Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#41801) Krystal_s


Krystal_s
addikt

Sziasztok,
sajnos a Dell topik elég halott, ezért szeretném itt is megkérdezni.
Dell Latitude e6230 BIOS-ban gyárilag alapból RAID On-ra van állítva és így lett telepítve a Win 7.
SSD-re klónoznám majd a rendszert. Okozhat gondot a RAID On ennél a gépnél? Olvastam, hogy régebben csak AHCI volt megfelelő, de egy ideje már jó a Raid is.
Működni fog a Trim? Dell topikban volt, aki párszor írta pl itt és itt, hogy neki gyorsabb az SSD, ha (BIOS-ban) RAID On-ban van.
(újratelepítés kizárt)

(#41802) Pyttawrx válasza Krystal_s (#41801) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia. Néhány dellnél tapasztaltam, hogy csak ebben a módban indul el. Ha klónozod hagyd így, hátrányod nem lesz belőle tudtommal.
talán ez hasznos:
[link]

(#41803) ubyegon2 válasza Pyttawrx (#41800) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az megjavult, de ez nem karcsú most meg?

Disk Random 16.0 Read 370.96 MB/s

(#41804) Pyttawrx válasza ubyegon2 (#41803) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szerintem ezek jó értékek, valami tuti fogja, de jó értékek, nincs ennek baja. Engedjük el. ;) :R

(#41805) ubyegon2 válasza Pyttawrx (#41804) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazad van, nem Samsung, jó ez így! :D

(#41806) King Unique válasza Biga123 (#41799) üzenetére


King Unique
titán

Nocsak, akkor a WinSAT eredménye szerint Windowson mégiscsak oké a szekvenciális írási sebesség is. :))

A CDM-nél meg esetleg ki lehetne próbálni nagyobb tesztfájlmérettel, nem 0Fill beállítással, esetleg a régebbi 6.0.2-es, vagy a nemrég megjelent 8.0.0 RC1 verzióval is, stb.

[ Szerkesztve ]

(#41807) Biga123


Biga123
addikt

Kösz , és bocsi. Megszivatott a CDM.
Ha nagyságrendileg megvan az már nekem ok.
Mégiscsak rendszerlemez.

4 : 1 re győzött az , ATTO ,AS ,winsat, másolásteszt a cdm el szemben . :U

[ Szerkesztve ]

---- Elméletileg, az elmélet és a gyakorlat egy és ugyanaz. Gyakorlatilag nem.----

(#41808) ubyegon2 válasza Biga123 (#41807) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na tessék, ugye, hogy nem mindegy mivel mérsz! ;] De legalább tényleg megnyugodhatsz.

(#41809) Pyttawrx válasza Biga123 (#41807) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Legalább megnyugodtál te is. ;)

(#41810) Krystal_s válasza Pyttawrx (#41802) üzenetére


Krystal_s
addikt

Köszönöm.

(#41811) Mankó


Mankó
veterán

Hátha valakinek még jól jön ez a tapasztalat, avagy találunk rá megoldást.
Adott egy 970 Evo Plus 1 TB szétszedve 2 partícióra. Most telepítgetésnél - egyik partícióról a másikra - szemet szúrt valami és kíváncsiságból másoltam egy nagyobb iso-t is a partíciók között. Elképedve láttam, hogy csak 500 MB-val másolt. Újra indítottam a gépet, felment a sebesség 1000-re.
Akárhogy is vesszük ez így akkor is karcsú. Driverek, alignálás ok, tesztek alatt hozza a gyári értékeket is. Rendszer is repül.
Én amikor megvettem a terás nvme-t valahogy úgy gondoltam, hogy 2 részre szétszedve, legalább egy 2000-1700-et fog teljesíteni partíciók között. Hát nem.
Úgy néz ki, hogy vagy csak olvasni, vagy csak írni tud a gyári sebességekkel. Egyszerre nem megy csak 500-al. Tehát ha valaki látni akarja, hogy mit is tud valójában az nvme technológia, akkor 2 db nvme-t kell használjon, azaz a forrás is tudjon annyival olvasni, amennyivel a "target" tud írni. De úgy néz ki egy lapkán belül nem érvényesül ez a dolog, hiába tud az Evo Plus írni, olvasni is 3000 fölött.
Példának okáért, amikor 2 db nvme volt a gépben (970 evo plusz 500 és 960 pro 512) akkor elég áll leejtős volt, amikor a BF V 56 Gb-s iso fájljából egyik ssd a másikra feltelepítette a játékot kerek 29 másodperc alatt.
S nem, nem a melegedés miatt lassult be. Van rajta egy bitang borda, amivel csak egyszer láttam 57 fokon. 41 és 56 között van akármit is csinálok rajta. Nagyon meg vagyok elégedve a borda teljesítményével. Főleg, hogy az borda nélküli 500-as ugyanebben a gépbe 85 fok is volt.
Egy szó, mint száz, értetlenül állok a dolog előtt. Na erre varrjatok gombot!

Szerk.:
Lehet egyszerűen megoldaná a problémát, ha vissza partícionálnám egybe. De jobban szeretem, ha az adatokat külön meghajtón látom.
Ki lehet tenni valahogy Total Commander alatt egy adott könyvtárat külön meghajtóra? Egyszer már próbálkoztam vele, de nem igazán akart összejönni.

[ Szerkesztve ]

(#41812) varmi2 válasza Mankó (#41811) üzenetére


varmi2
nagyúr

Miért csodálkozol? Az mindegy, hogy mennyi particio van az ssd-n. Egy vezérlő van rajta. Az Sz egynek kell olvasnia és irnia is, jó hogy leesik a sebesség.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#41813) Mankó válasza varmi2 (#41812) üzenetére


Mankó
veterán

Na de ennyire? Ez elég brutális csökkenés azért.

(#41814) Pyttawrx válasza Mankó (#41813) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Bőven jó az 1000, hisz egy vezérlő van. :) Plusz ugye a rendszer is, esetleges frissítés háttérbe stb..

(#41815) Mankó válasza Pyttawrx (#41814) üzenetére


Mankó
veterán

Erre a vezérlő dologra nem is gondoltam, amikor választottam az ssd-t. :)
Na nem gond, megálmodom, aztán lehet megint csere lesz.

(#41816) Pyttawrx válasza Mankó (#41815) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Van olyan ssd amibe 2 vezérlő van?

(#41817) varmi2 válasza Pyttawrx (#41816) üzenetére


varmi2
nagyúr

Szerintem nincs.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#41818) Pyttawrx válasza varmi2 (#41817) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Én is így gondolom.

(#41819) Pyttawrx válasza Mankó (#41815) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Máshogy kérdezem. Most miért is cserélnéd? Nemigen találsz gyorsabbat? :F

(#41820) ubyegon2 válasza Pyttawrx (#41816) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Gyanús, hogy van. Most nem ugrik be, de múltkor valami igen fura SSD-vel találkoztam leírásban. Gyakorlatilag kifejezetten raid SSD volt egy testben, azon lehet, hogy vezérlő sem egy van. Ha beugrik hol láttam, linkelem ide. (de tényleg nem tuti a duo controler)

Lehet, hogy ez az. Ha nem is pont úgy, de 4+1 controler van rajta!

[link]

[ Szerkesztve ]

(#41821) Benhill


Benhill
senior tag

Sziasztok.

Ha a lenti riserbe teszek egy ilyet: [PCEM2-D PCIe NVMe+SATA M.2 adapter]
Működne a dolog? Valamint milyen sebességre lenne képes?

Van elég pci-e csatlakozó az alaplapon, de a VGA rálóg, és az az egy pont kellene nekem
(külön m2 ssd-re akarom tenni a wint és a játékokat, hátha úgy kevésbé melegszik)

(lehet hogy amugy nem idevalo kerdes)

[ Szerkesztve ]

(#41822) Mankó válasza Pyttawrx (#41816) üzenetére


Mankó
veterán

Nem a számára, hanem hogy majd így nyilvánul meg. Kicsit gyorsabbra számítottam, de végül is nem rossz ez az 500-1000 MB sem.
Gyorsabbat nem találok, 2 x 500-al meg lenne az amit most hiányoltam. Viszont azt a néhány telepítést meg nem éri meg a herce-hurca, eladás, vétel, bordázgatás stb., meg még szerintem rá is fizethetnék.

[ Szerkesztve ]

(#41823) Pyttawrx válasza Mankó (#41822) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

De azt értsd meg mind így megy hisz ugyanaz a vezérlő végzi egyszerre az olvasást és az írást, így minimum a fele lesz, de inkább kevesebb, viszont ha pl másik nvme-re másolsz meglesz a sebesség.

(#41824) MaxxDamage válasza DonDragonka (#41790) üzenetére


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Szia,

Sebesség OK
Hőmérséklet az olyan dolog, hogy sokat nem tudsz tenni, mert "gyári" megoldás és úgy van kivitelezve, max. Thermal Pad amit cserélhetsz a "hűtő" lapon (ha van) és levegő amit oda juttatsz felé (laptop hűtő) de ez nem minden laptopnál célszerű és hasznos. (van olyan ami lentről szívja fel a friss levegőt és hátul+oldalt nyomja ki a meleget és ez nem minden laposra értendő) nálam a 4 SSD egy helyen van és most cseréltem TP-t és jobb is lett a temperature, bár eddig is jó volt! (40c+ max.)

80c+ az már nagyon sok!
Nálam a laposba a GTX 1080 (200W+ TDP-s MXM) GPU is ilyen 70c max. :K

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#41825) ubyegon2 válasza Mankó (#41822) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt a 4+1 vezérlős, ezen aztán lesz sebességed is rendesen, vegyél egy ilyet!

GIGABYTE 2TB GP-ASACNE2200TTTDA PCI-Ex8x Aorus Raid SSD meghajtó

Adatírási sebesség (MB/s): 6000
Adatolvasási sebesség (MB/s): 6300

:Y

(#41826) Pyttawrx válasza ubyegon2 (#41825) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

4db 512 ssd :) megnézném én is.

(#41827) varmi2 válasza Benhill (#41821) üzenetére


varmi2
nagyúr

Szerintem semmit nem érsz el ezzel a riserrel. Még ha működne is, lassú lesz az nvme ssd, mert csak x1-en csatlakozik. Ennyi erővel inkább vegyél egy m.2 sata vagy 2,5" sata ssd-t.

[ Szerkesztve ]

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#41828) ubyegon2 válasza Pyttawrx (#41826) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Naná, nem lehet rossz a gyári megadott sebesség közelében, mivel itt mindnek megvan a külön vezérlője! :Y
Azért ez elég spéci igényekre van, főleg így raid-re kihegyezve. De legalább van külön ventije is, gondolom nem véletlenül. :K

Nekem jó lesz a 980 Pro, most nézem, hogy már 200 dollár körül van csak az 1TB-os ára. Nem is vészes annyira PCIe 4.0-es eszköztől.

(#41829) Mankó válasza ubyegon2 (#41825) üzenetére


Mankó
veterán

Végig pörgettem magamban a lehetőségeket. Ha kell az nvme sebesség, akkor a meglévő mellé kell venni egy másik 500-as nvme-t rendszernek, az 1 Tb-s meg megmarad adatnak. Is.
Gondolkodtam, hogy azt eladni és helyette venni 2 x 500at, felbordázni, +riser stb. Egyszerűen nem éri meg plusz kavarás, még rá is kellene fizetnem, akkor már inkább a fenti verzió és lesz +500 GB tárhely ugyanabból a pénzből.

(#41830) Pyttawrx válasza ubyegon2 (#41828) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Bocsi mindenkitől ha hülyeséget írok:
Szóval a dual controller téma
Amit linkeltél valójában az is 1 controller, csak x db ssd (most itt 4) van külön fizikailag, tehát lényegében ez is csak azért ennyi vezérlős, mert az ssd tartalmazza? vagy a 4 slotnak van külön vezérlője? :R

(#41831) ubyegon2 válasza Pyttawrx (#41830) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, itt 4 SSD van egy lapon plusz a raid vezérlő, szóval itt sincs gyakorlatilag dupla vezérlő, max annyi előny van, hogy egy foglalatban lehet 4 SSD-d, de az még külön érdekes lehet, mire képes a raid vezérlő ezekkel. Szóval az ötlet nem rossz. Egyébként szerintem dupla vezérlő egyetlen SSD-n nem is nagyon lesz. :N Szóval nem írtál hülyeséget szerintem.

(#41829) Mankó

Mindenképpen a fenti verziód a jobb, ez a riser-es megoldás amúgy sem tűnik életképesnek, nem a bányászgépekre találték ki ezt a risert amúgy, hogy sok VGA-t összekössenek?

[ Szerkesztve ]

(#41832) Pyttawrx válasza ubyegon2 (#41831) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Akkor csak nem lesz olyan ssd :)

(#41833) ubyegon2 válasza Pyttawrx (#41832) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Olyan értelemben nem, de muszáj voltam ezt tegnap belinkelni, mert egyetlen eszközben ha úgy vesszük.....de ez tényleg nem olyan. :N (inkább érdekességképpen linkeltem amúgy is)

980 Pro egy vezérlővel is gyorsabb! :Y

[ Szerkesztve ]

(#41834) Mankó válasza ubyegon2 (#41831) üzenetére


Mankó
veterán

A riser az a PCI-E adapter amibe be lehet pattintani az m2-es ssd-t, és így teljes sebességen futhat a 2. m2 ssd is a lapban. Ugye ha meglévő mellé teszed be a 2. m2-es slotba, akkor csak fele akkora sebességen fog futni.

(#41835) gyapo11 válasza King Unique (#41792) üzenetére


gyapo11
őstag

Igen, arról van szó amit linkeltél.
A trimcheckkel ellenőriztem, és a Sentinel is írja (The TRIM feature of the SSD is supported but disabled.)
Megnéztem a device managerben az USB Mass Storage Device-okat, mind a három az usbstor.sys drivert használja.
Win 8.1-ről van szó, elvileg mehetne a trim.
A kérdés akkor az, hogy ha az enclosure kezeli a trimet, akkor hogy lehet rávenni a wint, hogy az uaspstor.sys-t használja? Hogy lehet megállapítani az enclosure-ról, hogy megy-e UASP módban (asm235cm verzio 170428d10580)?

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#41836) gyapo11 válasza Mankó (#41811) üzenetére


gyapo11
őstag

Ki lehet tenni valahogy Total Commander alatt egy adott könyvtárat külön meghajtóra? Egyszer már próbálkoztam vele, de nem igazán akart összejönni.

Erre való a subst:
subst d: c:\adatok
és ettől kezdve a c:\adatok tartalmát a d: drive-on látod.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#41837) Mankó válasza gyapo11 (#41836) üzenetére


Mankó
veterán

:R

(#41838) King Unique válasza gyapo11 (#41835) üzenetére


King Unique
titán

Honnan veszed, hogy ez a külső ház biztosan támogatja az UNMAP (TRIM) funkciót, talán világosan említi a gyártó, vagy mi? :F Csak mert az előző válaszban pont arról volt szó, hogy nem tünteti fel...
Az UASP meg akkor működik, ha támogatja a külső ház, az OS és a hardver (alaplapi USB 3.X vezérlő) egyaránt, ahol ezek közül jelenleg csak az OS = W8.1 felőli támogatás megléte ismert, a többi megint ismeretlen. Meg ez nem úgy megy Windowson, hogy manuálisan kell váltogatni BOT / UASP között, hanem ha teljesülnek az előbbi feltételek, akkor eleve UASP módban csatlakozik, működik az eszköz.

(#41839) DonDragonka válasza MaxxDamage (#41824) üzenetére


DonDragonka
őstag

Ok! Köszi szépen az infókat. :R
Igazság szerint ennek az erőműnek nem sok gondja van de a hőelvezetésben nem éppen nyerő.
Elsőnek rendeltem a Sabrentekhez hőelvezető bordákat. Sajnos alulról nem sok értelme van levegőt nyomatni rá, mert majdnem teljesen zárt az alsó burkolat. Meglátom mit tudnak a bordák kezdeni a szituval. Amíg megjönnek addig nem bikázom nagyon a rendszert :-)

[ Szerkesztve ]

A döntésképtelenség legnagyobb akadálya, ha túlságosan nagy a tudásbázis...

(#41840) 0Hagyma0


0Hagyma0
csendes tag

Sziasztok!

Kéne egy kis help. Kb egy hónapja vettem egy m.2 ssdt, Samsung volt...beraktam az alaplapba, (msi b350 gaming pro carbon)...nem működött , visszaküldtem, de újra ráprobálnék.
Vettem egy kingstone A2000 SSDt nvm.e 500gb, de egyszerűen se a BIOS nem látja, se a Windows, se semmi. Ötletem sincs merre induljak.
Ha valakinek lenne ötlete, akkor nem kéne elvinnem a gépet rohadt messze... szóval PLS help, eléggé el vagyok keseredve.
Bios friss
Köszönöm
Hagyma

[ Szerkesztve ]

www.youtube.com/c/hagymatvgamer

(#41841) varmi2 válasza 0Hagyma0 (#41840) üzenetére


varmi2
nagyúr

Pedig látnia kell. De adni kell neki betüjelet, és inicializálni kell.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#41842) King Unique válasza 0Hagyma0 (#41840) üzenetére


King Unique
titán

Fizikai csatlakozás, port, kábelek rendben vannak, a BIOS-ban nincsen letiltva az adott M.2 port/eszköz? :F

Windows szinten meg ugye eszközkezelő, lemezkezelő, vadonatúj HDD/SSD meghajtót a használatbavételhez először inicializálni, majd particionálni és formázni kell (bővebben), stb. Aki csak a fájlkezelőben nézi - ahol csak a meghajtóbetűjellel rendelkező kötetek jelennek meg - és az alapján állítja, hogy "nem látja" a gép/Windows, az eleve pontatlan és öreg hiba. :B

[ Szerkesztve ]

(#41843) 0Hagyma0 válasza varmi2 (#41841) üzenetére


0Hagyma0
csendes tag

Az a baj, hogy se a BIOSban nem hozza a listában, a Socket-et üresnek mutatja, a Windows partició kezelő sem látja, És a hard disk sentinel sem látja.
..
Akkor nincs más mint szervíz.. ezek szerint

www.youtube.com/c/hagymatvgamer

(#41844) Mankó válasza 0Hagyma0 (#41843) üzenetére


Mankó
veterán

Legújabb bios van fent? Rendesen illeszkedik a Socketbe?

(#41845) 0Hagyma0 válasza Mankó (#41844) üzenetére


0Hagyma0
csendes tag

Igen és igen... Már volt egy másik SSD is amit nem ismert fel.

www.youtube.com/c/hagymatvgamer

(#41846) Pyttawrx válasza 0Hagyma0 (#41843) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Csak hírtelen néztem rá az alaplapra, de nem csak m2.sata az a csati? És nem tudja az nvme-t? De még ránézek jobban este

[ Szerkesztve ]

(#41847) varmi2 válasza 0Hagyma0 (#41843) üzenetére


varmi2
nagyúr

Tuti jól teszed be, és le is csavarozod?

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#41848) Biga123 válasza 0Hagyma0 (#41845) üzenetére


Biga123
addikt

Sanszos hogy csak SATA M.2 SSD-t támogat . NVME t nem , átfutottam a manualt de nem találtam egyértelmű utalást az NVME támogatásra.

---- Elméletileg, az elmélet és a gyakorlat egy és ugyanaz. Gyakorlatilag nem.----

(#41849) Pyttawrx válasza 0Hagyma0 (#41845) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Nah elvileg tudja.
Storage

• AMD® B350 Chipset
• 2 x SATA 6Gb/s ports (SATA1, SATA2)
- Supports RAID 0 and RAID1
• 1 x M.2 slot (Key M)
- Supports PCIe 3.0 x4 (RYZEN series processors) or PCIe 3.0 x2 (AMD® Athlon™ with Radeon™ Vega Graphics and A-series / Athlon™ X4 Processors) and SATA 6Gb/s 2242/ 2260 /2280/ 22110 storage devices
• ASMedia ASM 1061
- 2 x SATA 6Gb/s ports (SATA3, SATA4)

(#41850) 0Hagyma0 válasza varmi2 (#41847) üzenetére


0Hagyma0
csendes tag

Le is csavarozom, de most hogy mondod.. Volt az alaplapban egy ilyen szigetelő alátét. Egy gumi karika.. At odaraktam a csavar alá. Ez lehet baj?

www.youtube.com/c/hagymatvgamer

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.