Hirdetés

2024. május 14., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3901) azbest válasza ajani (#3900) üzenetére


azbest
félisten

Nekem első sorozatból való van, azt meg kellett patkolni, hogy lehessen visszatáplálni, mert polyfuse-ok vannak az usb porton. [link]

Komolyabb videóknál nálam is hajlamos volt fagyni. Ez abban jelentkezett, hogy folyamatosan világított a sárga led ('ok' feliratos ezen), ami a kártyaműveletet jelzi. Openelec alatt nincs swap és ha elfogy a memória, akkor vége. Azért próbáltam raspbmc-t mert az alatt teljes rendszer van (raspbian származék) és ott tudtam swap fájlt hozzáadni. openelec-re is be lehet lépni ssh-n. root felhasználó és openelec jelszó.

usb dvb-t tunerek közül az megy, amit a rátett rendszer támogat. Raspbian és openelec alatt valamiért köhögősen ment a nemrég legelterjedtebb it9135 (ebay-en 8 dolcsi körüli ezüsszürke [link]), de raspbmc alatt már 3.6-os kernel van, ott alapból megy az is jól, csak a firmware fájlt kell a helyére másolni. Az újabb rtl2832u+r820t [link] viszont még legfeljebb kézi hekkeléssel működik, mert még nagyon új.

[ Szerkesztve ]

(#3902) kola.11 válasza azbest (#3901) üzenetére


kola.11
tag

Honnan lehet az it9135-höz a FW-t letölteni és hová kell be másolni a raspbmc-ben?

(#3903) footy


footy
addikt

XBMC-t es scanner/printer servert szeretnek egyszerre futtatni. Hogyan lehet ezt legegyszerubben megoldani?
Videozas es szkenneles tuti nem lenne egyszerre hasznalva, viszont az asszony miatt jo lenne, ha futna mindketto es nem kellene inditani, leallitgatni semmit.

koszi

(#3904) Jim-Y


Jim-Y
veterán

Üdv, aki esetleg jobban tud angolul, vagy jobban ért hozzá, az tudna segíteni a következő angol szövegek értelmezésében?

1:
"You can Power Raspberry Pi using one USB Port of the Hub there is no backfeeding, measured 4,88V on Idle and 4,82V on load on TP1-TP2."

2:
"7-Port Powered Mobile Hub - device labelled F4U018, packaging labelled F5U701. lsusb reveals it to be two Genesys Logic 4-port hubs based on the GL850G chipset (vendor: 0x05e3 product: 0x0608) ganged together. Yields a lot of "handle_hc_chhltd_intr_dma:: XactErr without NYET/NAK/ACK" errors and device resets in /var/log/messages. Low speed devices such as keyboards work OK, Wi-Fi/mass storage is unreliable or broken. -- No error messages with the latest kernel, but it is still unstable with mass storage devices. Also, leaks current back to the Raspberry Pi (can be fixed by overtaping GND and +5 V pinouts)"

Ezen oldal, és a magyar elérhetőségek, és árak alapján 3-ra szűkítettem a szóba jöhető HUB-ok számát:
- Delock 7 port Ez eddig a nyerő 6E 5 V - 3.5 A
- Belkin 7port de erről valami problémát írnak a fenti kettes pontban 4.3E nem találtam voltage adatokat
- SWEEX US018 Powered 7 Port USB Hub 4.3E

[ Szerkesztve ]

(#3905) lord.lakli válasza ivjoe (#3897) üzenetére


lord.lakli
őstag

Az első linked nem 7, hanem 10 portos. A betáp 2A-os, így portonként 200mA jön ki ami nagyon kevés. Olyat keress, ami portonként 700mA-re jön ki és akkor semmivel sem lesz gondod. Kína 4 portoshoz adnak 2A-t, nem 10 porthoz.
A második meg USB 1.1. Tuti ezt szeretnéd?

(#3906) lord.lakli válasza Jim-Y (#3904) üzenetére


lord.lakli
őstag

Úgy utálom, hogy 90%-ban nem írják oda, hogy mekkora a táp hozzá. A 3. 7 portosnál írják és 2A-os. Nem nagyon értek hozzá, de szerintem az kevés. A kínaiak 4 porthoz adnak 2A-t, mert úgy portonként 700mA jut, az általad linkeltel meg még 300mA sem. Alap készülékekhez jó, visszatápra nem jó és kicsit komolyabb USB-s eszközökhöz is kevés lehet a szufla.

(#3907) sztanozs válasza lord.lakli (#3906) üzenetére


sztanozs
veterán

A 2A-t sem egységesen osztja szét a cucc - ha rádugsz egy egeret és egy billentyűzetet, az kb 2*80 mA terhelést jelent, szóval a maradék 7 csatira jut már 400 mA - persze ha mind a 7be pendrive-ot, wifi sticket és DBTV vevőt akarsz dugni, úgy biztos nem lesz elég. Ráadásulk a kínai 2A-es tápok gyakran csak címkére 2A-esek. Huzamosann terhelésnél az elégtelen hűtés miatt simán elszállnak vagy nem is tud leadni 10W-ot, csak mondjuk 8W-ot és 2mA terhelés mellett már csak 4V lesz a kimenő feszültség...
Érdemes inkább venni egy jobb minőségű (30-40W-os) tápot külön, ha huzamosan nagy terhelés kell.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3908) Jim-Y válasza lord.lakli (#3906) üzenetére


Jim-Y
veterán

De a Delock az jó lehet nem? 7port 3.5A, és verified hogy "Powers Raspberry Pi". Bár nem akarom hogy a Pi is a HUB-tól kapja az áramot, van elég konnektor a közelben, saját tápról kapja majd az áramot. Ellenben a HUB-ra ki tudja, hogy mi lesz a jövőben kötve :U Webcam biztos, bár az nem hiszem, hogy túl nagy fogyasztó lenne, külső merevlemez is lehet, hogy lesz.

(#3909) lord.lakli válasza Jim-Y (#3908) üzenetére


lord.lakli
őstag

Az szerintem tökéletes lesz. Az oldal szerint használható és 7 portra 3.5A már jó. Nagyobbat még nem láttam.

(#3910) Hyperion


Hyperion
senior tag

Sziasztok!

MPD-vel próbáltatok már 96Khz-es flac-et lejátszani? Dadogós, darabos hang lett az eredménye...
Másnál is ez a probléma, vagy csak nálam jelentkezik?
Köszönöm!

Médiainfók:

Működik:

Audio
Format : FLAC
Format/Info : Free Lossless Audio Codec
Duration : 2mn 57s
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 668 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 44.1 KHz
Bit depth : 16 bits
Stream size : 14.1 MiB (100%)
Writing library : libFLAC 1.2.1 (UTC 2007-09-17)

Darabos:

Audio
Format : FLAC
Format/Info : Free Lossless Audio Codec
Duration : 4mn 3s
Bit rate mode : Variable
Bit rate : 884 Kbps
Channel(s) : 2 channels
Sampling rate : 48.0 KHz
Bit depth : 16 bits
Stream size : 25.6 MiB (100%)
Writing library : Lavf53.19.0

(#3911) azbest válasza kola.11 (#3902) üzenetére


azbest
félisten

például tőlem:
wget http://dvb.drag2web.com/it9135/dvb-usb-it9135-02.fw
sudo cp dvb-usb-it9135-02.fw /lib/firmware/

de érdemes megnézni ssh-n keresztül előbb, hogy a tunert utólag a pi-re dugva mit loggol.
tail -n 60 /var/log/kernel.log

ott kiírja hogy mi a fájl neve, mert ha nem rev2-es tuner, akkor lehet másik kell hozzá. Ez más tunerre is igaz, hogy a logból rádugás után látszik, hogy felismeri -e és csak firmware fájlt hiányol-e hozzá.

(#3912) Jim-Y


Jim-Y
veterán

Nem értem, hogy a fentiben miért 92%-on áll a /dev/root

Egy 4GB-os SD kártyán van a rendszer és nem partícionáltam semmit, itt pedig úgy tűnik, mintha csak 2GB-os lenne nem?:S

(#3913) sztanozs válasza Jim-Y (#3912) üzenetére


sztanozs
veterán

Mert 2G-ás alapból az image - és az SD-n is ennyit foglal, ha felírod rá. A első indításnál lehet kérni extendet menüből, ha jól rémlik. De meg tudod csinálni konzolból is. [link]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3914) moli.hu válasza Hyperion (#3910) üzenetére


moli.hu
őstag

tesztfilet linkelhettel volna.
tovabba pc-n is darabos?
ezmiez? MPD-vel próbáltatok már 96Khz-es flac-et lejátszani? Dadogós, darabos hang lett az eredménye... [...] Darabos: [...] Sampling rate : 48.0 KHz

(#3915) Jim-Y válasza sztanozs (#3913) üzenetére


Jim-Y
veterán

köszi. Lehet akkor majd inkább újra felteszem az SD kártyára az imige-et és még az elején extendelem.

(#3916) sztanozs válasza Jim-Y (#3915) üzenetére


sztanozs
veterán

szerintem egy sudo raspi-config most is segítene, ha nem partícionáltál át még semmit.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3917) Jim-Y válasza sztanozs (#3916) üzenetére


Jim-Y
veterán

Sikerült, köszi, és az eddig beállított cuccoknak se lett bajuk.

(#3918) Hyperion válasza moli.hu (#3914) üzenetére


Hyperion
senior tag

Szervusz.. Kapkodás eredmény :/ Nem 96K, hanem 48K.
Pc-n jó, sőt xbmc alatt is jó volt. (XBian.)
Most Raspbian van, MPD-vel.

[link]

(#3919) azbest


azbest
félisten

az itt található dec 30-as openelec build jól kezeli az it9135 tunereket is, hackelés nélkül :)

közben sikerült beüzemelnem raspbmc alatt a távirányítómat. 3.6-os kerneltől van támogatás, előtte is megy, de ott sima billentyűzetként látja legfeljebb. Kulcsszavak: hid-aureal 0755:2626 w-01rn
Ide tettem fel a hackelés darabjait, a lirc beállításait és az upstartot is kellett piszkálnom kicsit, biztos van szebb megoldás, de nem értek még annyira a lirc lelki világához: [link]

(#3920) djnice válasza azbest (#3919) üzenetére


djnice
veterán

Na ezt kipróbálom, ha megjön az IT9135 tunerem. Szerinted az oscam is működne az openelec alatt?

(#3921) azbest válasza djnice (#3920) üzenetére


azbest
félisten

openelec alatt nem próbáltam az oscam-et, ott a rendszer squash fájlrendszeren van, utólag macerás belenyúlni, xbmc pluginként meg nem tudom fenn van-e. Raspbmc alatt viszont fordítottam oscam-et és beüzemeltem, ott szépen működik. Úgyhogy most már minden faja: lcd, tunerek, távirányító és kártyaolvasó is megy. Már csak pár kisebb alkatrész kell, hogy minden csatlakozó ki legyen vezetve hátlapra és kész a set top box.

[ Szerkesztve ]

(#3922) footy válasza azbest (#3921) üzenetére


footy
addikt

Raspbmc alatt be lehetne üzemelni a sane-t?

(#3923) Jim-Y


Jim-Y
veterán

Sziasztok, pár kezdő kérdést szeretnék feltenni:

1.
A kérdésem az lenne, hogy hogyan tudnék úgy "játszani" a GPIO pinekkel, hogy még véletlenül se vágjam haza a Pi-t?! Úgy tudom, hogy breadboard esetén ha egy resistorral nem zárok rövidre valamit, vagy nem földelek rendesen akkor akár hazavághatom a Pi-t is. Ezt szeretném elkerülni. Van valami plusz modul mint pl a gertboard, vagy valami hasonló, amin nyugodtabban kísérletezgethetek anélkül, hogy tönkretennék valamit?!

2:
Van egy samba fileserverem a pi-n, illetve van egy windowsos PC-m ugyanarra a routerre kötve. A sambashare-t sikeresen felvettem a PC-n \\external-ip\sharename alapján, megfelelően működik. Ámde hogy tudnék arról megbizonyosodni, hogy ha hazamegyek vidékre, akkor az ottani PC-n is fel fogom tudni így venni? Azért kérdezem, mert megkértem másokat más hálózaton, hogy próbálják meg felvveni a shared foldert hasonlóan \\ip\sharename alapján de nekik nem sikerült. Természetesen a jelszo amivel védem a share-t rendben volt.

3:
van egy apache is a pi-n, van egy website amin keresztül el tudom érni böngészőben is a shared mappát, hogyan tudnám azt megcsinálni, hogy az itt található avi fájlokat le tudjam játszani a böngészőben. Kicsit utánakerestem, elméletileg a VLC playernek van browser pluginja amivel lejátssza, hát nem, nem csak nekem nem, hanem másnak sem, legalábbis az avi-t biztos nem, Firefox detto. Explorerrel is próbáltam, ez is csak úgy játssza le, ha a save helyett open-re megyek, ekkor letölti -gondolom temp mappába- és vlc-vel megnyitja.
Nincs erre valami jobb módszer, hogy ne kelljen letölteni a filmet?

Üdv

(#3924) peter9228


peter9228
aktív tag

Pi-Face
Hmm, érdekes, lehet beruházok majd egyre. Jól jönne a robotomhoz:)

(#3925) sztanozs válasza Jim-Y (#3923) üzenetére


sztanozs
veterán

Belső hálózati IP-t nem fognak kívülről látni, csak ha megosztod a "világ" felé (akkor sem a belsőn fog látszani a szolgáltatás, hanem a netes IP-den). Úgy viszont inkább FTP-t vagy valami egyebet volna célszerű osztani, mert egyrészt a szolgáltatók néha blokkolják a szükséges portokat, másrészt a smb nem a legbiztonságosabb protokoll...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3926) Jim-Y válasza sztanozs (#3925) üzenetére


Jim-Y
veterán

Külső IP-n próbáltam eléretni kívülről.
És akkor egy fileszervert nem is lehet máshonnan normálisan elérni csak belső hálóból?:S

(#3927) Warter válasza Jim-Y (#3926) üzenetére


Warter
őstag

Hát, hogy finoman fogalmazzak, nem szokás. Használj openvpn-t és akkor azon keresztül a belső hálóra kerülsz. Nem nagy művészet beállítani van egy csomó leírás hozzá.

(#3928) vzoltan válasza Jim-Y (#3926) üzenetére


vzoltan
aktív tag

ruteredben csinalj egy porforwardot a pi-re

nalam kivulrol siman elerheto a pi (sokmindent futtatok rajta amit netrol hasznalok)

alitsd be hogy pl az 5678 port mutasson a pi pi:80 -ra
igy a vilagbol igy fogod elernei amit a pi webserverere teszel:

kulso ip-d:5678

ugyan igy az ft-t pl

21 port mutasson pi:21 re ahol a pi a raspberry-d ip cime.

stbstb

(#3929) moli.hu válasza Jim-Y (#3926) üzenetére


moli.hu
őstag

Külső IP-n próbáltam eléretni kívülről.
igen, de belulrol is. es egyes routerek, ha tudjak, hogy mi a kulso ip-juk, akkor ki se kuldik a csomagot, hanem elintezik bent - tehat kikerulik a sajat tuzfalukat. ezert mukodott otthonrol es ezert nem kivulrol.

apache helyett hasznalj valami kisebb webszervert, es neked browseres stream kell (pl flash-mediaszerver). mar ha semmikepp se akarsz dlna-t.

[ Szerkesztve ]

(#3930) korcsi


korcsi
veterán

Sziasztok!

Hálószobai crt tv-hez szeretnék hálózati médialejátszót. Samba megosztásból kellene nagyrész sd tartalmat lejátszani jelenleg xvid de egyre több x264 kodekkel tömörített anyagból. AC3 dekódolás, lekeverés megy rendesen?
A megvásárolható lejátszókkal az a problémám, ahogy olvasgattam, hogy nem támogatják a felirat könyvtárat (nem a fájlok melett tartom öket).

Ahogy olvasgattam openelec-el vagy raspbmc-vel megoldható a feladat, a problémás részlet a távirányítás.

Például MCE vevöhöz felokosítható a rendszer egyszerüen (fordítás nélkül), mert azt könnyü beszerezni, nappaliban linux+xbmc kombón ment lircel a sorosportos vevö, jelenleg win7 van mce-s vevövel.

referencia 5700(XT) plexi ARGB-s blokk eladó!

(#3931) lord.lakli válasza korcsi (#3930) üzenetére


lord.lakli
őstag

openelec és raspbian mellett xbian is alkalmas. Mind a három rendszer xmbc-t használ média lejátszónak.
A raspit a tv-re kötöttem utp-n rooterbe. A noti wifivel kapcsolódik. A notiról játszom le a filmeket, mint távoli gép megosztása. Semmi bajom nem volt eddig vele. A film mellett lévő mappában is megtalálja a feliratot. Lehet feliratot kerestetni, kikapcsolni, váltani.
Miután kezeli a CEC-et, így a TV távirányítójával kezelem lejátszóként.

(#3932) DarkByte válasza lord.lakli (#3931) üzenetére


DarkByte
addikt

Nyilván egy régi CRT TV-vel biztos menni fog a HDMI CEC protokol ;)

(#3933) lord.lakli válasza DarkByte (#3932) üzenetére


lord.lakli
őstag

Jól van na :)

(#3934) oba


oba
addikt

Szerintetek a közeljövőben várható újabb raspberry pi kiadás? Gondolok itt arra, hogy gyorsabbb cpu (esetleg kétmagos?) és gpu, beépített wifi és ilyesmik lennének rajta. Van erről valami hivatalos nyilatkozat, vagy ennyi, megálltak a B modellnél és nem lesz upgrade?

(#3935) sztanozs válasza oba (#3934) üzenetére


sztanozs
veterán

Lesz downgrade - előbb vagy utóbb lesz 1 USB-s hálókártya nálküli "A" modell...
No meg a felmerült problémákat előbb vagy utóbb megoldják, ha lehetséges a kártya jelentős áttervezése nélkül. De új fícsörök nem lesznek.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3936) peter9228


peter9228
aktív tag

Kicsit off, de azért összehoztam a raspberry-vel:
Ubuntu TV. Érdekesnek tűnik. Remélem futni fog a Pi-n. Szerintem az XBMC-nek nagy ellenfele lesz.

(#3937) oba válasza sztanozs (#3935) üzenetére


oba
addikt

fasza... :U

(#3938) vzoltan válasza peter9228 (#3936) üzenetére


vzoltan
aktív tag

RPin felejtos
http://www.ubuntu.com/devices/tv/features-and-specs
1gb ram es 512mb video memory kell neki.

[ Szerkesztve ]

(#3939) GyéBen válasza peter9228 (#3936) üzenetére


GyéBen
tag

Sima Ubuntu sincs a Pi-re - legalább ARMv7-es processzor kellene hozzá...

(#3940) ajani válasza peter9228 (#3936) üzenetére


ajani
aktív tag

Pedig pimasz lett volna... akkor marad az xbmc, az sem rossz, sőt! :C

''Egy igazság akkor is fontos, ha nincs semmi értelme.'' - Rejtő Jenő

(#3941) dash17291


dash17291
tag

US $1.89:

HD44780 2004 20x4

Vigyázat! Buy it Now gombos.

(#3942) lord.lakli válasza dash17291 (#3941) üzenetére


lord.lakli
őstag

És a szállítás 5.99 dollár :(

(#3943) Oldmobil válasza lord.lakli (#3942) üzenetére


Oldmobil
aktív tag

Azért még így is megéri...

(#3944) OLE-3


OLE-3
tag

Sziasztok!
Sikerült már valakinek miniDLNA-n keresztül feliratot megjelenítenie bármilyen eszközön?

(#3945) graffin válasza lord.lakli (#3942) üzenetére


graffin
csendes tag

De ha már 5-en összeállnánk, akkor kb. 3 dollár lenne 1 db, ami még 1000 Ft sincs...
Annyit meg simán megér.
[persze ez akkor éri meg, ha utána már nem kell tovább postázni...]

800-900 Ft-ért én vennék, még akkor is, ha esetleg végül nem építem meg.
[egyelőre Pi-m sincs még :Đ de ami késik nem múlik.]

(#3946) dabadab válasza graffin (#3945) üzenetére


dabadab
titán

Nem, akkor se lenne olcsobb, ha otot rendelsz, akkor 5x6 dollar a szallitasi koltseg (nepszeru ebayes trukk az, hogy leviszik az arat es helyette teljesen irrealis szallitasi koltseget kernek).

Ja, es a fotok termeszetesen fotosoppoltak, valojaban messze nem ilyen jo a kepe.

DRM is theft

(#3947) graffin válasza dabadab (#3946) üzenetére


graffin
csendes tag

Na de ha én veszek 5-öt, 5*$2 -ért + $6 szállitás, akkor fizetek $16-ot.
Megérkezik hozzám.
Én pedig "eladom" nektek $3.2 -ért darabját, ami 700 Ft.
Csak össze kell futnunk valahol. vagy postázom 1-200 Ft-ért és még igy is 1000 alatt van.

Azt sejtem, hogy nem ilyen tűéles a képet, illeszettem már ilyet PChez, csak az 2x16-os zöld volt.

(#3948) PistiSan válasza OLE-3 (#3944) üzenetére


PistiSan
addikt

Nekem semmilyen feliratot nem vitt át sajnos :( Így maradt a samba elérése a lejátszómról, ami ugyan kényelmetlenebb, de nincs vele felirat probléma.

(#3949) vargalex válasza graffin (#3947) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Ha a Postage and payments-nél beállítod, hogy 5 darabot kérsz, akkor láthatod, hogy már US $29.95 a postázási költség. Szóval az elmélet jó lenne, de sajnos ebben az esetben nem helytálló.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#3950) graffin válasza vargalex (#3949) üzenetére


graffin
csendes tag

na, ezt nem láttam.
és nem is tudtam, hogy van ilyen....

köszi!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.