Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#42101) Maxell014 válasza Frawly (#42100) üzenetére


Maxell014
senior tag

Az volt a probléma, hogy win 10 alatt még nem formáztam zsír új adattárolót. Vagy is hát ez így nem igaz, mert formáztam csak akkor mindig az az aktuális új-ról futott a rendszer és telepítésnél intézte magának. Régebben csináltam ilyet tudtam is, hogy lemezkezelő kell hozzá és rögtön azt is kerestem. Csakhogy ebbe a szarba már hiába keresed úgy, mert az életbe nem találod meg csak azt dobálja fel amit linkeltem is. Aztán azt nagy nehezen vissza csináltam és utána valami csoda folytán megtaláltam neten, hogy már úgy kell keresni hogy partíciók és akkor felhozza a lemezkezelő részét........

(#42102) King Unique válasza Maxell014 (#42101) üzenetére


King Unique
titán

Hát ez elég érdekes, hogy állításod szerint alig/nem lehet megtalálni, amikor pl. ezen leírás 7 db megnyitási módot, egy másik leírás pedig 9-et (!) említ a lemezkezelő eléréséhez, amik közül a legtöbb eleve azonos a korábbi Windows rendszereknél megszokottal. Ja hogy te ezek közül csak a Start menüben / tálcán lévő keresőt ismered és csak ott próbáltad, hát az már egyéni probléma. :B Illetve ott sem, mert magyar nyelvű Windowsnál pl. a "formázás" és "partíció" keresőszavakra kiadja találatként, ami logikus is, mert pl. a vezérlőpultban is "Partíciók létrehozása és formázása a merevlemezen" néven érhető el a lemezkezelő. :))

[ Szerkesztve ]

(#42103) Maxell014 válasza King Unique (#42102) üzenetére


Maxell014
senior tag

Nem én tehetek róla, hogy idő közben megváltozott a rendszer. Mert előtte külön lemezkezelő fül volt.

(#42104) King Unique válasza Maxell014 (#42103) üzenetére


King Unique
titán

Hol volt külön lemezkezelő fül? :D
Itt továbbra is az a lényeg, hogy a szemléltetett 7-9 db közül a legtöbb megnyitási módszer eleve azonos régi és új Windowsok között, max pár olyan van a 10-esnél, ami újdonság, de az is mondjuk kb. fél perc gúgli.

(#42109) Pyttawrx válasza King Unique (#42108) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

És Graphics. Kérlek titetek ezt itt ne folytassátok! Nem idevaló. Segítség megvolt, öröm happy boddogság van. D:
King Unique: nem mindenki jártas napi szinten minden változtatásban az, illetve lehet nem használja mindennap, így ez lehet valakinek új ezt el kell fogadni. azon túl már megtalálta a megoldást, kár volt folytatni. Itt is a segítség a cél nem a kioktatás, még ha igazad is van.
Graphics: Kérlek te is engedd el felesleges már itt ez.

Köszönöm nektek! :R

[ Szerkesztve ]

(#42111) TechN7ne


TechN7ne
nagyúr

Sziasztok skacok ,

Érdekes dognak lettem áldozata ,és ha nem gondolom jól végig rá sem jövök ,pedig szenvedtem vele legalább 1 hónapot mert azt hittem a vga m ,lapom ,ram ok ,vagy bármi más lehet a ludas.

Maga az internet böngészés ,google chrome stb. nem volt gördülékeny ,akadozott ,gondolkozott ,a gépem teljesítménye egyszerűen vissza esett a múltba.

Lenne EZ a szeretett alaplapom ,mivel csak az alsó M2 foglalat a bordázott ,így értelemszerűen csak azt kezdtem el használni számomra topikban is ajánlott 500GB os Kingston A2000 ssd el rendszernek.

A kondíciója már 98/100 nál tart pedig csak pár hónapos ,és használat alatt sem volt 40 foknál több a hőmérséklete ,átlag 32 fokos mindig - szóval nem sok.
Viszont tettem egy próbát ,így csináltam tegnap egy Windows újratelepítést ismét és egy külső Samsung Evo 860 ra telepítettem a rendszert.

A böngészés és minden furcsa akadás ,lassulás elmúlt ,a rendszer olyan lett mint a villám ,az összes böngésző is gyors ,hibátlan ,gördülékeny lett!

Mit szóltok ehhez ,vlki esett már ilyen helyzetbe ,számomra a külső ssd érzésre is gyorsabb ,lehet sokan ezt megcáfolják de a helyzet valós ,hiteles ,és megtörtént.
Foghatnánk arra ,hogy az M2 felmelegszik így belassul ,de ilyen hőfokokkal amiket leírtam a melegedés küszöbén sem áll.
Az is lehet ,hogy az alsó M2 bordázat használata megzavarta a dVGA teljes körű működését.
Nem vagyok szakértő ,majd ti eldöntitek ,de ezek után m2 es ssd vel nem szívesen terhelem az alaplapot ,inkább veszek külsős ssd ket ,számokkal ellentétben egyáltalán nem éreztem hogy lassabbak lennének ,sőt jelenleg inkább ellenkezőleg.
Van egy másik gyanúm is ,ezek a A2000 ssd k épp nem a legjobbak és egy külső sata s 860 evo is simán kenterbe verte ,vlhol éreztem hogy ez helyett inkább egy Samsung 970 EVO m2 t kellett volna vennem.
Most már mind1 ,

Szép napot nektek skacok ,
:R

(#42112) varmi2 válasza TechN7ne (#42111) üzenetére


varmi2
nagyúr

Több gondolatom is van.
1: lehet hogy gyári hibás az A2000
2: gyári hibás az alaplap
3: hibás az alaplap m.2 csatija.
Telepitsd rá arra is a wint ismét.
A 970 evo semmivel nem jobb, nem érezhető előre lépés ilyen használat mellett az A2000-hez képest. Tehát valami hib van, azért ilyen. Keresd mega hibát.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#42113) Pyttawrx válasza varmi2 (#42112) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Esetleg az m.2 és vga egy sávszélen osztozik?

(#42114) TechN7ne válasza varmi2 (#42112) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Majd ha lesz kéznél egy jobb fajta m2 es ssd akkor letesztelem vele ,de az alaplapom minden ki és bemenete hibátlan ,én 99% ra az A2000 ret mondom gáznak ,amúgy is úgy esik a kondíciója havonta hogy eszméletlen ,nem szabadott volna vennem alsó kategóriás m2 t ,Kingston ék ssd téren nem a legjobbak ezt már a sata s időszakban is bebizonyították.

Pyttawrx

Arra is gondoltam ,le is írtam ,inkább a te álláspontod lehet még valós. :K

[ Szerkesztve ]

(#42115) Pyttawrx válasza TechN7ne (#42111) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

szia. Vmi hiba lesz, mert amire használod, annál az említett 3 ssd-nél nincs különbség. Illetve az A2000 egy jó nvme ssd. Nyilván a 970-nel ne hasonlítsuk össze, de ennyivel nem gyengébb. Lehet tényleg hibás

(#42116) TechN7ne válasza Pyttawrx (#42115) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Esetleg ha hibás is ,98/100 kondícióval nekem nem fogják kicserélni ,működni meg működik...
Am 5 év garis de egy ilyen helyzetben a hajamra is kenhetem.

VGA feletti m2 ssd foglalatot am érdemesebb használni ,vagy ez mind1 mindenhol jónak kéne lennie?
Ráadást csak az alsó m2 foglalat a bordázott ,felső az csupasz.

[ Szerkesztve ]

(#42118) King Unique válasza TechN7ne (#42111) üzenetére


King Unique
titán

A 98/100-as kondíció SSD-knél normál esetben nem jelent semmi gondot, lásd az alábbi cikkben leírtakat. Az meg egy dolog, hogy egy másik SSD-re WTG-vel felraksz egy másik Windowst (10?), de itt inkább lett volna a lényeg, hogy az A2000-nél mi a helyzet egy Windows reinstall után. Vagyis a nálad telepített rendszernél nem stimmel valami, vagy magával az SSD-vel van gond alapból.

(#42119) Pyttawrx válasza TechN7ne (#42116) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Néz meg a usermanualt, melyik milyen m.2 port

(#42120) TechN7ne válasza King Unique (#42118) üzenetére


TechN7ne
nagyúr

Szia

Egy hónap telt el míg kerestem a hibát ,ez idő alatt az m2 es ssd re többszőr is újra telepítettem a Windows t ,próbálkoztam más ram okkal ,mas vga val ,mas vga driver el ,mindig egy friss Windows on próbálkoztam de nem javult a helyzet.
Tegnap jutott eszembe utolsó reményként ,hogy a külső 860 Evo ra rakom a rendszert ,így jött helyre minden.

Én esetemben melyik m2 es foglalatot érdemesebb használni ,lehet a felsőt ,őt még nem próbáltam....?

Az biztos ,hogy a rendszer marad külsőn ,nekem igy sokkal jobb.
Csak hogy ne vesszen kárba ez a m2 es tárhely ,legalább kihasználnám úgy hogy ne terheljen le semmit sem feleslegesen mert akkor inkább kiveszem ezt az egyet is és veszek sata s ssd ket.

[ Szerkesztve ]

(#42121) Pyttawrx válasza Pyttawrx (#42109) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

King Unique és Graphics ......folytattátok, töröltem. :R

(#42122) King Unique válasza TechN7ne (#42120) üzenetére


King Unique
titán

Aha, értem. Ha a külső SSD-n a WTG-s Windows működése oké, akkor elvileg nem a hardverkörnyezetnél lehet gond, bár egy BIOS-frissítést esetleg meg lehetne próbálni, ha van újabb verzió. + Az A2000-nél a firmware frissítését, ha talál újabb verziót a KSM.

(#42123) Graphics válasza TechN7ne (#42116) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Nem gondolom én se az A2000-est hibásnak, habár...

UGye ez már az első bejelentésnél mondva volt, hogy kétféle vezérlős kiadás is lesz.

Egy Phison és egy SM, és ezt így nem lehet tudni mit kap a user.

Nagy eltérés viszont nem lesz ,ha ismert elemek maradnak, tehát Toshiba(Kioxia) NAND és az említett vezérlők.

Én inkább gyanakszok arra, amit írtak, hogy nem-e osztozik a VGA-val a sávszélen.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#42124) peti_s


peti_s
addikt

Üdv. Emberek! :D

Egy rövid kérdésem lenne, ha Windows alatt nincs a teljes SSD területe particionálva, akkor is a teljes területre megfelelően működik a TRIM?

Köszi :)

üdv. peti_s

(#42125) Frawly válasza King Unique (#42102) üzenetére


Frawly
veterán

Abban egyetértek vele, hogy a lemezkezelő el van dugva, mindig is el volt. Valóban sok helyről elérhető, a Start Menü keresőjében feljön, de csak akkor, ha tudod mit keresel, aki nem tudja, az elől el van zárva. Ezért én még az XP idején megszoktam, hogy futtatásban vagy parancssorban beverem a diskmgmt.msc parancsot, arra minden Windows-verzióban előjön, nem kell keresgetni, hogy hová dugták el az elérését grafikus felületen. De ugyanez a helyzet a control és gpedit.msc, devmgmt.msc és a többi paranccsal, amivel elő lehet hozni beállításokat, és nem kell nyomozgatni, hogy az aktuális Windows-verzióban hova vannak elrejtve ezek.

De még jobb lenne, ha a Windows a particionálatlan meghajtókat is mutatná a Sajátgépben, nyilván használni akkor se lehetne, de kiszürkült ikonja lenne, és elérhető lenne legalább egy jobb klikkes menüvel nem csak a formázás, hanem a particionálás is.

(#42126) Pyttawrx válasza Frawly (#42125) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Túl vagyunk már ezen régen, lapozzunk kérlek. :)

[ Szerkesztve ]

(#42127) varmi2 válasza peti_s (#42124) üzenetére


varmi2
nagyúr

Igen, az ssd vezérlő nem lát partíciókat, így a teljes ssd tárat trimmeli, akár van rajta akár nincs, hiszen nem ltja.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#42128) Doky586 válasza peti_s (#42124) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Mit értesz TRIM alatt?
Az egy file törlésekor kiadott extra utasítás. Ha nincs file törlés trim sincs..

(#42129) Frawly válasza Doky586 (#42128) üzenetére


Frawly
veterán

De, van TRIM akkor is. Hiszen a wear leveling érdekében az SSD befogja az egész tárterületet a cellák egyenletes fárasztása érdekében, így a particionált területen lévő fájl törlésekor kiadott TRIM érintheti a nem particionált tárterületet is. Eleve nincs is megfelelés a kettő között, az SSD a külvilág számára LBA szektorokat emulál, de ezek nincsenek rögzítve, hogy melyik NAND laphoz, cellához tartoznak, ezt a kapcsolatot az SSD vezérlője kevergeti, garbage collection és wear leveling végzése közben.

(#42130) King Unique válasza Frawly (#42125) üzenetére


King Unique
titán

Az gondolom megvan, hogy Windowsoknál grafikus felületen a lemezkezelő és parancssorban a DiskPart eleve haladó szintű eszközök és igényel a használatuk bizonyos hozzáértést, ahogyan maga a particionálás és formázás is, illetve általában rendszergazda jogosultságot igényelnek, stb., vagyis nem meglepő, ha kissé el vannak dugva és nincsenek közszemlére téve akármilyen laikus, vagy éppen vendég csoportú user számára az asztal közepén... Meg pont ez az, hogy ha már valaki használja, használni akarja ezeket, akkor normál esetben tudja mit keressen, vagy ha esetleg nem, akkor is megmondja fél perc alatt a gúgli. Úgy meg, hogy az előzőleg említett 7-9 db módszer többsége (pl. diskmgmt.msc) a megnyitáshoz, eléréshez eleve azonos XP, 7,8.x,10 rendszerek esetén is, megint nem nagyon van miről beszélni. ;)
A "sajátgép" = fájlkezelő, a lemezen lévő partíciókat létrehozni, formázni, törölni meg értelemszerűen a lemezkezelőben szokás, vagyis abban nincsen semmi meglepő, hogy miért nem alkalmas erre a fájlkezelő és miért alkalmas a lemezkezelő, miért az utóbbit kell használni. :))

(#42131) Doky586 válasza Frawly (#42129) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Csak ismételni tudom fórumtársunkat:
"az ssd vezérlő nem lát partíciókat"

De majd a kérdező elmondja miért kérdi..
Ha régről ottmaradt egy csurig adattal tele levő partíció amit XP-törölt partícióstul, azt semmi se fogja neki le trimm-elni, az ssd firm számára az máig foglalt hasznos adatot tartalmaz. Útban van a wear leveling jó működéséhez.

(#42132) Frawly válasza King Unique (#42130) üzenetére


Frawly
veterán

Nem is azt mondtam, hogy fájlkezelőben kell ezt megoldani, de egy kiszürkült ikonnal elérhetővé tennék, ami eligazítana a Lemezkezelőhöz, nem lenne belőle nehézség. Laikus felhasználóknak kitehetnének egy figyelmeztetést, a Lemezkezelő futása előtt, hogy haladó felhasználóknak és rendszeradminoknak való komponenst nyit meg, aminek a téves használata adatvesztést okozhat, akkor menjen tovább, ha tudja mit csinál. Vendég felhasználónak meg elvileg nincs admin jogosultsága, vagyis nem szabadna, hogy legyen.

#42131 Doky586: igen, ha nagyon röviden fogalmazzuk meg, akkor annyi, hogy az SSD nem lát partíciókat. Hozzátenném, hogy fájlokat, mappákat, fájlrendszereket sem lát. Low level szinten kezel adatcsomagokat, FLT alapján dolgozik velük NAND lapszinten, ehhez emulálja az LBA szektorokat. A partíció, fájlrendszer, fájl, mappa, stb. mind absztrakció a szoftveres rétegben, az OS felől, míg az SSD vezérlője hardveres szinten kezeli az adatokat, tényleg csak adagonként kevergeti a biteket lényegében, nem tudja, hogy az adott bitcsoport, amit beleír az adott lapba, az most fájl, mappa, NTFS vagy ext4, vagy FAT32 táblabejegyzés, partíciós tábla, titkosított szektor, RAID tömb része, vagy micsoda. A vezérlőnek az csak „adat”.

(#42133) Doky586 válasza Frawly (#42132) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Hát ez az..!
Meg kell neki mondani hogy az (már) nem adat. Csak szemét.

(#42134) King Unique válasza Frawly (#42132) üzenetére


King Unique
titán

De ez régóta eleve nem így működik Windowsoknál, meg tudtommal más dekstop OS-ek esetén sem egy vadonatúj, inicializálatlan és particionálatlan lemeznél, az utóbbiaknál is általában külön lemezkezelő alkalmazás van, vagyis épp ezért felesleges ezt mi lenne ha alapon feszegetni. Akik tudják mi az a lemezkezelés és mire való, azok pedig általában megtalálják és használják, akik nem, azok számára is rengeted részletes leírás és videó van erről az interneten, épp ezért kevésbé téma.

(#42135) Frawly válasza King Unique (#42134) üzenetére


Frawly
veterán

Mint ez a topik is mutatja, sok esetben nem találják meg az emberek, sőt, megijednek, hogy elromlott a meghajtó, mivel nem látszik. Ráadásul nem csak SSD-t érint, hanem HDD-t is. Pendrive-ok, USB-s háttértárak általában előformázva jönnek, ott nem gond, de belső meghajtóknál minden vonatkozó topiknak szinte minden oldalán előfordul ez a probléma. Nyilván én megtalálom enélkül is, te is, de hidd el, hogy lennének még emberek, akiknek szüksége van rá, és nem találják, nekik gondot okoz. Mert ugyebár a Windows az pont a felhasználóbarátságról kellene, hogy szóljon. Aki ért hozzá, nincs szüksége felhasználóbarát megoldásra, az megoldja magának, utánaolvas, én pl. a Lemezkezelőt sem használom, hanem legtöbbször még a Windows alatt használt meghajtókat is a fő rendszeremen, Linux alól particionálom, terminálban, cfdisk és mkfs.ntfs / mkfs.vfat segítségével.

Ez a sajátgépes megoldás csak egy ötlet volt. Tőlem az is lehetne, hogy ahogy a rendszer bejelentkezéskor particionálatlan, inicializálatlan meghajtót talál, akkor automatikusan hozza fel a Lemezkezelőt, figyelmeztető üzenettel, bekérve az admin jelszót. Így se kéne keresgetni. A lényeg, hogy a mostani rendszer nem jó, ahogy van, és ezt nem én mondom, hanem a topikbeli tapasztalatok mutatják.

(#42136) King Unique válasza peti_s (#42124) üzenetére


King Unique
titán

Azt amúgy szabad tudni, hogy miért nincsen particionálva, Samsung SSD és az OP miatt a Magician különített el 10%-ot nem lefoglaltként? :F Ha igen, akkor maradhat akár úgy is, de egyébként nem létszükséglet, nem kötelező, jó az is, ha a már particionált lemezterületen van mindig X % szabad hely. + Érdekességképpen pl. a beépített meghajtóoptimalizáló meg amúgy köteteket listáz ki, azokat optimalizálja.

(#42137) King Unique válasza Frawly (#42135) üzenetére


King Unique
titán

Itt a lényeg már bőven le volt írva eddig is, nekem hiába ragozod tovább és írod itt a litániát, nem fogok vele 1:1-ben egyetérteni és világosan leírtam, hogy miért. ;) Az ilyen mi lenne ha és szerinted mi lenne a jó felvetések meg nem sokat érnek, ha úgysem valósulnak meg, meg már évek, évtizedek óta eleve nem így vannak, nem így működnek. A user tájékozatlanságát és a user errort meg ne keverjük azzal, hogy mi jó a rendszerben és mi nem, mit lehet elérni és mit nem, amikor eleve elérhető egyszerűen a lemezkezelő számtalan módon, kereső is kilistázza, stb... Szerintem a téma itt zárható és az eddigi kivesézés után egyszerűen nincs miről tovább beszélni, ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#42138) MaCS_70 válasza King Unique (#42136) üzenetére


MaCS_70
félisten

"Érdekességképpen pl. a beépített meghajtóoptimalizáló meg amúgy köteteket listáz ki, azokat optimalizálja."

Na, ez az, amit én nem értek. Ahogy én tudom, a TRIM szintjén már nem látszanak a partíciók -- vagy mégis?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#42139) Doky586 válasza MaCS_70 (#42138) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

De az Oprendszer küldi hogy mit kell optimalizálni..
Egy napi diskpart-clean jellegű 'optimalizálás' lehet hogy jót tenne az SSD-nek, de a felhasználó szívrohamot kapna.. :O

[ Szerkesztve ]

(#42140) MaCS_70 válasza Doky586 (#42139) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ahha... Logikus.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#42141) King Unique válasza MaCS_70 (#42138) üzenetére


King Unique
titán

Itt a meghajtóoptimalizáló kapcsán az OS-ről, a Windowsról volt szó, az küldi ki a TRIM parancsot, valamint adott mely fájlrendszereknél támogatott, fájlrendszer meg ugye normál esetben meglévő partíciónál van, nem unallocated területen.

(#42142) Graphics válasza Frawly (#42132) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Egyetértek, sok kérdést megelőzne egy ilyen megoldás

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#42143) peti_s


peti_s
addikt

#42127 varmi2 , köszönöm. :R

#42136 King Unique , persze, a backup miatt, a partíció méretének utolsó 3 számjegye a gép azonosítója, nem nagy területről beszélünk ami így kimarad. :)

Viszont sokkal könnyebb így rendszerezni a biztonsági mentéseket. :)

üdv. peti_s

[ Szerkesztve ]

(#42144) King Unique válasza peti_s (#42143) üzenetére


King Unique
titán

Hirtelen nem teljesen világos, hogy a backup miatt (pontosan milyen mentés?) miért kellene particionálatlan területet hagyni a lemezen, meg mi köze a partíció méretének a gép azonosítójához, illetve talán nem lehet közben/utólag elnevezni a mentést, esetleg ki tudnád jobban fejteni? :F

[ Szerkesztve ]

(#42145) peti_s válasza King Unique (#42144) üzenetére


peti_s
addikt

Kompett partíciók vannak lementve, üres hellyel együtt. (nem kell sok üres helyre gondolni.)
Ha a gépnek pl. 422 a száma, akkor annak a 2 partíciója 422 kB-al végződnek. :)
(Jól működik sok offline gép esetén. :) )

Ez HDD esetén evidens volt, most viszont SSD-re áttérés miatt gondoltam, biztos ami biztos megkérdezem. :)

Hogy ON is legyek, több gép esetén XP-vel megy az SSD, pl. pont egy 860 PRO is, van valami program aminek érdemes menni a TRIM hiányát kompenzálásként?

üdv. peti_s

(#42146) King Unique válasza peti_s (#42145) üzenetére


King Unique
titán

Azt nem írtad milyen programmal mentesz, de nekem továbbra sem világos miért kellene az OS, a Windows lemezképfájlba mentéséhez unallocated területet hagyni a lemezen, illetve csak azért fabrikálni a partíciókat, hogy azonosítani lehessen a mentést. Ott van pl. a Macrium Reflect, amivel egyszerűen megoldható ez, tetszés szerint elnevezhető a lementett lemezképfájl, intelligent sector copy van, vagyis csak a foglalt területet menti és tömöríti is a képfájlt, nyilván nem kell 1:1-ben a szabad területtel együtt helypazarlóan menteni, stb. De mindegy, ha neked az előbbi módszer vált be, hát csináld aszerint, de szvsz felesleges így bonyolítani, amikor megoldható egyszerűen mindenféle partíciómachinálás nélkül. :))

Volt arról szó már itt több alkalommal, hogy a TRIM-et nem támogató XP esetén hogyan, milyen külső programokkal lehet megoldani az SSD optimalizálását.

(#42147) peti_s válasza King Unique (#42146) üzenetére


peti_s
addikt

Köszi, és a tippeket is más programokra, Paragonnal (ezt adták anno Chip magazinhoz ingyen :D ) :R

(#42148) Frawly válasza MaCS_70 (#42138) üzenetére


Frawly
veterán

A TRIM-et az OS küldi ki LBA szektorokra, azok meg partícióhoz tartoznak, amin fájlrendszer van. Ugyanis az OS csak a fájlrendszer tábláiból tudja, hogy mely szektorok nem használtak, ezért csak partíció/fájlrendszer szintű TRIM-et tud kiküldeni.

Természetesen lehet egész meghajtós TRIM-et is kiküldeni, Linux alatt ezt tudja a blkdiscard, de akkor menne vele minden a levesbe (kicsit security erase jelleggel), mert lenullázza az egész meghajtót, elvesznek az adatok. Ugyanis a teljes meghajtós megoldás csak szektorokat néz, fájlrendszereket nem lát, nem tudja melyik szektor foglalt, melyik üres, melyikben van fájl, mappa, melyikben nincs.

#42137 King Unique: na, ez már más, hogy csak simán nem értesz egyet. Akkor ezt mond. Egyébként nem írogatok hosszúkat, alig pár sorral több, mint amit ti írtok.

(#42149) King Unique válasza Frawly (#42148) üzenetére


King Unique
titán

Akkor mondom azt, hogy nincs mivel egyetérteni, mert ez nemhogy Windowson, de tudtommal más desktop OS-eknél sem éppen így működik, illetve ott is szükségeltetik bizonyos szintű tájékozottság és hozzáértés a user részéről nem az OS ajánlja fel és csinálja meg helyette teljesen automatikusan, pont ezért nincs is miről beszélni az utóbbi kapcsán, ennyi. :))

(#42150) Frawly válasza King Unique (#42149) üzenetére


Frawly
veterán

MacOS-nél nem tudom hogy működik. Linuxokon vegyes, a fullos, felhasználóbarát disztrókon szokott lenni alaptelepítésben GParted, amit ugyan nem szeretek, mert lassú, bloat, néha elcseszi, amit csinál, de kezdőknek jól szokott jönni.

A gond itt nem is azzal van, hogy a Windows nem tolja a laikus user arcába a particionálást, hanem hogy az egész el van sunnyogva, a user csak azt látja, hogy nem látszik az SSD-je, és ebből nem arra következtetnek, hogy particionálni kéne, hanem hogy elromlott vagy a gép, vagy az SSD rossz. Még ha te meg a MS úgy gondoljátok, hogy laikus usernek nem kéne particionálgatni, valami figyelmeztetést, tájékoztatást akkor is kéne adni felé, hogy ha más nem hibaüzenetből, vagy valamiből merítve utána tudjon keresni a weben, meg tudjon kérni valami hozzáértőt.

Illetve több évtizedes tapasztalattal mondom, hogy a laikus usereket védjük meg önmaguk hülyeségétől és nézzük hülyének hozzáállás sose jött be. Ez egy teljesen rossz filozófia, eldönteni mindent a user helyett, mindent elzárni előle, amiről úgy döntenek okosok, hogy az nem kell neki meg veszélyes. Az a felhasználó, akinek a particionálás veszélyes fegyver a kezében, önmaga ellen, az úgyis össze fog gányolni valami bajt a gépen, nem lehet mindenben megvédeni saját magától, ez teljesen mission impossible. Ez utóbbi felhasználói réteg mindig a saját kárán tanul csak, vagy még azon sem, nem lehet őket megmenteni.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.