Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:08:33

LOGOUT.hu

Okos Otthon összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30001) Olympia76 válasza Degeczi (#29996) üzenetére


Olympia76
tag

hmmm... nálam volt már olyan, hogy egy konnektorból húztam át a nullát a felette lévő kapcsolóba, mert ott nem volt és a shelly "felrobbant" ettől. Az volt a megoldás, hogy egy fázisra kellett hozni a konnektort és a kapcsolót a kismegszakítóknál (nem én csináltam, villanyszerelő).

Akkor mit keverek össze?

(#30002) Olympia76


Olympia76
tag

Jahh, azt hiszem, hogy rosszul emlékeztem és a fix fázist is a konnektorból vittem fel (a kapcsolóban csak kapcsolt fázis volt, így nem tudtam onnan megtáplálni a shelly-t) és az más fázison volt a váltókapcsoló által kapcsolt fázishoz képest. Ez volt a baj, nem a nulla.

Elnézést a hülye kérdésért :)

[ Szerkesztve ]

(#30003) amargo válasza Olympia76 (#29994) üzenetére


amargo
addikt

Mi a probléma? Csak mert én 1 éve eljátszottam azzal, hogy 2 db fi relém van és véletlen az egyik fi-ből jövő fázist a másik fi 0-ra kötöttem, de itt ugye megszólal a fi relé. Mert amúgy a 0-ból nem fázisonként van.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#30004) amargo válasza Olympia76 (#30001) üzenetére


amargo
addikt

szerintem ott nem 0-at, hanem fázist vittél fel, azt kevés eszköz szereti.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#30005) Olympia76 válasza amargo (#30003) üzenetére


Olympia76
tag

Már nincs gond: rájöttem, hogy az emlékezetem csalt meg.
Degeczi megadta a választ.

Egy másik helyen is máshonnan kell majd odavinnem a nullát a shelly-hez és úgy emlékeztem, hogy ebből korábban gond volt.
...de aztán rájöttem, hogy nem a 0, hanem a máshonnan odavitt másik fázis volt a gond korábban.

(#30006) amargo válasza Olympia76 (#30005) üzenetére


amargo
addikt

Én meg sajnos nem olvastam végig ezért kotyogtam bele :N

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#30007) ojb válasza kingmechanik (#29988) üzenetére


ojb
tag

A Nano-nak mit kellene csinálnia?
Nekem úgy tűnik a leírásaidból, mintha serial <-> RS485 GW futna rajta :F

(#30008) malnabokor


malnabokor
senior tag

Redőny terén, ha NEM szeretném a falat megbontani, de "offline" is szeretném vezérelni őket, akkor csak egy Shelly (vagy Fibaro, stb) redőnyvezérlő és egy külső (tehát nem motorba épített) rádiós vezérlés egymás után kapcsolása jöhet szóba? Van valakinek ilyen, vagy más alternatív megoldást javasolnátok?

köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

(#30009) ojb válasza Vodike (#29976) üzenetére


ojb
tag

Alapvetően ugyan az a megoldás, mint a reed-es.
[itt] már kitárgyaltuk régebben

(#30010) ojb válasza malnabokor (#30008) üzenetére


ojb
tag

Létezik WiFi + RF433 [link] vagy ZigBee + RF433 [link] redőny vezérlő,
ahol a fizikai kapcsolót bevésés nélkül helyettesítheted ilyennel [link] vagy valami ilyen falra ragaszthatóval [link]

(#30011) Olympia76


Olympia76
tag

Redőny esetében a somfy io ellen az áron kívül szól valami a buta redőnymotor+bármilyen vezérlő kombóval szemben?

[ Szerkesztve ]

(#30012) Vodike válasza ojb (#30009) üzenetére


Vodike
tag

Koszi! Elkezdem tanulmanyozni :R

exTiga

(#30013) Degeczi válasza ojb (#30009) üzenetére


Degeczi
nagyúr

De hogy nevesítve is legyen, ezek szerint a DÉGÁZ nem engedélyezi a reed-es megoldást, csak az optikait?

(#30014) malnabokor válasza ojb (#30010) üzenetére


malnabokor
senior tag

Köszönöm szépen, és amennyiben HomeKit-tel szeretném használni HomeBridge nélkül, van valamilyen hasonló megoldás?
Vagy akkor marad az előző opcióm?

köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

(#30015) ojb válasza Degeczi (#30013) üzenetére


ojb
tag

Igen.
Inkább talán úgy fogalmaznék, hogy az optikait nem tudja tiltani...
Bízom benne azóta talán változott az álláspontjuk.
Én valamikor 2019 őszén kezdtem az optikaival foglalkozni miután a gyári érzékelő használatát elutasították.

[ Szerkesztve ]

(#30016) deter


deter
aktív tag

Sziasztok!

Egy Dahua hálózati rögzítő (NVR) riasztó relé kimenetétre érkező impulzust, hogyan lehetne digitalizálni, (milyen átjáróval) hogy Home Assistanttal kompatibilis legyen?

üdv_
deter

(#30017) ojb válasza deter (#30016) üzenetére


ojb
tag

Tehát, ha jól értem az NVR Alarm Out -ját szeretnéd felhasználni.
Ebben az esetben normál OC (OD) kimenetként kell kezelni a Dahua szerint. Véleményem szerint (bár utalást nem találtam rá) 10mA körüli áram megfelelő lehet.

(#30018) Bobby81


Bobby81
tag

Sziasztok,

Kis segítségre lenne szükségem.

Van egy Heiman zigbee távírányítóm a 4 gomb külön-külön megnyomásával 4 állapotot tudok elküldeni mqtt-re.
És a kérdésem hogy tudok input booleant csinálni amivel ki tudom olvasni az aktuális állapotot és felveszi azt.

(#30019) radio11


radio11
tag

Megjöttek ma a tuyás radiátorszelepek, el is kezdtem őket felszerelni, konfigolni, próbálni.
Viszont sajnos bekövetkezett az amitől tartottam, hogy a HA szerverem zigbee stickje (cc2531-es Sonoff) nem lát le a "parancsnoki bunkerba" (szuterén ~60cm alaposan megvasalt beton födém így valószínűleg más eszköz sem lát le), a fenti wifi is szaggat odalent. Odalent külön wifi SSID-vel van egy AP, erre vannak rakva a lenti wifis eszközök.
Hogy és milyen eszközzel lehetne (lehet egyáltalán?) egy másik zigbee koordinátort csinálni a pincébe? (zigbee2mqtt alatt) Mint említettem egy külön wifi van lent, tehát csak wifis eszköz jöhet szóba.

(#30020) vampire17 válasza radio11 (#30019) üzenetére


vampire17
addikt

Egy zigbee halozatban csak egy koordinátor lehet... Ezen a helyzeten csak valami router segit.

(#30021) radio11 válasza vampire17 (#30020) üzenetére


radio11
tag

És ha csinálok még egy zigbee hálózatot ? Milyen gateway működik felhő nélkül ami a lenti wifi hálózatra felcsapható? Van 1 tuyás vacak amit az első szeleppel vettem, de azt nem lehet lerúgni a tuyás felhőről, meg van két Xiaomi Gateway, ezek működnek fehő nélkül is de csak a saját holmikkat lehet rá felvenni. Valami hasonló wifis zigbee hub kellene, amin cserélhető a FW vagy valami más módon le lehet szakítani a felőről és fel lehet rá venni a szelepeket.

(#30022) amargo válasza radio11 (#30019) üzenetére


amargo
addikt

nekem a pince plafonján van az egyik zigbee-s coordinator/router és felette a földszinten egy másik a szekrénynél így teljesen jó a jel, igaz nálam beléstestes (kefni) van azaz nem monolit vasbeton, de így nálad is működhet. Viszont ehhez két router vagy coordinator/router-nek kell egymásra néznie.
A másik, hogy nem cc2531-es eszközök kellenek erre, hanem erősebb cuccok. Most nem rég írtál az új sonoff coordinator-t pl.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#30023) kingmechanik válasza ojb (#30007) üzenetére


kingmechanik
újonc

Nem. a GW a megán fut. A nano bejelentkezik rá utána fogadja és végrehajtja a parancsot. De a 485-ös kommunikáció tökéletesen működik. Az a gond, hogy csak akkor, ha az usb porton valamilyen aktív eszköz van. Ha bedugom pl. STB, media player stb. és UTÁNA bekapcsolom ezeket akkor a kommunikáció a 485-ön csak akkor indul be, ha az eszköz már feléledt.
Próbáltam azt is, hogy a hw UART helyett sw-t használok / altsoftserial / a 485-höz, tök jól működik úgy is. De csak, ha az usb aktív. A telefonomról is működik, pedig az nem is jelzi, hogy valmit csatlakoztattam rá.

(#30024) Bobby81 válasza radio11 (#30019) üzenetére


Bobby81
tag

2 wifi router és összerakni őket egy mesh-be.

(#30025) simico válasza szricsi_0917 (#29986) üzenetére


simico
aktív tag

Nyolc - tíz darab klíma egy házon? :Y Az önmagában 2,5 - 3 millió Ft. Remélhetőleg nagy a telek és messze vannak a szomszédok, különben ennyi kültéri egység (pláne ha olcsó kínai) zajongásával garantált lesz a rossz viszony és a birtokvédelmi eljárás. Inkább hőszivattyú és mennyezeti fűtés. Vagy ha ragaszkodsz a klímához, akkor álmennyezetbe csatornázható klíma.
Egyáltalán mi a baj a meglévő fűtéssel? Ha jól működő gázkazán van, akkor inkább hőszigetelésre költs.

(#30026) vampire17 válasza amargo (#30022) üzenetére


vampire17
addikt

En is igy csinalnam, a vasbeton szerkezet ket oldalara egy-egy router (akar kulso antennas is)

(#30027) szricsi_0917 válasza simico (#30025) üzenetére


szricsi_0917
tag

Én is a hőszívattyút szerettem volna, de ha belegondolsz akkor kb csak a hőszívattyú kerül annyiba mint a klímák és akkor a mennyezetfűtés még ki sem lett építve. Szomszédok sokat nem zavarnak úgyhogy nincs gond. A csatornázható klímán is gondolkodtam és még tervbne van. Ezek egyelőre csak ötletek és majd kiderül melyik megvalósítás ér célt. Szigetelés van a házon. A kazán most a lakásban van és nincs rá mód elhelyezni olyan helyre ami nem lakóterület. Azért kutagodok milyen megoldások lehetségesek, hogy mindegyik eshetőséggel tisztában legyek.

(#30028) Vodike válasza ojb (#30010) üzenetére


Vodike
tag

Átolvastam újra. Mivel nálam lehetetlen az órához 230V-t húzni illetve a gázóra be van burkolva (amit mondjuk le tudok szedni, de asszony nem akarja nézni a csúnya gázórát :D) , ezért az elemes megoldás marad. Ez ahogyan látom leszűkíti a reedre, de azzal meg az a gond a leírásodban 433 esetén, hogy nem elég gyors. Mi van, ha egy zigbee-s door sensort belezek ki? Ha lenne mágnes az órában (ezt még nem tudom), akkor azzal is jó lehetne, nem? Úgy helyezem el, ahogyan a képeden, de egy zigbee door sensort alakítok át (gondolom mondjuk egy Xiaomi door sensor esetén nem kell ellenállás meg ilyenek zavarszűrésre, ugye?) Vajon a zigbee elég gyors?

Sajna az optocsatoló sem megoldás, mert nincs annyi hely, mint nálad, sőt igazából semennyi :D olyan a burkolat az órán, hogy csak a számokat lehet látni egy kis fix ablakon. Ilyen kültéri burkolat, hasonló, mint a villanyórán.

[ Szerkesztve ]

exTiga

(#30029) vampire17 válasza szricsi_0917 (#30027) üzenetére


vampire17
addikt

Központi klima (vagyis levego-levego hoszivattyu) es csatornazas (lehet pl valami gipszkarton kiszoggelest csinalni, ha mashogy nem megy) Ennyi klima mar nagyon nem eri meg sztm...

[ Szerkesztve ]

(#30030) szricsi_0917 válasza vampire17 (#30029) üzenetére


szricsi_0917
tag

Nem könnyű kérdések. Ha pénz nem számítana már csinálnám is a hőszívattyús mennyezetfűtést, mert az a legesztétikusabb és legkönnyebb kivitelezni, mert egy álmennyezet nagyon keveset vesz el a térből. De abból kell gazdálkodni amink van sajnos
A csatornázható klíma batár sok helyet foglal és oda már nem 10cm álmennyezet kell sajnos.
Vagy még megoldás a multi klíma, mert az is esztétikusabb mint a 8 kültéri egység. :)

(#30031) vkp válasza szricsi_0917 (#30030) üzenetére


vkp
aktív tag

Igen, és amikor meglátod a 8 klímás kültéri árát, akkor rögtön együtt tudsz élni a gondolattal, hogy ronda a 8 kültéri :D

[ Szerkesztve ]

(#30032) Degeczi válasza Vodike (#30028) üzenetére


Degeczi
nagyúr

De az árammal szemben a gázórák szekrénye nincs plombálva, nyitható a fogyasztó által is (legalábbis Dégáz területen - de gondolom ebben máshol sincs eltérés, hiszen itt nem lehet olyan egyszerűen megcsapolni a vezetéket mint a villanynál, ezért elég a csővégződéseket meg az órát plombálni)

(#30033) fo_di válasza szricsi_0917 (#30030) üzenetére


fo_di
őstag

mindenképpen próbálj konzultálni olyannal, aki szerel is klímát, mert biztosan fogsz gazdaságosabb és esztétikusabb megoldást találni 10 kültérinél
egyébként tényleg érdemes a hőszivattyút vagy központi kímát is átgondolni, mert ennyi klímánál azért már nagyjából pariba kerülhetnek szereléssel együtt is (és el lehet gondolkodni azon is, hogy a fűtést is kiváltod vele)

(#30034) ojb válasza Vodike (#30028) üzenetére


ojb
tag

Sztem először ellenőrizd, hogy van-e mágnes.
A ZigBee szenzor teljesen jó választás lehet.
Éppen most próbálok egyet, hogy kibelezés-átalakítás nélkül lehet-e esetleg használni.
(érzékeli-e a mágnest)

[ Szerkesztve ]

(#30035) ojb válasza kingmechanik (#30023) üzenetére


ojb
tag

A Nano kacsolási rajza alapján nincs hardveres handshake az USB oldalon.
A Nano-n futo FW nem figyeli esetleg az USB oldali Rx - Tx állapotokat? (Xon/Xoff)
(Az Rx - Tx LED-ek ugyan abban az állapotban vannak, ha tápra ill USB Host-ra dugod?
Amikor Host-ra dugod fel sem villan valamelyik)

(#30036) zsamiatt


zsamiatt
őstag

nem tudtok véletlenül olyan lovelanc kártyát amivel egy változó értékét nyomó gombbal tudom növelni vagy csökkenteni?
Az entitásnál most van csuszka vagy beviteli mező. Valami olyasmi kellene mintha termosztát előtt állnátok. Középen a szám és mellette le -fel gomb.

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#30037) fo_di válasza zsamiatt (#30036) üzenetére


fo_di
őstag

(#30038) zsamiatt válasza fo_di (#30037) üzenetére


zsamiatt
őstag

tökéletes, nézem is :) :R

[ Szerkesztve ]

Eladó HP Proliant DL380 G6 használt szerver -- KTM Peak air 29" használt MTB -- Adidas 48.5 kék sneaker új Érdeklődés privátban!

(#30039) Vodike válasza ojb (#30034) üzenetére


Vodike
tag

Nem igazán tudom mivel ellenőrizzem le, mivel még nem fűtünk gázról, így elenyésző a fogyasztás a melegvízzel. Amíg megérkezik a zigbee door sensor, addigra lehet már elindítom a fűtést is, aztán majd tesztelem. Az utolsó forgórászen van a kis fényvisszaverő vagy mi, az esetleg nem a mágnes? Vagy azt csak optocsatolóval lehet letapogatni? 0,006

exTiga

(#30040) ojb válasza radio11 (#30021) üzenetére


ojb
tag

"És ha csinálok még egy zigbee hálózatot ?"
Odafigyeléssel sztem meg lehet csinálni.

Kíváncsiságból a ZigBee2MQTT AddOns-mellé elindítottam másik coordinátoron a ZHA-t
Működik.
Illik különböző csatornákra állítani a coordinátorokat.
A Z2M biztosan a ZHA-t nem tudom, hogy működik-e ser2net-en keresztül (sztem igen)
Így a "bunkerből" fel lehet adni a coordinátor soros portját vagy WiFi-n vagy dróton (ha van)
A másik megoldás, hogy kettő nagy kimenő teljesítményű (+20dBm) Routerből kialakítasz P2P kapcsolatot. (Természetesen ez állhat Coordinátor és Router -ből is)

(#30041) vtechun


vtechun
veterán

Sziasztok!

Kapunyitót akarok okosítani egy esp01-essel és a hozzávaló relé shield-del. Ahogy nézem az ESP01-nek két gpio-ja van. Az egyik ugye lenne a relé-é, viszont a másikra azt gondoltam, hogy rákötök egy postaládába rakott reed relét, ami, ha bedobnak valamit elmozdul egy mágnes irányába és így jelet generál a GPIO-n. Ez működhet?

(#30042) amargo válasza szricsi_0917 (#30027) üzenetére


amargo
addikt

3 éve amikor az egész házat felújítottam, én fogtam egy excel táblázatot és beleírtam minden költséget, az üzemelést is!
Ezt csak azért írom, mert ha Te most veszel 10db klímát az évente 10x2x10e ft csak a takarításra. Persze magad is megcsinálhatod, sőt gyanítom ez a terv, de a takarítást nem érdemes elspórolni és akkor is pénzbe fog kerül csak máshol realizálódik. A hőszivattyúnak ezzel szembe évi 40-60e a karbantartási díja, ehhez viszont padlófűtés/mennyezetfűtés kell vagy olyan radiátorok, amelyek alacsony hőmérsékleten is még megfelelő hatásfokkal működnek.
Nekem a földszinten padlófűtés van, az emeletre radiátorokat raktam: [link] ilyeneket itt a kalkulátorral még a méretét is egész jól megadja, ha ismered a hőveszteségedet.

Szóval rövid távon lehet megéri a sok klíma, de hosszútávra is érdemes nézni.

Szerk: Hozzáteszem, nálunk a padlófűtés miatt az emeleti radiátorok csak akkor kapcsolnak be, ha kint nagyon hideg van..

[ Szerkesztve ]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#30043) koala69 válasza ojb (#30034) üzenetére


koala69
tag

ezt egy sima reed-el meg tudom nezni? olyanra gondolok, mint a riasztoknal hasznalnak pl ajtonyitas erzekelesre.
nem olvastam ugyan vegig, de ha jol ertem, ezt a modszert - marmint, hogy vmit a gazorara rateszek, egyztetni kell a szolgaltatoval?

(#30044) Degeczi válasza koala69 (#30043) üzenetére


Degeczi
nagyúr

Persze, h egyeztetni kell, különben rádverik, h csalni akarsz... :(
És ld. alább, van szolgáltató, amely nem engedélyezi a reed-es módszert.

(#30045) spider23


spider23
aktív tag

Ilyen hibákat ad a fogyasztás mérőre, mi lehet a problémája?

Template warning: 'float' got invalid input 'unknown' when rendering template '{{ (states('sensor.blitzwolf_2_energy_today') | float * 38) | round(0) }}' but no default was specified. Currently 'float' will return '0', however this template will fail to render in Home Assistant core 2021.12

(#30046) ojb válasza Vodike (#30039) üzenetére


ojb
tag

Az a "silver dot" az sajnos nem mágnes csak tükröződő felület.

(#30047) amargo válasza spider23 (#30045) üzenetére


amargo
addikt

[link] , Warn if template functions fail and no default is specified

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#30048) amargo


amargo
addikt

[link] M5Stamp C3 RISC-V board supports WiFI 4, Bluetooth 5.0 Long Range and 2 Mbps bitrate

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#30049) spider23 válasza amargo (#30047) üzenetére


spider23
aktív tag

Na ez nekem nem sokat mond... :(
Másik problémám, adott egy D1 mini. Tasmota ment rá majd egy újraindításnál már nem jelent meg. Próbálom tasmotizer-rel újra flashelni de semmi reakció. Kék led villog össze vissza reset gombot nyomtam, de semmire nem reagál. Amikor próbálja fleshelni látszik hogy valamit érzékel mert máshogy villog a kék led de egy idő után kiírja hogy nem tudott kapcsolódni. Hogy lehet visszahozni az élők sorába? Help.

(#30050) malnabokor válasza malnabokor (#30008) üzenetére


malnabokor
senior tag

Sziasztok, erre a kérdésre, ha ahogy alatta írtam, HomeKitet szeretnék HomeBridge nélkül, akkor van más megoldás, vagy csak ez, amit írtam? :R

köztudott hogy az elektromos dolgok füsttel működnek, azaz ha egyszer kijön a füst nem működnek többet.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.