Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-11-09 14:16:34

LOGOUT.hu

Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51824) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Kedves Fórumozók!
Frissítettem az összefoglalót, valamint a topik neve is változott.
Remélem ezekkel a változásokkal itt több tapasztalat/eszme csere fog létrejönni, mivel kicsit szabadabb, lazább lehete ezentúl ez a topik.

Mindenkinek további jó fórumozást!

Hozzászólások

(#41601) Nestor16


Nestor16
senior tag

Crucial M500 240GB mSATA SSD - Crucial CT240M500SSD3
Firmware revision: MU05

Az üzemi/terhelés alatti hőfok soknak tűnik, de úgy olvasom, hogy főleg mSATA esetén "normális".




Üdv, Dávid

(#41602) varmi2 válasza Nestor16 (#41601) üzenetére


varmi2
nagyúr

A crucial mx500 nincs msata kivitelben. Csak m.2 sata, és 2,5" sata kivitelben.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#41603) Tim82 válasza varmi2 (#41602) üzenetére


Tim82
nagyúr

Szerencsére nem is MX500-ról írt.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#41604) varmi2 válasza Tim82 (#41603) üzenetére


varmi2
nagyúr

Tényleg :R :R :R :R

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#41605) Pyttawrx válasza Nestor16 (#41601) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Igen ezeknek igy jo, viszont én msatara is tettem thermal padet sokat javult hőfokilag. :)

(#41606) Nestor16 válasza Pyttawrx (#41605) üzenetére


Nestor16
senior tag

Olvastam róla, meg van is pár éve vett 10x10-es thermal padot, de azt csak simán rá kell helyezni? Alá, fölé mondjuk?

Üdv, Dávid

(#41607) tasiadam


tasiadam
veterán

Az ilyen thermal pades megoldasok femhazas zenbook eseteben vicces, mert anelkul is éget. Legalabbis bele sem merekgondolni, hogy milyen lenne az. Ux32vd-m volt ahol a heatpipe es a burkolat kozott volt par milli, es 95c vklt a cpu. Na azt a combomra raktam egyszer. Egyszer...

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#41608) lacko6 válasza Azie (#41599) üzenetére


lacko6
senior tag

Hogy intezted a garanciat?

(#41609) CsengődiGeri


CsengődiGeri
tag

Ezek szerint én túlzottan használom az SSD-met?

(#41610) Pyttawrx válasza tasiadam (#41607) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Pedig gyakorlatban hűti az ssd-t :R

(#41611) Maelephant válasza CsengődiGeri (#41609) üzenetére


Maelephant
aktív tag

Nem hinném. Nekem a rendszerként szolgáló 1 TB 860 Evo már 19 TBW-nél jár, pedig nem túl régi.

(#41612) Pyttawrx válasza CsengődiGeri (#41609) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Minden jónak tűnik

(#41613) Graphics válasza tasiadam (#41607) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Pedig hűt. Én egy 430 G4 probooknál tettem , és pont van egy vékony alu lemez felette a burkolaton. Nem is melegszik az m.2-es MX500 :)

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41614) modflow


modflow
veterán

Van egy ilyen SSD-m:
Silicon Power - P34A60 512GB - SP512GBP34A60M28

A Sentinel azt írja nagyon meleg:

Ahol megugrik, ott játszottam, csak játék van ezen a meghajtón, szóval az előtte lévő hőmérséklet az alap neki.

Tényleg nagyon magas ez a hőfok?
Tudnátok segíteni, milyen hűtőbordát vegyek rá?

[ Szerkesztve ]

(#41615) varmi2 válasza modflow (#41614) üzenetére


varmi2
nagyúr

Igen, ez már magas hőfok. Innen válassz egy szimpatikusat.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#41616) modflow válasza varmi2 (#41615) üzenetére


modflow
veterán

Köszi, [ezt] választottam.

(#41617) Pokesz007


Pokesz007
senior tag

Sziasztok
Keresőt használtam és megint előjött bennem ez SSD kímélése dolog pl firefox,edge átírányítása hdd-re.(Cache) Van ennek értelme a mai világban? Ha böngészek SSD-vel a böngésző által nem gyorsabb úgy,ha nem irányítom át a dolgokat ?
Láttam,hogy valaki a memóriába rakja a cachet. Jobb lenne úgy ?

️️Hardverapró Mindörökké️️

(#41618) Graphics válasza Pokesz007 (#41617) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Felesleges bűvészkedni. Használni kell.

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41619) Pyttawrx válasza Pokesz007 (#41617) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Felesleges.

(#41620) ubyegon2 válasza Pokesz007 (#41617) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Láttam,hogy valaki a memóriába rakja a cachet. Jobb lenne úgy ?

Annak annyi előnye lenne, hogy az SSD sebessége nyugdíjas vizicsiga a memória sebességéhez képest. Szóval aki RAM-ba irányítja a cache, nem az SSD kímélése miatt teszi. ;) Gondolom Windows alatt is pofonegyszerű ezt beállítani. Lehet, hogy a linkelt leírás is elég hozzá.

(külön elnézést kérek a szaki uraktól, hogy megint eltérően ítéltem meg a helyzetet) ;]

[ Szerkesztve ]

(#41621) jerry311 válasza Pokesz007 (#41617) üzenetére


jerry311
nagyúr

Egyik SSD-vel sem csináltam ilyet, egyik sem használódott el még, pedig vannak már öreg darabok.

(#41622) Pokesz007 válasza Graphics (#41618) üzenetére


Pokesz007
senior tag

Graphics
Szia. Igen végül is ,azért vette az ember,hogy minden gyors legyen :)

Pyttawrx
Szia. Mostanában egyre többen írják ezt, még angol fórumon is. Itt még nem kérdeztem.

ubyegon2
Szia. Meglesem köszi :)

jerry311
Szia. Akkor, lassan kezdek megnyugodni :)

Köszi Mindenkinek

️️Hardverapró Mindörökké️️

(#41623) tasiadam


tasiadam
veterán

https://www.tomshardware.com/news/icy-box-big-block-cooler-for-tiny-m2-2280-ssds-heatsink-heat-pipes-fan

na ez az nvme huto :DD :DD :DD

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#41624) Graphics válasza ubyegon2 (#41620) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Felesleges mellé a fröcsögés. Elég simán leírni.
Ne kezdd megint a hülyeséget

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41625) Pyttawrx válasza tasiadam (#41623) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Hát tuti lehűti. :D

(#41626) ubyegon2 válasza Graphics (#41624) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Fröcsögés? Én nem látok olyat abban a hsz-ben. Zárójelen megjegyzésem amiatt volt, hogy az ilyen hiszterizált megjegyzéseket elkerüljem, de ezek szerint nem sikerült.

(#41627) Graphics válasza ubyegon2 (#41626) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Felesleges :) sokszor elmondtad már. Nem kell minden egyes eltérő véleménynél. Köszi :)

[ Szerkesztve ]

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41628) Graphics


Graphics
Jómunkásember

Sziaszok!

Adott egy Corsair Nova 60GB-os SSD.

SF2141-es vezérlő, Micron chipek.

Gépre dugva nem reagál, világítanak a ledek rajta szétszedve.

Linux alatt is próbálkoztam vele, de semmi.

Ehhez a vezérlőhöz nem találtam semmi konkrétumot, hogyan lehetne életre kelteni.

Ha van tipp szívesen fogadom.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41629) Pyttawrx válasza Graphics (#41628) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Bios, vagy eszköz kezelő látja? Sem alaplapi sata kábelre téve sem usb-n keresztelül nincs semmi? Ezt jól megfogalmaztam, de még nem ért le a kávé :D

(#41630) Graphics válasza Pyttawrx (#41629) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Sehogy nem látja.

Volt USB-n, volt SATA-n, de semmi.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41631) Pyttawrx válasza Graphics (#41630) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Eddig ment?

(#41632) Graphics válasza Pyttawrx (#41631) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Kolléga hozta el nekem még régebben, azóta nálam a polcon hevert, csak múltkor volt egy Sandforce-os megoldás, de az SF2181-es.

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41633) Pyttawrx válasza Graphics (#41632) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Hirtelen nincs ötletem, szerintem kuka. Nem is éri meg vele foglalkozni :)

(#41634) Graphics válasza Pyttawrx (#41633) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Majd még nézegetem az összeköthető pontokat :D

Kis irodai gépbe akartam 32GB-os helyett, de lehet rendelek valami durvaságot megint aliról :D

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41635) Pyttawrx válasza Graphics (#41634) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Igen pont erre gondoltam, hogy te jó áron tudsz rendelni ilyen kicsit. :)

(#41636) Frawly válasza CsengődiGeri (#41609) üzenetére


Frawly
veterán

Egyáltalán nem használod túl. 1-2 év alatt a 10-11 TB írás nem sok. Kb. teljesen átlagos felhasználási írásütem. Ezzel az ütemmel még egy leggyopárabb planár TLC-s Kingston A400-nak is csak még újabb 5-6 év múlva érnéd el a garilimitjét. De neked nem A400-ad van, hanem MP500-ad, amiről a gyártó oldalán azt találom, hogy még MLC-s drive és még garilimit nélküli, ilyen átlagos felhasználással az életben nem írod szét, még 15 év múlva se, pedig addigra már semmit nem fog érni, teljesen elavul. Nem kell egyáltalán kímélni, meg hókuszpókusz beállításokat eszközölni, használd ahogy van, írd rá, amit rá kell írnod, használd.

(#41637) Ubul86


Ubul86
őstag

sziasztok
valószínűleg örök téma, de azért megkérdezem (újra), hátha nagyon rég volt téma :)
mi a helyzet ssd partícionálásával? most van nálam egy laptop, épp nézem, hogy két partíció is van létrehozva neki (linuxnak és windowsnak), és régebben úgy olvastam hogy nem szabad particionálni, max 1 partíció lehet (bár ez ellent mond annak, hogy a windows alapból hoz létre partíciót min. 1-et plusz ahová tesszük)

(#41638) varmi2 válasza Ubul86 (#41637) üzenetére


varmi2
nagyúr

Lehet partícionálni ahányfelé akarod. Reégen azért volt ez mondva, mert akkor alapból kicsi tárhelyü ssd-k voltak, és ha azt még meg felezed, akkor nem marad hely semminek. De ugye mára ez enm gond fél meg egy tera a kapacitás, és annyifelé osztod, ahányfelé szeretnéd.

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#41639) Ubul86 válasza varmi2 (#41638) üzenetére


Ubul86
őstag

igen, az mondjuk jogos, de hát ennyi erővel hdd-nél is volt ilyen, hogy kisebb volt :D

(#41640) Graphics válasza Ubul86 (#41639) üzenetére


Graphics
Jómunkásember

Nem ez a legfőbb indok, hanem az, hogy az SSD-nél érdemes valamennyit szabadon hagyni. :)

EAGET 1TB SSD review - https://logout.hu/bejegyzes/graphics/eaget_s600_1tb-os_ssd_aliexpressrol_kihagyhatatlan.html

(#41641) CsengődiGeri válasza Frawly (#41636) üzenetére


CsengődiGeri
tag

Köszönöm szépen a kimerítő és részletes választ. Ennyire pontosan még senki sem igazított el a meghajtómmal kapcsolatban. Mindenkinek felhívom a figyelmét a szakmai hozzáértésedre és az emberi tulajdonságodra miszerint önzetlenül segítesz az olyan lúzereknek mint amilyen én vagyok.

(#41642) Frawly válasza CsengődiGeri (#41641) üzenetére


Frawly
veterán

Á, ne legyél magadhoz ilyen szigorú. Ezek az SSD-k mindenkinek ilyen misztikum kategória, amíg nem lesz velük tapasztalata. Sok ember, míg nincs neki, még újdonságnak hat számára, meg nem bízik benne, meg régi, elavult cikkeket olvas róla a neten, amiben még olyan hülyeségeket írtak, hogy kímélni kell, meg mindenféle fekete mágiás beállításokkal trükközni. Nézd meg, kettővel alattad a kollégát is félrevezették még olyan régi cikkek, hogy nem szabad particionálni, holott ez sose volt igaz.

Igazából az SSD-k csak spéci formátumú belső pendrive-ok, amik nem ilyen külső megoldások USB-csatolófelülettel, és lehet őket nyugodtan úgy használni, mintha HDD-k lennének. Ez most persze durva leegyszerűsítés, de lényegében erről van szó.

Arra kell csak figyelni, hogy a TRIM lehetőleg menjen, ha támogatva van, meg néha rá kell nézni az írásszámlálóra, hogy ha valami bugos program írási kergekórt kap a háttérben, szét ne írja az SSD-t, ezek a bugos alkalmazások ugyanis néhány nap alatt több terát is fel tudnak írni, de ritkán fut ebbe bele az ember. Esetleg ha gyorsabb NVMe, akkor azért is megéri ránézni, főleg az első napokban, hogy ne ilyen 71-100 fokon forrjon rajta a vezérlő, és időben derüljön ki, hogy hűtés kell rá.

Plusz amire még figyelni kell, hogy modern OS-sel, vagy modern particionálóprogrammal legyen particionálva, amik 1024K-s eltolást vesznek figyelembe, és nem szabad XP-vel, Win9x-szel, DOS-sal, muzeális Linuxszal particionálni, mert azok még a hagyományos 63 szektor/cilinder eltolással particionáltak még. Illetve nem kell neki defrag, de azt modern OS-ek nem is erőltetik rajta, automatikusan kikapcsolják, vagy TRIM-et futtatnak rajta defrag helyett. Minden másban lehet úgy használni, mintha HDD lenne.

(#41643) zizidor válasza Frawly (#41642) üzenetére


zizidor
senior tag

Érdekes, hogy a pendrive-ok és memóriakártyák esetén nem kezd el senki parázni, hogy jaj, nehogy túl sokat írjak rá mert tönkremegy, pedig azok is NAND-flash technológiára épülnek, és még külön vezérlő sincs a wear leveling érdekében. Csak ott nem mondták el, hogy ez a helyzet.

[ Szerkesztve ]

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#41644) Frawly válasza zizidor (#41643) üzenetére


Frawly
veterán

Azért, mert olcsók. Egyébként meg igen, azokon nincs wear levelinget végrehajtó vezérlő sem, ezért kb. 2 nagyságrenddel kevesebb írást is bírnak. Meg általában a NAND is lassabb rajtuk, hiszen egy USB interface-hez egészen a legutóbbi időkig nem kellett túl nagy sebességet tudni.

(#41645) MaCS_70 válasza Frawly (#41644) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ez csak részben igaz. A pendrive-okon általában van Wear Levelling, bár általában csak aktív.

Jó pár éve végigkövettem egy levelezést, amelyben a felhasználó a Corsairnél érdeklődött egy bizonyos pendrive-juk WL-je felől. A cég hozzáállása megdöbbentő volt: a hitetlenkedés miatt többször is kifejtették, hogy nem lehet tudni, hogy az egyes szériákba milyen kontroller kerül, tehát egy adott típuson belül semmi sem különbözteti meg az aktív és a passzív megoldást -- de ez nem gond, hiszen úgyis élettartam-garanciát vállalnak, úgyhogy nyugi, ha elromlik, majd cserélik! :W

Akkoriban ez számomra is fontos kérdés volt, úgyhogy próbáltam a nagyobb gyártóknál utánanézni, és arra a következtetésre jutottam, hogy néha-néha felbukkan egy-egy dokumentáltan passzív Wear Levellinges típus, de csak az aktív az általános.

Aztán lehet, hogy azóta az is kikopott, bár okát nem látnám.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#41646) UberMutant válasza zizidor (#41643) üzenetére


UberMutant
őstag

ha bekukkantasz egy raspberry pi topikba, ott olvashatsz ilyen parát. sok kártya elhullik a használat miatt és ennek elkerülésére mindenféle trükköket alkalmazak. vagy külső ssd-t használnak.

(#41647) MaxxDamage


MaxxDamage
félisten
LOGOUT blog

Végül a WD Blue M.2 Sata mellett döntöttem és remélem nem fogom megbánni. :D
Pénteken érkezik (fizetve) és majd megírom a véleményem róla. :R

◄►Clevo® X170SM-G "DTR" Laptop *i9-10900K @ 5GHz (AIO Water System)*4x16GB=64GB 3200MHz CL20 RAM*RTX 2080 Super 8GB MXM 200W+ *4x2TB=8TB M2 SSD -_- LG® V30+ ThinQ DS 4/128GB "Blue"►Samsung® S20 Ultra 5G◄SM E80 3.5mm Jack►"Szép, a kinek esze nincs, de még szebb, a kinek van."◄►

(#41648) Frawly válasza MaCS_70 (#41645) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, technikailag így pontos, mert a pendrive-on is van egy passzív vezérlő, némi wear leveling is történik randomizált írással, de nem olyan pakolgatós, hatékony, aktív wear leveling, amit egy aktív vezérlő csinál egy SSD-n. Kb. össze se lehet hasonlítani a kettőt. Emiatt egy átlag pendrive kb. 100-ad annyi írást bír, mint egy átlag SSD.

Abban is igazad van, hogy vannak már olyan USB-s pendrive-ok, amik lényegében SSD-k, csak pendrive-nak vannak álcázva, pl. SanDisk Extreme SSD-ből van USB-s pendrive formátumú. Na, azon aktív vezérlő van, csak kinézetre olyan az egész, mintha pendrive lenne. Nyilván pendrive kitételen nem ilyenre gondoltam, mert ez inkább csak kivétel, mint fő szabály.

(#41646) UberMutant: igen, ez pont azért van, amit írok. Hogy SD kártyákon, meg pendrive-on nincs rendes, értsd: aktív wear leveling, emiatt nagyságrendekkel kevesebb írást bírnak, és OS-t futtatva rajta elég hamar ki szoktak fingani. Mivel ezek eleve nem OS-re futtatására lettek kitalálva.

(#41649) MaCS_70 válasza Frawly (#41648) üzenetére


MaCS_70
félisten

Bocsi, pontosítsunk! Tudom, hogy Te tisztában vagy vele, de a többiek nem biztos, hogy mindnyájan...

Tehát a gond pont az, hogy a pendrive-ok általában éppen aktív Wear Levellinget használnak. Ez azt jelenti, hogy a felírt, tehát aktívan változó adatokat próbálják elosztani a cellák között.

Ami viszont üdvös lenne, és ez a valódi Wear Levelling, az pont a passzív, ami a passzív, nem változó adatokat is pakolgatja.

Az intuitív logika ugye azt diktálná, hogy ami aktív, az jobb, mit ami passzív. Na, ez itt faramuci módon megfordul, mert a jelző nem a megoldásra, hanem az eljárás alá vont adatok milyenségére vonatkozik.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#41650) Frawly válasza MaCS_70 (#41649) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor ugyanarról beszélünk. Csak amit én aktívnak nevezek, azt te passzívnak és fordítva. Én azért hívom aktívnak a jobbik wear levelinget, mert a vezérlő a már fent lévő adatokat is újraaktivizálja, átrakja máshová.

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  SSD kibeszélő (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.