Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#25001) hpeti2 válasza Attila432 (#25000) üzenetére


hpeti2
aktív tag

Igen. Beállítod a film frekvenciájára, feltételezve, hogy a tv-d is támogatja.

Hirdetéseim --> http://tinyurl.com/mx5cpn3

(#25002) pchris


pchris
tag

Sziasztok!

Nemrég vettem itt hardveraprón egy rpi 3-ast. Ez az első raspberrym. OSMC és LE telepítését gond nélkül megoldotta nekem a Noobs.
Ami elsőre nekem furcsa volt ezen az eszközön a ki/bekapcsolás kvázi hiánya. Tudom... Mehet 7/24-ben az elenyésző fogyasztása mellett, de érdekelne, hogy mégis milyen megoldásokat használnak mások. Távirányítható megoldás érdekelne elsősorban, vagy egy hardveres gomb a készüléknél, de ez esetben elvárnám, hogy szoftveresen is állítsa le a készüléket. Találtam egy ilyet. Ez az én olvasatomban minden feltétlemnek megfelelne. Használja-e valaki itt ezt a megoldást? Illetve próbálkoztam egy ilyennel is, de sajnos ha ezen keresztül táplálom meg a készüléket, akkor egy kis sárga villám jelet biggyeszt a jobb felső sarokba a raspberry a tv-n. Az álmoskönyv (jelen esetben google) szerint ez nem jelent jót, ráadásul nem is stabil, néha random kikapcsol...
Más ötlet esetleg?

Üdv

(#25003) MaCS_70 válasza pchris (#25002) üzenetére


MaCS_70
félisten

Azon felül, hogy tényleg csak különleges esetekben van értelme kikapcsolni a RPI-t, nem spórolásból nincs rajta gomb: egyszerűen maga a rendszer kialakítása nem teszi lehetővé, nincs olyan áramkör, ami készenlétben figyelne.
Kikapcsolni persze lehet, de a bekapcsolás/rendszerindítás kezdeményezése úgy történik, hogy feszültséget kap -- így aztán magát a tápot kell bekapcsolni. Kikapcsolni viszont szabályos kilépéssel kell, úgyhogy a tápelvétel rendes kilépés után történjen!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#25004) Pulsar válasza artiny (#24999) üzenetére


Pulsar
veterán

Nem kell. Csak arra figyelj hogy a tápfesze a szenzoroknak azonos legyen.

(#25005) Celtis válasza pchris (#25002) üzenetére


Celtis
veterán

Hagyd bekapcsolva. Ez a legolcsóbb és a legbiztosabb megoldás.

(#25006) pvt.peter válasza pvt.peter (#24995) üzenetére


pvt.peter
őstag

Esetleg erre vki? [link]

Ez egy .50-es rombolópuska, elég szép visszarúgással.

(#25007) artiny válasza weiss (#24937) üzenetére


artiny
őstag

Helo. Vegul elertem,hogy ket gombbal tudjam wiringPi segitsegevel a szenzor mereset elinditani es megallitani.
Az egesz programot terminalbol inditom
sudo ./start -l.

Na most jonne az amit Te mondtal meg anno
"Nem teljesen értem, mi az, hogy ebbe a progiba bootoljon. Én azt csinálnám, hogy crontabba bejegyzés reboottal, így elindul a programod, aztán figyelné valamelyik I/O pint, a többit meg lekezelni a progiból."
Mert az 1 gombbal elinditom a mérést, a másikkal exit(0) paranccsal befejezem a program futását.
Igy viszont még nem 100%s amit én szeretnék.
Bekapcsolom a raspberry-t akkor automatikussan induljon el ez a program. Ne kelljen terminalbol elinditanom. Majd ha ki is lepek a (befejezem exit(0) -val) , lenne egy harmadik gomb amivel ujbol az egeszet ujra tudnam inditani,hogy varja az elso gombot.

Ez amit mondtal "Én azt csinálnám, hogy crontabba bejegyzés reboottal". Errol egy kicsit tudnal irni ,mert abszolut nem ismerem a crontabbát ? - ezzel lehet kicsit bonyolultam C programot is elinditani? mert olvastam mar hogy python scripteket el lehet konnyen inditani bekapcsolasnal abban induljon, de bonyolultabbat mar nem igen tud kezelni a python megoldas.

(#25008) F1rstK1nq válasza Attila432 (#25000) üzenetére


F1rstK1nq
aktív tag

A Videó/Lejátszás menüben a Képfrissítési frekvencia beállítása legyen "mindig", a Lejátszás szinkronizálása a megjelenítőhöz pedig legyen kikapcsolva.
Én ezek után még mindig érzékeltem mikró akadásokat, de sokkal jobb lett, mint előtte. Szóval tovább keresgéltem neten. Ami végleg megoldotta a problémámat az ez a megoldás:
A hardveres gyorsításnál be kell kapcsolni az OMX-et és kikapcsolni az MMAL-t.

Adrenaline is natures way of telling you 'don't fuck up.'

(#25009) Pemex


Pemex
csendes újonc

Sziasztok, mi lehet az oka, hogy boot után 5-10 perc múlva a RASPI 3 a bluetooth-on rácsatlakozott billentyűzetet eldobja ?

[ Szerkesztve ]

(#25010) weiss válasza artiny (#25007) üzenetére


weiss
addikt

crontab -e
@reboot ./eleresi_ut/a_te_progid

Egyébként gugli tényleg a barátod. Ha kilövöd a progidat, akkor meg kell valami, ami újból indítja, de erre is linkeltem már valami megoldást, ha jól emlékszem.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#25011) Sirjames73 válasza pchris (#25002) üzenetére


Sirjames73
csendes tag

Az MSL Digital-os cuccot régebben én már linkeltem. Én használom már egy ideje, nagyon megvagyok vele elégedve. Én rendeltem hozzá átlátszó házat és távirányítót is, így tökéletes a házimozi élmény.
[link]
[link]
[link]

(#25012) SzaChe válasza vadkörte (#24956) üzenetére


SzaChe
tag

Sziasztok,

köszi az ötleteket. OSMC-t hétvégén kipróbálom, az érdekelne ezzel kapcs, hogy OSMC-t ha telepítem windisk img progival, akkor a rasbian rendszerbe hogy lehet átlépni.
Jelenleg egy rasbian van telepítve a SD re, majd terminalbol van kodi, illetve onnan telepítettem trans meg minden, és azt konfiguráltam, OSMC nél szintén elérhető így a terminal meg minden?

bocsi nem nagyon vagyok linux és raspi guru egyenlőre, a google se ad mindig értékelhető választ.

b

Ne vitatkozz hülyékkel! Lealacsonyodsz az ő szintükre, és megvernek a rutinjukkal!

(#25013) pchris válasza Sirjames73 (#25011) üzenetére


pchris
tag

Közvetlenül tőlük rendelted vagy valamelyik viszonteladójuktól? Ha Thaiföldről jött így együtt minden (board, ház táv), megakadt-e a vámon? Nagyon szemezek vele, mert ez az egyetlen teljes értékű megoldás, amit eddig találtam. Bár tény, hogy nem egy gyorsan megtérülő befektetés 2W-os fogyasztás mellett...

(#25014) Zozzer888


Zozzer888
addikt

Sziasztok!

Van időzítő program a PI-ken futtatható oprendszerekhez? Úgy értem, be lehet állítani, hogy adott idő után kapcsoljon ki?

Néztem ebay-on egy házat, járnak hozzá hűtőbordák: KATT szerintetek érdemes hűtőbordát tenni rá, ha nem akarom amúgy (egyelőre) túlhúzni?

Köszi a segítséget:)
Üdv.:
Zoli

ZárIdő témafüggő és független blog => http://zar-ido.blogspot.hu/

(#25015) MaCS_70 válasza Zozzer888 (#25014) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nem sok értelme van a hűtőbordának, bár pár száz forintért nem ártani sem fog.

De használd csak nyugodtam hűtőborda nélkül!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#25016) weiss válasza Zozzer888 (#25014) üzenetére


weiss
addikt

Időzítő? Szerintem egy 2-3 soros bash szkript + cron megoldja.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#25017) Rolly válasza Celtis (#24997) üzenetére


Rolly
veterán

a videó leállítás más hdmi vagy tv kikapcsoláskor úgy néz ki megy, de a pi napközben - mikor nem vagyunk otthon (8-10 óra alatt) - mégis kikapcsol :(

(#25018) Sirjames73 válasza pchris (#25013) üzenetére


Sirjames73
csendes tag

Közvetlenül tőlük jött, vámra nem került. Egy sima bélelt borítékban volt, mert a ház lapra szerelt.
Kb. 1,5 hét alatt itt volt. A küldemény útját simán nyomkövetéssel látod. (Svájcig, mert a magyar posta már nem jelez vissza. :-( )
A nyákon van egy rendes bekapcsológomb is, és a hozzá való ház ennek megfelelően van kialakítva.
Nekem nagyon bejött, korrekt munka.

[ Szerkesztve ]

(#25019) Celtis válasza Rolly (#25017) üzenetére


Celtis
veterán

Nem lehet, hogy be van állítva az időzített alvó állapot, ami a Pi-nél, azt jelenti, hogy csak tápelvétellel gyógyítható?

(#25020) toth_janika


toth_janika
őstag

Sziasztok!
Beállítottam az OSMC alá a Deluge-t. Minden rendben megy, csak azt látom, hogy a sebesség nem megy fel 700 KiB/s felé... Az OSMC-n nem megy semmilyen forgalom, és így sem megy fel magasabbra... A lokál gépen 3 MB/s a sebesség... Mitől lehet az eltérés?

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#25021) denko


denko
senior tag

sziasztok,

2 kérdésem van:

1- Jobb-e Noons-ből OSMC-t telepiteni, van-e valami elönye, vagy simán mehet sdre az osmc egyszerüség kedvéért?
2-Tudtok ajánlani valami jó billntyüzet-egér- vagy notepados billt RP3 hoz? (osmc, kodi) vagy sima okos tv funciok eléréséhez?

Köszi skacok!

(#25022) Zozzer888 válasza weiss (#25016) üzenetére


Zozzer888
addikt

(#25015) MaCS_70: köszi, azt néztem, hogy ezzel együtt kb 200ft-tal drágább a ház, annyit talán megérhet:)

weiss: igazából még beszerzés előtt állok, linuxot meg csak a netbookon tartok vész esetére (néha jól tud jönni) így nem igazán mozgok otthonosan a témában. De majd változik a dolog...:)

ZárIdő témafüggő és független blog => http://zar-ido.blogspot.hu/

(#25023) PHoNX válasza SzaChe (#25012) üzenetére


PHoNX
tag

Szia!

Én azt tanácsolom, hogy a noobs ([link]) alól telepítsd mind a kettőt és akkor bootolásnál el lehet dönteni melyiket szertnéd használni. Szépen kiválasztod mit is szertnél.

A másik kérdésre a válasz igen és nem. Terminál alól konfigurálható az osmc de tényleges terminálablakot nem tudsz nyitni a saját felületén. ssh kapcsolaton keresztül van lehetőség terminál elérésére. Maga az osmc teljes mértékben debian alapon nyugszik így ugyan azok a szolgáltatások elérhetőek rá mint a fent nevezett pingvin felületre. (Az egy más kérdés, hogy az asztal hiánya miatt itt egy lekorlátozódik az ember a daemon szolgáltatásokra...)

[ Szerkesztve ]

(#25024) Imco válasza denko (#25021) üzenetére


Imco
őstag

1. Annyira nem vágom de a noobsba van lehetőség gazdagon, az biztos. Tehát nem csak médiára való.
2. Rapoo 8000 olcsó, jó.

Üdv! Imco

(#25025) MaCS_70 válasza Imco (#25024) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ezzel a Rapoo 8000-rel csak az a gond, hogy külön van az egér. Ilyet tévévezérléshez a büdös életben nem lehet kényelmesen használni, hacsak nem az egérpados íróasztal mögül tévézne az ember.

Szerintem inkább ez, de vannak kifejezetten tévéhez készült, egészen kicsi billentyűzetek is, amikkel hosszan gépelni ugyan nem lehet, de a tévé / RPI vezérlését tökéletesen ellátják.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#25026) Imco válasza MaCS_70 (#25025) üzenetére


Imco
őstag

Ár-érték arányban jó választás lehet ez is. /8000-es/
Mivel optikai az egér a néhány kattintás simán elvégezhető.
Kis mérete, energiatakarékos működése vonzóvá teszi.
Kedvelik az ügyfelek. Ráadásul, személy szerint nem kedvelem a touch padot. :)
A másik alternatíva a rapoo e2710 ami a közel 2x árával már más kategória, de finom darab.
Persze van sok más márka is, bőséges a kínálat.

Üdv! Imco

(#25027) vadkörte válasza SzaChe (#25012) üzenetére


vadkörte
addikt

Nem Windisk, Win32 Disk Imager. :) A program jellemzője, hogy töröl az adathordozóról mindent.
Ha dual boot-os rendszert szeretnél - Raspbian + OSMC - akkor a NOOBS kell neked. A teljes verziót töltsd le, a lite nem mindenkinél működött. Lényeg, hogy legyen neki net kapcsolat, így tud leszedni a Raspbian-on kívül egyéb rendszereket.
De ez egy médiára kihegyezett oprendszer, igaz teljes(ebb) debian (raspbian) van alatta, de kicsit heréltek rajt.

(#25014) Zozzer888:
Használok bordákat a Pi2-n, de túlzott jelentősége nincs, hacsak nem húzod. Igaz "csak" alu, nem réz, de 2-4°C-kal hűvösebb bordával, mint nélküle. Így egy 2 órás x264-es mkv után 40-47 °C a maghőmérséklet.

(#25018) Sirjames73:
Jópofa board, de kicsit sokallom. Valahol a net bugyraiban találtam home made megoldást ki/bekapcsoló gombra. A GPIO port-ra csatlakozó mikrokapcsoló, meg némi python script kell hozzá.

(#25021) denko:
Tökmindegy, a végeredmény lényegében ugyanaz. A NOOBS akkor jó, ha több oprendszert akarsz használni.
A Rapoo-nak van jó billentyűzet + egér kombója (pl1 és pl2) és tapipados billentyűzete is.

Üdv. V. Körte

(#25028) albinolynx válasza toth_janika (#25020) üzenetére


albinolynx
őstag

Lan, vagy wifi?
Rpi - gép között másolás ide/oda milyen sebességgel megy?

Ingyen sajt nincsen, csak az egérfogóban.

(#25029) Sirjames73 válasza vadkörte (#25027) üzenetére


Sirjames73
csendes tag

Azért ez több mint egyszerű mikrókapcsoló. Az árát így nézd. Saját beépített firmware-rel rendelkezik az eszköz, van rajt infravevő és kicsi nyomógomb is, valamint további visszajelző ledek.

(#25030) vadkörte válasza Sirjames73 (#25029) üzenetére


vadkörte
addikt

Tudom. Néztem. :) De miért adjak annyit érte, mint amennyiért a Pi-m vettem, ha némi bontott mikrokapcsoló vezeték és kód segítségével megoldható. (egyelőre nem érint)
Amúgy az kétségtelen, hogy ez fényévekkel elegánsabb, kifinomultabb és funkciógazdagabb...

Üdv. V. Körte

(#25031) denko


denko
senior tag

köszönöm szépen srácok!

(#25032) s_e_n_k_i válasza PHoNX (#25023) üzenetére


s_e_n_k_i
tag

Egy kis helyesbítés.
Ha OSMC-nél kilépsz a Kodiból, akkor elérhető a terminál, nem kell más gépről SSH-zni.

(#25033) Attila432 válasza F1rstK1nq (#25008) üzenetére


Attila432
tag

Köszönöm a segítséget, jó lett így már.

&hpeti2: köszi.

(#25034) toth_janika válasza albinolynx (#25028) üzenetére


toth_janika
őstag

A Pi csak LAN-on, fixip-vel működik. A másolást még nem néztem, de ha hazamegyek rápillantok.

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#25035) artiny


artiny
őstag

Hogyan/Hova kéne kotnom a kapacitort /kondenzátort/ ?

Jelenleg igy van bekotve a nyomogomb es a led. De nem stabil az egyik nyomogomb, azt szeretnem javitani. Olvastam,hogy egy kapacitor ezen segithet.
kep:
[link]
forrás:
[link]

Idaig igy volt bekotve:
[link]
forrás:
[link]

A rajz alpján ide kene kotnom a kapacitort?
[link]

Ilyen kondenzatoraim vannak:
1 ali
2 ali

Ebbol az elsobol kene felhasznalnom a 103-s jelzesut?

Vagy pedig inkabb ez alapján kéne :)) ?
[link]

[ Szerkesztve ]

(#25036) Pemex válasza artiny (#25035) üzenetére


Pemex
csendes újonc

A GPIO-hoz a nyomógombot be lehet kötni pull-down és pull-up módon, azaz bután leírva: vagy a +3 Volt-ot vagy a testet kapcsolgatod a bemenetre az ellenállásokon keresztül. Ami ábrákat belinkelgettél azokban keverve volt-e két módszer, emiatt nem érthetted hova kössed a kondit. Feltöltöm az egyik fajta megoldást ahol bekötöttem a kondit.

[kép]

(#25037) zodes válasza zodes (#23691) üzenetére


zodes
aktív tag

Ez a probléma megoldódott, ha valakit még egyáltalán még érdekel. Valóban lehetséges, hogy nem RPI probléma, hanem valószínűleg a TV frissítette a szoftverét. Azért nem tudom pontosan, mert a Samsung TV és a PI is folyamatosan a neten van, tehát akkor frissít és azt amit akar. :D

Gigabyte GA-B85-HD3 rev.2.0 - i5-4460-16GB DDR3-Samsung SSD 840 EVO 120GB Hackli***MacBook Pro (Retina kijelzős, 13 hüvelykes, 2014 közepe)***

(#25038) Celtis válasza artiny (#25035) üzenetére


Celtis
veterán

A legegyszerűbb, ha egy 104-es jelű kondit párhuzamosan kötsz a 10k ellenállással.
Mivel látom, hogy a próbapanel vezetékezésével sem vagy tisztában, inkább lerajzolom.

Ha van nagyobb kondid (1-10u), az jobb lenne. Egyébként kondi helyett a GPIO szoftveresen is prell mentesíthető.

[ Szerkesztve ]

(#25039) artiny válasza Celtis (#25038) üzenetére


artiny
őstag

koszi a valaszt!

kozben en mar kiprobaltam ezt a verziot:
http://raspi.tv/wp-content/uploads/2014/07/both1300.png

de az elso szerinted jobb lenne?

(#25040) Celtis válasza artiny (#25039) üzenetére


Celtis
veterán

egykutya.

(#25041) pchris válasza Sirjames73 (#25018) üzenetére


pchris
tag

Köszönöm!

(#25042) Csicsóka


Csicsóka
őstag

Flash-bench KODI kiegészítő, Libreelec alá.
Itt.

Előzmények az S905 fórumon.

[ Szerkesztve ]

(#25043) toth_janika válasza albinolynx (#25028) üzenetére


toth_janika
őstag

Nos egy Pi restart után a sebesség megjavult... 2,9-3,1 MB/s. Ez remek. DE! Most nem jön le semmilyen adat... Van ami 0%-on akad el, van ami 58,8%-on... Transmission rendben leszedte mindkettőt... No ez miért lehet???!!! :F

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#25044) toth_janika válasza toth_janika (#25043) üzenetére


toth_janika
őstag

Semmi! Egy here vagyok... Nem volt elég hely a céllemezen... :W :W

Flickr - http://www.flickr.com/photos/toth_janos/

(#25045) futizoli


futizoli
tag

Pi zero kevés lehet iptv-hez? Openelec,libreelec különféle változatai alatt is szaggat az adás...
Gyors net mellett különféle memóriakártyákkal is ugyanazt produkálja, nem folyamatos a kép.Exodus, movieshark alatt filmlejátszás tökéletes. Routerhez a gyári málnás wifi stick-el csatlakozom. Rpi2-vel tökéletes a kéo.
Köszönöm az esetleges észrevételeket...

(#25046) hunaqua válasza futizoli (#25045) üzenetére


hunaqua
addikt

...hát pont ua. a helyzet.

SONY 65XE8577----Philips 58PUS8506----TCL 55c635----Onkyo RZ740----Dali Concept 8/6/C/S----HIVI VR8-W----Zgemma H9 Combo----Uclan Ustym 4K Pro----Asus_Tuf-AX5400----Vontar X3 X4----X96 Max+----Tanix_TX3_Max----Tanix W2---Raspberry Pi

(#25047) albinolynx


albinolynx
őstag

Egy kicsit elvesztem transmission szolgáltatással kapcsolatban.
Ki kellett kapcsolnom a pi-t, majd újra élesztést követően hálózati meghajtó él, el tudom indítani a szolgáltatást:
sudo systemctl start transmission-daemon.service

viszont sem böngészőből, sem pedig remote gui-ból nem lehet csatlakozni.
A szolgáltatást leállítottam, megnéztem a konfigurációs fájlt. Ebben azok a változtatások vannak érvényben amit cigam leírása alapján átírtam.

Mi lehet a probléma?

Ingyen sajt nincsen, csak az egérfogóban.

(#25048) weiss válasza albinolynx (#25047) üzenetére


weiss
addikt

Mit jelent, hogy nem lehet csatlakozni? Kitimeoutol a kapcsolat? Forbiddent kapsz? IP címed biztos 192.168.0.* poolból van?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#25049) albinolynx válasza weiss (#25048) üzenetére


albinolynx
őstag

Webes felületen: "ip cím" vissza utasította a csatlakozást.
GUI: "connection refused".

Ip címet ifconfig-gal néztem ssh csatlakozáson keresztül. Jót írok be, megfelelő pool-ból.

Ingyen sajt nincsen, csak az egérfogóban.

(#25050) etrop01


etrop01
tag

Sziasztok! Rpi3-mon noobsal telepítve van egy LE plusz Raspbian utóbbin transmission miatt szoktam kodizni tegnap este "lefagyott" nem ragált semmire így kihúztam bedugtam kiválasztottam a rendszert majd egy kis ideig vilog a bal felső sarokban kurzor aztán semmi fekete kép de ssh-n beenged. Remélem csak valami gui gubanc lehet bár foggalmam sincs hogy kezdjek hozzá a mostani linux tudásom is eme fórum olvasásából fakad. A LE simán fut.
Tehát valaki találkozott már ilyennel, tudtok segíteni?

Az egyszerűség a kifinomultság csúcsa.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.