Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#41051) Laccoss válasza ddoki (#41050) üzenetére


Laccoss
addikt

Nyilván 1909.

Viszont rakhatsz fel alaplapi nvme drivert, ami nem biztos, hogy jól működik. Azért kérdeztem a Skynet258at, hogy nála mi látható.

(#41052) Balcsix


Balcsix
senior tag

Lehet hülye kérdés, de ha a rendszermeghajtó SSD-m az alaplap SATA3_1 portjára van kötve, és ha a SATA3_0 portra rakok egy tároló HDD-t, akkor lassabb lesz a boot?
Röviden annyi, hogy átrakjam a rendszermeghajtó SSD-t a 0-ás portra, és az 1-esre mehet a HDD, vagy felesleges cserélgetnem?

(#41053) Laccoss válasza Balcsix (#41052) üzenetére


Laccoss
addikt

Nem lesz lassabb.

(#41054) gya/352


gya/352
tag

Kedves hozzáértők!
Egy szakértő pillantást szeretnék kérni az alábbi Kingston SSD SMART adataira.
Ránézésre minden rendben van vele, vagy van valami látható probléma? A kérdés azért merült fel, mert bekapcsolt gép lefagyott (XP van rajta), a HDD LED folyamatosan világított, ki kellett húzni a konnektorból hogy újra tudjam indítani, aztán baromi lassan idult el, sokáig csak az XP logonál futkározott a csík (HDD LED virított folyamatosan), aztán lefutott a scandisk, fekete képernyő következett, aztán lassan felépült a felhasználói felület, de nemsokára újra lefagyott az egész (HDD LED megint csak folyamatosan világított). Kábeleket kihúztam a meghajtókból, majd vissza csak az SSD-be és elindult, most rendesen megy. Gyorsan csinálok még egy mentést, az ördög nem alszik alapon.

Eseménynaplóban az alábbiak látszanak:


[ Szerkesztve ]

(#41055) ricsip válasza gya/352 (#41054) üzenetére


ricsip
addikt

XP.... <szívemhez-kapok-szmájli>

-

(#41056) valakky válasza gya/352 (#41054) üzenetére


valakky
aktív tag

vmilyen garbage collection jellegű dolgot is tolj utána neki, ami direkt ssd-re való "töredezettségmentesítés", mert az xp kb semennyire nem alkalmas egy ssd normál kezelésére, időnként valamelyik célprogival, OO, perfectdisk és tsai érdemes rendet tenni rajta.

(#41057) gya/352 válasza valakky (#41056) üzenetére


gya/352
tag

fstrim-met szoktam live linux alól időnként.

ricsip: munkahelyi gép....ez van.

(#41058) Balcsix válasza Laccoss (#41053) üzenetére


Balcsix
senior tag

Rendben, akkor nem variálok.

(#41059) ricsip válasza gya/352 (#41057) üzenetére


ricsip
addikt

Naszóval, hogy valami hasznosat is mondjak:

sata adatkábelt, és a sata tápkábelt kellene megnézni, kontakthiba is okozhat ilyesmit

-

(#41060) Benhill


Benhill
senior tag

Sziasztok.

m.2 sata SSD-t vettem, amire a windows lesz telepítve.

MBR vagy GPT legyen telepítés előtt?

[ Szerkesztve ]

(#41061) #21346560 válasza Benhill (#41060) üzenetére


#21346560
törölt tag

Windows telepítéskor a windows mindent megcsinál neked úgy, hogy jó legyen!

(#41062) King Unique válasza Benhill (#41060) üzenetére


King Unique
titán

Lásd egy másik válaszban leírtakat. Vagyis nem, nem inicializáljuk, nem particionáljuk, nem formázzuk telepítés előtt a célmeghajtót, majd ráér a telepítésnél, meg megcsinálja a Windows telepítője. Meg azért is, mert egyesek jellemzően úgysem találják el a megfelelő sémát és nem tudnak tudatosan telepíteni, aztán ilyen és ehhez hasonló problémákba futnak bele. + Ha most másodlagos meghajtóként van csatlakoztatva egy másik gépen az SSD, akkor mielőtt még tárolóhelyként állítanád be, ne tedd, máskülönben gond lehet a telepítésnél (példa)!

(#41063) Benhill válasza King Unique (#41062) üzenetére


Benhill
senior tag

Végülis ugyanolyan méretű SSD-ről a Macrium Reflect nevű progival klónoztam a full szűz M.2-re. Lazán végigment, és a boot is megy m.2-ről.
Nem csináltam nagyon még ilyet, azt hittem hibázni fog meg fagyni stb. De nincs baja.

(Tudom hogy sebességük ugyanaz, de kell a sima SSD máshova.)

Köszi!
(nem tudom mi lett volna ha előtte formázom meg partícionálom, de megtudni már nem fogjuk)

[ Szerkesztve ]

(#41064) Doky586 válasza Benhill (#41063) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

[ellenőrzés]

[ Szerkesztve ]

(#41065) dark2


dark2
tag

Sziasztok!

Segítség kellene, vettem egy kisméretű, 32GB-os Transcend sata2 SSD-t, hogy átalakítóval majd retro gépbe dugjam, de egyelőre nincs sikerem vele.
Bocsánat, hosszú lesz, az eladóval történt levelezésemből másolom ki a dolgokat.

Első nekifutás:
BIOS látja. (A gépem még nem EFI vagy UEFI képes, pedig AM3+-os.)
Windows 10 alatt azt mondja a lemezkezelő, hogy inicializálni kellene, de se MBR se GPT formában nem tudja, azt írja I/O error.
Linux alatt a GPARTED szintén látja, partíciós táblát kéne tenni rá, de ott a kimeneti-bemeneti hibát írja.
USB külső házba tettem (notivinyó volt benne), nem jelenik meg háttértárként. Inicializálni ott sem tudom.

Második nekifutás:
Behoztam melóba, megkértem az infóst, segítsen életre lehelni. Egy UEFI-s lenovo gépbe tettük be, ott az általad leírt módon mentünk a win-es lemezkezelőbe, inicializálni szerette volna, de ha rányomtunk, hogy igen, eltűnt a kérdezőablak és semmi sem történt, maradt inicializálatlan...
Betűt nem lehet adni neki partíció híján, sem formázni.
Akkor vinyó nélkül, dvd-ről indítva egy hiren lemezt:
- a beleépített win10 lemezkezelője ugyanúgy nem tudta inicializálni
- a hiren-en van egy AOMEI, elindítottuk, a következő képeket készítettem a monitorról:
[kép] inicializáció és NTFS formázás
[kép] ugyanaz, csak FAT32-re
[kép] ugyanaz, EXT2-re - itt nem szándékozna neki betűjelet sem adni
[kép] inicializáció, formázatlan partíció létrehozása, betűjel nélkül
Továbbra sincs siker. Az AOMEI-vel lefuttattuk a lemezellenőrzést, úgy nézett ki, mint a HD tune-ban a merevlemez ellenőrzés, 5 perc alatt átment a blokkokon és nem talált hibás szektort, míg a hibaüzenetek többször is ezt írják, ha jól értettem.

Harmadik nekifutás:
Tovább próbálkoztam az otthoni gépemen.
- mint kiderült a chipsetbe épített sata vezérlő ide módban van - de továbbra sem jutottam előbbre, nem tudom inicializálni
- van egy ASMedia sata3 vezérlő is a lapomon, azt AHCI-ben próbáltam - itt sem sikerült
- a két külön próbához két külön, munkahelyi kábelt próbáltam, de sikertelenül
- mindegy, hogy windows (a saját lemezkezelője, a transcend szoftvere vagy AOMEI) illetve hogy linux (gparted, két külön verzió asszem, mert 2 ubuntu is van a gépen)
- kínomban már kerítettem egy másik usb-s notivinyó házat - szintén ugyanaz.
Az a teszt az AOMEI-ben lefut, nem talál hibás szektort.
Ez a fura nagyon - a bios felismeri, aomei, egyéb partícionáló látja, de a transcend szoftvere nem. [kép]
Egyik fülön sincs semmi értelmes, se állapotadatok, se sebesség, se firmware verzió.

Negyedik nekifutás:
Leszedtem az UBCD-t, lemezre írtam, indítottam róla és kipróbáltam ezt a Parted Magic dolgot.
- több féle secure erase funkció is működött, bár haszna nem volt
- felismerte a meghajtót, smart és firmware verzió adatokat adott meg róla
- valami teszt is lement
- inicializálni továbbra sem akarja
- formázni nem akarja gparteddel
- a file kezelőben ki lehet választani formázást, az ext4 pl. végigment, valami "inode"-okat keresgélt, írt össze vagy mi, de a végén volt valami üzenet és továbbra sincs partíciója
- ugyanezt próbáltam ext2-vel, annál is elkezdett ilyesmit, de nem akartam kivárni megint 40-45 percet...

Mi az ördögöt lehet még megpróbálni rajta, ami sikeresen inicializálná? Ha csak külső usb meghajtóként használható lenne, annak is örülnék.

(#41066) zizidor válasza dark2 (#41065) üzenetére


zizidor
senior tag

Szerintem hibás. Nem írtad hogy hol vetted, de kicseréltetni nem lehet? Kicsit olyan, mintha már írhatatlanná vált volna a tárterület. TBW értéket nem lehet előcsalni belőle? Használtan vetted?

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#41067) Doky586 válasza dark2 (#41065) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Olvasd el ezt: (#41062)
Egyébként egy HDS mit mond rá? Ha dögllött akkor annak vége.

(#41068) dark2 válasza zizidor (#41066) üzenetére


dark2
tag

Köszönöm a javaslatokat!
Használtan vettem, itt a hardveraprón, az eladó szerint keveset ment.
A kérdezett értékkel kapcsolatban ezek a képernyőképek ugrottak még be, hogy készítettem:
[kép]
[kép]
[kép]
Hátha ezeken van még használható információ.

Doky586: leghamarabb vasárnap leszek otthon, hogy megnézzem HDS-sel (igazából eszemben sem volt ez a program, mert otthoni körülmények közt linux a fő rendszerem, nem win). A hozzászólást átfutottam, megnézem a benne lévő linkeléseket is.

[ Szerkesztve ]

(#41069) dark2


dark2
tag

Lejárt közben a szerkeszthetőség sajnos.
A linkelt dolgok egy részét elolvastam, értem, de a win-re jellemző dolgok (pl. ez a tárolóhelyes leírás) nem állják meg a helyüket ubuntu alatt, illetve nem akartam win10-et telepíteni rá, de ha más nem lesz rápróbálok, mintha...

(#41070) King Unique válasza dark2 (#41065) üzenetére


King Unique
titán

Vettél használtan egy SSD-t, ami valójában ki tudja milyen állapotban volt, milyen, az eladó által nem közölt hibája van, ami a leírtak és az elvégzett tesztek alapján reális, mármint hogy alapból gond lehet az SSD-vel. Ha nem a fizikai csatlakozás rossz, nem lett beállítva a Windowsban pl. tárolóhelyként stb., akkor pláne. Ez esetben viszont nincs miről beszélni, ha még lehet, akkor vissza kell vinni az SSD-t, visszakérni a pénzt, aztán kész, ennyi. + Azért manapság nem olyan drága egy SSD újan se, pláne egy kisebb tárolókapacitású, vagyis nem feltétlen muszáj az egyes használt, ki tudja milyen elhallgatott hibával bíró modellekkel vesződni...

[ Szerkesztve ]

(#41071) zizidor válasza dark2 (#41068) üzenetére


zizidor
senior tag

"az eladó szerint keveset ment"

Hát, ez így elég megfoghatatlan. Kinek mennyi a kevés... Mivel elég kis kapacitású, a max TBW értéke sem lehet túl sok. Nem találtam róla konkrét információt, de 10-15 TB körül lehet. Annyit meg össze lehet hozni 2-3 év alatt is. :((

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#41072) Oby válasza Frawly (#41039) üzenetére


Oby
csendes tag

Köszönöm gyors válaszodat, de sajnos nem voltam a gép közelben. A következő képeket készítettem a beállítási lehetőségekről

(#41073) Oby válasza Oby (#41072) üzenetére


Oby
csendes tag

Bocs szerkeszteni kell, de gép nélkül telón már este nem megy.....

(#41074) Frawly válasza Oby (#41072) üzenetére


Frawly
veterán

Nem kell kép, elég, ha megírod az alaplap pontos típusát, megkeresem a neten a kézikönyvét, megnézem abban.

(#41075) gebro


gebro
aktív tag

Üdv.
Van egy régi netezős gép (Acer Aspire m5640/m3640, alaplap típusa mcp73pv) amibe egy ssd lett beszerelve és win 10 ment fel rá.

A gondom annyi lenne, hogy az AHCI módot nem tudtam beállítani a BIOS-ban mert ott inaktív formában RAID van beállítva, vagyis nem lehet mást választani helyette. Ha jól tudom akkor a RAID beállításnak is tudnia kell a TRIM-et illetve a gpt formátumot, legalábbis így olvastam.

A GPT telepítés nem ment csak az MBR. A HDS legújabb verziója azt írja, hogy az ssd hibátlan és a TRIM funkció pedig támogatott de inaktív, és a teljesítmény/kondíció pedig 80/100. Lehetőségként a lemezvezérlőt javasolja cserélni. Az eszközkezelőben pedig csak IDE módot látok.

Van esetleg a BIOS-ban valami beállítás amivel fel lehet oldani a RAID-et, vagy azon belül kell esetleg valamit állítani? Én nem találtam semmit, de ez nem is az erősségem. :B
A gépben 1 ssd van rendszernek és 1 merevlemez külön az adatoknak.

Van valakinek valami javaslata, hogy lehet ezt megoldani?

(#41076) Frawly válasza gebro (#41075) üzenetére


Frawly
veterán

Az SSDOK nevű alkalmazással nézz rá, hogy megy-e a TRIM. Elvileg RAID módban is kellene, hogy menjen, meg IDE módban is, érdemes RAID-ben hajtani.

GPT-t nem muszáj használni. Az csak az UEFI boothoz és a 2 TB-nál nagyobb meghajtók kezelésére kéne. Valószínű ez a régi laptop még nem támogatja a GPT-ről bootolást, meg az UEFI bootot sem, ezért nyugodtan használd helyette az MBR alapú hagyományos BIOS bootot. Ezt az UEFI preferálást csak újabb gépeknél szoktam ajánlani, ahol a bootidőn csökkenthet, sokfelé particionálásnál meg többféle OS multibootjánál segíthet, így ha a gép tudja, akkor javasolni szoktam a használatát, egyébként nem létfeltétel az SSD működése szempontjából, ugyanolyan jól működik MBR-rel is.

A HDS-re nem lehet adni, hogy mit ír, főleg, ha régi verzió. Inkább érdemes az SSDOK-ra hagyatkozni.

(#41077) Oby


Oby
csendes tag

Szia.
Az alaplap egy Gigabyte B365M DS3H.

(#41078) gebro válasza Frawly (#41076) üzenetére


gebro
aktív tag

Értem, köszi a választ.

Megnéztem SSDOK-kal de azt írja ki hogy az SSD nem szerepel az adatbázisban pedig a linkelt oldalon ott van a listában. Készítettem egy riport fájlt amit majd elküldök Fire/SOUL/CD-nek.

Köszi még egyszer a segítséget.

(#41079) Doky586 válasza gebro (#41078) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

nForce lapokat át kell állítani.

(#41080) Frawly válasza gebro (#41078) üzenetére


Frawly
veterán

Az nem baj, ha az SSD nem szerepel az adatbázisban. Attól még azt meg tudja állapítani a program, hogy a TRIM megy-e, milyen módban fut a SATA vezérlő, milyen driverrel hajtja az OS.

Az adatbázisnak csak a második oszlop utolsó néhány soránál van jelentősége, írásmennyiség, kondíció, stb.. De mi nem arra vagyunk most kíváncsiak.

(#41081) dark2 válasza King Unique (#41070) üzenetére


dark2
tag

Igen, igazad van alapvetően. Csak mint írtam, ilyen kis méretre van szükségem, mert a retro gépembe szántam volna egy átalakítóval. Hiába vennék egy 120GB-os meghajtót, ha a socket7 lap nem támogat 32GB-nál nagyobb merevlemezt/háttértárat. Hát majd mégis vinyó lesz benne, megnézem milyen kisebb van, aminek nem visít a csapágyazása...
A HDS amúgy a következőt mutatja:
[kép]
A TBW értéket nem írja, sőt az AIDA64 is N/A jelzést ad rá.
Ez kampec, de akkor hogy lehet, hogy a HDS szerint rendben van?
(Windows tárolóhelynek is próbáltam beállítani az egyik linkelt hozzászólást alapul véve, de nem sikerült, CRC hiba van ott is.)

(#41082) King Unique válasza dark2 (#41081) üzenetére


King Unique
titán

A HDS fel sem ismeri rendesen, ha a merevlemezeknél jellemző összes indulás/leállás számát mutatja... Meg itt az sem derült ki a levágott programablak alapján, hogy melyik verziójával lett nézve. Ha nem a legújabbal (stabil 5.61 | béta 5.61.5, akkor tessék azzal.

Egyébként meg pontosan (!) milyen Transcend SSD-ről és átalakítóról van szó, az átalakító jó egyáltalán, meg maga a fizikai csatlakozás és az adatkapcsolat? + Átalakító nélkül is fennáll a probléma? Ha (?) igen, akkor nincs miről beszélni, vissza kell vinni az SSD-t, visszakérni a pénzt, venni másikat, stb.

(#41083) Dragon3000 válasza King Unique (#41082) üzenetére


Dragon3000
veterán

Ott a kép tetején, hogy 5.61 pro-val nézte.

(#41084) Doky586 válasza dark2 (#41081) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nem tudok semmiféle hdd/ssd-t érintő limitációról 20 GB fölött egészen 128 (137) GB ig..

(#41085) zizidor


zizidor
senior tag

Hát igen, ezek az ismert limitek: LBA24: 8GiB, LBA32: 2 TiB, LBA48: 128 PiB.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#41086) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Aki esetleg érdekel: Silicon Power A55 belseje:

Számomra még a vezérlő is ismeretlen első körben:

2258 van rajta, de nem SM logó, lehet valami licensz? De inkább gyanakszok az egyszerű klón vezérlőre....

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41087) dark2


dark2
tag

Válaszként mindenkinek, aki segíteni próbál:
- a legutolsó stabil HDS volt használva, annak is a kipróbáló verziója (a kép fejlécén ott is van, mint írták; a kép többi része azért van levágva, mert nem volt rajta érdemi infó)
- SATA csatlakozáson dugtam rá az alaplapra és úgy nem boldogulok vele. Ha működre rendben, utána vennék hozzá átalakítót
- valóban, beírva nem volt, de az egyik képemen ott a pontos típusa, ami: ts32gssd25s-m
- limitáció tekintetében arra gondoltam, hogy a páciens egy öreg acorp ali lap, ami bármire is képes lehet, másrészt anno a 40GB-os HDD-ket 32-esnek kellett/lehetett jumperelni, voltak lapok, amik igényelték, de így 15-20 év távlatából már nem emlékszem

Egyébként pedig elfogadom a konklúziót, hogy ez a meghajtó elhalálozott.

[ Szerkesztve ]

(#41088) Frawly válasza zizidor (#41085) üzenetére


Frawly
veterán

Volt 504 MB-os, meg 1024 MB-os korlát, és néhány régi lapnak van valóban 32 gigás korlátja is. Ezekről itt lehet olvasni. Azt persze érteni kell, aki nem tudná miről van szó, hogy a socket7-es gépek már 25 évesek, tehát ilyen muzeális retró kategória, 486-P1-K5 szintje. Ezek egyébként anno ilyen On Track és hasonló BIOS extenderekkel lehetett feloldani ezt a korlátozást, amik beírták magukat az MBR-be, előbb ők indultak el, aztán hívták meg az OS-t.

Ezekbe a gépekbe amúgy sem érdemes 120 gigásnál nagyobb SSD-t tenni, de talán még a 64 gigás is elég, azokhoz a programokhoz, játékokhoz, amiket egy ilyen régi gép futtatni tud. Win9x-nek nincs gondja egészen 137 gigáig, az talán BIOS extender nélkül is látja, csak akkor úgy kell megoldani, hogy a Win9x legyen az első partíción, ami legyen 30 gigánál kisebb, a második partíció meg majd csak a rendszer betöltődése után lesz elérhető.

[ Szerkesztve ]

(#41089) #21346560 válasza #21346560 (#40850) üzenetére


#21346560
törölt tag

No, végre eljutottam oda, hogy végleges legyen a hűtés!
Legalábbis remélem...
Egy rossz Giga alaplap chipset hűtőjét itt-ott megfaragva (sarokköszörűvel főleg) kaptam az alább látható eredményt!
Pici pasztát kaptak az IC-k, aztán még figyelem milyen hűtést produkál.

(#41090) V60


V60
aktív tag

Sziasztok!

Adott egy Crucial BX500 2.5 240GB SATA3 SSD. 2 hónapos és 99%-ot ír ki. Ez normálisnak mondható? Illetve a Win10 alatt az ütemezett töredezettség mentesítés alatt bepipálva kell lennie ennek a meghajtónak?

Válaszokat előre is köszönöm. :R
Üdv Zola

A bugyi nem a legjobb dolog a világon de közel áll hozzá!!!

(#41091) Bodz válasza V60 (#41090) üzenetére


Bodz
nagyúr

Normális és igen. Utóbbi ssd-nél amúgy se a hagyományos értelemben vett töredezettségmentesítést takarja, csak a trim.

[ Szerkesztve ]

(#41092) V60 válasza Bodz (#41091) üzenetére


V60
aktív tag

Köszönöm.

A bugyi nem a legjobb dolog a világon de közel áll hozzá!!!

(#41093) Frawly


Frawly
veterán

Ezt jó is hogy felhozod. A Win10 legújabb, v2004-es verziójában (2020. májusi update) bugos a töredezettségmentesítési funkció, ezért szerintem megéri letiltani annak, aki nem használ rendszer-visszaállítást.

Ez egy némileg szándékosan bug, úgyhogy inkább feature-nek tekinthető. A MS is tudja, hogy az SSD-k nem igényelnek defragolást, de mégis azért defragolja őket, mert a rendszer-visszaállítás szektoronként menti az adatokat, és ha túl tördezett a fájlrendszer, akkor a szektornyilvántartás feldagad, emiatt egyfajta korlátba ütközik ez az implementáció. A MS ezt úgy védi ki, hogy szépen sorba rendezi a logikai (SSD vezérlője által emulált) szektorokban az adatokat, így a rendszer-visszaállítás nagyobb tartományokat tud mentei. Persze a hibát nem másik bugos feature-rel kéne elfedni, hanem inkább kijavítani.

Ezért ajánlott mindenkinek, aki nem akar a rendszer-visszaállításra támaszkodni, a windowsos defrag alkalmazás ablakának alján megváltoztatni a beállítást az SSD-re, hogy ne legyen rendszeres időközönként defrag. Ez régen nem volt szükséges, most már ezek szerint az. Ez csakis a Win10-et érinti, és abból is csak a legújabb, 2004-es verziót. A 1909-es és korábbi Win10-ek nem érintettek, meg a Win7-8 sem.

(#41094) King Unique válasza V60 (#41090) üzenetére


King Unique
titán

Igen, lásd az SSD kondíciója, tények és tévhitek cikkben leírtakat.

Hol ír olyat SSD-nél a W10 grafikus meghajtóoptimalizálója, hogy töredezettségmentesítés, ha lefuttatod, netán standard defrag történik? Sehol és nem! Max. jelenleg a 2004-es verzió érintett annyiban, amiről már ebben a topikban is volt szó. Ahol az az SSD specifikus spéci defrag eddig is lefutott állítólag havi 1x, csak most a 2004-es verziónál gyakrabban a bug miatt, ami vélhetően előbb-utóbb javítva lesz, lehet már a jövő heti patch kedden. Ha akarod, akkor opcionálisan és átmenetileg kikapcsolhatod a C-nél, de nem mintha okvetlenül kötelező lenne és akkora gondot okozna, pláne rövidebb távon, lásd más esetét.

(#41095) ricsip válasza King Unique (#41094) üzenetére


ricsip
addikt

Azt írták a cikkben, h. az ütemezett maintenance task az ténylegesen is defragol. Míg ha te kézzel mész a driver properties --> defrag alá, akkor neked már csak trim-et hajlandó megcsinálni. Viszont attól még a scheduled task-os maintenance az titokban tényleg defraggol. Csak hogy a bizonyítással/hibadetektálással szopjon az ember.

-

(#41096) King Unique válasza ricsip (#41095) üzenetére


King Unique
titán

Egyrészt Windows 8 óta SSD-knél a meghajtóoptimalizálás = TRIM futtatása, ütemezett formában és manuálisan végrehajtva egyaránt. Az egyes cikkekben mostanában említett SSD smart defrag + ban van futtatva állítólag havonta 1x. A 2004-es verziónál a bug miatt nem tárolódik el megfelelően az utolsó futtatás ideje, ezért futtatja szükség esetén mindkettőt gyakrabban a Windows az eddig megszokottnál, ennyi a gond.
Másrészt érdekes módon nem mintha eddig bárki is beszámolt volna az eddigi Windows 10-verzióknál, vagy éppen most a 2004-esnél arról, hogy a meghajtóoptimalizálás miatt állítólag tönkrement volna az SSD-je, vagy elérte, túllépte volna a TBW-t / tényleges íráslimitet - lásd az előbb linkelt példát is - , szóval ennyire kell ezt túlreagálni...

[ Szerkesztve ]

(#41097) Benhill válasza Doky586 (#41064) üzenetére


Benhill
senior tag

Szia, ezek az adatok a klónozás után:

1: UEFI: BIOS-mód Örökölt; Biztonságos rendszerindítás állapota Nem támogatott
2: AHCI: Név Szabványos SATA AHCI-vezérlő
3: ALIGN: egész szám jön ki
4: TRIM: megy
5: lemezkép rendben van
11: nincs gyorsindítás/se hibernálás menüpont, nem tudom se be, se ki kapcsolni
12: ezt én korábban már kikapcsoltam
13: lapozófájl van, rendszer kezeli

Ezek alapján a biztonságos rendszerindítás hogy nincs bekapcsolva, mik a hátrányi, valamint hogy kell bekapcsolni?
A gyorsinditás az ilyenkor ki vagy be van kapcsolva? Azt akkor kikapcsolnám.

Ezek után nyugodt szívvel merem kiszedni a másik SSD-t, amiről klónoztam...bízva abban hogy a WD m.2 nem hullik el.

(#41098) Doky586 válasza Benhill (#41097) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Hajaj. Zavart érzek az erőben. Akkor ez még a régi rendszered?

A régi lemezről csinálj fileba macriummal mentést link. Utána a régit ki kell venni és bootolás az M2-vel. Ha megy akkor csak egy probléma maradt. A rendszered jelenleg Örökölt (=legacy) módban van telepítve, ezt kéne (szerintem) uefi módra átállítani.
Ezt Így lehet megtenni admin parancssorban:

mbr2gpt /validate (ha itt semmi hiba)
mbr2gpt /convert /allowFullOS

Ha mégse sikerülne ott a fileba elmentett lemezkép ami visszaállítható.

Ezután ha minden ok, akkor a régi lemez törölhető, formázható, újrahasznosítható..

[ Szerkesztve ]

(#41099) ricsip válasza King Unique (#41096) üzenetére


ricsip
addikt

https://hup.hu/comment/2498029#comment-2498029

-

(#41100) King Unique válasza ricsip (#41099) üzenetére


King Unique
titán

Mese, pláne egy olyan hater fórumon, meg ott vsz egyéb oka lehetett...

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.