Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#47501) ath válasza UberMutant (#47500) üzenetére


ath
senior tag

mik nem vannak.. :D ennek 2 éve nem mentem utána
köszi, szerzek ilyet!

(#47502) Vasti74 válasza wassermann (#47493) üzenetére


Vasti74
aktív tag

Nem akarok gonosz lenni ezzel a kis kütyüvel ;-) , de szerintem amikor megjelent, desktop-nak már akkor is bőven kevés volt. És így vannak ezzel az újabb generációk is :-(

Nem is értem igazából, hogy miért akarná bárki asztali gépként használni, amikor szerintem még a "teremtői" sem annak szánták. Sok mindenre jó, de asztali gépnek piszok kevés! Még egy program sem fut rajta gördülékenyen, nem hogy 4-5 párhuzamosan...

Arról nem is beszélve, hogy pl. egy 8GB-os Pi 5 annyiba kerül, amennyiért már lehet kapni egy márkás mini PC-t pl. 8. generációs i3 procival, 8GB memóriával, és 250-500GB nvme SSD-vel... Na azon már lehet dolgozni ;-)

(#47503) wassermann válasza Vasti74 (#47502) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Teljesen igazad van, az összes Pi inkább hobby-gép! Talán a Pi5 egy SSD-hat-tel és SSD-vel megközelíti az "X86-os-miniket". De olyanom még sajnos nincs :-)

Ezt a hozzászólást is egy TV-re dugott mini-PC-ről írom (Z8350/8GB). Ezen belassulás nélkül meg lehet egyszerre több böngésző ablakot is nyitni.

(#47504) Pubszon


Pubszon
veterán

Sziasztok.
Van egy 3B modellem. jelenleg Kodi van rajta, de inkább szeretnék Plexet használni. Szerverem van NAS-on, tehát csak lejátszáshoz kellene.
A RasPlex elég halottnak tűnik.

Mi a legjobb megoldás, ha csak plexre szeretném használni?

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#47505) kutga válasza Pubszon (#47504) üzenetére


kutga
nagyúr

Kodi alá nincs plex addon?

Amúgy szerintem raspberry pi os és arra mehet a plex, akár docker alá is.

Let the Zone take me if I am.

(#47506) Pubszon válasza kutga (#47505) üzenetére


Pubszon
veterán

Van Kodi alá, csak nem vagyok megelégedve a Kodi stabilitásával. Van hogy leállítok egy filmet és fekete kép fogad.
Raspberry OS tudja használni a TV távirányítóját CEC-en keresztül mint a Kodi? Vagy kell külön távirányító?

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#47507) sztanozs válasza Pubszon (#47506) üzenetére


sztanozs
veterán

nekem openelec van egy raspi2B-n es csak akkor fagy be, ha UHD/4K+h265 cuccot probalok meg inditani...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#47508) ha3flt válasza Janos46 (#47486) üzenetére


ha3flt
csendes tag

Használj far2l-t. https://github.com/elfmz/far2l Lassan kezd bekerülni a distro-kba is. Évek óta használom, amikor még csak alfa volt, mivel Windows-on a FAR Manager az alapvető munkaeszközöm évtizedek óta. Mint a mindkét végén kihegyezett tű, vagy hogy is mondjam. : -) Annak a kódbázisából fejleszti egy másik csapat.

(#47509) Kicsirics77 válasza ha3flt (#47508) üzenetére


Kicsirics77
veterán

Gondolom rádióamatőr vagy.

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#47510) ha3flt válasza Kicsirics77 (#47509) üzenetére


ha3flt
csendes tag

Csak ne lenne olyan kellemetlen olvasni - füllel jobb. :-) Megnéztelek a QRZ.com-on, remek, hogy te is...

(#47511) Shade45


Shade45
senior tag

Nem a legjobb topik, de hátha valaki találkozott már ilyennel (Rpi4 2GB az alany).

Milyen szoftvert/megoldást tudnátok javasolni a következő problémára:

Adott egy NAS (Raspberry Pi4 - 2GB), ami tárol több ezer képet/videót (WD Purple), melyek több tucat mappába vannak kategorizálva (Openmediavault/OMV rendszer, SAMBA megosztás).

Ezeket a képeket/videókat szeretném nézni a TV-n, amihez jelenleg egy Google Chromecast 4k eszközt használok, ami kábelen csatlakozik a belső hálózatra.
A Chromecast-on a Kodi appot használom, hogy felcsatoljam a hálózati meghajtót, és azon keresztül tudjam nézegetni a képeket-videókat.

És itt jön a probléma: gyakran nagyon lassan tölti be ezeket a fájlokat, hiába van mindkét eszköz kábelen a belső hálózaton, és gyakran össze is omlik a Kodi.
Feltételezem a többezer fájllal van problémája, mert igyekszik mindegyikhez borítóképet kreálni miközben a mappákban lépkedek.

Mivel lehetne ezt gördülékennyé tenni, hogy zökkenésmentesen nézhessük a képeket-videókat?

(Laptoppal nincs ilyen probléma, igaz ott sima Windows intézőt használok.)

(#47512) AiRLAC válasza Shade45 (#47511) üzenetére


AiRLAC
addikt

USB-n van rákötve, annak elég nagy a CPU overheadje meg a sok kicsi I/O művelet is terheli pluszban. Ideális esetben egy rendes SATA porttal rendelkező miniPC/NAS meg némi memória/SSD cache segíthet rajtad.

Esetleg a Kodi buffer beállításait piszkálhatod egy kicsit az Advancedsettings.xml-ben

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#47513) Janos46 válasza ha3flt (#47508) üzenetére


Janos46
tag

Priv ment.

Artillery, lelkes újonc vagyok, tanulni akarok!

(#47514) cigam válasza AiRLAC (#47512) üzenetére


cigam
félisten

CPU overhead, sok kicsi I/O :F
Laptoppal nincs ilyen probléma, igaz ott sima Windows intézőt használok.
Vagyis nem a Pi a szűk keresztmetszet. Célszerű lenne a Pi-n futtatni valamilyen DLNA szervert. Így nem a Google kütyüje szenvedne az indexeléssel hálózati kapcsolaton keresztül.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47515) AiRLAC válasza cigam (#47514) üzenetére


AiRLAC
addikt

thumbnailek olvasása meg úgy általában a képek beolvasása. USB storage-nak mindig nagyobb a CPU terhelése is.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#47516) cigam válasza AiRLAC (#47515) üzenetére


cigam
félisten

Had idézzek magamtól:

Laptoppal nincs ilyen probléma, igaz ott sima Windows intézőt használok.
Vagyis nem a Pi a szűk keresztmetszet.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47517) AiRLAC válasza cigam (#47516) üzenetére


AiRLAC
addikt

Igen, elsiklottam felette, bocs :) Akkor az általad javasolt DLNA lesz a megoldás.

"After successfully ignoring Google, FAQ's, the board search and leaving a undecipherable post in the wrong sub-forum don't expect an intelligent reply."

(#47518) sztanozs válasza Shade45 (#47511) üzenetére


sztanozs
veterán

Kodi-val en is ezt tapasztaltam. SMB-n keresztul irto lassan tolti be a kepeket valamiert...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#47519) Sweet Lou 6


Sweet Lou 6
addikt

Sziasztok,

Eddig egy 4GB Pi4 látta el nálam az alábbiakat:
PiHole
qBittorrent
VLC/Emby médiaszerver
SMB fájlmegosztás

Sajnos volt egy túlfeszültség a társasházban és bár túlfesz védett hosszabbítóra volt dugva, de úgy tűnik, hogy az usb csatijai meghaltak.
Alapvetően szerettem használni, szóval maradnék Pi vonalon, viszont megérné szerintetek most már inkább Pi5-öt vennem? A legjobban talán VLC meg Emby izzasztotta meg 4K HDR filmek lejátszásánál.

sweetlou6.wordpress.com

(#47520) wassermann válasza Sweet Lou 6 (#47519) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Én, ha kéne már mindenképp 5-öst vennék, mivel sokkal többet tud - egy nagy lóugrás előre:

"RTC, a power button, a separate UART header, a 4-pin fan connector, a PCI Express FPC connector, two dual-purpose CSI/DSI FPC connectors, and four independent USB buses (one to each of the 2x USB 3.0 ports and 2x USB 2.0 ports)."

[link]

(#47521) cigam válasza Sweet Lou 6 (#47519) üzenetére


cigam
félisten

Pi4 még eldöcögött aktív hűtés nélkül, a Pi5 viszont erősen igényli.
Esetleg ha új kalandokra vágysz: pine64
(Sajna EU boltban nem árulnak "alaplapokat")

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#47522) Peter.70 válasza cigam (#47521) üzenetére


Peter.70
őstag

Nekem pi5 van aktív hűtéses házban. Qbittorrent, plex megy rajta 3TB külső 3,5" HDD-vel. A proci hőmérséklet legmagasabb 60-65 fokos volt letöltés közben. De a ventilátort nem hallottam menni

(#47523) Sweet Lou 6 válasza cigam (#47521) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

és Peter.70

Köszönöm az infókat, ez alapján kitartok a málna vonal mellett, nekem a 4-esen is volt aktív hűtés nyáron, az 5-ös meg utána olvasva már szabályozni is tudja a fordulatszámát.

Ann kérdés merült fel még bennem, hogy az 5-ös hardvere vajon mennyire különbözik a 4-estől? Az SD kártyán lévő Ubuntu vajon kibírja a 4>5 váltás vagy reinstall ajánlott?

sweetlou6.wordpress.com

(#47524) 0519 válasza Sweet Lou 6 (#47523) üzenetére


0519
senior tag

Próbáld ki és mondd el nekünk a tapasztalataidat!
Így tanulunk mindannyian.

''Vígan ülünk tort azok fölött akik ellenünk törtek'' -Addams family

(#47525) atesss


atesss
addikt

Üdv !
RPI4-esen hogyan megy az analóg (composite) videó kimenet, milyen limitációi vannak ?
Pl. olyat meg tudnék csinálni, hogy a composite és az egyik microHDMI egyszerre működjön, klónozott módban ?
A HDMI-n valami normálisabb felbontással (mondjuk ilyen 1280x1024 körüli, vagy akár feletti)
MOD: Ha ez számítana: gondolom az újabbik HW rev., kb. 1 éves beszerzés. 1GB-os.

[ Szerkesztve ]

(#47526) Sweet Lou 6 válasza 0519 (#47524) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

Május elején szerzem be az 5-öst, meg fogom írni :R

sweetlou6.wordpress.com

(#47527) cigam válasza Sweet Lou 6 (#47523) üzenetére


cigam
félisten

Simán működnie kell. Nincs külön Pi5-höz való kiadás az op.rendszerből. Minden szükséges dolgot tartalmaz mind a Pi4-hez, mind a Pi5-höz.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.