Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2351) Proci85 válasza Endreas (#2350) üzenetére


Proci85
senior tag

Igen, szeretheőek ezek a hírdetések, amikor egy kibontott (használt) eszközt drágábban adnak, mint a piaci ára :)

(#2352) Warter válasza Proci85 (#2351) üzenetére


Warter
őstag

Főleg, hogy már itthon is lehet kapni normál áron.

(#2353) mobal


mobal
MODERÁTOR

Heló!

Valaki próbált már valamilyen alternatív grafikus felületet (alternatív alatt azt értem, hogy Gnome vagy Xfce) ?

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2354) MiZY válasza mobal (#2353) üzenetére


MiZY
tag

Nem ezekre talaltak ki, igy ertelme nincs eroltetni. LXDEt neztem a hivatalos Debian imageben, ha mit ne mondjak... Nem eroltettem nagyon a hasznalatat! :D Mondjuk az mas kerdes, hogy a Debiant se nagyon, mert folyton irkalt valamit a memoriakartyara, aztan feltolta a loadot... (X nelkul) Ezek utan Archot raktam fel, es azota is az megy, mindenfele hiba nelkul. Nasnak lottem be, igy nyilvan agyonterhelve nincs, de a Debian abba is bebukott csunyan. :D (Nincs semmi bajom a Debiannal, szervereken csak az futtatok a munkahelyemen! :))

(#2355) maláj válasza FeeLing_ (#2349) üzenetére


maláj
őstag

gondolom a 15k-ban benne van a postaköltség, adapter (5V1A vagy nagyobb), kábel és 1 plexi ház is ... :U

(#2356) kontarr válasza hbala (#2026) üzenetére


kontarr
csendes tag

Szia!
Meg van még?

(#2357) Proci85 válasza kontarr (#2356) üzenetére


Proci85
senior tag

Gondolod 1 hónap után megvan még? :) Írj neki privátot, kb kizárt, hogy olvassa a topikot, miután eladásra szánta a kütyüt.

(#2358) mobal válasza MiZY (#2354) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Aha rétem. Csak hajt a kíváncsiság. Igazándiból egy sima Openbox is elég lenne. Más: Fedora hogy áll ilyen téren?

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2359) MiZY válasza mobal (#2358) üzenetére


MiZY
tag

Szerintem abban sincs tobb. Igaz elerheto Arch alatt a Gnome-Shell is, de gyanitom nem erre az eszkozre terveztek a felhasznalasat. :)

(#2360) Szenty válasza MiZY (#2354) üzenetére


Szenty
tag

A Raspbiant (R-PI optimalizált Debian) próbáltad már?

(#2361) Szenty válasza sonar (#2347) üzenetére


Szenty
tag

Az RS Componentsnél (UK) háromféle ház kapható:egy feketét, egy fehéret, és egy átlátszó színűt (mint például a Tic Tac doboz). A fenti linken a Continue gombra kattintva látod őket lenn, az Accessories között. Rendelni már megrendeltem, még néhány hét és jön. Ezen kívül találtam még egy nagyon szellemes, vidám kialakítású dobozt, a Pibow-t.

(#2362) Szenty válasza misran (#2343) üzenetére


Szenty
tag

Van működő webes frontend az rtorrenthez, ami működik is, nem úgy, mint például az rtgui. A neve rutorrent. Az rtorrent ettől még marad persze screenben. A Transmission emélkeim szerint meglehetősen erőforrászabáló az rtorrenthez képest.

(#2363) Szenty válasza Warter (#2352) üzenetére


Szenty
tag

Lehet, hogy ad hozzá pár extra kütyüt, azért ennyi. Tegyük félre az előítéleteket.

(#2364) Szenty válasza D@reeo (#2320) üzenetére


Szenty
tag

Kérdésedre a válsz röviden: igen, van, aki már csinált.

Ugyanakkor én másik megoldást javasolnék. Egy kis előzmény: az R-PI-ben a GPU képes a HD tartalom dekódolására, és a kódolására is. Azonban a Raspberry Foundation csak a dekódolásra vásárolt licenszt, többek között az ár alacsonyan tartása miatt. A raspberry.org fórumán olvastam, hogy készül egy kamera modul az R-PI-hez. A modul 25$-ba fog kerülni, 5 megapixeles, és ami a legfontosabb: támogatni fogja a GPU-alapú HD kódolás licenszdíját. Az elkészülésének várható ideje még néhány hónap.

Valószínűleg ez lesz az egyik hatékony (ha nem a leghatékonyabb) mód arra, hogy az eszközt IP kameraként használjuk.

[ Szerkesztve ]

(#2365) Szenty válasza mobal (#2333) üzenetére


Szenty
tag

Mi van???? Kérlek, használd következetesebben az írásjeleket! És legfőképpen pontosítsd, hogy mit is szeretnél!
Az R-Pi-t lehet már rendelni több cégtől is, raádásul házzal, és egyéb kiegészítőkkel együtt. Sőt, nem is csak egy darabot!

[ Szerkesztve ]

(#2366) Szenty válasza PPatrik (#2330) üzenetére


Szenty
tag

Bizonyos egerek több áramot fogyasztanak, szerintem ilyen egyszerű az egész. Az USB 2.0-ig a szabvány alapvetően kétféle maximális tápfelvételt írt elő az eszközöknek: 100 mA és 500 mA. A külső 2.5"-os HDD-k sokszor ennél többet is megesznek a motor felpörgetésekor, ezért is fordul elő, hogy nem mindig tudnak elindulni.

Számolj! Ha 1200 mA-es tápod van, és egy USB-s egér 500 mA-t felszív, akkor az R-PI-dnek elképzelhető, hogy kevés a fennmaradó energia.

Pár tipp, sorrendben:
1. Próbáld meg a korábban nem működő USB-s egereket egy saját táppal rendelkező USB elosztóról működtetni!
2. Nézd meg, hogy a "dmesg" parancs kimenete (rootként futtatva) mit ír, miután bedugtál egy nem működő egeret!
3. Nézd meg a nem működő USB-s egereid tápfelvételét. Vagy az egéren, vagy dugd be egy Windowst futtató gépbe, ahol az eszközkezelőben a megfelelő USB root hub tulajdonságait megnyitva a Power tabon láthatod, hogy az arra a portra kötött eszkötök mennyit fogyasztanak.
4. Használj nagyobb tápegységet!

(#2367) Szenty válasza pockhome (#2311) üzenetére


Szenty
tag

Rosszul olvastad, 700 mA-t maga az R-PI vesz fel. Célszerűbb tehát nagyobb tápot venni, mert rengetegen írták, hogy nagyobb terhelésnél és/vagy USB-s eszközök használata miatt instabilitási problémák akadtak vele. Ajánlott legalább az 1200 mA-es (mivel ha az R-PI-re rádugsz egy 500 mA-t fogyasztó USB-s eszközt, akkor szűken marad neki 700 mA), de a nagyobb nyilván nem baj. :) És persze az USB-s eszközöknek a külső USB hub javasolt.

(#2368) D@reeo válasza Szenty (#2364) üzenetére


D@reeo
aktív tag

Szia,
Igen, olvastam már Jeremy blogjában a leírás, és ki is próbáltam pár napja, azonban az ősrégi Creative márkájú webcamommal nem működött egyenlőre. (led világít, de nem látom a /dev/-ben a video0 eszközt, amit az ls -la paranccsal próbáltam kilistázni. Ebből azt gondolom, hogy nem ismerte fel , mert ha felismerné akkor ott kellene lennie. Vagy esetleg tipp, hogy tudom kideríteni, hogy maga az OS felismerte-e a webcamot?) Elindulni elindul hiba nélkül a stream, de se http-n se VLC-ben nem add képet.
Amúgy ezzel is el lehet szórakozni egy kicsit: Pi Cam

Kérek kölcsön egy PS3 Eye kamerát, megpróbálom azzal is, ha azzal működik, akkor egyszerűen nem kompatibilis a megmaradt kamerámmal.

A kameramodulról olvastam, biztos ez lesz az egyik legjobb megoldás, azonban természetesen van alternatíva is rá :14k-s IP kamera.
Igaz nem HD, de irányítható, esetleg a 20 USD-os ledes kameramodul innen

Igazából csak kíváncsiságból gondoltam kipróbálni a dolgot, de lehet, hogy hamarosan lesz rendelve még egy Pi erre a célra. Aztán már csak be kell lőni, hogy folyamatosan rögzítse a képet + esetleg mikrofon és egy ledes megvilágítás estére.

(#2369) azbest válasza Szenty (#2367) üzenetére


azbest
félisten

A pi tápcsatlakozójánál található polyfuse korlátozza a bemenő áramot ~700mA felett valószínűleg lekapcsol. A pi usb csatlakozóinál pedig ~140mA polyfuse található, a nagyobb fogyasztású eszközöknél ezért szokott lekapcsolni az usb. Aktív, tápos usb hub szükséges a nagyobb étvágyú perifériákhoz. Nem a legjobb tervezés, mert így a pí-re hiába teszünk nagy tápot, az usb csatlakozói akkor sem tudnak sokat kiadni.

(#2368) D@reeo: meg kell nézni hogy az adott disztribúció tartalmazza-e a szükséges kernel modulokat.

[ Szerkesztve ]

(#2370) MiZY válasza Szenty (#2360) üzenetére


MiZY
tag

Ugyanaz az effekt, csak par perccel kesobb jon elo! Debian alaput akartam volna, de maradt az Arch. Azon gondolkodom, hogy miert nem azzal kezdtem... Desktopon is azt nyuzom, nagy megelegedessel! :)

(#2371) wassermann válasza Szenty (#2367) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A Rpi kapcsolási rajzán a táp bemenet utáni legelső elem, egy 1100mA-es öngyógyuló biztosíték. Ez korlátoz be mindent. Az olcsó alkatrészek a megadott értékükhöz képest +-10%-ot "szórhatnak" lefelé is felfelé is. Ha a számunkra jobb, felső esetet vesszük (1,1*1100=1210), emiatt 1200mA-esnél nagyobb külső táp teljesen felesleges az Rpi áramkorlátozó biztosítékán nem fog átmenni nagyobb áram soha. Ebből le kell vonni az RPi saját fogyasztását és a maradék, áram ami valószínűleg legtöbbször kevesebb mint 500mA marad az USB kimenetre... ezért kell az aktív USB-hub!

[ Szerkesztve ]

(#2372) Drótszamár


Drótszamár
őstag

Egy kis tapasztalat:

Tegnap este lefagyott a raspi (debian).

Ma reggel nyomtam neki egy restartot, de boot loop-ba került, 5-6s után újraindult.
A TCP cubic registered sorig jutott általában.

Kipróbáltam mindent, de semmi eredmény.

Végülis kiderült, hogy az eddigi táp fáradt el, csere után a rendes, és backup kártyákkal is indult rendben.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#2373) mobal válasza Szenty (#2365) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Nem értem ezzel mi a bajod. Egy kérdőjelet véletlenül pont -nak írtam. Így is teljesen érthető.

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2374) Sanyo


Sanyo
senior tag

Megérkezett a ModMyPi féle házam: [link]

(#2375) zola8van8


zola8van8
tag

Sziasztok!

Wheezy alá felraktam a Transmission-t web ui-va. Ezeket beállítottam: vm.min_free_kbytes = 32768 és cache-size-mb": 1. Egy ntfs pendrive-ra állítottam a letöltés helyét. Leszed kb 90Mb-t majd hibát dob: Error: Unable to save resume file: No such file or directory, a torrentre kattintok jobb gombbal majd a Resmue Now-ra, leszed megint kb 90Mb és újra hiba.

Van valamit tippetek, hogy mi állítsak be máshogy?
Előre is köszi!

(#2376) mobal válasza zola8van8 (#2375) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Jó helyre töltöd? Pendrive rendesen fel van csatolva?

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2377) zola8van8 válasza mobal (#2376) üzenetére


zola8van8
tag

Ezzel a "90Mbként Resume Now" módszerrel letöltöttem az ubuntu .iso-t, majd mount-oltam az iso és tudtam listázni a listázni a tartalmát, vagyis gondolom lejött rendesen.

Hogy lehet "rendetlenül" csatolni? (csak a nagyon alapok mennek linuxban) Létrehoztam az /mnt-be egy usb1 könyvtárat majd fdisk -el megnéztem, hogy hol érem el a pendrive-ot: mount /dev/sda1 /mnt/usb1 (Az usb1 könyvtárnak 777 a jogosultsága.)

(#2378) sztanozs válasza zola8van8 (#2375) üzenetére


sztanozs
veterán

NTFS-t alapból nekem RO-ban nyitotta meg. Ne hagyd, hogy automatikusan csatolja fel, hanem vedd fel fstab-ba az alábbiak szerint: [link]

Bár ha a resume után elindul nálad nem ez lesz a gond... Azért próbáld meg fstabbal felcsatolni, hátha megoldja :DDD

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#2379) MiZY válasza Sanyo (#2374) üzenetére


MiZY
tag

Mennyi ido alatt erkezett meg?

(#2380) Sanyo válasza MiZY (#2379) üzenetére


Sanyo
senior tag

Június elején rendeltem meg, de csak mostanában indult be a gyártás. Augusztus elsején adta postára.

(#2381) mobal válasza zola8van8 (#2377) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Hát ez esetben még egy másik pendrive -t is megpróbálhatsz. Volt egy Kingston meghajtóm nekem is, ami működött kis fájlok esetén, de ha valami nagyobbat akartam rárakni, mondjuk pont egy ubuntu iso -t random lehalt.

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2382) sztanozs válasza sztanozs (#2378) üzenetére


sztanozs
veterán

No már emlékszem mi volt. Az ntfs-t alapból csak a root tudja írni (nálam így volt), de a transmission nem root nevében futott, hanem saját userrel. Az fstab-ba be kellett állítanom, hogy a transmission user is tudjon írni az ntfs partícióra.
wiki link

Nálad szerintem nem ez a gond, de beírom, hátha más is belefut...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#2383) zola8van8


zola8van8
tag

mobal és sztanozs :R

nem lett jobb másik pendrive-val se. Probáltam az fstab-bal de nem változott, nem hiszem, hogy a jogokkal lenne baj, mert tudja írni csak megszakad viszonylag periodikusan

(#2384) Szenty válasza zola8van8 (#2383) üzenetére


Szenty
tag

Pendrive-ra nem ajánlatos NTFS-t tenni, mivel ez egy naplózó fájlrendszer, és a folyamatos (fájlrendszer írási) naplózások megrövidítik a pendrive élettartamát.

(#2385) mobal válasza zola8van8 (#2383) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Ahogy Szenty írta, pendrájvon ext2 -vel még szerintem egy próbát tehetsz. Vagy FAT32.

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2386) zola8van8 válasza Szenty (#2384) üzenetére


zola8van8
tag

Azért tettem rá nfts-t mert a külső merevlemezem akartam "szimulálni"

(#2387) wassermann válasza zola8van8 (#2386) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A Linux jobban kezeli a saját fájlrendszereit (lsd.: [link], gyorsabb is lesz.

(#2388) zola8van8 válasza wassermann (#2387) üzenetére


zola8van8
tag

Már látom is, ext2-vel kb 150Mb tudott leszedni egyszerre :D

Szerk: Holnap újratelepítem vagy nézek másik klienst, hátha megjavul

[ Szerkesztve ]

(#2389) Komplikato válasza zola8van8 (#2388) üzenetére


Komplikato
veterán

Azt hogyan? Nem arról volt szó, hogy az USb+ethernet összesen max. 60Mb sebességen osztozik? :F

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#2390) zola8van8 válasza Komplikato (#2389) üzenetére


zola8van8
tag

Úgy, hogy nálam a mértékegység Mb/error és nem Mb/s :D

(#2391) azbest


azbest
félisten

Ha valaki openelec-et szeretne composite rca (cvbs) kimenettel használni, akkor szüksége lehet a következőkre:
config.txt -be beírni a pal normához:
sdtv_mode=2

ki kell kapcsolni a hdmi cec-et
/storage/.xbmc/userdata/peripheral_data/rpi_2708_1001.xml
enabled értékét 0-ára állítani

egész tűrhető a képe, bár a hang mintha felszedne i/o zajt is

(#2392) Gre@T válasza Szenty (#2361) üzenetére


Gre@T
tag

Nekem 11 hetet írt a doboz szállítására.

(#2393) Xmodule


Xmodule
őstag

Nah lassan jönnek szépen Hong Kongból a komponensek.
(usbwifi(n), 8gb sdhc, tavkapcs, táp 5v1A, 3,5"lcd 640x480) sd kartyat meg az lcd -t várom még.:)
Ház meg.. tudom nem a legszebb megoldás, de hát:)

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#2394) mobal


mobal
MODERÁTOR

Sziasztok! Megjött ma a Raspberry Pi. Tetszik, bár az SD kártya ami van rajta elég gyér most. Azt szeretném tőletek megtudni, hogy egy sima notebook merevlemezt elbír usb -n keresztül? (táp nélkül)

mobal,

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2395) sztanozs válasza mobal (#2394) üzenetére


sztanozs
veterán

Elképzelhető, de szerintem nem valószínű, hogy hosszú távon stabil marad.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#2396) mobal válasza sztanozs (#2395) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Abból gondolom, hogy a router TP-Link WR1043ND már 4 éve hajtja megállás nélkül. És működik :)

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2397) TonTomika válasza sztanozs (#2395) üzenetére


TonTomika
aktív tag

Hogyan érdemes rákötni? Aktív USB hub? Ha kétágú az USB kábele, és a "második" kábelt bedugom egy külön usb tápba akkor a pi-nek nem fog több feszültséget átadni?

(#2398) mobal válasza TonTomika (#2397) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

Aktív. Nem biztos, hogy elég áramot tud szolgáltatni az usb -n keresztül.

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#2399) wassermann válasza mobal (#2396) üzenetére


wassermann
Topikgazda

- Nem ajánlatos külső vinyót közvetlenül rákötni!

A Pi tápbemenete egy 1100mA-es áramkorlátozóval kezdődik, ebből lejön a Pi saját 700mA-es fogyasztása, a maradék marad a két darab USB-re. Ha két 100mA-es fogyasztású USB-s cuccod van (pl. bill, egér vagy Bluetooth) azok még elmennek, de nagyobb fogyasztású cucchoz, mint külső vinyó már aktív USB HUB kell.

(#2400) sztanozs válasza TonTomika (#2397) üzenetére


sztanozs
veterán

Ha Y kábelt használsz akkor nem tud visszatáplálni (adatvezetéken keresztül) a hub vagy az eszköz.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.