Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37001) Márton válasza Savageboy (#36998) üzenetére


Márton
nagyúr

Nah, működik végre, ráadásul a CamON-nal, megtaláltam az rtmp protokollt itt is.
A cím: rtmp://<PI_IP>/hls/<STREAM_NEVE>
Nem kell az m3u8, mert azzal együtt nem megy az omxplayer!
Nélküle viszont igen, ám csak pár percig, aztán megáll.
Kell egy ilyen csel, de vajon miért?
mkfifo /tmp/livevideo
rtmpdump -r rtmp://url_of_stream/ --live -o /tmp/livevideo | omxplayer /tmp/livevideo

:U

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#37002) Savageboy válasza Márton (#37001) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Az .m3u8-as URL a lejátszásra van, nem a streamre.

(#37003) Márton válasza Savageboy (#37002) üzenetére


Márton
nagyúr

Tehát azt mikor kell használni?
Omxplayer is lejátszó. :U

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#37004) Savageboy válasza Márton (#37003) üzenetére


Savageboy
aktív tag

A telefonodon (videó forrás) beállítod, hogy streameljen RTMP protokollon a korábban írt URL-re, a lejátszóval pedig ugyanezt az URL-t nyitod meg, csak .m3u8-cal a végén. Az általad linkelt tutorial végén van ez egyébként leírva: You can publish your stream to rtmp://localhost:12345/hls/mystream and clients like VLC player can consume it using the url http://localhost/hls/mystream.m3u8.

Nyilván ha nem a Pi-ről jön a videó, hanem a telefonodról, akkor nem localhost kell, hanem a Pi IP-je, viszont attól függően, hogy hol szeretnéd lejátszani, vagy localhost kell (ha magán a Pi-n), vagy pedig itt is a Pi címe.

(#37005) Márton válasza Savageboy (#37004) üzenetére


Márton
nagyúr

Ezzel tisztában vagyok,működik a Pi-n (az a server és a lejátszó is), de épp az írtam, hogy az omxplayer-es parancs után nem kell "m3u8", mert valamiért úgy nem indul, csak nélküle!

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#37006) Savageboy válasza Márton (#37005) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Akkor valószínűleg valami nem tökéletes a tutorialban, érdemes az RTMP modul GitHub oldalát átnézni, van pár példa, illetve wiki is hozzá. Illetve van egy Blogspot-os oldala is a projektnek.

(#37007) Márton válasza Savageboy (#37006) üzenetére


Márton
nagyúr

Aha. Látod, itt is pl. csak annyit ír:
mpegts http://127.0.0.1:8000/publish/sintel

Még azt nem tudom, mitől van a streamelés elején elfogadható 5 sec delay a tv-n, míg fél óra után már 1 perc (!)?

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#37008) Savageboy válasza Márton (#37007) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Nekem még mindig nem teljesen tiszta amúgy, hogy mit is szeretnél csinálni? Volt itt szó androidos telefonról, annak kamerájáról, 4G-ről és vezetékes netről, egy Pi2-ről és valami helyi SD TV adásról... :DDD

Így rákeresve a problémádra nekem az tűnik valószínűnek, hogy azért van a delay, mivel fájlba írod a streamet, amit utána lejátszol, nem közvetlenül van "olvasva" a video stream.
Szerk.: mondjuk az mkfifo elvileg pipe-szerű dolgot csinál, akkor viszont nem szabadna, hogy ez legyen a gond... Fura.

[ Szerkesztve ]

(#37009) Márton válasza Savageboy (#37008) üzenetére


Márton
nagyúr

Hát pedig újra elolvastam ezt, nekem elég egyértelmű, de akkor nem mindenkinek :)
Talán az maradt ki, hogy a teló kameraképét stream-elném.

Szerintem se fájlba írja, az előbb-utóbb megtelne..

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#37010) Savageboy válasza Márton (#37009) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Azt nem értettem, hogy a tv adást szeretnéd közvetíteni, vagy a telefon kamerájának a képét.

(#37011) Márton válasza Savageboy (#37010) üzenetére


Márton
nagyúr

Ahhoz nem kéne teló, hisz a Pi eleve vezetékes neten van.
bocsi :R
Ma kipróbálom a Larix appot is vele, mert ez a delay zavar. Ha fél óra alatt 1 percre nő, akkor valahol közben nagy akadozás lehet..

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#37012) Márton


Márton
nagyúr

Sajna ezexerintis vannak gondok rtmp+omxplayer kombóval.
A fifo-s trükkel már tovább ment, de iszonyú delay keletkezett.
Az A/V syncet nem néztem, lehet az sem jó már addigra.

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

(#37013) duffbeer


duffbeer
őstag

Egy kis offtopic tapasztalat megosztás azoknak, akik hasonlóval küzdenek.
Nappalimban adott egy kodi rendszer mozihoz és retropie rendszer kis nosztalgiához. Régóta próbálom összefésülni a kettőt, hogy ne kelljen két lap, vagy kártyákat csereberélni. Kodin belüli emulátorok beállítása kb olyan mint egy elbszott végbéltükrözés... A kapcsolgatható sd kártya váltó sem működik.
Eddig valamiért elkerülte a figyelmemet, most kipróbáltam a recalboxot. Alapból stabilabbnak tűnik, bizonyos emulátorok simábban futnak (Dreamcast, N64 pl). Sokféle beállítási lehetőség, webUI stb stb stb. És van benne kodi is, beállítható, hogy rendszerinduláskor az jöjjön be először. Nekem eddig szimpatikus. Scraper mondjuk nem működik egyelőre, talán majd megszögelik előbb-utóbb. De az retropie alatt is hibás jelenleg.

(#37014) golya87 válasza duffbeer (#37013) üzenetére


golya87
őstag

(#37015) duffbeer válasza golya87 (#37014) üzenetére


duffbeer
őstag

Lakka nekem nem volt szimpatikus. Eddig. Recalbox olyan felteszed és működik. Szeretem, amikor valami azt teszi, ami a dolga.
De ahogy ismerem magam, úgyis több próbát teszek rendszerekkel. :)

(#37016) Keem1


Keem1
addikt

Srácok, a Pi-n a legfrissebb Raspbian van, lokális szerverként funkcionál, emellett automatizált feladatokat (webes backup, ...) lát el. Van egy hostneve (legyen most PiSta). Windowsos gépen http://pista/ behozza az Apache webszervert, ping, traceroute, stb. minden megy hostname alapján, ahogy IP alapján is. Más eszközök (pl. Androidos telefon ÉS [ez a legfontosabb most] Android médiabox is) csak IP alapján találják meg, úgy viszont szintén minden megy (http://192.168.5.250). Hogy vehetném rá a Pi-t, hogy minden eszköz elérje hostname/fqdn alapján is? Nem jó az IP, mivel be van állítva egy vezetékes kapcsolat (x.x.x.250) mellett egy wifi (x.x.x.251) is, mivel ha valami gond lenne a vezetékes nettel, akkor egy MiFi képes átvenni, de az csak wifin tud netet gyártani, rögtön ugrik a képlet, ha mindenütt fixen IP-vel drótozom be az eszközt. Ezért lenne jó, ha pl. a médiabox nem úgy keresné fel a DLNA szervert, hogy x.x.x.250, hanem úgy hogy PiSta.

Előre is köszi! :R

[ Szerkesztve ]

(#37017) apezka válasza Keem1 (#37016) üzenetére


apezka
tag

Vagy minden eszközben egyeslével megadod, hogy az x.x.x.250 és x.x.x.251 is a PiSta-ra mutasson, a host fájl szerkesztésével (windows-on, linux-on van ilyen android médiabox-on nem tudom), vagy saját DNS-t indítasz amiben szintén összerendeled őket és DHCP segítségével (vagy fix IP-esetén beállítva azt) pedig a saját DNS-ed címét teríted, hogy az végezze a név feloldást.

A stressz akkor jön, amikor nincs kit pofán b...!

(#37018) Aryes válasza duffbeer (#37013) üzenetére


Aryes
nagyúr

Én retropie alá gond nélkül telepítettem a kodit... Ezt a megoldást nem is próbáltad? :)

(#37019) duffbeer válasza Aryes (#37018) üzenetére


duffbeer
őstag

Nem próbáltam. Eddig sokkal jobban tetszik. Egyértelműbb, stabilabb, simábban fut egy két emulátor, ami Retropiet megfogta. Dreamcast pl. Nem kell agyonkonfigurálgatnom, jobban managelhető, több beállítás, nagyon jó leírás minden rom mappában, webui... Nem gyűjtöttem össze a különbségeket, de pár nap teszt úgy zajlott, hogy "deqrvajó ezzel sem kellett szívni... Meg ezzel sem, meg ez is csak úgy simán működik, dosboxon belüli hozzáadás is egyszerű mint egy faék".
Mindenesetre mindez szubjektív. Persze meg van az öröme annak is, ha mindent magad szögelsz meg, de aki csak egy "out of the box" jól működő retro rendszert akar kodival, annak csak ajánlani tudom.

(#37020) Aryes válasza duffbeer (#37019) üzenetére


Aryes
nagyúr

Igaz ami igaz, elég sokat szívtam én is vele az elején, főleg a kontrollerekkel. De azóta még frissíteni sem merem, nemhogy lecserélni. :DDD
A kodi ellenben minden gond nélkül felment, a CEC is működik, bár azt csak tesztnek tettem fel, e célra van külön rpi2-m a tv-re kötve. A retropie egy c64 házba épített rpi3-on fut, nem kifejezetten mozizás céljából építettem. :D

[ Szerkesztve ]

(#37021) duffbeer válasza Aryes (#37020) üzenetére


duffbeer
őstag

Igen, tudom. Ezeken én is túl vagyok. Ezért írtam amit írtam. Van otthon egy hegy kontroller. Snes klón usb-s, DS3 klón vezeték nélküli usb-s vevővel stb. Most 2db DS4-el használom bluetoothon. Párosítás után keymap is jó volt, nem kellett külön cli-n párosítani, majd vissza guira felkonfigurálni.... Alapból fel van készítve különböző power managementre, GPIO power gomb, atxraspi stb. Csak a konfig fájlban kell uncommentelni, amit webui-on keresztül is megtehetsz. Romok feltöltése alapértelmezetten sambàn, vagy webui, ahol mindjárt az emulationstationt is újra tudod indítani, hogy lásson mindent stb stb. Sok pici apróság, ami miatt szerintem jobb. Én is szeretek bibelődni, de ugyanígy voltam. Ha valami működik, pláne amit intenzíven személyre kell szabni, rettegsz, nehogy összeonoljon. Amúgy meg sok a kütyü. A TV alatt van(volt) 3db pi. Egy mozi, egy retropie, egy zene... Már csak kettő van, amint veszek végre egy hifiberry digit, a volumio is megszűnik.

(#37022) duffbeer


duffbeer
őstag

Ezt próbálta már valaki? Ígéretesnek tűnik.

(#37023) nessh


nessh
tag

Sziasztok,

Adott egy RPi3 osmc-vel. Egy usb-s hdd van rádugva. Évek óta használom, sose volt még ilyen gondom:
Kodiban rányomok a filmek-re, és lépkednék a folderekbe ahol a filmek vannak (egy download folder). Jobb felül mutat egy ilyen hibát:
Archive support
pathname cannot be converted from u....
az U utáni részt nem mutatja a TV.

a download folderbe nem enged belépni sem
vannak más folderek ahol képek vannak, oda beenged
ahol zenék, oda is...

valakinek ötlet?

Szerk: betojok, volt 3db tömörített állomány a folderben... kivettem onnan és most belép...
de az üzenetet még mindig mutatja amikor belépek...

[ Szerkesztve ]

(#37024) Laszlo733


Laszlo733
aktív tag

Sziasztok! Van itthon egy PI 4 4GB ram, melyre most tettem rá egy PiFi DAC + V2.0 I2S interfész HiFi hangkártyát. Volumio -t használom rajta. A felületén át is állítottam HiFiBarry DAC Plus -ra. Hangja van, de valamiért recseg bármit akarok lejátszani. Van ötletetek, hogy mitől lehet?

(#37025) duffbeer válasza Laszlo733 (#37024) üzenetére


duffbeer
őstag

Hangerőt visszaveszed, akkor is recseg? Ha nem, akkor lehet, hogy vissza kell venned a max hangerőt 90%ra. Mármint, hogy ne lehessen feljebb állítani.

(#37026) fntastic


fntastic
aktív tag

Sziasztok, szeretnék segítséget kérni tőletek, hogy mit vennétek a helyemben.
Amim már van:
Raspberry Pi 2 Model B Rev 1.1 (a01041)
16GB-os MicroSD kártya (nem tudom a pontos típusát, erre van felrakva a Raspbian)
Táp (2-3 amper között valahol, ha kell pontosabb megnézem)
LG 49SM9000PLA (TV)

Amire használom:
Torrent
Plex (DLNA szerverként próbáltam csak eddig)

A problémám hogy nem tudok 4K HDR tartalmat letölteni, mert kevés a tárhelyem (nem fér rá a MicroSD kártyára). Tehát szeretnék venni valamilyen nagyobb tárhelyet, viszont nem tudom, hogy mit lenne érdemes, amire gondoltam:
Külső HDD (külön tápos?)
Belső HDD + USB-s keret (külön tápos?)
Külső SSD (tápellátás nem is tudom hogyan van ezeknél)
MicroSD kártya (egy nagyobb, ebből milyet érdemes, nem tudom)

Valószínűleg elég lenne 128GB+ tárhely, persze HDD-nél valószínűleg nagyobb lenne. :D
Lehet hogy kihagytam valamit, ti mit vennétek a helyemben és miért? A cél kb. erre a felhasználásra a legolcsóbban kijönni.

(#37027) cpt rodgi


cpt rodgi
tag

Sziasztok!
Kis fejszémet hatalmas fába sikerült belevágjam. Van egy működő domoticz, amivel egyébként már keztem jóban lenni, nagyjából úgy működik ahogy szeretném
A legutolsó frissítés nél azonban úgy összeomlott hogy az újra telepítés sem segített. Egy régi komplett imidzse mentésből tudtam ideglenesen felállítani.
Több helyen olvasom nagyon sokan gondolkodnak illetve mindenki azt javasolja hogy a home Assistant ott érdemes választani.
Mivel amúgy is szerettem volna kicsit javítani az itthoni állapoton, megrendeltem, és a napokban meg is jött [link]
Nos odáig eljutottam,
[link] ( a leiras nekem valo! ezuton is köszönöm. "mint anya a hülyegyerekenek", lepesröl lepesre :D ) köszönhetően, Hogy boot-ol USB ről, illetve a pár sorral előbb is alátámasztott
Bejegyzés miszerint a hassio Egy optimális döntés
Nos gyakorlatilag az elsőbb utalás után megakadtam, több fórumot és videót próbáltam követni de megáll a telepítés végénél, webesen azt mondja hogy várják még 20 percet
(Nagyon sok óra után is)
Pingelni tudom,
Fix ip van adva,


Feszültség re hivatkozik, (10 A van)
Én a leg amatőr vagyok ezen a téren
Kérdés hogy lehet a telepítés befejezni,
Van-e mód arra hogy a Domoticz teljes beállítását átrakjam
Jelenleg a Domoticz sd Kártyáról megy.
Rengeteg Sonoff
Egy Broadlink pro
Ha Bridge
Homebridge megy

Pár apróság mellett még

egy 20 A12 v tapbol kilog egy 12/5 V 10 A konverter . villany van böven.
Válaszotokat és türelmeteket előre is köszönöm

(#37028) Laszlo733 válasza duffbeer (#37025) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Próbáltam, de nem vezetett eredményre. Azonban azt észrevettem, hogy ha nem szól rajta semmi, akkor is a hangfalak sisteregnek.

(#37029) cpt rodgi válasza cpt rodgi (#37027) üzenetére


cpt rodgi
tag

ez a keszlet.. az usb a panelhoz kaptam gyari . de a normal tapot hasznalom .

(#37030) _q


_q
addikt

Sziasztok!

Raspberry Pi4 esetén a félig megoldott usb boot-ot milyen leírás alapján érdemes csinálni. Egyet próbáltam azzal nem jött össze.

(#37031) Keem1 válasza fntastic (#37026) üzenetére


Keem1
addikt

Micro SD-t annyira nem javasolnám, én ki is hagynám teljes egészében a képletből, ha menne már az USB boot teljesen legacy módon. Egyszerűen nem erre lett kitalálva.

Külső vagy belső storage... nos ez tőled függ. Ha jó minőségű házat veszel, akkor gyakorlatilag olcsóbban megúszhatod a belsővel is. A külső akkor igazán jó, ha lecsatolva másra is használod. Többnyire kisebb a külső, plusz tele van olyan szolgáltatáscsomaggal, ami a hordozhatóságra lett kihegyezve. Nekem van egy céges Samsung T5 250 GB-os méretben, minden ízében hordozható. Titkosított (fontos és egyben bizalmas céges adatok vannak rajta), nagyon pici, nagyon könnyű és veszettül gyors.

A 2,5"-os laptop HDD-nek és az SSD-nek nem kell külső táp, bőven elég az USB által produkált. De arra vigyázz, hogy a Pi csak egy darab külső HDD/SSD tápellátására képes, ha többet kötnél rá, külső táp kell nekik.

Én egy belső 1 TB-os Samsung 860 Evo SSD-t (~45k Ft) használok egy minőségi házban (~ 3k Ft), meg vagyok vele teljesen elégedve. Stabil, gyors, ráadásul a ház támogatja a TRIM funkciót (SSD esetén csakis ilyen támogatású házat szabad venni) és nem érdemes az UASP funkciót se kihagyni.

(#37032) rosejbli


rosejbli
senior tag

Sziasztok!

Olyanra van lehetőség, hogy egy adott program hangerejét külön, véglegesen megemeljem?
Jelen esetben futna a kodi, ami most a tv-n 15-s hangerőn szól és a háttérben fut egy raspotify, aminek kb 35-s hangerőn van értelmes hangja. A tervem az lenne, hogy a raspotify hangerejét úgy megemeljem, hogy a rebootkor is megmaradjon ez az érték és ne kelljen folyton a tv hangerejét állítgatni.

(#37033) duffbeer válasza Laszlo733 (#37028) üzenetére


duffbeer
őstag

Valami földhurok?
Ez azért fura, mert a DAC kimenete gyakorlaitag egy-egy 470 ohmos ellenálláson megy keresztül és egy-egy 2.2nF-os kondi van testre párhuzamosítva, semmi más alkatrész nincs Szóval vagy a kondi hibás(én cseréltem őket kérdés nélkül Wimára),vagy a dac maga, vagy vezérlés hiba, vagy a testelésnél van gány. Esetleg próbálj meg egy másik sdkártyára próbaképp Moode audiot. Az is egy igen jó disztro erre a célra. De elsőként egy másik tápot próbálnék.

(#37034) cpt rodgi válasza cpt rodgi (#37029) üzenetére


cpt rodgi
tag

Megoldodott !

(#37035) fntastic válasza Keem1 (#37031) üzenetére


fntastic
aktív tag

Köszönöm szépen a részletes választ. Megkérdezhetem hogy milyen házat használsz, illetve hogy milyen néven kellene keresnem ezekre? Ezek tudnak SSD-t és HDD-t is vagy csak az egyiket?

(#37036) Keem1 válasza fntastic (#37035) üzenetére


Keem1
addikt

Persze, én ezt használom. Több webshop és nagy számtech üzlet kínálatában is megtalálható.
Ez fogad SSD-t és HDD-t is. USB 3.0-s, így a sebesség nem a csatlakozáson fog múlni.

(#37037) zsolt_64 válasza fntastic (#37035) üzenetére


zsolt_64
senior tag

vagy a testvérét [link] valószínűleg az elektronika ugyanaz . bevált.
Jól megy úgy is hogy az operációs rendszer "át van bűvészkedve" ;) az usb meghajtóra.

[ Szerkesztve ]

(#37038) zsolt_64 válasza fntastic (#37035) üzenetére


zsolt_64
senior tag

trim ellenőrzése (ilyet kell kiírnia: TRIM supported)
sudo hdparm -I /dev/sda
uasp ellenőrzése (ilyet kell kiírnia: Driver = uas)
lsusb -t

[ Szerkesztve ]

(#37039) cigam válasza cpt rodgi (#37034) üzenetére


cigam
félisten

No és mi volt a megoldás?

Keem1
A 2,5"-os laptop HDD-nek és az SSD-nek nem kell külső táp, bőven elég az USB által produkált.

Vagy nem. Ez erősen függ attól hogy milyen táppal hajtod meg, sőt még az USB kábel is okozhat problémát. Az hogy 2-3 amper van ráírva, még nem biztos hogy ki is jön belőle annyi.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#37040) cpt rodgi válasza cigam (#37039) üzenetére


cpt rodgi
tag

hat a villany nem mindegy merre megy, csak papiron.
zambozoli vilagitott ra, hogy ez a panel amit vettem ugyan jo dolog, de usb vel toljam, a panel fele, mert a paner tapellatasa a pi fele inkabb sz@r mint jo..

[link]

egyebkent mitun felmaszott a HA mar ment ismet a "Tapdugorol"

(#37041) Keem1 válasza cigam (#37039) üzenetére


Keem1
addikt

Igazad van, bár ez nálam nem fenyegető veszély, a gyári 15 wattos hivatalos tápegységet használom.

(#37042) Laszlo733 válasza duffbeer (#37033) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Köszönöm, megpróbálom.

(#37043) _q


_q
addikt

Azt olvastam, hogy a config.txt-be bele kell tenni a következőt:
hdmi_ignore_cec_init=1
Ezzel megoldott, hogy a raspberry újra indulásával ne kapcsoljon be a TV. Viszont ezzel nem kapok képet se a TV-n. Erre van megoldás?

(#37044) Aryes válasza _q (#37043) üzenetére


Aryes
nagyúr

A kettő kizárt, hogy összefüggne. Induláskor össze van dugva a két eszköz hdmi-n keresztül? Ha később dugod össze, akkor kell még egy sor a config.txt-be:
hdmi_force_hotplug=1

(#37045) _q válasza Aryes (#37044) üzenetére


_q
addikt

Most meg valahogy még is jó köszi. Viszont most 1024x768-ra állt be a TV felbontás. Akkor keresnem kell egy parancsot amivel belehet állítani, hogy 1080p legyen a felbontás és ezt is betenni a configba?

Mondjuk nem tudom van-e ilyen parancs, de a legjobb az lenne, ha a pi alapból felismerné a rákötött monitor/TV legnagyobb felbontását és arra állna be.

[ Szerkesztve ]

(#37046) Keem1


Keem1
addikt

Srácok, van valami teljesítmény korlát a GPIO-n leadható tápellátásnak? Azért a kérdés, mivel ahogy látom, a legtöbb olyan hat, aminek az egységei többlet energiát igényelnek, mind külső táposak (egyedi), és ők maguk táplálják a Pi-t (és nem fordítva). Mivel maga az USB C kevéssé hiszem, hogy szűk keresztmetszet lenne, a GPIO-ra tudok tippelni.

A céges Lenovo laptopom USB C-s és amikor beérek a munkahelyemre, egyetlen C kábelt bedugva rákötöm egy dokkolóra, erről megy a gépnek a tápellátás, plusz a két külső monitor, plusz 8 további USB. Mindez egyetlen pici, ám de elég masszív USB C porton (egyébként a gép gyári tápegysége is C-s, nincs saját tápcsatlakozó).

Amúgy kézenfekvő lenne, mivel van egy minőségi C-s tápegységem (az USB-C-n valami 45 W, a maradék USB portokon meg talán összesen 15), ne kelljen már egyedi csatlakozós bizb*szokkal vacakolni. :DDD Végre elértük, hogy majd' minden USB C-s lett, erre tessék, jönnek itt egyesek az egyedi tápokkal.

(#37047) wassermann válasza _q (#37045) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ez a két sor az európai Full HD, ez kell még a config.txt-be neked:
hdmi_group=1
hdmi_mode=20

(#37048) _q válasza Keem1 (#37046) üzenetére


_q
addikt

USB C-től független az, hogy milyen teljesítményt tud leadni GPIO portokon keresztül. Az csak egy csatlakozó.Az hogy a laptopod usb c-n keresztül kapja a tápot az csak annyit jelent, hogy usb c csatlakozó van rajta, nem pedig egyéb kerek, szögletes stb formájú.
GPIO a processzora csatlakozik, annak a portjai szabják meg mekkora teljesítményt lehet levenni róla. Amúgy ahogy olvasom 15-30 mA folyhat a gpio lábakon, illetve 3v3 feszültséget tudnak.

(#37047) wassermann
Betettem ezt is, majd a gorup 2 és mode 82-vel is próbáltam. Nem volt jó, majd utána sokadig újraindítás után meg jó lett, de nem is értem mitől. Majd most ismét reboot után megint visszaállt 1024x768-ra. Mikor még nem kapcsolatam ki, hogy boot-nál bekapcsoljon a TV, akkor mindig a TV 1080p felbontására állt be, azóta meg erre a kisebbre.

[ Szerkesztve ]

(#37049) golya87 válasza Keem1 (#37046) üzenetére


golya87
őstag

A Pi4-nél sem sikerült elsőre implementálni a Type-C szabványt, így legalább Pi5-ig várnék ezzel. A többire pedig valószínüleg az a válasz, hogy még az előző Pi-vel számoltak, ahol a 2,4A a szűk keresztmetszet, ami a szabványból, huzalozásból ered.

(#37050) duffbeer válasza Keem1 (#37046) üzenetére


duffbeer
őstag

GPIO 5V-on nincs elvi korlát. Közös potenciál mind. A gond akkor van, ha a betáp <= pi + gpio fogyasztó. Ekkor megül a táp, leesik a fesz és összeomlik a Pi. Laptopos dolog nem releván, ott nem csak 5V mászkál erre arra. A telefonomhoz amit kaptam töltő is 10V 4A USB c-n...

Szerk.:
Én a táp GPIO lábakról beszélek. Minden egyép mA-ekben mérhető max.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.