasza MaCS_70 (#170) üzenetére


drogery
tag

lemardt a smájli :DDD

(#172) qqzs válasza drogery (#169) üzenetére


qqzs
őstag

De 200 fajta rizst ismer vonalkod alajan, telefonon allithato a rizs kemenysege es meg a idojarast is figyelemnbe veszi a fozes tulajdonsagainak beallitasokor, es gyunyoru feher :)

Eladó: GTS450

(#173) qqzs


qqzs
őstag

Tenyleg off, nem tudtok veletlenul hoszigeteles topikot, ha mar gepeszethez igy ertetek az is surolja kicsit

Eladó: GTS450

(#174) Yoshida válasza qqzs (#173) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Menj az index.hu fórumra, ott a hőszigetelő topikban van 76ezer hsz. Van fűtés topik is külön (sőt, van légfűtés, szellőztetés, passzív ház, építkezéses segítséges stb. :) )

[ Szerkesztve ]

(#175) Mana86


Mana86
tag

Újra itt! Kicsit játszottam a Domoticz-zal, de nem vagyok előrébb. EZ alapján megpróbáltam bescriptelni a DHT11 szenzoromat, de valamiért nem sikerül. Lényeg, hogy a script csinál egy tmp filet, amibe beírja a szenzortól kapott értékeket, majd onnan olvassa ki és küldi tovább a Domoticz-nak. Próbáltam külön lefuttatni a parancsot ami a txt fileba írnak és azt írja, hogy nincs jogosultságom rá, pedig sudo-val futtatom. Így néz ki a parancs:

sudo nice -20 /home/pi/domoticz/scripts/AdafruitDHT.py 2302 $DHTPIN > $TMPFILE

Valamiért már ezt sem engedi. Ti milyen szenzorokat ajánlanátok amiket könnyen lekezel a Domoticz? Vagy esetleg próbáljam Arduinon keresztül rákötni a szenzort?

(#176) Pulsar válasza Mana86 (#175) üzenetére


Pulsar
veterán

A dht pin valami globális változoban van definiálva?

Próbáld meg hogy oda beírod kézzel a pin szamot a $tmpfile helyére meg proba.txt -t mondjuk

[ Szerkesztve ]

(#177) Mana86 válasza Pulsar (#176) üzenetére


Mana86
tag

Igen. Van egy .sh file ami tulajdonképpen a script maga. Abban vannak definiálva a változók. Próbáltam úgy is, hogy beírtam a pin számát, de ugyan az a hiba. Hogy tudnék root jogot adni a scriptnek?

Linuxhoz tök hülye vagyok. :/

[ Szerkesztve ]

(#178) vargalex válasza Mana86 (#175) üzenetére


vargalex
félisten

Gondolom python telepítve van. Az AdafruitDHT.py script-nek adtál futtatás jogot?

Alex

(#179) Mana86 válasza vargalex (#178) üzenetére


Mana86
tag

chmod 777 -te adtam jogot a mappára és így már tud írni egy .txt filet. Köszi az infót. :) Domoticz még mindig nem kap adatot valamiért ,de legalább ez megvan. Köszi! :)

[ Szerkesztve ]

(#180) Mana86


Mana86
tag

Kezdek kicsit kételkedni Domoticz-ban. Bizonyos szenzoroknál biztosan jó, de kb. 8 órám van benne abban, hogy egy DHT11 szenzorból RPi GPIO-n kiolvassam az adatokat és átadjam Domoticz-nak. Valamiért a crontab nem futtatja le a scriptet, manuálisan viszont működik. Manuális futásnál beírta a temper.txt-be az adatokat ahonnan viszont nem sikerül átadni Domoticznak, szóval ott még mindig semmi. Domoticz -ot nem sikerül rábírnom arra, hogy rendszer indításnál automatikusan elinduljon. Hiába írtam be az rc.local -ba, képtelen elindulni. Lehet én nem vagyok még elég Linuxhoz.

(#181) layerke válasza Mana86 (#180) üzenetére


layerke
aktív tag

Ezt nézted már?

Továbbá lehet, hogy írtad de nem találom egyik írásodban sem, hogy a raspberryre milyen oprendszert raktál? Raspbiant?

(#182) layerke válasza Mana86 (#180) üzenetére


layerke
aktív tag

Bocs a duplázásért, ezt próbáld meg ha raspbianra raktad a domoticzot, mert ott init.d-be kell rakni a boot at startup dolgokat.

sudo cp domoticz.sh /etc/init.d
sudo chmod +x /etc/init.d/domoticz.sh
sudo update-rc.d domoticz.sh defaults

[ Szerkesztve ]

(#183) Pulsar válasza Mana86 (#180) üzenetére


Pulsar
veterán

próbáld úgy, hogy teljes elérést adsz a scriptnek és futtasd rendszergazdiként.

*/1 * * * * sudo /home/pi/akarmi.sh

(#184) vargalex válasza layerke (#182) üzenetére


vargalex
félisten

Szerintem a rasbian is systemd-s már...

Alex

(#185) Mana86 válasza layerke (#182) üzenetére


Mana86
tag

Ezt így ebben a formában nem tudom próbáltam-e már, de megnézem otthon. Lehet az a baj, hogy elfelejtettem bemásolni init.d -be a scriptet. Otthon kipróbálom és remélem megoldja a problémát.

Pulsar, teljes path van megadva, bár nem sudo-bal. Kipróbálom ezt is.

Ja igen, Raspbian (Jessie) van a RPi-n. Nagyon idegen még nekem a linux is, furcsa, hogy minden parancssorból tudok csak intézni mert sima "intézővel" nincs jogom pl fileba írni meg ilyenek.

Domoticz meg nem értem miért nem kap adatokat. Hiába futtattam le a scriptet, valamiért Domoticz nem kapja meg az értékeket. Otthon átnézem rendesen a hivatkozásokat, mindenhova jól írtam-e be az IDX-eket meg a többi hivatkozást. Lehet elölről kéne kezdenem mindent egy friss telepítéssel mert már annyira összekuszáltam a dolgokat, hogy amiatt nem működik.

(#186) layerke válasza Mana86 (#185) üzenetére


layerke
aktív tag

Lehet, hogy célszerű, eleinte én is vagy 5-6-szor újrahúztam az egész rendszert, mire eljutottam odáig, hogy most már nem kell bántani, csak adogatni hozzá az új eszközöket és kész.

(#187) Pulsar


Pulsar
veterán

használ valaki mqtt-t? Olyat amit esetleg nem előre megírt keretrendszerbe van beleírva, hanem maga rakta fel / össze? Érdekelne, hogy mire is jó pontosan, illetve hogy hogyan működik.

(#188) Csabroncka


Csabroncka
addikt

Összefoghatnánk, mert van vagy 50 okosotthonos topik :O és elvesznek az információk! Egy egyedi építésű NAS-on dolgozom, és szükségem lenne egy olyan információra, hogy a Zwave 300 Chip támogatja-e a Fibaro rendszerét. Lehetőség szerint nem USB sticket vennék, hanem a belső USB-portra normális Wireles antennával raknám fel a kis modult.

"in medias res"

(#189) fecus


fecus
őstag

Van egy Esp-12 AP+STA modulom.
Tudtok valamilyen linket ahol Domoticz-hoz való, elemes vagy akkus hőmérőt csinálnak belőle. Találtam olyat ahol illesztették de nem foglalkoztak a fogyasztással.
Azt sem találom, hogy ha a fogyasztás miatt altatom, akkor miképpen lehet push-olni az adatot a Domoticz-nak amikor felébred a cucc?
Van ahol a fogyasztást hegyezik, de nincs szó, hogy melyik rendszerhez illeszkedik.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#190) layerke válasza fecus (#189) üzenetére


layerke
aktív tag

Ha telepítesz egy nodemcu firmwaret az ESP-re és jó táppal ellátod valamint rárakod a hőmérődet vagy amit akarsz, akkor a Domoticzhoz úgy tudod hozzáadni, hogy csinálsz egy virtuális szenzort és annak az adatait a nodemcu-val JSON formájában tudod frissíteni, ami megjelenik a Domoticzban.
Fogyasztás témakör: nem teljesen jön össze az én fejemben a wifi és a csökkentett fogyasztás vagy altatás, amikor a wifi egy igen erősen energia igényes drótnélküli kommunikáció. Ha felébred az eszközöd akkor egyből csatlakoznia kell a routeredhez, ami nem kis energia, aztán lekérdezni valamelyik lábán a hőmérsékletet vagy bármit, aztán azt elküldeni, majd visszaaludni. Szerintem problémásabb, mint nrf24l01-gyel vagy rfm69-cel megoldani.
A mysensors.org-on emlegették az ESP-ket már a 2.0.0.ás api-tól, abban szétnéznék a helyedben.

(#191) Pulsar válasza fecus (#189) üzenetére


Pulsar
veterán

Itt an egy ilyen energiatakarékos project
[link]

(#192) vargalex válasza layerke (#190) üzenetére


vargalex
félisten

Nekem közben megjöttek az ESP-im (2 db Wemos D1 mini, illetve 5 db ESP-12F). Én azt mondom, hogy teljesen felesleges NodeMcu firmware-t tenni rá és lua-ban bohóckodni (egy kollégám próbálta, a tapasztalatai szerint nem volt túl stabil). Simán Arduino IDE-ből pillanatok alatt összerakható a teljes funkció és szerintem nagyobb a közösségi támogatása is (már csak az Arduino miatt is).
Néhány perc alatt összedobtam a programot, ami csatlakozik kliensként az otthoni routeremre, percenként kiolvassa a DS18B20 szenzor által mért értéket, és a saját szerveremre HTTP POST-olja a szenzor azonosítóját és az értéket.

Egyébként a fogyasztáson szerintem kár aggódni. A Wemos D1 mini-t mértem egy USB Charger doctor-al (természetesen a DS18B20 szenzor is csatlakoztatva volt, és wifi-n kommunikált az eszköz). 5.07V kimenő feszültség mellett 0,04A-t vett fel, ami ráadásul a nagyjából 1 perces delay-ban 0.00-0.01A között mozgott. Azaz a csúcsfogyasztás kemény 0,2W.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#193) layerke válasza vargalex (#192) üzenetére


layerke
aktív tag

Ebben igazad lehet, én ezt a részét nem próbáltam, mert annyira szerteágazó/profi programozási tudás nincs a birtokomban, mint neked, így nekem a félkész megoldások maradnak, amikbe csak személyre szabni kell, de nem a nulláról indulni.

(#194) vargalex válasza layerke (#193) üzenetére


vargalex
félisten

Annyi olyan példa van a neten, ami használható, hogy nem igényel igazán programozást. Pl. itt egy komplett. Vagy akár thingspeak-ra post-olással.

Alex

(#195) layerke válasza vargalex (#194) üzenetére


layerke
aktív tag

Pont ezt az oldalt mostanában nem is láttam, régebben pedig még nem így nézett ki. Sajnos van elég más dolgom is, így rengeteg szeretett témában nem tudok kellőképpen haladni és nem is találok meg mindig mindent.. :/

Bennem egyébként az van valamiért, hogy jobb különválasztani a házautomatizálást mindig a klasszikus otthoni LAN-tól vagy WLAN-tól.

[ Szerkesztve ]

(#196) vargalex válasza layerke (#195) üzenetére


vargalex
félisten

Nálam a belső hálózat rendesen le van tűzfalazva, ezeken az eszközökön saját kód fut, így azt remélem, hogy nincs mitől tartanom... És jelenleg egyébként is csak adatgyűjtés megy, vezérlés még nem. :)

Alex

(#197) fecus válasza Pulsar (#191) üzenetére


fecus
őstag

Kösz. Ravasz megoldás a plusz uC.

vargalex: Ezt keresem, hogy mit kell programozni a cuccba, hogy a Domoticzban fel tudjam venni mint eszközt, úgy, hogy akkor frissül amikor ébresztem a szenzort és elküldöm az adatokat és nem akkor amikor a Domoticz lekérdezi. A kérdés akkor is érdekes, ha nem WiFi-n hanem 868MHz-en megy a kommunikáció.
És mi van ha 10 érzékelő egyszerre ébred és küld adatokat?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#198) vargalex válasza fecus (#197) üzenetére


vargalex
félisten

Nem ismerem a Domoticz-ot, de egy webserver-nek nem okozhat gondot 10 párhuzamos hívás. Mondjuk az ESP-ken, ha nem szinkronizálod az időt és nem azt vizsgálod, hanem egyszerű késleltetést használsz, akkor kicsi az esélye, hogy együtt induljanak (jó, áramszünet esetén előfordulhat). Persze akkor kell valahova egy kicsi random delay, ha ez mégis probléma lenne.

Alex

(#199) fecus válasza vargalex (#198) üzenetére


fecus
őstag

Így gondoltam én is, hogy a LAN ezt lerendezi, de egy adat protokoll akkor is kellene, hogy mit küldjek be. Biztos meg is van, csak még nem találom a Domoticz oldalain.

Az rfm69 használata esetén már izgalmasabb, hogy mi lesz ha 868MHz-en mindenki elkezd adni annak az egy gateway-nek.

De nem is akarom én megírni a main()-től csak keresem a megoldást hátha már valaki közzétette. :B
Olyan kellene amit beletehetek az én eszközeim programjába és csak működik. Erre jó ez az Internet...

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#200) vargalex válasza fecus (#199) üzenetére


vargalex
félisten

Itt egy komplett kód, igaz si7021 szenzorral. De a lényegen ez nem változtat.

Alex

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.