Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2751) PistiSan válasza Cifu (#2750) üzenetére


PistiSan
addikt

-Aktív hűtés
-Külön tápegység
-Nyilván nagyobb fogyasztás
-Zaj
-Ár
-Valamibe ezt is el kell helyezni.

Amire én használom a Pi-t arra tökéletes, akinek erősebb kell az nem ilyet vesz, de az meg mit keresni a Pi fórumában? :O

(#2752) vkp


vkp
aktív tag

Én egy intel atomos lapot cseréltem le két ok miatt, az egyik a fogyasztás, a másik, hogy az atom az egy rezsó, nyári melegben volt amikor 39 fok volt a szekrényben ahol tartom.
PI-vel most nem megy 30 fok fölé.
Ami miatt még PI lett, az a GPIO. Mivel hávezérlésre (is) használom, ezért fontos volt, hogy legyen rajta valami kimenet, de főleg bemenet, mert a régi atomos lap printerportjára volt akasztva pár nyomógomb is.
Egy dologgal nem vagyok megelégedve, de azt megoldottam máshogy, egyik disztrib alatt se kezeli rendesen a profilic usb soros portokat. Bár látszólag működik, gyakorlatban eléggé köhög, ha több van rádugva, akkor élből elhal.

Így most van rajta GPIO-n egy relépanel, usb-n egy DS2490 rajta 8 hőmérő, egy usb-s dimmer, meg egy e220-as modem.

Fut rajta apache/php/kysql, apcupsd, sms server, digitemp meg a házvezérlés programja, ami figyeli a bemeneteket.

Asszem nagyjából ennyi, elvagyok vele.

(#2753) tamas1985


tamas1985
aktív tag

A hardveres támogatás hiánya, azt takarja hogy ha ez megvalósul, akkor pl a nettezés sokkal gyorassbb lesz?

(#2754) azbest válasza tamas1985 (#2753) üzenetére


azbest
félisten

A netezés sebességével szerintem most sincsen gond. A böngésző ablakának görgetése viszont csapnivaló még. Azért kell hardveres gyársítás, hogy a grafikus felület ne akadozzon.

(#2755) vargalex válasza Cifu (#2750) üzenetére


vargalex
félisten

Hi!

Ahogy korábban írtam, én Magyarországon 10394 Ft-ért szereztem be az Rpi-t.
Így ugye már majdnem 2-szeres árról beszélünk az AMD E-350 esetében. Plusz, ahogy más is írta: fogyasztás, aktív hűtés, stb.

Alex

(#2756) instantwater válasza vargalex (#2755) üzenetére


instantwater
addikt

Hol vettél annyiért?

(#2757) vargalex válasza instantwater (#2756) üzenetére


vargalex
félisten

Hi!

A linkelt hozzászólásban megtalálod.

Alex

(#2758) instantwater válasza vargalex (#2757) üzenetére


instantwater
addikt

[link]
Épp nincs nekik.
Amúgy tényleg jóval olcsóbb mint az eredeti oldalról megrendelve.

(#2759) instantwater


instantwater
addikt

Közben találtam egy másikat is:
http://raspberry.finalart.hu/

(#2760) mobal válasza instantwater (#2758) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

+1 az FDH Kft. -nek. Nagyon korrektek voltak, mielőtt feladták a csomagot még kaptam tőlük egy "utolsó" telefont.

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2761) fo_di válasza instantwater (#2759) üzenetére


fo_di
őstag

a másik az már mintha járt volna a topikban, de nem olcsóbb (13k), csak annyi, hogy magyar céggel szerződsz nem a farnellel vagy az rssel

(#2762) azbest válasza fo_di (#2761) üzenetére


azbest
félisten

és ha minden igaz hivatalosan nem is árulhatja más, mint a két nagy disztribútor :U A logó használatára is engedélyt kell kérni.

(#2763) fo_di válasza azbest (#2762) üzenetére


fo_di
őstag

már korábban a honlapon is közzétették, hogy ők a vállalkozásokat támogatják, és kifejezetten bátorították azt, aki tud invesztálni, hogy kis internetpenetrációjú helyeken árulja a cuccot

(#2764) fo_di


fo_di
őstag

nemsokára érkezik a model b rev 2.0
ami lényegesebb változtatás:
- alakítésok a gpio táján
- reset header (elvileg a mostani lapokon is rajta van, csak kivezetést is megcsinálták, a p6 két pinjét kell összekötni)
- az usb port polyfuse eltávolításra került, így visszatáplálásból is járatható a pi (de figyelni kell, hogy 2,5 ampernél ne folyjon több át)
- a hdmin át szivárgó 5 volt végleges megoldásra került
- a hibás feliratú ledek szitázását javították
- és a legfontosabb: 2 darab 2,5mm-es rögzítőpont!

a raktárkészletek elfogyásával már az új revision fog érkezni, néhányan már kaptak a farnelltől
(lehet, hogy az rs is erre várt, azért emelte meg a lead time-ot?)

(#2765) tamas1985 válasza fo_di (#2764) üzenetére


tamas1985
aktív tag

Jól hangzik, főleg a rögzítő pont nem is értettem hogy hogy nem került rá, hiszen a saját készítésű házakban sokkal könnyebb és biztonságosabb a rögzítés, most már csak a kicsi kínaiknak kell elárasztani az ebay 1$-os ingyen postás házakkal:)

(#2766) fo_di válasza tamas1985 (#2765) üzenetére


fo_di
őstag

viszont állítólag az egyik a jelenlegi tp1 helyén lesz, annyi, hogy el lesz választva a rendszertől
lehet, hogy a másik akkor tp2 helyén lesz, amivel viszont eltűnik a működés közbeni egyik legjobb tesztpont

(#2767) azbest válasza fo_di (#2764) üzenetére


azbest
félisten

a módosítások nagyobb része örvendetes, de nem biztos hogy szerencsés volt a gpio kiosztást megkavarni, így nem lesz kompatibilis teljesen a régivel :U

[ Szerkesztve ]

(#2768) vkp


vkp
aktív tag

PoE is nagyon jó lenne, nyilván ahhoz jobban át kellene tervezni a boardot.
A másik, hogy igazán elcseszett tervezés a kilógó sd kártya foglalat, nekem az egyiken eltört, mert hülye voltam és szarul fogtam meg amikor beépítettem.

[ Szerkesztve ]

(#2769) Cifu válasza vargalex (#2755) üzenetére


Cifu
nagyúr

Mondjuk én vidéki vagyok, tehát nekem már a kiszállítás sem ingyenes, vagyis számomra már magasabb lenne az ár.

Az érvek-ellenérvek elhangzottak, nyilván a kérdés az, hogy kinek mi a fontos, akinek az RCA kell, a minimális méret és hőtermelés, a GPIO és jól boldogul a Linux-al, annak tökéletes az Rpi is.

Akinek több/gyorsabb USB és/vagy SATA kell, VGA kimenet, Win támogatás, egyszerű és könnyű használat, annak inkább válasszon egy Brazos vagy Atom rendszer.

Nem vitatom el az Rpi érdemeit, de a roppant olcsóság és a használhatóság terén én személy szerint úgy látom, hogy azért kihívásokkal küszködik a málna. Nagyszerű eszköz azoknak, akik imádnak buherálni, hiszen tényleg kismillió dologra lehet felhasználni, és az ilyen eszközökhöz képest szép méretű és termékeny community áll mögötte.

Másfelől viszont az átlag egyorrú felhasználó azt tapasztalja, hogy azért annyira nem olcsó, mert ehhez is kell külön táp, szükség lehet aktív USB hubra, kell SD kártya és SD kártyaolvasó, lehet, hogy spéci kábel kell (pl. HDMI -> DVI-D), miközben nem lehet (az olcsóbb monitorokra jellemző) VGA bemenetes eszközöket használni hozzá, ráadásul a teljesítménye gyenge, az USB és hálózati sebessége is szerény, továbbá a használatához bizony bele kell mélyedni a Linux rejtelmeibe.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#2770) Proci85 válasza Cifu (#2750) üzenetére


Proci85
senior tag

Nem 1:1-ben neked szánom, csak te voltál az utolsó :)
Érezni kell mindennek a korlátjait és nem túl fényezni vagy ledegradálni, mert az áhított "nagy ő" mégsem olyan ahogyan megálmodtuk (tipikus tini hiba lányoknál :D ).
Ez a cucc nem PC 1:1-ben történő kiváltására készült, mégha egyesek azt is szeretnének belőle farigcsálni. Fanatikusok és mazohisták mindig is lesznek, de ez akkor is cipőkanalas módszer :)
Ez a cucc amellett, hogy 1W körül fogyaszt, gond nélkül megállja a helyét ipari környezetben (elektromos zaj, por, szélsőséges hőmérséklet), szóval olyan igazi extrém környezetben is.
Mindamellett a gyártó eredeti célkitűzése szegény kölkök programozni tanulását elősegítő eszköz létrehozása volt.
Arra jó, nemdebár? Minden más saját felelősségre végezendő.

Az meg, hogy nem megy minden elsőre, reszelni kell rajta...a legtöbb user még csak most kapja készhez, kevés cég lát benne potenciált,hogy bármit is fejlesszen rá. Majd beindul a buli :)

Szóval tudjátok hova helyezni a cuccost.Nem kell elszállni tőle, de attól több benne a lehetőség, mint azt egy egységsugrarú user gondolná. tény, hogy ezen lehetőségek 99%-ra neki tuti nincs szüksége, neki katt-katt kell:)

(#2771) Cifu válasza Proci85 (#2770) üzenetére


Cifu
nagyúr

Ezért írtam, amit írtam. Az Rpi ideális eszköz, aki imád mókolni, barkácsolni. Nagyon erős a mögötte álló community, ami szintén jó dolog, mert folyamatosan jönnek hozzá a frissebb verziók mindenből.

Nem vitatom, hogy én ott szúrtam el, hogy az első beszámolók és videók alapján azt vártam tőle, hogy akár egy olcsó böngészős PC-re tökéletesen alkalmas lesz. Nem vitatom el, hogy ez nem az Rpi hibája, de olvasva a hazai és külföldi fórumokat, nagyon sokan hozzám hasonlóan vágtak bele a málnásba, és nem egészen azt kapták, amire számítottak. :)

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#2772) Proci85 válasza Cifu (#2771) üzenetére


Proci85
senior tag

Igen, a marketing része, vagy mai szóval a körülötte lévő "hype" :) eléggé elferdítette a tényleges értékét és célját :)

[ Szerkesztve ]

(#2773) fo_di


fo_di
őstag

na kikerült kép az új board revisionről:

a felfogatópontokat figyeljétek az ethernet port mellett és a régi tp1 helyén

(egyébként a gyártást áthelyezték a uk-be, valószínűleg ezért volt inkább a fennakadás a szállításban, viszont ezentúl a két disztribútor heti 30k darabot tud szállítani)

a model a pedig még a idén kijön a nettó 25 dolláros áron

[ Szerkesztve ]

(#2774) Cifu válasza fo_di (#2773) üzenetére


Cifu
nagyúr

Viszont a sokat kritizált kondi nem került el a töltőcsatlakozó mellől, illetve nem lett vele semmi csinálva. A sok panasz alapján azt hittem azzal is kezdenek valamit.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#2775) GyéBen válasza fo_di (#2773) üzenetére


GyéBen
tag

"Element14/Premier Farnell have made the decision to move the bulk of their Raspberry Pi manufacture to South Wales. (...) The initial contract will see the Pencoed plant producing 30,000 Raspberry Pis a month (...)"

Nem egy hét alatt gyártanak le 30000 RPi-t, hanem egy hónap alatt, illetve ez csak a Farnellre vonatkozik.

(#2776) fo_di válasza GyéBen (#2775) üzenetére


fo_di
őstag

ez igaz, benéztem :)

(#2777) wmati


wmati
addikt

Van egy eladó málna

(#2778) Forraszto


Forraszto
tag

Üdvözlet, málnások

Megtetszett ez a kütyü, lehet beszereznék én is egyet, de lene pár dolog, amire sehogy nem találok választ. Próbáltam itt is keresni, de nem találtam rá konkrét választ. Arról lenne szó hogy:

Torrent kliensnek lenne használva, Arch linux, ssh-n, ez eddig rendben. Viszont a tárolás...Van mondjuk egy samsung 2TB-s SATA vinyó, az működhet-e ha mondjuk egy ilyen dokkolóba beleteszem, ezt rá az egyik usb-re, és kalap? Ha nem, miért, és mit lehet csinálni? Illetve, ha mégis, mehetnek ezek a dokkolók 24/7-be? Külső tápja van, elvileg nem a pi 100mA-ével kell birkozzon. Valakinek tapasztalat? Illetve használja valaki ilyesmire, és hogy oldja meg a tásolást? Tudom, NFS-en NAS-ról, de tételezzük fel hogy nincs ilyenem, és nem is akarok, erre a bigyóra szeretném az egészet rábízni.

Illetve hány torrentet szokott elbírni, 8-10 mehet még, vagy 3-4 a max egyszerre?

Köszi! :R

(#2779) Forraszto válasza Forraszto (#2778) üzenetére


Forraszto
tag

Elnézést, helyesbítenék: nem különösebben érdekel ki hogyan tásol, a tárolás viszont annál inkább. :D

(#2780) Forraszto válasza Forraszto (#2779) üzenetére


Forraszto
tag

Esetleg egy ilyen dokkoló jobb választás? Végül is nem lenne mozgatva, nem túl "indokolt" a rack.

(#2781) wmati válasza Forraszto (#2780) üzenetére


wmati
addikt

aktív usb elosztó nem árt

(#2782) Forraszto válasza wmati (#2781) üzenetére


Forraszto
tag

Értem. De a dokkolónak van tápja, akkor is? És akkor hogy is? Az aktív hubot felteszem a pire, és abba a dokkolót?

(#2783) v.attis


v.attis
őstag

Lakóház biztonsági megfigyelésére használja valaki? Érdekelnének a részletek, akár privátban is, ne terheljük a topikot fölöslegesen...

(#2784) wassermann válasza Forraszto (#2778) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha a külső eszköznek van saját tápja, akkor valószinűleg nem fogja a RpI USB-jét terhelni. A "málna" egy pici Linux-os gép, ami simán mehet éjjel-nappal, csak a korlátozott RAM-miatt óvatosan kell rá pakolni a programokat. Csak annyit, ami éppen kell.

(#2785) batagy válasza Forraszto (#2778) üzenetére


batagy
őstag

Szia!

A vinyó el kell hogy menjen egy ilyen külső USB2-es rackbe helyezve, és USB-n csatlakoztatva a PI-hez.

Ami miatt én inkább aggódnék, az a vinyó hűtése, ha 24/7-ben megy. Mindenképp olyan rack-et vegyél, ami fémből van, nem borítja műanyag sem a külsejét, sem a belsejét. Hogy a hőt le tudja adni.

Nekem Delock 42451-em van, ez fém, de 24/7-ben nem szoktam használni. Szintén Samsung 2TB-os vinyó van benne, 5400 RPM-es. Most próbaképpen bekapcsoltam, tesztelem hogy mennyire melegszik. Szobahőmérséklet 27 fok, ennyivel indult, kb 20 perc után már 36 fok, de az még nagyon jó. Így hagyom még pár órát.

A Külső 3,5'' mobil rack-ek topikjában érdemes körülnézni ezügyben, én rápillantottam, és éppen az általad is linkelt Sharkoon Rapid Case-t ajánják többen is, szóval az egy jó választás!!

Viszont a Samsung vinyód 5400 vagy 7200 RPM-es? A 7200 RPM-es jobban melegszik.

(#2786) Forraszto válasza batagy (#2785) üzenetére


Forraszto
tag

Köszi a választ. A vinyó 5400-es, eddig nem vettem észre hogy melegedne csak ha intenzíven van használva, pl. mikor 600Gb filmet mozgattam rajta, az volt vagy 3 óra, mire végzett, ott kicsit langyos volt. :) De torrentnél csak csordogál az adat, ott nemigen fog felforrósodni. A másodiknak linkelt dokkoló akkor lehet jobb lenne, abban nincs "beburkolva", legalábbis a felső fele. Rákérdezek ott, köszi.

[ Szerkesztve ]

(#2787) Hyperion


Hyperion
senior tag

Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata popcorn és raspberry párossal?
HD-k lejátszását ki tudja szolgálni a pi?

Köszönöm!

(#2788) designREX válasza Forraszto (#2786) üzenetére


designREX
tag

Szia.

Nekem ilyen dokkoloban van egy 1,5 terrás hdd, az előlapon az egyik usbre az Rpi dugva, a másikra pedig egy hordozható hdd. Nekem eddig nem volt semmilyen gondom a tápellátással. Működik minden rendesen.

(#2789) Forraszto válasza designREX (#2788) üzenetére


Forraszto
tag

Köszi, ez jó hír. A pi "táplálását" telefontöltővel oldottad meg? Van itthon egy 780mA-es, az elviszi? Papír szerint igen, de nem tudom gyakorlatban is elég-e.

(#2790) MasterDeeJay válasza Forraszto (#2789) üzenetére

Nekem 700ma-s töltővel működött USB egér és billentyűzettel. Ha tele akarod aggatni usb-s cuccokkal akkor inkább saját tápellátású USB hub ajánlott (wifi, bluethoot esetén).

A szabvány USB ami a gépekbe van az 500ma max, ez felett írogatja a windows hogy teljesítményingadozás van. Habár mai alaplapok ennél többet is lekezelnek. (USB3 nál ez 900ma)
Eszközkezelőben írja is a gép portonként hogy melyik mennyire van terhelve.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#2791) tomas01


tomas01
aktív tag

Sziasztok. Van már valakinek használható leírása arra, hogy raspberryn xbmcnél usb hangkártyán jöjjön ki a hang? Teljesen mindegy, hogy melyik rendszer mert akkor azt rakom fel.

(#2792) instantwater


instantwater
addikt

Srácok, nem akarunk közösen rendelni?
Vagy hol lehet olcsón hozzájutni?

(#2793) instantwater válasza instantwater (#2792) üzenetére


instantwater
addikt

Az RS nél tényleg 11 HÉT a várakozási idő????? :Y

(#2794) fo_di válasza instantwater (#2793) üzenetére


fo_di
őstag

farnellnél 3 alatt van tudtommal

(#2795) instantwater válasza fo_di (#2794) üzenetére


instantwater
addikt

Ott nem tudok paypallel fizetni :(

(#2796) fo_di válasza instantwater (#2795) üzenetére


fo_di
őstag

a kártyáddal sem fognak visszaélni, nyugodtan firkantsd be a számát a rendszerbe

vagy pesti személyes átvéttel az fdh.hu még olcsóbb is lehet (egyébként már nem)

[ Szerkesztve ]

(#2797) instantwater válasza fo_di (#2796) üzenetére


instantwater
addikt

Akkor úgy mondom, hogy a kártyám nem alkalmas netes fizetésre.
Visa Electron

(#2798) azbest válasza instantwater (#2797) üzenetére


azbest
félisten

Sokszor plusz költség nélkül lehet netes fizetéshez külön kártyát és alszámlát kérni a bankoknál... csak körbe kell nézni a számlacsomag ajánlatokban.

(#2799) fo_di válasza instantwater (#2797) üzenetére


fo_di
őstag

akkor paypalt hogy használod? mert ahhoz is kell megadni kártyaadatokat (vagy esetleg topuphoz nem kell?)
szerintem egy kérdést megérne a bankodnál, a visa electron elvileg alkalmas netes használatra (pl az előző generációs otp junior kártya is az volt és tökéletesen használható volt neten is)
ha pos terminálon lehúzzák, akkor elvileg neten is használhatónak kéne, hogy legyen (ugyanazokat a számokat kell ott is kézzel beírni)

[ Szerkesztve ]

(#2800) instantwater válasza fo_di (#2799) üzenetére


instantwater
addikt

Cibezz csomag.
Paypalt átutalással töltöm fel.
Amúgy a 11 hét az rengeteg. Nem lehet valahonnan reális áron hamarabb rendelni? Farnellnél jóval drágább mint az RS nél.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.