Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2551) wassermann válasza tomas01 (#2550) üzenetére


wassermann
Topikgazda

- A saját hangjai közül egyik sem jó?

(#2552) tomas01 válasza wassermann (#2551) üzenetére


tomas01
aktív tag

A hdmi-nél jön ki hang de internet rádiót hallgatok vele és a sima alaplapi hangkártyája nagyon nagyon zajos. :(

(#2553) tomas01


tomas01
aktív tag

Sikerült ezek alapján működésre bírni az usb hangkártryát.

sudo apt-get install alsa-utils
sudo modprobe snd_bcm2835

De ennél már hibát ír:
sudo amixer cset numid=3 <n>

Már csak azt kelenne ,hogy az alaplapi hangkártya ne a raspberry pi hangkimenete legyen, hanem az usb hangkártya. Xbmc-be beállítottam, hogy analog de sajna akkor sem szól. Valaki ötlet?

(#2554) Balinov


Balinov
félisten

Angliaban elo leendo RPI vasarloknak lehet erdekes. Szeptember vegi beerkezes

6yrs, 19.5kg :) Realme X2 Pro 12/256, Fizetési elvárás: hát, én már a Google-ban is sokat kerestem.... Flickr fotoim: http://www.flickr.com/photos/magdabalinko/

(#2555) MasterDeeJay

Alakul a gépezet. Nem olcsó mulatság amit össze akarok dobni geek netbooknak. (nekiállnék forraszthatni és nem kész dolgokat venni biztos olcsóbb lenne, mert már most 20eFt költöttem rá és még nincs kijelző)

Ez a kép ihletett meg nagyon: [link]

Így hát vettem egy 12000mah-s aksit: [link]
Meg vettem egy vezeték nélküli pici billentyűzet&touchpad kombót: [link]
A fent említett mindkét eszközt másra is fogom használni nem csak a pi-hez. Mindkét eszközből van olcsóbb típus is, de aksin nem spórolok ez a kombó cucc meg nagyon bejön.

Kijelzővel továbbra is gondban vagyok, illetve majd valami tok is kellene a gépezetnek. Igazán menő lenne valami microprojektor. Egyenlőre várok hogy a DSI portra kiadjanak valamit és direktbe köthető legyen kijelző rá. Oprendszer még kérdőjeles. Áramellátásnál mindenképpen kábeleznem kell hiszen lesz még usb hub is.
Ha kész lesz akkor logout cikkel ismertetem majd mit alkottam.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#2556) Xmodule válasza MasterDeeJay (#2555) üzenetére


Xmodule
őstag

Én ilyen kijelzöt vettem, hozzá ami a képen van. NEM AJANLOM. Azt hittem oké lesz de tul kicsi! Betuket kb nem is látni. Még x ben talán oké de mikor tty ben vagy olvashatatlan minden. En amugy eladtam a pi -t mert szerintem lassu. Arra amire nekem kellet volna legalabb is. Szerencsere többert adtam el mint amennyiert vettem(licitaltak ra). De mondom a kijelzöt nem ajanlom. 3,5" 640x480.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#2557) MasterDeeJay válasza Xmodule (#2556) üzenetére

Kijelzőből én sem fogok compozítosat venni, és a felbontás is min 800x480 de inkább ez felett kellene.TV tunneren láttam mennyire rossz kép jön át azon a csatin. A célja hordozható netezősgép elsősorban. Flash nélkül, a lehető legtöbb blokkolóval, ugyanis főleg a rosszul megírt oldalaknak kell hatalmas gépigény.
Ha össze tudom hozni akkor autódiagnosztikai gép is lehet belőle (USB-soros átalakítóm van linuxos driverekkel).

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#2558) Cifu válasza Xmodule (#2556) üzenetére


Cifu
nagyúr

Én is úgy látom, hogy sajnos lassú, a Gooseberry jobb lett volna, de sajnos nem kapható... :O

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#2559) tamas1985


tamas1985
aktív tag

Következő kérdésem lenne hogyan tudok telepíteni programokat a PI-re, Debian van rajta, leginkább egy thunderbird érdekelne vagy valamilyen alternatívája?

(#2560) GyéBen válasza tamas1985 (#2559) üzenetére


GyéBen
tag

Hát, a Thunderbird egy eléggé nagy erőforrás igényű program... javaslom inkább a Claws-ot (link), elvileg egy terminálban kiadott

sudo apt-get install claws-mail

paranccsal lehet telepíteni.

Egyéb programok telepítése terminálból a következő parancs kiadásával történik:

sudo apt-get install <a telepítendő csomag neve>

Debian-os csomagok keresése: LINK (fontos, hogy a kiszemelt csomag neve alatt szerepeljen az arm, armel, armhf valamelyike)

[ Szerkesztve ]

(#2561) GyéBen válasza GyéBen (#2560) üzenetére


GyéBen
tag

Van valamilyen megoldás arra, hogy amikor nincs grafikus felület elindítva, akkor egy olyan karakterkészletet használjon a Raspbian, amiben vannak ékezetek és speciális karakterek, pl.: ő és : ?

[ Szerkesztve ]

(#2562) GyéBen válasza GyéBen (#2561) üzenetére


GyéBen
tag

Megoldva. Terminálból ki kell adni egy

sudo dpkg-reconfigure console-setup

parancsot. Ezeket kell beállítani: UTF8, Latin2, VGA, 8x16

(#2563) tejeskifly


tejeskifly
aktív tag

Üdv!

Gondolkodom egy ilyen kis cucc beszerzésén. Tv-re lenne rászerelve, netezésre, és filmezésre lenne használva.

A filmezés miatt érdekel, hogy mennyire bírja a hd filmeket, illetve mit tud hang szempontjából?

Böngészés miatt pedig az érdekel, hogy pl youtube-ot mennyire bírja? Böngészéshez hány fület lehet nyitni, hogy még kényelmesen fusson?

Egyáltalán ezekre jó választás?

Ha rendelek, akkor kb mikorra kaphatom meg?

(#2564) Cifu válasza tejeskifly (#2563) üzenetére


Cifu
nagyúr

Én már elkezdtem egy Logout írást a tapasztalataimról, röviden:

-A Farnell-től egy hét alatt jön meg (csak legyél a megadott címen a szállítás napján, mert az UPS első kiszállításkor nem csörög meg, hogy otthon vagy-e...).
-Böngészésre használható a Midorival, egyszerűbb oldalakból 2-4-et lehet még úgy-ahogy nyitva tartani, terhesebb oldalakból max. 2-őt, de inkább csak egyet.
-Youtube és flash nincs a Raspian alatt (vagy én legalábbis nem jöttem még rá, hogy lehet).
-A 720p filmeket bírja, az 1080p-ket már esetfüggő (nálam inkább nem bírja), a hang HDMI esetén műkszik (igaz én csak DD/DTS-t próbáltam)
-Általános használathoz nem árt némi Linux tudás, nekem ezért roppant nyögvenyelősen megy a dolog...

Szumma:
+Olcsó
+Sok potenciál van a community-ben
+Eszméletlen sokrétően lehet használni...

-...ha nem power user vagy
-Mert még 800Mhz-en is lassú egy komolyabb weboldal esetén
-Mert csak 256Mbyte osztott ramja van, amiből átlaghos használathoz legalább 32Mbyte-ot lefog a GPU
-A rendes kihasználáshoz türelem és idő szükségeltetik

Ez azonban nem igazán mérvadó. Egyszerűen azért, mert az Rpi nem mini-PC-nek indult, amelyen majd 1080p-s filmet nézel meg Youtube-ozol és flash játékkal játszol. Arra találták ki, hogy diákok tanuljanak rajta, programozni, kezelni, használni a számítógépet. Ez esetben a szűkös hardver pedig inkább ösztönző dolog, hogy ejj, ez így nem lesz jó, nézzük hol tudunk optimalizálni... Ez pedig nagyon is helyes dolog, és bőven megfejeli a 35$-os (30 fontos) árát.

Ha ilyen olcsón kell minipc, akkor várj a Via APC-re, amin kétszer ennyi ram van, plusz akad rajta VGA kimenet is. De ez már 49$.
Ott van a Gooseberry, 40 fontos árért még tápot is adnak hozzá, és eggyel újabb architektúra (ARMv7), igaz ott Wifi van, viszont LAN nincs. Csakhogy most az sem elérhető, és ki tudja mikor lesz?

De az igazi a Odroid-X, négy magos ARMv7 proci, 1 giga ram, stb. Ez már tényleg valami, amit teljes értékű PC-ként lehet adott esetben Ubuntuval használni. Csakhogy maga a panel ugye több, mint 30.000 forint... és akkor elgondolkodsz, hogy ha hozzá veszed a kiegészítőket (táp, aktív USB HUB, kábelek, stb.) már használt laptopot vagy PC-t kapsz, vagy egy olcsó tabletet...

Akkor meg miért vesződnél vele?

A félreértések elkerülése végett nekem nagyon tetszik az Rpi, okos, innovatív és ügyes kis szerkezet. Arra, amire kitalálták. Csak félek sokan (itt a fórumon is) nem egészen arra (akarják) használni, amire kitalálták...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#2565) tejeskifly válasza Cifu (#2564) üzenetére


tejeskifly
aktív tag

Nálam ez a nem arra használjuk a dolgot amire való már nem újkeletű :D

Próbálom minél jobban kihasználni a rendelkezésemre álló hw-ket.

Jelenleg is a routeremen linux alapú a szoftver, és router mivolta mellett ftp szerver, médiaszerver, és torrent kliens is fut rajta.

Emelett még egész sokmindenre lehetne használni.

(#2566) zsoltibaba37 válasza tomas01 (#2526) üzenetére


zsoltibaba37
csendes tag

Amennyi én rájöttem az XBMC a Skin miatt indul újra.
A gyári Skint (Confluence) amivel települ lecseréltem, 720-asra (lelehet tölteni)

Itt a teszt
http://youtu.be/GGsfoBHLQnw

Nekem így nagyon stabil volt.

(#2567) tamas1985 válasza GyéBen (#2560) üzenetére


tamas1985
aktív tag

Köszi, ma kipróbálom.
Egyébként véleményem szerint ezekben a gépekben van akkora potenciál hogy idővel az asztali gépek helyett, a tabletek és netbokkok alternatívájaként használjuk őket(idővel)

(#2568) tamas1985


tamas1985
aktív tag

Egyébként ha valaki még nem rendelt hozzá házat javaslom az RS től rendelhetőt, nekem a PI-vel együtt tegnap jött meg nem egészen 24 óra volt a szállítás, igaz 9 hetet vártam rá:)

(#2569) MasterDeeJay válasza Cifu (#2564) üzenetére

Nagyon jó hogy ezt megosztottad velünk, a cikkre kíváncsi leszek.
Flash témában, számomra maga a flash egy totális zsákutca (játékokra még csakcsak). Gyakorlatilag nem láttam még böngészőt ahol stabilan futott volna, csak a szívás van vele. Szóval számomra a flash nem létezik és kívánom hogy haljon ki minél előbb. A melós gépemen élvezhetetlen a netezés ha nincs adblock és flashblock, az otthoni nagy gépen meg ugyan minden megy teljesen gyorsan de plusz wattok árán.
Youtube egy része már átállt html5-re, ez úgy tudom rpi-nek jobban fekszik.
Netezésre akarom használni, így mindent meg fogok tenni hogy csak az jelenjen meg aminek valóban meg kell jelennie. Csak egy kicsivel várok el többet tőle mint egy okostelefontól. (ha jól tudom a ZTE Blade-ben is ilyen proci van, mégis nagyon jól elvagyok vele) Youtube szerintem más módon is megoldható, nem csak böngészőn belül.

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#2570) Cifu válasza tamas1985 (#2567) üzenetére


Cifu
nagyúr

A potenciált én is látom, és szvsz a Microsoft is, ezért jött/jön ki a Windows RT. Az ARM proci ma már nem csak a telefonokban, de a SmartTV-kben, routerekben, stb. is megtalálható. Valószínűleg kiváltani nem fogja az x86/x64 architektúrát, ám az olcsó gépekben az ARM tarolni fog, ez pedig rossz hír az asztali gépeknek, mert a felhasználók zöme arra használja, hogy böngészen, Youtube-ot és Facebookot nézzen a PC-jén. Ahhoz pedig egy jó közepes ARM proci is alkalmas, olcsóbban (ha a Youtube meg van oldva persze).

Én csak azt mondom, hogy az Rpi az ideális szinttől pont egy lépésre van minden téren lemaradva, egy picivel erősebb proci, legalább kétszer ennyi ram, és tökéletes PC-pótló eszköz...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#2571) tamas1985 válasza Cifu (#2570) üzenetére


tamas1985
aktív tag

Akkor látom más is így látja, szerintem a jövő a Pi-hez hasonló asztali gépek, a PC meg marad annak aki munkára használja.

Egyébként egy ilyen szerintetek működne
http://www.ebay.com/itm/HDMI-Male-To-VGA-D-SUB-15-pins-Female-Video-AV-Adapter-Cable-For-HDTV-set-top-/251080146136?pt=US_Video_Cables_Adapters&hash=item3a758afcd8#ht_3715wt_908
csak a képet akarom kirakni egy régi monitorra.

[ Szerkesztve ]

(#2572) fo_di válasza tamas1985 (#2571) üzenetére


fo_di
őstag

ez semmiképp, mert nem kompatibilis a két jelfolyam egymással
ha valami aktív átalakító van benne, az meg az árán is látszódni fog (100 dollár felé konvergálva)

(#2573) azbest válasza tamas1985 (#2571) üzenetére


azbest
félisten

Very Important Note: This cable without chip inside to convert digital signals to analog signals, It only fits for the devices which itself can convert digital signals to analog signal, so it can NOT be used for xbox 360 or ps3 wii ps2 console or pc ,laptop, pc graphic card etc. directly.

Ez az eladó legalább korrekten leírja, hogy körülbelül semmire sem jó a kábele. Talán van néhány olyan készülék, ami fel van készítve analóg jel kiadására és csak ahhoz a speciális esethez jók az ilyen kábelek.

(#2574) wassermann válasza azbest (#2573) üzenetére


wassermann
Topikgazda

:C

(#2575) feco93


feco93
tag

Sziasztok

Már ép kezdtem el keseredni hogy sose érkezik meg a pi Június 25-én fizettem ki paypayon keresztül úgy voltam velem hogy majd augusztus közepére csak meg jön, de hát még mindig nem ért ide. De most úgy döntöttem hogy a 450 el nem olvasott hozászolást meg nézem hátha írt már valaki de nem. S mire végig értem megkaptam a e-mail a DHL-től :D
Szóval csak egyetlen kérdésem az élménybeszámoló után, hogy Angliából átlagosan menyi idő alatt ér ide DHL-el ?

(#2576) fo_di válasza feco93 (#2575) üzenetére


fo_di
őstag

dhl 1 héten belül

(#2577) feco93 válasza fo_di (#2576) üzenetére


feco93
tag

Köszi :)

(#2578) zsibvásár válasza feco93 (#2575) üzenetére


zsibvásár
csendes tag

Nagyon meg fogsz lepődni. Szerintem a holnapi nap folyamán megkapod. Reggel nézz rá a nyomkövető kódra, már Pesten lesz. A DHL nem magyar posta.

Zsibvásár (http:\\zsibvasar.hu) a legnagyobb ingyenes aukciós oldal

(#2579) feco93 válasza zsibvásár (#2578) üzenetére


feco93
tag

Teljesen igazad van már Budapesti DHL-be van :D

(#2580) tamas1985 válasza feco93 (#2579) üzenetére


tamas1985
aktív tag

Elvileg 24 órán belül megérkezik nekem is annyi volt, ha az szerepel a nyomkövetésnél hogy: Küldemény elhagyta a DHL kiszolgáltató részlegét BUDAPEST - HUNGARY
akkor már útban van hozzád.

(#2581) tamas1985 válasza fo_di (#2572) üzenetére


tamas1985
aktív tag

ok köszi, szóval akkor sim vga-ra csak drága megoldással menne a dolog, ha jól tudom DVI-re viszont elég lenne egy ilyen
http://www.ebay.com/itm/HDMI-Male-24-5-To-DVI-D-male-Adapter-HDTV-/150886578614?pt=US_Video_Cables_Adapters&hash=item23218a79b6
jól gondolom?

(#2582) Benoe77 válasza feco93 (#2575) üzenetére


Benoe77
őstag

Honnan rendelted? Ha RS-től, akkor házat is rendeltél hozzá?

Én július 5.-én rendeltem házzal együtt, de van egy olyan érzésem, hogy a ház miatt hosszabb lehet a szállítási idő (12 hetet írtak)

(#2583) MiZY válasza Benoe77 (#2582) üzenetére


MiZY
tag

En is RStol akartam rendelni hazat, de mindig toljak az idopontokat. Legutobb 10.12-ere irtak, addig meg nem varnek. Rendeltem a modmypi-tol egyet, 2 oran belul postara is adtak! :) Lehet picit dragabb, de legalabb lehetett rendelni! :)

(#2584) feco93 válasza Benoe77 (#2582) üzenetére


feco93
tag

Én házzal együtt rendeltem. S igen RS-től rendeltem.
S ez a nyomkövetésen:
"11:05 Budapest - Hungary With delivery courier"
Csak a kérdés hogy előbb le hozzák a Székesfehérvári központba vagy a pesti futár hozza ki mondjuk furcsállanám ha nem hoznák le a fehérvári központba és onnan hozná a futár :)

[ Szerkesztve ]

(#2585) Benoe77 válasza feco93 (#2584) üzenetére


Benoe77
őstag

Akkor remélem hamarosan én is megkapom...

(#2586) azbest válasza tamas1985 (#2581) üzenetére


azbest
félisten

Ha a pi hdmi kimenetét szeretnéd dvi csatolós monitorra, lehet kapni dvi-hdmi kábelt itthoni boltokban is. Amit linkeltél az annyiból lehet problémás, hogy apa-apa csatlakozó és a sima dvi kábellel nem tudod összedugni, ha jól nézem.

Ez a fajta az, amit a monitorba dugva sima hdmi kábellel összekötheted pi és közte.

(#2587) tamas1985 válasza azbest (#2586) üzenetére


tamas1985
aktív tag

ok, köszi

(#2588) tamas1985 válasza feco93 (#2584) üzenetére


tamas1985
aktív tag

szerintem ha 11-kor hagyta el pestet akkor azt már ma nem kapod meg, akkor beviszik szerintem székesfehérvári központba, de a legegyszerűbb ha felhívod a dhl központot és ő megmondja hogy mire várjad

(#2589) tomas01


tomas01
aktív tag

Sziasztok. Tud nekem mondani valaki olyan verziós Img-et amibe xmbc van és támogatja az rca videó kimeneten a PAL rendszert?

(#2590) azbest válasza tomas01 (#2589) üzenetére


azbest
félisten

A config.txt-ben lehet állítani, hogy pal legyen. Nemrég pár mondatot írtam arról, hogyan lehet pal cvbs kimenettel működésre bírni az openelec-et: [link]

[ Szerkesztve ]

(#2591) feco93 válasza tamas1985 (#2588) üzenetére


feco93
tag

Én nem tudom hogy csinálják de itt van a kezembe :D :P
Csak most kicsit össze jöttek a dolgok s nincs időm kipróbálni :(

(#2592) tomas01 válasza azbest (#2590) üzenetére


tomas01
aktív tag

Köszi :-) Este megnézem :)

(#2593) tamas1985 válasza GyéBen (#2560) üzenetére


tamas1985
aktív tag

ok, fel sikerult raknom, de nem sikerult meg eletre kelteni, mit hogyan kell beallitani neki?

kovetkeyo kerdesek merultek fel meg:
magyar nzelvet lehet ra varaysolni?
a billentyuzet kiosztasat hogyan lehet allitani?
egy mar felrakott programot hogzan lehet torolni?
elore is koszi

(#2594) Benoe77


Benoe77
őstag

(#2595) azbest válasza Benoe77 (#2594) üzenetére


azbest
félisten

wow, mpeg2 dekóder? wow :Y

(#2596) tomas01 válasza azbest (#2590) üzenetére


tomas01
aktív tag

Usb hangkártyát próbáltál már vele?

(#2597) azbest válasza azbest (#2595) üzenetére


azbest
félisten

ja, nem ingyen... a pi sorozatszámához rendelt codec-et adnak érte:
mpeg2 - 2.4 GBP
vc1 - 1.2 GBN
arra meg most jöttek rá, hogy az árba épített h264 licensz a kódolást is lefedi :DDD

(#2596) tomas01:
nem, hdmi-vel használom. Az analóg kimeneteket csak azért lőttem be, hogy rögzíteni tudjam az ügyködésemet. Ha te voltál aki a broadcom hang drivert töltötted be, hogy a saját usb hangkártyát használd, akkod rossz úton vagy. Ne a bcm drivert, hanem a saját hangkártyád driverét aktiváld.

[ Szerkesztve ]

(#2598) tomas01 válasza azbest (#2391) üzenetére


tomas01
aktív tag

Üdv. Nekem ez a mappa teljesen üres.
/storage/.xbmc/userdata/peripheral_data

(#2599) azbest válasza tomas01 (#2598) üzenetére


azbest
félisten

Futtattad már azt a kártyát vagy frissen létrehozott?
A cec letiltás azért kellett, mert anélkül csak futó zaj látszott a videó kimeneten. Próbáld ki, hogy működik-e a kimenet.

(#2600) tomas01 válasza azbest (#2599) üzenetére


tomas01
aktív tag

Futtattam már. Igen megy a kimenet csak olyan furcsa a színe meg kiírja a tv, hogy Ntsc rendszer.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.