Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2451) Crus


Crus
őstag

Üdv!

Pi tulaj vagyok... torrentezni szeretnék vele (USB-n van egy külső vinyó), de nem tudom mi az ultimate megoldás.

Nincs erre egy jó kis szájbarágós leírás? Nekem csak arra kellene EGYELŐRE, hogy elindítok rajta egy letöltést (uTorrent prefered), leszedi a kis vinyóra, hazajövök és megnézem.

Sajna olyanokat olvastam, hogy kernel panic van a kevés memória miatt, még akkor is, ha megy xy torrent kliens.

Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

(#2452) tomzi1 válasza Crus (#2451) üzenetére


tomzi1
tag

Csao

Kipróbáltam több megoldást, erre az archlinux lesz a legjobb, ha nem akarod magát a pi-t lejátszásra használni.

Torrent kliensnek transmission-t használok, leírás itt. Ugyanitt van leírás arch alapokról, samba telepítésről stb.

Távolról a transmission remote gui-val lehet használni, ez utorrenthez hasonló felületet ad.

Ha elakadsz szólj, segítek ha tudok.

(#2453) MiZY válasza Crus (#2451) üzenetére


MiZY
tag

rtorrent vagy transmission amit tudsz hasznalni, bar en inkabb az elsot ajanlanam. szajbaragosan 1000 meg 1 oldal leirja a konkret beallitasokat! :)

(#2454) MiZY válasza tomzi1 (#2452) üzenetére


MiZY
tag

En is azt tapasztaltam, hogy Arch Linuxot erdemes hasznalni torrentezesre. Debian alapuknal valamiert a memoriakartyara dolgozik mint a gep (nem oda tolt le, ennyire nem vagyok amator :P), es gyakorlatilag hasznalhatatlan lesz 2-3 perc utan.

(#2455) PistiSan válasza MiZY (#2454) üzenetére


PistiSan
addikt

+1
Nekem is az Arch linux és a Transmission vált be leginkább.

(#2456) vargalex


vargalex
félisten

Hi!

Nos, beüzemeltem a cuccot OpenELEC-el (legfrissebb nightly). Meglepődve tapasztaltam, hogy a Simplink képes LG 37LH3000 TV-m távirányítójával simán vezérlem az XBMC-t. Szóval egyéb kiegészítőre nincs szükség.
A film lejátszást a NAS-ról NFS-en próbáltam, rögtön találtam néhány 1080p-s videot, ami szaggatott, illetve olyan 720p-t, ami kockásodott, pedig a TV médialejátszóján lejátszva (szintén NFS-ről) hibátlan. Lehet, hogy USB-ről jobb lenne. Samba-n ugyan ez a helyzet. Majd ennek még utána nézek.

Szerk.: Meg is néztem. Az egyik NFS megosztást mountoltam a /storage/test-be, és futtattam egy dd-t a /dev/null-ba:

root ~/test/film # dd if=./Kaland.mkv of=/dev/null bs=1M count=600
600+0 records in
600+0 records out
629145600 bytes (600.0MB) copied, 80.292622 seconds, 7.5MB/s

Ezek alapján átviteli sebességben bírnia kellene akár egy 40 GB-os 1 óra 30 perces filmet is. Pedig ennél jóval kisebb filmjeim vannak.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#2457) Crus


Crus
őstag

Köszönöm szépen a válaszokat! :R

Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

(#2458) izisz válasza Crus (#2451) üzenetére


izisz
senior tag

nekem is rtorrent+rutorrent kombináció megy raspbian felett + samba a megosztáshoz.
2 napja megy, még nem volt vele gond, rutorrent szénné haxolható plugin-okkal.
samba sajnos nem egy sebesség bajnok, default configgal 1,7 MB/s-es másolást produkált, néhány opció változtatás után felkúszott szűk 4MB-ra, de ez még mindig elmarad a 9MB-hoz képest, amit egy srác a raspi fórumon elért (állítólag)
szóval sambára még nem találtam meg az ideális beállításokat (külső usb hdd-m W: ~10MB/s, R:20MB/s-et tud dd szerint bár azt /dev/zero-ból/ba, ami a kintiek szerint csalóka, de elvileg nem a HDD a szűk keresztmetszet).
Ha van bárkinek építő ötlete sambával kapcsoltban, ne tartsa magában, köszönöm! :R

(#2459) D@reeo válasza izisz (#2458) üzenetére


D@reeo
aktív tag

Üdv. A 4Mb/s es configot megosztod kérlek? Az én 0.5 ömhöz képest ez is megváltás lenne. Köszi

(#2460) Proci85 válasza MiZY (#2454) üzenetére


Proci85
senior tag

Logolást kikapcsoltad? Nekem CF-ről fut egy Debian, nem ír az semmit sehova 1 hét távlatában sem, ha 1-2 dolgot átállítasz:)

(#2461) izisz válasza D@reeo (#2459) üzenetére


izisz
senior tag

smb.conf-ba az alábbit tettem:
socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=65535 SO_SNDBUF=65535
ettől "megtáltosodott" ~4 megára :))
utána természetesen indíts újra a samba service-t.
(meg közvetlen még a raspi telepítése után swap-ot átállítottam az usb vinyóra, ha ez számít valamit, adtam neki jó sokat :) )

[ Szerkesztve ]

(#2462) tomzi1 válasza izisz (#2461) üzenetére


tomzi1
tag

a swapot hogy kell átállítani?

(#2463) izisz válasza tomzi1 (#2462) üzenetére


izisz
senior tag

kell csinálni egy swap partíciót a hdd-re, erre megy majd a swapon parancs.
ezt a prtíciót felveszed fstab-ba.
a raspis default swap file-t meg a dphys-swapfile parancs/konfigja környékén kell keresned/kiírtani, ha akarod.
(pontos leírást nem tudok adni, raspi fórumon találtam pár napja, de nem vagyok IQ bajnok, hogy megjegyezzem milyen parancsokat adtam ki :D)
ámbátor megjegyzem, nem gondolom, hogy a torrenten sokat segítene ez, én csak azért csináltam, hogy ha haználja is a swap területet, azt ne az sd-ről tegye :K

(#2464) MiZY válasza Proci85 (#2460) üzenetére


MiZY
tag

Nem nyultam hozza, igy nem is kapcsoltam ki semmit, amit igy utolag nem bantam meg, mivel mar nem csak desktopon "kattogtatom" az Arch Linuxot! :)

(#2465) MiZY válasza izisz (#2463) üzenetére


MiZY
tag

Gyakorlatilag meg nem lattam en sem, hogy akarcsak hozzanyult volna a swaphez. De ez igy jo! :)

(#2466) fo_di


fo_di
őstag

ezt láttátok már?
elvileg az elfekbe tettek supportot további kodekeknek, amit dom is félig-meddig elismert (sejteti, de kiderült a topikban)

az alábbi a különbség az elfek kodektámogatása között:
$ strings arm128_start_old.elf |grep \\.vll > vll_old
$ strings arm128_start.elf |grep \\.vll > vll_new
$ diff -u vll_old vll_new
--- vll_old 2012-08-11 00:20:38.441136449 +0200
+++ vll_new 2012-08-11 00:20:48.557136704 +0200
@@ -40,11 +40,14 @@
camera_ilc.vll
clock_ilc.vll
coverage_ilc.vll
+ddpdec.vll
ddpbitsdec.vll
di_adv_vieffect.vll
di_l_dbl_vieffect.vll
+dtsdec.vll
dtsbitsdec.vll
egl_render_ilc.vll
+h264enc.vll
vchwdec.vll
image_decode_ilc.vll
image_encode_ilc.vll

szóval a nevekből ítélve talán hardveres dd51/dts dekódolás és h264 enkódolás várható (csak nem készülnek a kameramodul startjára?)

(#2467) azbest válasza fo_di (#2466) üzenetére


azbest
félisten

Nemreg irtam egy arch imagerol, amibel rengeteg vll volt, de meg nem volt idom alaposabban foglalkozni vele

(#2468) szabi__memo válasza fo_di (#2466) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Ebben az ügyben lapítanak mint sz@r a fűben, nem tudom mire várhatnak

(#2469) fo_di válasza szabi__memo (#2468) üzenetére


fo_di
őstag

gondolom valami olyan megoldást akarnak kidoglozni, hogy ne legyen az, hogy egyvalaki megveszi a licenszeket jó pénzért, aztán meg 1 óra múlva mindenki letorrenteli, mert egyrészt nekik sem éri meg, másrészt szerintem a licenszek megszerzésének is van valami illegális terjesztést megakadályozó feltétele
a kameramodul talán szeptember végére van ígérve, a licenszeket meg azzal együtt akarják kihozni

(#2470) szabi__memo válasza fo_di (#2469) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Lehet, de nem tudom meg lehet e akadalyozni barmi ilyen lokalis szoftveres licensz hackeleset.
Letezik olyan megoldas amit nem lehet egyszeruen feltorni? :S
Vagy hogy gondolta ezt az egeszet egyaltalan a broadcom? Vagy ezzel nem terveztek elore?! :D Mondjuk en mar ezen sem lepodnek meg :))

[ Szerkesztve ]

(#2471) azbest válasza szabi__memo (#2470) üzenetére


azbest
félisten

A firmware forráskódot 7 lakat alatt őrzik és nda -t is aláírattak velük. Szóval ha nincs benne a támogatás, akkor nem nagyon fogjuk beletenni. A kamera modulos dolog érdekes, hogy lehet-e csak kamerás egységnél aktív a h264 enkóder, de végül is betöltődéskor ellenőrizheti a szoftveres modul, hogy ott-e a hardver mellette. A strings-es szöveg kinyerésen meglepődtem kicsit, azt hittem elkódolva teszik közzé a firmware-t. Korábban a hivatalos fórumon volt szó arról, hogy kicsi az esélye a plusz kodekek terjesztésének, pont a másolhatóság miatt, de végülis ha gyártáskor megjelölik a plusz kodekes változatot, akkor tudhatja a firmware detektálni, hogy szabad-e az adott boardon használni egy-egy plusz képességet. A soc-ban van olyan szoftveres rész, amit utólag nem lehet megváltoztatni, pont azért hogy ne lehessen szoftveresen elrontani.

Megpróbálom hogy a raspbian + friss omxplayer máshogy játsza -e le a videót, ha a diff szerint hozzáadott modul vll-eket odamásolom. De lehet az omxplayert is frissíteni kell majd, hogy hardveresen akarja játszani a dts hangot.

Nekem most az is meglepetés volt, hogy 240MB -os firmware is lett végül, így csak 16-ot csíp le a gpu-nak, ami előny ha nem grafikus dolgokra használjuk.

[ Szerkesztve ]

(#2472) azbest válasza azbest (#2471) üzenetére


azbest
félisten

omxplayer -ben próbáltam a hw audio dekódolást dolby digital plus mintafájllal, de sajna csak szoftveresen viszi az odamásolt vll mellett is.

(#2473) balco válasza vargalex (#2456) üzenetére


balco
aktív tag

LG TV-m van nekem is, de nem bírok rájönni hogy melyik gomb a "back" vagy a "home", ha CEC-cel vezérlem a Raspbmct. Openelecben tudsz visszalépni? Melyik gombbal?

(#2474) vargalex válasza balco (#2473) üzenetére


vargalex
félisten

Hi!

Az az egy gomb nekem is hiányzik. Erre még nem találtam megoldást. Pedig elég fontos gombról beszélünk. Mondjuk annyira nekem nem gáz, mert Androidról WiFi-n tökéletesen megy.

Alex

(#2475) H2o-pok


H2o-pok
aktív tag

Üdv
Raspbmc-re tudnátok valamilyen értelmes web böngészőt?
A másik pedig. Újraindítás után, az előzőleg beállított magyar nyelv , mindig angollal indul. Ez miért van? Az összes többi beállítás megmarad, de ez nem.
Köszi

(#2476) balco válasza vargalex (#2474) üzenetére


balco
aktív tag

Igen én is az androidos remotot használom, de jobb lenne a TVé. Kár érte.

(#2477) Benoe77 válasza balco (#2476) üzenetére


Benoe77
őstag

Az xbmc esetén valamelyik configfájlban talán át lehet állítani a gombok funkcióját. Azt hiszem egy Keymap.xml-ben vannak beállítva.

Ha van egy másik gomb, amit amúgy nem használsz, de felismeri a rendszer, akkor talán meg lehet cserélni a funkciójukat.

(#2478) Bakter33 válasza fo_di (#2100) üzenetére


Bakter33
csendes tag

Olvasom végig a topicot, körülbelül megvan a fejembe,hogy mire akarom használni, és nagyjából vannak infók, hogy meg lehet-e csinálni.
Most végeztem egy gyors költségbecslést, és nekem kb. 30K jött ki. Nektek mennyiből jött ki a ketyere nulláról? (RPi lap;táp;32GB memóriakari;kábelek; stb.)

Köszi

Idő pénz, pénz beszél kutya ugat, amelyik kutya ugat az nem harap, tehát az idő nem harap. De akkor minek van neki vas foga?

(#2479) vargalex válasza Benoe77 (#2477) üzenetére


vargalex
félisten

Na, ennek mindenképpen utánajárok. Találtam is egy ezzel foglalkozó thread-et.

Alex

(#2480) vargalex válasza Bakter33 (#2478) üzenetére


vargalex
félisten

Hi!

Nekem az RPi 10394 Ft volt. Van otthon egy elfekvő 700mAh telefon töltőm, tökéletesen meghajtja. Volt egy felesleges 1,5 m-es HDMI kábelem, erre sem volt gond.
32 GB-os memóriakártya minek? Elég lassú az elérése, szóval azon inkább tényleg csak a rendszer legyen. Elsőre egy 2 GB-ossal próbáltam az OpenElec-et, most egy 8GB-os microSD-t használok. Ez is volt otthon, anno még az eBay-ról rendeltem.

Töltőt, HDMI kábelt kapsz 1000 Ft környékén, 8 GB-os microSD-t mondjuk 2000 Ft-tól. Szóval, összességében sem olyan vészes.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#2481) Bakter33 válasza vargalex (#2480) üzenetére


Bakter33
csendes tag

CL10-es kártya lassú? Én egyelőre azzal tervezek

Idő pénz, pénz beszél kutya ugat, amelyik kutya ugat az nem harap, tehát az idő nem harap. De akkor minek van neki vas foga?

(#2482) vargalex válasza Bakter33 (#2481) üzenetére


vargalex
félisten

Nem a kártya lassú. Igazából nincs is értelme CL10-es kártyát venni (hozzáteszem, hogy nekem is az van).

Alex

(#2483) Proci85 válasza Bakter33 (#2481) üzenetére


Proci85
senior tag

A maga max. 20 Mbyte/s olvasási teljesítményével esetleg néhányan lassúnak érezhetik a vinyók 60-100Mbyte/s sebességéhez képest :)

(#2484) vargalex válasza Proci85 (#2483) üzenetére


vargalex
félisten

Az előbb linkelt oldalról láthatod, hogy nem tudja kihajtani a kártyát. Bár konkrétan én még nem teszteltem.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#2485) azbest válasza Bakter33 (#2478) üzenetére


azbest
félisten

nekem 100 usd körül jött ki (
pi - 12 eFt
8gb sd kártya - $8
kártyaolvasó - $1
aktív usb hub táppal - $16 (erről hajtom a pi-t is)
távirányító - $10
kábelek - $10 körül
wifi - $6
Ház nincs. Minden kiegészítő kínából rendelve, azért csak ennyi.
Aktív hub szinte kötelező hozzá, ha bármi komolyabb kütyüt rá akarsz kötni.

Ha média centernek kell, akkor érdemes megnézni mit tud a 70 dolcsis allwinnner stick.

(#2484) vargalex:
az újabb disztribúciókban már javítottak ezen, magasabb órajelre állították a kártyaolvasóját, de ígyis bőven lassabb, mintha egy usb olvasóba teszem a kártyát és úgy kötöm rá.

[ Szerkesztve ]

(#2486) azbest válasza azbest (#2485) üzenetére


azbest
félisten

Annyit hozzátennék, hogy nekem a számítógépekbe épített sd kártyaolvasók (/dev/mmcblk0) is lassúnak tűnnek linux alatt, míg ugyanott egy olcsó usb olvasóval (/dev/sdx) lényegesen jobb sebességet lehet elérni.

(#2487) mobal válasza vargalex (#2484) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Ezért vettem csak C4 -es kártyát!

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2488) Bakter33


Bakter33
csendes tag

Köszi az infókat.
Elméletileg egy LAMP-ot akarok futtatni rajta. Erre már találtam leírásokat pl.: itt. Erről van valakinek tapasztalata?

Azért gondoltam erre a RPi-re, mert így majdnem 0 áramfogyasztással futhatna.

Idő pénz, pénz beszél kutya ugat, amelyik kutya ugat az nem harap, tehát az idő nem harap. De akkor minek van neki vas foga?

(#2489) MasterDeeJay

Hali Mindenkinek!

Hordozható eszközként, amolyan takarékosabb netbookként is használnál a rpi-t. Az aksi már megoldott egy 12000mAh-s 5v-os power bankal.
Kijelzővel vagyok gondban, jelenleg egy GPS composite bemenetén megy (tolatókamera) olvashatatlanul és ezt szeretném kiváltani valami olyasmivel ami legalább tud 800x480-at vagy e felettit digitálisan. 7-10" méret elegendő. A gáz az hogy nem értek hozzá, pedig rendelnék szívesen ebayről valami kijelzőt csak vezérlőt nem tudom hogyan mit kell. Compozit jeles van tonnaszám csak nekem HDMI vagy DVI lenne jó. (átalakítóm van) Fontos hogy csak 5v-om van és csak a fent említett aksi áll rendelkezésre. (12v-os nem jöhet szóba, nem kocsiba kell)

Illetve érdekelne hogy oprendszerből melyik az ami leginkább alkalmas netezésre és leginkább takarékos erőforrásra (helyből van 32gb Class10).

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#2490) kicsitrash


kicsitrash
aktív tag

Sziasztok,

Nekem szeptemberre igérték a rpit. Addig kiművelem magam a témában.

Két kérdésem lenne, 1 témában :
- a hdmi kimenettel párhuzamosan az audio kimentre is ad ki hangot? Vagy külön kezelhető?
- a hdmi kimenttel párhuzamosan az rca kimenetre is ad képet? Tud extended desktopot vagy clone módban van ilyenkor?

Köszi a segitséget

(#2491) PistiSan


PistiSan
addikt

Nem tudom mi pontosan a menete, de azért jó volna az első hozzászólásba beírni egy rakás dolgot, sokszor előjön ugyan az a kérdés, amire már többször választ is adtak.

(#2492) GyéBen válasza vargalex (#2482) üzenetére


GyéBen
tag

Az általad belinkelt teszt május végén íródott.
A július közepén megjelent Wheezy már 20MB/s-os sebességgel is képes meghajtani a memóriakártyákat.

(#2493) GyéBen válasza PistiSan (#2491) üzenetére


GyéBen
tag

Itt kell elkészíteni az új első hozzászólást, és itt kell kérni, hogy cseréljék ki az újra.

kicsitrash: elvileg a HDMI + RCA megoldható, de nem hiszem, hogy mindkét videó kimeneten adna jelet.

[ Szerkesztve ]

(#2494) zsibvásár válasza MasterDeeJay (#2489) üzenetére


zsibvásár
csendes tag

Az adafruit-nál vannak a raspi-hez kijelzők. De mind kompozit bemenetes és a nagyobbak ráadásul rosszabb felbontásúak. http://adafruit.com/category/105
2 colosban van 640x240.

Zsibvásár (http:\\zsibvasar.hu) a legnagyobb ingyenes aukciós oldal

(#2495) mobal válasza Bakter33 (#2488) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Szia!

Apache helyett valami könnyebbet javasolnék, pl Cherokee vagy Nginx. Amúgy [link]

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2496) MasterDeeJay válasza zsibvásár (#2494) üzenetére

Hát ezek sajna nem jók. 2" kevés, netbook lesz belőle tehát kell a legalább 7"
Találtam egy ilyent: [link] még ez is kicsit sok, meg fölösleges dsub, audió, osd meg minden ökörség
Valami olyasmi kellene hogy kijelző meg a lehető legkisebb vezérlő amin csak HDMI van és semmi más. Soha többet kompozit, c64 időszakban jó volt csak mai géphez netezni gáz.

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#2497) novicius_max


novicius_max
csendes tag

Szervusztok!
Új vagyok itt. Most várom a Raspberry Pi eszközömet. Szeretnék hozzá wifi lehetőséget kiépíteni. Tudnátok ajánlani eszköz típusokat?
Köszönöm előre is.

(#2498) fo_di válasza MasterDeeJay (#2496) üzenetére


fo_di
őstag

szerintem erre nézelődj, mások mit hoztak ki képernyő ügyben már: RasPi forum Screens and Displays
vagy ebayen keresel dvi-képes laptop lcd vezérlőmodult meg hozzá egy halott laptop kijelzőjét

novicius_max: RPi Verified Peripherals

PistiSan: én is támogatom az összefoglaló egyes hozzászólást

[ Szerkesztve ]

(#2499) kicsitrash válasza zsibvásár (#2494) üzenetére


kicsitrash
aktív tag

nekem van otthon egy 7" lcd, ami 800x600-at tud, azt tenném rá "szervizmonitornak". A tv-re szeretném kitenni a filmet, de közben tudjak "dolgozni" rajta (torrentet, netet, ilyesmit...)

(#2500) MasterDeeJay válasza fo_di (#2498) üzenetére

Köszi! Átolvasgatom.

Van kettő Dell D500 kijelzőm igaz azok 14"-osak, utánanézek van-e valami panel dvi-vel hátha összejön. Lehet egy 14"-os 4:3-as tablet lesz az rpiből. :DDD

Vintage Story PH szervere újra fut!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.