Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30001) PunkZoli válasza nessh (#30000) üzenetére


PunkZoli
aktív tag

bugos a drivere a lannak, használj wifit egyelőre, lehet lesz valami firmware frissítés b+hoz

(#30002) BB9360 válasza BB9360 (#29998) üzenetére


BB9360
aktív tag

Erre valaki? Nagyon sürget az idő...

(#30003) nessh válasza PunkZoli (#30001) üzenetére


nessh
tag

Köszi, kipróbálom. Amúgy azt lehet tudni hogy wifin mennyivel tud tölteni? Mármint valós sebesség érdekelne.

(#30004) Leho_89


Leho_89
csendes tag

Sziasztok,
Van olyan aki torrent+filmezésre használja ezt a kütyüt? Ilyen felhasználáshoz melyik az ajánlott OS? Erre a felhasználásra jobb választás lehet mint egy androidos tv box? Egy külső 2tb vinyóval használnám, hogy arra menjen a non-stop torrent. Ha a vinyo táp népküli akkor a Pi tudja etetni? A Pi 3 B+ tipust néztem ki mert annak van ac wifije és gigabites ethernete.

(#30005) nessh válasza Leho_89 (#30004) üzenetére


nessh
tag

Szia!
Bár csak pár hete és full kezdőként de én pont ezekre használom.
Egész jó kis cucc. 1080p filmeket viszi, torrentezni én a tramsmission-t használom rajta. A letöltés vmiért nem megy olyan 4-4,5MB/s fölé nálam. Illetve a dts hangokkal sem stimmel vmi... Ha ezeket megoldom / vagy vki elárulja mit rontottam el, akkor azt mondom hibátlan cucc.
Ja és én OSMC-t használok rajta.

Update: váltottam kábelről wifire egy bug miatt és most viszonylag jó a letöltés is.

[ Szerkesztve ]

(#30006) nessh


nessh
tag

Valaki el tudja mondani hogy kodi beállításokon belül a hanglejátszás eszköze alatt mi az a "alsa:default (bcm2835 alsa bcm2835 alsa) ?
Eddig a PI:HDMI volt beállítva de úgy nem volt beszéd a dts alatt, csak effektek meg zene... Most "alsa"-val van beszéd is.

(#30007) válasza nessh (#30000) üzenetére



senior tag

Hol van a film ?

(#30008) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Több RPI-t használtam eddig OSMC-vel, illetve LibreELEC-kel úgy, hogy a kapcsolatot egy-egy pár dolláros wifi-dugasz biztosította rövid távon, de probléma nélkül. Semmit nem kellett állítani hozzájuk, bedugtam a friss rendszert futtató RPI-be, azonnal megtalálta, nem volt semmi gond.

Most azonban Raspbiant (Thethingbox) tettem két RPI-re is, és így bizony nem működnek ezek a wifi-dugaszok.

Van ötletetek arra, hogy hogyan lehetne életre kelteni őket?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30009) nessh válasza (#30007) üzenetére


nessh
tag

Egy usb-s vinyón aminek saját tápja van.
Úgy tűnik tényleg a LAN a ludas.... Váltottam wifire, most nem döcögött a lejátszás.

(#30010) Leho_89 válasza nessh (#30005) üzenetére


Leho_89
csendes tag

Táp nélküli vinyóval van tapasztalatod? Vagy inkább érdemesebb beszerezni hozzá egy táposat?

(#30011) nessh válasza Leho_89 (#30010) üzenetére


nessh
tag

Azzal sajna nincs mert nekem egy 3,5-ös volt itthon elfekvőben, oda pedig kell a +táp. Ha jók az infóim 😀

(#30012) tboy93


tboy93
nagyúr

Sziasztok!

Rendeltem egy pi3 model b-t gearbest-ről 31$-ért (végre a lélektani határ alá esett pontokkal :D).

Home assistant lesz rajta, a kérdésem hogy egy ilyen tokba bele lehet rakni vagy meg fog sülni?

(#30013) Noxy válasza tboy93 (#30012) üzenetére


Noxy
veterán

A pi 3 nem ostyasütő, hogy ne lehessen betenni. :))

''Habár egyszer annyit észrevett, hogy valami megfertőzte magát a Nod-ot is''

(#30014) tboy93 válasza Noxy (#30013) üzenetére


tboy93
nagyúr

Nem tudtam mennyire melegednek ezek :B :R

(#30015) Leho_89


Leho_89
csendes tag

Láttam, hogy a Rapsberryvel foglalkozó webshopokban lehet hozzá venni hűtőbordát. Érdemes ilyet beletenni, vagy anélkül is ok, ha médiavcenternek hasznánlám?

Még egy "hülye" kérdés. Az adaptert adják a lapkához, vagy azt külön kell megvenni?

(#30016) Kicsirics77 válasza Leho_89 (#30015) üzenetére


Kicsirics77
veterán

tápot külön kell venni,általában 2,1A vagy 2,5A kell
nyilván ha úgy veszed,hogy KIT-ben akkor szokott lenni táp meg amit még kérsz vagy adnak hozzá.

[ Szerkesztve ]

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#30017) tboy93 válasza Kicsirics77 (#30016) üzenetére


tboy93
nagyúr

Gondolom egy jó minőségű telefon töltő is megfelel, ugye? Hűtőborda akkor nem érdemes?

(#30018) MaCS_70 válasza Leho_89 (#30015) üzenetére


MaCS_70
félisten

Annyira filléres tétel a hűtőborda, hogy nem szól ellene semmi. Normál használatban, alap órajelen nem fog túlmelegedni, mg ugye vigyáz is magára -- de egy kis többletfelület ártani nem árthat (ha nem esik rá a lapra).

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#30019) M0RGI


M0RGI
őstag

Sziasztok!
Most vettem egy rip3b-t. Tegnap szépen látszódott a router menüjében, el is indult a felülete.
Mára nem látszik, pedig semmit sem változtattam meg.
Mi lehet ennek az oka?
Táp gyári, kábelek jók, egyik pillanatról a másikra már nem látja a router.

(#30020) Fecogame válasza tboy93 (#30017) üzenetére


Fecogame
veterán

Ha legalább 2Amperes az a töltő, akkor igen, megfelelő.

A hűtőbordát meg nem érdemes lehagyni, számít néhány fokot.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#30021) Leho_89


Leho_89
csendes tag

Valaki használja olyan külső vinyóval ami usbről szedi az áramot? Mekkorát bír el a Pi 3 B+?

(#30022) zsopu válasza Leho_89 (#30021) üzenetére


zsopu
tag

Sima pi 3 2,5" 1TB Toshiba... gond nélkül viszi
2A táp kell neki, indításkor belenyal a 1,5A-ba, terheletlenül 0,7 körül van.

(#30023) GAgyiXyXy válasza Leho_89 (#30021) üzenetére


GAgyiXyXy
aktív tag

2TB ADATA megy vele.

"Syd Wichowsky szegedi szabadságharcos, aki a Szovjetúnióba emigrált"

(#30024) gazso75


gazso75
aktív tag

Sziasztok,

Valaki próbálkozott már ilyennel ?

OpenAuto - AndroidAuto - RPi

(#30025) Aryes válasza gazso75 (#30024) üzenetére


Aryes
nagyúr

Mire lenne ez jó?

(#30026) BB9360 válasza BB9360 (#29998) üzenetére


BB9360
aktív tag

Azt lenne jó tudnom, hogy a bluetooth-os fejhallgató vagy a Pi3 a hibás a hangátvitel hiányosságaiért, mert ha a Pi3, akkor nem érdemes visszaküldjem és másik fülest vegyek, mert nem lesz változás.
Maga a füles bluetooth-on pl. telefonnal tökéletes.
Ha a Pi3-on zenét hallgatok, akkor azt jól hozza, csak néha van benne akadás. Ha filmet nézek, akkor viszont élvezhetetlen!
Mivel kizárólag a Pi3-mal történő használatra vettem, így nincs értelme. Ugyanakkor, ha csak tudatlanságom okán nem tudom, használni, akkor jó lenne tudnom róla, hogy ha lehetséges (pl. akár csak vmi beállítás lenne szükséges), akkor változtassak.

Nagyon köszönöm a segítséget!

(#30027) stopperos válasza BB9360 (#30026) üzenetére


stopperos
senior tag

Próbáltad már egy USB-n keresztül csatlakoztatott bluetooth-tal, hogy ne azt használd ami az alaplapon van?
Nem a fejhallgatóddal van a gond, a Raspberry bluetooth-ját szerintem nem erre tervezték.
Amikor filmet játszol le, akkor wifi-ről, vezetékről, külső hdd/pendrive vagy sd kártya a forrás?

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#30028) apezka válasza BB9360 (#30026) üzenetére


apezka
tag

Próbálj meg más bluetooth-os fülest, hangfalat a Pi-vel, valamint anélkül szaggat-e a hang? Minden tartalomnál, több forrásból (youtube, film, online rádió stream, hdd-ről, pendrive, wifi, lan) is ezt csinálja? Ugyan azt a tartalmat próbáltad Pi-n és telefonon is?
Nem nem akarunk segíteni csak nem ismerjük a fülest (legalább is én).

A stressz akkor jön, amikor nincs kit pofán b...!

(#30029) zsopu válasza BB9360 (#30026) üzenetére


zsopu
tag

nekem is bluetooth-os fejhallgatóm van, pc hátuljára kötött usb BT vel akadt a hang 2m-től.
Kivezettem egy 1m kábellel távol a géptől, jobb lett... most kb 5m a hatótáv.
Ami még nálam érdekes, hogy a fejem is eléggé "árnyékol"
(ha nincs közvetlen rálátás az adó és vevő között, mert ott a fejem, akkor be-beakad a hang, elfordítom a fejemet 180 fokot és jó)

(#30030) BB9360 válasza stopperos (#30027) üzenetére


BB9360
aktív tag

Köszönöm szépen!

Valóban, azt még nem próbáltam, hogy
1. másik bluetooth eszközzel mit kezd, pl. egy bluetooth hangszóró > ez egyébként már nekem is eszembe jutott, ha hazaértem, megnézem
2. hogy a fejhallgatót usb-vel kötöm össze > ezt nem tudom, hogy lehet-e, mert ugyan van mini usb csatlakozása, de szerintem az csak a töltésre, mert vezetékes használathoz jack csatlakozós kábele van...

Külső HDD a forrás és 1080p-s filmek, flac audió.

Ha nem a fejhallgató a rossz (ezt mondjuk nem is gondoltam, mert akkor a telefonnal se menne), akkor csak az a kérdés, hogy a Pi pulse audio kimenete mire van, ha nem a bluetooth-os hangra...

(#30031) BB9360 válasza apezka (#30028) üzenetére


BB9360
aktív tag

Neked is kösz, nem is gondoltam, hogy nem akartok segíteni!

Megnézem még azt is, amiket most ajánlottál (több forrás, stb.).
Ahogy fentebb írtam, telefonnal iszonyat távolságból is jó, ezért gyanakszom a Pi-re, csak abban bízom, hogy van valami beállítási trükk, ami megoldja, megoldaná!

(#30032) gazso75 válasza Aryes (#30025) üzenetére


gazso75
aktív tag

Azon golnolkodtam, hogy a kocsi elhasznált 2DIN-es rádióját, lecserélem. Ekkor került képbe ez.
A terv:
5" - 7" kijelzővel, beípítőkerettel beraknám a kocsiba, a telefonnal Android Auto appal kapcsolódnék hozzá, és innentől kezdve zene, googlemaps/waze, kihangosító, stb menne szépen.

(#30033) BB9360 válasza zsopu (#30029) üzenetére


BB9360
aktív tag

Nekem a PC-m nem bluetooth-os és nem is akarok BT adó-vevőt venni, oda nem kell. Nekem csak a Pi érdekes, ott vannak a források, de köszi. Egyébként megerősítem, hogy pl. amikor a Pi-ről megy a zene, akkor, bár totális a rálátás, nincs semmi akadály előtte, mégis fejforgatásra érzékeny. Ugyanakkor a telefon a hálóban, én meg vagy 10 méterre és 3 helyiségre tőle, mégis szuper volt a vétel.

(#30034) stopperos válasza BB9360 (#30030) üzenetére


stopperos
senior tag

A problémád az, hogy a bluetooth és a 1080p film is usb-n keresztül megy.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#30035) apezka válasza stopperos (#30034) üzenetére


apezka
tag

Én is erre gondolok, azért írtam a többféle tartalom és forrás próbáját.

A stressz akkor jön, amikor nincs kit pofán b...!

(#30036) Egy-két válasza BB9360 (#30030) üzenetére


Egy-két
tag

Szerintem kevés lesz a fejhalgató bt-jának az átviteli képessége és a film magasabb méretű, és kódolású jele már ki fog rajta :).

(#30037) Leho_89


Leho_89
csendes tag

Ha már médialejátszónak is szeretném részben használni, vennék hozzá egy QVERTY+touchpados távirányítót? OSMC alatt ezekkel mi a tapasztalat, használhatóak? E-magon láttam ilyeneket.

(#30038) stopperos válasza Leho_89 (#30037) üzenetére


stopperos
senior tag

Én fogtam a dvd távirányítóját, és arra állítottam be funkciókat (jobbra, balra, fel, le, pause, home, tekerés előre, tekerés hátra...) 150Ft.ért vehetsz egy infra vevőt, amit rá kell kötni és a többit lekezeli az osmc. [link].

Nem lesz teljes QWERTY, de olcsó és működik.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#30039) BB9360 válasza stopperos (#30034) üzenetére


BB9360
aktív tag

"a bluetooth és a 1080p film is usb-n keresztül megy"

Ezt nem értem: a bluetooth usb-n keresztül megy?

(#30040) BB9360 válasza Egy-két (#30036) üzenetére


BB9360
aktív tag

Hm, ezt találtam:
"Default Latency Show Help
: 165 ms
aptX Latency Show Help
: N/A
aptX(LL) Latency Show Help
: N/A
These headphones do not support any additional codecs. This means their base SBC latency is 165ms which is fine for streaming music but maybe become an issue when watching videos or gaming. The slight sync issues are even more prominent on high frame rate content."

Akkor lehet, hogy ez a baj?Tehát nem hibás a fejhallgatóm, hanem arra nem jó, amire én akarom. Jól gondolom?

Viszont ha arra kell nekem, amire, akkor hogyan érdemes keressek?

(#30041) stopperos válasza BB9360 (#30039) üzenetére


stopperos
senior tag

Raspberry-n az ethernet, a wifi, a bluethooth is usb-n megy.
Azt nézd meg, hogy ha sd kártyáról nézed a videót, akkor működik-e.

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#30042) BB9360 válasza stopperos (#30041) üzenetére


BB9360
aktív tag

Akkor lehet, hogy nekem kell módosítanom az "usb-n megy" jelentését számomra.

Én úgy tudom, hogy nincsen extra SD csatlakozó a Pi-n. Egy van, ott van az oprendszer SD-je, de több nincs...

(#30043) Egy-két válasza BB9360 (#30040) üzenetére


Egy-két
tag

Akkor lehet hogy saját adó egységgel rendelkezőre van neked szükséged.
Amilyet a tv-hez szoktak venni, van egy vezetek nélküli fejhallgato és egy bázis állomása, ami pedig csatlakozik jack-en keresztül a Pi-d hez.

Megértem hogy kissé kompromisszumos :/
Vagy a másik, bár csak egy ötlet, hogy szofveresen butítani a bt-n kiküldött hangot. Kodi azt hiszem állítható ilyen szempontból. Bevallom ilyet még nem csináltam :)

(#30044) wassermann válasza Leho_89 (#30037) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nekem normál (PC-hez való) vezetéknélküli egér és teljes QWERTZ-billentyűzet van mellette, tökéletesen használható KODI és Raspbian alatt is (Boot-választós a Pi-m)

(#30045) BB9360 válasza Egy-két (#30043) üzenetére


BB9360
aktív tag

Persze, lehet.
Leginkább két dolog zavar:
1. azt hittem, hogy ami bluetooth, az bluetooth és kész. Ha vmi hangot ad és bluetoothos és egy másik valami, ami hangot vesz/ad és bluetoothos, az működik együtt!
2. ilyen, azaz vezeték nélküli megoldás régen is volt, minőségre jobb, de annyiban valóban macerásabb, hogy az csak azzal megy, mihez csatlakoztatva van. Annyi minden egyszerűsödött, köszönhetően a bluetoothnak, hogy megkönnyítette az életet, ugyan minőségromlással járt, de nekem ez most pont másodlagos, hiszen este csak az érdekel, hogy ne zavarjak mást a filmek hangjával. Az olyan filmet, ahol a hangnak nagyobb jelentősége van, úgysem fejhallgatóval nézem...

Vagy megtartom és csak zenét hallgatok, a kisebb ugrásokat meg túlélem...

(#30046) BB9360 válasza BB9360 (#30045) üzenetére


BB9360
aktív tag

Ahogyan most egy kicsit utánaolvastam, valószínűleg bluetoothon ez nem fog menni... :-(
Köszönöm a segítséget!

Mobilról zenét hallgatni jó, de filmet nézni valódi vezeték nélküli kellene 20-30, de mindenképpen 50 ms alatti késéssel!

[ Szerkesztve ]

(#30047) wassermann válasza BB9360 (#30046) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha kis késleltetésű cucc kell, akkor a TV-khez gyártott rádiós fejhallgató (FM vagy RF headphone) a megfelelő választás. Az adójának a jackjét beledugod a Pi vagy a TV jack kimenetébe és megy is. Itt egy:

Sony RF995RK

[ Szerkesztve ]

(#30048) GAgyiXyXy


GAgyiXyXy
aktív tag

Hátha valakinek segit, én a köv. problémába futottam bele: 2 db pi 3 b+ rendeltem. PI2-ből sd ki, b+-ba be.
Az egyik elindult, a másik villámot szórt (kis villám a képernyő jobb felsőben, ami táp. gondot jelenthet). Ezt a darabot vissza akartam küldeni, de még nem tettem meg. Jól tettem.
A másik működő b+ a régi PI2 de már stretch verziójával felvértezett sd kártyával renben ment, de mondom egy upgrade nem árthat. Dehogynem. Azzal a kártyával már nem idult el a b+, csak szivárvány, folyamatosan világító zöld led, ami bootloader probléma. Sehogyan nem tudtam szóra bírni. A megoldás új, márciusi stretch lemezkép le, dd-vel az sd kártyára és lám. Ezzel a steril debiannal már megy mindkét b+ lapka. Ma már nem, de holnap betszem a PI2-be, hogy mit szól erre. Pedig előtte PI2-n rpi-update is volt, ami elvileg a bootloadert is lecseréli, de semmi. Editáltam én már mindent a /boot-ban, de akkor sem, max. a PI2 sem idult (amit nem értek, de már nem járok utána) :) Szóval ennyi.
Egy kicsit elkapkodták ezt a b+ picra lépését, szívatják a felhasználókat. Valamit olvasta, hogy ez a noobs-os installokat érintette csak. Nem tudom nem jártam utána.

"Syd Wichowsky szegedi szabadságharcos, aki a Szovjetúnióba emigrált"

(#30049) BB9360 válasza wassermann (#30047) üzenetére


BB9360
aktív tag

Köszi, magam is erre a következtetésre jutottam... Ezek a megoldások sajnos nagyságrendekkel drágábbak :(.

(#30050) Egy-két válasza BB9360 (#30049) üzenetére


Egy-két
tag

Amúgy hosszú kábeles fejhallgató nem játszik? Tudom hogy csúnya meg kicsit kényelmetlen is lehet, de pl nekem a sennheiserem 5 m kábellel született, nincs emiatt jelzaj plusz, és a nappaliból a fürdőig kiér a kábel, ha szűkösen is.

Másik hogy tényleg próbáld meg lebutítani a média lejátszó hangkimenetelét, hátha akkor bírja a már meglévő fülesed :). Kodi expert módban mutatja csak az ilyen extrább funkciókat.
Ha nem felejtem el; akkor ránézek este erre a részére; bár nekem pi 0-m van. :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.