Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2801) fo_di válasza instantwater (#2800) üzenetére


fo_di
őstag

mindkettőnél az összes költséget kiszámolva kb 13k körül jön ki (néhány száz ft különbséggel)
ahogy fentebb is írtam, az fdh.hut megprbálhatod esetleg

de cibezz csomagról mit találtam: Díjmentes CIB Internetkártyát igényelhetsz, amellyel biztonságosan tudsz CD-t, könyvet, repülőjegyet vagy bármi mást vásárolni a neten!

farnell aktuális ár: 35.13 gbp (3 hét lead time)
rs aktuális ár: 30.87 gbp (11 hét lead time)

[ Szerkesztve ]

(#2802) azbest válasza instantwater (#2800) üzenetére


azbest
félisten

Na megérkeztünk: [link]
"Díjmentes CIB Internetkártyát igényelhetsz, amellyel biztonságosan tudsz CD-t, könyvet, repülőjegyet vagy bármi mást vásárolni a neten! ".

Kapsz egy műanyag kártyát (nincs chip vagy mágnescsík), ami csak netes fizetésre való és egy külön számla is fog tartozni hozzá, ahová a netbankkal tudsz áttenni pénzt, ha költeni akarsz. Nekem is ilyen netkártyám van, erre van bekötve a paypalom is, többszörös biztosíték, hogy nem tudnak lenyúlni.

Ha majd nagy leszel, akkor pedig az online számlacsomagot nézd meg.

(#2803) instantwater válasza azbest (#2802) üzenetére


instantwater
addikt

21 vagyok. :D De még használhatom a CIBEZZt
Na, most is tanultam újat, holnap megyek is a CIB be trallalaaa :)
Ezer éve nem néztem a bank oldalát :)

fo_di:
Közben már megnéztem a 31/35 GBP s árat.
Valóban 12-3 ra jön ki.

[ Szerkesztve ]

(#2804) instantwater


instantwater
addikt

Amúgy torrent/fájlszervernek használja valaki?

(#2805) fo_di válasza instantwater (#2804) üzenetére


fo_di
őstag

korábban mintha lett volna róla szó itt (de nem rémlik pontosan)
mármint konkrét tapasztalatokról

[ Szerkesztve ]

(#2806) tomzi1 válasza instantwater (#2804) üzenetére


tomzi1
tag

Szerintem én írtam már, de leírom akkor megint :)
Ext4 vinyoval használom, mert ntfs-sel nagyon lassú. Most már kb tudja azt a letöltési sebességet, mint amit a netem, ez 3MB/s-et jelent, de ilyenkor maxon a proci terhelés. Windows-os elérés samban keresztül kb. 7-8MB/s.

(#2807) Csarlee


Csarlee
tag

Van egy eladó málnám, ha érdekel valakit! Farnelltől rendeltem és van hozzá egy ModMyPi-os ház is... PÜ-ben lehet érdeklődni.

(#2808) Csarlee válasza Csarlee (#2807) üzenetére


Csarlee
tag

Köszönöm az érdeklődést, elkelt.

(#2809) GyéBen


GyéBen
tag

Folyamatban van a Raspbian-hoz mellékelt konfigurációs program, a raspi-config fordítása, de tesztelőkre lenne szükségem.

A béta verziót ezen parancsok kiadásával lehet tesztelni:
sudo apt-get install git
git clone git://github.com/gyeben/raspi-config.git
msgfmt -o /usr/share/locale/hu/LC_messages/raspi-config.mo raspi-config/po/hu.po

(#2810) fo_di


fo_di
őstag

dom információi a hardveres dts-dekóder licenc ügyében:
- Important question for developers Rpi. DTS/AC3 hardware decoding is possible in Rpi??.
- Yes it is. All ready to go for omxplayer and xbmc. Unfortunately DTS requires compliance testing before we can licence it. We're investigating that.

-GPU decoding DTS is more faster than ARM decoding??. Maybe better optimization ARM decoding will be enough to playing smooth 1080p DTS 5.1 movies on TV without external DTS receiver.
- I'm sure that's possible. But it is not a trivial job, and I haven't seen any volunteering.

(#2811) isila


isila
csendes tag

Sziasztok!

Rendeltem én is egy Raspberry Pi-t. Múlt héten jött az email,hogy feladták,de még nem ért ide.Meddig várjak ,míg reklamálok?Reklamálhatok egyáltalán?

(#2812) maláj válasza isila (#2811) üzenetére


maláj
őstag

attól függ honnan rendelted ...

(#2813) isila válasza maláj (#2812) üzenetére


isila
csendes tag

Farnell,még múlthét kedden adták fel.

(#2814) wassermann válasza isila (#2813) üzenetére


wassermann
Topikgazda

- Defektet kapott volna a repülő? Nem lehet, hogy picit kamuznak a feladási idővel...

(#2815) maláj válasza isila (#2813) üzenetére


maláj
őstag

akkor még 2 hetet tuti vársz ;]

(#2816) isila válasza wassermann (#2814) üzenetére


isila
csendes tag

Az lehet.Köszönöm.Várok türelemmel.

(#2817) fo_di válasza isila (#2816) üzenetére


fo_di
őstag

farnell hagyományos postával küldi (nem is elsőbbséggel), itteni tapasztalat a 2 hét
a postaládádba ha belefér, a postás be fogja tuszkolni (borítékban küldik), mert aláírni sem kell

(#2818) ladoba


ladoba
csendes tag

Sziasztok!

Van egy eladó málna.

(#2819) baani59


baani59
aktív tag

Elmúlt a nyár, de megérkeztek a kínai hardverek - aktív USB hub, HDMI -> VGA átalakító.
A képen az RPi(hajtogatós házban) az aktív hub egy portjáról táplálva, a monitort a VGA bemenetén hajtja meg.

Samsung Galaxy S23 (Android 14) - Pocketbook Inkpad 4 - Samsung Galaxy Watch 4

(#2820) azbest válasza baani59 (#2819) üzenetére


azbest
félisten

faja, ilyesmi hdmi-vga átalakítót várok én is :R

(#2821) azbest válasza azbest (#2820) üzenetére


azbest
félisten

Úgy tapasztalom ez a hdmi-vga átalakító a hdmi_group=1 (CEA) felbontásokat kezeli. Ez egyébként nem feltétlen baj - főleg ilyen olcsón - csak például az 1280*800-as monitoromat nem tudom beállítani rajta. Most 1280x720-ban (hdmi-mode=4) használom, csak így a képarány kicsit nyújtott mert a butus monitorom széthúzza mindenképp. Persze még nézem az elinux config.txt paraméterezést, hátha találok erre is valamit :)

#2822) tamas1985 : tettem be linket, ránézésre nekem is olyan van - 12 dolcsiért.

[ Szerkesztve ]

(#2822) tamas1985 válasza baani59 (#2819) üzenetére


tamas1985
aktív tag

A HDMI vga átalakítót belinkelhetnéd, hogy honnét van, köszi

(#2823) tamas1985


tamas1985
aktív tag

megtaláltam még annyi hogy kell e hozzá külön táp?

(#2824) instantwater válasza baani59 (#2819) üzenetére


instantwater
addikt

Ez az aktív USB HUB gondolom saját tápos.
Milyen kulcsszóval keresed az ebayen? Mert active usb hubra kiadja a simákat is.
Köszi

(#2825) instantwater válasza baani59 (#2819) üzenetére


instantwater
addikt

Ahogy látom valami ilyened van.
De ennek nincs külön tápja.

(#2826) fo_di válasza instantwater (#2825) üzenetére


fo_di
őstag

ennek van tápja, de korábban már kibeszéltük ezt a típust: a tápja kicsi (nem tud annyit, amennyi rá van írva) és mivel egy diódát kihagytak belőle (hogy spóroljanak 30 fillért), így a gép felé az elvileg csak adatátvitelre szolgáló éren visszatáplálja az áram egy részét (amit mondjuk a rev1 lapokon az usb polyfuse megfog, de a rev2 lapokon már nem)
a legtöbb kínai ugyanezekben szenved (a 7portosak biztosan ugyanazok, még akkor is, ha más dobozban vannak)

(#2827) azbest válasza azbest (#2821) üzenetére


azbest
félisten

visszaszívom: az átalakító mindenféle felbontást kezel, úgy tűnik a pi válogatós az aktuális szoftverrel, amivel használom. Rádugtam notimra dvi->hdmi->vga átalakítóval és úgy kezelte a kütyü az 1280x800-at is.

(#2828) azbest válasza azbest (#2827) üzenetére


azbest
félisten

megnéztem mi van a hdmi-vga átalakítóban:

[ Szerkesztve ]

(#2829) baani59 válasza azbest (#2828) üzenetére


baani59
aktív tag

Hasznos infó. Köszi.

Ezek szerin egy passzív VGA-YPrPb átalakítóval néhány régebbi HDMI nélküli tévét is meg lehet vele hajtani.

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy S23 (Android 14) - Pocketbook Inkpad 4 - Samsung Galaxy Watch 4

(#2830) azbest válasza baani59 (#2829) üzenetére


azbest
félisten

Ez nem paszív, átalakítást végez. A hdmi-ről veszi az áramot. Pont emiatt nem is biztos, hogy minden készülékkel működik. A raspi fórumon írják, hogy akár a pi D1-es diódája el is füstölhet a magasabb energiaigény miatt. (A hirdetésben táp bemenetet is írtak, sajnos nincsen rajta)

A sima kábel, amit rendszeresen kérdeznek itt a fórumon az passzív (és mivel nem csinál semmit, ezért nem is működik).

[ Szerkesztve ]

(#2831) azbest válasza azbest (#2830) üzenetére


azbest
félisten

A raspi fórumon itt ír valaki arról, hogy kijött a füst a diódából: [link].
Viszont ez úgy hangzik, mintha zárlatos átalakítója / kábele lett volna, mert bekapcsoláskor már füstölt.

(#2832) wassermann válasza azbest (#2830) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Van a HDMI-DSUB átalakítón sztereo kimenet is? - a blokk-vázlat szerint a hangot is kicsomagolja.

(#2833) azbest válasza wassermann (#2832) üzenetére


azbest
félisten

Ezen a változaton nincsen, de ebay-en volt hangkimenetes is. Egyébként nem hülyeség az a változat, mert nagyon zajos a pi analóg kimenete.

Viszont ahogy olvasom a d1 diódát jó eséllyel kisütheti, mert jóval 50mA felett fogyaszt. Rá kéne hekkelni külső tápot (usb madzag), amit gyárilag nem tettek :((
Valaki betett képet egy másik fajta hátuljáról, az tán 400mA-t evett. A D1 meg max 200-ig nem füstöl. Nameg az idióta 700mA korlát a pi tápbemeneténél.... [link]

[ Szerkesztve ]

(#2834) baani59 válasza azbest (#2830) üzenetére


baani59
aktív tag

Tudom, hogy ez nem passzív átalakítást végez. :K

A gyártói adatlapon, amit belinkeltél, az szerepel, hogy az LT8511A-M az egy
DVI/HDMI-VGA/YPrPb konverter. A blokkvázlaton a kimenetek R/Pb - G/Y - B/Pr - ide gondoltam a passzív átalakítót. DSUB VGA - RCA YPbPr

Samsung Galaxy S23 (Android 14) - Pocketbook Inkpad 4 - Samsung Galaxy Watch 4

(#2835) azbest válasza baani59 (#2834) üzenetére


azbest
félisten

jaaa így már értem :)

hmm, közben rájöttem miért kapcsolgatott le a monitor az átalakítóval. A hub "2A" tápjáról hajtva pi+hub+pemdrive, ir vevő, hdmi-vga: leesett majd 3 voltra a fesz :(( vennem kell egy tisztességes tápot... most 1A teló töltőről 4.3V Alapból 4.6-ra esik csak ha a pi megy.

(#2836) azbest válasza azbest (#2835) üzenetére


azbest
félisten

bocs a spamért, tévedtem: az usb kábelen esik 1 voltot a fesz, amivel a pi tápbemenetet és a hub-ot összekötöttem :B Rendes nokia kábellel 4.6V -ot mérek a pi tp1 és tp2 közt.

(#2837) azbest válasza azbest (#2836) üzenetére


azbest
félisten

újabb tapasztalat: az egyik usb táp kábellel 4.7V stabilan a pi-n a fesz. Ezzel megszűnt az analóg hangkimenet lejátszás közbeni nagyon durva folyamatos zaja . Tehát, ha azt tapasztaljátok, hogy folyamatosan serceg, recseg ropog az analóg hangkimenet, akkor az alacsony feszültség lehet az oka. Most sem olyan tökéletes, mint hdmi-n át, de javult.
na, most elcsendesedek és máskor előbb tapasztalok, aztán írogatok :)

[ Szerkesztve ]

(#2838) baani59 válasza azbest (#2837) üzenetére


baani59
aktív tag

Én már kezdek besokalni a pi és perifériáinak a táp problémáitól.

Itt nálam van:
- aktív USB hub
- külső HDD
- maga a pi
Ez 3 adapter.

Van egy 3A-es Phoenix Contatc tápom, azt összehozom egy USB táp elosztóval.

Samsung Galaxy S23 (Android 14) - Pocketbook Inkpad 4 - Samsung Galaxy Watch 4

(#2839) azbest válasza baani59 (#2838) üzenetére


azbest
félisten

"ügyesen" megtervezték. Az újabb hardver revizíónál már levettek pár kellemetlenkedő limitációt (polifuse az usb felől). A kommentelők alapján a hdmi specifikációnak sem teljesen felel meg, mert a hdmi kábel zárlata sérülést okozhat benne.
Igazából azt nem értem, hogy mire ez a nagy limitálgatás, de legalább öntudatosan megmagyarázzák, hogy direkt lett ilyen és ez jó ;]

(#2840) instantwater


instantwater
addikt

Tehát akkor gyakorlatilag csak valami nevesebb aktív hubbal jó a PI?
Mondjuk Belkin vagy hasonló?

(#2841) wassermann válasza azbest (#2839) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Egy autós ujságíró barátom mondta egyszer: ha piacra kerül egy tiszta új autó típus, csak kilenc hónap múlva érdemes belőle venni, mert ennyi idő kell ahhoz, hogy a rejtett konstrukciós hibák előjöjjenek és a gyár gyorsan kijavítsa őket... : )

(#2842) azbest válasza wassermann (#2841) üzenetére


azbest
félisten

Nemrég a kollégáknak bemutattam* a raspi-t és betettem ezt a képet a diába:


It Crowd - made in Britain

*(aki jártasabb valamiben, az bemutatja a többieknek, amolyan látókör szélesítés gyanánt)

(#2840) instantwater:
ha csak egy egeret és billentyűzetet kötsz az usb-re, akkor valószínűleg elég csak a pi-t tápolni valamilyen jobb telefontöltővel. Ha viszont már energiára éhesebb perifériákat is kötnél rá (wifi, tv tuner, usb winyó...), akkor nélkülözhetetlen egy aktív hub. Hamarosan már cask az újabb reviziósat kapni, amelyiken az usb portok 100mA áram limitálását megszüntették. De ezeknél is megvan a betáp 700mA limitje, ami még mindig ajánlottá teheti aktív hub használatát. Az hogy mennyire neves vagy nem neves, azt nem tudom megítélni. Ha ráírják a hubra és a tápra, hogy mik a paraméterei, akkor arra lehet hagyatkozni.

[ Szerkesztve ]

(#2843) instantwater válasza azbest (#2842) üzenetére


instantwater
addikt

"Az hogy mennyire neves vagy nem neves, azt nem tudom megítélni. Ha ráírják a hubra és a tápra, hogy mik a paraméterei, akkor arra lehet hagyatkozni."
És a kínaiak amik visszatáplálnak? :D

(#2844) azbest válasza instantwater (#2843) üzenetére


azbest
félisten

csak arra tudsz hagyatkozni, amit ráírnak... de amikor itthoni nevesebb termékek weblapját néztem még a táp teljesítménye sem volt feltüntetve :( Az újabb pi revíziónál meg ha jól értettem, akkor a visszatápolással is működni fog a pi.

USB Output Power
The resetable fuses protecting the USB outputs have been removed. This feature was implemented on some later revision 1.0 PCBs by replacing the fuses with links; revision 2.0 permanently implements this modification. It is now possible to reliably power the RPI from a USB hub that back feeds power, but it is important that the chosen hub cannot supply more than 2.5A under fault conditions.
[link]

(#2845) designREX


designREX
tag

Sziasztok.

Boldog Rpi és egy felicia tulajdonosa vagyok.
Ebből adódóan gondoltam, hogy össze kellene valamilyen módon párosítani a kettőt.
Első ötlet, a töltő kamera, audió center kialakítása fogalmazódott meg bennem.
Második körben ezt az oldalt megnézve gondoltam, hogy vajon egy rpi-vel meglehet-e oldani ezeket a funkciókat?
*Azonnali és átlagos sebesség
*Azonnali és átlagos fogyasztás
*megtett távolság és az elfogyasztott üzemanyag mennyisége
*külső és belső hőmérséklet
*fedélzeti feszültség

A kérdésem az, hogy az rpi gpio portjait használva + egy lcd kijelző rászerelésével a szenzorok adatait képes lehet-e fogadni, értelmezni, majd ezeket kiírni a kijelzőre?
Ha be szeretném kötni a kocsiba az Rpi-t egy pedrive-al amin zenék vannak, de nem akarok lcd-t rá, hanem mondjuk egy wifi adóval üzemeltetni amire a telefonnal rátudok csatlakozni és ott kiválasztani a zenéket, akkor milyen módon lehet a tápellátást megoldani szerintetek?
Előre is köszönöm az ötleteiteket :)

(#2846) wassermann válasza designREX (#2845) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Valószínűleg minden megy, de bele kell ásnod magad a Linux-ba, mert előfordulhat, hogy valamire nem találsz neked tetsző megoldást,

(#2847) sad_Vamp


sad_Vamp
őstag

Üdv mindenkinek!

Lehet hogy már volt róla szó, de bevallom több ezer hozzászólást nem nagyon van kedvem átbogarászni. Szóval nézegetem ezt a RapsberryPi-t. A kérdésem az lenne hogy állnak most vele a dolgok? Mennyire használható egy alap netezgetős (youtube-ot viszi, legalább SDben?), mp3 és divX lejátszós gépnek?
Valami officekompatibilis tábla és szövegszerkesztő már akad rá? Esetleg valami IM progi?
(linuxra ezek tudtommal nem problémák, kérdés számomra az, hogy az ARM architektúra menyit tesz ebből lehetővé)

És főleg mennyire durva a Pi-t belőni ezekre? Nem vagyok technikai antitalent, de linuxguru meg végkép (ubuntut és uhut használtam annó 1 picit).

“When the flaws of the system are exposed, it is usually the irritant who gets cast out.”

(#2848) sztanozs válasza designREX (#2845) üzenetére


sztanozs
veterán

Autó infóhoz OBD to USB konnektor kell hozzá és valami linuxos driver, ami tudja olvasni az OBD-s olvasót. Közvetlenül szerintem nem tudod a GPOI-ra kötni. Viszont ha építnasi szeretnél, van ODB-to-UART IC csak 10 dodóért és meg tudod építeni a sajét konnektorodat...

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#2849) wassermann válasza sad_Vamp (#2847) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha már nem olvasol vissza, röviden:
- Ha egy PC-t gondolsz olcsón kiváltani, csalódni fogsz... ha valami egyedi Linux box-on alapuló vezérlőt csinálnál vagy csak HDMI-s médialejátszót akarsz, működni fog.

(#2850) sztanozs válasza wassermann (#2849) üzenetére


sztanozs
veterán

csak HDMI-s médialejátszót
Szeretnék egy PC-t venni, de nem kell drága, csak játékra lesz.

Szóval médialejátszó is csak kompromisszumokkal lesz belőle...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.