Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2901) azbest válasza marcell991 (#2900) üzenetére


azbest
félisten

A tápot úgy tudod kizárni, ha mutiméterrel a két tesztponton megméred a feszültséget. Ha az új raspbiannal próbáltad, akkor az ottani beépített tuning egész ígéretes főleg hogy gari mellett emel feszültséget is.
Itt egy pici szkript amit lehet közben futtatni akár ssh-n keresztül és nézni a frekit és hőmérsékletet: [link]

(#2902) PistiSan válasza azbest (#2896) üzenetére


PistiSan
addikt

Ha beállítom 500mhz-re a ramomat, és nem samsung ramom van, akkor nem indul el a pi? :O
Mert ha így van akkor szerintem így ki tudom deríteni hogy samsung vagy hynix ramom van. :)
Lehet ebből hardveres hibám, ha igen akkor nem piszkálom inkább.

(#2903) azbest válasza PistiSan (#2902) üzenetére


azbest
félisten

Nekem ment a gyári tuning legnagyobb fokozatán 1000MHz cpu / 500MHz ram , csak kilépegetett a programokból. Azért vettem lejjebb. Boot alatt shiftet nyomva figyelmen kívül hagyja a tuningot az új raspbian. Másrészt a kártyát olvasóban át tudod szerkeszteni akkor is. Feszt emelni nem szabad ész nélkül. Egyébként legrosszabb esetben a kártyán lévő fájlrendszer elromlik és újra kell rakni. Érdemes backupolni a felkonfigurált kártyát tuning előtt.

[ Szerkesztve ]

(#2904) tomzi1 válasza azbest (#2903) üzenetére


tomzi1
tag

Nekem nem megy legnagyobb fokozaton, eggyel kisebbet bírja, szintén hynix ram.
Btw szereztem egy rendes tápegységet, 5V-on 9A-t tud, csináltam kábelt a külső vinyónak is úgy, hogy a tápegységről kapja a +5V-ot (a Pi felé nem megy) föld pedig közös. Azóta tempósabb lett a málna és bátrabban merek mosolyogni is.

(#2905) megema


megema
őstag

Sziasztok!

Tegnap lettem Pi tulajdonos. Autóba való beépítés céljából vettem. Ehhez viszont rendesen fel kell szerelnem. Mini BT, mini WiFi és FM transmitter lenne állandó jelleggel USB-n ráaggatva. Ezekhez viszont gondolom már aktív hubra lenne szükség, ugye? Próbálkozott már valaki (érintő)kijelzőt ráapplikálni közületek? Mert a későbbiekben szeretnék egy 3 - 4"-osat rákötni, csak nem tudom milyen lehetőségek közül lehet, illetve érdemes válogatni csatlakozók terén. Csak HDMI (+ USB)?

OpenELEC alatt ugyanolyan módon megy a tuningolás? Ilyet érdemes venni hozzá? Class 4-es SD kártyánál érdemes gyorsabbat venni, vagy nem hoz érezhető javulást?

(#2906) tamas1985


tamas1985
aktív tag

Tudnátok ajánlani távirányítót hozzá, mindenképpen olyan kéne aminek nem kell aktív usb hub.
Én ezt néztem ki de jó lenne ha valaki kipróbáltat tudna mondani.
http://www.ebay.com/itm/PC-Computer-Remote-Control-USB-Media-Center-Controller-/280856841640?pt=US_Remote_Controls_Pointers&hash=item41645f4da8

(#2907) Hyperion válasza tamas1985 (#2906) üzenetére


Hyperion
senior tag

Nalam hibatlanul mukodik ez a tav, vedd meg nyugodtan!

(#2908) tamas1985 válasza Hyperion (#2907) üzenetére


tamas1985
aktív tag

xbmc-vel is kipróbáltad?

(#2909) #21719808 válasza tamas1985 (#2906) üzenetére


#21719808
törölt tag

Szia

Ha a lirc ismeri, menni fog. Egyébként, ha HDMI-vel van összekötve a tv és a Raspberry, ÉS a TV-d támogat HDMI-CEC-t, akkor nem kell távirányító, a tv távirányítójával menni fog minden konfigurálás nélkül, xbmc-ben.

(#2910) PistiSan válasza #21719808 (#2909) üzenetére


PistiSan
addikt

Nekem sajnos nem megy a cec, pedig elvileg minden tudja. samsung C530

(#2911) #21719808 válasza PistiSan (#2910) üzenetére


#21719808
törölt tag

Értem. Nem tudom, nekem 40D5000-el, raspbian-al tökéletesen ment, igaz, mivel a samunak saját megoldása van, (Anynet+, vagymi), csak az iránygombok, enter, de azok mentek azonnal.

Esetleg nézd meg, hogy a Settings -> Network -> Services -nél az "Allow control of XBMC via HTTP" engedélyezett-e.

[ Szerkesztve ]

(#2912) Hyperion válasza tamas1985 (#2908) üzenetére


Hyperion
senior tag

Persze... Arra kellett a távír.

(#2913) #21719808


#21719808
törölt tag

Egyébként, használja valaki torrentszerverként? rtorrent-el? Arch linuxal? rutorrent-el/nginx-el?

Ha esetleg érdekelne valakit a téma, elkezdtem róla írni egy blogot, nem tudom engedélyezett-e itt ilyen önreklám, de hátha nem modarálják le:

http://raspikalandok.blogspot.hu/

Remélem találni benne érdekességeket. Próbálok sűrűn postolgatni, majd meglátjuk meddig :D

[ Szerkesztve ]

(#2914) D@reeo válasza PistiSan (#2910) üzenetére


D@reeo
aktív tag

Ugyan ilyen TV-m van, és nekem se akar működni a Raspbmc-vel a CEC

(#2915) PistiSan


PistiSan
addikt

Arch linux alatt hogyan kell engedélyezni az ssh távoli elérését? A port forwardot megcsinálom neki a routeren, de connection refused hibaüzenetek kapok.

(#2916) #21719808 válasza PistiSan (#2915) üzenetére


#21719808
törölt tag

Ha az image az ArchLinuxARM-ról van, akkor engedélyezve van. Kiírod, megnézed mi az ip-je, aztán ssh root@<ipcim>. A jelszó is "root".

(#2917) PistiSan válasza #21719808 (#2916) üzenetére


PistiSan
addikt

Saját belső hálózaton nincs gond az eléréssel, csak a neten keresztül akarom elérni ott nincs valami rendben.

(#2918) tomzi1 válasza PistiSan (#2917) üzenetére


tomzi1
tag

22-es portra irányítod magad?

(#2919) PistiSan válasza tomzi1 (#2918) üzenetére


PistiSan
addikt

Igen!

(#2920) #21719808 válasza PistiSan (#2919) üzenetére


#21719808
törölt tag

:) És a 22-esen is van az ssh? Na, tréfát félretéve, nekem ez az sshd configom, így megy.
http://pastebin.com/Dcxh3xxv
Bár szerintem ez a "gyári", nem rémlik hogy hozzányúltam volna.

(#2921) tomzi1 válasza PistiSan (#2919) üzenetére


tomzi1
tag

Nálam most raspbian van fent, de archal is ment így:

port forward:
22 22 192.168.0.100 TCP Enabled

fix ip:
raspi_MAC_cím 192.168.0.100 Enabled

putty:
raspi külső ip-je: 89.133.XXX.XXX
port: 22
SSH

Ha így sem megy akkor passz.

(#2922) Vladi válasza #21719808 (#2920) üzenetére


Vladi
nagyúr

tűzfal?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2923) PistiSan válasza #21719808 (#2920) üzenetére


PistiSan
addikt

Szia!
Pár napja próbáltam, akkor nem ment... azóta volt egy áramszünet, és más ip címet kaptam... most jó :) fura!
Azért köszönöm, nekem is full ugyan ez a configom, és most megy nekem is a távoli elérés.

[ Szerkesztve ]

(#2924) tamas1985


tamas1985
aktív tag

Eladó egy pi póló, ha szépen kéri valaki még alkudni is lehet.
http://hardverapro.hu/apro/raspberry_pi_element_14_polo_l-es/hsz_1-50.html

(#2925) Endreas


Endreas
tag

Sziasztok!

Gondoltam ha itt kérdezem gyorsabb lesz :

XBMC-t tettem fel memóriakártyára -> bele a PI-be -> feltette, leszedte a csomagokat, konfigolta -> beállítottam régiót, nyelvet,.. -> nem jön be a GUI. van valami teendőm még vele?

Kérdezz.

(#2926) Benoe77 válasza Endreas (#2925) üzenetére


Benoe77
őstag

Melyik változatot raktad fel?

(#2927) Endreas válasza Benoe77 (#2926) üzenetére


Endreas
tag

RBMC? :)

Kérdezz.

(#2928) Benoe77 válasza Endreas (#2927) üzenetére


Benoe77
őstag

Erről még nem hallottam.

Én a Raspbmc RC5-tel jártam így, ott úgy oldódott meg a dolog, hogy boot után, fekete képernyőnél, ahol a gui-nak kellett volna megjelennie, nyomtam egy ALT-CTRL-F2-t, majd bejelentkeztem. Erre elindult a gui.

(#2929) Endreas válasza Benoe77 (#2928) üzenetére


Endreas
tag

Én bejelentkeztem ugyanígy, de terminálban marad.

Ez van fent.

Belinkeled a tied letöltőoldalát? :B

Kérdezz.

(#2930) Benoe77 válasza Endreas (#2929) üzenetére


Benoe77
őstag

akkor lehet, hogy nincs összefüggés a bejelentkezéssel, csak véletlenül indult el nálam...
Ugyanez van fent nekem is.

(#2931) Endreas válasza Benoe77 (#2930) üzenetére


Endreas
tag

nincs vmi parancs ami indítja a GUI-t? :U

Kérdezz.

(#2932) #21719808 válasza Endreas (#2931) üzenetére


#21719808
törölt tag

Szia

Itt valaki azt írta tegnap, hogy xbmc probléma, és az updateonstartup-ot kell kikapcsolni. Próbáld meg, lehet jó.

Esetleg nézd meg a xorg logját, lehet az hal el valamiért.

[ Szerkesztve ]

(#2933) megema


megema
őstag

OpenELEC és Raspbmc alatt is ha elindítok egy zeneszámot, akkor 0:00-ról kb. fél másodperc alatt 0:05-0:06-ra ugrik a számláló, így a végén meg vagy áll pár másodpercet a vizualizációval együtt, amíg még szól a zene, vagy levágja a szám végét. A számváltásra is várni kell csomószor. Találkozott valaki ilyennel? Olvasgattam fórumokat, de nem nagyon találtam megoldást. OMXPlayert felfrissítettem Raspbmc-n, de nem hozott javulást.

[ Szerkesztve ]

(#2934) doc


doc
nagyúr

visszakerestem a topicban, de nem talaltam egyszeru otletet hazilagos dobozkeszitesre
valakinek van esetleg tippje, hogyan/mibol lehetne olcson egyszeru dobozkat csinalni?
(az igazat megvallva nem RPI-hez kellene, de a meret hasonlo)

(#2935) fo_di válasza doc (#2934) üzenetére


fo_di
őstag

néhány ötlet:
- papírdoboz (olcsó, mérete szabadon alakítható)
- előregyártott műszerdobozok: a műanyag dobozok kevésbé drágák (kb. 5-700 pénz a pi méretében), az alu dobozok 1000 körül vannak megfelelő méretben
- kibelezett dvd olvasó, számítógép tápegység, háztartási elektronikai cikkek
- igazi barkács/gányolós megoldások: legóból építeni, dvd hengerbe kivágni, vajasdoboz, stb

(#2936) doc válasza fo_di (#2935) üzenetére


doc
nagyúr

a kemenypapir pont ma jutott eszembe :)
muszerdobozokat neztem, de eszetlenul dragak (annyiba kerul mint az egesz cucc amit osszerakok...)
a DVD-olvaso meg tapegyseg nagyon nagy, viszont ezen a vonalon indultam el: amiben vannak nagyobb meretu egybefuggo sik muanyag reszek, azokat felreraktam, egy kis furas-faragassal jok lehetnek
a LEGO tegnap jutott eszembe, pont az itt regebben olvasott otletek miatt :D

egyelore a regi eszkozokbol felhasznalt 'nyers' muanyag tunik a legolcsobb megoldasnak, mar csak dobozba valo belerogzitesre kell megoldast talalni...
esetleg megprobalom a csavarmenetes kis tavtartokat kivagdosni ebbol-abbol, es raragasztani a muanyag alapra, az mar csak eleg lesz...

(#2937) fo_di válasza doc (#2936) üzenetére


fo_di
őstag

még ami eszembe jutott: cd jewel tokból kivágott műanyagot összeragasztani doboz formára (sniccerrel is vágható)

[ Szerkesztve ]

(#2938) doc válasza fo_di (#2937) üzenetére


doc
nagyúr

na ez egy remek otlet, koszonom, ugyis van itthon boven :R

(#2939) maláj válasza doc (#2938) üzenetére


maláj
őstag

esetleg ha van 2 fölös plexi darabod akkor abból is csinálhatsz (én is majd így fogom) 8 távtartóval :)

(#2940) #21719808


#21719808
törölt tag

Állítólag fültisztítópálcika-doboz is elég jó, csak a csatlakozóknak kell a helyet kivagdosni.

Egyébként, amióta overclock van, lehet nem célszerű egy ilyen hűtés nélküli eszközt egy levegőtlen műanyag dobozba zárni. A papír meg meg is gyulladhat :D Ráteszed egy antisztatikus zacskóra, és mehet....

[ Szerkesztve ]

(#2941) maláj válasza maláj (#2939) üzenetére


maláj
őstag

én ilyesmit csinálok majd ha lesz 1 kis időm :)
csak 8 db távtartóval, hogy ne csúszkáljon a technika benne ...

(#2942) wassermann válasza #21719808 (#2940) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Vigyázz, mert az antisztatikus zacsko nem áram alatti készülékekhez lett kitalálva, nagyobb feszültség eysetén zárlatot okozhat!!! - pont azért antisztatikus, mert vezető fémréteg van rágőzölve.

(#2943) szabi__memo válasza maláj (#2941) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Ez jo

(#2944) #21719808 válasza wassermann (#2942) üzenetére


#21719808
törölt tag

Igen, eszembe jutott, már nincs alatta amióta átköltöztettem az asztal alá. :) Csak a tv mögött, a mélynyomó burkolata olyan fémesnek tűnt, bár nem az, műanyag), gondoltam jobb nem kockázni. Bár egy sima papírlap is jó lett volna, szigetel.

Viszont a málaj-féle doboz egész jónak néz ki, lehet meg kellene valami ilyesmit csinálni. Mondjuk, most úgyis a szoftveres dolgokkal vagyok elfoglalva inkább, úgy se látom a "kicsikét", ssh-n tartjuk a kapcsolatot, akkor meg felesleges. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#2945) baani59 válasza azbest (#2903) üzenetére


baani59
aktív tag

Szia,

újra kérnék egy kis segítséget.
Kb. ötödször telepítem újra a Raspbmc-ét - a tuningról azonban nem akarok lemondani.

Megfogadnám a tanácsodat - backupolnám az SD kártyát.

Próbáltam Linux és Windows alól is, de az Ext3-as particiónál mindig megakadtam.

Te mivel backupolsz?

Köszönöm.
Péter

Samsung Galaxy S23 (Android 14) - Pocketbook Inkpad 4 - Samsung Galaxy Watch 4

(#2946) PistiSan válasza baani59 (#2945) üzenetére


PistiSan
addikt

Windows alól: [link]

(#2947) #21719808 válasza baani59 (#2945) üzenetére


#21719808
törölt tag

Windows alatt biztosan jó az az image-writer is, de linux alatt egy parancs csak, egy beépített progival:

dd if=/dev/sd<sd kártya betűjele, partíciószám nélkül!> of=<image-fájl útvonala, ahová a mentést akarod rakni> bs=1M

vagyis pl:

dd bs=1M if=/dev/sdg of=/home/elemer/rasimages/ittmostjominden.img

[ Szerkesztve ]

(#2948) megema


megema
őstag

Direkt ignoráljátok a hozzászólásaimat, vagy olyan nehéz elindítani egy zenét? :U

(#2949) nexusarx


nexusarx
csendes tag

Sziasztok !

RASPBMC-t használok mióta megjött a raspberry-m. Kb release 2 óta. Szerintem nagyon kellemes és már gyors is . Teszteltem az OPEN ELEC-et is de nem volt túl jó , nagyon lassú volt a gui. Most a raspbmc rc5 van fent a tegnapi XBMC releassel.
A cucc most közvetlen van rádugva egy denon 2113 erősítőre. Szépen megy a DTS hang mkv alól.

Ha van valakinek tapasztalata .DTS kiterjesztésű zenei filokkal hogy tudnám rábírni a raspberry-t hogy lejátsza az írhatna pár sort ?!

Másik kérdésem az lenne , hogy akkor most a DVD formátum tud értelmesen is futni vagy nem ?

Valamint a harmadik , Samsung chippes raspberry meddig húzható ???

Köszi előre is ,
Karesz

(#2950) szabi__memo válasza nexusarx (#2949) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Samsung chippes raspberry??

E?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.