Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#41201) Laccoss válasza aclandiae (#41200) üzenetére


Laccoss
addikt

Nagyobb gyártóknak van biztonsági törlőprogramjaik az ssd-hez adott kezelőprogramokban.

(#41202) Doky586 válasza aclandiae (#41200) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Működő Trim és sima filekezelős törlés (nem a kukába) elegendő. És a lemeztulajdonságoknál optimalizálás futtatása (szabad területhez). Nem fog semmi töröltet találni a recuva.

[ Szerkesztve ]

(#41203) King Unique válasza aclandiae (#41200) üzenetére


King Unique
titán

Na és a visszaállított adatok, fájlok érdemben használhatók, megnyithatók egyáltalán? Meg pláne ha ugyanarra a meghajtóra állítottad vissza (felülírás veszélye), holott eleve másik fizikai meghajtóra kell ilyenkor, alapszabály. :D + Ha egy SSD-nél törlés után lefutott a TRIM, + W8 óta még a (manuális) meghajtóoptimalizálás is rásegített, akkor utána már rendszerint nem állíthatók vissza/menthetők le érdemben az előzőleg törölt fájlok, lásd az alábbi esetet.

Amúgy meg SSD-knél ott van a Secure Erase lehetősége, de a Windows lassú formázása / DiskPart clean all parancs is végleg törli az adatokat, lásd ezen és egy másik topikban leírtakat. Meg ezek után a Recuva és társai adatmentő programok nem fognak már semmilyen korábbi adatot kilistázni, max. pl. újraformázás esetén az újonnan létrehozott "üres" partíciót és fájlrendszert.

[ Szerkesztve ]

(#41204) Frawly válasza Doky586 (#41202) üzenetére


Frawly
veterán

Így van. Ha működik a TRIM, nem kell semmilyen spéci, felülírós shredding szoftver. Egyszerű törlés után az OS kiküldi a TRIM parancsot, és alapállapotba kerülnek a vonatkozó lapokban a cellák. Onnantól kezdve fizikailag van kiradírozva, se Recuva, se GetDataBack nem fog találni semmit.

Ugyanezt a hatást éri el a secure erase, az is lényegében egy teljes meghajtós TRIM, csak annyiban más, mint a szoftveres, hogy ez firmware szintjén történik, és overprovisioning és NAND cache területet is töröl, amit a szoftveres megoldások nem tudnak, mert ezeket az extra apróságokat nem érik el.

(#41205) CsengődiGeri


CsengődiGeri
tag

Hali mindenkinek.
Segítséget kérnék mert megdöbbentem a Force MP500 egy NVMe meghajtó a WDC egy 2.5" SSD SATA meghajtó. A SATA kétszer akkora írási sebességet produkál mint az NVMe. Az hogy a NVMe villámgyorsan olvas rendben van de mitől ír olyan lassan ? Normális ez egyáltalán hogy ilyen lassú az írása?

(#41206) duo


duo
őstag

sziasztok! van egy m2 mx500 500gb crucialom.

egyik pillanatrol a masikra nem latja a bios. (az uefi particio is azon volt) el sem indult semmi)

az alaplap hatoldalan van. nem nyultam hozza. ventillatorokat szereltem utana csinalta ezt
mi a fene lehet? :F

msi deszka.(b250i pro)

[ Szerkesztve ]

Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

(#41207) Frawly válasza duo (#41206) üzenetére


Frawly
veterán

Másik M.2 csatiban nem tudod kipróbálni? Nem lett véletlenül a BIOS átállítva CSM/Legacy bootra UEFI boot helyett? Egyébként meg ezen kívül de, simán lehetséges, hogy megdöglött, ezek tudnak úgy az örök bitmezőkre költözni, hogy semmi előjele.

(#41208) duo válasza Frawly (#41207) üzenetére


duo
őstag

van egy hagyományos 2.5-os SSD
arra gyorsan telepítettem egy másik linuxot, az bootol. UEFI-n van a bootolás.
nincs másik m2es foglalat
a crucial meg ket hetes:/
de a csipekrol a matricát leszedtem mert hűtő padot és bordát raktam rá. eléggé melege volt. így viszont 41 fokos volt.
szóval nem kéne hogy bármi baja legyen :( :F

Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

(#41209) Pityu.


Pityu.
nagyúr

Valaki használ itt Crucial BX500-as ssd-t?Nekem egy 120gb-s van a laptopomban de irgalmatlanul melegszik 52 és 57 fok között szokott lenni.Nem fog ez így hamar kipurcanni?Lehet valahogy a hűtésére rá segíteni?

[ Szerkesztve ]

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#41210) Laccoss válasza Pityu. (#41209) üzenetére


Laccoss
addikt

Az nem meleg. 70 fok felett kezdhetsz aggódni,.

(#41211) Maelephant válasza duo (#41206) üzenetére


Maelephant
aktív tag

Szia,

ha visszaolvasol, nekem egy hagyományos 2.5-ös Crucial MX500-asom tűnt el teljesen, a BIOS számára is, egyik bekapcsról a másikra, és nekem a SATA-USB átalakítós "regenerációs" folyamat visszahozta az életbe. Sajnos azt nem tudom, hogy lehetne ezt M2-vel végrehajtani, esetleg próbáld meg a meghajtót slotban tartva BIOS-ba belépés és ott 30 perc várás módszert, aztán restart, hátha ettől is visszaépíti magát.

[link]

(#41212) Pityu. válasza Laccoss (#41210) üzenetére


Pityu.
nagyúr

Hát nekem más márkánál a megszokotthoz képest elég meleg.

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#41213) Dragon27


Dragon27
senior tag

Szia,

Egy hagyományos 2,5 ssd használok C meghajtóként crucial bx200 240GB ez max hőmérséklete 37C (átlag 33C) ez szerintem rendben van.. A másik egy 2,5 Crucial MX500 1TB amire a játékok vannak telepítve, nyugalmi állapotban átlag 48C a napi max 55C és az egész élettartalma alatt 61C...... Megfogva nem érzem annyinak :DDD crucial bx200 és Crucial MX500 egymás mellet van. MX szenzorhibás lenne :F ha nincs terhelve fura MX500 hőmérséklete

(#41214) Raymond válasza Dragon27 (#41213) üzenetére


Raymond
félisten

Ez az MX500 megjelenesetol igy van. A Crucial azt mondta erre hogy "jovanazugy".

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#41215) Dragon27 válasza Raymond (#41214) üzenetére


Dragon27
senior tag

Fura a probléma megoldásuk.. ha 5 éven belül pusztul meg akkor miattam lehet 90C is :DDD
jártam már úgy, gari után 1 nappal halt meg az SSD Corsair Force GT volt

(#41216) duo válasza Maelephant (#41211) üzenetére


duo
őstag

köszi! és olyan cucc hol kapható? melyiket válasszam?
illetve ha meg is javul ezen kell parázni hogy mikor száll el megint?

eddig 2,5-ös samsungjaim voltak. fel sem merült ilyen probléma, ez nekem teljesen új. :F

a fél óra biost ki tudom próbálni mindenesetre. köszi! (msi a lap, nem tudom, tegnap újraflasheltem a legújabb biost. nem volt frisebb, de mondom hátha.)

[ Szerkesztve ]

Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

(#41217) UberMutant válasza duo (#41216) üzenetére


UberMutant
őstag

kérdés , hogy mennyire bízol meg ezután benne. fontos adatot azért ne bízz rá.

(#41218) duo válasza UberMutant (#41217) üzenetére


duo
őstag

pontosan erre gondoltam. esetleg belerakom valmi külső házba

Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

(#41219) Brekkk


Brekkk
senior tag

Van egy kingston A2000 1 tb-os NVME SSD-m. Venni szeretnék rá bordát, hogy jobban hüljön a VGA alatt.

Namármost a kingston matricát ráragasztották az SSD-re.
Gondolom, ha ezt leveszem akkor ugrott a gari, vagy nyugodtan tegyem a matricára a bordát?

(#41220) varmi2 válasza Brekkk (#41219) üzenetére


varmi2
nagyúr

Ha leveszed ugrik a gari, ha rajta hagyod, a hűtés hatékonysága csökken, válassz.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#41221) Graphics válasza varmi2 (#41220) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Számottevően nem csökken a hatékonysága.
Nyugodtan rateheti.

A megfelelő szellőzés lényegesebb lesz.

@Brekkk: Tedd és nyugodtan a Thermal padot majd rá a bordát.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41222) Brekkk


Brekkk
senior tag

Köszönöm mindenkinek. Akkor megy a matricára a thermal pad és a borda :R

(#41223) Maelephant válasza duo (#41216) üzenetére


Maelephant
aktív tag

Az a baj, hogy az M2-t nem tudod a SATA-USB átalakítóra rádugni sehogy sem...csak egy M2-t fogadó külső, USB-s házzal tudnád megcsinálni...

(#41224) duo válasza Maelephant (#41223) üzenetére


duo
őstag

megcsináltam a bios resetet, meg a bios ment bő fél órát. semmi. ahogy azt a honap is jelezte hogy vagy működik vagy nem.

elvileg ma-vagy holnap jön (rendeltem) egy ilyen külső usb ház. és azt rádugom a winre. mit kell akkor csinálni? ha jól értettem rádugni és hagyni ott x ideig. aztán? reboot és lehet hogy látja a win?

Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

(#41225) Graphics válasza duo (#41224) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Én ezért vásároltam be az összes létező Kínából kapható adapterből :D Sose ér meglepetés, van m.2 - SATA ház, USB - SATA 2-3, mSATA - m.2, m.2 - USB.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41226) duo válasza Graphics (#41225) üzenetére


duo
őstag

mindenkinek van fétise :D nekem a kis footprint bármiből. (pl van 32 gb ramom. a linux netinstallból felrakva ~250Mb rammal elvan induláskor. a többi marad a valós felhasználásra.

Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

(#41227) ddoki válasza Skynet258 (#41040) üzenetére


ddoki
csendes tag

Szia !
Ha még nem frissítetted volna az Adata SSD Toolbox-t, akkor megemlíteném hogy van új verzió belőle. És ismét működik minden funkciója :)

(#41228) mattheus


mattheus
őstag

Sziasztok!

Korábban írtam (LINK), hogy a jelenlegi konfigurációban nem vagyok megelégedve az SSM és a Windows 10 sebességével .

A héten, ha minden igaz egy Samsung 970 EVO Plus tulajdonosa leszek, így remélhetőleg a korábbi komótos Windows indítás és működés a múlté lesz. Ha jól tudom a telepítés még nem annyira zökkenőmentes, így pl. HDD-vel rendelkező gépek esetén érdemes a telepítés idejéig kikötni őket.

A kérdésem az lenne, hogy mire érdemes figyelmem annak érdekében, hogy a maximumot hozzam ki ebből a kombinációból? BIOS beállítások kapcsán Windows telepítés előtt és után mit érdemes néznem ? Hőfok esetében mikor kezdjel el aggódni ?

Köszönöm előre is!

(#41229) Graphics válasza mattheus (#41228) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Nem fog a rendszerindítás sebessége változni szinte. :)

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41230) mattheus válasza Graphics (#41229) üzenetére


mattheus
őstag

Szóval akkor nekem továbbra is 40 másodperc lesz ? :F
A korábbi gépem (Corei5-2500K) bootolt 15 másodpercen belül 850 EVO-val. Mostani gépem meg 40 másodpercet kér, pedig nem rosszabb konfiguráció, mint az előző (i7-7700K)

[ Szerkesztve ]

(#41231) Raymond válasza mattheus (#41230) üzenetére


Raymond
félisten

Cold boot-nal az alaplaptol fugg foleg hogy mennyi ideig tart az egesz plusz az se mindegy mi minden van rakotve.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#41232) mattheus válasza Raymond (#41231) üzenetére


mattheus
őstag

Koszonom!

A ket konfiguracio kozott 4 kulonbseg van
1. az alaplap
2. cpu: i5-2500K -> i7-7700K
3. ssd: 128 GB 850 EVO -> 250 GB 860 EVO
4. memoria: 16 GB GEIL 2400 MHz -> 32GB HyperX 3200 Mhz

minden mas ugyanaz, kiveve a hazat es a hutot, de az most nem relevans.
Amugy a windows restart is tobb mint 30 masodperc

(#41233) Top cat válasza mattheus (#41230) üzenetére


Top cat
őstag

Az "szép". Ennyi idő alatt az E8400-am is be bootol. :D

(#41234) zizidor válasza mattheus (#41230) üzenetére


zizidor
senior tag

400 MB/s körüli olvasási sebesség mellett 40 másodperc alatt be tudna húzni kb. 16 GB-ot.
Ott valami teljesen más lesz, nem az SSD a ludas.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#41235) Raymond válasza mattheus (#41232) üzenetére


Raymond
félisten

A "Windows boot" onnan kezodidk hogy a Windows elkezd betoltodni. Tehat ha elotte meg az alaplap szoszmotol valamivel 20 masodpercig az nem szamit bele, ott az is mindegy lenne ha a leggyorsabb NVMe SSD-rol boot-olsz mert akkor meg a hattertar nem is jon a kepbe. Azt nezd meg mennyi ido a gombnyomastol a Windows betoltes kezdeteig es utanna a betoltes vegeig. A ket szam kozul az utobbi "Windows boot", joval kevesebb lesz mit 40mp.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#41236) cintula187


cintula187
addikt

Sziasztok!

Ma szereltem a gépbe egy ilyet:

ADATA XPG GAMMIX S5 512GB - AGAMMIXS5-512GT-C

Nem gyors formázás közben 66c sok?

Peasant Blinding©™ Ez az állítás hamis.

(#41237) #21346560 válasza Raymond (#41235) üzenetére


#21346560
törölt tag

Bizony, vannak konfigok, amik hajlamosak elszöszmötölni sok-sok másodpercig anélkül, hogy számunkra bármi értelmes történne, aztán a win meg 15 sec alatt ott van! :K

(#41238) mattheus válasza Raymond (#41235) üzenetére


mattheus
őstag

Megmértem a pontos Boot időt a Windows betöltésétől kezdve, egészen addig míg fel nem állt a rendszer. Valóban nem 40 másodperc volt, hanem csak 35,86 másodperc :)

(#41239) Hegyirabló


Hegyirabló
veterán

Sziasztok!

Új SSD-t raktam be, 1 tera méretűt, SATAIII-as. MBR-re, vagy GPT-re kell formatálni? Nem rendszer SSD lesz, játékok, torrent, filmek, zene fog futni róla, plusz tárolás. Windows 10 a rendszer.

Köszönöm szépen! :R

Aquila non captat muscas.

(#41240) zizidor válasza Hegyirabló (#41239) üzenetére


zizidor
senior tag

Amelyik neked szimpatikusabb, adatlemezként semmi jelentősége nincs.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#41241) Hegyirabló válasza zizidor (#41240) üzenetére


Hegyirabló
veterán

Köszi!

MBR lett.

Aquila non captat muscas.

(#41242) Frawly válasza Hegyirabló (#41239) üzenetére


Frawly
veterán

Ebben az esetben mindegy, ha 1 tera és tárolásra lesz, az SSD teljesítményét, élettartamát nem érinti. Talán az MBR jobb választás is volt, mert ha átteszed az SSD-t egy régebbi gépbe, akkor régebbi OS is tud majd vele mit kezdeni, ami a GPT-t nem biztos, hogy ugatná, ergo az MBR ez esetben kompatilibisebb lehet.

GPT csak akkor kötelező, ha a háttértár 2 TB-nál nagyobb, és/vagy UEFI boothoz lesz. Vagy ha nagyon sok partíciót akarsz rá. Esetedben egyik sem áll fenn.

Egyébként az, hogy MBR vagy GPT, az nem formázás kérdése. Modern háttértáraknál és fájlrendszereknél nincs is olyan, hogy „formázás”. Az MBR/GPT az a partíciós táblázat típusa, ami csak egy pár bájtos bejegyzés a lemez elejére, és mikor partíciót hozol létre, akkor ebbe a partíciós táblába jegyez be a rendszer pár bájtnyi infót. De pl. ha a partíciókon pl. NTFS, FAT32, exFAT, stb. fájlrendszert hozol létre, ott sem történik semmilyen formázás, nem sikálódik le semmi, nem íródnak fel szektorhatárok, hanem csak egy fájlfoglalási tábla/napló jön létre a partíció elején, csak ezt írja fel a rendszer, ez a partíció összméretéhez képest megint elenyésző adatmennyiség.

Utoljára nagyon régi HDD-knél volt olyan, hogy formázás, méghozzá mélyformázás, tipikusan MFM drive-oknál, ahol a vezérlő tényleg szektorhatárokat írt fel a sávokba. Persze a HDD-ket most is mélyformázzák, de gyárilag, és a firmware-hez van hozzárendelve, ezt nem lehet már birizgálni utólag. SSD-n meg aztán tényleg nem lehet mit formázni. Talán a TRIM vagy hasonló mechanizmus, meg a firmware szintű secure erase hasonló, de az is másról szó, alapállapotba állítja a cellákat.

(#41243) #21346560 válasza Frawly (#41242) üzenetére


#21346560
törölt tag

"nem biztos, hogy ugatná"
Ilyenkor kezdem magam nagyon öregnek érezni... :U

(#41244) Czmorek


Czmorek
aktív tag

Helló!
A TRIM-ről kérdeznék.
Beraktam egy kapott HDD-t a gépbe, hogy megnézzem milyen állapotban van, s látom, hogy az SSD amin a rendszer van 80%-os teljesítményt mutat, ki van kapcsolva a TRIM.
Előtte hónapokig rá se néztem a sentinelre, de mikor felraktam a sentinet anno, rendben volt minden.
Olvasgattam-keresgettem a témában, s most visszanézve rá már megy a TRIM és 100%-os a teljesítmény. Mindeközben eltelt 20perc max, újraindítva se volt a gép.
A TRIM-et ki-be kapcsolgatja magának, vagy mi a szösz? :U

(#41245) varmi2 válasza Czmorek (#41244) üzenetére


varmi2
nagyúr

A hdd írja rosszul. A trim az egy parancs, nem kapcsolható ki meg be. Hanem időnként lefut és kész. Sokszor téved a hdd. Használd a legujabbat. És ne csak a hds-ben bízz. Használd az ssdok progit. És az SSD gyári szoftverét is, ha valamiben nem vagy biztos.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#41246) Czmorek válasza varmi2 (#41245) üzenetére


Czmorek
aktív tag

A HDD-t csak azért írtam, hogy annak leellenőrzése volt a cél, közbe meg az SSD-nél volt valami. Vagy amire te gondolsz az valami hdd nevű diagnosztikai program?

(#41247) Trebron09


Trebron09
őstag

Samu 860 Pro 256G, Sata II értékek, ezek az értékek jók? (nincs rajta adat)

A 850 Pro-hoz képest miért kevesebb vajon a Q32T1 érték.. [kép]

- Kreatív módon kell áramvonalasítani a stagnáló koncepciót! -

(#41248) Trebron09 válasza Trebron09 (#41247) üzenetére


Trebron09
őstag

Lejárt a szerk. normális hogy a saját samsung programja nem támogat semmit az SSD-vel kapcsolatban? 850-nél működik minden menüpont..
[kép]
[kép]
[kép]
[kép]
[kép]
[kép]

[ Szerkesztve ]

- Kreatív módon kell áramvonalasítani a stagnáló koncepciót! -

(#41249) varmi2 válasza Czmorek (#41246) üzenetére


varmi2
nagyúr

A hds a hard disc sentinel. Mindig friss progit használj. Meg az ssdok progit is a ssd állapotát figyelni. És az ssd saját gyártójának progija sem árt.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#41250) humilislupus


humilislupus
tag

Nem kapcsolt be a gépem ,bios sem jött be. Kivettem az ssd-t azóta hibátlan. Átraktam egy másik gépbe az sem indul tőle,de még a biosba sem tudok belépni.Miután kiveszem belőle azonnal müködik. Ez egy új pár ,hetet futott Adata su650 . Ezzel lehet vmit csinálni vagy tönkrement? Persze van rá gari. Csak nem akartam neki fogni az ügyintézésnek ha háuilag javítható.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.