Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47001) UberMutant válasza intuicio (#47000) üzenetére


UberMutant
őstag

pro tipp, a telót átalakítod akku mentes üzemre, és szépen megy konnektorról. nálunk a konyhában és a hálóban ilyen módon mennek a régi tabletek.

az akkuból kiszeded az elektronikát és arra kötöd a megfelelő egyenfeszültséget.

(#47002) DanielLong


DanielLong
senior tag

Sziasztok!
Média szervert kerestem otthonra, amikor láttam, hogy épp kijött az új Raspberry Pi 5. Most elbizonytalanodtam, hogy mi lenne nekem jobb, egy Pi5 vagy egy Dell/HP mini PC i3-9100T procival összességében hasonló áron, ha számolom a Pihez szükséges töltőt, házat, mini HDMI kábelt, SD kártyát.

A feladatok, amiket erről működtetnék: média szerver 4K HDR filmek lejátszása, Plex és Kodi, transzkódolás nélkül, BitTorrent, biztonsági mentés nagyon ritkán, és amit kipróbálnék, az régi konzolok emulálása.

A Pi mellett szól, hogy kb 2-3W lenne az idle fogyasztása, kisebb és "menőbb", plusz alapból van rajta HDMI 2.0. Egy sima mini PC meg ugye bővíthetőbb, úgy gondolom jóval erősebb, akár Windowst is tehetnék rá, mivel a Linuxot szinte alig ismerem.

Esetleg mondanátok pár pro/kontra érvet még? Pi5 lenne olyan fluid egy Kodi alatt mondjuk, mint egy mini PC?

(#47003) cigam válasza intuicio (#47000) üzenetére


cigam
félisten

Radio add-on
Timer add-on

Ez már inkább a Kodi topikba való.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47004) Aksomatic válasza DanielLong (#47002) üzenetére


Aksomatic
senior tag

én Jellyfint hasznalok panasz nélkül

(#47005) adabra válasza DanielLong (#47002) üzenetére


adabra
senior tag

Én most rendeltem egy passzív hűtésű Mele Quiter 3C mini PC-t. Hasonló dolgokra fogom használni, mint amiket írtál + Home Assisitant fog rajta futni.
Üresjáratban kb 4W-t fogyaszt. 16 GB RAM + 512 GB (256 EMMC + 256 SSD) háttértáras verziót sikerült 170 EUR-ért beszereznem (német ebay-ről). Ugyan drágább, mint az rpi, de "potensebb" is. Egyébként most egy rpi4 (4GB)-t használok, az megmarad backup megoldásnak.

(#47006) turho válasza adabra (#47005) üzenetére


turho
őstag

Ezen én is elgondolkodtam (persze már miután megvettem a pi4-et :F :D ), hogy ez se lett volna hülyeség, és a Volumio is menne ezen is.
De nem bánkódom, mert most is remek. Még később is meggondolhatom. Elég pici is, jópofa :R

(#47008) wassermann válasza DanielLong (#47002) üzenetére


wassermann
Topikgazda

" ...mivel a Linuxot szinte alig ismerem. Esetleg mondanátok pár pro/kontra érvet még? Pi5 lenne olyan fluid egy Kodi alatt mondjuk, mint egy mini PC?"

A Pi barkácsolós kihívás lehet, a mini PC viszont kényelmes megoldás!

(#47009) DanielLong válasza adabra (#47005) üzenetére


DanielLong
senior tag

Jó vétel volt, de ha jól látom abban csak egy N5105 proci van, ami fele annyit tud egy szálon, mint a Pi5. Mondjuk videó kódolásra valszeg így is jobb, mert az iGPU több kodeket támogat, de nem biztos, hogy egyébként gyorsabb lesz. Vagy igen?

(#47010) adabra válasza DanielLong (#47009) üzenetére


adabra
senior tag

Igazad van, egy pi5 erősebb CPU-ban, mint az n5105. Gyakorlatban valószínűleg mindegy (az én tervezett felhasználásomnál).

(#47011) Aryes válasza DanielLong (#47009) üzenetére


Aryes
nagyúr

A videó alapján mégis megeszi az összes rpi-t reggelire, minden szempontból. ;] persze a gpio sort kivéve, ami ezen nincs. Nagyon jó kezdeményezés volt a rpi a maga idejében, de ehh...

[ Szerkesztve ]

(#47012) turho válasza Aryes (#47011) üzenetére


turho
őstag

Vajon audio streamerként használva hoz-e olyan hangminőséget, mint a Pi4b? :F mert az asztali windows oc-ket is lehúzzák néha a vájtfülűbbek...

(#47013) Aryes válasza turho (#47012) üzenetére


Aryes
nagyúr

Gondolom, hogy a Pi4b sem az analóg audio kimeneten adja azt a különleges hangminőséget, amit a whitefülűek úgy szeretnek. ;] Megfelelő célhardver kérdése.

(#47014) turho válasza Aryes (#47013) üzenetére


turho
őstag

Abszolút :D sőt, én a feltehető HAT dac modulokat sem preferálom annyira. (Nem nagyon van AKM verzió amúgy sem).
Egy külső Topping E70 Velvettel használom, és annak a szimmetrikus kimenete hajta a 4 végfokcsatornát.

(#47015) Steven


Steven
addikt

Kérlek segítsetek mit baszok el mert már az őrületbe kerget :D

Ezt szeretném átírni arra , hogy bárki bármit csinálhasson vele.
de úgy érzem ez leszar engem

Köszi! :R

Valami okosat kéne ide írni ááá : OKOS :D just smile

(#47016) Fecogame válasza Steven (#47015) üzenetére


Fecogame
veterán

/media és a /media/pi könyvtárnak is van megfelelő jogosultsága? Hogy adott user hozzáférjen, az egész útvonalon kell lennie, nem csak a célmappán.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#47017) Steven válasza Fecogame (#47016) üzenetére


Steven
addikt

Gondolom ezt kéne be űtni akkor
"sudo chmod -R 777 /media"
és akkor az almappákra is érvényesül hát nem történik semmi :D
bár itt már az owner a root nem a pi

pi@raspberrypi:/ $ sudo chmod -R 777 /media

pi@raspberrypi:/ $ ls -l /media
total 4
drwxrwxrwx+ 3 root root 4096 Nov 18 14:31 pi

pi@raspberrypi:/ $ ls -l /media/pi
total 512
drwxr-xr-x 5 pi pi 524288 Nov 18 14:31 RaspShare

Valami okosat kéne ide írni ááá : OKOS :D just smile

(#47018) cigam válasza Steven (#47015) üzenetére


cigam
félisten

Valószínűleg a csúnya beszéden múlik. :(((

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47019) wassermann válasza Steven (#47015) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha legközelebb is ilyen hangnemben írsz hozzászólást, törölni fogom! Bocs, de nem mentség az, hogy ideges vagy!

(#47020) sonar válasza Steven (#47017) üzenetére


sonar
addikt

Ugye nem egy NTFS filerendszeren akarsz chmod ot futtatni?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#47021) DanielLong válasza DanielLong (#47009) üzenetére


DanielLong
senior tag

Na közben inkább miniPC mellett tettem le a voksot, most olcsón találtam egy Intel NUC-ot i3-1115G4 procival, TB4 porttal, HDMI 2.0b-vel, Iris Xe grafikával. A portok szempontjából overkill lesz, a CPU meg sajnos csak 2 magos, de az Xe grafika elég potens és így szerintem lesz olyan gyors, mint egy i5-8500t. Esetleg valami ellenvetés, amit nem vettem figyelembe? Linux támogatással gondolom nem lesz baj.

(#47022) Rabbitf_24


Rabbitf_24
őstag

Sziasztok,

GPIO 17-et szeretném HIGH és LOW állapotba tenni, LED vilogtatás. :)
Sajnos a "Cannot determine SOC peripheral base adress" hibát dob a fordító.

import RPI.GPIO as GPIO
import time
LED_PIN = 17
GPIO.setmode(GPIO.BCM)
GPIO.setup(LED_PIN, GPIO.OUT) (erre a sorra panaszkodik).

Egy frissen telepített, frissített Pi5-ön tanulok.

Köszi a segítséget.

(#47023) Rabbitf_24 válasza Rabbitf_24 (#47022) üzenetére


Rabbitf_24
őstag

gpiozero használatával megoldódott. :B

(#47024) turho


turho
őstag

Sziasztok!
Raspberry pi4b 8 Gb.
Honnan tudhatom meg azt, kell-e bootloadert frissítenem, illetve mennyire up to date ez nekem a kártyámon? Mivel csak Volumio3 fut, az alól ennyit látok egy beépülővel:

Köszi :R

(#47025) stopperos válasza Rabbitf_24 (#47022) üzenetére


stopperos
senior tag

...elkéstem a válasz beküldésével, már megoldottad.
Használd a gpiozero könyvtárat. Vannak jó példák. Kb ez lesz kódod:

from gpiozero import LED
import time import sleep
LEDPin = LED(17)
while True:
LEDPin.toggle()
sleep(1)

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#47026) Rabbitf_24 válasza stopperos (#47025) üzenetére


Rabbitf_24
őstag

Köszönöm szépen, pont ezt dobta ki nekem is a google, végigmegyek a példákon, meg megépítek mindent amihez van alkatrészem. :R

(#47027) 0519 válasza turho (#47024) üzenetére


0519
senior tag

bootloader alatt az eeprom -ra gondolsz?

Más:
Csökkentheted a fogyasztásodat, ha a CPU governort performance -ról, powersave -re állítod.
sudo apt install cpufrequtils
sudo cpufreq-set -g powersave

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#47028) turho válasza 0519 (#47027) üzenetére


turho
őstag

Igen, ha ez a helyes neve, akkor igen :R tudni a jelen verziót, és frissíteni, ha szükséges - ez lenne a kérdés.
A performance átállítást megfontolom, komolyabb tr24 vagy dsd trackeknél elképzelhető, hogy több kakaó kell. (Illetve a Peppymeter plugin is gondolom, eszik egy kis cpu-t).
Még a napokban azon agyaltam, hogy felengedem 2 Ghz-re (bár még nem tiszta, hogy ekkor is automata marad-e a teljesítmény, illetve órajel skálázása).

[ Szerkesztve ]

(#47029) 0519 válasza turho (#47028) üzenetére


0519
senior tag

sudo rpi-eeprom-update
paranccsal tudod lekérdezni az aktuális telepített verziót, és a legfrissebb elérhetőt.
Használd bátran a keresőt. Ingyenes.

A kakaó igényt nem kell elképzelned. Lejátszás közben belépsz SSH-n és atop vagy htop programmal megnézed mennyire van leterhelve a CPU.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#47030) Ablakos


Ablakos
őstag

Használtan (baráti áron vettem) a pi4-et. NComputing sd kártya volt benne (RDP). A kérdésem, hogy az eredeti eeprom tartalmat frissítem, akkor az eredeti sd kártya tartalom fog még működni? Vissza lehet állítani az eredeti eeprom tartalmat?

$ sudo rpi-eeprom-update 
*** UPDATE AVAILABLE ***
BOOTLOADER: update available
   CURRENT: Thu Apr 29 16:11:25 UTC 2021 (1619712685)
    LATEST: Wed Jan 11 17:40:52 UTC 2023 (1673458852)
   RELEASE: default (/lib/firmware/raspberrypi/bootloader/default)
            Use raspi-config to change the release.
  VL805_FW: Using bootloader EEPROM
     VL805: up to date
   CURRENT: 000138a1
    LATEST: 000138a1

(#47031) 0519 válasza Ablakos (#47030) üzenetére


0519
senior tag

Az eeprom az alaplapon lévő különleges memória. Frissítése nem érinti az sd kártyát.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#47032) turho válasza 0519 (#47029) üzenetére


turho
őstag

Köszi :R
("Nyersen" már olvastam róla, inkább az elv érdekelt, illetve az, hogy jelzi-e bármi, ha van új eeprom. Még igazán honlapot se találtam, mint pl. egy pc alaplap biosnál szokott...)

(#47033) 0519 válasza turho (#47032) üzenetére


0519
senior tag

Itt vannak a kiadások:
[eeprom/releases a githubon]

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#47034) J0shu4M1ll3r válasza cigam (#46970) üzenetére


J0shu4M1ll3r
senior tag

Szia!
Én is pont ebbe futottam bele, tesztelés miatt nem tenném újra a pi-t.
Ezt a törlést lokálisan kellene csinálni? Gondolom a neten lévő file-t nem tudom módosítani, akkor githubról ha leszedem a packaget, abban átírom és futtatom?
Köszi!!

"There are things you can't fight. Acts of God. You see a hurricane coming, you get out of the way. But when you're in a Jaeger, suddenly, you can fight the hurricane. You can win."

(#47035) 0519 válasza 0519 (#47033) üzenetére


0519
senior tag

Ez a link jobban követhető:
[[eeprom/releases a githubon]

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#47036) sztanozs válasza Steven (#47017) üzenetére


sztanozs
veterán

Ez egy mount-point lesz, azert nem mukodik ra a chmod, mert
1) nem linux filerendszer van mogotte, vagy
2) network share, ahol a network komponens hatarozza meg az access-level-t

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#47037) Steven válasza sztanozs (#47036) üzenetére


Steven
addikt

Szia,
Köszi a válaszokat, mivel üres volt újra formáztam és utána működött .

PI5 ről is mondjak valamit plexet használva nagyon látszik a teljesítmény különbség pi 4 hez viszonyítva . A 4k-s filmbe bele tekerve is azonnal indul nem gondolkodik nem cigizik közbe,hanem mindent is csinál és azt időbe teszi :)

Valami okosat kéne ide írni ááá : OKOS :D just smile

(#47038) turho válasza Steven (#47037) üzenetére


turho
őstag

Ez engem is érdekelne, hogy a pi5 már mindenfajta mkv-t is visz például 4k-ban? Esetleg DV, HDR is?

(#47039) Steven válasza turho (#47038) üzenetére


Steven
addikt

uhh én guit- nem használok.... én csak szerverként használom és sshval jelentkezek be.

Rajta van Team speak, egy plex egy samba és egy nas és egy qbittorrent.
4k -t is direktbe játszom le nem kódol semmit ez pi4 en nem ment azért annyira jól .

[ Szerkesztve ]

Valami okosat kéne ide írni ááá : OKOS :D just smile

(#47040) turho válasza Steven (#47039) üzenetére


turho
őstag

Ok, sorry, a nyers erő érdekelt volna, első kézből. (Bár szerintem a pi5 sem lesz hibátlan 4k téren, esetleg egy mindentvivő 1080p).

(#47041) Balerik válasza turho (#47040) üzenetére


Balerik
aktív tag

Mit szeretnél 4K terén? Mi lenne a ,, hibátlan "?

Elmúlik.

(#47042) turho válasza Balerik (#47041) üzenetére


turho
őstag

Csak paraxtosan tudom megfogalmazni. Ha menne a 4k mkv virágboltos filmtár, a 4k Bd-ripek, framedrop, szaggatás nélkül. (Myilván nem.a.90 gigás ultra magas bitrátára gondolol), illetve a 4k60 youtube.

(#47043) Fecogame válasza turho (#47042) üzenetére


Fecogame
veterán

4K mkv megy RPi4-essel is (Plex alatt), múltkor leteszteltem. 5-ös meg akkor biztosan viszi.

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#47044) cigam válasza J0shu4M1ll3r (#47034) üzenetére


cigam
félisten

Igen. Letöltöd a githubos telepítő script-et, aztán kedvenc szerkesztőddel kiveszed ezt a pár sort. Elmented, és ezt futtatod.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47045) turho válasza Fecogame (#47043) üzenetére


turho
őstag

Még tudatlanul kérdezem akkor (mert még nem próbáltam ki semmit a Volumion kívül, viszont sokat olvasok más fórumokon), hogy akkor miért irkálják annyian, hogy az 1080p is bajos :F vagy eszerint ez sokkal bonyolultabb, mint egy windows+vlc player tárgyköre? A youtube-on is vannak ideok, ahol mutogatják, hogy mennyi framedrop van egy 1080p mkv-vel, vagy youtube videoval....emiatt nem is estem még neki.
Mi kell akkor,.mit takar ez a "Plex" alatt?

[ Szerkesztve ]

(#47046) Fecogame válasza turho (#47045) üzenetére


Fecogame
veterán

Nincs GUI nálam, és gyanítom a videókon desktopon, böngészőből vagy videólejátszóból futtatva nem megy.

Nagyon sarkítva a Plex egy self-hosted Netflix. A már letöltött filmeket/sorozatokat streamelheted eszközökre.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#47047) turho válasza Fecogame (#47046) üzenetére


turho
őstag

Igen, magán a kártyán lejátszani, és úgy értettem.

(#47048) cigam válasza turho (#47045) üzenetére


cigam
félisten

Nagyon nem mindegy, hogy egy desktopon, böngészőből nyitod meg, vagy játszod le az adott videót, vagy KODI-n keresztül (GUI desktop bélkül!), vagy a TV/médiajátszón keresztül nézed a dlna megosztással.
A desktop-on minden pixelt a CPU számol ki, nincs GPU rásegítés pl. HW-es videó dekóder úgy, ahogy az x86-os PC-knél már évtizedek óta. Ezért szoknak a youtube, és más videókra panaszkodni, hogy még 1080p-ben is akadozik, dobálja a frameket desktopon.
De!
Ha elindul a KODI, ott nincs desktop(ablakkezelő), csak egy grafikus menürendszer, és a lejátszás teljesképernyős módban, a HW dekóderrel működik. Feltéve hogy a GPU ismeri azt a kódeket, amivel a videó készült.
Ha pedig DLNA szerverként funkcionál a Pi, akkor csak kiszolgálja a lejátszót, és a TV-n/médialejátszón múlik milyen fájlokat képes lejátszani problémamentesen. (Itt is ketté kell választani, hogy a DLNA szerver csak át küldi a kért fájlt, vagy megpróbálja valós időben átkódolni, hogy olyan formátumot küldjön amit a lejátszó ismer. Utóbbi esetben megint lehetnek problémák)

Arról nem is beszélve, hogy az mkv csak egy konténer dormátum, bellül bármilyen kóderrel készült (videó)stream lehet (mpeg2,h.264, h.265,...)

Szóval elég bonyolult a kérdés, nem lehet egyértelmű igennel, vagy nemm felelni, inkább csak egy "attól függ"el. Sokkal pontosabb kérdés feltétele szükséges. Pl. a fenti variációk pontosítása, hogy biztosabb választ lehessen adni.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47049) turho válasza cigam (#47048) üzenetére


turho
őstag

Köszi először is, kimerítő válasz, így már az elveket értem is :R
Engem a Kodi/hw rásegítés érdekelne eszerint
Illetve, gondolom, H264? Esetén ott is szoftveres rásegítés van.
(Tehát a pi4 a média "motorja".)

[ Szerkesztve ]

(#47050) wassermann válasza turho (#47049) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Próbálj ki rajta egy LE-t (Librelec), ez egy egyszerű, minimális és gyors Kodi-s rendszer, magyarul is tud. [link]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.