Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#42351) Dagaddt válasza Graphics (#42350) üzenetére


Dagaddt
aktív tag

OK akkor megvizsgálom az alaplapot.
Köszi!

D°°ci

(#42352) Graphics válasza Dagaddt (#42351) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Bele kell tenni, és használni, mit szeretnél vizsgálni rajta? :)

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#42353) Dagaddt válasza Graphics (#42352) üzenetére


Dagaddt
aktív tag

:) Hát hogy Sata-s vagy NVMe-s

D°°ci

(#42354) Graphics válasza Dagaddt (#42353) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Mi lenne ,ha megírnád az alaplap típusát, mert nagyon sok időt spóroltunk volna már meg :)

Mert ez se itt, se a másik topicban nem derült még ki... :)

Kérdezz úgy, hogy kapj választ minden felmerülő kérdésedre.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#42355) bodorjanos válasza ubyegon2 (#42340) üzenetére


bodorjanos
aktív tag

Újraolvastam, lehet most én voltam kicsit támadó :) :D :D
A lényeg, nem fikázni akartam a 860-at és az égbe magasztalni az a400-at.
Csak az ótvar tápnál gurult el a gyógyszer ;)
De legyünk őszinték, Samu, intel, crucial, kingston és minden egyéb ssd is elromlott már ;)
És miért ne rendülhetne meg a bizalmam egy márkában egy meghibásodás miatt. Tény, hogy nem általánosítható ez alapján semmi ;)

[ Szerkesztve ]

(#42356) Dagaddt válasza Graphics (#42354) üzenetére


Dagaddt
aktív tag

Igen nos HP Pavilion Notebook - 15-ab109nh notebook ról van szó ha minden igaz de a HP mindent titkol az alaplap típusát sehol nem találom Nehéz volt annó a WIN7-et is rászuszukálni. Mert már WIN8hoz vagy 10hez készült.
És csak annyit látok h M.2 de hogy milyen?

D°°ci

(#42357) Graphics válasza Dagaddt (#42356) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Hát a Windows 7 kezét el is engedheted lassan.

ŐSzintén sok infót nem találtam.holnap még körbenézek.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#42358) Dagaddt válasza Graphics (#42357) üzenetére


Dagaddt
aktív tag

Á... hagyd csak. Akkor ha jól értem elrontani nem tudom. A terv, hogy a jelenlegi rendszer SSD-t kicserélem erre. A régire meg a programokat telepítem vagy 2 nem lesz rajta? MInd1 Holnap szétszedem és kiderül! Talán az is rá van írva a lapra h milyen M.2?! van rajta.

Ja igen most már 10est fogok telepíteni.

[ Szerkesztve ]

D°°ci

(#42359) Doky586 válasza bodorjanos (#42355) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Azért van 5 év garancia a Samsung 860 evo ra hogy ilyen esetekben csak visszaviszed és kapsz egy újat... :K

Persze csak az olyanoknak akik megőrzik a garipapírokat. :))

(#42360) Dagaddt válasza Graphics (#42357) üzenetére


Dagaddt
aktív tag

Köszönöm szépen! :K Majd beszámolok mit sikerült alkotni. Egyébként egyszer szóba kerültek a high endurance SSD-k (SLC) Csinálnak ilyeneket még ha jól tudom. Ipari és profi felhasználásra meg black box-okhoz. Mennyiért és hol lehet ilyet beszerezni ma magyarországon? Akkor arra tereltek a többiek, hogy jó lesz a sima. Akár több mint 2db ot is vehetnék az árából csináljak RAID1-et vagy másolatot vagy is is a fontos adatokról.
Azért érdekelne van valami infód? A lokációt tekintve a közelben ténykedő egyetlen igazán nagy az Infineon. Gondolom neki van is, de nem sikerült konkrét terméket találjak.

D°°ci

(#42361) bodorjanos válasza Doky586 (#42359) üzenetére


bodorjanos
aktív tag

Én megőrzöm, nem is édesapámra ütöttem ilyen területen :D
Ő másképp működik. Csak jól jött volna az SSD tartaléknak az otthoni szerverhez.
Sebaj, megszívtam, ez van, nem ügy :D

(#42362) Graphics válasza Dagaddt (#42360) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Ezt laptop szintjén nem tudod igazán jól kivitelezni szerintem.

Az ár meg szerintem horror.

Én csinálnék egy openmediavault szervert otthonra és arra dolgoznék.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#42363) ubyegon2 válasza bodorjanos (#42355) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Újraolvastam, lehet most én voltam kicsit támadó

Érthető, hogy dühös vagy, de az ótvar táp-ot azért említettem, mert már szívtam miattuk rendesen. Volt egy hasonlóan dühös fórumtárs, aztán lassan kiderült, hogy azelőtt a HDD-i bad sectorosodtak abban a gépben, később már azt mesélte, hogy megszűntek az SSD-n jelentkező hibák, mióta megvette az új tápot.

De nem a ti tápotokat akartam bántani, csak jeleztem, hogy szinte sosem merül efl a táp, ha valami gond van az SSD-vel, pedig igen érzékeny az elektronikája az áram hullahoppokra és minél minőségibb az SSD, annál jobb benne az erre irányuló védelem is.

Ekkora darabszámban eladott SSD esetén persze senki nem állítja, hogy nem lesz hibás minden 200000. darab, de ha ettől megrendül a bizalmad, akkor gondolom semmilyen SSD-t nem veszel többé, mert mindegyiknél előfordul meghibásodás is. A 860 EVO amúgy sem azért a kategória legjobbja, mert nem hibásodhat meg egyetlen példánya sem. De ezt Te is tudod.

sudo smartctl -x /dev/sda

Egyébként ha rendesen csatolod a gépbe és fenti parancs nem nagyon akar semmit reagálni, akkor tényleg kampeca. Garipapír elvesztése Samsungnál tényleg gáz, főleg ha nem olyan helyen vettétek, ahol e-számlát adnak. Fw-t is csak akkor tudnál frissíteni, ha minimum boot szinten beolvasná a gép. Egy próbát tehetsz mondjuk, ebben megvan a módszer Linux alatt.

Ha ez sem scanneli be az SSD-t, akkor kb tényleg 100%, hogy kuka.

[ Szerkesztve ]

(#42364) bodorjanos válasza ubyegon2 (#42363) üzenetére


bodorjanos
aktív tag

Köszi a linket, megnézem mindjárt!
Inkább szomorú voltam és nem dühös. Ilyeneken nem szoktam dühöngeni szerencsére :D
De tény, hogy annyira nem rendült meg a bizalmam Samuékban, csak kiszakadt belőlem...
Abban maximálisan igazad van, hogy a gagyi táp csodára képes...

(#42365) Dagaddt válasza Graphics (#42362) üzenetére


Dagaddt
aktív tag

Igen a RAID1-et egy asztaliba nyomom majd.

Egyet már találtam csak elég ismeretlen. És valamiért NVMe-s ből nincs SLC-je vagy abból nem is érdemes? Nagyobb nevüből van javaslat. Infineon/Micron/?
[link]
Van nekik több is, de mondjuk hogy itthon mennyire elérhető azt még nem tudom.
Tudnátok még javasolni hasonlóakat?!

D°°ci

(#42366) Dagaddt válasza Graphics (#42362) üzenetére


Dagaddt
aktív tag

Rákukkantottam ez Linux-os NAS. Amúgy az miért jobb mint egy 'asztali' (szerver ház a házban) :) gép? Mert kisebb helyet foglal?

[ Szerkesztve ]

D°°ci

(#42367) zizidor válasza Dagaddt (#42358) üzenetére


zizidor
senior tag

Így konkrétan leírva én sem találtam meg, de a típushoz kapcsolódó oldalak alapján nagy valószínűséggel M.2 SATA az alaplap. Ha ez igaz, akkor ha bele is megy a PCIe (NVMe) SSD, nem fog működni.

A 14 napos elállás nem járható út? Esetleg kicserélni egy M.2 SATA típusra?

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#42368) Dagaddt válasza zizidor (#42367) üzenetére


Dagaddt
aktív tag

Igazából ha ebben nem tudom használni akkor sincs tragédia,majd használom az újban csak hát kipróbáltam volna minél előbb ill. akkor vennem kell mégegy SATA-sat is ebbe, azért utána nézek jobban de ez fzikailag nem látszik az alaplapon majd ? Létezik h belerakható de nem oda való? Régen ilyen nemvolt az alaplapokon. Hülyebiztosra csinálták őket.

[ Szerkesztve ]

D°°ci

(#42369) Dagaddt válasza zizidor (#42367) üzenetére


Dagaddt
aktív tag

Minden esetre köszi!
Ha jól értem tönkre nem megy csak nem működik benne?
Tényleg fura nekem ez az M.2 nem erre találták ki? Hogy mindkettő bele menjen, ÉS MŰKÖDJÖN IS?!
NA holnap akkor kiderül!

[ Szerkesztve ]

D°°ci

(#42370) Dagaddt


Dagaddt
aktív tag

zizidor, Graphics
:R
Köszönöm hogy, szántatok rám néhány sort különben még ennél is elveszettebb lennék?! :)
:R

D°°ci

(#42371) Dagaddt


Dagaddt
aktív tag

Az U.2 az egyébként miféle csatoló? Á már látom is PCIe Gen3x4 sebességű és biztosan jó drága alaplapokon van csak ilyen.

D°°ci

(#42372) ubyegon2 válasza bodorjanos (#42364) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Inkább szomorú voltam és nem dühös. Ilyeneken nem szoktam dühöngeni szerencsére

Nem baj, én meg ilyenkor együttérző vagyok, szóval nem szokott meglepni, ha elküldenek a búsba. :D

Kíváncsi vagyok, lesz-e valami, de igen kicsi esélyt látok, ha már a többi Linuxos parancs se csinált semmit.... :( Viszont a többi 860 EVO miatt legalább nem aggódsz, ha elmúlik a szomorúság.

(#42371) Dagaddt

Enterprise meg DC osztályú SSD-ken van U.2 csatoló, nem valami olcsó meghajtók. :N Ja bocs, a DC az datacenter lenne.

[ Szerkesztve ]

(#42373) Dagaddt


Dagaddt
aktív tag

[link] Még 1 de Ők is kisszereplők.

D°°ci

(#42374) Dagaddt


Dagaddt
aktív tag

Na az első nagy ahol ilyenre utaló jeleket találtam a Kioxia (Toshiba) Úgy értem rengeteg SLC modult gyár, de komplett SLC SSD-t nem találtam csak MLC-t

D°°ci

(#42375) lenoma


lenoma
aktív tag

Sziasztok!

Satás SSD-ről szeretném klónozni a Win10 rendszermaeghajtót egy M2 NVMe meghajtóra.
Melyik programmal tegyem és hogyan?
Az újratelepítés most pár hónapig nem jöhet szóba.

[ Szerkesztve ]

(#42376) Pyttawrx válasza lenoma (#42375) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia. a macrium free reflect progival.
[link]

(#42377) King Unique válasza lenoma (#42375) üzenetére


King Unique
titán

Számos program (példák) van Windowshoz ilyen célra + az SSD-k gyártóinak saját szoftverei (pl. Samsung SSD-k esetén a Samsung Data Migration), amik közül a közvetlen klónozáshoz pl. a már említett Macrium Reflect jó választás. A hogyan kellene klónozni témával kapcsolatban meg lásd az OS topikjában egy másik esetnél leírtakat, + ennél, ha laptopról van szó és nem megoldható egyszerre a forrás- és célmeghajtó csatlakoztatása, valamint az utóbbi USB-n történő csatlakoztatása.
Egyébként a SATA SSD-n most milyen mód szerint van telepítve a W10, CSM vagy UEFI, valamint az adott hardver (alaplap) + NVMe SSD párosítás milyen bootolást támogat ezek közül? Ha Legacy/CSM, ellenben az NVMe boothoz UEFI kell, akkor szükség esetén az átkonvertálás is megoldható, lásd ugyancsak az OS topikjában leírtakat, de egyébként itt is már volt erről szó, + hogy akár NVMe SSD-nél is működhet a legacy/CSM mód szerinti bootolás (példa).

[ Szerkesztve ]

(#42378) lenoma válasza King Unique (#42377) üzenetére


lenoma
aktív tag

Köszönöm a részletes választ.

ASUS B450-F lap UEFI telepítés.
A rendszer most egy WD BLUE 3D 500GB SATA SSD-n van.

Az új meghajtó random innen, holnap érkezik:
https://www.usanotebook.hu/belso-hdd-ssd/-m2-nvme-256gb-oem-ssd-m2nvme256gbssd/P64975
Csak annyi biztos, hogy 2280-as WD, Samsung, vagy Kingston, OEM, 0 km.
Azért mentem bele mert 1 év gari és ingyen szállítás kuponnal 5.990Ft volt.

Ha jól értem megpróbálom klónozni az egyik meghajtót a másikra és ha nem jön össze akkor csak formázom az NVMe meghajtót és minden marad a régiben?

[ Szerkesztve ]

(#42379) Krystal_s


Krystal_s
addikt

Pár napos SSD-t a CrystalDiskInfo mától csak 99%-osnak jelez. :\
HDSentinel szerint 100%
A Wear Leveling Count az előbb lett 1, nem tudom miért... Nem túl korai ez még?
POR Recovery Count 2 egy rosszul kiírt Live Linux miatt volt, ami nem indult el és kikapcs, gombbal kellett leállítanom a gépet.


(#42380) Raymond válasza Krystal_s (#42379) üzenetére


Raymond
félisten

Ez igy mukodik, feleslegesen idegeskedsz, most honapokig 99 lesz.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#42381) Graphics válasza Krystal_s (#42379) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Használni kell. 1-2 havonta nezz rá, és ennyi

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#42382) Pyttawrx válasza Krystal_s (#42379) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Jó így, nyugalom. :)

(#42383) zizidor válasza Dagaddt (#42369) üzenetére


zizidor
senior tag

"az M.2 nem erre találták ki? Hogy mindkettő bele menjen, ÉS MŰKÖDJÖN IS?!"

Az M.2 csak egy csatlakozó típus, különböző célokra. Elvileg a különböző bevágások biztosítanák a megfelelő párosítást, de jó szokás szerint sikerült úgy megvalósítani, hogy vannak átfedések, amitől aztán az egész megint csak egy nagy káosz lett.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#42384) Pyttawrx válasza Dagaddt (#42369) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Az M.2 csati is szépen le van írva az összefoglalóban:
[link]

(#42385) gyapo11 válasza zizidor (#42383) üzenetére


gyapo11
őstag

Annyit azért tudhatunk a rajzokból, hogy M nem lehet sata és B nem lehet nvme, viszont az M+B lehet bármelyik.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#42386) zizidor válasza gyapo11 (#42385) üzenetére


zizidor
senior tag

Igen, pont ez utóbbi okozza a keveredést, sajnos.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#42387) King Unique válasza Krystal_s (#42379) üzenetére


King Unique
titán

Az SSD kondíciója, tények és tévhitek

Vagyis az, hogy 99/100% a kondíció, nem különösebben kell vele SSD-knél foglalkozni. Azzal viszont igen, hogy a diagnosztikai programoknak mindig a legújabb verziója legyen használva, lásd pl. CDI esetében 8.8.6 helyett 8.8.9. A HDS-nél a körbevágott screenshoton pont nem látszik, de annál szintén a legújabb verziót (jelenleg 5.61) javasolt használni.

(#42388) Pyttawrx válasza King Unique (#42387) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Igen itt már számtalanszor mondtuk sőt ez kb ugyanaz mit a kocsik garija, ha lejár pl az 5 év / 100e km gar attól még hibátlan lehet a kocsi. :)

(#42389) King Unique válasza lenoma (#42378) üzenetére


King Unique
titán

A normális nyilván az, ha sikeres a klónozás, majd utána régi SSD (SATA) ki a gépből, új SSD (NVMe) be, aztán mehet az utóbbiról a bootolás, ami egyben egy teszt is a tényleges működés ellenőrzésére.
Rendszermeghajtót nem szimplán csak formázunk, hanem törlünk tiszta telepítés és klónozás előtt.

(#42390) King Unique válasza Pyttawrx (#42388) üzenetére


King Unique
titán

Igen, meg sokan úgy aggódnak SSD-knél, hogy X év alatt gyakran még a névleges TBW-t - ami ugye nem feltétlen a tényleges íráslimit - sem nagyon érik el, nem lépik túl, vagy ha igen, addigra már a garanciaidő is letelik. :))

(#42391) Pyttawrx válasza King Unique (#42390) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

:K

(#42392) Dagaddt válasza Pyttawrx (#42384) üzenetére


Dagaddt
aktív tag

No d! Ez az amiben hibás állítások is vannak. Ahogyan erre már rávilágított egy fórumtárs. Talán updatelni kéne, így csak össze zavarja az embereket.

D°°ci

(#42393) Pyttawrx válasza Dagaddt (#42392) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Mire gondolsz?!

(#42394) Dagaddt válasza Pyttawrx (#42393) üzenetére


Dagaddt
aktív tag

[link] zizidor válasza ellentétben áll. Azzal ami az isemrtetzőben áll miszerint:
"A két csatoló közötti különbség ránézésre megmondható az adott SSD-ről: a SATA-s megoldásokon kettő, a PCI Express-típusú eszközökön egy bevágás van."

Ez tehát jól hangzik, de nem igaz. Lehet, hogy akkor még az volt,(én ezt is kétlem)delegalább 2018 márciusa óta nem.

D°°ci

(#42395) Raymond válasza Dagaddt (#42394) üzenetére


Raymond
félisten

Mondjuk ugy hogy most mar tenyleg nem jellemzo a B/M-key NVMe drive (de sose volt igazan). Az osszes elerheto kb. 5%-a ilyen, mind PCIe 3.0 x2 bekotesu.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#42396) lenoma válasza King Unique (#42389) üzenetére


lenoma
aktív tag

Végignyomtam állítgatás nélkül Windows alatt a Macrium reflectet egyik meghajtó a másikra. Minden jó kivéve, hogy intézőben látok egy fél gigás meghajtót amin van foglalt adat de rejtett fileok ként sem látható. Hogyan tudom eltüntetni? Az eltolás is rendben.

(#42397) Pyttawrx válasza Dagaddt (#42394) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Azért ez így nem igaz, csak ahogy írták ritka már. :)
[link]

(#42398) Pyttawrx válasza lenoma (#42396) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Lemezkezelőben vedd el tőle a betűt. :) De ne tötöld a partíciót

(#42399) Imy


Imy
veterán

Egy Kingston SA2000M850G NVMe SSD-t használok szeptember vége óta. Mióta benne van az SSD a gép kékhalállal megáll, hogy nem látja a meghajtót. Majd ki kell kapcsolni teljesen, és úgy hajlandó elindulni.
A SMART értékekben is látszik:

Az SSD-n nem tudok fw-t frissíteni alegfrisebb van fent, és a notebook driverei is frissek (DELL E5460). Ez SSD hiba lehet?

(#42400) Raymond válasza Imy (#42399) üzenetére


Raymond
félisten

Itt a SMART counter helyett inkabb a kekhalal alltal megadott hibajelentes segitene.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.