Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#41251) #21346560 válasza humilislupus (#41250) üzenetére


#21346560
törölt tag

Ritkán javítható egy SSD házilag...

(#41252) Frawly válasza #21346560 (#41251) üzenetére


Frawly
veterán

Olyannyira ritkán, hogy soha. Azt most ne vegyük javításnak, amit a kolléga írt pár oldallal fentebb, hogy téglásított SSD-n Linux alatt firmware-trükköt játszott el és életre keltette, ez olyan ritka, hogy a fehér holló hozzá képest valami gyakori jószág. Fizikailag meg egyáltalán nem javíthatók, semmi nem forrasztható, cserélhető rajta. Legalábbis úgy nem, hogy működjön. A gyártók se tudják javítani.

(#41253) Frawly válasza Czmorek (#41244) üzenetére


Frawly
veterán

Legújabb verziós HD Sentinellel is nézd meg, meg az SSDOK programmal. Ezek mit mutatnak a TRIM bekapcsoltságára.

(#41254) Trebron09 válasza Frawly (#41252) üzenetére


Trebron09
őstag

Nesze neked védjük a környezetet... :Y

- Kreatív módon kell áramvonalasítani a stagnáló koncepciót! -

(#41255) Graphics válasza Frawly (#41252) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

NAND megfelelő körülmények között cserélhető rajta, én úgy gondolom

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41256) Frawly válasza Graphics (#41255) üzenetére


Frawly
veterán

Lecserélheted, de mivel hozzá van párosítva a vezérlőhöz gyárilag, így a lecserélt NAND nem fog működni. Hidd el, nem véletlen, hogy ezeket a gyártók sem javítják, hanem kidobják a kukába.

(#41254) Trebron09: nem csak a környezet, de ez gazdaságilag is nagy pocsékolás, hogy valami minimális költségen javítható lenne, de direkt úgy gyártják le mindent odaforrasztva, odakódolva, hogy eldobható legyen. Sajnos a laptopok is ilyenek már, odaforrasztott RAM, odaforrasztott proci, odaforrasztott egyre több minden, ha elromlik, min. egész alaplapot kell cserélni, ami sokszor a teljes laptop újkori árával vetekszik, ergo nem éri meg, és dobják is kifelé. Szerintem is nagyon szomorú, de erre megy a technológia.

(#41257) Trebron09 válasza Trebron09 (#41248) üzenetére


Trebron09
őstag

Senki nem használ már 860 pro-t? :F

- Kreatív módon kell áramvonalasítani a stagnáló koncepciót! -

(#41258) Multibit válasza Trebron09 (#41257) üzenetére


Multibit
veterán

Már??? Én még 840 Pro-t használok :D

(#41259) Trebron09 válasza Multibit (#41258) üzenetére


Trebron09
őstag

Neked elérhetőek a Magician opciók?

- Kreatív módon kell áramvonalasítani a stagnáló koncepciót! -

(#41260) Multibit válasza Trebron09 (#41259) üzenetére


Multibit
veterán

Este bekapcsolom a lapost és megnézem. Persze először telepítek rá egy Magiciant :)

(#41261) zizidor


zizidor
senior tag

Ismertek olyan külső USB 3.x házat (SATA3 2,5") amiben a Windows az SSD-t SSD-nek látja, nem merevlemeznek?

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#41262) Graphics válasza zizidor (#41261) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Rocketek házikót vettem, SSD-nek látja, vagy hogy érted ezt? :)

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41263) zizidor válasza Graphics (#41262) üzenetére


zizidor
senior tag

Többfélét kipróbáltam már, de mindegyikben merevlemeznek gondolja a Windows.
Pl. optimalizálásnál trim helyett nekiáll átrendezni a fájlokat.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#41264) Bodz válasza zizidor (#41261) üzenetére


Bodz
nagyúr

Pl.

(#41265) zizidor válasza Bodz (#41264) üzenetére


zizidor
senior tag

Köszi, kipróbálom.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#41266) rene85


rene85
aktív tag

Sziasztok,
Van nekem egy adata sx8200pnp 1 terás m.2 ssd-m, aminek egy 500-as partícióját rendszermeghajtónak használtam, kb 2-3 hónapot gond nélkül. Egy hónapja kb elkezdett a gép folyamatosan kék halált produkálni (mindig más sys vagy dll file miatt), volt, amikor a win se bootolt be csak fekete képernyőnél megállt. A konfigban annyi változtatás volt kb ekkor, hogy a proci kapott új hűtést és a házba került még két ventillátor. Az adata nem mellékelt csavart az m.2 foglalathoz, az alaplaphoz sem volt, így egy kisebb csavarral és némi házi barkáccsal van vízszintesben rögzítve a meghajtó (a rögzítés nem mozog, stabilan tartja a meghajtót a helyén).
A memóriák jók (tesztelve), az alaplap is patent, pár hónapos.
Gondoltam windows telepítés a baj, nyomtam egy windows resetet (ami állítólag gyakorlatilag újratelepíti a windowst). Mire minden szoftver telepítésével újra megvoltam, újra elkezdődött a kék halálozás. Fogtam magam, újratelepítettem a wint ezúttal külső usb-ről egy samsung satás ssd-re (860 evo 500gb) és azóta semmi baja a gépnek. Egy furcsaság van, hogy a samsung magician azt írja a samsung ssd-re is és az adata-ra is, hogy "drive not supported".
Az adata ssd Minden írási /olvasási teszten végigmegy, crystaldisk, hddscan, stb, viszont a hard disk sentinel azt írja h performance 100%, health viszont 0%, failure predicted.
A win jogtiszta és minden szoftver is, amit használok. Mi lehet a baj az adata ssd-vel?

[ Szerkesztve ]

(#41267) Graphics válasza rene85 (#41266) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

HD Sentinel-ből a legeslegfrissebbet tedd fel, mert ha régebbi és nem ismeri a program, akkor bizony nem fog rendes adatokat szolgáltatni.

Az elhelyezés nem befolyásolja.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41268) rene85 válasza Graphics (#41267) üzenetére


rene85
aktív tag

A legfrissebb... Ez alap

(#41269) King Unique válasza zizidor (#41261) üzenetére


King Unique
titán

Ha a meghajtóoptimalizálásra célzol, akkor volt már erről szó itt korábban, + a saját esetednél is. Azaz olyan külső ház kell, aminél biztosan támogatott az UNMAP (TRIM) (önmagában az UASP nem elég, az csak a szükséges feltétel), vannak ilyenek pl. az AXAGON kínálatában.

[ Szerkesztve ]

(#41270) zizidor válasza King Unique (#41269) üzenetére


zizidor
senior tag

Igen, ez sajnos már nem mai probléma, ezért gondoltam, hogy ha esetleg tudtok javasolni konkrét típust aminél ez biztosan működik, akkor megelőzhetném az újabb pofáraesést.

Most van nálam kölcsön egy külső SSD, annál ez tökéletesen működik. Ez is UASP rendszerű, bár nem egy külső ház + SSD kombó, hanem gyárilag egy darab. :D
Ezt akarom leutánozni. Mármint a működését, csak külső házzal.

Ez a sok Axagon mind ilyen? Miből derül ez ki?
(A Silverstone ház épp azért volt melléfogás, mert annál nem működik, pedig M.2-es merevlemezt még nem láttam...)

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#41271) King Unique válasza zizidor (#41270) üzenetére


King Unique
titán

Hát mondjuk onnan, hogy azoknál maga a gyártó adja meg a támogatását, amit az előbb linkeltek, annál is oda van írva a jellemzőeknél (extra). Meg többen vettek már a fórumról ilyeneket és a tesztelés is működő állapotot mutatott.

(#41272) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Az előzőeken elgondolkodva én is megnéztem hogy megy-e a külső USB3 SSD-men a TRIM. Tehát NEM megy... :((
[kép] [kép]

Mivel nem akarom szétszedni a gépem (sem) ezért remélem működik a Garbage Collection, de szerintem ehhez 0x00 val kellene feltölteni a szabad helyet. De csak a szabad helyet.

Az Eraser, CCleaner jellegű progik ha jól látom random adattal töltik fel az üres helyet, ezért nem jók.
A MiniTool PartitionMagic ugyan fel tudná tölteni 0-val, de az törölné róla az adatokat is.

Van valami ami ki nullázná az USB lemezen a szabad helyet?

[ Szerkesztve ]

(#41273) Trebron09 válasza Doky586 (#41272) üzenetére


Trebron09
őstag

Mi ez amivel így meg lehet nézni a működését?

- Kreatív módon kell áramvonalasítani a stagnáló koncepciót! -

(#41274) ubyegon2 válasza Doky586 (#41272) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#41275) Doky586 válasza ubyegon2 (#41274) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha nem megy át az 'usb kábelen' a trim utasítás, akkor nem megy át. Bármilyen os alól és bármilyen módszerrel adom is ki.. :K
Még az adott wtg önmaga alatt sem tudot trim elni.

Trebron09: közvetlen a hsz előtt ott a King tesztelés linkje..

[ Szerkesztve ]

(#41276) ubyegon2 válasza Doky586 (#41275) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja hogy úgy! Akkor azt tényleg nem szabad erőltetni! :D Nekem egyszerű külső házak vannak, szerintem egyszer sikerül a TRIM, de nem emlékszem.

Most nekem sem akarja

fstrim: //media/ubyegon/f6kdfeaf-e613-4f17-87d5-d7f6fd31118f: the discard operation is not supported

Sajna a sok ...-k elvették a kedvem a kísérletezéstől, de ha beugrik vagy megtalálom a nyomai a dolognak, jelzem.

Tényleg kéne már az előbb említett Axagon ház nekem is, régóta nézegetem, ár/érték arányban a legjobbak.

[ Szerkesztve ]

(#41277) Doky586 válasza ubyegon2 (#41276) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nekem nem házban hanem egy ~1eFt -os (postával) kínai usb3-sata3 kábelem van erre, megis lepődtem volna ha működik.

De a lényeg hogy a Trim helyett a Garbage Collection hatékonyságának javítására keresek szabad hely kinullázó (törlő) eraser progit, de nem találok.. :U

(#41278) King Unique válasza Doky586 (#41272) üzenetére


King Unique
titán

Ha kellően hatékony az SSD-nél a Garbage Collection, akkor az úgy-ahogy kompenzálhatja USB-n a TRIM (UNMAP) hiányát. De az ideális nyilván USB-s használatnál is az, ha megfelelően működik az utóbbi.

A szabad terület standard törléséhez Windowson általánosan ott vannak a CCleaner, Eraser stb. programok (bővebben). Amúgy meg a Cipher, SDelete, azok 0-kkal (is) teleírják a szabad területet (bővebben).

Másik megoldás olyan USB-s adaptert, külső házat használni, amelynél biztosan működik az UNMAP és akkor nem téma ez. :))

[ Szerkesztve ]

(#41279) ubyegon2 válasza Doky586 (#41277) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem nem házban hanem egy ~1eFt -os (postával) kínai usb3-sata3 kábelem van erre, megis lepődtem volna ha működik.

Ja, az úgy tényleg karcsú, mondjuk nekem is másfél dolláros házban van, kínából, de ugyanez van itthon is fillérekért, némelyikre USB 2.0 van írva, némelyikre USB 3.0. A célnak megfelel, mivel a cél tartalék SSD, telepített belakott rendszerekkel. Ha cserélem a másikat, úgyis TRIM-eli magát.

(#41280) Multibit válasza Trebron09 (#41259) üzenetére


Multibit
veterán

Laposon (Dell Latitude E6430) itt figyel a Magician.
Tehát, milyen opciókról van szó? Mit nézzek meg?

(#41281) Multibit válasza Trebron09 (#41259) üzenetére


Multibit
veterán

Magician screenshotok:
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]
[link]

[ Szerkesztve ]

(#41282) Doky586 válasza King Unique (#41278) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

OK, menjünk sorban:

Eraser: teljesen alkalmatlan a nullázásra: (random adattal tölti tele)
alt="alt="alt="" title=""" title="alt="" title="""" title="alt="alt="" title=""" title="alt="" title=""""
CCleaner ugyan nem írja, [kép] de valószínű szintén random data.
Cipher: random data

Végül sikerült: sdelete tudja: [kép], igaz nálam kis kétség még maradt, mert bonyolítva van bitlockerrel is [kép], de a lényeg hogy sikerült találni ilyen progit. 1 percig az üres helyet írta, utána még 2 percig az MFT-t tisztítgatta (?) de végzett vele.

[ Szerkesztve ]

(#41283) King Unique válasza Doky586 (#41282) üzenetére


King Unique
titán

Ja, ha azt állítod be... :D Amúgy meg pl. a British HMG IS5 (Baseline) (1 pass) metódus pont 0-kkal ír tele, vagyis az Eraser is tudja.
A CCleaner esetében valóban nem egyértelmű, a hivatalos leírás sem részletezi.
A Cipher esetében van 0-kkal teleírás is az 1. fázisban (0x00), de a többinél, illetve a végén valóban random. Viszont az 1. után Ctrl + C billentyűkombinációval megszakítható a művelet és akkor nem futtatja le a többit.
Az SDelete a -z kapcsolóval 0-kkal írja tele a szabad területet, amit az előző válaszban linkelt leírás is említ.

[ Szerkesztve ]

(#41284) Doky586 válasza King Unique (#41283) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"a British HMG IS5 (Baseline) (1 pass) metódus pont 0-kkal ír tele, vagyis az Eraser is tudja"
Ezt mondhattad volna hamarabb is..

(#41285) tlac válasza Frawly (#41252) üzenetére


tlac
nagyúr

ez olyan ritka, hogy a fehér holló hozzá képest valami gyakori jószág

loool, csak most olvasom :DDD

(#41286) Trebron09 válasza Multibit (#41281) üzenetére


Trebron09
őstag

Ezer köszönet, nekem mindegyik inaktív.

Lehetséges hogy hamis 860 Pro-t vásároltam? Hamisították ezeket? :F

- Kreatív módon kell áramvonalasítani a stagnáló koncepciót! -

(#41287) Multibit válasza Trebron09 (#41286) üzenetére


Multibit
veterán

Nem egy OEM 860 Proval rendelkezel esetleg?

(#41288) Trebron09 válasza Multibit (#41287) üzenetére


Trebron09
őstag

Honnan lehet kideríteni?

- Kreatív módon kell áramvonalasítani a stagnáló koncepciót! -

(#41289) Laccoss válasza Trebron09 (#41288) üzenetére


Laccoss
addikt

Kinézetéből, szériaszámából...

(#41290) Trebron09 válasza Laccoss (#41289) üzenetére


Trebron09
őstag

Normál kinézetű, szériaszám: S42VNF0K210181M

- Kreatív módon kell áramvonalasítani a stagnáló koncepciót! -

(#41291) zizidor válasza Bodz (#41264) üzenetére


zizidor
senior tag

Hát tudjátok, az Axagon bekaphatja azt amire gondolok. Sikerült jól beválasztani, az EE25-XA6 helyett kaptam egy EE25-XA-t. Nem nagy különbség, csak éppen se USB3, se trim/unmap.
Igen, tudom, én vagyok a balek. Meg is érdemlem.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#41292) King Unique válasza zizidor (#41291) üzenetére


King Unique
titán

Mi jelent az, hogy helyett, EE25-XA6 helyett figyelmetlenségből EE25-XA-t rendeltél, vagy EE25-XA6-ot rendeltél és kaptál helyette EE25-XA-t? Ha az utóbbi, akkor honnan, reklamáció volt már, online rendelésnél 14 napos elállás, stb? Miért a gyártónak kellene? ;]

(#41293) ubyegon2 válasza zizidor (#41291) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az Axagon itteni listájában van 5 darab, ami neked jó lenne, mi a gond, hogy gyárt olyat is, ami nem jó neked? Van 4 darab USB 3.0, ami nem TRIM supportos, ezek szerint nem is ezt nézted be, hanem USB 2.0-t választottál? Az nem jó. :N

(#41294) MDMA


MDMA
tag

Sziasztok!

Nemrég (kb fél éve) raktam egy új ADATA 500Gb-os M.2-es SSD-t a gépbe, vadi új Win10 rendszer partíció került rá. Eddig minden simán ment, nagyon elégedett voltam a sebességgel meg minden, de egy ideje minden bootnál lefuttatja a lemezellenőrzést a C: meghajtóra. Át lehet persze ugrani, de érdekelne, hogy mi a baja. HD Sentinel-lel megnéztem, és a SMART csak annyit mondott (amit megértettem), hogy kevés a szabad hely. Azóta szabadítottam fel rajta, de még mindig állandóan ellenőrzi. Azt nem írja, hogy találna bármi hibát. Ha bemegyek lemez kezelőbe, ott azt írja, hogy kifogástalan... Mi lehet a gond?

Bocsköszi

(#41295) gya/352 válasza MDMA (#41294) üzenetére


gya/352
tag

Meg kellene nézni a eseménynaplóban hogy mit ír be ilyenkor a lemezellenőrzés eredményének.

(#41296) duo válasza Maelephant (#41223) üzenetére


duo
őstag

gariztattam végül a crucialt. jó fejek voltak mert mondtam hogy inkább, hagyományos ssdt vennék, és vettem egy 1Tb-os 860-evo-t és ráfizettem, valamennyit.

Egyre keményebb vagy Frisco! -Egyre...

(#41297) zizidor válasza King Unique (#41292) üzenetére


zizidor
senior tag

Hát persze hogy én bénáztam el. Az Axagon lapján megnéztem a paramétereket, stimmelt. Aztán megrendeltem a másikat, aminek majdnem pontosan az a típusa. Majdnem.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#41298) King Unique válasza zizidor (#41297) üzenetére


King Unique
titán

Ja, hát akkor nincs min csodálkozni, meg ez esetben nyilván nem a gyártó/bolt sara, hanem a vásárlóé, hogy nem nézte meg előtte jobban a pontos modellszámot. :B

(#41299) petakpa1 válasza Doky586 (#41282) üzenetére


petakpa1
őstag

Jól értem, hogy az sdelete -z x: parancs annyit fog csinálni, hogy az x: meghajtó szabad területét teljesen teleírja nullákkal, és ennek következtében, amikor Windows majd írni akar új adatokat a szabad területre, akkor ez gyorsabban fog megtörténni?
x: meghajtó értelemszerűen egy ssd, és a kérdés azért merül fel, mert egy ide csatolós ssd-ről van szó egy retró pc-ben, ami nem támogatja a trim-et.
Trim hiányára megoldás lenne, ha bizonyos periódusonként lefuttatnám a sdelete -z x: parancsot?
Ugye az garantált, hogy az x:-en lévő adatok nem törlődnek?

"... Feltalálom a hidegfúziót oszt reszeltek az amcsiknak...":)))

(#41300) Doky586 válasza petakpa1 (#41299) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Igen csak a szabad helyet törli: [kép] akárcsak a másik progi ezen beállítással: [kép]

De tudtommal a TRIM működik PATA csatolóval is ha az SSDOK és a trimcheck [link] is azt mutatja.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.