Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#101) qqzs


qqzs
őstag

Ugylatom itt nem eleg magas szint a xiaomi smarthome rendszer :)
De vegul is en is valami komplexebb megoldas fele jarok mar. Tudtok ajanlani olyat ahol keszen plug and play rendszer tud loggerezni es vezerlni? hutest, futes, vilagitast, parasitas, konnektorokat es termosztataokat stb.
Tehat mindegy hogy rasbery vagy aurdino csak ne kelljen forrasztanom meg programoznom

Eladó: GTS450

(#102) drogery válasza Mana86 (#100) üzenetére


drogery
tag

ha a wifidet fel tudják törni, valszeg az lesz a legkisebb gondod, h a hőmérőd milyen requesteket küld.

azért én ennyire nem misztifikálnám túl ezt a biztonság dolgot wifi vs. wired dolgok szempontjából.
van egy routered egy tűzfallal, ne nyiss portokat és akkor nem sok gondod lehet.
nálam az az alap, h a smart home-hoz nem kell net csak hálózat.

(#103) layerke válasza Mana86 (#100) üzenetére


layerke
aktív tag

Nem támogatom a wifi szabványon belüli kommunikációt ilyen eszközöknél. Fizikailag is meg lehet oldani milliónyi arduino egy málnára való kötését nyilván, de ez másik topik.

Ha valaki ennyire paranoiás, akkor nem kell okos otthon. Nekem van, vannak rádiós eszközök, a szerver nem elérhető csak VPN-nel, a rádiós eszközök kódoltak, ráadásul nincs kiírva a házra nagy piros betűkkel, hogy ez bizony okos ház. :) Én nem aggódok. Ahhoz, hogy valaki feltörje a ház rendszerét és ott bohókázzon, eléggé ismerni kell a rendszert, amit nem ismernek még az ismerőseim se.

(#104) Yoshida válasza Mana86 (#100) üzenetére


Yoshida
aktív tag

Azt érted félre, hogy a layerke által említett rádiófrekvenciák nem WIFI szabványon mennek. (2.4GHz-től mennek a wifi szabványok) Te pedig mindent ami rádiófrekin megy, wifis eszköznek mondasz. Tehát layerke használja a nem wifi szabványnak megfelelő rádiós adókat (amiket gondolom nemsokára megtalálunk a mysensors.org-on mi is :) )

[ Szerkesztve ]

(#105) layerke válasza Yoshida (#104) üzenetére


layerke
aktív tag

Ez így igaz és meg is fogjátok találni ott :)

(#106) fecus válasza layerke (#105) üzenetére


fecus
őstag

Kérhetek még egy kis segítséget?

Én a szenzorokat 868MHz-en, és egyes elemeket WiFi-n szeretném bekapcsolni a hálózatba. Gondolom a WiFi-nek nem kell gateway mert a Pi és benne a Domoticz már rajta van a helyi hálón.

A 868MHz-es hálót viszont ki kell alakítanom. Valamit értek az elektronikához. Értem amit a hálózatokról írnak a MySensors-on. Eddig egy darab RFM69-868MHz Wireless Transceiver-em van zacskóban. :B

Abban kérek tanácsot, hogy építsek gateway-t vagy vásárolni érdemes?
Ha építek, miképpen választok protokollt? (pl. biztonság: azért ezek a hálók "kilátszanak" épületen kívülre és ha nem titkosítasz lehallgathatók)
Olyan protokollt szeretnék aminek a szenzor oldalát magam is be tudom illeszteni az általam készített szenzor programjába (általában Atmel alapon).

Kicsit tudok angolul ezért linkek is segítenek.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#107) layerke válasza fecus (#106) üzenetére


layerke
aktív tag

Ne viccelj, azért van a fórum, hogy segítséget kérjünk és megkapjuk.

Wifis rész tiszta, ha van egy wifis gateway-ed, amit támogat a Domoticz (vagy tetszőleges otthonautomatizáló kontroller szoftver), akkor azt hozzáadod, mint hadvereszköz és az arra kapcsolódó támogatott eszközök megjelennek a Domoticzban.

RFM69-ből legalább 2 kell, egy a szenzorhoz és egy a gatewayhez. Nyugodtan építs magadnak nem bonyolult, egy gateway hozzávalói:
egy rádió (rfm69 vagy nrf24)
egy arduino nano
egy 10 uF kondenzátor
egy stabil táp a rádiónak

Ennyi. A továbbiakat a mysensors.org-on megtalálod a connecting the radio topik alatt.

(#108) qqzs válasza qqzs (#101) üzenetére


qqzs
őstag

Valaki? esetleg valami leirast blogot hol kezdjem?

Eladó: GTS450

(#109) layerke válasza qqzs (#108) üzenetére


layerke
aktív tag

Beírom ötödjére is: mysensors.org

Bár a kérdésedből és a #101-es hozzászólásod alapján nem egyértelmű, hogy nem-e kész megoldást keresel, merthogy nem akarsz forrasztani meg gányolni..
Ha így van, akkor javaslom a következő oldalt: [link]

(#110) qqzs válasza layerke (#109) üzenetére


qqzs
őstag

Koszi nagyon hasznos a plug and play linked. Motsmar mindent tudok hogy igy a bolcsesseged bearanyozta a napomat. Ki kene akkor egesziteni a topic cimet "ganyolosoknak"-kal :)

Eladó: GTS450

(#111) layerke válasza qqzs (#110) üzenetére


layerke
aktív tag

Úgy gondolom ez a topik nem a kész rendszerek átbeszélésére jött létre elsősorban, hanem az épített rendszerekkel kapcsolatos eszmecserére. Lehet lejjebb kéne adni a lendületedből és kicsit több tisztelettel közeledni azok felé, akik már valamit elértek ezen a területen. Biztos van olyan terület, ahol szakértő vagy, de úgy tűnik ez nem az. Xiaomi rendszerrel eddig nem jött senki elő, aki foglalkozna komolyabban. Én se azzal foglalkozok és valószínűleg a többség se. Kérdeztél valamit délután 2kor és 5 órára rá már linkelted a saját kérdésed, mert nem reagált rá senki. Ez türelmetlenség, semmi más...

Részemről túltárgyalva.

[ Szerkesztve ]

(#112) Mana86 válasza Yoshida (#104) üzenetére


Mana86
tag

Igazad van. Mindent amihez nem kell vezeték azt nekem automatikusan WiFi. :) Ezért nem állt össze.

Sajnos még mindig nem volt időm Domoticz-ra, pedig már eléggé rá vagyok pörögve a dologra. Fél órára meg nincs értelme nekiállni. Vasárnap szerintem leülök délután és beleásom magam.

(#113) layerke válasza Mana86 (#112) üzenetére


layerke
aktív tag

Ha javasolhatom: a Domoticzban van lehetőség virtuális eszközök létrehozására, ezzel kellene kezdeni. Egyrészt mert minden adott hozzá (csak a Domoticz szerver kell), másrészt egyből használható eszközt hozhatsz létre, pl WOL vagy egy értesítés képében.

(#114) qqzs válasza layerke (#111) üzenetére


qqzs
őstag

En lehet turelmetlen voltam de a tisztelenseg ott kezdodik hoyg belinkelsz egy google keresest.
Helyette szepen leirhattad volna azt amit utana, ertelmes emberek kozt igy szokas.

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#115) layerke válasza Mana86 (#112) üzenetére


layerke
aktív tag

A Domoticz wikijén nézd meg van elvileg NAS verzió is (bár nem d-link), mert akkor nem kell másik számítógép vagy raspberry.

[ Szerkesztve ]

(#116) Mana86 válasza layerke (#115) üzenetére


Mana86
tag

Raspberry már megvan, szóval ez nem gond. Tegnap odáig jutottam, hogy sudo curl -L install.domoticz.com | bash -al feltelepítettem a Domoticz -ot és itt vége. :) Ma megnézem mi történt, hátha ma már magától felkapcsolódik a villany ha hazaérek és meleg lesz a lakásban. :D

(#117) layerke válasza Mana86 (#116) üzenetére


layerke
aktív tag

Bizakodó hozzáállás, kissé túl pozitív, de hátha így lesz :D

(#118) h-yle válasza qqzs (#101) üzenetére


h-yle
addikt

Wink Hub 2 vagy Samsung Smartthings

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#119) qqzs válasza h-yle (#118) üzenetére


qqzs
őstag

Koszi.
Ket dolgot nem talalok egyikben sem.
1. Paratartalom ami azert eleg alap.
2. Nem talom hogy lehet ezt kepernyore rakni pl loggolni hosszabb tavon homersekletet paratartamat akarmilyen esemenyeket.
3. A moszgaserzekelo mozgast erzekel mindeketto rendszerben. Viszont irjak hogy pl ha kimegye k a szobabol lekapcsolj a villanyt. Ezt sima mozgaserzekelovel nem tudom elkepzelni. A presence sensor meg allandoan nalam kell lenni es ha jol ertem azok sem mukodnek szobara csak bizonyos tavoldsagra es ha elmegyek otthonrol arra jo de arra mar kitalaltak a mobiltelefont is. Honelwey thermostat pl nem veszi le a futest ha bizonyos km-en belul vagyok.

A diy rendszerekben van ezekre megoldas? A loggolasra van azt mar olvastam.

Eladó: GTS450

(#120) layerke válasza qqzs (#119) üzenetére


layerke
aktív tag

A képernyő ezeknél minden esetben a telefon vagy tablet vagy szgép monitora.
Hacsak a HUB részében nincs valamilyen logolási lehetőség, akkor kérdéses a hosszú távú log.
A mozgásérzékelővel nem nehéz jelenlétet megoldani (Domoticz), be kell állítani hogy mekkora fényerősségnél vagy naplemente után, ha otthon vagyunk és mozgást érzékel, akkor kapcsolja fel a villanyt ott, ahol érzékelte a mozgást és indítson el egy visszaszámlálót, ami minden őrzőkelésnél újraindul. így ha lejár a visszaszámláló és nem érzékel mozgás, lekapcsolja a villanyt.

Én személy szerint azért támogatom jobban az open-source megoldásokat, mert hamarabb lehet megoldást találni vagy kérni a fejlesztőtől, mint egy adott esetbe Samsungtól, aki kitalálta milyen legyen és olyan lett. Arról nem is beszélve, hogy egy open-source megoldásnak a fórumokon is sokkal nagyobb támogatása van a felhasználók részéről, mint egy dobozos terméknek.

(#121) h-yle válasza qqzs (#119) üzenetére


h-yle
addikt

1.) Wink tuti tudja (Wink Spotter, de gondolom más szenzor is ok)
2.) Passz, de furcsa lenne ha nem lenne log.
3.) Mondjuk ha 3 percig nincs mozgás akkor lekapcsolja. Ez így már egész értelmes.

Két nagy DIY "HUB" rendszer van az OpenHAB és a Home Assistant. Igazából bármelyik tudhatja amit szeretnél mert Opensource mindkettő, tehát lehet hozzá írni bármikor olyan modult amire szükséged van. :))
RPi+valami Z-Wave adó vevő és kész a szuper DIY HUB

szerk.: én is open párti vagyok. most vettem egy lakást, ahhoz nézem ki éppen a rendszereket, és elég egyértelmű, hogy ha speckó igényeid vannak, akkor senki sem kínál megoldást, csak az open source. Vagy olyan durva lenne a "dobozos" ár, hogy még akkor is megéri magadnak barkácsolni ha szabadnapot veszel ki miatta :)

[ Szerkesztve ]

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#122) layerke válasza h-yle (#121) üzenetére


layerke
aktív tag

A Domoticzról mi a véleményed? Én jobbnak tartom a HomeAssistantnál, vannak persze hibái, de amit nálam kell tudjon, azt mindet tudja gond nélkül.

(#123) MaCS_70 válasza layerke (#122) üzenetére


MaCS_70
félisten

Jó lenne valami összehasonlító forrás, ami áttekintően is leírja, hogy mik az egyes rendszerek előnyei, hátrányai, illetve, hogy eleve mire jók.

Baromi részletes összehasonlító táblázatokat persze lehet találni, csak ezekből a kezdő számára pont lényeg hiányzik.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#124) layerke válasza MaCS_70 (#123) üzenetére


layerke
aktív tag

Ez itt elég jó és sok érthető dolog is van benne.

(#125) h-yle válasza layerke (#122) üzenetére


h-yle
addikt

Bevallom őszintén nem foglalkoztam még vele.
Feature szinten jónak tűnik, de mivel UI/UX fetisiszta vagyok a már említett két rendszert kezdtem otthon tesztelgetni, mert sokkal modernebb a végfelhasználói felületük.
Egyelőre még a "játszós" fázisban vagyok, élesben nem használtam egyiket se, szóval lehet hogy hosszú távon se az OpenHAB se a HA nem lesz nyerő.

A cél egy online (böngésző és telefon) +hang (echo, vagy Google Home) vezérelhető rendszer ami tudja ezeket kezelni:
- zene+film (chromecast+plex gyakorlatilag)
- hőmérséklet (passz, vagy nest vagy valami honywell, esetleg saját okosítás)
- világítás ( na ezt még nem tudom, lesz itt minden szerintem a saját megoldástól a boltiig minden)
- bejárati ajtó (szintén passz, ugye itt biztonságosnak, és manuálisan is kezelhetőnek kell lenni)
- robot porszívó (samsung, vagy roomba eddig a nyerő)
+1 esetleg redőny (ez szerintem épített lesz)

De mivel még a lakást is csak most foglalóztam, nincs hol építkezni :))

Aztán ha ez mind megvan gondolkozom ilyenekben, hogy mosás vége jelzés, presence szenzorok és beacon-ök használata arra, hogy tudja a lakás hol vagyok, fogyasztásmérők és okos konnektorok mindenhova... de ez nagyon a jövő még.

[ Szerkesztve ]

Talent is over rated, get back to practice. - Jeremy Piven

(#126) drogery


drogery
tag

van olyan köztünk aki használ Google Home-ot/Amazon Alexa-t?

(#127) qqzs válasza MaCS_70 (#123) üzenetére


qqzs
őstag

Nekem jo lenne egy olan alapozo anyag is hogy pl mit lehet egy szobaban pl merni, aztan ilyen vezerlesi kapcsolatok folyamatabrak vagy apletek mint az Ifttben van is jo lenne de valo vilagbol nem olyan hujeseg hogy a mozgaserzekelo a kanapera hogy raszoljon a kutyara ha felmaszik.

A par perces kesleltetes nem megoldas jelenleterzekelesre. Lattam mar hokamera elven mukodo valodi jelenlet erzekelot olyan ara is volt. Talan Lutronnal volt ilyen.

Hat lehet megis bele kell bujni ezekbe a diy rendszerekbe alogolas miatt legalab.

Vagy valaki meghekkelhetne mar a xiaomit az kb annyit tud mint ezek a samsung cuccok. Van hozza rizsfozo is :) Ja meg a noveny szenzor eleg profi de alarmot nem tud mert a support szerint BT kapcsolatnal nem lehet a hatterben komunikalni a szenzorral, erre mondtam nekik fitbit azota nem kaptam valaszt :)

drogery: Alexa van, de arra jo hogy megtudd mennyire varod a google home-t :)

h-yle : es a robot funyiro?

layerke: jonak tunik de nekem sajna a lenyeg a bal oldali oszlop kb 80%erthetetlen :)

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#128) drogery válasza qqzs (#127) üzenetére


drogery
tag

drogery: Alexa van, de arra jo hogy megtudd mennyire varod a google home-t

ami ki tudja mikor lesz.

nekem is van. én eléggé szeretem, bár sok mindenre nem tudom használni. ki be kapcsolgatni a dolgok viszont jóval kényelmesebb vele mint egy telefonnal, 50$-árt lazán megért.
most játszok, h lokálban hostoljam a lambda function-öket, h ne legyen aws függőség.

[ Szerkesztve ]

(#129) qqzs válasza drogery (#128) üzenetére


qqzs
őstag

ebbol a lambda es az aws mit jelent?
en attol is boldog lennek ha magyar ido szerint jarna az agya es tudna hoyg helyileg hol van
Kertel mar valmit ugy tole hogy "can you please..."
Ebayrol mar lehetne google home-t szerezni eubol is [link]

Eladó: GTS450

(#130) layerke válasza qqzs (#127) üzenetére


layerke
aktív tag

"Nekem jo lenne egy olan alapozo anyag is hogy pl mit lehet egy szobaban pl merni" - Pl mozgást, hőmérsékletet, páratartalmat, hangerőt, légnyomást, CO-ot, levegő szennyezettséget, fény intenzitást, stb

Továbbá előre elnézést kérek, de muszáj megkérdeznem..

Miért nem jó a PIR szenzor + késleltetés jelenlét érzékeléshez?

"layerke: jonak tunik de nekem sajna a lenyeg a bal oldali oszlop kb 80%erthetetlen " - A linkelt oldalon meg vannak magyarázva a bal oldali oszlop fogalmai is. Elsőre tényleg sok és érthetetlen, de pár óra olvasás után már sima ügy.

[ Szerkesztve ]

(#131) MaCS_70 válasza layerke (#124) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszi, de pont erre gondoltam, mint olyan tertalomra, ahol a sok részlet mögött a kezdő számára tökéletesen elvész a lényeg. elég sokat olvasgattam, sőt, akár előadást is tudnék tartani belőle, csak éppen nem vitt közelebb a döntéshez, az egész lényegéhez, hogy mégis melyik rendszer hogyan működik, hogyan építhető fel, mire jó a gyakorlatban.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#132) qqzs válasza layerke (#130) üzenetére


qqzs
őstag

pl tevet nezni lampanal szeretek, leulok nezem nem mozgok. dolgozoszobaba ulok gep elott nem mozgok annyit hogy erzekeljen.

De most utana neztem es a lutronnal is csak ultrahangos a minor mozgas erzekeles. [link]

Akkor vagy feltalaltam a hokamera elven mukodot vagy van ilyen csak nem emlekszem hol lattam :)

Na meg eszembe jutott par dolgo ha jelenlet erzekelokrol van szo.

Uk-ban kotelezo a folyoso vilagitast tuzvedelmi okokbol atalitani jelenlet erzekelokre , mokodik akkor is ha tuz van suru fust akarmi. Ezt sima ket lakasos tarsashaz folyosan is megcsinaltak. Miutan lecsereltek mar akkor erzekelte megalltam az ajto elott kivul. Ha jol emlekszem valami radiohullamos erzekeles volt de a wikipedian irjak a mikrohullamu megoldasokat, akkor valoszinu az volt [link]

Ja meg mar csinaltam ilyen monitoros hirdetotablat regi laptobol ami webcamot hasznalt mozgaserzekelsre es arra kapcsolta le/fel a monitorjat. Ez m ondju ksima mozgas erzekeles volt csak nem talaltam usb-s pirt akkoriban

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#133) layerke válasza MaCS_70 (#131) üzenetére


layerke
aktív tag

Én nem tudok többet hozzátenni ezen a ponton.
Muszáj olvasni a neten néhány rendszert, hogy mit tud. Pár gyárit, pár open-source megoldást. Én olvastam már elég sokat, azért döntöttem a Domoticz mellett, mert amire nekem kell, azt meg lehet vele oldani komolyabb programozási tudás nélkül is akár. Addig, amíg magadnak nem tudod megfogalmazni az elvárásodat, addig én vagy más se tud segíteni érdemben.
Volt szó hosszú távú naplózásról, leírtam hogy van rá megoldás. Szó volt hőmérőkről meg villanykapcsolókról, ezt is meg lehet oldani az általam ismert rendszerrel/rendszerekkel. Ennék konkrétabb kérdések kellenek, hogy konkrét válaszok legyenek.

Leírom segítségképpen a mi házunkban miket bíztam rá a Domoticzra és egy Raspberry PI-ra, így könnyebben tudtok kérdezni - Te is és a többiek is.

Minden leírt folyamatot naplóz is a rendszer egy time-series alapú adatbázisba, ezért erre nem térek ki minden egységnél. Megpróbálok kintről befelé haladni a teljesség igénye nélkül:
- Kocsibejáró kapu nyitása/csukása (jelzés hogy nyitva vagy csukva van éppen)
- Garázsajtó nyitása/csukása (jelzés hogy nyitva vagy csukva van éppen)
- Öntözőberendezés vezérlése internetről lekért információk, helyi időjárás állomás valamint talajnedvesség alapján
- Fűtésvezérlés (vízteres kandalló hőmérsékletének figyelése, kandalló előremenő/visszatérő vízhőmérséklet, kazán előremenő/visszatérő vízhőmérséklet, padlófűtés előremenő/visszatérő vízhőmérséklet, használati melegvíz hőmérséklet, valamint minden radiátor külön körön van, így zónaszelepekkel vezérelhető mikor hol mennyit fűtsön a kazán/kandalló, ehhez hozzá tartozik minden szobában hőmérséklet és páratartalom mérés, valamint a Domoticzon belül létrehozott virtuális termosztátok, amikkel állítható az egyes szobák hőmérséklete)
- Világításvezérlés (minden szobában rádióvevős villanykapcsoló)
- 8 motoros redőny vezérlése napszaknak megfelelően
- Ajtónyitás/ablaknyitás érzékelők minden ajtón/ablakon

Ezeket lehet mobilapplikációval vezérelni, vagy tablettel vagy android wear eszközzel vagy hanggal vagy egyéb mással, kinek mi tetszik.

(#134) qqzs válasza layerke (#130) üzenetére


qqzs
őstag

Lehetne elkezdeni valami topikosszefoglalot ez alapjan, co2 eszembe se jutott pedig mar miota vadaszom egyre de meg bangoodon is eszement ara van , egy usbset talaltam conradban de valahoyg nem gyozott meg most csak ez van [link]

diybe mennyi lenne ilyen? If magas co2 es kint tobb mint 10fok van es nem esik az eso es vilagos van akkor kapcsolja be aszellozo ventillatort (amig nem lesz olcso ablaknyito motor) :)

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#135) qqzs válasza layerke (#133) üzenetére


qqzs
őstag

Akkor kerdezek :)
Kernek egy alkatresz listat mert nekem pont ennyi kell par aprosag kiveteleve.
Kb mennyi ez hardwerileg ?

Eladó: GTS450

(#136) MaCS_70 válasza layerke (#133) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nem is Tőled várnék én többet -- hiszen Te aztán mindent megteszel az okításunkra, amiért ezúton is a köszönetemet fejezném ki. :R :R :R

Én inkább valami összefoglaló okosságot keresek, miután baromi sok részletes cikket, leírást, wikit elolvastam, és éppen csak nem áll össze a kép.

Pl. melyik rendszer mennyire konyhakész. A mysensorsos táblázat egymás mellett sorolja a pl. a Domoticzot és a NodeRedet, miközben az egyik egy menzás menüsor, a másik meg egy térkép a Tescohoz.

Egy nagyon jó barátom ebben nagyon profi, olyannyira, hogy teljes irodaházak, gyárak automatizálását tervezi -- ő mindenképpen rá akar vezetni a témára, ugyanakkor nagyon határozottan ellenzi a Domoticz / OpenHAB / HomeAssist-szerű megoldásokat.
Ő ajánlotta a NodeREDet (ThingBoxban), de nekem túlzásnak tűnt egy RPI felhasználása (sokszoros teljesítményfelesleg), úgyhogy inkább a NodeMCU-van rokonszenveztem, mire az ESP Easy szerinte a jó megoldás.

Szóval itt vagyok meglőve, hogy melyik vonalon induljak el. Szerinte próbálgassam, aztán csak megtalálom a nekem valót, csak erre éppen időm nincs.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#137) FeeLing_


FeeLing_
csendes tag

Sziasztok!

Én a következőket szeretném megvalósítani:
Szobák hőmérséklet, CO2, páratartalom, db mérés első körben, és ezt láthassam telefonon!

Ami összeállt a fejemben:
-kell egy pc, vagy Raspberry Pi amin fut a Domoticz
-kell egy Arduino mondjuk az UNO, ami fogadja a szenzorok jeleit (gondolom)
-aztán a szobákba kell egy megint egy arduino nano mondjuk amire az érzékelő van kötve, mondjuk DH11

Neten találtam forráskódot, tényleg nem nehéz programozni egy arduinot, de a kérdésem, hogy az arduino uno-hoz milyen szenzort kell venni, hogy tudja fogni a szobában lévé érzékelő jeleit, nem vezetéken
A másik kérdésem, hogy az RPI-t hogyan kell összekötni az arduinoval.

Miután ez a topic létrejött kezdtem csak ezzel foglalkozni, mert eddig csak kész megoldásokban gondolkodtam, pl(netatmo), és most hétvégén megrendelem az első arduinot, meg mondjuk egy DH11-es szenzort, és kiréletezek.

Én ilyen konkrétumokra lennék kíváncsi. :)

Üdv,
FeeLing_

(#138) layerke válasza MaCS_70 (#136) üzenetére


layerke
aktív tag

Igaza van az ismerősödnek abban, hogy a dobozos rendszerek valószínűleg több területen is jobbak. De egy nagyon lényeges dologról eddig még nem beszéltünk és ebben az open-source megoldások és az általam olybá preferált Domoticz is összehasonlíthatatlanul többet tud a dobozos verzióknál. Ez a protokol függetlenség vagy közel függetlenség. Értem ez alatt: KNX rendszerbe KNX eszközök lehetnek és kész. Honeywellbe Honeywell, stb stb. De ezekbe az open-source rendszerekbe aztán bármi, amire felkészítették a MODBUStól a Z-wave-en át az MQTT-ig szinte bármi.

@(#135) qqzs: ez nem két perc lesz összeírni, de nagyjából lekarmolom ide.

- raspberry pi tartozékokkal kb 25000
- zónaszelep darabja 3000
- termoelektromos aktuátor darabja 8000
- redőnyvezérlő darabja 18000 (motorok voltak már bennük mikor vettem a házat, arról nem tudok nyilatkozni)
- kapunyitó okosítás 5000
- garázsajtó okosítás szintén 5000
- ajtónyitás érzékelő darabja 3000
- villanykapcsoló darabja 12000
- hőmérők darabja 2800

Biztos kihagytam csomó mindent, ez kb összesen kb 300000, meg még az udvari dolgok..

Így elsőre ennyit tudtam összekaparni

(#139) MaCS_70 válasza layerke (#138) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ezek szerint rosszul fejeztem ki magamat:

A barátom pont nem a dobozos megoldások felé vinne, éppen ellenkezőleg: neki már a Domoticz is túl dobozos. Szerinte az a jó, amit magának fejleszt le az ember, de nem kell a nulláról indítani, hiszen a modulok a NodeREDben és mondjuk az ESP Easy-ben készen vannak, csak fel kell tölteni őket logikával.

Egyébként miért jó ez az Arduinozás, ha van RPI? Az érzékelők elve bedrótozhatóak, ami meg túl messze van, arra ott a NodeMCU, beépített webszerverrel, wifivel, kb. 1000 forintért.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#140) Mana86 válasza qqzs (#132) üzenetére


Mana86
tag

Mi lenne ha fénysorompóval oldanád meg a dolgot? Az ajtóhoz raksz egy sorompót ami érzékeli ha bemegy valaki a szobába és amíg nem jön ki, addig égve marad a lámpa. Rakhatsz egymás mögé kettőt és akkor az irányt is figyelheted. Számolhatsz belépés-kilépést is, tehát ha valaki bent van és bemegy még valaki, akkor nem kapcsolja le és ha a második személy kimegy, akkor sem mert tudja, hogy van még bent valaki.

Végre volt időm megnézni a Domoticz -ot. Hát raspberry GPIO lábról DHT11 szenzor értéket nem egyszerű beolvasni. Már ehhez scriptelni kell ahogy látom, tehát már az elején arccal beleszaladtam egy akadályba. Egyszerűbb lenne Arduino-nak küldeni a szenzortól érkező jeleket majd az Arduino-tól lekérni az értékeket? A végleges megoldás mondjuk úgy is ez lenne, de a próba kedvéért gondoltam kipróbálom GPIO lábakról.

(#141) qqzs válasza layerke (#138) üzenetére


qqzs
őstag

Koszi szepen az arakat

Azota van jo hirem , nekem is meg aki ezeket hasznalna mert xiaomi cuccokat osszehoztak Domoticz-al es ez is valami jot jelent csak ezt mar nem ertem :) Xiaomi Smart-Home Hub protocol and interface (to MQTT) majd az okosok megmondjak miert is jo ez.
Ha valaki xiaomira fanyalodik geatway, kapcsolo, pir gearbesten legolcsobb, temp/hum sensor,, plant sensor az itt [link] ezen alinken kb minden fent van ami okos mint amar emlitett kedvencem a rizsfozo de van vizforralo meg legtisztito es viztissztito is

Mana86: jo otlet csak meg nem indultam be a diyre es plug and playbe meg nincs fenysorompo.

[ Szerkesztve ]

Eladó: GTS450

(#142) MaCS_70 válasza Mana86 (#140) üzenetére


MaCS_70
félisten

Akkor Tőled is megkérdem: miért Ardunio? Mi szól mellette? Miért nem inkább NodeMCU?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#143) MaCS_70 válasza qqzs (#141) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az MQTT szabványos és elterjedt, ha ezen kommunikál, akkor könnyen illeszthető lehet.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#144) drogery válasza qqzs (#129) üzenetére


drogery
tag

Az idot, helyet at lehet allitani. Google segit, nem nagy kunszt.

(#145) Mana86 válasza MaCS_70 (#142) üzenetére


Mana86
tag

Mert NodeMCU-ról sokkal kevesebbet hallottam mint Arduinoról és utóbbit ajánlották páran. Félek is kicsit NodeMCU-tól, hogy nehezebb configolni mint Arduinot. :) Utána kéne néznem annak is, mit lehet vele csinálni mert lehet a végén még jobban is járnék vele csak mostanában időből van a legkevesebb. :/

Valami olyasmit szeretnék én is megvalósítani amit layerke írt #133 -ban és ehhez szeretném megtalálni a legjobb megoldást. Pontosabban a legegyszerűbb és legjobb megoldás közti arany középutat. Tudsz esetleg küldeni némi infót NodeMCU-ról? Mi is ez, mit lehet vele megvalósítani, mire hivatott, hogy lehet configolni, milyen módon lehet vele kommunikálni, stb...?

Az a baj, hogy mindig jön egy újabb opció, egy újabb megoldás és az előzőt sincs időm körbejárni. :) Tényleg jó lenne egy összefoglaló táblázat de nem csak "HUB" -okról hanem eszközökről is. :)

(#146) MaCS_70 válasza Mana86 (#145) üzenetére


MaCS_70
félisten

Egy cipőben járunk, de én még csak toporgok, viszont rontom a szememet.

Arduino: több haver, köztük az emlegetett, egyébként Arduinoban is vérpofi srác szerint is arra nagyon jó az Arduino, hogy megutáljam az egész témát. Egyébként egészen addig ezt ajánlották, amíg be nem ütött a NodeMCU.

NodeMCU: Kicsi, olcsó, kompakt (wifi, webszerver) és tehető rá emberbarát FW -- lásd: ESP Easy, ami állítólag a megváltás számomra. Tényleg jónak tűnik. Gyakorlatilag egy kis PC, 1000 Ft-ért.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#147) qqzs válasza layerke (#138) üzenetére


qqzs
őstag

Ha jol ertem a szelep azert kellett mert azt tudja tekerni a szelepforgato motor. A szelepforgato motort mi vezerli? Xiaomi multambol egy wifis aljzatra gondolnek igy elsore.

Nemreg keresgeltem a futes dolgokat ,ezt talaltam akkor [link] ez ha jol ertem ugyanaz csak nem illesztheto a rendszeredbe?

Eladó: GTS450

(#148) MaCS_70 válasza qqzs (#147) üzenetére


MaCS_70
félisten

Szerintem termopatronos szelepállításra gondolt, amikor egy melegített zselé hőtágulása zárja a szelepet.

Az áramkör zárása pedig ilyen filléres relékkel is történhet, amiket GPIO-ról lehet vezérelni.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#149) qqzs válasza MaCS_70 (#148) üzenetére


qqzs
őstag

Mindig tanul az ember ilyenrol megnem hallottam de ez esetben van rendes szelep a linken a masikon meg motor abbol gondoltam az egyik forgatja a masikat mondjuk a thermoelektromos motor erdekesen hangzik, lehet hore forog? de akkor meg hogy okos?

Eladó: GTS450

(#150) MaCS_70 válasza qqzs (#149) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én most tisztán saját tapasztalatból, nem a linkek alapján írok -- mivel azokat egy kissé benéztem.
A termopatronos megoldás tipikusan radiátorszelepeknél működik, ahol alapvetően nem forgatni kell, hanem nyomni. (A tekeréssel is a szelepszárat toljuk meg.)

A NodeMCU-ról:
Miután kicsit nyugodtabb körülmények között értelmesebben tudok írni, a következőkre kezdtem visszaemlékezni:

A központi egység lehet a RPI, amire telepíthetsz egy ThingBox rendszert, ami tartalmaz egy NodeRed modult, amit tisztán grafikusan lehet programozni, és egyébként őrületes mennyiségű kész egység van hozzá.
A perifériák, tehát a szenzorok és a vezérelt egységek ülhetnek egy-egy (akár összevonva is) NodeMCU-n, aminek ugye van saját wifije, és MGTT-n remekül szót ért a NodeReddel.
A NodeRedben meg van Pushbullet modul is, amivel megoldható akár a mobiltelefonos kapcsolat is.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.