Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#10001) azbest válasza orbitalion (#10000) üzenetére


azbest
félisten

Tutorial:_Interrupt-Driven_Event-Counter_on_the_Raspberry_Pi [link]

Az az excel táblás adat átadás elég fura megoldásnak tűnik, nem tudom mire vélni :)

(#10002) cigam


cigam
félisten

Se az angolom, se Pythonom nem olyan jó, hogy rájöjjek mit tud ez a súgó program.

Mivel még nincs eszközöm hozzá, csak kacérkodom a gondolattal. Pl. súgógép is lehetne belőle. Megtenné valaki, hogy lefuttatja ezt a programot, és felveszi videóra mit művel?
Olyanokra lennék kíváncsi, hogy
- soronként, vagy pixelenként scrolloz (mennyire szép/folyamatos a függőleges scroll)
- tényleg tükör írást használ? (Nem csak a betüket, de magát a karaktereket is tükrözve jeleníti meg?)
- Mit lehet vezérelni(scroll sebessége, ugrás a szövegben,...)
- Magyar ékezetes karakterek támogatottsága?

Segítségeteket előre is köszönöm!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10003) Horvi


Horvi
őstag

Hali,

Ha van egy belakott rendszerem RPin akkor ugyanazt a rendszert használhatom BPin vagy egy teljesen újat kell készítenem?
Illetve ezen az oldalon találtam egy BPi-re készített debian alapú rendszert (Bananian). Ezzel volt már valakinek tapasztalata?
Üdv

Hello darkness, my old friend...

(#10004) orbitalion válasza azbest (#10001) üzenetére


orbitalion
tag

xml-t akartam írni.
Köszi a linket, megnézem!

Vannak dolgok, amiről mindenki tudja, hogy nem lehet megoldani. Aztán jön valaki, aki erről nem tud, és megoldja. A.E. Civic 2.2 ctdi mk8

(#10005) MaCS_70


MaCS_70
félisten

Még mindig a hangminőség javításán, a zenehallgatási élmény fokozásán töröm a fejem.

Volt szerencsém meghallgatni egy HDMI extractort, de nagyon nem győzött meg a hangja, pedig igazán nem vagyok audiofil.

Ezekről van tapasztalatotok?

Adafruit USB
Cirrus Logic

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#10006) vargalex válasza orbitalion (#10004) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

A C forrást cross-compile-olhatod is, de akkor a PC-n kell a teljes toolchain. Viszont az eszközön is van gcc, így ott is fordíthatod. A fordítási idő természetesen hosszabb, de egyszerűbb kódnál nem számottevő.
XML helyett pedig lehet, hogy célszerűbb a JSON. Tömörebb formátum, kisebb az overhead-je.

Alex

(#10007) orbitalion válasza vargalex (#10006) üzenetére


orbitalion
tag

Hallottam már a JSON-ról, de még nem használtam. Nézegettem, hogy egyszerűbb a struktúrája, de rendszerben még nem tudom hogyan kell használni, gondolok majd rá, ha futja erőmből.
A gcc-t használom, egyszerű kis szösszeneteket már írtam (LED villogtatás, PWM, ilyesmi.) a nano nem egy vágyálom, viszont szépen lehet copy paste-t használni, így PC-n SSH-n keresztül lehet próbálkozni, de csak hardveres programokat, igaz amit akarok az pont ez. A BPi nem olyan lassú, látszik a két 1G-s mag...

Vannak dolgok, amiről mindenki tudja, hogy nem lehet megoldani. Aztán jön valaki, aki erről nem tud, és megoldja. A.E. Civic 2.2 ctdi mk8

(#10008) vargalex válasza orbitalion (#10007) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

A forrást megírhatod PC-n is, majd fordítás előtt átmásolod a BPi-re. Illetve, ami kényelmesebb, az az, hogy ssh-n, vagy ftp-n keresztül közvetlenül szerkeszted a PC-n a BPi-n található file-t. Ilyet tud a gedit, vagy akár windows alatt a Notepad++ is (de szerintem pl. az Eclipse is).

Alex

(#10009) chipi89


chipi89
tag

Sziasztok!

Nekem egy Banana Pi Routerem van.
A kérdésem lenne, hogy egész napos google keresés után sem találtam megfelelő routerhez illő OS rendszert találnom.
Ti tudnátok ajánlani valamit hozzá ami NAS funkcióval is rendelkezik? A gyári OpenWrt -t felraktam, de sajnos egy kalap fekete föld az egész. Alexnak van itt a fórumin eddigi legjobb Lucia amit eddig megismertem, de azok TP-Linkekre van. Ezeket találtam hozzá.

Köszönöm előre is segítségeteket!

[ Szerkesztve ]

(#10010) Proci85 válasza chipi89 (#10009) üzenetére


Proci85
senior tag

Mondanám, hogy pfsense és akkor tök jó rendszert kapsz,de ezen a CPU architektúrán nem igen megy. Ez a gond ezekkel a single boardokkal, hogy ha az adott architektúrát nem támogatják, akkor örülhetsz ha van rá egy rendes linux és azon kell kézzel összefaragnod mindent amit akarsz. Hozzáteszem, megoldható és közben sokat tanulsz. Szóval szerintem annyi, amennyit az általad linkelt listában találsz.

(#10011) azbest válasza cigam (#10002) üzenetére


azbest
félisten

Itt a szerző blogja [link]

Nem láttam külön letölthetőként a forrást, az előnézetből meg nem tudom kimásolni szövegként, szóval lehet le kéne gépelni a negyedik fejezet végén lévő teljes kódot. A szóközök száma fontos, vannak sorok, ahol jelölve vagy hogy a következő is ugyanabba a sorba kell csak a könyvben nem fért ki.

(#10012) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Valaki tudja esetleg, hogy mi ez a terhelés minden nap 4:00-kor?

OS: raspbian.

(#10013) DrojDtroll válasza DrojDtroll (#10012) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Most látom, hogy ugyan akkor valami letöltés is van, de még mindig nem tudom micsoda lehet.

Esetleg valamilyen log, ahol elkezdhetném keresni, mi történik?

(#10014) tvamos


tvamos
nagyúr

Ez egy jo ajanlat szerintetek?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#10015) cigam válasza azbest (#10011) üzenetére


cigam
félisten

Köszi, de nem jutottam közelebb. Nem találtam contact infót, ill. az angolom sem túl acélos hogy megértessem vele magam.

Magát a kódot le lehet töltenni innen, és jó lenne látni működás közben.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10016) azbest válasza cigam (#10015) üzenetére


azbest
félisten

A harmadik python tűnik a teljesebbnek.
Az ékezetes utf szöveghez kicsit belenyúltam az 59es sorba
newsLines.append(line.decode("utf-8"))
Bom nélküli utf8 szövegfájlt hoztam létre ehhez notepad++-ban.

A mirror az vízszintesre van programozva, de valószínűleg könnyen módosítható másmilyenre is.
Az első másodpercekben a felvétel hibája az akadás, nem a pi-é.
Élőben nem akad ennyire, mint a videón, bár tényleg van némi remegés / akadás. Igaz fullhd felbontáson volt a monitor, lehet kisebb felbontáson simábban menne. [link]

van külön weblapja is a pygame libnek [link], mindenféle grafikus játékokat csináltak vele.

[ Szerkesztve ]

(#10017) PeterPH válasza tvamos (#10014) üzenetére


PeterPH
senior tag

Igen.

(#10018) tvamos válasza PeterPH (#10017) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem tudok valasztani a ket ajanlat kozott:
Raspberry Pi Project Board Model B+
MK808B Plus

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#10019) azbest válasza tvamos (#10018) üzenetére


azbest
félisten

Mire szeretnéd használni elsősorban? Csak mert a pi az linuxos, médiajátszós... az amlogic stick meg androidos, médiajátszós :D Nekem eredeti MK808B rockchipes kétmagos változat van és teljesen jó arra, hogy tévé adás streamet nézzek rajta meg akár más online videó appokat használjak.

A sticken nincsen analóg kimenet, ha ez számít. Én egy hdmi - vga+audio adapterrel szedtem le a hangot, de használtam usb hangkártyával is, az is jó volt. Persze, ha a tévé / monitor fogadja a hdmi hangot, akkor ez sem szempont.

[ Szerkesztve ]

(#10020) MaCS_70 válasza tvamos (#10018) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az Androidon a filmlejátszás egy utólagosan illesztett funkció, nem teljesen tökéletes, pl. tudtommal nincs kadenciahelyes lejátszás. Ha erre érzékeny vagy, mindenképpen nézz meg először egy androidos készüléket működés közben, lehet, hogy zavarni fog pl. a kép folytonossága.
Egyes paraméterek kernelszinten rögzítettek, mint pl. a felbontás.

Üdv: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#10021) vzoltan válasza stopperos (#9994) üzenetére


vzoltan
aktív tag

nalam 2013-09-25 ota mer homersekletet a rpi.
(augusztusi es oktober kihagyas, az egy-egy nyaralas,
nem hiba, csak aramtalanitottam a lakast)

[ Szerkesztve ]

(#10022) cigam válasza azbest (#10016) üzenetére


cigam
félisten

Nagyon köszönöm a segítségedet! :R
Igazán ígéretes. A gombok azok egy külön modulon vanak, mint pl. az LCD-s panelen szereplö 3-4 gomb, vagy csak a tüskesor egy bemeneti portja/pontja?
Egy ilyen kezdő csomag elég, vagy kell + modul hozzá?

Mennyire tűri jól az áramtalanítást? Pl. bekapcsolódik a TV-vel együtt (master-slave konnektorral), elindul az xbmc, de lehet hogy a kikapcsolás pillanatában még megy a lejátszás, vagy éppen tölt le valamit, egyszóval éppen írja az SD kártyát. Induláskor mindég lefut egy lemez ellenőrzés, vagy?

Tud USB-ről, vagy máshonnan boot-olni? Nem lassítja, hogy SD kártyáról fut?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10023) tvamos válasza azbest (#10019) üzenetére


tvamos
nagyúr

Hat... Linux azert jo lenne ra. De az sem lenne rossz, ha a RasPi-nel gyorsabb lenne, meg kisebb. Viszont nem akarok 80-100 EUR-t fizetni, ez a 30 koruli ar a keret.
Kis Python, OpenCV. USB porton VCOM. Meg kell a wifi.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#10024) vzoltan válasza tvamos (#10023) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Vegyel odroid u3-at

(#10025) azbest válasza cigam (#10022) üzenetére


azbest
félisten

a harmadik python kódjának a végén van hogy milyen karakterekre van hozzárendelve alapból, hogy melyik fájlt töltse be. Egy billentyűzet kellhet még hozzá esetleg, hogy léptetni tudd, mikor mit írjon ki.

Előre szólok, hogy az a példa program csak példa. Ha élesben szeretnél ilyesmit használni, akkor biztosan kell még fejleszteni rajta. De az a pygame csomag alapú megoldás valószínűleg elég sokat tud és egyszerű használni így ránézésre.

Ha ír is a kártyára, akkor adatvesztés lehet, ha csak úgy áramtalanítod. Az openelec médiajátszó disztribúció például úgy minimalizálja ennek lehetőségét, hogy a rendszer csak olvasható módban van felcsatolva és csak a felhasználó beállításai írhatóak, így hibatűrőbb.

A pi mindenképpen sd kártyáról bootol, de a rendszer maga lehet merevlemezen is, ha megfelelően van beállítva a boot konfig fájl. Ezekról érdemes olvasgatni a korábbi hozzászólásokat, meg az elinux weblapon lévő konfogilásról szóló oldalakat.

Az sd kártya sebessége is sokmindenre elég, főleg ha ilyen konzolos programot akarsz futtatni.

(#10026) azbest válasza tvamos (#10023) üzenetére


azbest
félisten

a 35 dolcsis szinten az odroid c1 is érdekes lehet, az is olyan 4 magos soc-ra épül, mint az általad linekelt stick, de ubuntu és android is futtatható (lesz) rajta. De ha nem sürgős, akkor várd meg vzoltan beszámolóját, mert ő már rendelt olyat is. Erről majd inkább a másik topicban érdemes beszélgetni [link]

(#10027) tvamos válasza azbest (#10026) üzenetére


tvamos
nagyúr

Az vagy 50 USD wifi-vel... :(
Szerintem felgyurom az ingujam... ;)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#10028) vzoltan válasza azbest (#10026) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Pentek este jon repcsivel, vasarnap estig nem fogok aludni :)

(#10029) azbest válasza tvamos (#10027) üzenetére


azbest
félisten

Az raspihez is kell, egyébként meg 3 dolcsi körül kapni már wifi donglet [link]

(#10030) toth_janika


toth_janika
őstag

Sziasztok!

Vázolom a helyzetet: van egy linuxos notim, és egy HD ready TV-m amin van pár HDMI bemenet és egy USB. Ahhoz, hogy filmet tudjak nézni a TV-n egy pendrive-ra kell átmásolnom a filmet, és azt bedugni a TV-be, ami vagy le tudja játszani, vagy nem a filmet. Ha nem játsza le, akkor HDMI-vel kötöm a notit a TV-re.
Mint látható egyik sem egy kényelmes megoldás.

Azon gondolkodtam, hogy egy RPi-t vagy egy BPi-t beszerzek és csinálok belőle egy "médiaszervert". Vegy egy terrás USB-s HDD-m, amit fel tudnék használni erre.
Kérdésem az lenne, hogy az RPi vagy a BPi alkalmas lenne-e erre a feladatra, és ha igen, akkor melyiket, illetve milyen szoftverrel ajánlanátok? :R

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#10031) stopperos válasza DrojDtroll (#10012) üzenetére


stopperos
senior tag

Cronjob? Unattended-upgrade? Szerintem frissíti a csomag listát.

vzoltan: nálad is szépen megy a hőmérséklet mérés :)

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#10032) wassermann válasza toth_janika (#10030) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A Raspberry Pi is simán visz minden filmet az ingyenes RaspBMC-vel vagy OpenElec-el.

(#10033) toth_janika válasza wassermann (#10032) üzenetére


toth_janika
őstag

Köszönöm a választ!
Több helyen olvastam a neten, hogy az RPi néha akad az 1080p filmek lejátszása közben... Ebben lehet valami, vagy csak rémhír?

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#10034) DrojDtroll válasza toth_janika (#10033) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Nyugi nem akad a BD50 sem egy kis overclock-kal.

(#10035) zzola válasza DrojDtroll (#10034) üzenetére


zzola
félisten

Szerintem tud akadni, ha mondjuk nem @4 profil a kódolás, hanem valami eszement beállítással készült! A szabványos dolgokkal nincsen gond...

(#10036) DrojDtroll válasza zzola (#10035) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Mi a nem eszement embereket és a szabvány szerinti dolgokat szeretjük.

És szerintem a videók nagy része normális.

(#10037) cigam válasza toth_janika (#10033) üzenetére


cigam
félisten

Ha sokáig keresel, biztosan találsz olyan videót, amivel gondja lesz.

Azt már csak halkan kérdem, hogy egy HDready TV-n miért erölteted a fHD-t ;]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#10038) tvamos válasza azbest (#10029) üzenetére


tvamos
nagyúr

No igen... akkor az 35 EUR... de ingyen a szallitas.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#10039) DrojDtroll válasza cigam (#10037) üzenetére


DrojDtroll
addikt

egy HDready TV-n miért erölteted a fHD-t :Y :W

Szerintem fölösleges terhelni a pi-t.

(#10040) section9 válasza cigam (#10037) üzenetére


section9
őstag

Valószinüleg a jövőre nézve erőlteti az FHD-t. Ha 480p-s TV-m lenne, akkor is csak olyan cuccot vennék ami minimum az FHD-t viszi.

(#10041) DrojDtroll válasza section9 (#10040) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Logikus gondolkodás.

Én is úgy szeretek vásárolni, hogy sokáig jó legyen amiért kiadom a pénzt.

(#10042) toth_janika válasza DrojDtroll (#10041) üzenetére


toth_janika
őstag

Így van. Az évben szeretnék venni egy fHD TV-t. Ezért szeretnék biztosra menni, hogy 1080p is megy. Nem célom keresgélni azokat a tartalmakat, amiket nem játszik le a pi viszont, amilyen istentelenül mákom van tuti a kamerám vagy a fényképezőgép nem szabványt rögzít :DDD...
Örömmel hallom, hogy alapvetően nem kell gondokra számítani.
Köszönöm a segítséget, akkor egy kicsit még rágódok a dolgokon, és majd rendelek egyet. :R

Ezzel kapcsolatos a következő kérdésem: honnan érdemes rendelni?

Szerk.: B.U.É.K. :C :DD

[ Szerkesztve ]

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#10043) DrojDtroll válasza toth_janika (#10042) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Magyarországon malnapc.hu

(#10044) toth_janika válasza DrojDtroll (#10043) üzenetére


toth_janika
őstag

:R

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#10045) tvamos válasza azbest (#10026) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ugy latom, az odroid c1 is az Amlogic openlinuxot hasznalja. Akkor lehet, hogy menne az MK808B Plus-on is ugyan az...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#10046) Erdmis


Erdmis
tag

Sziasztok,
A napokban vettem egy B+ modellt, amit most próbáltam volna ki. Először egy raspbmc felrakásával próbálkoztam, de hdmi-n összedugva meg sem nyikkant. Fekete képernyő, parancssor le sem fut. Aztán néztem, hogy az ethernet csati sem villog, ip-t sem kap. Az act és pwr ledek világítanak, de azon kívül semmi...
Próbáltam még másik kártyával, oprenszerrel, de semmi. Gondolom mindettől függetlenül ip-t kellene kapnia.
Hibás lehet a lap?

(#10047) lord.lakli válasza Erdmis (#10046) üzenetére


lord.lakli
őstag

Két esetben jártam így: nem volt megfelelő áramforrás, vagy SD kártya nem tetszett neki. Attól még lehet rossz is, de feltétlenül kell rosszra gondolni.

[ Szerkesztve ]

(#10048) Erdmis válasza lord.lakli (#10047) üzenetére


Erdmis
tag

Kipróbáltam két 2A-es táppal is. Olvastam, hogy válogatós a kártyákkal. Szóval próbáljam még meg egy másik kártyával is? De mindettől függetlenül kellene ip-t kapnia, más usb-s eszközöket ellátnia táppal. Vagy rosszul gondolom?

(#10049) Warter válasza Erdmis (#10048) üzenetére


Warter
őstag

Nekem is ilyen volt, aztán kiderült, hogy valami gebasz volt az SD kártyán. Újra raktam, aztán 1x csak megjavult.

(#10050) lord.lakli válasza Erdmis (#10048) üzenetére


lord.lakli
őstag

Azt írod fekete a képernyő, ekkor nem az IP a gond. IP nélkül is kellene működnie. SD kártyával úgy jártam, hogy amit használtam 6-9 hónapig egyszer csak nem ment málna újraindítás után és csak 2 led égett. Azt hittem málna döglött meg, de google alapján SD gond. Egy ugyanolyan SD-t beraktam és azonnal életre kelt. Ha SD nem jó, akkor csak 1-2 led világít, de el se indul. Ezt az SD-t megformáztam és más eszközben azóta is működik tökéletesen.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.