Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14001) azbest válasza OddMan (#13999) üzenetére


azbest
félisten

Valószínűleg az rossz hozzáállás, hogy adminként fusson valami. Olyan helyre írjon az alkalmazás, amihez van joga.

App datába vagy valami más kényelmes helyre [link]

Érdemes lehet az iot weblapon szétnézni [link]

[ Szerkesztve ]

(#14002) sanzi89


sanzi89
addikt

Van egy Raspberry Pi2-őm Openelec rendszerrel. HDMI-in rádugva egy Samsung UE40D5000-es TV-re, ami megy lassan fél éve minden probléma nélkül.
Az RPI egy Nokia microUSB töltőről kapja az áramot, tehát 24/7-ben üzemel, de egyre kevesebbet nézzük a TV-t, még kevesebbet nézzük az RPI-t. Gondoltam egy Y USB kábellel rákötöm a TV két USB portjára ami elég kraftot ad - és így nem lenne szükség a folyamatosan bedugott telefon töltőre - és kikapcsolna az RPI amikor a TV is. A gond ezzel az, hogy ha bekapcsolom a TV-t, akkor mindig alapértelmezetten az RPI képe jön be, holott nekünk a sima TV kellene. Ezt szeretném megoldani, nem tudom, hogy ez a TV-n vagy az RPI-n múlik, de egyik helyen se találtam erre vonatkozó beállítást. Valakinek ötlete esetleg?

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#14003) Kicsirics77 válasza sanzi89 (#14002) üzenetére


Kicsirics77
veterán

Hdmi CEC szolgáltatást ki kell kapcsolni a tv menüben

.... .- --... -.- ..-. . -.- .-. .- ..-. - .-- . .-. -.- .-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--

(#14004) Celtis válasza sanzi89 (#14002) üzenetére


Celtis
veterán

A beállítások/rendszer/perifériák/CEC adapter beállításokban vedd ki a pipát a Kodi legyen aktív a kezdésnél mellől, továbbá szerkeszd meg a Pi config.txt fájlt (samba megosztáson eléred a "flash" mappában) Add hozzá a hdmi_ignore_cec_init=1 sort.
Egy ismerősömnek ezekkel a beállításokkal is bekapcsolja a TV-t a Pi. Ha nálad sem lenne ez megoldás, akkor hagyd állandó tápon a Pi-t. Az a 2W fogyasztás nem fog földhöz vágni.

(#14005) Celtis válasza Kicsirics77 (#14003) üzenetére


Celtis
veterán

Akkor nem tudja használni a Pi-t.

(#14006) sanzi89 válasza Celtis (#14004) üzenetére


sanzi89
addikt

Nagyon köszönöm! :R

Elég volt az beállítást elvégezni, nem kellett konfig fájlban irkálni, működik tökéletesen.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#14007) sanzi89 válasza Celtis (#14004) üzenetére


sanzi89
addikt

Kiderült, hogy mégse működik. Pontosan hol igen, hol nem. Van amikor a TV bekapcsolása után bejön az Openelec az RPI-ről, van amikor a sima TV.

Megpróbáltam elvégezni a konfig fájl módosítást, ahogy javasoltad, de nem találtam se flash mappát, se config.txt állományt.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#14008) Mr Dini válasza sanzi89 (#14007) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Szia!

Szedd ki a kártyát és tedd be PCbe! Ott tudod módosítani, vagy ssh-n.

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#14009) melan


melan
senior tag

Sziasztok! Nyaralásról hazaérve visszakapcsoltam a TV-PI2 főkapcsolót, és miután bebootolt az openelec látom, hogy a dátum 1970.01.01. .. és lehet láma vagyok, de nem találom a menüpontot, ahol vissza lehet állítani. Vagy netről kellene frissítenie?

(#14010) melan válasza melan (#14009) üzenetére


melan
senior tag

Ha van is ilyen menüpont, nem találtam meg. Viszont később lefrissített magától :B

(#14011) harylmu válasza melan (#14010) üzenetére


harylmu
őstag

Akkor szokott ez lenni, ha nem kapcsolódik a netre. Pl. ha megyünk vidékre ott offline-ba nyomom, akkor 1970 van.

(#14012) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Sziasztok!

Mainap folyamán szereztem egy képcsöves TVhez való jack-RCA kábelt. Ki is próbáltam a málnával, de kicsit sötét a kép. (Ez filmeknél annyira nem is tűnik fel, de a GUInál már eléggé zavaró) Van erre vmi megoldás, esetleg config.txt-ben turkálás stb??? :F

Meg picit vibrál az egész...

Hang kis kalibrálás után rendben, viszont mikor rámegyek mondjuk az RTL klubra, akkor irtóra vízhangzik az egész. Ha kilépek, majd újból be, már jó, csak furának tartom picit.

2. Van itt olyan, aki már írt kodiplugint, vagy tud valami jó kis könyvet/kiírást, ami részletesen kitér a részletekre?

3. Van valamiféle log, amiből ki tudom olvasni mi a gondja a plugin scriptjével az openelecnek?

4. Ha írok egy plugint, az kompatibilis lesz osmcvel is?

5. Olvastam erről a translate dologról a kodi oldalán. Ezt hogy is lehet implementálni a cuccba? Vagy ezt is csak be kell rakni a resources könyvtárba?

Van valami lelkes animátor(/tudnátok ajánlani), aki csinálna nekem egy ikont, meg esetleg egy fanart képet a pluginomhoz? Valami magyar TV-s logo kéne... Köszi!

+1 License fájlt muszály berakni a pluginba? Ha igen/nem tudnátok adni egy univerzális GNU licencet? :DDD

Köszi, örök hálám! :R

Ui.: Bocs a részeges számozásért, csak gondoltam, h az első 3 bekezdés jobban összekapcsolódik. :B

[ Szerkesztve ]

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#14013) Flowtation válasza Mr Dini (#14012) üzenetére


Flowtation
őstag

Szia!
Én csak a vibrálásra tudok választ: a config.txt hez kell sort hozzáadni, oda kell beirni azt, hogy sdtv_mode=2
ezzel a felbontás átállitható desktop módra.
Nekem ezzel jobb lett, de a vizszintes vonalak pl ugyanúgy vibrálnak.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#14014) Mr Dini válasza Flowtation (#14013) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Nálam alapból desktop módban van. (Legalábbis a kodi settings azt mutatja) De köszi! Megpróbálom. :R

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#14015) Mr Dini válasza Mr Dini (#14014) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Sziasztok!

Belinkelem itt is, hátha hamarabb kapok választ... Python programozás - Mobilarena Fórum #413

Köszi! :R

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#14016) Ultrazord


Ultrazord
tag

hello

van egy openelec a gépemen, ami össze van kötve egy hdtv-vel
Megoldható, hogy a közelben levő pc-t streameljem rajta? Kontrollerrel irányítanám a játékot de a hdtvre adná a streamet, mintha azon játszanék.

(#14017) miroon


miroon
aktív tag

Sziasztok!

Tervezgetem egy raspberry vásárlását. Pontosan erre gondoltam.

Amikre kellene főként:
- Médialejátszó (hdmi-n tvre)
- Torrent (egyszerre max. 15-20 db seedelése - max. 2-3 db letöltése)
- Samba (vagy valami amivel hálózaton elérhetem a fájlokat róla)

Ezekre elég lehet az a model amit fentebb linkeltem? 16 gigás Samsung SDHC UHS-1 C10-es kártya lenne benne, illetve egy 2,5-es 500gigás külső HDD.

Meg még egy olyan kérdés,hogy ha ezekre a célokra megfelelne, akkor milyen op.rendszert telepítsek rá ami mehetne 24h-ban?

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Midnight Black

(#14018) Mr Dini válasza miroon (#14017) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Szia!

Neked szerintem leginkább az openelec illetve az osmc, esetleg xbian a megfelelő.

Viszont a winyót csak aktív Hubbal tudja meghajtani, tehát azt is bele kell kalkulálni.

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#14019) azbest válasza miroon (#14017) üzenetére


azbest
félisten

A samsung kártyával óvatosan, nem biztos, hogy teljesen jól kezeli. A például 16-os MB-MP16D/CN a most aktuális 2015-05-05 raspbiannal időtullépéssel megakad, amikor kiterjesztené a teljes kártyára a képben lévő particiót.
A sandisk kártyák a legbiztosabbak boardokhoz, azokkal ritkán van problémájuk. Itt egy lista mások tapasztalatairól [link], de ezek közt is vannak ellentmondó vélemények.

A médiajátszó funkciók miatt valószínűleg openelec vagy osmc lehet a befutó. Bár, ha kifejezetetten gyors netes megosztásról van szó, akkor lehet kissé túl optimista 20 torrent, de ha limitált vagy jól bekonfigurált, akkor akár működhet is. Keress vissza, hogy mások mit írtak a torrentről, nekem ezzel nincs sok tapasztalato. A hdd jó gondolat, ott a tápellátásra kell figyelni, hogy ne legyen vele gond.

(nálam 2A minőségi tápról megy egy pi2, magas terhelhetőségűre állított usb-vel és így közvetlen róla megy egy 160-as noti hdd, bekötve a plusz táp is az egyik usb-re, hogy kevésbé legyen érzékeny a kontakt hibára). Kisebb táppal vagy többet fogyasztó hdd-vel külső tápos megoldás erősen ajánlott.

(#14020) golya87 válasza miroon (#14017) üzenetére


golya87
őstag

Szia

Igen (Openelec, OSMC)
Igen (Openelec, OSMC, Raspbian)
Igen (Openelec, OSMC, Raspbian)

Mindkettőről volt már szó korábban a fórumon. (torrent és samba openelec-en/osmc-n)

A táp viszont szerintem kicsi lesz a vinyóhoz. Így vagy nagyobb táp, vagy külön táppal ellátott hub.

(#14021) Joccc07 válasza miroon (#14017) üzenetére


Joccc07
addikt

+1 az előttem szólónak.

Én csak annyival egészíteném ki, hogy nem kell aktív hub.
Nekem is 2,5 külső vinyóm van és simán megy csak a config.txt végére be kell írni
a max_usb_current =1 -et és utánna megy.
De ahhoz legalább 2A töltőfej kell.

Inkább ezt ajánlom.

Nekem is ez van.

>Gar taldin ni jaonyc; gar sa buir, ori’wadaasla<

(#14022) Nerd válasza Mr Dini (#14018) üzenetére


Nerd
aktív tag

Azert ez igy nem igaz, tobbszor leirtam, hogy a 2.1A-s minosegi tap siman meghajt egy 1TB-os kulso vinyot, sott mostanaban egy TL-WN721N usb wifi tarsasagaban megy a vinyo aktiv hub nelkul... En inkabb azt javaslom, hogy probalja ki usb_max_current beallitassal es ha nem megy akkor vegyen hubot. A 2-3 ezer forintba kerulo aktuv hubom meg olyan, hogy ha meglokom azonnal lehal az osszes usb... gondolom a tobbi par ezer forintos vacak sem jobb...

(#14023) azbest válasza Nerd (#14022) üzenetére


azbest
félisten

Egyébként aktív hub csak akkor lehet érdemes, ha csak 1 usb-je van a winyónak. Ha van külön táp bemenete, akkor azt értelemszerűen külön tápegységre lehet kötni, ha van megfelelő csatlakozója.
Nomeg a minőségi usb hub esetén néha előfordulhat, hogy ott is limitált 500mA-ra a kimenet külön, bár azt hiszem elég ritka, hogy ennyire komolyan vegyék a szabványt, hanem általában inkább rá van kötve mind a közös tápra.

Nekem egy noname kínai házban van, annak egy usb-dc pöcök kábele van a plusz táphoz.
És valóban, az usb csatlakozás sokszor elég érzékeny a mozgatásra. A pi oldalán elég feszes a csatlakozó, de például az usb keretem felől elég könnyen kihúzható a kábel.

Szóval nekem ezt simán be lehetne dugni egy második usb csatolós tápba vagy töltőbe.

[ Szerkesztve ]

(#14024) lehella


lehella
senior tag

Sziasztok! Pi2-hez hol lehet jó áron venni 2méter led szalag, táppal és csatikkal, vagyis kompletten együtt? Tudtok konkrét linket, ebay/ali nem gond. Erre a ws2801-re van szükség ha jól informálódtam. :R

www.taplalkozastanacsadas.hu -> "Edd magad soványra"

(#14025) DeniL válasza lehella (#14024) üzenetére


DeniL
tag

Mint mondtam, olcsóbban jössz ki, ha Te rakod össze, de van out of the box is...

Lightberry Box

(#14026) Flowtation válasza miroon (#14017) üzenetére


Flowtation
őstag

Szia!

Nekem az xbian nem vált be, sokszor újraindult egy-egy film indításnál, illetve az egész lassú volt, pl. az openelec-hez képest. Hozzá kell tennem, hogy nekem pi1 b model van.

Mindenkinek:

A régebben linkelt pcx-es tápot használom, semmi gondom vele. De amióta beüzemeltem az usb-s hangkártyát azóta a filmek indításakor kicsit akadozik a kép, illetve ha pause-ból indítom akkor szintén akad vagy kicsit felgyorsul pár másodpercre. Ez normális vagy lehet kevés táp? Amúgy egy 8 gb-os sandisk class10 kártyáról megy az OE, ha ez számít.
Egyébként hogyan tudom kimérni, hogy mennyi a fogyasztása a pinek?

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#14027) yossarian14 válasza Flowtation (#14026) üzenetére


yossarian14
tag

Melyik OE verziót használod? Nálam is ilyen tünetek vannak 5.95.x alatt, csak hangkártya nélkül.

(#14028) flegga92 válasza Flowtation (#14026) üzenetére


flegga92
senior tag

Nekem is ez van mióta rá van dugva egy USB-s hangszóró. (nem csak a tápot kapja usbn hanem az adatot is)
Amíg jacken ment a hang nem akadozott viszont baromi halk alig lehetett érteni. Szintén Pi1

(#14029) wassermann válasza Flowtation (#14026) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ez nem a táp okozta dolog - az fagyás vagy újraindulás lenne - hanem valószínűleg a szoftver van gyengén megírva a digitális hanghoz.

(#14030) Flowtation válasza yossarian14 (#14027) üzenetére


Flowtation
őstag

Szia!
Nekem 5.0.8. van, ami stabil verzió. Egyébként nem annyira zavaró, tényleg csak az elején csinálja.

flegga92:
Igen, én is azért vettem az usbs hangkarit, mert ez a legolcsóbb megoldás az 5.1-hez, nekem régi tv-m van, én is fejhallgató kimeneten használtam eddig, a hang előerősítést fel kellett venni 30-ig. Most már a sima hangerőből is le kell venni. :))

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#14031) Ittnemaz


Ittnemaz
aktív tag

üdv!

aki nagyon ért rpihez, és ohajt egy kis pénzt keresni kérem keressen meg.
amit tudok ajánlani:
- project melo
- belefogsz öszülni
- mindezért kevés pénzem lenne
- ellenben csodálatos kihivás, és rettentöen büszke leszel magadra.
- tanulsz valamit amit nem vehetnek el töled
- ??? :)

nos?

(#14032) DeniL válasza Ittnemaz (#14031) üzenetére


DeniL
tag

Szerintem ha konkretizálnád a projektet hamarabb ráugranának a témára.

(#14033) melan


melan
senior tag

Sziasztok! Az itthoni hálózatomnak a workgroup neve: munkacsoport. A hálózaton tallózva a pi a workgroupban van, ezt szeretném átállítani. Az smb beállításoknál beírtam a munkacsoport nevét, de azt írja, hogy akkor kell, ha van wins kiszolgáló, annak is kellene ip. Namost mit állítsak be, hogy a pi is a munkacsoportban szerepeljen?

(#14034) cigam válasza melan (#14033) üzenetére


cigam
félisten

Nem szükséges, hagyd figyelmen kívül.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#14035) Mr Dini válasza melan (#14033) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Workgroup=munkacsoport. Csak a fordítás tér el, de így jó. ;)

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#14036) huliganboy


huliganboy
addikt

Sziasztok!

Szerintetek PI2 esetén OSMC-re hogy tudok egy zd1211b chipsesttel ellátott wifi adaptert életre kelteni?

Köszönöm! :R

(#14037) cigam válasza Mr Dini (#14035) üzenetére


cigam
félisten

Persze, mint elnevezés. De ha valóban munkacsoport a munkacsoportjának a neve?! ;)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#14038) azbest válasza huliganboy (#14036) üzenetére


azbest
félisten

anno raspbmc alá egy sima installal feltehető volt [link]

sudo apt-get update
sudo apt-get install zd1211-firmware

Ha ennél is így van.
Bedugás után nézd meg konzolból a dmesg kimenetét és abból látszik, hogy tud-e kezdeni vele valamit.

[ Szerkesztve ]

(#14039) inf3rno válasza Celtis (#13876) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Azt mondják, hogy NAS-nak pogoplug-ot érdemes venni: [link] Olcsóbb, mint a PI (20$), van rajta SATA2, USB3 és gigabit lan. Megoldható, hogy Arch-ot vagy Debian-t bootoljon be, talán-talán openelec is, úgyhogy kisebb webszervernek vagy media servernek is jó. Én is abból veszek majd párat NAS és szerver célra, de egyelőre még tájékozódom tovább. PI és arduino szerintem inkább robot készítésre, szenzor jelek fogására jó, mint hálózatozásra, de nem vagyok túl tájékozott a témában. Nyitok egy pogoplug topic-ot, mert úgy látom, hogy nincsen még.

Buliban hasznos! =]

(#14040) Ittnemaz válasza DeniL (#14032) üzenetére


Ittnemaz
aktív tag

rendben.

egy netrádio és cd lejátszo megépitésére lenne szo.
dolgot nehetiti a meglévö lcd kijelzö, doboz amibe épiteni kell és távirnyito kérdése

(#14041) gyurkikrisz válasza Ittnemaz (#14040) üzenetére


gyurkikrisz
őstag

Netes tutorialok alapján Te is meg tudod csinálni, én még nem csináltam ilyet, de más projektjéből 1-2 módosítással simán összedobhatod

A tuning a kisfiúk alap órajele. | i5 6500

(#14042) huliganboy válasza azbest (#14038) üzenetére


huliganboy
addikt

Szia!

Hogy is mondjam szépen... KÖSZÖNÖM!

Én is megtaláltam ezt a linket csak kimaradt az alap sudo apt-get update parancs és enélkül, ugye miért is találta volna meg. Ezt alkalmazva tökéletes!

Ezer hála! :R :R

(#14043) Ittnemaz válasza gyurkikrisz (#14041) üzenetére


Ittnemaz
aktív tag

idöm nincs rá :(
viszont határidö meg szorit.

(#14044) Mr Dini válasza Ittnemaz (#14040) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Szia!

Netrádiót fognál, v sugároznál?

Én nemrég csináltam ilyesmit magamnak és annyira nem volt nehéz... ;)

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#14045) melan válasza cigam (#14037) üzenetére


melan
senior tag

Pontosan így van! A munkacsoportom neve MUNKACSOPORT. Erre szeretném átnevezni a WORKGROUPOT, hogy minden eszköz egy csoportban legyen... persze ha külön van is megvagyok, de mondjuk így pont nem látom win alól az openelecet...

(#14046) Upo válasza melan (#14045) üzenetére


Upo
addikt

Nem lenne egyszerűbb winen átnevezni WORKGROUP-ra?

Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

(#14047) azbest válasza melan (#14045) üzenetére


azbest
félisten

Ha a workgroupot átírtad, akkor elvileg jónak kellene lennie. Újraindítás volt?

Az még gondot okozhat, ha két azonos nevű eszköz van. Samba alól a netbios name paraméterrel lehet adni neki nevet (alapból a hostname értékét venné fel).

Például nekem két pi ment azonos névvel és a másodikat így nem listázta ki (ip alapján persze akkor is elérhető volt). De miután átneveztem a hostnevet a másodikon, úgy már megjelent.
Mondjuk a azt nem is néztem a win milyen csoportban van. De az biztos, hogy a hálózatfelderítés beállítása is befolyásolja, hogy más gépeket kilistáz -e.

[ Szerkesztve ]

(#14048) melan válasza Upo (#14046) üzenetére


melan
senior tag

Dehogynem,ez a munkacsoport név csak a heppem, megszoktam, hogy 15 éve használom :) Ha mindenképp egyben akarom látni, akkor csak ez marad, úgy látom.

(#14049) envagyok válasza melan (#14048) üzenetére


envagyok
veterán

Nekem is speciális neve van.
Windowsból filekezelővel megnyitod a pi IP címét (persze engedni kell a sambát a pin) majd a config nevű filet kell szerkeszteni notepad++-al. Most nem vagyok otthon hogy pontosan megnézzem, de keress rá ebben a fórumban vagy a neten...

Edited:
/storage/.config/samba.conf.sample

Ezt a filet kell szerkeszteni, és mentéskor lehagyni a sample kiterjesztést.

[ Szerkesztve ]

Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

(#14050) Ittnemaz válasza Mr Dini (#14044) üzenetére


Ittnemaz
aktív tag

fognék. ez még egyszerü lenne.

bár ennél bonyultabb a dolog ezért nem vágok bele.
ebbe kellene beépiteni:
http://content.hwigroup.net/images/products_xl/106726/4/philips-mci298-streamium-wireless-micro-hi-fi-system.jpg

alaplap hibás a dolog javithatatlan,de igy megmenthetö lenne.

rádiovétel, cd lejtászás, van benne mechanika, usbröl lejátszás, wifi vétel, lcd bekötése,gyári távirányito bár ez már a mese kategoria :) ennyi lenne.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.