Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3801) peter9228 válasza designREX (#3799) üzenetére


peter9228
aktív tag

Ez esetleg.

(#3802) Danaf válasza Danaf (#3798) üzenetére


Danaf
csendes tag

Ma meghozta nekem is a futár a "málnámat" a Revolt-tól.
Nagyon gyorsak voltak.

Mivel nincs HDMI-s tv-m, csak RCA-n keresztül tudtam rákötni egy crt-s tévére.
Sajnos a kép széle "lelóg", de a próbaképpen felrakott xbmc nagyszerűen fut.

Sűrgősen kerítenem kellesz egy átalakítót tft monitorhoz.

(#3803) wassermann válasza Danaf (#3802) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Az XBMC video beállításaiban van egy pont, ahol a balfelső és a jobbalsó sarkot egérrel "megfogva" beljebb tudod húzni, hogy pont jó legyen

(#3804) moli.hu válasza Danaf (#3802) üzenetére


moli.hu
őstag

(#3805) vzoltan válasza moli.hu (#3804) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Az overscan az xbmc -s "kicsuszast" nem javitja, azt kezzel kell (egerrel) beigazitani feluleten. Overscan a terminal reszre jo. overscan_left=20

[ Szerkesztve ]

(#3806) Danaf válasza wassermann (#3803) üzenetére


Danaf
csendes tag

Nagyon köszönöm! Sikerült méretre igazítani a képet!
Egy átalakítót akkor is vennem kell. A tv-n nem túl jó az olvashatóság... :)

(#3807) balco válasza Danaf (#3806) üzenetére


balco
aktív tag

Nem tudom, milyen bemenetre akarod átalakítani, de olvass vissza, mielött valami kacatot veszel...

(#3808) M.W.H


M.W.H
aktív tag

helló
az lenne a kérdésem ha seed szervernek használja valaki?
jól működik?
pl letöltés nem lassul a netsávnál vagy mekkora sávszéllel birkózik meg?

Mad W. Highflyer

(#3809) moli.hu válasza M.W.H (#3808) üzenetére


moli.hu
őstag

http://prohardver.hu/tema/raspberry_pi/keres.php?stext=%22seed%22&submit=
az azota eltelt idoben a tapasztalatom maradt, seedelesre nem alkalmas. letoltesre igen, arra hasznalom is.

(#3810) M.W.H válasza moli.hu (#3809) üzenetére


M.W.H
aktív tag

hehe:D ncoreon ugyse kell már seedelni:D elég ha csak benthagyom a torrentfile-t lecsökkentem a peereket és kész az 512ram nem javithatott ezen?

Mad W. Highflyer

(#3811) moli.hu válasza M.W.H (#3810) üzenetére


moli.hu
őstag

nemtom javitott-e, de az en tapasztalatom a 512-essel volt. nekem mar 16 peerrel (global!) elofordult fagyas, most 8-cal megy a download. seednek meg hasznalom a regi szerverem, azt most csak akkor kapcsolom be, ha a tpb-n kerik.

(#3812) Danaf válasza balco (#3807) üzenetére


Danaf
csendes tag

Olvastam az átalakítóval kapcsolatos problémákról, de még nem tudom honnan szerezzek egyet.
HDMI->DVI átalakítóra gondoltam, azzal talán nincs annyi gond.

Azonban xvid videókkal gondban vagyok. A hang tökéletes, de a video "lemarad", olyan mintha lassított felvételt néznék. Először hálózaton keresztül próbáltam, azután közvetlenül pendrive-ról is.
Az eredmény ugyanaz.

A meglepő az, hogy a tesztvideók közül [link] simán ment az xvid-es.

Tapasztalt valaki esetleg ilyet?

(#3813) lord.lakli válasza Danaf (#3812) üzenetére


lord.lakli
őstag

Milyen rendszert használsz? Én xbian-t használok. 700-1700 MB-os xvid-eket nézek. A film notin, amely wifivel van hálón, a pi utp-n és szépen megy minden. Iso formátumú dvd-k is mennek, ha nincs elcseszve a felesleges részek eltávolítása.

(#3814) vzoltan válasza M.W.H (#3808) üzenetére


vzoltan
aktív tag

igen hasznalom, letoltes MAXIMUMON jon (nalam egy 40mb/s azaz 5MB/s)
seedeles is max, ha eppen van ra "vevo".

semmi baja, nem fagy ki nem all le, kozben xbmcn lazan lehet filmet nezni.
valahol korabban belinkeltem a settings.json fileomat, azokkal a beallitasokkal mukodik.

[ Szerkesztve ]

(#3815) Danaf válasza lord.lakli (#3813) üzenetére


Danaf
csendes tag

Én Raspbmc-n próbáltam.

(#3816) lord.lakli válasza Danaf (#3815) üzenetére


lord.lakli
őstag

Valamiért alap beállításokkal nekem sem ment raspbmc-vel, míg xbian-nal azonnal ment minden. Ráadásul úgy, hogy a gpu-nak talán 96MB-ot ad csak szemben a raspbmc 256MB-jával.

(#3817) vzoltan válasza Danaf (#3812) üzenetére


vzoltan
aktív tag

letoltottem az osszes teszt videot es :

BDAV_1080p@8Mbps.m2ts 130 MB : OK
Quicktime_720p@14Mbps.mov 186 MB : OK
Quicktime_1080p@10Mbps.mov 101 MB : OK
VC-1_1080p@8Mbps.wmv 84,5 MB : OK
x264_1080p@3.8Mbps.mkv 39,6 MB : OK
x264_1080p@9.7Mbps.mkv 36,3 MB : OK
x264_killa_sample.mkv 96 MB : OK
Xvid_720p@3.7Mbps.avi 69,8 MB : OK

DivX@1.5Mbps.avi 15 MB: CSAK HANG

MPEG_1080i@6.5Mbps.ts 38,2 MB: "Kockas-szetesik" a kep

[ Szerkesztve ]

(#3818) wassermann válasza vzoltan (#3817) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Én is megtettem korábban és érdekes, hogy némi gondolkodás után a KILLASAMPLE-t is lejátsza, viszont a csomagból a DivX3-as mintát egyáltalán nem és egy saját nagyon alacsony felbontású 6évvel ezelőtt mobillal készült 3GP-nél is iszonyatosan szaggat.

[ Szerkesztve ]

(#3819) szabi__memo válasza vzoltan (#3817) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Hangok downmixelesevel hogy all?

(#3820) nexusarx válasza szabi__memo (#3819) üzenetére


nexusarx
csendes tag

7.1-et próbálta már valaki ??? Hiába van filmen 7.1 , nem akar csak 5.1-et kitolni :( valaki esetleg tudja mi lehet a hiba ???

(#3821) ajani


ajani
aktív tag

Sikerült beüzemelnem Openelec alatt a TP-Link TL-WN721N-es USB-s wifit (a neten fellelhető infókkal ellentétben nem kellett hozzá külső tápos USB elosztó...). Talán segít másokon, hogy 2 nap szopás után akkor lett jó, amikor kisbetű/nagybetű helyesen írtam a WLAN hálóm SSID címét :W
Azóta megy, bár azért egyszer lefagyott, amikor a telefonomra telepített távirányító progival molyoltam a menüjében.

''Egy igazság akkor is fontos, ha nincs semmi értelme.'' - Rejtő Jenő

(#3822) sztanozs válasza ajani (#3821) üzenetére


sztanozs
veterán

USB-ről táplálod (vissza), a tápcsatin vagy GPIO portokon közvetlenül?

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3823) wassermann válasza sztanozs (#3822) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Szerintem csak bedugja az egyik USB- aljzatba azt kész - a nem elegendpő táp miatt fagyhat, ha elkezd vele vmit molyolni

(#3824) sztanozs válasza wassermann (#3823) üzenetére


sztanozs
veterán

Igazából azért szokott fagyni (ha normálisan mikroUSB-n van táplálva) mert a táp után bekötött polifuse (ami a jelenlegi verzióban is ott van védelemként) nagyobb teljesítmény mellett jelentősen csökkenti a tápfeszt és 4.5 volton már nem stabilak egyes USB cuccok.
Viszont ha USB-n vagy GPIO-n van táplálva, akkor csak a táp minősége számít - viszont nincs védelem a cuccon.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3825) wassermann válasza sztanozs (#3824) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ezzel tisztában vagyok - én egy 1200mA-es Nokia tápról hajtom, és az 1100mA-es polifuse határain belül vagyok: Pi (700mA) + Wireless egér, bill (100mA) + pendrive (300mA). A perifériák fogyasztását a Windows-ból néztem.
A fentiekre visszatérve, ha neki csak a TL-WN721N van beledugva és a billentyűzetet konfigurálás után kihúzza simán stabillá válhat, mert 400mA csak a TL-WN721N-re elég lehet...

(#3826) ajani válasza wassermann (#3823) üzenetére


ajani
aktív tag

Igen, simán csak bedugtam az usb portba.

''Egy igazság akkor is fontos, ha nincs semmi értelme.'' - Rejtő Jenő

(#3827) sztanozs válasza wassermann (#3825) üzenetére


sztanozs
veterán

Az a gond a polifuse-zal, hogy nem csak a határon, vagy annak környékén esik miata a feszültség, hanem már minimális terhelésnél is...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3828) Proci85 válasza sztanozs (#3827) üzenetére


Proci85
senior tag

Elég sok gond adódik az USB táplálásból.
Azt hiszem érdemes volna csinálni egy 5V/x A -es tápot. Mellé olyan USB kábeleket, amin az adat és a táp erek külön vannak választva.
Az adat kábeleket tartalmazó USB-ket bedugjátok a Pi-be/hubba, az abból kilógó táp ereket meg direktbe kötitek az 5V-os táppal.
Így kikerülitek a védelmet, nem terhelitek a Pi smd alkatrészeit.
Viszont fontos, hogy egy tápról menjen a Pi és az így megbabrált USB kábelről hajtott eszköz.

(#3829) azbest válasza sztanozs (#3827) üzenetére


azbest
félisten

hát igen, ugyanarról az aktív usb hubról hajtva a pi-t a mikro usb tápbemenetről táplálva 4.7V, míg usb visszatápolással 5V. Valószínűleg az 5.2V körüli telefon töltőkkel lesz csak normál módon táplálva 5V körüli fesz.

(#3830) wassermann válasza azbest (#3829) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ezen már én is gondolkodtam, sőt egy olyan szabályozott tápról aminek van egy visszavezetett mérő ága is: amin figyeli, hogy a drót túlsó végén a csatlakozőnál pont 5,2V legyen mindig, akárhogy is változik a terhelés.

[ Szerkesztve ]

(#3831) Hyperion


Hyperion
senior tag

Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata, 16X2-es LCD-vel, abból a szempontból, hogy mekkora a maximális karakterhossz amit rá lehet küldeni?

ELőfordul, hogy a második sorban lévő hosszabb szöveg vége visszatér az első sorra. Viszont nem találok benne rendszert. 40-és 60 karakter között KB.

(#3832) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

A 256 MB RAM-mal szerelt Raspberrymen jelenleg Openelecet használok, s az lenne a kérdésem, hogy van-e arra lehetőség hogy dlna kliensként is működjön a rendszer, tehát hogy felismerje a DLNA/AllShare-rel megosztott tartalmat? :)

Köszönöm a választ!

Üdv. core2

(#3833) ajani válasza Neil Watts (#3832) üzenetére


ajani
aktív tag

Simán viszi a dlna-n megosztott cuccokat!

''Egy igazság akkor is fontos, ha nincs semmi értelme.'' - Rejtő Jenő

(#3834) Neil Watts válasza ajani (#3833) üzenetére


Neil Watts
veterán

S ezt mégis miként? Nem láttam olyan csatolási opciót külön... Vagy ez is SMB-r használ? :)

Üdv. core2

(#3835) azbest válasza Neil Watts (#3834) üzenetére


azbest
félisten

A dlna client-re keresve az xbmc-t emlegetik például. Pontos módját nem tudom, ilyesmit még nem próbáltam vele. Általánosabb xbmc wikit találtam hirtelen, de raspi fórumon is emlegették [link]

(#3836) Neil Watts válasza azbest (#3835) üzenetére


Neil Watts
veterán

:R Köszi!

========

Úgy néz ki, hogy megoldva. [link]

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

(#3837) designREX válasza Hyperion (#3831) üzenetére


designREX
tag

Ez esetleg segíthet:
https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:l-bLJ46Gz2IJ:www.sparkfun.com/datasheets/LCD/HD44780.pdf+&hl=hu&gl=hu&pid=bl&srcid=ADGEESjlo4wAElYAaeXUxoO4-LMS2iN8l-cnJpbgIUkn8PtH1W42UYSkIjXCqbKpTqvszWcxE69ScoOEdpnNKm96mpoBJhlAC4j6fIJQCCx7ptIheyMmQuyYrPzKHFh8yIfbPz3fwW_c&sig=AHIEtbSLM_mlK4hob99nZ9Vy5wr_VyVVnw

Nekem is 16x2-es van a kocsiban hozzá de még nem vettem észre hogy összeérne a szöveg.
Januárra jön meg a 20x4-es az lesz a jó :)

(#3838) student


student
őstag

jó ez a cucc.

mennyivel dobná meg az árat ha rk3066ot kapna 1 giga ram társaságában?

[ Szerkesztve ]

(#3839) Hyperion válasza designREX (#3837) üzenetére


Hyperion
senior tag

átnézem, köszönöm!

MPD-vel használod, vagy XBMC?

(#3840) azbest válasza student (#3838) üzenetére


azbest
félisten

az egy teljesen más eszköz lenne, például ez: [link]

(#3841) student válasza azbest (#3840) üzenetére


student
őstag

:R

(#3842) ivjoe


ivjoe
tag

Ilyen gondjai voltak már valakinek, esetleg ötlete van, hogy mi okozhatja, hogyan tudom javítani?

1. TV-re kötve (RCA-val) bekapcsoláskor villognak a színek? Kékből átmegy ibolyába aztán szürkébe, vissza kékbe és ez így megy tovább, viszont ez lassul majd megáll. Friss raspbiannal produkálja, viszont ha újraindítom (táp ki/be) másodjára már jó. (2012-12-16-wheezy-raspbian)

2. Többször is előfordult, hogy deluge-vel töltöttem le, éjszakára otthagytam, reggel nem tudtam bessh-zni, nem tudtam elérni a deluge webui-t, sőt tv-re kötve kép sem volt (nagy feketeség). Volt, hogy restratoltam (táp ki/be) illetve volt, hogy egy darab dróttal P6-ot rövidre zártam, de mindkét esetben többet nem bootolt. Volt, hogy unable to mount rootfs-t kaptam, volt, hogy el se jutott odáig, csak a PWR led világított az ACT nem.

Az SD-vel volt a gond minden esetben (volt, hogy sd-re töltöttem, volt, hogy külső hdd-re, a hdd ok), a windows még formázni se tudta a kártyát, végül egy fényképezőgéppel oldottam meg a formázást, friss raspbiannal újra működött minden. (2012-12-16-wheezy-raspbian)

http://lorem.hu

(#3843) azbest válasza ivjoe (#3842) üzenetére


azbest
félisten

az elsőre megoldás lehet, hogy a config.txt-ben megadod, hogy pal legyen, mert lehet néha ntfs-ként idul, vagy eleve az az alap.
# Set stdv mode to PAL (as used in Europe)
sdtv_mode=2

(#3844) Neil Watts válasza azbest (#3843) üzenetére


Neil Watts
veterán

Akarod mondani NTSC... :R

Üdv. core2

(#3845) andriii25


andriii25
csendes tag

Üdv!

Új vagyok a fórumon és nemrég kaptam egy Raspberry Pi-t, de történt egy apróbb baleset vele amivel a jack kimenet kontakt hibás lett. Van valahol egy hely ahol az ilyet meg lehet javítattni vagy újat kell venni?

(#3846) vendingo


vendingo
veterán

Lenne egy új pi, amire rá lett másolva az oprendszer, táp, hdmi rádugva, de mindig csak egy kis piros led világít.
Mi lehet a gond?

Ma szerettük volna először beüzemelni, de nem akar összejönni :-(

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

(#3847) ivjoe válasza vendingo (#3846) üzenetére


ivjoe
tag

Hogy "lett rámásolva" az oprendszer a kártyára? Ahogy a Nagy Könyvben meg vagyon írva?

Ha nem SD, akkor valszeg táp.

[ Szerkesztve ]

http://lorem.hu

(#3848) ivjoe válasza azbest (#3843) üzenetére


ivjoe
tag

Hm, jelenleg ez van a config.txt-ben
# uncomment for composite PAL
#sdtv_mode=2

Szal NTSC-ben vagyok, ez okozhat ilyen színvillódzós gondot? Ráadásul ha "bemelegszik" :) már nem villog.
De már tolom is át PAL-ra, köszi. Raspi-config-ba ez hasznos lenne mondjuk. :)

http://lorem.hu

(#3849) ajani válasza vendingo (#3846) üzenetére


ajani
aktív tag

SD kártya rendesen a helyén van? Nekem akkor csinált ilyet, amikor nem volt rendesen bedugva.

''Egy igazság akkor is fontos, ha nincs semmi értelme.'' - Rejtő Jenő

(#3850) vendingo


vendingo
veterán

Az SD rendesen a helyén volt.
A probléma megoldódott. Finnyáskodott a Pi, és nem szerette azt az SD karit. Másikkal működik.

Csak a Puffin ad neked erőt és mindent lebíró akaratot!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.