Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#15001) Gabis válasza harylmu (#15000) üzenetére


Gabis
őstag

Ezt most nem teljesen értem.
Ha az alaplapon lévő USB-k valamelyikébe kötöm az nem jó?

(#15002) Osynho válasza harylmu (#15000) üzenetére


Osynho
addikt

Y kábellel (2usb-be dugva), 2A-s táppal sem?

(#15003) harylmu válasza Osynho (#15002) üzenetére


harylmu
őstag

De, szerintem úgy simán lehet. Viszont 2A kell neki hdd esetén.

(#15001) Gabis
Winyó nagy falat neki, de billentyűzet/egér/pendrive-ot stb elvisz

[ Szerkesztve ]

(#15004) redwhite78 válasza Gabis (#14999) üzenetére


redwhite78
aktív tag

Ha a router képes fogadni mehet arra is a hdd és akkor azt eléri minden (laptop és a pi is).
+ jobb kábellel összekötni a pi-t és a routert (olcsóbb és nem lesz szűk keresztmetszet sem).

never go full retard

(#15005) wassermann válasza Gabis (#15001) üzenetére


wassermann
Topikgazda

" Ezt most nem teljesen értem.Ha az alaplapon lévő USB-k valamelyikébe kötöm az nem jó? "

Ha van külön tápegység a vinyóhoz (vagy saját tápos USB-Hub-on keresztül kapcsolódik) semmi gond, ha a Raspberry Pi táplálja az USB-n keresztül gond lehet, mert nem biztos, hogy ki tud adni USB-n annyi áramot.

(#15006) envagyok válasza Osynho (#14998) üzenetére


envagyok
veterán

Az erősítő vszeg rendelkezik képjavító áramkörökkel.
Menüben megkeresni, kikapcsolni

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#15007) Teng


Teng
aktív tag

Hello

Valaki használ GSM boardot hozzá? Ha igen melyiket javasoljátok? Mi a véleményetek-tapasztalatotok az Arduino - Pi átalakítókról?

Üdv

(#15008) petya220 válasza Gabis (#14996) üzenetére


petya220
senior tag

Ha a gép kábelről megy akkor tuti, hogy nem akad meg, wifi-n egyszer akadt meg amikor fullhd-t akartam nézni :D (egy mezei kis tp-link router-ről beszélek, szóval nem nagy szám :D )

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#15009) xplood


xplood
csendes tag

Üdv!

Egy Raspberry PI model 2 B-n ubuntu mate alatt futnának HD filmek rendesen, vagy gyenge ahhoz? Egy Tv-hez lenne médialejátszóként használva külső HDD-ről, mert a TV nem kezeli normálisan a hangsávokat és a feliratokat.

(#15010) golya87 válasza xplood (#15009) üzenetére


golya87
őstag

És ha OpenELEC-et, vagy OSMC-t használnál erre?
Amúgy ha ubuntura tudsz omx player fordítani, akkor szerintem menni fog.

(#15011) xplood válasza golya87 (#15010) üzenetére


xplood
csendes tag

Igazából maga rendszer nem kritikus, eredetileg azért néztem az ubuntut, mert akkor másra is használhatnám pluszba. A kérdés lényegi része hogy elég izmos-e a hardware ahhoz hogy egy FullHD-s tv-n akadás mentesen nézhessem vele a filmeket.

(#15012) xplood válasza xplood (#15011) üzenetére


xplood
csendes tag

Illetve ami még lényeges, hogy a hangsávokat MKV-nál és a feliratokat tudja kezelni rendesen. Mert a mostani TV-mmel (LG42LB650V az a baj, hogy azon nem lehet váltani)

(#15013) wassermann válasza xplood (#15011) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Médialejátszónak tökéletes, a hardveres H.264 gyorsítás miatt. Böngészőt futtatni viszont gyengusz...

(#15014) Celtis


Celtis
veterán

Alakul az öntözőrendszer vezérlőm. Az asztalon már kiválóan működik, de még pár alkatrész hiányzik a végső formához.
Így néz ki a panel, amit készítettem.

Illetve rádugva a Pi.

A LED-ek most csak a szelepvezérlő kimenetek működését jelzik vissza.

Ha valakit érdekel, a vezérlő GUI kipróbálható itt. A jelszó: opendoor

(#15015) Gabis válasza petya220 (#15008) üzenetére


Gabis
őstag

Én is egy mezei TP-link WR841N-ről gondoltam a "sugárzást" majd kiderül mit bír :B
Bekábelezni nem szeretném, gondolkodtam még powerline kiépítésén is de elég húzós :F
Ha kevés wifi akkor egy külső notebook winyós megoldás lesz.
Legalábbis fejben eddig így áll a dolog :B

(#15016) petya220 válasza Gabis (#15015) üzenetére


petya220
senior tag

Ha nem akarsz 4k-s videókat nézni, akkor untig elég SZERINTEM :DD

Próba cseresznye c:

[ Szerkesztve ]

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#15017) Laca0


Laca0
addikt

Sziasztok!

Sokszor volt már szó, hogy milyen szoftverekkel mennek jól a filmek. Viszont nem találom, hogy pl. egy B+ is jó erre a célra vagy csak a Pi2?
DLNA filmlejátszásra használnám csak. Elég nekem a 720p-s felbontás is, viszont a forrásfájlok között vannak sok GB-osak is. Okoz ez neki problémát?
Köszi!

Xiaomi 11 Lite 5G NE Dual 8/128 | Redmi Note 8 4/64 | MikroTik hAP AC2 | Sony KD-55XH8096 | LG 47LM620S | Denon AVR-1612 | Eltax Experience 5.0 | Egreat R6S

(#15018) tobias40


tobias40
veterán

Hi all!

Új vagyok a témába és ide irányítottak! :)

Ha vaki összerakna nekem egy ilyet nagyon megköszönném vagy ha eladja a sajátját azt is!
Kérem jelezze aki segítene ebben ,vagy megvenni a hozzávalókat stb..
Kellene minél hamarabb mert nincs jelenleg 3d képes média lejátszóm a filmeket meg nézném már nagyon!

Jöhet privibe is a segítség! :R

(#15019) golya87 válasza Laca0 (#15017) üzenetére


golya87
őstag

Én sima B-vel néztem 18-22gb-s kölcsönzött mkv filmeket. (1080p)
Nem volt velük gond. Nem annyira reszponzív a menü, de a lejátszáson ez nem érződik.

(#15020) wassermann válasza Laca0 (#15017) üzenetére


wassermann
Topikgazda

" nem találom, hogy pl. egy B+ is jó erre a célra vagy csak a Pi2?
DLNA filmlejátszásra használnám csak. Elég nekem a 720p-s felbontás is "

Médialejátszónak bármelyik fajta jó, mert a hardveres gyorsítás az összesben benne van (Pi A, Pi B, Pi B+, Pi 2) emiatt mindegyik elbír az 1080p-vel.

[ Szerkesztve ]

(#15021) mobal válasza wassermann (#15020) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Azért inkább a Pi2-t vegyük! :)

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#15022) azbest


azbest
félisten

A képel elbírnak, de némelyik hangcodechez már a pi2 ereje kell, mert az procierőből megy.

(#15023) RoundRobin


RoundRobin
aktív tag

http://prohardver.hu/tema/itt_az_up_egy_ujabb_raspi_klon_x86-os_procival/friss.html

[ Szerkesztve ]

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#15024) contaxg válasza Celtis (#15014) üzenetére


contaxg
veterán

:R :R :R Zseniális!

[ Szerkesztve ]

A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

(#15025) envagyok válasza RoundRobin (#15023) üzenetére


envagyok
veterán

Csak kár hogy annyiba kerül, mint egy inteles tablet vagy mini-pc :(
Olyan 60-80 USD között lenne érdekes

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#15026) Warter válasza envagyok (#15025) üzenetére


Warter
őstag

50 dollar körül lenne érdekes, 120 euro kicsit sok érte.

(#15027) Teng válasza envagyok (#15025) üzenetére


Teng
aktív tag

Csak a teljesítménye is azért sokkal jobb mint a Pi-nek.. Valamit-Valamiért...

(#15028) azbest válasza RoundRobin (#15023) üzenetére


azbest
félisten

Nocsak. Erre akár egészen jó linuxos minigépet lehetne építeni. Az arm-os megkötések nélkül (már, hogy driverek kapcsán, szoftverek kapcsán ugyanaz, mint egy pc.)
Eddig is voltak 100 dolcsi környékén és kicsit alatta inteles tv boxok, szóval most csak a kinézet és az új intel soc az újdonság. Teljesen nem tud kompatibilis lenni a pi-vel csatlakozók terén sem.

Mondjuk azt én sem értem, hogy miért pont a memórián spórolnak. Az a pár cent a 2GB ramhoz már beleférhetne.

[ Szerkesztve ]

(#15029) RoundRobin válasza envagyok (#15025) üzenetére


RoundRobin
aktív tag

Drágának tűnik ez. Nem kétséges, azonban, ha belegondolunk, amíg a Raspi le nem szorította az árakat, addig egy hasonló lapocskáért elkértek 150-250 dollárt is, olykor még többet.
Aztán a Pi kijött a maga 20 dollárnak beharangozott, majd 25-re emelt "A" verziójával és azóta sokalljuk ezeket a ketyeréket, ha azok ára duhaj módon fölé kerekedik a Pi már.már standard-nak számító, 35 dollárra beállított árának. :)

Tulajdonképpen, ha egy desktop masinával hasonlítjuk be (300-600 USD), vagy egy neves gyártó thin kliensének árával (250-350 USD), akkor nem is olyan tragikus. Legalábbis szerintem. Nem igaz? :)

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#15030) RoundRobin válasza azbest (#15028) üzenetére


RoundRobin
aktív tag

"Erre akár egészen jó linuxos minigépet lehetne építeni. Az arm-os megkötések nélkül (már, hogy driverek kapcsán, szoftverek kapcsán ugyanaz, mint egy pc.)"

Igen. Én is ezért tartottam érdemesnek megemlíteni, hogy van ilyen.
Az ARM alapvetően egy jó proci, de a programozása, a toolchain-ek alkalmazása körülményessé teszi, legalábbis amíg PC-n, pontosabban x86-on fejlesztünk.

Magánvéleményem, hogy nem a memória kevés, hanem inkább az oprék vannak elhízva, de nagyon . Anno volt élet 64 MB alatt is, nemde? :)

Ja, amit én problémának tartok, az a HDMI csatoló következetes jelenléte, a VGA csati rovására.
Ezt nagyon fájlalom, mivel én alapvetően nem médiaszervernek használnám a cuccot. Ahogy a Pi-t sem arra használtam, de persze elismerem, az ilyen (mediabox) irányú felhasználás viszi a prímet.

[ Szerkesztve ]

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#15031) RoundRobin


RoundRobin
aktív tag

Jobban körüljárva, nem is olyan drága ez az inteles cucc.

Van benne a Pi-hez képest:
USB 3.0,
DC csatlakozó (normálisan lehet tápolni),
Kraft,
RTC,
16 GB háttértár (eMMC) (ezt a 35 dolláros Pi-hez külön kell megvenni, ami plusz 8-10 USD),
dedikált 1 GBites hálózat,
és x86-os proci(k).

Az atom processzorok nem túl erősek, de egy gyengébb desktop masina teljesítményét sztem képes hozni ez a lim-lom.

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#15032) envagyok válasza RoundRobin (#15031) üzenetére


envagyok
veterán

Itt van képernyővel, kamerával, bedobozolva 90usd-ért most, nem fél év múlva:
http://m.aliexpress.com/item/32492671225.html

Vagy 118 USD mini PC:
http://m.aliexpress.com/item/32475968760.html

[ Szerkesztve ]

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#15033) RoundRobin válasza envagyok (#15032) üzenetére


RoundRobin
aktív tag

Köszi, de az első link egy tablet, az meg nekem nem kell, a második meg a meego, ami olyan hülyén néz ki szegénykém, hogy arra nem találok szavakat.

Van linutop is persze, az jó is lenne, de gyenge a hardware.

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#15034) Spuri2000


Spuri2000
senior tag

2 vagy 4 GB ram kellene az 1 kevés lesz.

(#15035) RoundRobin válasza envagyok (#15032) üzenetére


RoundRobin
aktív tag

Viszont adtál egy ötletet.
Össze kéne fogni és csinálni egyet..

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#15036) envagyok válasza RoundRobin (#15033) üzenetére


envagyok
veterán

Persze ronda, de ez a nyák se szép ;)
A tablet meg tök jó, egyrészt van egy másodlagos képernyőd, amit egy Uni tartóban betehetsz a tv/monitor mellé, plusz még akku is van benne, így szünetmentes sem kell mellé :)
Plusz kamera a Skypehoz

[ Szerkesztve ]

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#15037) nfer


nfer
tag

Sziasztok!
MyGica T230 tunert használnék Raspberry Pi 2-vel, Dvb-c adásokat szeretnék nézni.
Sokat kínlódtam de nem találok adókat a tvheadend-ben pedig felismeri Dvb-t és Dvb-c tunerként.
Ugyanez a konfig openelec-el hibátlanul megy. Pc-ben is működik a tuner.
Valaki tudna segíteni?
Köszönöm

(#15038) Celtis válasza nfer (#15037) üzenetére


Celtis
veterán

Mi az, hogy Openelec alatt megy, tvheadend alatt meg nem? A kettő nem egymás alternatívája. A tvheadend jellemzően egy Kodi (OE) addon. Nézd át s konfigot. Legyen engedélyezve a tuner, legyen jól kiválasztva az ország, stb.

(#15039) nfer válasza Celtis (#15038) üzenetére


nfer
tag

Bocsánat egy szó kimaradt Osmc. Tehát Openelec alatt jó, Osmc alatt nem működik.
Üdv,

(#15040) RoundRobin válasza envagyok (#15036) üzenetére


RoundRobin
aktív tag

Igen, de feltételezem, hogy a nyák is kör alakú. :)
Nekem olyan felelne meg, amit én be tudok dobozolni, rendesen.
Ezen kívül:
Legyen rajta VGA illesztő, esetleg WiFi sem ártana, elég erős legyen diszkrét, nem processzorigényes desktop alkalmazások futtatására és x86-os CPU-val szereljék.
Azért kellene mindez, mert jó volna egy kis gép, amit zsebre vághatok és akár itthon, akár a telken rádughatok egy monitort, majd használom desktop gép gyanánt. Az x86 meg azért lenne jó, mert régebben csináltam egy kisebb oprendszert Home Automation céljára és azt befejezném, ha volna hozzá alkalmas, kis fogyasztású vas.
Ezért esik ki a Pi és sajnos a VGA hiánya miatt ez az UP is.

Nézegettem, van az orange pi-nek olyan változata ami VGA-s és csak 35 USD, vagy a marsboard-ok között is akad ilyen (54 USD-ért), de sajnos mindkettő allwinner procit használ, vagy a mars RK-t is még, az allwinner mellett. Én viszont a rendszeremet nem szeretném átírni arm procira. (egyébként a marsnál és az orange-nál is alap a Wifi és a SATA) :)
A tablet meg, bár árában valóban megérné, a TAB LCD-jét el lehetne használni akár máshová is, de a VGA-t ott is meg kellene oldani, ráadásul a tab alaplapja meg ki tudja milyen formájú?
Nekem fontos, hogy szép téglalap alakú legyen a lap, amilyen a Pi is például.

Eddig a legjobb alternatívának a linutop bizonyulna, csak sajnos desktopnak elég gyenge még a Linutop II is. Az egyes 256 a kettes pedig 512 MB memóriával bír, egy elég sápatag proci mellett. Ez meg sajnos kevés.

Vennék: 286-os (esetleg XT) alaplapot.

(#15041) Celtis válasza nfer (#15039) üzenetére


Celtis
veterán

Pedig elvileg ugyanaz a Kodi meg a Tvheadend addon is.
De ha jó Openelec alatt, miért nem használod azt?

(#15042) nfer válasza Celtis (#15041) üzenetére


nfer
tag

Szeretném kipróbálni és reméltem másnak működik. Most nem tudom megnézni de más a tvhead addon verzió száma.
Osmc 4.05
Openelec talán 0.00

[ Szerkesztve ]

(#15043) Benoe77 válasza nfer (#15042) üzenetére


Benoe77
őstag

Valószínű, hogy az openelec már tartalmazza a tuner driverét/firmware-ét, az osmc viszont nem
Lehet, hogy osmc alatt is működésre lehet bírni, csak egy kicsit mókolni kell vele.

(#15044) harylmu


harylmu
őstag

SSH-n keresztül idegesítő LED kikapcsolása:

echo 0 >/sys/class/leds/led0/brightness

Csak az egyik ledet kapcsolja ki a kettő közül, a másik az égni fog, ami jelzi hogy be van kapcsolva.

(#15045) MaCS_70 válasza RoundRobin (#15040) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ezzel a VGA-igényeddel azért meglehetősen egyedül vagy.
Ne érts félre, nem sajnálom Tőled, de én speciel nem szeretném, ha a kütyük ára és mérete akár egyetlen dollárral/milliméterrel is nagyobb lenne egy olyan ma már gyakorlatilag használatlan, ezért felesleges extra miatt, mint a VGA.
Nagyon-nagyon kevesen igénylik, ne a többség dobja össze nekik, hanem fizessék meg a kevesek egy átalakító formájában. Szerintem...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#15046) azbest válasza MaCS_70 (#15045) üzenetére


azbest
félisten

Nameg 10 dolcsi alatt van a hdmi - vga + audio átalakítók garmadája :)

(#15047) contaxg válasza harylmu (#15044) üzenetére


contaxg
veterán

Egy szoftveres kiegészítővel lehet ezen változtatni.

[ Szerkesztve ]

A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

(#15048) xxlongikaxx


xxlongikaxx
aktív tag

Sziasztok, gondolkodom egy pi2 vasarnalasan a kovetkezo funciokra:

- KODI medialejatszo (milyen a pi2 pass trough szolgatata most, HD hangok mennek?)
- Torrent Kliens
- NAS szerver

esetleg Bluray lejatszas, illetve kulso DAC epitese es hozzakapcsolasa es Volumion keresztul zene lejatszas, ebben az esetben a KODInak HDMIn kene kimennie, a VOlumionak DACon at.

Kerdesem az hogy az elso harom funkcio megoldhato e egyetlen Pi-n, illetve lehetseges e a bluray bolti lemez lejatszas.

Linuxhoz hulye vagyok, nagy gurunak kell lenni vagy megoldhato?

elore is koszonom

[ Szerkesztve ]

(#15049) Celtis válasza xxlongikaxx (#15048) üzenetére


Celtis
veterán

Ha csak egy kicsit visszaolvasnál... Szeritnem NAS-nak gyenge a Pi, Inkább vegyél egy integrált alaplapot és akkor a Bluray is megoldható.

(#15050) contaxg válasza xxlongikaxx (#15048) üzenetére


contaxg
veterán

Előre szólok, hogy amatőr vagyok viszont egy jó hete megy nálam a Pi2+Kodi és elég klassz. Abban nem vagyok biztos, hogy ezt a rendszert érdemes lenne NAS funkciókkal, de talán 1-2 torrentet el viselne a háttérben. Én egy nettezős laptopot használok média szervernek, ami esténként cikkeket is olvasgatok és Unpn keresztül csatlakoztatom ehhez a Pi2-öt. A WLAN-nak meg vannak a korlátai, mindenképpen érdemes vezetékes hálózatban gondolkodni hacsak nem valami ultragyors routered van. Nálam így 6-8gigás anyagokig nincs gond, de egy full HD BR azért beszaggat WLAN-on keresztül.

A jó zenehallgatáshoz nem feltétlen kell minőség. Az egy intellektuális kaland, amit mindenki a saját szintjén élhet meg. A hifi egy eszköz ami ezt az élményt fokozza, de nem feltétlen szükséges hozzá.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.