Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3301) vzoltan válasza Csarlee (#3300) üzenetére


vzoltan
aktív tag

ugy tunik igen

egy sor a sok kozul

dvb-usb: Gigabyte U8000-RH successfully initialized and connected.

[ Szerkesztve ]

(#3302) azbest válasza Csarlee (#3298) üzenetére


azbest
félisten

nem eliras, ha jol sejtem az jelenti, hogy standard outputra menjen a kitomoritett tartalom, amit a pipe-on at mgkap a dd es kiirja akartyara

(#3303) dni


dni
őstag

Sziasztok,

egy rpi beszerzésén gondolkodom xbmc lejatszóként és p2p kliensként szeretném használni esetenként (s)ftp, nfs szerverként.

Érdeklődni szeretnék, hogy ir jelek fogadására milyen eszközt tudnék rákötni, amin keresztül tudnám távirányítani a Harmony távirányítómmal, illet van-e valamilyen plusz kütyü, amivel rá tudnám csatlakoztatni a Yamahas YAS101 soundbaromat optikai, vagy digi coaxon keresztül.

Van-e tapasztalatotok a fentiekkel kapcsolatban?

(#3304) vzoltan válasza Csarlee (#3300) üzenetére


vzoltan
aktív tag

eljutottam addig hogy a TvHeadEnd latja mind harom frekvenciat, es 100%ban, viszont csatornat nem tudok keresni. lathato hogy ures a csatorna lista xbmc alatt.


nagy

a Map DVB Services to channels gomb inaktiv marad a General tab alatt.

valakinek van otlete?

[ Szerkesztve ]

(#3305) azbest válasza vzoltan (#3304) üzenetére


azbest
félisten

várni türelmesen, míg begyűjti a processz az infókat... ha nem akarja, akkor nyomj egy mentés gombot a tuner első general fülénél

A 100% mindig annyinak lesz írva, hacsak nem állítod be a pipát, hogy figyelje a vétel minőségét (ez nem minden tunernél megy jól).

(#3306) vzoltan válasza azbest (#3305) üzenetére


vzoltan
aktív tag

szoval akkor a map gomb majd egyszer aktiv lesz?

nagy

a Status
Currently tuned to:
802,000 kHz

folyamatosan cserelodik a 3 freki kozott amugy. de akkor hgyaom fel orat hatha....

(#3307) azbest válasza vzoltan (#3306) üzenetére


azbest
félisten

ezzel nekem is volt régebben problémám (én a trunk verziót használom mindig, veszélyesen élek ;] ). Kereszteld el a tunert, írj hozzá valami nevet akár és úgy mentsd le. Utána általában már előjön a gomb.

(#3308) vzoltan válasza azbest (#3307) üzenetére


vzoltan
aktív tag

atneveztem, de nincs valtozas, inaktiv :(

(#3309) Csarlee válasza azbest (#3302) üzenetére


Csarlee
tag

És valóban -O stdout-ra küldi! Jó pap is holtig... Bocs és köszi!

(#3310) vzoltan válasza azbest (#3307) üzenetére


vzoltan
aktív tag

itt lehet a bibi, csak nem tudok mit kezdeni vele azon tul hogy le tudom forditani hogy mit jelent, nyilvan.

szoval ez folyik le a keprnyon mikor bekapcsol a kepernyo dim (kimelo), tehat az xbmc mogott ez zajlik mikor csatornat akar keresni a tvheadend.

xc2028 3-0061: Error: firmware xc3028-v27.fw not found.

neked esetleg vannak ilyen filejaid?

[ Szerkesztve ]

(#3311) azbest válasza vzoltan (#3310) üzenetére


azbest
félisten

hybrid tunered van, az xc3028 az analog tuner, amihez nincs a helyen a firmware. Sok tunerhez nem mellekelik a linuxban a zart fw-t jogi okokbol. @linuxtv.org oldalon vannak infok, ha az analogot is be akarod uzemelni: www.linuxtv.org/wiki/index.php/Xceive_XC3028/XC2028

A digitalis dvb-t vetelhez viszont gondolom rendben van minden, hisz letezik a /dev/dvb/ -ben az eszkoz. Ha a services fulon ott vannak a csatornak, akkormegfelelo a vetel, csak kicsit noszogatni kell. Esetleg beteheted a general fulon a monitor signal quality-t, hogy mutassa a vetel minoseget (a fix 100 helyett).

[ Szerkesztve ]

(#3312) vzoltan válasza azbest (#3311) üzenetére


vzoltan
aktív tag

ok koszi,
mas

miota felraktam a tvhead-et azota sz.r a hang barmilyen videot jatszok le, pattogos porgosen.
te nem tapasztaltal ilyen problemat utana? mert ez igy elvezhetetlen.

(#3313) vzoltan válasza azbest (#3311) üzenetére


vzoltan
aktív tag

sikerult berakni az .fw-t es aktiv lett a gomb is! talalt par csatornat, viszont meg mindig ures a lista
a radio listaba bekerult mr1-2-3, a tv ures. esetleg ha van idod ebbe nezz bele.

mikozben a fentit irtam, ujrainditottam es lettek csatornak a listaban
m1 m2 duna dunaworld, a ket ker tvt meg nem talalja

valamint ha kivalasztom az egyik tvt ami benne van, kepet es hangot nem ad, de "elinditja" az adast:
de a felulet mogott kozben van valami ismet....


nagy

ja es a harom radio ado se ad hangot, de elindulnak.

amugy ugy erzem h nincs eleg energia a rpinek es a tvtunernek egyszerre pedig 5V2A, allandoan lefagy mint amikor a ledek szivtak el az aramot...

[ Szerkesztve ]

(#3314) azbest válasza vzoltan (#3312) üzenetére


azbest
félisten

arra tippelek, hogy a tunert és a pi-t már nem bírja el a tápod, és leesik a feszültség 4V körülre, akkor az analóg kimeneten nagyon rossz szokott lenni a hang.
Ha közvetlen a pi-re van dugva a tuner, akkor annak mikro usb táp-bemenete miatt is leeshet a fesz.
Visszatáplálós hub bekötéssel viszont el kéne bírnia. Ha a hubban van a tuner és az táplál vissza az usb-n annak is jónak kéne lennie. Nálam 3 tuner + kártyaolvasó + hdd + infra vevő mellett esett 4.7-re a 2A5V tápommal.
Erre a tesztpontokon érdemes rámérni.

A másikra: ha az xbmc éppen valamelyik streamet mutatja miközben megnyomod a tvheadend gombját, akkor az nem fog tudni frekvenciát váltani. Tehát stoppold le a tévé nézését, akkor map-eld a csatornákat. Ja meg persze gondolom ki van pipálva mindhárom mux a mux listán, hogy aktív legyen.

[ Szerkesztve ]

(#3315) vzoltan válasza azbest (#3314) üzenetére


vzoltan
aktív tag

muxok ki vannak pipalva
tvtuner 5v2a hubon van a hub a rpibe vissza tablal (alsousb porton) felsoben egy pendrive van amin van maga a raspbmc, sdrol bootol (csak boot)

ramerni nem tudok, nincs muszerem.

a veget nem ertettem , minek a gombajt nyomom es mikor?
(van az xbmc felulet csatorna lista
es van a webfelulet)

koszi

(hang: mai telepitgetesek ota, sehogyan sem jo a hang, tehat ha csak az ures usb kuldi az aramot pinek es semmi sincs racsatlakoztatva akkor sem :( )

[ Szerkesztve ]

(#3316) vzoltan


vzoltan
aktív tag

mekkora tap lehet amit meg elbir karosodas nelkul ? mert vannak nagyobbak is keznel

(#3317) vzoltan válasza azbest (#3314) üzenetére


vzoltan
aktív tag

masik ket mux ( 746 es 802) leesett nullara, ezert nem latja a kerteveket akkor.

kep es hang tovabbra sincs, epg viszont van xbmc feluleten is.
csatorna inditaskor xbmcn, ezt dobja vissza tvheadendnek terminalba

(#3318) lord.lakli válasza azbest (#3314) üzenetére


lord.lakli
őstag

Több hub leírását átnézve rengeteg 100-500 mA között tud csak kiadni. Ha ilyenje van, az lehet gond, nem? 500 mA kevéske.

(#3319) azbest válasza lord.lakli (#3318) üzenetére


azbest
félisten

Hát lehet, bármit el tudok képzelni bármelyik usb hubról, de mondjuk a visszatápolás sem szabványos :)
Tippelgetés helyett csak a mérés tudná megadni a választ. Ebayről rendeltem egy nagyon ótvar minőségű multimétert, ami erre tökéletes. A minősége a szerkezeti felépítés vacakságát jelenti, mert első alkalommal letörtem a csatlakozó forrasztását és vissza kellett forrasztanom. DE mivel kevesebb, mint 5 dolcsi volt az elemmel együtt, így elnézem neki :) Itteni boltokban 2-3 ezertől már lehet kapni normálisat.

(#3317) vzoltan
a continuity error az vagy vétel gyengeségére utal, vagy driver bug. Az it9135 tunerem is bugosan meg arm alatt, most várom hogy bekerüljön egy javítás, ami talán megoldja.

[ Szerkesztve ]

(#3320) azbest


azbest
félisten

Nocsak, ez az lcd karakteres kijelző egészen jó áron van, most találtam a fórumát, ahol valaki openelec-cel használja - de ehhez lehet kell némi programozói ismeret, ha újabb verziót akar valaki hozzá.

Vagy másik fórum [link]

[ Szerkesztve ]

(#3321) tomzi1 válasza azbest (#3320) üzenetére


tomzi1
tag

Ami képen van az kicsit jobb, mint ami az ebay-es linkeden szerepel (csak azért szólok nehogy csalódás legyen a vége :) ). Ebay-est rendeltem én is, ez alapján raktam össze (itt látszik is, hogy ez milyen), egyébként elégedett vagyok vele.

Amivel szívtam egy darabig: a kódban van egy olyan rész, hogy: lcd.begin(16,1) itt a 16 azt jelenti, hogy 16 karakter soronként, az 1 pedig, hogy 1 soros. Na de ez 2 soros ám, az enyém is, meg a képen lévő is. Szóval a kód helyesen: lcd.begin(16,2). Innentől azt csinálja, amit elvár tőle az ember :) (a példakód jól működik 16,1-gyel is, csak akkor jön a csodálkozás, ha változtatni akarsz rajta)

A python könnyű nyelv és a pi kapcsán sokan ebben írják a dolgokat + a magpiben is vannak jó leírások, ne tartson vissza, hogy programozni kell.

[ Szerkesztve ]

(#3322) azbest válasza tomzi1 (#3321) üzenetére


azbest
félisten

aham, tényleg másik fajta, csak kompatibilisek ha igaz :)

Közben kipróbáltam a legfrisebb openelec buildet: OpenELEC-RPi.arm-devel-20121112015808-r12457.tar.bz2 [link]

Elég pöpecül megy a 256 megás pi-n. A youtube és a másik gépről játszott tvheadend stream egész jó. Csak a képarány beállítás nem volt mindig tökéletes és kézzel rá kellett segítenem - de a monitoromat nem szereti natívan, szóval lehet azért. Tuninggal high módban meg még pörgősebb a rendszer.

(#3323) Primary92


Primary92
senior tag

Tervezek venni egy RPi-t, szerintem megfelelne a céljaimnak, csak egy dologban vagyok bizonytalan. iTunes szervert lehet rajta futtatni?
Alapvetően fájlmegosztás belső hálózaton, torrent, ftp, itunes szerver, esetleg apache szerver. Ezeket elvileg kibírja?
Nem vagyok nagy linux guru, egy ubuntu van, amit használunk, de a tanulmányaim miatt úgy is előbb utóbb közelről meg kell vele ismerkedni.

(#3324) peter9228


peter9228
aktív tag

Sziasztok!
Meg tudná valaki mérni a Rasperry Pi pontos méreteit? Sehol sem találom a neten...

(#3325) azbest válasza peter9228 (#3324) üzenetére


azbest
félisten

http://elinux.org/RPi_Hardware
85.0 x 56.0 mm, de szerintem +/- 1mm benne lehet a pakliban és ez a nyák mérete, a lelógó alkatrészek még pluszban vannak

(#3326) peter9228 válasza azbest (#3325) üzenetére


peter9228
aktív tag

Köszi! Nekem a lelógó alkatrészekkel együtt kéne, illetve hogy pontosan hol vannak a csatlakozók (1 mm eltérés nem számít). Csak azért kérdezem, mert amíg megjön, szeretnék neki egy házat csinálni:)

(#3327) vzoltan válasza peter9228 (#3326) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Szerintem ne csinalj, enyem papirhazban 52fokos volt alap hangon, ahogy kivettem 42fokos lett (passziv bordaval 36)
Raspberry pi pont a nyers valodisagatol szep :)

Amugy keress ra nyomtathato papirtokra, es azon lathatod a mereteket.

(#3328) moli.hu


moli.hu
őstag

peerguardian installalasa torrentezeshez:

http://sourceforge.net/projects/peerguardian/files/PeerGuardian%20Linux/
apt-get install libnetfilter-queue-dev firehol firestarter ufw zlib1g-dev
./configure --without-qt4 --enable-lowmem --disable-networkmanager --disable-dbus --sysconfdir=/etc --localstatedir=/var --with-lsb=/lib/lsb/init-functions --datadir=/usr/share --mandir=/usr/share/man --prefix=/usr --with-tmpdir=/var/tmp
make
make install
update-rc.d pgl defaults

manualis update-notification pedig itt

[ Szerkesztve ]

(#3329) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Megcsináltam az image lementő szkriptet, ki lehet próbálni.

Arra képes, hogy csak pár megával nagyobb image fájlt hoz létre, mint amekkora helyet foglal a rendszer. Pl. a raspbian minimal lemezképe 1.05Gb, ez a script eltárolja 545Mb-ban.

A különbség annál nagyobb, minél több üres hely van az SD kártyán.

Működése:
Létrehoz egy éppen elegendő méretű image-t, benne a partíciókat a megfelelő tulajdonságokkal, majd szépen rsync-el átment minden adatot.

Szépen magyarul van benne minden, itt leszedhető az első, kipróbálható verziója: [link] Később majd kipofozott verzióban kiteszem logoutra.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3330) moli.hu


moli.hu
őstag

tud valaki GPU-gyorsitott SSL libraryrol a pihez? jelenleg ez a legtobb cpu-t fogyaszto resz a gepemen, pedig scp-rol nem is almodhatok :/

(#3331) vzoltan válasza CPT.Pirk (#3329) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Majd ha lesz idod irhatnal egy olyan verziot ami a pendriveon levo rendszert menti ilyen modon.
Nalam az sd csak bootolasra van, a rendszer pendriverol fut, mert az sdn rendszeresen kinyiffant a root particio.

[ Szerkesztve ]

(#3332) CPT.Pirk válasza vzoltan (#3331) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pontosan hogy néznek ki a partíciók? A FAT-os boot partíció megmaradt az SD-n ez világos, de a rendszer miként van áttéve a penre?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3333) vargalex válasza CPT.Pirk (#3332) üzenetére


vargalex
félisten

Hi!

Soha nem csináltam ilyet, de gondolom a /boot/cmdline.txt-ben a root a /dev/sda1-re mutat.

Alex

(#3334) vzoltan válasza CPT.Pirk (#3332) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Van egy swap es egy ext4 particio igy egymas utan, igazabol csak az sd fat32 hianyzik elole mert az ugye az sdn maradt:)

Sda1 a swap gondolom sda2 a root az sdb1 az kulso vinyo o nem "jatszik" :)

pi@raspbmc:~$ df -h
Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on
/dev/sda2 3.7G 1.3G 2.2G 37% /
/dev/mmcblk0p1 69M 4.7M 65M 7% /boot
/dev/sdb1 75G 53G 23G 70% /media/hdd
pi@raspbmc:~$

pi@raspbmc:~$ cat /boot/cmdline.txt
dwc_otg.lpm_enable=0 root=/dev/sda2 rootfstype=ext4 rootwait quiet loglevel=1
pi@raspbmc:~$

[ Szerkesztve ]

(#3335) vzoltan válasza vzoltan (#3334) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Fdsik /dev/sda
Partition table

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 1 250000 125000 82 Linux swap / Solaris
/dev/sda2 253952 7935999 3841024 83 Linux

(#3336) CPT.Pirk válasza vzoltan (#3335) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor neked tulajdonképpen csak az USB-t kell lementeni. Ehhez nem is kell módosítani a szkriptet, mert mikor futtatod így: ./rpi_shrink

Akkor lefut az fdisk -l, és látod a bedugott USB-t a /dev/sd valami néven. Ezt ott írja is a szkript, hogy milyen formában kell megadnod neki, nálad ha mondjuk sdc lesz az usb, akkor sudo ./rpi_shrink /dev/sdc

Innen kezdve elvileg pont ugyanúgy megy minden, mintha SD kártya lenne.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3337) vzoltan válasza CPT.Pirk (#3336) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Ja, kozben en is megneztem a scriptet:) koszi, majd kiprobalom!

(#3338) Osiris


Osiris
őstag

Az rpi usb-hubról történő táplálásához a képen látható 2db "0000" jelű dolog két végét kell összeforrasztanom?

(#3339) sztanozs válasza Osiris (#3338) üzenetére


sztanozs
veterán

Igen.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3340) azbest válasza Osiris (#3338) üzenetére


azbest
félisten

nem, a 000 az mar maga is atkoteskent funkcional. A tied az a koztes valtozat egy peldanya, amin ezt mar gyarilag megcsinaltak. Azokon amit kulon moddolni szukseges zold szinu es nem nulla erteku alkatresz van.

[ Szerkesztve ]

(#3341) Osiris válasza azbest (#3340) üzenetére


Osiris
őstag

Akkor mit kéne tennem, hogy az usb-ről kapja a tápot? Most csak akkor működik, ha a a miniusb-s táp be van dugva.

(#3342) wassermann válasza Osiris (#3341) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Hát ez érdekes! - mert az a két 0000 - már csak az értéke miatt is - tényleg gyári átkötésnek néz ki...
- Nincs egy digitális multimétered, amivel a 0000-ok végei között ellenállást tudsz mérni?

[ Szerkesztve ]

(#3343) Osiris válasza wassermann (#3342) üzenetére


Osiris
őstag

Van, de most nem vagyok a gép közelében. Este meg fogom mérni.

(#3344) azbest válasza Osiris (#3341) üzenetére


azbest
félisten

Lehet neked szabvanyos az usb hubod, ezert nem tapol vissza azon a csatlakozon. Sok hubbol kihagyjak azt aa skotty diodat, ami megakadalyozza a visszatapot, azoknal megy az ilyen taplalas.

(#3345) Osiris válasza azbest (#3344) üzenetére


Osiris
őstag

Direkt a RPi VerifiedPeripherals közül választottam egy ilyet:
Belkin F5U700 USB 2.0 7-Port Hub (Powered, able to power Raspberry Pi via micro USB directly from hub)

Elvileg erről mennie kéne.

[ Szerkesztve ]

(#3346) azbest válasza Osiris (#3345) üzenetére


azbest
félisten

a szoveg azt irja, hogy a pi microusb tap bemenetet a hubra kotve mukodik. Te viszont - ha jol ertem - ugy szeretned, hogy egyetlen kabel legyen a pi es a hub kozt, azaz a pi microusb csatlakozojara ne legyen kotve semmi. A ketto nagyon nem ugyanaz.

(#3347) Osiris válasza azbest (#3346) üzenetére


Osiris
őstag

Épp ez az, a Pi mikro usb bemenete az ebből a körből kimarad, a hub ad tápot minden portján a Pi-nek meg fogadnia kéne elvileg a normál usb porton.. Nem hiszem, hogy ennek a hubhoz van köze.

Szerk.: mert alapból a Pi csak a mikro usb-n kaphat tápot.

Az én Pi-met elvileg akkor a mikro és a normál usb felöl egyszerre táplálhatnám? ..este mérek és tesztelek..

[ Szerkesztve ]

(#3348) azbest válasza Osiris (#3347) üzenetére


azbest
félisten

Kicsit zavaros.

Szóval, ha az usb hub a pi-re van dugva (a pi usb kimenetére a hub usb bemenete), akkor neked nem működik. Ilyenkor világít a pi-n bármilyen led? Ha a piros sem világít, akkor a hub nem tápol vissza azon. Ez a szabványos működés egyébként. A Pi esetében az ilyen táplálásnál csak kihasználjuk ezt a gyarkori hub "hibát". Ilyen kábelről van szó:

Itt egy saját példa az ilyen bekötésre:

Alternatív megoldás (ha nem tápol vissza az előbbi megoldásnál), ha a hub egyik usb kimenete és a pi mikro usb bemenete közé kötsz egy megfelelő kábelt (persze attól az előbbi kábel is be kell legyen dugva):

Itt egy neten talált kép erről a bekötésről:

Ezen kívül egyébként a gpip tüskesorról is táplálható lenne a pi, de az már más megoldás. Csak azért írom, hogy legalább 3 féle módon táplálható.

[ Szerkesztve ]

(#3349) Osiris válasza azbest (#3348) üzenetére


Osiris
őstag

Értem. :)) Nem jól választottam a hubot.. :W
Ez az alternatív megoldás segít abban, hogy a feszültség ne essen le terheléskor, vagy csak arra jó, hogy kiiktassam a Pi saját tápját?

(#3350) sztanozs válasza Osiris (#3349) üzenetére


sztanozs
veterán

Elméletileg nem esik, de ott a polifuse a 'normál' bemeneten ami korlátozza a felvehető áramot...

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.