Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3751) tg44 válasza Oldmobil (#3742) üzenetére


tg44
csendes tag

GPIO gombok: Alapból a gombokat illeszteni és kezelni nem nagy meló, a kérdés inkább az, hogy a lejátszóhoz hogy jut el hogy ez egy ilyen üzenet. Ha van parancssorról vezérelhető daemon a lejátszóhoz akkor sima ügy, kb 20-25 perc a szoftveres részt megírni a hardverest mondjuk én nem csináltam még, de venni kell hozzá gombokat meg esetleg ellenállásokat és annak is működnie kellene egyszerűen.

GPIO képernyő: Láttam leírásokat, lehet hogy shieldet lehet is kapni ami tudja ezt, összességében ha találsz rá tutorialt nem lesz nehéz, ha nem akkor elég sok időt lehet vele szórakozni sztem.

Szerintem az oprendszer mindegy, én raspbianhoz illesztettem ledet meg nyomógombot szoftveresen (hardveresen tőlem 60km-re volt a cucc, és skypon jött a debug h most világít vagy nem :) ), az abszolút nem volt bonyolult, szerintem openelec-re és raspbmc-re is megkapod ugyan azt az interface-t.

(#3752) Oldmobil válasza tg44 (#3751) üzenetére


Oldmobil
aktív tag

Köszi a válaszokat!
balco: A kibelezett billentyűzet nekem is eszembe jutott, de nagyon nem elegáns :-)
tg44: Hardverileg nem gond, egy régi CD lejátszó házába lesz beépítve, adott a gombmátrix. Közben utánanéztem, hogy http commandokkal meg requestekkel lehet az xbmc-vel legkönnyebben kommunikálni. Valaki próbált már ilyet egy egyszerű C progiból?

Ezt találtam LCD/VFD ügyben, biztató a dolog úgy tűnik ezzel nem lesz gond.

Külső hangkártyát próbált már valaki?

(#3753) vzoltan válasza Oldmobil (#3752) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Ha raspbmc-t hasznalsz es hozza xbmc appot akkor kijelzo se kell, appon a now playing szepen kiirja es meg album boritot is kirakja...

Hangkartyat brobaltam, usbs kinai.
Nem jo sajnos a hangja pulse audioval.
Talan majd megfejlesztgetik jora... Raspbmc.com foruman sok info van hangkartya ugyben amugy ha erdekel.

[ Szerkesztve ]

(#3754) Oldmobil válasza vzoltan (#3753) üzenetére


Oldmobil
aktív tag

Jó-jó, hogy kirakja, de hova? :) A rendszeremben nem lesz képernyő, a lejátszás vezérlése egy iPod touch-ról törétnik!
Köszi, nézem most a másik fórumot is!

Illetve ahogy nézem most Pythonból nem lesz nehéz a http request alapú kommunikáció az xbmc-vel, csak meg kell majd tanulni kicsit Pythonul :))

[ Szerkesztve ]

(#3755) vzoltan válasza Oldmobil (#3754) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Hat ezt mondom,
Az ipod touchodra rakja ki annak a zenenek a cimet es adatait boritoval egyutt amelyiket eppen hallgatod.
Ezert irtam h nem kell ra kijelzot epiteni, es akkor legalabb (ha eppen nem tudnad h melyik zenedet hallgatod ;) ) a lakas barmely pontjan meg tudod nezni h mi szol eppen, csak legyen keznel az ipodod....

Raspbmcn eppen a Pandora addon (Pandora radio, pandora.com) szol, es xbmcRemote appra (hivatalos xbmc app) leloki az infot:

igy

[ Szerkesztve ]

(#3756) Oldmobil válasza vzoltan (#3755) üzenetére


Oldmobil
aktív tag

Ja, igen, persze, az iPod kirakja, azzal nincs gond. Csak olyan jól nézne ki egy szép VFD kijelző is ami látszik az egész szobából! Tudom magamnak keresem a bajt :W :W

(#3757) D@reeo válasza vzoltan (#3714) üzenetére


D@reeo
aktív tag

Szia

Az én pi-m egy ideje már az egyik haveromnál van, aki autobot repülőgépet épít belőle és a vizsgák miatt sincs jelenleg időm/erőm foglalkozni a dologgal, így a fórumot se követem annyira, viszont nemsokára remélhetőleg visszakapom és akkor nekiállok ismét bütykölni.

Azt szeretném megkérdezni, hogy a Te rendszered milyen alapokon áll? Valamilyen médialejátszós buildre épül (raspbmc, openelec, stb)?

A siris - googles kombóra adnál linket, hogy te melyik leírást követted? Tudom, tudom, google, de jó lenne ha egy kipróbált módszernek állnék neki majd én is. Esetleg magyar/angol tutorial van hozzá lépésről lépésre?

Köszi

(#3758) vzoltan válasza D@reeo (#3757) üzenetére


vzoltan
aktív tag

-Raspbmc van rajta rc5 xbmc 12b2
-fejbol nem tudom :) de git-en fent van a neve SiriProxy, es annak a leirasos oldalan van egy link egyeb pluginekre, es abban a listaban van ilyesmi hogy SiriProxy-Asiri o felel a guglis api-ert.
-magyar leirast nem kerestem, de az angol az eleg erthetoen van megirva

Kezdj bele es ha elakadsz, konkretumokkal gyere vissza, hajra :)

[ Szerkesztve ]

(#3759) tg44 válasza Oldmobil (#3756) üzenetére


tg44
csendes tag

mért nem bash?
wget és kész, cat, echo, while, pause, ennyi amit ismerni kell, és teljesen tudod irányítani gpio-ról ha http req-kkal tudod vezérelni magát a programot. Esetleg a > és >> kell még amikkel fileba tudsz írni és ennyi, hamár linux akkor ne találjuk fel újra a sapnyol viaszt egy ilyen egyszerű dologra szerintem :)

(#3760) vzoltan


vzoltan
aktív tag

raspberry pi fm transmitter extra hardware nelkul :)

(#3761) vzoltan válasza vzoltan (#3760) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Kiprobaltam, mukodik :)
Vicces:)

(#3762) Oldmobil válasza tg44 (#3759) üzenetére


Oldmobil
aktív tag

Köszönöm, utánanéztem, valóban! Az a helyzet, hogy láma vagyok Linuxból, így örülök ezeknek az egyszerű de nagyszerű megoldásoknak. És még egy kérdés: Ugye a gombok figyeléséhez egy háttérben fut bash script kell, ugye nem okoz gondot ha ez fut az xbmc mellett?

(#3763) czombos válasza vzoltan (#3760) üzenetére


czombos
tag

Húú ez nagyon jó :) ki is próbálom

(#3764) wassermann


wassermann
Topikgazda

- Valaki próbált már külső USB-s DVD-ről RaspBMC alatt filmet nézni, milyen?

(#3765) designREX válasza Oldmobil (#3742) üzenetére


designREX
tag

Szia.

Az lcdre én ezt ajánlom.
Elég kevés pint használ el.
http://www.tech-fruits.com/archives/4388
a 16x2 soros kijelzőt vaterán vettem 900 ft-ért
Most rendeletem egy 20x4 soros kijelzőt hozzá
Nekem autóba van beépítve, fm transmitterel, infra vevővel és egy tp-link usb wifi stickkel.
A wifin kommunikál az androidos appal a telon és a tableten, ha beállok a ház mellé akkor bentről még a hálózaton is látszik rendesen és tudom frissíteni a zenéket stb...
Androidos telefonról irányítom, vagy tabletről.
A távirányító is szépen működik vele.
Tervbe van még egy 5 vagy 7 colos kijelző is hogy az xbmcen filmnézés is lehetséges legyen.
Nekem a rendszer az xbian volt az elég gyors betöltése miatt.

(#3766) vzoltan válasza designREX (#3765) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Mutatnal videot hogy hova es hgyan van beepitve es az egesz cucc hogyan mukodik stb?

Koszi!

(#3767) tg44 válasza Oldmobil (#3762) üzenetére


tg44
csendes tag

Én úgy oldanám meg, hogy egy startup scriptben meghívnám ezt külön pl "/var/myscripts/btndaemon.sh &" (Azért & hogy elindítsa és el is engedje, mert ha eleve ezt írod a startupscriptbe akkor a bootupot megakasztja...), a daemonba meg inicializálnám a gombokat, és egy while ciklusban vizsgálnám hogy vannak-e tiszta élek (gombnyomásnál lefutó vagy felfutó élt szoktunk vizsgálni, itt lehet értelme a tartást is, pl h ne kelljen nyomkodni (felfutó él amikor a bemeneten 0 után 1 lesz)), ha vannak akkor wgetelni, és aztán szünetelni mondjuk 1s-et. (Van olyan gomb ami megnyomáskor 1-ből 0ba vált, és van olyan ami 0-ból 1-be, ez ne zavarjon meg, rákötöd a gombot, inicializálod és megnézed hogy 0 vagy 1 a kimenet, és hogy mikor megnyomod fordul-e, kb így a legegyszerűbb eldönteni hogy neked éppen milyen van.) Ez nem kéne hogy megakadályozzon bármit a futó folyamatok közül, 1secenként beolvas 6-8 értéket meg kiértékel ugyan ennyi elágazást, semmiség. Cront semmiképp sem használnék ilyen kis ismétlődési időre mert telefos minden logfilet :)

Az fm transmitter nagyon beteg, nagyon jó az ötlet.

(#3768) designREX válasza vzoltan (#3766) üzenetére


designREX
tag

Szia. Persze.

Skoda Feliciám van. A rendszer a kesztyűtartóban vagy alatta lesz egy dobozban. A kijelző, egy usb és ha sikerül a fizikai gombokat rákötnöm és vezérelnem, akkor még azok lesznek kivezetve a műszerfalra.
Vagy a hamutál helyére, vagy ha sikerül valami esztétikus formába tenni akkor a vezetőoldalon a kormány elé a szélvédőhöz.
Ha sikerül vennem pár hőmérő diódát akkor azokat is beszerelem és külső-belső, esetleg motor stb... hőmérsékletet is kilehet íratni vele.

Jelenleg egy pénzvizsgáló kibelezett dobozában foglal helyet ideiglenesen az egész ketyere, hogy könnyebben tudjam szerelni alakítani.
Plusz a véglegesre egy 4x20 karakteres kijelző lesz feltéve.

Itt van pár fotó meg egy rövid videó. Sajnos nem a legjobb minőség, de most csak ezt tudom adni.
https://picasaweb.google.com/116228149921554958745/Felicia?authuser=0&feat=directlink

A működése a következő:
leágaztattam a szivargyújtóról a 12 voltot, az rámegy egy 1990 ft-os autós usb töltőre.
Az Auchan-ban találtam olyat mia 5 volt és 1,5 amper kimenetet biztosít.
Egy noname 2000 Ft-os Fm transmittert vettem, szétszedtem és az előlapját megtartva a kezelőgombjait lehet nyomogatni a többit leforrasztottam és a dobozba bekábeleztem.
Erre csatlakozik az R-pi audio kimenete.
Ha majd lesz aux bemenetes autóhifim akkor közvetlenül csatlakozik oda de még nincs.
Az r-pin egy xbian rendszer van xbmc-el.
Az infra egy usb-s epson presentation remote controll kit.
Automatikusan felismerte nem volt vele gond, és az xbmc-t lehet vele irányítani.
Lirc-el a gombokat is átlehet konfigolni.
A 2x16-os lcd kijelző a gpio portokra van kötve ezen leírás alapján:
http://www.tech-fruits.com/archives/4388
Ha időm engedi akkor a fizikai gombok a következő amit felakarok illeszteni rá és a hőmérők.

(#3769) vzoltan válasza designREX (#3768) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Koszi szepen az infot meg a fotokat (videot nem talaltam meg)
Azert majd fejlesztes kozben lepesenkent dobj mar erre fele infot illusztralva, erdekel hova viszed a temat :)
Koszi

(#3770) designREX válasza vzoltan (#3769) üzenetére


designREX
tag

Szia.
Elvileg 4 fájlt töltöttem fel az első a videó.
Közben találtam egy jó kis leírást a fizikai gombokról.
Itt az xbmc pythonból való vezérlése:
http://wiki.xbmc.org/index.php?title=HOW-TO_write_Python_Scripts#XBMC_Core_Player_Options

Itt pedig a gpio portokon való gombok kezelése pyithonból.
Igaz itt egy mp3 fájlt inditanak el benne de nem nagy varázslat az xbmcel összehozni:
if ( GPIO.input(megfelelő tüske) == False ):
os.system('xbmc.Player().play(file)')

...

(#3771) designREX


designREX
tag

Ha esetleg valaki nem ismerné:
https://www.dropbox.com/s/rkrboq3i7tee64c/final.pdf

(#3772) vzoltan válasza designREX (#3770) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Ipaden csak kepet latok, mind a 4bol, szoval majd vmikor bekapcsolom a gepet :)

(#3773) Danaf


Danaf
csendes tag

Sziasztok!
Szeretnék beruházni egy "málnára", de nem tudom honnan rendeljem?

Végigolvastam a fórumot és elég nagy kavarodás volt a magyar forgalmazó körül.
Ezt a céget találtam idehaza, de nem tudom rendelhetek-e tőlük:
[malnapc.hu]

A külföldi rendelést csak a hosszú szállítási idő miatt szeretném kikerülni, de ha nem megy másképpen, akkor marad az RS vagy a Farnell.

A segítséget előre is köszönöm!

(#3774) wassermann válasza Danaf (#3773) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Írj mail-t az fdh-nak, szokott nekik lenni budapesti raktáron, ez a leggyorsabb. A mail címük: farnell@fdh.hu

[ Szerkesztve ]

(#3775) designREX


designREX
tag

Sziasztok.

Nem tudom, hogy valaki próbált-e már pythionbol vezérelni xbmc-t?
Valamiért nem akar működni és nem-tudok rájönni hogy miért :(

(#3776) wassermann


wassermann
Topikgazda

Van valaki itt olyan ügyes, hogy a már kész [FM-transmitter-t] szoftveresen sztereo-sítani tudná, így:

Bővebben itt 6.oldal: [link]

[ Szerkesztve ]

(#3777) Oldmobil válasza tg44 (#3767) üzenetére


Oldmobil
aktív tag

Köszönöm mindenkinek az LCD és a nyomógomb válaszokat. Azt hiszem elég infót kaptam, hogy belevágjak, de biztos lesznek majd még kérdéseim...

(#3778) designREX válasza Oldmobil (#3777) üzenetére


designREX
tag

Szia.

Sok sikert hozzá!
Én most küzdök a nyomógombokkal :)

Ez a kód a 17es gpio lábacsán lévő gomb lenyomására fut le.
Most már működik is csak az xbmc-t nem töltötte be.
Ha esetleg neked is ezt a hibát dobja ki akkor ezt telepítsd fel:
sudo apt-get install xbmc-eventclients-common
igy már nem ír ki import errort az xbmc modul betöltésére:

#!/usr/bin/env python

from time import sleep
import os
import RPi.GPIO as GPIO

GPIO.setmode(GPIO.BCM)
GPIO.setup(17, GPIO.IN)

while True:
if ( GPIO.input(17) == False ):
os.system('xbmc.Player()')
sleep(1);

(#3779) DarkByte válasza vzoltan (#3760) üzenetére


DarkByte
addikt

Na ez beteg. Ilyet akarok csinálni én is csak FPGA-val, de úgy tűnik elég hozzá egy ilyen ARM lap is. Az lenne a szép ha a Stereo differencia jelet és az RDS jelet is tudná kódolni. Elvileg nem lehetetlen ezek ismeretében.
Vajon a Cubieboard-on is meg lehet oldani? :) Meg van azt hiszem a keresgélni valóm :D

[ Szerkesztve ]

(#3780) tg44 válasza DarkByte (#3779) üzenetére


tg44
csendes tag

Amennyiben van rajta gpio port meg lehet rajta oldani :) Ahogy néztem a kódot semmi extrára nem épít, csak "megfelelő ütemben" bizgeti a gpio-t, ami ennek megfelelően ad. Átírod a C kódot úgy hogy paraméterként bekérje a gpio portot, esetleg írsz egy függvényt hogy paraméterként be tudja kérni az adófrekvenciát is, és már elég pöpec kis cucc lesz, és bármin fog működni amin van gpio és futtat linuxot.

A téma elég érdekes amúgy, mert ez alapján fm vevővé is lehet alakítani, csak több idő és energia. Az hogy sztereo legyen és ne csak wavból tudjon lejátszani szerintem megoldandó problémák, és már dolgoznak rajta :) Gondolkoztam én is hogy bele kéne hákolni, de nem lesz rá időm a közeljövőben sajnos...

Gombnyomás figyelénél be lehet fürödni azzal ha nem írsz &-t a scripthívás után. Tapasztalat szerint érdemes olyanra megírni, hogy ha alapból elindítod akkor ír ki dolgokat, és amikor a megfelelő helyen hívod akkor ott éred el hogy a kimenetet /dev/null-ba dobálja.

(#3781) vzoltan


vzoltan
aktív tag

akit erdekel a transmission melle auto-letolto cucc, annak ime.

elore beallitott feltetelek alapjan, adott torrentoldal rss feedjebol kiszedi a megfelelo torrentet es atadja transmissionnek.

igy teljes az olcso multimediaplayer :)

ez a cucc leszedi magatol,
este xbmc-ben elinditod,
ha kell akkor xbmc magatol behuzza ala a feliratot,
es kesz.

(kiprobaltam, mukodik)

[ Szerkesztve ]

(#3782) azbest


azbest
félisten

Bejelentették a Pi Store-t [link], ahol ingyenes programok is elérhetőek a Pi számára, például a LibreOffice [link] és az Iridium Rising [link].

[ Szerkesztve ]

(#3783) Proci85 válasza azbest (#3782) üzenetére


Proci85
senior tag

:C

(#3784) jackbacsi87 válasza azbest (#3782) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

van új verzió a raspbian-ból, abba már beépítették a pi store-t

(#3785) p06


p06
senior tag

Sziasztok!

Hogy lehetne megoldani azt, hogy van egy Perl-ben megírt programom amelyet szeretnék futtatni amikor indul a raspberry pi vagyis miután elindult. A program egy ciklust tartalmaz tehtá folyamatosan fut, csak nekem a háttérben kellene és automatikusan.

Köszönöm!

(#3786) moli.hu válasza p06 (#3785) üzenetére


moli.hu
őstag

crontabba:
@reboot touch /forcefsck

(#3787) Jim-Y válasza p06 (#3785) üzenetére


Jim-Y
veterán

unix rendszereken ilyen automatizálást a crontabbal tudsz elérni, erre keress rá.

Pl: http://crontab.org/

(#3788) Proci85 válasza p06 (#3785) üzenetére


Proci85
senior tag

Esetleg a /etc/lrc.local is lehet. Az bootkor lefut.

[ Szerkesztve ]

(#3789) p06


p06
senior tag

Köszönöm :R

Viszont elakadtam, crontab-ba sikerült beírni, hogy futtassa, de minden másodpercben megy a program. Mivel saját időzítése van a programnak ez elég zavaró, csak annyi kellene, hogy indításkor elindítja a programot és fut.

@reboot touch /forcefsck ezt is beszurtak a következő formában:
@reboot perl /home/pi/Belepteto_rendszer/Program/Belepteto

akkor itt valamit elszúrtam mert nem működik :F

ezt: /etc/lrc.local sajno nem találom, vagy létre kell hoznom?

Bocsánat az elég h*lye kérdésekért!

[ Szerkesztve ]

(#3790) Jim-Y válasza p06 (#3789) üzenetére


Jim-Y
veterán

Hülye kérdés, de miért nem megy non-stop a Pi?

(#3791) p06 válasza Jim-Y (#3790) üzenetére


p06
senior tag

Úgy fog menni, de egy áram szünet esetén ha újra indul akkor is jó lenne ha újra indulna. Talán egyszerűbb is lenne mivel csak ssh kapcsolat lenne a raspberry pi-vel és azt vettem észre, lehet rosszul futtatom vagy írtam meg a programot, csak addig fut amíg megy az SSH kapcsolat.

(#3792) moli.hu válasza p06 (#3789) üzenetére


moli.hu
őstag

sikerült beírni, hogy futtassa, de minden másodpercben megy a program.

?! es nem ez volt a cel? hogy minden masodpercben menjen? vagy ha nem kell, lepj ki belole.

(#3793) p06 válasza moli.hu (#3792) üzenetére


p06
senior tag

Igen az a cél, hogy folyamatosan fusson. De magának a perl programnak saját időzítése van (a ciklusnak köszönhetően folyamatosan fut), vagyis csak annyi kell, hogy indítás után elindítsa a programot.

(#3794) Oldmobil


Oldmobil
aktív tag

Nemrég kérdezte valaki, hogy merjen-e rendelni a MálnaPC.hu-tól, nos jelentem tegnap előtt rendeltem, tegnap írtak hogy átvehetem, ma elmentem érte és meg is kaptam. Persze szerencsém volt, mert volt raktáron. Egyébként a Revolt nevű alakatrésznagyker áll mögöttük, korrekt társaságnak tűnnek.
Jön a 2x20 karakteres HD4470 kompatibilis LCD kijelzőm is a Vateráról 1000 forintért, rendeltem 2 dollárért kínai hűtőbordát is. :-) Nyamm! Kezdődik a fejlesztés!

(#3795) moli.hu válasza p06 (#3793) üzenetére


moli.hu
őstag

zarjuk rovidre: az adott scriptet egyszer akarod elinditani? az adott crontab elinditja? minden tovabbi perl-debugolas mar tenyleg nem cron-kerdes.
egyebkent ez a tema (mivel nem raspi-specifikus) nem idevalo, inkabb ide

[ Szerkesztve ]

(#3796) p06 válasza moli.hu (#3795) üzenetére


p06
senior tag

Igen. De inkább átírom a programot úgy talán egyszerűbb lesz.

Rendben :R

(#3797) p06 válasza moli.hu (#3795) üzenetére


p06
senior tag

Igazad volt, teljesen jól működik azzal a módszerrel amit írtál, a programban volt egy hiba azért volt anomália. :W

bocs

(#3798) Danaf válasza Oldmobil (#3794) üzenetére


Danaf
csendes tag

Én voltam az, aki kérdezte. Végül is tőlük rendeltem meg, mert a Farnell oldala magyar forgalmazóként az ő oldalukra irányított. Tegnap rendeltem meg és ma kaptam értesítést, hogy holnap hozza a futár.

Már alig várom... :C

(#3799) designREX


designREX
tag

Sziasztok.

Lehet raspberry-t windows alatt virtualizálva futtatni?
És ha igen az ott használt beállított diskimaget is kilehet írni sd-re?
Köszi a válaszokat.

(#3800) azbest válasza designREX (#3799) üzenetére


azbest
félisten

a raspi hardvert nem lehet emulálni, pontosabban nincs ilyen program. Az armv6-os környezetet viszont lehet, de más kernellel, mint ami a pi-n fut. Van egy fórum róla: [link]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.