Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#29001) Messss


Messss
csendes tag

Üdv!
Én is RPI-t szeretnék vásárolni, de egyelőre vacilálok, hogy megvegyem-e a 3B-t, vagy várjam meg a februárt, hátha kijön valami újabb modell.
(remélhetőleg ha jön valami az sem lesz túlárazva, vagy lenyomja kicsit a 3B árát :P)

(#29002) Gyb001


Gyb001
senior tag

Sziasztok, Tervezek venni egy sbc-t.
Mi a véleményetek az asus thinkboardról?
Jó lenne ha működne rendesen az sw, és lenne normális support + közösség . De mivel gépilátásra használnám ezért jobb lenne több nyers erő.
Van itt olyanakinek van asus thinkerboardja?

[ Szerkesztve ]

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#29003) MaCS_70 válasza Gyb001 (#29002) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ez egy RaspberryPI-topic, a ThinkBoardnak van külön listája, ahogy az egyéb RPI-szerű kártyagépeknek is.

Az általános vélemény egyébként valami olyasmi, hogy a RPI mögött álló közösségi erővel nehéz versenyezni. Ha feltétlenül nagyobb géperő kell, akkor a támogatás nyilván nem segít -- de a PI-s tapasztalatok sem nagyon...

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29004) chris-v válasza MaCS_70 (#29000) üzenetére


chris-v
senior tag

Hááát.....
Ennél még a pimoroni is olcsóbb.
Gearbest-en találtam még jó áron, de félek, hogy "Made in China" verziót kapok, nem "UK"-t. Bár nem tudom van-e jelentősége. :U

Illetve, nem tudom érdemes-e várni, hogy lesz-e új modell?

[ Szerkesztve ]

"Roads? Where we're going we don't need roads!"

(#29005) petya220 válasza chris-v (#28999) üzenetére


petya220
senior tag

Hardverapró :P

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#29006) MaCS_70 válasza chris-v (#29004) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én kérek elnézést...

Egyébként meg egyáltalán nem olyan egyértelmű.

Az FDH-nál a Starter KIT 22800 Ft, ami olcsóbb, mint a MálnaPC, és legalábbis legutóbb még ingyen kihozták.

A Pimoroninál ez a KIT 58 font, ami postával 62 vagy 65,5 -- jött már tőlük 4 font és 7 font 50 postaköltséggel is csomag. Tehát 22000-24000 forint között van.

A Gearbest valóban olcsó, 40 USD csak maga a RPI -- de egyrészt sok hét, másrészt, ha rácsapják az ÁFÁ-t (amire idén már reális esély van), máris drágább lesz, mint az FDH.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29007) Janaboy válasza MaCS_70 (#29006) üzenetére


Janaboy
veterán

GBn szokott lenni 33USD korul email onlyban es most vmi valtozas van, 40USDig kérhető h afamentes legyen.

Janaboy

(#29008) MaCS_70 válasza Janaboy (#29007) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ha valaki megkapja a 33 dolláros ajánlatot a RPI-re, az szerintem nem érdeklődik itt tovább még olcsóbb lehetőségek felől.

A 40 dolláros lehetőségről nem tudok, csak abban vagyok biztos, hogy tavaly 22 euró volt a felső határ, valamint tavaly az év derekán tele voltak a szakmai fórumok azzal, hogy 2018-cal EU-szinten megszűnik az ÁFA-mentes termékbehozatali lehetőség (amit én személy szerint szívből támogatok). Hogy ebből lett-e valami, azt nem tudom, de jó ideje nem hallottam erről.

Az is biztos, hogy nekem már jött csomagom a postaládába minden további nélkül, ugyanakkor egy ismerősöm 35 dolláros médialejátszójára több napos macera után bő 5000 Ft ÁFÁT/kezelési díjat fizetett.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29009) chris-v válasza MaCS_70 (#29006) üzenetére


chris-v
senior tag

Csak maga a board kell, nem kell starter kitt és többi adalék. Ezért az FHD még pont nem ingyen postás, és úgy már "drága" (~14.000 Ft). Pimoroni-n £36.00 (~12.800 Ft) postával, tehát kicsit jobb mint az FHD ár.
Gearbest lehet nem jön át a vámon és kap egy áfá-t, ez tény, de még akkor az is olyan áron van, mint a Pimorini. Alin is találni 40 dollár környékén.

Egyébként eddig így volt:
Cég - magánszemély között
0 - 22 € között vámmentes

Magánszemélyek között (GIFT jelölésű):
0 - 45 € között vámmentes

Mi az új szabály?

"Roads? Where we're going we don't need roads!"

(#29010) Janaboy válasza MaCS_70 (#29008) üzenetére


Janaboy
veterán

En 27 dolcsiert vettem GBrol :D

Afahoz:

Kiegészítés:
Az uniós vámjog végrehajtásáról szóló 2017. évi CLII. törvény 162 § (5) bekezdése nem csupán a kereskedelmi forgalomra vonatkozik, így ennek alapján a kis összegű, 10 eurónál kisebb, vagy az ezzel megegyező terhet nem kell megfizetni. Ez a jogszabályi hivatkozás a NAV álláspontja szerint vonatkozik a magánszemélyekre is, valamint a külföldről érkező küldemények után fizetendő ÁFÁ-ra is.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Vámeljárási Osztálya azt a tájékoztatást adta, hogy januárban 44 USD-ig adómentes a küldemény.
Ha a vásárolt dolog értéke 44 $ körüli, akkor emlékeztetve a fenti jogszabályi helyre az értékigazolást bekérőt, kérni kell az áfa kiszabás, a vámeljárás vámmenteskénti elbírálását.
Ezek szerint az általunk mindenhol olvasható 22 €-os határ így helyes:
22 €-ig áfa és vámmentes, a 22 € fölötti összeg esetén, ha a meghatározott közteher (áfa, vám) mértéke nem haladja meg a 10 €-nak megfelelő összeget, akkor azt nem kell megfizetni a 2017. évi CLII. törvény 162.§.(5) bekezdése alapján.

Janaboy

(#29011) chris-v válasza Janaboy (#29010) üzenetére


chris-v
senior tag

27 dodó már jó lenne :DDD
Bezzeg most nem jön ilyen promo email GB-ről amikor kellene......

"Roads? Where we're going we don't need roads!"

(#29012) MaCS_70 válasza Janaboy (#29010) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nagyon köszönöm!

Ezek szerint a 35 dolláros médialejátszó éppen a határon volt, de behúzták. :(

És szintén az elmondottak szerint nem jött be a terv a zéró toleranciáról. (Az egyik szemem sír, a másik nevet.)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#29013) azbest válasza MaCS_70 (#29012) üzenetére


azbest
félisten

Emlékszem, hogy régen egy főfej azt nyilatkozta, hogy eltörölték a 10 euros határt. De akkor is érvényben volt a szabály, csak minden évben új, aktuálizált törvény tartalmazza. Szóval érdemes beleírni a hivatkozást a törvényre, ha vámkezelésre behúzzák. Egyébként nagyban függ az ügyintéző szokásán, hogy épp alapból adóztatna vagy sem. Viszont utólag ugyanazon szabály miatt a tévedésből kivetett és befizetett adót sem térítik vissza, az elúszott.
Egyébként ezen a határon nem is maga az áfa lenne a legrosszabb, hanem az, hogy szállítási módtól függően még a szállító is felszámol egy csomó pénzt, így plusz 6-9 ezerrel húzták le az embereket a 6-11 ezer forint körüli rendeléseknél.

[ Szerkesztve ]

(#29014) Egy-két válasza chris-v (#28999) üzenetére


Egy-két
tag

Na osztok egy kis tapasztalatot!
Anno a farnel-től vettem, Anglia és 14 ezer volt mindennel együtt a Pi3.
Most vettem Gearbesten egyet, 26$ 7200 Ft összesen. Vám nincs és nem is lesz, developer board volt a csomagon, meg hogy 10€. Ugyanaz a minőség mint az RS, konkrétan az van náluk, és a China version és english version is ugyanaz csak elvileg helyileg máshonnan jön (Anglia vagy kína)
Ja az kimaradt, hogy vékony a csomag, elsőnek amikor kézbe vettem azt hittem hogy egy másik rendelésem jött (arduino nano). Így mivel kis csomag nem nézik, nem röntgenezik, tehát nem érdemes parázni a vám miatt :)

[ Szerkesztve ]

(#29015) Fecogame válasza thebeegee (#28994) üzenetére


Fecogame
veterán

Raspbian + Kodi + webservice, ezzel már tudsz stream-elni több gépre is.

[ Szerkesztve ]

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#29016) petya220 válasza Egy-két (#29014) üzenetére


petya220
senior tag

Hmm, 7200?? Ez tetszik.

Aurdino nano-t is onnan rendelted?

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#29017) Flowtation válasza cinemazealot (#28996) üzenetére


Flowtation
őstag

és
(#28997) wassermann

Köszi a válaszokat. Időhiány miatt egyelőre a második megoldást választottam, de elmentettem a tutorialt is, nyugisabb időkre!
:R

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#29018) chris-v válasza Egy-két (#29014) üzenetére


chris-v
senior tag

Tehát akkor végül is mindegy, hogy UK, CHK, vagy Japan verzió?

Na akkor most már csak egy jó Gearbest akció kellene :)

"Roads? Where we're going we don't need roads!"

(#29019) vargalex válasza cigam (#28978) üzenetére


vargalex
félisten

Ez téves információ: "You can specify the hosts by name or IP number."

Inkább a szolgáltatói eszköz miatt nem működik a kollégának hostnévvel, ugyanis ha jól tudom, az UPC (és nyilván rengeteg más szolgáltatói eszközben) routerében nincs DNS szerver, a szolgáltatói DNS-eket hirdeti a kliensek számára. Így ebben az esetben a LAN oldali névfeloldás egyáltalán nem működik. Az egyetlen megoldás az azbest által is írt saját DHCP/DNS szerver használata.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#29020) sztanozs válasza cinemazealot (#28996) üzenetére


sztanozs
veterán

Érdekes egyébként, hogy bejelentkezve nem eszi meg nekem a a saját kulcsot (ráadásul pont azzal az accounttal lett csinálva) - viszont, ha kijeletkezek, akkor megy (csak nincs history, meg egyéb plusz dolog).

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#29021) weiss válasza vargalex (#29019) üzenetére


weiss
addikt

De a samba lognév miért a hostname-mel jön létre? :F

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#29022) cinemazealot válasza sztanozs (#29020) üzenetére


cinemazealot
addikt

Ezt én is furcsálltam: amikor belépek a YouTube kiegészítőbe, én sem kattintok a Bejelentkezés menüpontra, csak Keresés (ahol egyébként ott látom a korábbi kereséseimet), Új keresés és mehet is a móka. Viszont amíg nem volt meg a saját API key-em, folyamatosan dobálta a napi limit hibát.

(#29023) Egy-két válasza petya220 (#29016) üzenetére


Egy-két
tag

Igen azt is gearbesten vettem, 1$ volt kuponnal, viszonylag gyakran akciózzák így le:D már a másodikat veszem tőlük :D

(#29024) petya220 válasza Egy-két (#29023) üzenetére


petya220
senior tag

:Y
linkeld már be kérlek :DD

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#29025) Egy-két válasza chris-v (#29018) üzenetére


Egy-két
tag

Igazából nincs közöttük különbség, azt olvastam egy fórumon, hogy a china versionnek jobb a forrasztása, szerintem ez egy darab alapján nem mérvadó indok.
És mivel azt írják hogy csak küldési helyszínben különbözik a Gearbesten, én mondtam legyen az angol verzió, mégis csak onnan hamarabb ideér. :)
Tehát a raspberry pi mint márkanév túl jó ahhoz hogy megengedhessenek maguknál bármi féle irracionális gyártási szórást attól függően hogy melyik gyárban készül az adott product.
Így azt veszed/em ami szimpi/olcsó ;)

[ Szerkesztve ]

(#29026) Egy-két válasza petya220 (#29024) üzenetére


Egy-két
tag

Ez szokott akciózva lenni 1$ért:
[link]
Kuponért pedig a rendeljkinait.hu kupon gyűjteményéhez szoktam járulni :)

[ Szerkesztve ]

(#29027) vargalex válasza weiss (#29021) üzenetére


vargalex
félisten

Mert azt adtad meg a config-ban...

Alex

(#29028) weiss válasza vargalex (#29027) üzenetére


weiss
addikt

Ezt fejts ki kérlek. Ha csak IP-t adok meg, akkor is létrehozza, ott van a notebookom példának. Tehát nyilván feloldja az IP-t. Vagy másra gondoltál?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#29029) vargalex válasza weiss (#29028) üzenetére


vargalex
félisten

A példából nem volt egyértelmű, mert azt írtad, hogy "pedig a logot létrehozza a hostname-mal". Nem figyeltem még a logokat, azt gondoltam, hogy csak akkor, ha hostname-val adod meg a hozzáférést.

Tovább olvasva a config leírását és egyéb manual-okat: valószínűleg be kell kapcsolni a hostname lookups paramétert is a samba config-ban.

A problémát az okozhatja, hogy indításkor valóban a DNS szervertől kérdezné meg a host-hoz tartozó IP címet (ami ugye nem tudja), viszont tényleges hozzáférésnél NETBIOS-on keresztül szerzi meg az IP-hez tartozó hostname-ot (vagy utazik a SAMBA protokollon, ezt nem tudom).

Elképzelhető, hogy érdemes a name resolve order paraméter értékét is úgy beállítani, hogy a bcast megelőzze a host-ot (azaz a NETBIOS a DNS lekérést), ahogy a példában is látszik. Bár, gyaníthatóan mivel a DNS szerver úgysem tudja megmondani a hostname-ot, így fallback-olni fog a NETBIOS-ra egyébként is.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#29030) chris-v válasza Egy-két (#29025) üzenetére


chris-v
senior tag

A gearbesten a kína verzó most email-es promoba $36.99
Ha valóban nincs különbség lehet be is rendelem. :)

"Roads? Where we're going we don't need roads!"

(#29031) mimey


mimey
tag

Sziasztok!

MotionEye OS-t kipróbáltam az alábbi eszközökkel:
Rpi Zero W
Noir v2.1 - 8 megapixel Sony IMX219
Infrared LED IR Light 3W 850 For Raspberry Pi Camera Module

Utánaolvasva azt szűrtem le - remélem helyesen -, hogy a pi zero nem tudja elég delejjel kiszolgálni a két infra ledet, illetve az új kamerán nincs is galvanikus kapcsolat.
Viszont nem találok olyan kapcsolási rajzot, ahol az új pi noir camera-val lehetne használni az eggyel régebbi típussal jól működő infra ledeket.

Tudtok erre valami megoldást?

Előre is köszönöm!

(#29032) weiss válasza vargalex (#29029) üzenetére


weiss
addikt

Ezt már nézegettem én is, de így sem ment. Mondjuk linux alól hostname-t sem tudok pingelni. Mindegy, van nagyobb bajom is a sambával, most épp a win alól úgy látom a mappáimat, hogy egy ismeretlen SID a tulajdonos, így törölni sem tudom őket :W

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#29033) vargalex válasza weiss (#29032) üzenetére


vargalex
félisten

Linux alól a korábban említett DNS szerver hiánya miatt nem megy a névfeloldás...

Alex

(#29034) weiss válasza vargalex (#29033) üzenetére


weiss
addikt

Viszont fura, hogy win alól működik. Pl. a weboldalat a raspberryn hostname-mel érem el.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#29035) vargalex válasza weiss (#29034) üzenetére


vargalex
félisten

A win lehet, hogy fallback-ol netbiosra.
Mit mond Windows-on, illetve linuxon a

nslookup host_név

parancs?

[ Szerkesztve ]

Alex

(#29036) weiss válasza vargalex (#29035) üzenetére


weiss
addikt

win:

C:\Users\weiss>nslookup raspy
Kiszolgßlˇ: hu-bud02a-dns03.chello.hu
Address: 213.46.246.53

*** hu-bud02a-dns03.chello.hu - raspy nem található: Non-existent domain

linuxon nincs ilyen, helyette mondjuk host:

pi@raspy:~ $ host raspy
Host raspy not found: 3(NXDOMAIN)

Vicces, hogy saját magát sem ismeri.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#29037) weiss válasza weiss (#29036) üzenetére


weiss
addikt

Ja, ez is wtf:

pi@raspy:~ $ nmblookup otthon-pc1
192.168.0.34 otthon-pc1<00>

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#29038) Janaboy válasza weiss (#29036) üzenetére


Janaboy
veterán

Mi a dns kiszolgalod a pi-n? A routernak kellene lennie.

Janaboy

(#29039) weiss válasza Janaboy (#29038) üzenetére


weiss
addikt

# Generated by resolvconf
domain chello.hu
nameserver 213.46.246.53
nameserver 213.46.246.54

Gondolom DHCP-n jön.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#29040) Janaboy válasza weiss (#29039) üzenetére


Janaboy
veterán

Ez a baj, a router nem magat osztja dns servernek. Ezt a routerben kell atallitani.

Janaboy

(#29041) weiss válasza Janaboy (#29040) üzenetére


weiss
addikt

Ezzel kinyírtam a komplett hálózatot :D

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#29042) barm


barm
tag

Sziasztok

Tudtok nekem egy leírást mutatni arról, hogy hogyan tudok volumio mellé kodit telepíteni?
Csak filmet szeretnék nézni, ahhoz kell. Ha van egyszerűbb megoldás, nem ragaszkodom a kodihoz.

Köszi

(#29043) vargalex válasza Janaboy (#29040) üzenetére


vargalex
félisten

Mondtam, hogy ez lesz szolgáltatói router esetén. Nincs benne DNS szerver, a szolgáltatói szervereket hirdeti. Így nincs is névfeloldás LAN-on.

Alex

(#29044) vargalex válasza weiss (#29036) üzenetére


vargalex
félisten

Tehát a Windows fallback-ol, nincs lokális DNS szervered...

Alex

(#29045) Janaboy válasza vargalex (#29043) üzenetére


Janaboy
veterán

Nehezemre esik elhinni h a upcs router nem tud nevfeloldast csinalni. Persze bármi lehet :)

Janaboy

(#29046) vargalex válasza Janaboy (#29045) üzenetére


vargalex
félisten

A fenti kimenetek is ezt bizonyítják. De hidd el, nem ez az egyetlen ilyen szolgáltatói eszköz.

Alex

(#29047) Janaboy válasza vargalex (#29046) üzenetére


Janaboy
veterán

De ezt orvosolhatja vagy legalábbis megprobalhatja ha van ilyen opcio, h a dhcp kiosztásnal a router ipjet adja ki mint dns szerver.

Janaboy

(#29048) vargalex válasza Janaboy (#29047) üzenetére


vargalex
félisten

Nem fut rajta DNS szerver! És szerintem nem is tud megadni DNS szervert a routerben.
A Pi-n próbálta, nem is lett névfeloldása...

[ Szerkesztve ]

Alex

(#29049) vadkörte válasza barm (#29042) üzenetére


vadkörte
addikt

Nekem eddig csak a berryboot-tal sikerült ezt a két jómadarat összepárosítani.
A megoldás működik, de a frissítésekkel hadilábon áll. Az oldalon leírt metódussal nem lehet frissíteni őket, csak komplett reinstallal. A KODI meg nem tölti vissza az előző verzió beállításait.
Lehet neki megadni újra mindent... :((

Ha ez nem probléma, akkor próbáld ki.

Üdv. V. Körte

(#29050) weiss válasza Janaboy (#29047) üzenetére


weiss
addikt

Kipróbáltam, ki is osztotta, de nem ment utána a névfeloldás, szóval tényleg a Technicolor lesz a ludas.

I did nothing, the pavement was his enemy!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.