Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#9001) sztanozs válasza larryking (#9000) üzenetére


sztanozs
veterán

Btw nekem egy 700 mA-es Samsung (SGS) tápról ment kb fél évet (míg el nem adtam). Csak billentyűzet+hálózat volt rajta.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#9002) section9


section9
őstag

Nekem USB infra vevővel, USB pendrive-al és egérrel még az 500mA-es is meghajtotta, de 2A-st szoktam használni.

(#9003) vjozsef válasza section9 (#9002) üzenetére


vjozsef
senior tag

Nekem is addig, amig az SSD-t neha-neha el-eldobalta...aztan jott a 2,5A es most a 4 portos 2*2A + 2*3A USB tap (eloszto)

(#9004) larryking válasza vjozsef (#9003) üzenetére


larryking
senior tag

Én igaz csak xbmc-vel használom, nas-ról.

"We'll meet you where the lights are...."

(#9005) azbest válasza larryking (#9000) üzenetére


azbest
félisten

A B+ kevesebbet fogyaszt, ellenben konfigurálható, hogy mennyire legyen terhelhető az usb portja. Ezt már írtam is neked korábban, csak lehet átsiklottál felette :P [link]

A 600mA az alapértelmezett korlát, ha nincsen bekapcsolva a nagy áramú mód. Bekapcsolva már 1200mA, csak bírja a táp is.

A B+ megfelelő beállítással és erős táppal egyedül is képes meghajtani egy mobilwinyót is a hírek szerint.

[ Szerkesztve ]

(#9006) sanchomuzax


sanchomuzax
aktív tag

RPi-Monitor és DHT11 szenzor - lyukas rögzítés megoldva

A DHT11 szenzor ugye mint az köztudott, nem mindig ad vissza megfelelően adatot. Ettől a RPi-Monitor szép fésűs jelet rögzít a grafikonjaiban. Egy nagyon egyszerű, kézenfekvő megoldással átvertem. Nem is értem, miért nem tette meg eddig, vagy miért nem ezzel kezdtem.

A python script-et használom, azt írtam át egy kicsit. A RPi-Monitor nem közvetlenül a szenzort kéri le, hanem egy percenként CRON-nal frissített log fájlból olvas (azt is ugye 2x kérné le szerencsétlen a két adat miatt).

A script-ben a vége így módosult, azaz nem tesz semmit, ha nincsen érték, hagyja a logot érintetlenül, ha van érték, akkor pedig közvetlenül ír a logba, nem a print-et használja adat átadásra:

...
if humidity is not None and temperature is not None:

line= 'Temp = {0:0.0f} *C, Hum = {1:0.0f} %'.format(temperature, humidity)
print line
file = open("/var/log/dht11.log", "w")
file.write(line)
file.close()

else:
print 'Failed to get reading. Try again!'

Ezt percenként futtatja a CRON:

*/1 * * * * sudo /home/pi/Adafruit_Python_DHT/examples/./AdafruitDHT.py 11 4 >/dev/null 2>&1

Az RPi-Monitor pedig a log fájlt olvassa csak. Ennyi a temp.conf-om erre vonatkozó része:

dynamic.16.name=temp_in
dynamic.16.source=cat /var/log/dht11.log
dynamic.16.regexp=Temp = (\S+)
dynamic.16.postprocess=$1/1
dynamic.16.rrd=GAUGE

dynamic.17.name=humidity_in
dynamic.17.source=cat /var/log/dht11.log
dynamic.17.regexp=Hum = (\S+)
dynamic.17.postprocess=$1/1
dynamic.17.rrd=GAUGE
...

Persze, még majd cizellálom annyival az egészet, hogy ha a log öregebb, mint 5 perc, akkor törlésre kerül, így nem lesz a szenzor levételekor, vagy elromlásakor egy vízszintes hamis érték.

Itt az este már normális értékeket rögíztő grafikon, melynek első fele igen csak randa, de megérte este fent maradni a jobb feléért:

Google: Sancho blogja

(#9007) moli.hu válasza sanchomuzax (#9006) üzenetére


moli.hu
őstag

azt tudod, hogy az rpi-monitor rrd-adatbazisokat hasznal, es ezeket a problemakat vegtelenul egyszeruen, csupan az rrd adatbazis atdefinialasaval megoldhattad volna 23 masodperc alatt? mind a hibas ertek rogziteset, mind a regi ertek rogziteset.

[ Szerkesztve ]

(#9008) sanchomuzax válasza moli.hu (#9007) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Nem, sajnos, ennyire nem értek hozzá.

Ja, és a cat nem kell, anélkül is olvassa a logot.

Google: Sancho blogja

(#9009) Benoe77 válasza moli.hu (#9007) üzenetére


Benoe77
őstag

Tudnál nekem segíteni, és írnál egy példát egy ilyen átdefiniálásra, ahol is ezeket a hibás értékeket kiveszi/nem rögzíti az adatbázisba?
Köszönöm!

(#9010) moli.hu válasza Benoe77 (#9009) üzenetére


moli.hu
őstag

eloszor is meg kell keresned, hogy hol van az a konkret rrd file, amibe ezeket az ertekeket irja. ha mas nem, akkor az rpi-monitor kodjabol kell kinezni. Remelhetoleg minden szenzorhoz kulon file-t hasznal, es nem egy nagy file-t az osszes mert adathoz. Igy csak azt az rrd file-t kell lecserelni. Ezutan kiadsz egy rrdtool info filenev parancsot, es megnezed, hogy mi a file-definicio. Ezt kell atszerkesztened sajatra. Ha ez alapjan megvan, hogy hogy tarolta az rpi-monitor az adatokat, akkor mar csak el kell kesziteni az uj, neki megfelelo szerkezetu rrd-t, amiben viszont te beallitod a limiteket, ez az rrdtool-nal transzparens, vagyis barmilyen korlatot allitasz be, az rpi-monitor nem fog behalni.
Peldaul nalam a homersekleti, fordulatszam, feszultseg ertekek rogzitese is egy ilyen strukturaba tortenik:
rrdtool create filenev.rrd --step 1
DS:data:GAUGE:1000:U:U
RRA:AVERAGE:0.999:1:4000
RRA:AVERAGE:0.999:5:4000
RRA:AVERAGE:0.999:15:4000
RRA:AVERAGE:0.999:60:4000
RRA:AVERAGE:0.999:300:4000
RRA:AVERAGE:0.999:900:4000
RRA:AVERAGE:0.999:3600:4000
RRA:AVERAGE:0.999:10800:4000
RRA:AVERAGE:0.999:86400:4000

ez a fenti definicio 1 masodpercenkenti adatrogzitest jelent (--step 1) nagyjabol 15 perces (DS:data:GAUGE:1000:U:U) megengedett adatkesessel, 99.9%-os megengedett adathiannyal (RRA:AVERAGE:0.999:1:4000) (tehat ha ~15 perc idejen belul csak az ido 0.1%-ban van adat, akkor azt en mar elfogadom rogzitendo adatnak, homersekletnel ez megteheto, nem valtozik olyan hirtelen) ahol nincs elvart minimum es maximum ertek (DS:data:GAUGE:1000:U:U , U=unlimited), hanem minden szam rogzitesre kerul (valojaban ez nem igaz, mert en a rogzites elott manualisan szurok. Ennek az oka az, hogy ha holnap rajovok, hogy meg szeretnem emelni a minimum/maximum erteket, ahhoz ujra kell definialni az adatbazist, ami az osszes adat elvesztesevel jar - alapbol. Ez az oka az 1 masodperces rogzitesnek is, ez valojaban nem tortenik meg, de az adatbazis fel van ra keszitve (es debugolaskor bizony hasznalom is, ha nem akarok perceket varni a debug-ertekekre.)). Az atlagolt ertekekbol minden felbontasra 4000 erteket orzok meg (RRA:AVERAGE:0.999:1:4000) , hogy a jovore gondolva egy 4K-s monitor felbontasahoz igazitva az abrazolaskor 1:1 legyen az adat-pixel felbontas. Az atlagolt ertekek emberi idonkent vannak tarolva: 1=1 masodperc, 5=5s, 15=15s, 60=1m, 300=5m, 900=15m, 3600=1h, 10800=3h, 86400=1d (RRA:AVERAGE:0.999:86400:4000) . Ez utobbi legnagyobb felbontasban 1 pixel 1 napot abrazol, ez 4000 rogzitett ertekkel mar 10 evet lefed. Az adatmezo neve (DS:data:GAUGE:1000:U:U) "data" (szinten az ujradefinialas-adatvesztes miatt), az adatrogzites modja GAUGE (DS:data:GAUGE:1000:U:U), vagyis mero (homero, voltmero).
Tehat neked a minimum-maximum ertekekhez (nalam U=unlimited), a bejovo adatok megengedett kesesehez (nalam 1000 =1000 masodperc) es a megengedett adathianyhoz (nalam 0.999=99.9%) kell hozzanyulni, az eredetihez kepest modositani.

szerk: az a baj, hogyha nem monospace, hanem programkod taget hasznalok, akkor az kiirtja a benne levo formazotageket is, magyarul nem tudnam kiszurkiteni a nem kiemelt reszeket.

[ Szerkesztve ]

(#9011) moli.hu válasza moli.hu (#9010) üzenetére


moli.hu
őstag

persze nem az elso alkalom, hanem a masodik, harmadik, sokadik lesz kesz 23 masodperc alatt. es nem terheli a gepet plusz egy programfuttatas, es a hattertarat sem plusz egy logfileba iras.

(#9012) sanchomuzax válasza moli.hu (#9010) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

KöszI!!!

Google: Sancho blogja

(#9013) Hyperion


Hyperion
senior tag

Sziasztok!

RFID-t szeretnék rendelni, viszont értelmes infót nem találok az 522-es típusról.
Tudtok segíteni abban, hogy miért kerül négyszer-ötször többe a PN532-es verzió?

[RC522]

PN532

Köszönöm!

(#9014) bambano válasza Hyperion (#9013) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

mert a drágábbik az egy nfc cucc, ami többek között rfid-t is tud, az olcsóbbik meg egy rfid cucc, ami nem tud nfc-t.

az rfid valódi részhalmaza az nfc-nek.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9015) Lin3Lord


Lin3Lord
tag

Adott egy taviranyitoval kezelheto eszkoz. Kigondoltam, hogy jo lenne a taviranyitot a RPI-vel helyettesiteni, mert arrol mar eleg sokminden mast is vezerlek. Az megoldhato, hogy a vezerelni kivant eszkoz erzekeloje a RPI iranyaba nezzen. Tudtok olyan kutyut javasolni ami megfelelne erre a feladatra, hogy egy tetszoleges taviranyitot kivaltsak vele, ha az RPI-re kotom? Milyen szoftvert hasznaltok Ti ehhez?

akkountvadasz

(#9016) bambano válasza Lin3Lord (#9015) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nekem a médiacenteres verzióban vásárolt tv tuner kártyámhoz adtak olyan infra cuccot, amiben adó is volt.
lirc-cel működött.

más cuccok távirányításával baj lehet, ha a távirányító túl hosszú parancsokat küldözget az eszköznek, azt a lirc nem kezeli alapértelmezésben. egy klímával jártam rosszul, a távirányító gombnyomásra a teljes klímaprogramot átküldte és ettől a lirc fejreállt.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9017) moli.hu válasza bambano (#9016) üzenetére


moli.hu
őstag

"""a távirányító gombnyomásra a teljes klímaprogramot átküldte"""

akkor ez a jobbfajta legkondi, mennyit szopok azokkal, amiknel minden egyes parancsnal meg kell varni a csipogasat, hogy akkor most vette-e a doboz.. aztan ha nem volt csipogas, akkor +1 fok, majd -1 fok..

(#9018) bambano válasza moli.hu (#9017) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ez pont nem a jobbfajta légkondi, ez pont a legrosszabb, amit erre a feladatra venni lehetett.
áramszünet után nem indul újra, csak ha megnyomják a távirányítón az on gombot, de ezt nem tudom szimulálni se, mert a gomb nyomása nem csak 2-3 bájtot, meg valami ellenőrző összeget sugároz ki, hanem a pontos időtől kezdve az automata ki-be kapcsolgatós időpontokon át a háború és békéig mindent.

ezért minden áramszünetkor valaki kocsiba ül és megnyomja a gombot.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9019) Hyperion válasza bambano (#9014) üzenetére


Hyperion
senior tag

Köszönöm! :R

(#9020) lord.lakli válasza bambano (#9018) üzenetére


lord.lakli
őstag

Az szép mutatvány :Y

(#9021) Honkydoo válasza bambano (#9018) üzenetére


Honkydoo
őstag

Nem lehetne szerezni egy másik távirányítót, és a gombra valami elektronikát kötni?
Bár nem tudom mennyit kell utazni kocsival, de ha órákat akkor talán megérné.

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#9022) lolka1980


lolka1980
aktív tag

Itt a vég? :)

(#9023) sanchomuzax válasza lolka1980 (#9022) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Jaja, megint. :D

Google: Sancho blogja

(#9024) golya87


golya87
őstag

Hello

Eddig hibátlan RPi B + OE 4.1.6 a napokban az alábbiakat produkálja:
- néha elmegy a hang
- kicsit elcsúszik a kép
- hosszú időre elmegy a kép
- ezek keveréke :D

A tv hibátlan, mert a menüje nem zavarosodik. HDMI kábelt cseréltem.
OC van beállítva, bár nem túlzásba.
Mi lehet a baj?

Előre is köszönöm a segítséget!

(#9025) trance89 válasza golya87 (#9024) üzenetére


trance89
őstag

a "beta" jelző nem véletlenül van ott a neve mellett, használj stabil kiadást (4.0.7), ha pedig azzal is csinálja akkor vedd le az oc-t

(#9026) golya87 válasza trance89 (#9025) üzenetére


golya87
őstag

Megtörtént mindkettő, semmi változás. Este még kipróbálom, hogy egy másik kártyát teszek a Pi-be. Hátha.

(#9027) chipi89


chipi89
tag

Sziasztok!

Azt szeretném megkérdezni, hogy hogyan lehetséges az, hogy van egy fizikai usb -s webkamerám ami /dev/video0 ként van jelen. Ezt szeretném virtuálisan video1 ként is, hogy jöjjön létre ugyan az a kamera.
Más programban is szeretném használni, de csak egyszerre csak egy helyen lehetséges.
Találtam egy kis leírást ami elvileg 2 osztja. Leirás

Viszont ha a leírás alapján próbálom indítani ezt kapom eredményül. Nem találtam a gstreamfiltershere elemet. :(
pi@raspberrypi ~/Desktop $ gst-launch -v v4l2src ! gstreamfiltershere ! v4l2sink device=/dev/video1
FIGYELMEZTETÉS: hibás adatcsatorna: nincs „gstreamfiltershere” elem
pi@raspberrypi ~/Desktop $

Mit javasoltok?
Köszönöm szépen előre is segítséget! :)

(#9028) vjozsef válasza chipi89 (#9027) üzenetére


vjozsef
senior tag

Ha kizarolagosan fogja valami akkor sztem ez nem fog menni.

(#9029) chipi89 válasza vjozsef (#9028) üzenetére


chipi89
tag

Mjpg streamer -l képeket készítek percenként.
FFmpeg programmal meg Ustream felé szeretném streamelni.

(#9030) vjozsef válasza chipi89 (#9029) üzenetére


vjozsef
senior tag

mjpgstream lefogja kizarolagosan, meg akkor is ha csak fotokat keszitesz. Ekkor nem fog hozzaferni semmi sem.

De miert kell ehhez ffmpeg?
Miert nem csinalod akkor ezt inkabb fswebcam-mel?

(#9031) chipi89 válasza vjozsef (#9030) üzenetére


chipi89
tag

Mert nem hallottam róla és nem ismerem :)

(#9032) section9


section9
őstag

Van valakinek felesleges Raspberry Pi Model B+ háza? Három hete rendeltem meg ebayről másodjára, de még mindig nem érkezett meg és már szívesen bedobozolnám. :(

(#9033) chipi89 válasza section9 (#9032) üzenetére


chipi89
tag

Ennél profibb megoldás egy PC táp háza :)

(#9034) vjozsef válasza chipi89 (#9033) üzenetére


vjozsef
senior tag

HOgy ez nekem nem jutott eszembe!!! :)

Mekkora otlet!

Szazasaval varnak megsemmisitesre a tapok nalunk, selejt mind.

(#9035) section9 válasza chipi89 (#9033) üzenetére


section9
őstag

Ennél az akril ház jobban tetszik. Vargáné Tsa táp van itthon, de ahhoz, hogy normálisan nézzen ki ahhoz szintereznem is kéne. :D

(#9036) chipi89


chipi89
tag

Ja a tápról tudni kell ha elég nagy az usb vége akkor ki fog lógni és nem tudod rátenni a tetejét. Én vettem hozzá 90 fokra elfogratott mikor usb -t a tápnak és USB nek is. Mert nem fért bele normálisan :)
+ vettem hozzá chipset passzív bordákat, ráragasztottam hővetető öntapadós ragasztóval.
12cm -s ventit meg 5v -n tartva hajtóm.
Faraday kalitkaként meg megvédi a külső zavaroktól a panelt. :)

(#9037) chipi89 válasza vjozsef (#9030) üzenetére


chipi89
tag

Fswebcam programmal lehet programot futtatni?
Ezért használom az Mjpg streamert, külső programot lehet indítani vele miután elkészítette a fotót.

(#9038) vjozsef válasza chipi89 (#9037) üzenetére


vjozsef
senior tag

fswebcam-20061210

- Added syslog support via log command.
- Added pidfile command for saving the process ID (PID) to file.
- The output command has been replaced by the log command.
- Added framedump command for dumping the raw captured data to file.
- Added exec command for running external programs after capture.

Forrás

(#9039) chipi89 válasza vjozsef (#9038) üzenetére


chipi89
tag

ÚÚÚÚ, de jó. Erre szokás mondani, hogy Google a barátom! :R

A másik kérdésem ha ezzel készítek fényképeket akkor is le lesz foglalva a kamera? Vagy streamelni tudok mellette Ustream felé.
1600x1200 -s felbontású képeket készítek. Mivel a kamera fizikailag is tudja ezt. Logitech c905.
Ustream felé egy enyhébb méretű képeket szeretnék küldeni.

A harmadik kérdésem, hogy megvettem 2 kodeket a raspberrytől. 2e Ft ba került. Ezzel elérhető, hogy ha videóval dolgozok a málnán besegít a számolásban a GPU is?

(#9040) vjozsef válasza chipi89 (#9039) üzenetére


vjozsef
senior tag

1. Mondtam mar, amig keszul a foto addig lefogja, igen. Tehat nem fersz hozza.

2. Szerintem az csak dekodolni fog neked.

(#9041) chipi89 válasza vjozsef (#9040) üzenetére


chipi89
tag

Köszönöm! :)

Egy kicsit kitérnék FFmpeg felé.
A másik kérdésem, amikor elindítom FFmpeg -t mondjuk egy 640x480 -s felbontásban teljes erővel kiakasztja a processzort. Ez a konvertálás miatt lenne?
A videó bemenet v4l2 kodeket használ, mást nem tudtam választani, kimenete flv. Ezt tudok Ustream felé küldeni.

(#9042) vjozsef válasza chipi89 (#9041) üzenetére


vjozsef
senior tag

Nyilvan nem eleg neki a kraft.

(#9043) Lin3Lord válasza chipi89 (#9033) üzenetére


Lin3Lord
tag

én egy 15x15-ös falba süllyeszthető kötődobozba tettem és úgy fel a falra (kicsit régi kép, már ki van tömve a doboz rendesen):

akkountvadasz

(#9044) moli.hu válasza chipi89 (#9033) üzenetére


moli.hu
őstag

remelem, szigetelted.

(#9045) Cinibn


Cinibn
csendes tag

Sziasztok!

Sikerült vagy mégsem felkonfigurálni egy Xbox 360-as távirányítót Xbian alatt a gipo porton.
Ha tápfeszültség alá helyezem a masinát az XBMC indulása után a távirányítónak csak egy-két gombja üzemel, ha újraindítom az XBMC szervizt SSH-n keresztül, akkor minden működik tökéletesen.
Szerintetek mi lehet a gond?

Köszönettel:
Cini

(#9046) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Azt mondja már meg nekem vki hogy a banana
valójában a raspberry utódja vagy csal kínai koppintása?
A két eszköz teljesen kompatibilis?

Megvehető a banán?

:R

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#9047) golya87 válasza DonThomasino (#9046) üzenetére


golya87
őstag

Nem utódja. Ez egy másik gyártó (talán kínai) cucca, hasonló (egyező?) mérettel és gpio kiosztással.
Az egyikben Broadcom cpu van, a másikban egy Allwinner cpu. Más magszám, más architektúra.

(#9048) DonThomasino válasza golya87 (#9047) üzenetére


DonThomasino
veterán

Azt vágom h technikailag jobb a banán.
Minden elfut a banánon amin a raspberry n
tud vmi olyat a raspberry amit a banán nem?

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#9049) golya87 válasza DonThomasino (#9048) üzenetére


golya87
őstag

Tudtommal az Allwinner és a Broadcom cpu nem egy ARM generáció, így nem hiszem, hogy egy az egyben lenne átjárhatóság. Gondolom újra kell fordítani és egyéb finomhangolások, ergo az RPi leírások ott maximum iránymutatónak jók.

Az RPi mögött van egy óriási közösség, tele megoldással és leírással, míg sztem a banán mögött csak nagyon kicsi.

De menjünk a dolgok elébe. Mit szeretnél az RPi-vel csinálni?
Hátha van rá jobb megoldás, mint a banán, vagy lehet az RPi is elég.

(#9050) DonThomasino válasza golya87 (#9049) üzenetére


DonThomasino
veterán

Igazából otthoni használatra kéne.
Mediára esetleg egy riasztóra de mivel hosszú távra tervezek
ha már veszek akkor jót szeretnék ezert gondoltam a banánra
látván hogy erősebb a vas.

MOD A málnánál a sima és a + verzió között a mi a difi? :R

[ Szerkesztve ]

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.