Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3251) sztanozs válasza Proci85 (#3248) üzenetére


sztanozs
veterán

Nem ez a régiekben tervezési hiba. A rev 2.0-ban javították (asszem v4 és afelettiek) - de nem hiszem, hogy az én v2-es boardomat kicserélnék egy normálisra.

azbest: Ahogy most utánaolvastam a gond az, hogy az SMSC magasabb 1.8V-ot állít elő és így a másik feszültség-regulátor nem is dolgozik.
Viszont az USB IC alapvetően nem tápegységnek van tervezve így jobban is melegszik, mint kellene, mivel ő látja el az egész board-ot 1.8V-al. Ráadásul a melegedés miatt a saját működése is problémássá válik: USB akadások, hálózati problémák, boot-hiba, stb.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3252) Proci85 válasza azbest (#3250) üzenetére


Proci85
senior tag

Értem, köszi, gondolom akkor azóta már javították.
Ahogy olvastam az áldalad linkelt fórumon és az arról linkelteken, nem pont 1.8V jött ki belőlük így ha tényleg összekapcsolták őket, akkor a feszültség (potenciál) különbség miatt ellenáramok alakultak ki, magyarán tényleg egymás ellen is dolgoztak :(

(#3253) azbest válasza sztanozs (#3251) üzenetére


azbest
félisten

Ja, hogy neked a rev2-es board smsc-je melegszik? Annak nem kellene annyira, elvileg. :(

Úgy tűnik nemsokára nekem is lesz egy rev2 512MB-os boardom, majd akkor tudom összehasonlítani a régivel. Bár ahogy írtam már a visszatáplálásos / polyfuse patkolós megoldás után érezhetően hűvösebbnek érzem, mint korábban. Mondjuk eleve raktam rá bordát (hmm, el ne felejtsek rendelni az újhoz is, már 2 dolcsiét is kapni [link]).

[ Szerkesztve ]

(#3254) sztanozs válasza azbest (#3253) üzenetére


sztanozs
veterán

nem rev 2, hanem v2 (az az első gyártósorra került rev 1.0-s board) - ja és nem USB-ről táplálom (patkolatlanul nem is lehet), hanem tápról - sőt semmi sincs az USB-re dugva.

A linkelt bordán van ragacs, vagy van saját ragacsod? Ha saját, akkor milyet használsz?

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3255) wassermann válasza vzoltan (#3242) üzenetére


wassermann
Topikgazda

- A két külön tápforrás nem szerencsés, A GPIO-n elég csak a földeket (-) összekötni!

A fogyasztó számára (RpI) egyébként a helyzet láthatatlan, ha ugyanarra a tápgerincre csatlakozik a két táp. Viszont, ha a tápok nincsenek párba válogatva, feszültség eltérés esetén (pl 5,1V és 4,9V) az egyik kikönyökölhet.

(#3256) sztanozs válasza sztanozs (#3254) üzenetére


sztanozs
veterán

Most látom az ebay-en legördítve, hogy ott a ragacs az alján...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3257) vzoltan válasza wassermann (#3255) üzenetére


vzoltan
aktív tag

akkor marad ez:
USB Hub -> RPi -> GPiO -> LED megoldas, vegulis elbirja igy az osszes eszkozt, csak forditva nem.
(ez egy chase test, fegig fut a feny szint valtva, usbhub ad aramot)

[ Szerkesztve ]

(#3258) azbest válasza vzoltan (#3257) üzenetére


azbest
félisten

Nem lehet külön tápot adni a ledsornak? Nem ismerem hogyan van összekötve, de gondolom csak a vezérléshez kéne a gpio. A mostani megoldásnál érdemes ellenőrizni, hogy mennyi a fesz működés közben a pi-n.

[ Szerkesztve ]

(#3259) vzoltan válasza azbest (#3258) üzenetére


vzoltan
aktív tag

De lehetne csak nem akarok ket tappal "bajlodni"

De igy mukodik es mindent elbir, gondolom akkor nem lehet gond

Igen a vezerleshez kell alapban.

[ Szerkesztve ]

(#3260) sztanozs válasza vzoltan (#3257) üzenetére


sztanozs
veterán

Ezen brutális hűtő van...

mod: mivel méred a hőmérsékletet? hol van beépített mérő a gépben?

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3261) vzoltan válasza sztanozs (#3260) üzenetére


vzoltan
aktív tag

34-36C kozott van es 24/7 ben seed, este meg sorozat xbmc.
(Regi maradek, nem akartam kolteni ra, de jol szolgal :) )

[ Szerkesztve ]

(#3262) azbest válasza vzoltan (#3259) üzenetére


azbest
félisten

Azt hittem két tápegység van (aktív hubnak egy meg a ledsor felől egy). De így már érthető.

szerk:
A feszre azért mérj rá terhelés körben, mert fura hibákat okozhat, ha lecsökken.
Korábban írtam például, hogy az analóg hangkimenet zajossága annál erősebb, minél kisebb a fesz.

[ Szerkesztve ]

(#3263) vzoltan válasza azbest (#3262) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Jol hitted, en kavartam kicsit a leirasban :)

(#3264) vzoltan válasza sztanozs (#3260) üzenetére


vzoltan
aktív tag

taltam egy scriptet, vagy igaz vagy nem:

#!/bin/bash

GOV=`cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_governor`
MIN=`cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_min_freq`
MAX=`cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_max_freq`

echo "$GOV $MIN $MAX" | awk '{ printf "Governor: %s\nMin Freq: %4dMhz\nMax Freq: %4dMhz\n\n", $1, $2/1000, $3/1000 }'

while [ true ]; do
C=`cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_cur_freq`
T=`cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/temp`
echo "`date +%H:%M:%S` $C $T" | awk '{ printf "%s: %4dMhz, %-.2fC\n",$1, $2/1000,$3/1000 }'
sleep 2
done

meg egy masik: (ezt valaki innen adta)

#!/bin/bash
while :
do
echo -n " Temperature: "
TEMP=`cat /sys/class/thermal/thermal_zone0/temp`
TEMP=$[ $TEMP / 1000 ]
FREQ=`cat /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_cur_freq`
FREQ=$[ $FREQ / 1000 ]
echo "$TEMP C, CPU Scaling: $FREQ MHz"
sleep 1

[ Szerkesztve ]

(#3265) vzoltan


vzoltan
aktív tag

wassermann
azbest
azbest

koszi sracok.

szoget utottetek a fejembe, tegnap nem ertettem h total feher fenynel miert fagy meg azonnal a rpi.
nyilvan keves a feszko neki..

szoval most kettotok valaszaibol uj variacio lett, koszi erte!

usb hub, adja a tapit rpi-nek

gpion ra van kotve a clock es a data valamint (wassermann) a fold es a led sajat aramot kap.
(sajat tappal rpi-fold nelkul ossze vissza ugraltak a ledek)

most minden remek!

kosz!

(#3266) vargalex válasza vzoltan (#3265) üzenetére


vargalex
félisten

Hi!

Megkérdezhetem, hogy a ledeket honnan rendelted?

Alex

(#3267) vzoltan válasza vargalex (#3266) üzenetére


vzoltan
aktív tag

50pc 12mm Diffused RGB LED Pixels 5V WS2801 Drivers Waterproof Addressable Color
ebay

[ Szerkesztve ]

(#3268) sztanozs válasza vzoltan (#3264) üzenetére


sztanozs
veterán

Jónak tűnnek - a kérdés csak az, hogy hol van a hőmérő :)

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3269) balco


balco
aktív tag

Raspbmc-n meddig érdemes overclockolni?

(#3270) balco válasza vargalex (#2546) üzenetére


balco
aktív tag

Végre volt egy kis időm nekem is erre, remekül megy a back CECcel az LG TVn.
THX

(#3271) CPT.Pirk válasza balco (#3269) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem pont annyira, mint bármi alatt. Fesz növelés nélkül (így a garit nem elvesztve) 800 - 400 - 800 -as beállításban vígan megy és érezhetően gyorsul is.

Frescho cikkét érdemes elolvasni: [link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3272) balco válasza CPT.Pirk (#3271) üzenetére


balco
aktív tag

Kösz!

Már csak egy kényelmetlen dolog van:
A mediaboxról TVzve kb 10x olyan hangosra kell állítani a TVt, mintha a raspbmcről filmezek/zenélek.
Lehet valahol általánoson levenni a hangerőt XBMCben?

(#3273) CPT.Pirk válasza balco (#3272) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Biztos, de erről nincs információm.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3274) dash17291


dash17291
tag

Az normális hogy úgy, hogy ha csak a HDMI kábel van bedugva (bekapcsolt monitorral), akkor a TP1 és TP2 között 1,3V a mért feszültség?

(#3275) lord.lakli válasza dash17291 (#3274) üzenetére


lord.lakli
őstag

Nagyon nem, az iszonyat kevés.

(#3276) moli.hu válasza lord.lakli (#3275) üzenetére


moli.hu
őstag

"keves"? miert, hdmi-n is bejohet az 5v?
mert a wikipedia szerint: Pin 18 +5 V (max 50 mA)

[ Szerkesztve ]

(#3277) lord.lakli válasza moli.hu (#3276) üzenetére


lord.lakli
őstag

Bakker, mellé lőttem. Ígérem megtanulok olvasni, vagy hullaként nem kommentálni.

(#3278) azbest válasza dash17291 (#3274) üzenetére


azbest
félisten

milyen pi boardod van? az elso revizionak hdmi-vel kapcsolatos bugja is volt, bar ott a cec labon volt valami rosszul.

(#3279) dash17291 válasza azbest (#3278) üzenetére


dash17291
tag

Nemrég jött meg, 512MB-os B modell.

(#3280) thxer


thxer
aktív tag

Valaki nem akar megválni a RPi-étől? Rendelnék én is azonban 2-3 hetes átfutási idő van. Igazából nem sürgős ki tudom várni, de ha valaki mégis eladná hasonló áron, akkor érdekelne.

(#3281) azbest


azbest
félisten

A vártnál kicsit korábban, ma délután megjelent a Logout.hu-n az írásom, amelynek címe

A Raspberry Pi találkozik a felhővel
Gyorsítsuk PC segítségével a programfordítást, avagy elosztott fordítás különböző architektúrák között!

[ Szerkesztve ]

(#3282) Benoe77 válasza thxer (#3280) üzenetére


Benoe77
őstag

Kérdezz rá az fdh-nál, náluk szokott lenni raktáron.

(#3283) thxer válasza Benoe77 (#3282) üzenetére


thxer
aktív tag

Náluk kérdeztem. :)

(#3284) jackbacsi87 válasza thxer (#3283) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

Hehe:):):)hétfőn 5volt náluk, 2-t haverommal elvittünk.:):)

(#3285) thxer válasza jackbacsi87 (#3284) üzenetére


thxer
aktív tag

Akkor gyorsan fogy.

(#3286) vargalex válasza jackbacsi87 (#3284) üzenetére


vargalex
félisten

Hi!

Hétfőn vittem én is egyet. :) (Igaz, nekem is azt mondták telefonon 8:30-kor, hogy 5 van. Én házhoz szállítással kértem, aznap 10:00-kor már nálam is volt ingyen.)

Haveromnak szerdán már a 2-3 hetes szállítási időt mondták.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#3287) jackbacsi87 válasza vargalex (#3286) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

Én emailben kérdeztem le az aktuális készletet. Győri vagyok, van egy elektronikai bolt, ahol az eladó kapcsolatban van a farnellel, ő rendelte meg.Tegnap kaptam kézhez. :C

(#3288) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Onnan, hogy csináltam egy fat32 és egy ext4 partíciót egy SD kártyára, majd Linux alatt rsync-el klónoztam a két partíció tartalmát egy másik SD kártyáról (amivel bootol a pi), kell még valami a bootoláshoz?

Mert baromira nem akar semmit csinálni... Boot flag nem számít neki.

szerk: azt csinálom, hogy le tudjam csökkenteni a backup iso méretét akkorára, amennyi helyet foglal a rendszer, ahelyett, amekkora sd kártyáról van szó.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3290) CPT.Pirk válasza moli.hu (#3289) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Köszi, de nem igazán ezekre van szükségem. Valamint abban sem vagyok biztos, hogy tudnak úgy menteni, hogy az üres területet nem szedik le. (vagyis nem dd-vel menteni a partíciót)

Egy barátságos shell script lenne az, ami nekem kellene, annak az alapjai megvannak, létrehoztam partíciókat, formáztam, másoltam, stb. és már gyakorlatilag egymás klónja a két sd kártya, csak valamiért nem akar bootolni az újról a pi. Ennek kellene kitalálnom az okát.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3291) azbest válasza CPT.Pirk (#3290) üzenetére


azbest
félisten

Nem úgy bootol mint a pécé, hanem az első particiót keresni, ami fat kell legyen (gondolom fat32 is jó) és onnan felszedi a firmwaret, majd betölti a meghatározott nevű kernel binárist (amit konfig fájlban máshogy is meg lehet adni). A kernel meg gondolom a következő partición keresi a rendszer többi részét.

Arra tudok tippelni, hogy talán a fat partició kezdete nem a kártya leges legelején van. Vagy fat16 kellene hogy legyen?

Amúgy az openelec napi buildjei nem image fájlban vannak hanem tar.bz és egy mellékelt script particionálja fel a kártyákat, lehet az kéne megnézned hogy pontosan hogy csinálja: [link]
A csomagban van egy create_sdcard script.

(#3292) dash17291 válasza CPT.Pirk (#3288) üzenetére


dash17291
tag

resize2fs

(#3293) CPT.Pirk válasza azbest (#3291) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Köszi, abban vannak hasznos dolgok.

Arra rájöttem, hogy az image-m nem jó, mert az első partíció nem fat32 lett, hanem maradt egyik Linuxos fájlrendszerű. Majd most próbálkozom. Lehet csak elírtam valamit.

dash17291: köszi, de erre most nincs szükség.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3294) moli.hu válasza CPT.Pirk (#3290) üzenetére


moli.hu
őstag

en biztos vagyok benne.
most megirod scriptben, amit mas mar elkeszitett, es bekerult a hivatalos repositoryba?

[ Szerkesztve ]

(#3295) CPT.Pirk válasza moli.hu (#3294) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem hiszem, hogy valaki ezt megírta. A pi fórumban sokfelé lehet találni ilyen kérdést, hogy miként lehet kisebb backupot csinálni, mint amekkora eredetileg volt. Választ egyik esetben sem találtam, kivéve azt, aki menet közben menti a cuccot, de az ő szkriptje meg nem jó.

Egyébként tegnap sikerrel jártam, már megvan az eljárás, amivel meg tudom csinálni a kisebb lemezképet. Nekiálltam a szkriptnek, bár nem vagyok egy nagy bash szkript író, de megteszem, amit tudok...

Lényegében ez történik:
-img fájl létrehozása a nekem kellő méretben
-fdiskel partícionálom 2 partícióra, tulajdonságok beállításával
-beteszem loop eszköznek
-partx -a /dev/loop0, majd pedig jön a fájlrendszerek létrehozása
-csinálok 2-2 könyvtárat, a forrás könyvtárakba csatolom az eredeti sd kártya partícióit, a cél könyvtárakba meg a loop eszköz ugyanilyen partícióit.
-rsync-el átmásolom a partíciókat
-csatolások feloldása.

Innen már bootolható img képfájlom van, lehet kitolni pl. DD-vel. Na ha erre te tudsz valami szkriptet, akkor azt megoszthatnád velem, én nem találtam.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3296) azbest válasza CPT.Pirk (#3295) üzenetére


azbest
félisten

egyébként ha kitöltjük a szabad helyet nullákkal (mivel egyébként régi fájlok cafatjai találhatóak ott), akkor utána a backup-ot betömörítve csak annyi helyet foglal, ami valós tartalom.

Szabad hely nullázása:
dd if=/dev/zero of=zerofile bs=1M
rm zerofile

mentés:
dd if=/dev/sdx bs=1M | tar -cvz sdx.tar.gz

visszaállítás:
tar Ozxf sdx.tar.gz | dd of=/dev/sdx -bs=1M

Nem próbáltam ki, lehet benne hiba.

Ha arról van szó, hogy kisebb particiós legyen a backup, akkor nem szóltam, azt máshogy kell, olyankor tényleg loop eszköz és fájl szintű átmásolás, de megfelelő paraméterekkel kell, hogy a jogok ne romoljanak el, az rsync amit írtál azt hiszem jó is.

[ Szerkesztve ]

(#3297) CPT.Pirk válasza azbest (#3296) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, a kisebb partíció kell nekem. A kinullázásnak akkor van értelme, ha még tömörítjük is az img-t, mert a csupa nulla jól tömöríthető.

Egyébként az img felcsatolása után ez tök egyszerűen megcsinálja:
sudo fill -z -l -l -f mnt

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3298) Csarlee válasza azbest (#3296) üzenetére


Csarlee
tag

A tar 0xzf gondolom csak eliras?! Helyesen tar -xzf de egyebkent nagyon jo!

(#3299) vzoltan


vzoltan
aktív tag

Segitseget szeretnek kerni PVR ugyben RaspBMC-n.
Van nekem egy Gigabyte U8000 tv stickem (analog es dvbt)
ezt az infot talaltam rola:
Yes, in kernel since 2.6.28 .

milyen uton modon lehetne mukodesre birni?
raspbmcn az uname -a ezt adja: Linux raspbmc 3.2.27 #1 PREEMPT Sat Oct 20 13:47:57 UTC 2012 armv6l GNU/Linux

remelem akad olyan akinek van mar tapasztalata ezzel kapcsolatban,

koszi

(#3300) Csarlee válasza vzoltan (#3299) üzenetére


Csarlee
tag

Dugd ra a Pi-re aztan parancssorba egy dmesg es kiderul, hogy felismeri-e a 3.2.7-es kernel.....

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.