Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#38001) cog777 válasza cigam (#38000) üzenetére


cog777
senior tag

Kinek mi a kenyelem es a kivansaga. 100% CPU hasznalat es laggolas szamomra nem a hatekonysagrol szol, de kinek mi az izlese.

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38002) cog777


cog777
senior tag

Nalam az lxterminal eleg rendesen szivarogtatja a memoriat. 1 nap alatt 1GB.
Valami otlet kivaltani? Kenyelmes, keves dependency stb...

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38003) atsil


atsil
tag

Sziasztok
Feltelepítettem egy Pi 4-re az Ubuntu server 20.04-et.
Ehhez alapból nincsen desktop, ezért "sudo apt install kubuntu-desktop" telepítettem KDE desktop-ot.
Amikor újraindítom, akkor a desktop nem tölt be csak a konzol tty1,2 stb.
Az sddm service elindul magától, de a desktop valamiért nem.
sudo service sddm status
sddm.service - Simple Desktop Display Manager
     Loaded: loaded (/lib/systemd/system/sddm.service; enabled; vendor preset: enabled)
     Active: active (running) since Mon 2020-06-01 12:08:04 UTC; 10min ago
       Docs: man:sddm(1)
             man:sddm.conf(5)
  Process: 1492 ExecStartPre=/bin/sh -c [ "$(cat /etc/X11/default-display-manager 2>/dev/null)" = "/usr/bin/sddm" ] (code=exited, status=0/SUCCESS)
   Main PID: 1495 (sddm)
      Tasks: 2 (limit: 9250)
     CGroup: /system.slice/sddm.service
             └─1495 /usr/bin/sddm
Jun 01 12:08:04 ubuntu systemd[1]: Starting Simple Desktop Display Manager...
Jun 01 12:08:04 ubuntu systemd[1]: Started Simple Desktop Display Manager.
Jun 01 12:08:34 ubuntu sddm[1495]: Initializing...
Jun 01 12:08:34 ubuntu sddm[1495]: Starting...
Jun 01 12:08:34 ubuntu sddm[1495]: Logind interface found

Ha belépek a konzolba a "startx" paranccsal elindul a KDE és minden működik normálisan.
Hogyan lehet beállítani, hogy elinduljon a desktop magától?
Próbáltam "sudo systemctl set-default graphical.target", nem sikerült, illetve rc.local file-t, de az sem nem sikerült.

(#38004) cigam válasza cog777 (#38001) üzenetére


cigam
félisten

100% CPU használat... Nem vagy te költő, hogy túlzásokba ess.
Mikor ami a csövön kifér, másolok ext4-ről, a Samba a legnagyobb erőforrászabált, de egy is 40% alatt terheli az egyik magot a 4-ből

Próbáltam elcsípni egy olyan pillanatot, amikor 40 fölé megy.
Ha rádugok, egy NTFS merevlemezt is és arról is elkezdek másolni, valóban felmegy 100% közelébe.

A mount.ntfs nincs is a lista élén, 20% alatti terhelést mutat időnként. Szóval mi terheli 100%-ra? Ja, és ez "csak" egy Pi2. Az újabb kiadásokban jóval több kraft van.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38005) cigam válasza atsil (#38003) üzenetére


cigam
félisten

A konfiguráló ablakban gdm3-at, vagy sddm-et választottál?
Miért nem alapból egy KDE-s verziót tettél fel?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38006) atsil válasza cigam (#38005) üzenetére


atsil
tag

sddm-et választottam. Azért telepítettem így mert nem találtam KDE verziós debian/ubuntu alapú telepítőt Pi-re, csak ezt a megoldást, hogy ubuntu szerver és utána desktop-ot telepíteni rá.
Amúgy a "sudo apt install ubuntu-desktop" működik, az egyből a desktop-ra boot-ol. Csak ez a KDE nem működik.

(#38007) cigam válasza atsil (#38006) üzenetére


cigam
félisten

Ez fura. A login ablakban, a fogaskerékre bökve nem tudod áttekerni KDE-re?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38008) atsil válasza cigam (#38007) üzenetére


atsil
tag

Egyszerre sosem volt feltelepítve mindkettő, vagy az egyik vagy a másik.

(#38009) cigam válasza atsil (#38008) üzenetére


cigam
félisten

Ja, oké. A dmesg nem ír valami hibát? Melyik Pi? Nem lehet hogy a másik HDMI-n mutatja a bejelentkező ablakot?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38010) cog777 válasza cigam (#38004) üzenetére


cog777
senior tag

Az jo, mert nalam linux mint alatt laptopon rendesen fogta a procit az ntfs pendrive-ra valo masolas.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38011) cigam válasza cog777 (#38010) üzenetére


cigam
félisten

Az írás valóban 80% fölötti terhelést okoz, ki hitte volna... Én nem az biztos! De ugye itt még mindég ott a másik 3 mag.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38012) atsil válasza cigam (#38009) üzenetére


atsil
tag

Nem ír ki semmi hibát minden normálisnak tűnik, csak valamiért a "startx"-et nem indítja el automatikusan. Amúgy Pi4-es, és a másik HDMI-n nincs kép.

(#38013) cog777 válasza cigam (#38011) üzenetére


cog777
senior tag

En meg a laptopombol indultam ki... :D hogy szerintem nem fogja birni. De, ja... eloszor le kellene tesztelnem mielott irok, nem "extrapolalni".

Ez a laposom teljesitmenye (i7):

Igy beismerem, elhamarkodottan irtam a 100% CPU-t. :R

[ Szerkesztve ]

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38014) cigam válasza cog777 (#38013) üzenetére


cigam
félisten

Semmi gond, jó tisztába tenni a dolgokat.Én is tévedhetek. Amúgy a Gnome se tett túl jót a notid sebességének ;)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38015) BalanceR


BalanceR
addikt

Gondoltam megnézem a Manjarot,
Leszedtem az iso image-t, aztán etcherrel feldobtam egy SDre az be a píbe de nem bootol be
Ötletek?

[ Szerkesztve ]

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38016) cigam válasza BalanceR (#38015) üzenetére


cigam
félisten

Pontosan melyiket/honnan?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38017) BalanceR válasza cigam (#38016) üzenetére


BalanceR
addikt

[Ezt] a hivatalos oldalról...

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38018) cigam válasza BalanceR (#38017) üzenetére


cigam
félisten

De ez nem jó arm-ra, ez x86-os kód. Pi4-re ez való.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38019) BalanceR válasza cigam (#38018) üzenetére


BalanceR
addikt

Ugyan az a link...

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38020) nfer


nfer
tag

Manjaro Pi4 itt a jó link.

(#38021) BalanceR válasza nfer (#38020) üzenetére


BalanceR
addikt

Köszi, közben meglett...
Ezt szedtem le én is csak a kártyákat kevertem össze... :W

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38022) cigam válasza BalanceR (#38019) üzenetére


cigam
félisten

Hopsz... Nem néztem, csak kattintottam. Nekem a PC-s oldalt tölti be. Bár valamiért már az én linkem is. Szóval az SHA1 kód stimmelt? Pi4-ed van?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38023) BalanceR válasza cigam (#38022) üzenetére


BalanceR
addikt

Igen, mimden stimmelt, csak rossz kártyát tettem a PIbe... Egy win telepítő volt rajta, nem csoda, hogy nem volt boot, a Pi meg headless volt, szóval nem láttam mit ír, csak a LED mutatott boot hibát...

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38024) body007 válasza vpleft (#37962) üzenetére


body007
addikt

Kipróbálom köszi.
Észrevettem mióta megy a pihole lassabban jönnek be a youtube videók a tv-n (LG, saját app) és van hogy el se indul az app (youtube.com nem elérhető). Erre van vmi megoldás?

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38025) PistiSan válasza body007 (#38024) üzenetére


PistiSan
addikt

Azt nem tudom van e rá megoldás, de neked az LG tévéden meg szűntek így a youtube reklámok? ilyen célra szívesen vissza dobom a pihole-t, de nekem sajnos nem szűrte amikor teszteltem pár hete.

(#38026) cog777


cog777
senior tag

Na, a "terminator" remekul helyettesitette az lxterminal-t amelyik szivarogtat memoriat rendesen... tudom ajanlani. Legalabb temakat is kezel (igy kertben vilagos temaval jobban latom :) )

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38027) Keem1


Keem1
addikt

Srácok, van valaki, akinek Pi Zero W eszköze van, és működésre bírta az internet megosztást USB-n keresztül? Nekem nem sikerült. Elérem USB-n, de nincs net.
Félreértés ne essék, megy wifivel, csak a Zero-t direkt fejlesztési, tesztelési célból vettem, így egyértelmű, hogy valahogy az USB netet is rá akarom csiholni.

Ami megvan eddig:
- gépen fent van az RNDIS Gadget driver, meg is jelent hálózati csatolóként
- a gép gigabit kapcsolatán "gyártottam" egy megosztást, aminek célja a fenti RNDIS connection
- a Zero-n a második USB (nem a szélső táp) csatlakozóba kábelt dugva, annak a végét a gépbe dugva, feléled az eszköz, ssh-n el is érem. De net az nincs. Ha a routeren visszakapcsolom a 2,4 GHz-es adót (csak a Zero használja itthon, minden más 5 GHz-en lóg), akkor van net, a wlan0-n keresztül megy a netkapcsolat, az usb0-n pedig az ssh

Ha az RNDIS kapcsolatnak fix ip-t adok, akkor nem érem el a Zero-t, muszáj dinamikusra hagyni az ip kiosztást.

Mit rontok el?

Még valami!
Az valahogy szerintetek kivitelezhető, hogy ha nem az itthoni wifire van csatlakoztatva a Zero (mert pl. anyámnál akarok vele kütyüzni, esetleg a cimborám víkendházában töltünk el egy hosszú hétvégét), de elér netet (mert előzőleg az adott networköket beállítottam a wpa_supplicant.conf fájlban), akkor automatikusan kapcsolódjon az itthoni Pi4 VPN-jére (OpenVPN) kliensként?
Ennek az lenne a célja, hogy a Pi4-en keresztül, ha arra VPN-en rácsatlakozik, bármikor elérhetem, bárhol is vagyok. Nem, nem tervezek kockulni nyaralás alkalmával, de ha mégis, akkor ne legyen gond, és ne a helyszínen kelljen variálni :D

[ Szerkesztve ]

(#38028) vtechun


vtechun
veterán

Sziasztok!

Jelenleg, sok éve libreelec-et használok a raspberry pi-men, azt hiszem Pi 3 Rev. B. Most kezdtem azon gondolkodni, hogy egyéb dolgokra is használnám szívesen (konkrétan hass.io dockerben). Emiatt arra gondoltam, hogy raspbian-t raknék fel, aztán azon futna a Kodi.

Van ennek valami buktatója?

Most csak távirányítóval használom a Kodit, azt szeretném majd a jövőben is megtartani. Szóval az lenne a legjobb, ha automatikusan a Kodi indulna el a rendszerrel, közvetlenül az ablakkezelő rendszer után - ha megoldható.

Jelenleg teszt gyanánt virtualboxban mókolgatok, ott 1-2 óra alatt "elértem" azt, hogy már az X sem indult el. Szóval valami olyan megoldás kellene, amivel nem barmolom el a rendszert és nem kell újratelepíteni. Angol leírásokat olvastam - aztán, mondom az lett a vége, hogy el se indult az X :) Meg Kodi alatt ilyeneket írkált konzolba : libEGL warning: DRI2: failed to authenticate

Köszi szépen előre is a segítséget.

(#38029) workin válasza vtechun (#38028) üzenetére


workin
senior tag

Azt tudni kell, hogy a sok DB írás ki fogja herélni az SD kártyádat, és 1-2 év (korábban, később) meg fogja magát adni a benne lévő kártya. Ezért sokan nem ajánlják, vagy olyan kártyát ajánlanak ami a folyamatos írást olvasást kezelni tudja.
A kettőnek simán mennie kéne együtt, de nekem voltak gondjaim a kodi -val raspbian -on, nem volt olyan sima a futása mint libreelec -en, így szétválasztottam a két rendszert.

(#38030) vtechun válasza workin (#38029) üzenetére


vtechun
veterán

hogy választottad szét a két rendszert? esetleg 2,5-es HDD is opció a rendszerre, gondolom némi mókolással megoldható az is.

(#38031) body007 válasza PistiSan (#38025) üzenetére


body007
addikt

A tv-n alapból nem volt sok reklám (mondjuk minden 5. videó előtt volt, videó közben meg minden 10.ben csak) ami mégjobban lecsökkent de azért maradt.
Ez a videó előtti "homokórázás" ami igen zavar... :W

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#38032) canniball válasza canniball (#37819) üzenetére


canniball
nagyúr

Próbálnám ez alapján létrehozni a YT addonhoz az API key-t, a 4. pontig eljutok, itt egy felugró ablakban legenerálja a kulcsot de az 5. pontban lévő "Which API are you using?" kérdés sehol sem merül fel. Hol kéne ezt keresnem? :F

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#38033) ztsoft válasza canniball (#38032) üzenetére


ztsoft
őstag

Én ez alapján csináltam, [link], igaz nem RPi-re, de az addon szerintem ugyan az.

Jó dolog fontosnak lenni, de fontosabb, hogy jók legyünk.

(#38034) atesss


atesss
addikt

Üdv !
Raspberry-n a fáljba logolás SD-kártya terheléséről szeretnék kérdezni.
A Python programozás topicban már leírtakat linkelném: [link]

(#38035) canniball válasza ztsoft (#38033) üzenetére


canniball
nagyúr

Köszi, közben ezt is megtaláltam és próbálkoztam a leírtak alapján, de így sem sikerült. :(
Btw igazad van, mivel platformfüggetlen a dolog átvittem a kérdést a Kodi topikba, ha valakinek van ötlete folytassuk ott.

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#38036) cigam válasza atesss (#38034) üzenetére


cigam
félisten

Ez mégis mekkora terhelés(írás) óránként?
- Vegyél olyan kártyát amire élettartam garancia van
- ramdrive-ba írd az adatokat, és adatürüségtől függően óránként/naponta írd csak ki kártyára
- Pendrive-ra, HDD/SSD-re írd ki az adatokat USB-n keresztül, vagy hálózati meghajtóra naplózzál
- használj ipari sd kártyát, ami jobban bírja a gyűrődést (komolyabb cellakezelés)
- az eddigi napló(ka)t rendszeres mentsd

Ne spilázd túl! Ez csak egy hobbi projekt :)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38037) zsolt_64 válasza atesss (#38034) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Elgondolkozhatnál esetleg hogy dobod az sd kártyát úgy ahogy van.
pi4 re is működik már az usb3 boot. ssdről vagy merevlemezről...
Biztos hogy jobb, gyorsabb lesz ha az egész oprendszer usb3- on csücsül.
Tapasztalatból mondom.

[ Szerkesztve ]

(#38038) atesss válasza cigam (#38036) üzenetére


atesss
addikt

Hát a kártyákból nagyobb részt a meglévőimet használnám.
Elég vegyes, de biztos akad közte amin élettartam garancia is volt. Van közte V30-as sebességű is.
1-2 újat is lehet venni akár, de HW szinten túl sokat nem akarnék eszközre költeni. Nem tudom mennyivel drágábbak az élettartam garisok.
Ipari kártyára tudsz példát mutatni ?

Ha kezd elromlani, azt miből fogom észrevenni ?
A legfontosabb kérdés, hogy van-e valamilyen előjele. Vagy van-e valamilyen teszt, amit távolról (=nem szedem szét a helyet ahova be van építve az eszköz) pl. 3-4 havonta lefuttatva meg tudok bizonyosodni hogy még nincs komolyabb probléma.

- ramdrive nem biztos hogy megfelelő. Sajnos pl. egy hiba esetén lehet az lesz az "automatikus" a használatban, hogy áramtalanítják. Na és ugye akkor lehet pont arról nem lesz meg a logom, hogy mi okozta a hibát...
- Pendrive: mindegyikhez rakni az azért már plusz költség. Meg van ahol hely se lesz neki. De az egyszerre több mindent csináló (pl. az adott játékelem funkción felül MQTT broker, "Okosotthon" szerver, VOIP szerver) játékelemnél megfontolandó.
- Hálózati meghajtóra min. naponta egyszer terveztem átmenteni a logokat.
De lehet azt is hogy folyamatosan oda menti csak. Ha meg épp nem tudja elérni akkor menti helyben. Annyi a szépséghiba, hogy a hálózati meghajtó is biztosan egy Raspberry lesz. Sőt, még az se biztos hogy lesz neki külön (=játékelemként nem működő).

Hát a felhasználását nézve ez igazából nem hobby projekt lesz...

zsolt_64
Hát 4-es nem valószínű hogy lesz. A 3B+-al és a 3B-vel is megy az USB boot ?
USB 2-vel persze biztos lassabb, de a cellavédelemben viszont segíthet.
Ehhez milyen olcsóbb pendrive-ot tudsz ajánlani ?
USB2-es külső házban egy régebbi 2,5" HDD kb. mennyit fogyaszt ? Felpörgés/írás-olvasás/idle ?

[ Szerkesztve ]

(#38039) UberMutant válasza atesss (#38038) üzenetére


UberMutant
őstag

ha fizikaliag másutt/elérhetetlen helyen lesz , ráadásul nem hobby , akkor szerintem felejtsd el az SD kártyákat / pendriveokat és használj SSD-t.

semmi nem fogja előre jelezni, hogy megdöglött a kártya, egyszer csak fura hibák lesznek, megmagyarázhatatlan fagyások... bosszantó lesz , és nem tudod, hogy 2 év múlva vagy sokkal korábban.

3B+ szal azonnal mókolás nékül megy az usb boot.
2,5 colos hdd a határon van, vagy elviseli az 500mA-t vagy sem. bosszantó hibákat okozhat ha nem elég neki.

[ Szerkesztve ]

(#38040) zsolt_64 válasza atesss (#38038) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Az usb boot-nak illetve annak hogy az oprendszer egy usb eszközön és ne a sd kártyán csücsüljön alapvetően 2 megoldása van:
1. boot közvetlenül az usb eszközről: 3b+ biztosan megy , most a pi4 is már.
2. egy kisméretű (256MB elég) sd kártya alkalmazása , erről boot-ol, majd átugrik az usb eszközre. elvileg ez minden pi-n működik. Erről a megoldásról többen, többször írtunk itt a PH-n. némi linuxos variálgatás fstb és config file módosítás kell..

Az hogy ezen megoldások bármelyikét egy pendrájvra csináld meg , nem javaslom, kb pont ott tartanál élettartamban mint az sd , vagy még roszabb lenne.
Gyári tápegységgel egy 2.5 ös külső usb meghajtó benne merevlemez vagy ssd simán elmegy...

UberMutant által jelzett táp probléma usb2 őn esetleg olyan dupla usb csatlakozóval oldható meg amilyet az usb2-es dobozokhoz adnak.

[ Szerkesztve ]

(#38041) cigam válasza atesss (#38038) üzenetére


cigam
félisten

[link]
Ha elromlik, azt változatos módon teszi. Pl. Csak olvashatóvá válik a tartalma, vagy egyszerűen nem ismeri fel semmi. Ellenőrizni nagyon nem lehet, az ipari kártyák adnak magukról smart infót, az alapján következtetni lehet az elhasználódás mértékéről.
- Kis akkumulátorral áthidalható. Ha érzékeli hogy eltűnt a betáp, lefuttat egy vészleállítást, és utána szabályosan kikapcsolja magát.
- Talán ez még belefér(fizikailag is) [link]
- Nem hobby projekt? Ne már... Csak azt ne mond hogy ez kereskedelmi termék lesz és pénzért fogod árulni.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38042) cog777 válasza atesss (#38034) üzenetére


cog777
senior tag

Alternativa lehet az emmc kartya, amely jobban birja az irast.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#38043) atesss válasza zsolt_64 (#38040) üzenetére


atesss
addikt

Az egyik RPI-re akkor meg lehetne lépni hogy rakok rá egy használt 32GB/64GB SSD-t.
Az RPI4-nek gyorsabb az USB-je a 3B+-nál, hogy ha csak USB 2.0-s eszközzel használom (ha az SSD egy USB2-es házba kerülne csak) ?

Hát igen, az egyik helyre nem lenne rossz egy 4-es RPI.
Végül is maga az alaplap ft-ban (nem arányában...) nem olyan sokkal drágább még egy használt 3B+-nál sem.
Az SD ugyanaz, a tápból meg a sínes biztos elbírná a 4-est is a kiegészítőkkel együtt.
Még a hűtés ami gond a 4-esnél, hogy sajnos kell neki...
Illetve ami még probléma, hogy a 4-eshez nem tudok olcsó sínre pattintható házat.
Van valakinek erre tippje ?
3-ashoz ezt szoktam: [link]
A gyártó már rég kiadta a 4-eshez valót is, de sajnos sehol sem lehet kapni külföldön sem.

A tápellátás úgy lenne, hogy az UTP kábelen az adat mellett 12V-os táp is megy (passzív POE). Egy ilyesmi szettel: [link]
Abból pedig az egyes RPI-knél galvanikusan leválasztott DC-DC konverterek csinálnak 5V-ot, és a GPIO-n kötöm be az úgyis mindenhol meglévő perifériás nyák-panelről.
Vagy nyákba szerelős: [link] (1,6A) vagy [link] (2,4A), esetleg ha nagyon kell a nagy áram akkor [link] (4A).
Vagy sínre pattinthatós: [link] (3A)
De felmerült az is, hogy az egyik helyen (amelyik a legkevésbé fontos megbízhatóságban, illetve a legkevesebbet fogyasztja) kipróbálnék egy nem leválasztott konvertert is, pl.: [link]

[ Szerkesztve ]

(#38044) Keem1 válasza atesss (#38043) üzenetére


Keem1
addikt

SSD egy USB2-es házba

Ez az öntökönszúrás ;]
Én 42 ezerért vettem SSD-t és kicsit tartottam tőle, hogy 5000 forintos házba teszem. De végül mindenben príma, szóval nem gáz. De az a minimum volt, hogy a ház 3.0-s legyen, menjen rajta a TRIM, a SMART, meg hát a kábel mellett a chip is 3 Gbites legyen (hiába a 3.0-s csatlakozó+kábel, ha régi, 480 Mbites chip megy át, az a büdös életbe nem lesz gyors).

Ja, és még így is agyaltam, hogy inkább 59 ezres NVMe SSD + 10 ezres ház hozzá (kisebb lett volna, az hétszentség).

[ Szerkesztve ]

(#38045) zsolt_64 válasza atesss (#38043) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Bocs, de az egészet passzolom, mert én 1 hobby felhasználó vagyok.
nálam jelenleg a pi4 egy havertól grátiszba kapott ssd-n fut (32GB) + egy elfekvő usb ház ami örömömre uasp és trim-es
Ehhez előkotortam a fiók mélyéről egy 1GB sd kártyát és megcsináltam bootosra , jelenleg az asszony internetezik + filmet néz rajta. erre tökéletes

egy bevált külső ház: axagon ee25-xa6

De talán a többi fórumtárs segít...

[ Szerkesztve ]

(#38046) atesss válasza zsolt_64 (#38045) üzenetére


atesss
addikt

egy bevált külső ház: axagon ee25-xa6
Na mondjuk 2500-ért nem drága. Régen vettem már, azt hittem még mindig 4-5e+-os kategóriában vannak a használhatók (=tud Smart-ot, nem esik szét magától, stb.).
Én eredetileg az egyik régi külső vinyómnak akartam egy új USB3-as házat venni, és a megmaradó USB2-est adtam volna annak az RPI-nek :)

Keem1
Mondjuk nekem nagyon nem asztali gép jelleggel lenne használva, így a sebesség nem különösebben számít. Csak amíg programozom-beállítom-tesztelem(újraprogramozom).

[ Szerkesztve ]

(#38047) BalanceR


BalanceR
addikt

Tudtok ajánlani valami GUIval rendelkező videó lejátszót, pi4 re ami használja a hardveres videó dekódolást? Raspbianra kellene 4k lejátszáshoz...

[ Szerkesztve ]

#Raspberry #Orangepi #HassOS #Esp32

(#38048) Keem1 válasza atesss (#38046) üzenetére


Keem1
addikt

Ja, vagy úgy.. Arra ez a fajta megoldás tényleg fölösleges volna. Akkor erre inkább egy strapabíróbb SD kártya célravezetőbb lehet. (hangsúly azon, hogy lehet, sem erre a célra, sem ilyesmit nem használok)

Mindenki másnak:
Skacok, hogy tudom egy bőséges folderen megváltoztatni csak az "others" jogosultságait? Mint ahogy a chmod +x -R /erre végrehajtásjogot ad mindenkinek, de a többit nem piszkálja, úgy én is csak az others jogait akarom változtatni az owner és a group békén hagyásával (konkrétan minden jogot elvenni az others-től). :R

[ Szerkesztve ]

(#38049) cigam válasza Keem1 (#38048) üzenetére


cigam
félisten

chmod o=-rwx -R /erre

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#38050) vpleft válasza cigam (#38049) üzenetére


vpleft
tag

Így egyszerűbb :D
chmod o=- -R /folder

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.