Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#42152) MaCS_70 válasza Frawly (#42148) üzenetére


MaCS_70
félisten

Frawly, King Unique!

Köszönöm!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#42153) gya/352 válasza Frawly (#42148) üzenetére


gya/352
tag

Végre érthetően leírva. Köszönet.
Bár azt továbbra sem értem, hogy a TRIM-met, vagy valami vele egyen értékű dolgot miért nem tudták/akarták az SSD firmware szintjén megoldani, hogy független legyen az OS-től.

(#42155) Frawly válasza gya/352 (#42153) üzenetére


Frawly
veterán

Azért mert az SSD nem tudja, hogy pl. a 3282. LBA szektorban (amit kifelé emulál), az abban lévő adat még kell-e valamire. Közben meg lehet, hogy nem, mert egy törölt fájl, csak rajtamaradt az adatterületen (mivel az OS-ek törléskor nem távolítják el a fájlt az adatterületről, csak a fájlfoglalási táblákból szedik ki a rá vonatkozó bejegyzést, ezért is állíthatók vissza undelete, recovery programok segítségével). Ezért a TRIM-nek mindenképp a szoftveres réteg felől kell futnia, így tudatják az SSD-vel, hogy az X szektorban lévő adat már nem kell, törölve lett. Ez az SSD-nek hardveresen fontos, mert így már ő is tudja, hogy alapállapotba hozhatja a vonatkozó NAND lapot, és ezt később wear levelingre használhatja.

(#42156) degec


degec
senior tag

Tisztelet,

99% os kondival egy 4 éves Kingston 120 as ssd egyszer csak rámásolás közben megállt, restart után a win10pro nem látja, hogy álljak neki műteni ? :D segítene valaki ha megkérem szépen, Köszönöm előre is ! :R

(#42157) Graphics válasza degec (#42156) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

BIOS-ban se?

Jó eséllyel csak annyit látsz, hogy SATA S11, mást nem, (főleg ha A400-asról van szó, de 4 év alapján nem az lesz)

Azt sajnos sehogy... :(

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#42158) Lacko00


Lacko00
csendes tag

Sziasztok!

Van egy "13-as 2012-es MID Macbook Pro laptopom, ami 2,5 Ghz-es i5-ös procis és 16 gbram DDR3 memóriával rendelkezik és van benne egy 250-es evo ssd, ami úgy néz ki beadta a kulcsot. Kérdésem az lenne, hogy milyet érdemes bele venni.? Amit tudni kell még ehhez: csak hangtechnikára használom a gépet, tehát DAW-ot futtatok csak és hozzá digitális plugin-eket, ami eléggé kihasználja a gépet. Ezek tudatában szerintetek maradjak az evo-nál csak nagyobb kapacitásban, vagy esetleg a pro erre az alkalmazási területre jobb lenne? Előre is köszi: Laci

(#42159) Pyttawrx válasza Lacko00 (#42158) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia. Ha jól tudom ebbe 2.5" SATA Háttérttár van. Samsung evo 860-at vennék bele, vagy WD BLUE 3D.

Nah meg azért jó volna tudni, hogy miből gondolod, hogy az a rossz.

[ Szerkesztve ]

(#42160) Pyttawrx válasza degec (#42156) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia.
1. pontosítsd az SSD típusát
2. mibe van: laptop, asztali gép?
Köszi

(#42161) Lacko00 válasza Pyttawrx (#42160) üzenetére


Lacko00
csendes tag

Szia, Samsung Evo 250 2.5 sata3 és laptop, de azt írtam is a legelejére. köszi

(#42162) Lacko00 válasza Pyttawrx (#42159) üzenetére


Lacko00
csendes tag

8 éve van benne, én vagyok a 3. tulaj és egy hónapja elkezdett akadozni, lassulni és a Pro Tools DAW, amit használok, egyre nehezebben töltődik be, nem beszélve a plugin-ekről, amik ezelőtt fél éve még szárnyaltak és semmi új, vagy más nincs rajta, ebből gondolom eljött az ideje.

(#42163) Pyttawrx válasza Lacko00 (#42161) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Nem is neked van címezve :D

(#42164) Pyttawrx válasza Lacko00 (#42162) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Értem, szerintem nézd meg SAMSUNG MAGICIAN progival az állapotát, illetve lehet egy fw frissítés megoldja. Ha még esetleg ezt nem nézted. Biztonság kedvéért előbb ments adatokat. :)

(#42165) Lacko00 válasza Pyttawrx (#42164) üzenetére


Lacko00
csendes tag

köszi az infokat!

(#42166) degec válasza Pyttawrx (#42160) üzenetére


degec
senior tag

:R :R Kábel volt kipukkanva.. vettem frisset :D most oké.. Nagyon köszönöm mindenkinek IS a segítséget !!! nagypacsi ! :R

(#42179) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Sajnos most ez picit elfajult (King Unique; Graphics, Frawly) ezért sok hsz-t töröltem, remélem így még egybefüggő. Ha nem akkor még törlök. Kérlek titetek nem kell ide a vita, eddig olyan szépen ment minden. Ezúton kérek mindenkit, aki nem segítőszándékkal ír, az ne írjon, tartsa magában!
Nagyon hasznos és szakmai infókat kapunk és kapnak itt a kérdezők, szorítsuk le erre a válaszokat. A nézeteltérést meg privátban tessék tisztázni, h nem megy akkor sem itt kell.
Megértéseteket Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#42180) Mankó


Mankó
veterán

Van egy 970 evo Plus 1 TB ssd-m az m2-es slotban és vettem hozzá egy 970 evo plus 500 Gb-s verziót, amit a 2. pci-e slotba tettem egy ilyen borda kiséretében.
A Crystal Disk Mark az 500-assal és az 1 TB-sal is gyalázatos eredményeket produkált, mi lehet a gond? Mind2-nél ugyanilyenek az eredmények.
Eddig minden ok volt, az 1 TB-s hozta a papírforma eredményeket egyedül. 500-as berakása után mind2 ilyen lett.

[ Szerkesztve ]

(#42181) Raymond válasza Mankó (#42180) üzenetére


Raymond
félisten

A teljesitmeny alapjan a slot fizikailag PCIe x4 de csak PCIe x1 a bekotes. Nezd meg az alaplap kezikonyvet.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#42182) Mankó válasza Raymond (#42181) üzenetére


Mankó
veterán

BIOS beállítás volt, Enabled volt az m2_PCIx16-os beállítás, vissza állítva Disabledre már mindkettő hozza a gyári értékeket.
Furcsa, hogy az 500-as még jobb értékeket is kap a TB-stól. Lehet, hogy csak a PCI-E slot miatt, vagy azért mert a másikról közben megy a rendszer is.
Mondjuk oly mindegy, mert a TB-son dupla akkora a Turbo Cash mérete így szerintem az ajánlott jobban rendszer meghajtónak gondolom.

(#42183) tasiadam


tasiadam
veterán

udv
ugyan ugy lehet klonozni m.2 ssd-re mezei satas win10-et?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#42184) Pyttawrx válasza tasiadam (#42183) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia. Persze, amit csak akarsz ssd--> HDD, HDD--> SSD, sata ssd--> m.2 pcie ssd, szóval igen. Az jó ha ugyanolyan nagyságú vagy nagyobb, de utána tudod kezelni a partíciókat is, ahogy jó neked. Pl erre jó a Macrium, vagy a MiniTool Partition Wizard Free is

(#42185) peti_s


peti_s
addikt

Üdv. Emberek!

Olyan szempontból érdekes volt számomra a vita, hogy két vélemény ütközött többek között az én kérdésemen, hogy most akkor a particionálatlan területet használja-e TRIM-re a Windows, vagy nem? :D

Nem akarom, hogy újrakezdődjön a hosszú vita, de ez a válasz nekem nagyon fontos lenne. :)

üdv. peti_s

(#42186) Doky586 válasza peti_s (#42185) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

"használja-e TRIM-re"

Ez így értelmetlen...

(#42187) gya/352 válasza peti_s (#42185) üzenetére


gya/352
tag

Hogy a particionálatlan területen lefut-e a trim ? Azt a válaszokból tudjuk mostmár hogy nem, mivel a TRIM az OS által kezelt meghajtóra (nem az egész eszközre) kiadott parancs. Viszont... ha jól gondolom (és ha nem akkor majd a nagyobb tudásúak kijavítanak), mivel a particionálatlan terület fizikailag szabadnak minősül (feltételezzük, hogy erről az SSD firmware is tud), ezért azt a területet az SSD használni fogja a wear-leveling miatt függetlenül attól hogy előtte mikor még esetleg particionált volt az OS adott-e ki rá TRIM parancsot. És feltételezem, hogy a wear-levelnig során a "kiürített" cellákkal történik valami TRIM-szerű esemény, de azt nem az OS kezeli, hanem a firmware. Ez csak az én buta fejemben a hozzászólásokból és ugy álatalában jó vagy rossz ismereteimből összeálló gondolat, majd tényleg megmondják a többiek hogy jól látom-e.

Ha hülyeséget írtam bocsi, remélem nem szedtek szét. ;)

[ Szerkesztve ]

(#42188) peti_s


peti_s
addikt

#42186 Doky586 , nyilván érthető, max nem pontos a megfogalmazás.

#42187 gya/352, köszi, mivel nem reagáltak rád, valószínű stimmel, köszi. :D

(#42190) gya/352 válasza peti_s (#42188) üzenetére


gya/352
tag

Még csak annyit tennék hozzá, hogy....
Nem mindegy neked, hogy mi történik a particionálatlan területen?

(#42191) Doky586 válasza peti_s (#42188) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Ez nem igaz: "a particionálatlan terület fizikailag szabadnak minősül (feltételezzük, hogy erről az SSD firmware is tud)"

Mint előzőleg többen is elmondtuk az ssd nem ismer se filerendszert se partíciókat..

(#42192) Frawly válasza peti_s (#42185) üzenetére


Frawly
veterán

Röviden: a Windows nem használja TRIM-re a particionálatlan területet, de az SSD vezérlője saját hatáskörben igenis használja. Ennyi.

Egyébként meg ezt csak te érzed fontosnak. Neked, mint végfelhasználónak annyi a fontos, hogy PATA, SATA, mSATA, M.2 SATA, PCIe AHCI SSD esetén megy-e a TRIM, értsd, hogy a driver is tudja és az OS is kiküldi ezt a funkciót az SSD vezérlője felé. PCIe NVMe SSD-knél még ez sem számít, mert azokon alapból megy egy TRIM-nek megfelelő funkció, ami kikapcsolni sem lehet. Ennyit elég tudnod róla, a többit intézi a rendszer meg a vezérlő.

Én egyébként a particionálatlan hely hagyását sem szoktam javasolni. Régen is csak kisebb SSD-ken volt fontos, mikor még javarészt ilyen 32-128 gigás SSD-ket használt mindenki, amik nagyon gyorsan beteltek, nem úgy, mint ma, hogy 256-1024 gigás SSD a jellemző.

Ma már csak annak javaslom a particionálatlan hely hagyását, aki
1) tudja, hogy nem ért hozzá
2) előre tudja, hogy állandóan betelnek neki a meghajtók partíciók, mert hajlamos minden szemetet tölteni, halmozni, tárolni
3) előre ismeri magát, hogy ilyen beteléskor lusta szokott lenni helyet csinálni.

(#42193) tasiadam


tasiadam
veterán

azt olvastam hpgy a patriot burstben van 32mega cache. Ez a vezrrlo resze, vagy rendes dram cache?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#42194) Graphics válasza tasiadam (#42193) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

32MB SDR egész pontosan.

Sok vizet nem zavar, mert ettől még ez is belassulhat.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#42195) tasiadam válasza Graphics (#42194) üzenetére


tasiadam
veterán

Lehetséges, hogy nem egy gyors példányt fogtam ki? Vagy ez ennyit tud?
3.0 házban kipróbáltam a goldenfirt is, másik gépen, teljesne szűz mind a kettő.


Most futtatok rájuk ATTO disk benchet is. Furcsa, hogy csak ennyit tud.

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#42196) tasiadam


tasiadam
veterán



Azért itt már látszik h jobb a burst. De ronda még mindig a FIR képe :D

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#42197) King Unique válasza tasiadam (#42196) üzenetére


King Unique
titán

Azért az érdekes, hogy a 2 program ilyen eltéréseket mutat egyik/másik SSD-nél, bár magánál a tesztelésnél is lehet némi eltérés, meg ugye a CDM-nél 1 GB-os tesztfájllal történt 5 menetben, míg az ATTO esetében ezek 256 MB és 4. :)) + Ugye nem helyileg, SATA-n csatlakoztatva történt a teszt, hanem USB 3.0-n, de annak ~ 450 MB/s gyakorlati maximuma csak (kis) részben korlátozza az adatátviteli sebességet. Viszont Windowsnál USB-s tárolóeszközök esetén az írási gyorsítótárazás alapértelmezetten le van tiltva, ami lassíthat valamelyest, a bekapcsolt állapot meg értelemszerűen gyorsíthat. De ez is inkább a fájlkezelős fájlmásolásnál szokott jobban meglátszani, mintsem a szintetikus teszteknél, bár lehet példa az utóbbira is.

[ Szerkesztve ]

(#42198) tasiadam válasza King Unique (#42197) üzenetére


tasiadam
veterán

Olyan mintha kis fileok olvasásánál a goldenfir kontrollere teljesen jól műküdne, de amint eléri a 256KB-t, elveszti a dolgokat. És még furcsább nekem, hogy az olvasása romlik, az írása meg jó. A 64 gigás dram-os SSD-nél az írás 100mb/s, az olvasás fix 450. Ott meg pont fordítva lenne? De legalább úgy tűnik, hogy a Burst-al nem fogtam mellé így az ATTO után.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#42199) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Válasz a másik topikból téma alapján ide illő kérdésre:
(#65074) Skullwipe

Csináld meg az ebben a hsz-ben található sebességteszteket, hadd dolgozzon kicsit az eszköz, aztán ezzel a paranccsal csinálj egy terminal kimenetet, annak smart értékei alapján az itteni szakik már látják, ha az SSD-nek van baja:

sudo smartctl -x /dev/sda

Ha nem az SSD lesz a gond, akkor a Linux bogarászáshoz már célszerű lesz átmenni a Linux kezdőknek topikba, de ezt már ismered.

(#42200) tasiadam válasza ubyegon2 (#42199) üzenetére


tasiadam
veterán

Azt hittem nekem szol

[ Szerkesztve ]

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.