Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#21001) Petike168


Petike168
aktív tag

Sziasztok!

Kell számolni bármiféle minőség romlással ha Rpi2+tuneren keresztül nézem a tv adásokat (Digi)?

(#21002) cigam válasza Petike168 (#21001) üzenetére


cigam
félisten

Attól függ, hogy a Pi-t mivel kötöd össze a TV-vel.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21003) Petike168 válasza cigam (#21002) üzenetére


Petike168
aktív tag

HDMI-vel gondoltam.

(#21004) Xray-1 válasza MaCS_70 (#20982) üzenetére


Xray-1
tag

HATALMAS köszönet ezért, nem is tudtam, hogy lehet csak bridge módban is használni.

Be is raktam most és X éve először végre megy minden direktben, látja a Fritzbox a közvetlen külső IP-t, elérem a saját progikkal direktben, nem csak weben át ügyeskedve!

Szóval köszi! Sokkal egyszerűbb lett az életem! :) :)) :DD :C

Amikor frissítették a saját eszközt és bejött a Free-wifi, onnét csesződött el igazán az egész, addig nem volt bajom.

Akkor futottam egy kört, hogy rárakok direktben egy Fritz kábeles routert (meg is vettem, ki is próbáltam, működött is VOLNA, mivel a legmodernebb átviteleket is támogatja, de a hálózat tiltás miatt csak service csatornát volt képes nyitni a szolgáltatóig. Hívogattam őket, nem segítettek, először csak elhajtottak, sokára tudtam kihúzni belőlük, hogy ez sehogy sem fog menni. Egy se mondta ezt a csak bridge módot...

(#21005) cigam válasza Petike168 (#21003) üzenetére


cigam
félisten

Ha eltekintünk a vájtszemüek által látott különböző dekóderek által mutatott kép között, nincs veszteség.
Azért egy veszteséges tömörítést használó folyamatnál furán néz ki ez leírva ;]
A nagyobb (mindenki által látható) difi abból adódhat, hogy a TV más képjavító algoritmusokat/beállításokat használ a beépített tuner-ről érkező jel esetén.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21006) sixer66


sixer66
senior tag

Szép estét!
Van valakinek összehasonlítási alapja, hogy egy raspberry i2s dac hol helyezkedik el a ranglétrán, vagyis konkrétabban milyen erősítő dac-jával van egy súlycsoportban?

(#21007) footy


footy
addikt

Sziasztok!

Kodin telepítettem a IPTV PVR kliens és engedélyeztem a TV opciót a beállításokban. Így műküdik is az IPTV viszont újraindítás után nem tölti be automatikusan az IPTV plugint. Van erre valami megoldás?

köszi

[ Szerkesztve ]

(#21008) cigam válasza robi1979 (#20998) üzenetére


cigam
félisten

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21009) Petike168 válasza cigam (#21005) üzenetére


Petike168
aktív tag

Köszönöm! :R

(#21010) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Valakinek nincs véltetlen elfekvőben, vagy tudna ajánlani eladó sima RPi B-hez fekete házat, amiből kevésbé látszanak ki a LEDek, lehetőleg hűtőbordákkal? EBayen szinte kizárólag Pi2-höz, meg B+-hoz találtam...

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#21011) Headless válasza LógaGéza (#21010) üzenetére


Headless
őstag

opció kapcsold ki vagy ragaszd le a ledeket. :)

/etc/rc.local
for led in $(ls /sys/class/leds/*/brightness);do echo "0" >$led;done
exit 0

Persze ha van rc.local, és hozzá tartozó indító script, akár crontabbal is futtathatod, vagy ahogy akarod. exit 0 természetesen csak az rc.local végét szimbolizálja, nem szükséges.

[ Szerkesztve ]

LEDE - R3G/DIR860l -> https://tinyurl.hu/Ntkb/

(#21012) doberman válasza LógaGéza (#21010) üzenetére


doberman
senior tag

fekete szeszes filctoll...

8lnu

(#21013) LógaGéza válasza Headless (#21011) üzenetére


LógaGéza
addikt

Köszi, nem is tudtam, hogy erre is van opció :R

Viszont a fő bajt még nem oldja meg, hogy ne csupaszon legyen ledobva a nyák...

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#21014) Headless válasza LógaGéza (#21013) üzenetére


Headless
őstag

Csak úgy tűnt, mintha van házad, csak a led zavar, de a feladat így már könnyebb bármilyen házat vehetsz... a led kikapcsolható, persze a LAN port ledjei világítani fognak... De azok jóval szolidabbak.

Azt nézd meg hogy elegendő-e neked egyszer boot után kikapcsolni a ledeket, vagy dugsz rá közben pen-drive-ot, vagy bármi más bekapcsolja-e menet közben őket, ugyanis rc.local csak a boot folyamat végén fut le és utána többet nem.

Ha megfelelő neked ez a kikapcsolás akkor fillérekért vehetsz bármilyen házat szerintem.

Doberman: azért a filctollnál elegánsabb megoldás kikapcsolni.

[ Szerkesztve ]

LEDE - R3G/DIR860l -> https://tinyurl.hu/Ntkb/

(#21015) Aryes válasza Headless (#21011) üzenetére


Aryes
nagyúr

A config.txt-ben is ki lehet kapcsolni a ledeket, úgy tudom. Nálam legalábbis a piros ki van kapcsolva, olyan értelemben, hogy csak kikapcsolás után világít (sic!) illetve vészjelző szerepet tölt be, pl túlmelegedés tápfesz probléma esetén jelez (ilyen még mondjuk nem volt). A zölddel is lehet vmit kezdeni.

Házat én kartonpapírból hajtogattam, ha nem vágok rá direkt lyukat, nem is láttam volna a ledek fényét. ;]

[ Szerkesztve ]

(#21016) wassermann válasza LógaGéza (#21013) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nekem sokáig egy postai borítékban működött - csak hogy ne legyen poros - és nem volt vele gond...

[ Szerkesztve ]

(#21017) pivi.l válasza LógaGéza (#21010) üzenetére


pivi.l
tag

Szia.
Igaz hogy nem fekete, és nincsenek hűtőbordák, de Rpi1-hez való ház van az Ebay en: [link]

(#21018) azbest válasza LógaGéza (#21010) üzenetére


azbest
félisten

lehet azért találni, csak furfangosabban kell keresni:
raspberry pi case black -"b+" -2 -3 -"A+" -zero -camera

Elég drágán adják ott, szállítással együtt majd 2 ezres.

(#21019) DEJVID


DEJVID
őstag

Sziasztok! Jól sejtem, hogy egy ilyen gép elég torrentezni, filmet nézni, zenét hallgatni?

(#21020) V.Stryker válasza DEJVID (#21019) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Zenét hallgatni hogy? HDMI_n viszi át a hangot, amúgy elég vacak. Külön van rá hifinek nevezett hangkártya ami jó lehet.

TV-n zenét hallgatni meg önmagában is.

Nekem már filmezni kettő van. :) Szóval arra tuti jó. Most tervezem a harmadik vásárlását. :D

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#21021) DEJVID válasza V.Stryker (#21020) üzenetére


DEJVID
őstag

Van elég jó DAC, nem kell aggódni. Úgy, hogy még csak nem is láttam linuxot, melyik változatot ajánlanád? Böngésző, torrent kliens és médialejátszó kell, hogy fusson rajta.

(#21022) V.Stryker válasza DEJVID (#21021) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Erre így mind egyszerre nem tudom, majd az okosabbak.

Médialejátszóként én az Openelec-et használok. Böngésző, meg torrent kliens azért azzal szerintem necces.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#21023) Headless válasza DEJVID (#21021) üzenetére


Headless
őstag

Attól függ milyen verzió, úgy csökkentsd az igényeid.

Média lejátszónak, elég sok codec-el tökéletes egy openelec, osmc (jobban preferálom). Ezek torrentre is alkalmasak sebesség verziótól függően, de nem tudok konkrétata, topikban biztos volt már téma, csak keresni kell.

Böngészni viszont egyik sem képes, ehhez window manager kell, legegyszerűbb/legnépszerűbb raspbian, amiben tudsz. Pi 1 alkalmatlan erre a célra, bár szerintem a pi 2 is eléggé kompromisszumos, pi3-at még nem volt alkalmam próbálni, bár az már talán.

LEDE - R3G/DIR860l -> https://tinyurl.hu/Ntkb/

(#21024) Xray-1 válasza DEJVID (#21021) üzenetére


Xray-1
tag

En szetszednem. Zenere van olyan mini distro ami azonnal indul es telefonrol tavvezerled. Akar egy 64-128MB-os sd is elég. Persze ha van honnet szedje a zenet. Nekem ment igy multiroom konfig is. Gyakorlatilag szinkronban. Az ujabb pi-k analog kimenete sem olyan gaz mar. De jo DAC van mar 10e huftol. Az a tuti.

Webezni ne akarj. Filmekre stb meg kituno. Ha raksz egy genesist Open/LibreELEC alá, akkor torrentrol is leszoksz. Sorozatoknal biztosan.

(#21025) DEJVID válasza Xray-1 (#21024) üzenetére


DEJVID
őstag

Böngészni csak annyit szeretnék, hogy letöltöm a torrent fájlt és a feliratot.

(#21026) Headless válasza DEJVID (#21025) üzenetére


Headless
őstag

Ezt Én véletlenül sem innen intézném...
Torrent fájlt Én telefonról szoktam, de mivel webes kliens, meg rengeteg normális kliens létezik (ezeket preferálom, személyes kedvenc a magyar fejlésztéső torrnado android alatt,desktopon pedig transmission remote gui).

Felirat letöltés pedig kodi beépülővel sokkal barátságosabb mint böngészőben keresgélni...

Ha ezek kellenek, akkor osmc, vagy openelec.

LEDE - R3G/DIR860l -> https://tinyurl.hu/Ntkb/

(#21027) cigam


cigam
félisten

Meghalt memóriakártya után csere, friss 16-05-10es rasbian lite image feltöltve, be is röffen, de az apt-get update/upgrade-nek ez a vége:
Kibontás előkészítése: .../libidn11_1.29-1+deb8u1_armhf.deb ...
Kibontás: libidn11:armhf (1.29-1+deb8u1) e helyett: 1.29-1 ...
Kibontás előkészítése: .../libexpat1_2.1.0-6+deb8u2_armhf.deb ...
Kibontás: libexpat1:armhf (2.1.0-6+deb8u2) e helyett: 2.1.0-6+deb8u1 ...
Kibontás előkészítése: .../libraspberrypi-dev_1.20160512-1_armhf.deb ...
Kibontás: libraspberrypi-dev (1.20160512-1) e helyett: 1.20160506-1 ...
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (2)
E: /var/lib/apt/extended_states.tmp átmeneti állapotfájl írása sikertelen

Ötlet?

Az sha1 nem stimmel a honlapon szereplővel, de szerintem csak elfelejtették átírni.
Nekem mindég 12f37965dcf1a1e2d214907345b4d229ceb7c8fe jön ki, pedig a honlapon 333bfc855e8944ecb1142337ead8c928dc6c9d95 szerepel. Másnak is ennyi jön ki?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21028) zsola32 válasza Xray-1 (#21024) üzenetére


zsola32
őstag

segítenél ebben a distroban?
érdekelne ez a zene téma - köszi

(#21029) azbest válasza cigam (#21027) üzenetére


azbest
félisten

a megoldás, hogy
12f37965dcf1a1e2d214907345b4d229ceb7c8fe
*2016-05-10-raspbian-jessie-lite.img

333bfc855e8944ecb1142337ead8c928dc6c9d95
*2016-05-10-raspbian-jessie-lite.zip
:)

[ Szerkesztve ]

(#21030) LógaGéza válasza azbest (#21018) üzenetére


LógaGéza
addikt

Köszi, jó lesz ez :R Kínai összepattintós is ilyen árban van, de az szvsz hulladék, volt már, nagyon vigyáztam vele amikor összeraktam, mégis letörtek a kis pöckök...

Tvheadendből melyik verziót ajánlott használni? Most releaseből 4.0.8 ment fel, mennyivel jobb a 4.1?

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#21031) azbest válasza LógaGéza (#21030) üzenetére


azbest
félisten

4.0.9 a legfrissebb stabil. Múltkor benéztem a dátumot, a 4.1 az egy éves és bugos. Persze lehet van pár új dolog a 4.1ben, de abból a mastert érdemesebb talán, mert az legalább friss.

(#21032) LógaGéza válasza azbest (#21031) üzenetére


LógaGéza
addikt

Repóban stable alatt nincs armhf, csak release alatt, ami meg a 4.0.8-at rakja fel.
Fordítgatni nem akarok ha nincs értelmes, és valami számottevő újítás nincs benne.

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#21033) cigam válasza azbest (#21029) üzenetére


cigam
félisten

Azta.... :B

Szóval az image jó, de akkor miért nem akar működni? Sőt! Miközben megy a kibontás, a TV-ne ez jelenik meg:

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21034) Xray-1 válasza zsola32 (#21028) üzenetére


Xray-1
tag

piCorePlayer.

Az vicces volt amikor frissitesnel a fejleszto bocsanatot kert, hogy 26mb-rol 60 mb-ra nott az image. :P
Kezeli szinte az osszes DAC-ot. Logitech Squeseelite alapu. Nekem a NAS-rol szedte a zenét. Minden rendszerre van hozza tavprogi. Vagy siman megy weben at. Regi pivel kb. 10 sec. a start, ujjal es egy gyors sd-vel fele. Alapbol tudja a multiroom beallitast. Telirakhatod vele a hazat.

Ha nincs nas ami tamogatna, akkor masik pi-vel csinalhatsz egy szervert, ahonnet veszi a zeneket. Nekem igy ment jo darabig. Es az mar persze barhonnet tudja olvasni halozatrol az anyagot.

De ha komolyabbat akarsz, arra is van megoldas. Akar Google Music vagy Spotify is használható így. Mar ha elofizetsz ilyenre.
.

[ Szerkesztve ]

(#21035) robi1979


robi1979
aktív tag

Kis segítséget kérnék mert sehogyan nem boldogulok a Pi3+win file megosztással.

Kábelesen van a routeremre kötve egy Pi3 lan portra, ugyanazon routeren van egy win8.1es laptop. A laptop hálózatok alatt látom a KODI (openelec)-et, 2db ilyen ikonom is van. De ha rákattintok az egyikre akkor webes felületű kodi remote jön be, ha a másikra, akkor is ugyan ez. A pi3-ra van kötve egy vinyó, annak a mappáit szeretném elérni (alap file műveletek másolás, törlés stb) a wines laptopról. A SAMBA a pi3-on be van kapcsolva. Ezt hogyan tudom megtenni hogy ne keljen mindig lehúzgálni a vinyót a Pi3-ról? A pi3 tápja gyári, 2,5-ös.

A másik kérdés hogy van egy másik 2,5"-os vinyóm is, aktív USB hubom is, de ha 2db vinyót aktív USB hubon rádugom a Pi3-ra, akkor az egyik vinyót levágja. Szerintetek hogyan tudom megcsinálni hogy 2 vinyót tudjak használni a Pi3-al?

Ha csak simán hálózatba szeretném betenni a vinyókat, szerintetek ez az eszköz alkalmas rá vagy valami olcsóbb NAS a megoldás? (mit javasoltok?)

[link]

[ Szerkesztve ]

(#21036) azbest válasza robi1979 (#21035) üzenetére


azbest
félisten

nem tudom hol kattintottál a hálózatokra, annak nem webböngészőt kellene megnyitnia. Talán két openelec-et futtató eszközöd is van?

Az aktív hubnak gondolom van saját tápja. Valószínűleg kevés két winyóhoz.

Egyébként a nexx itt olcsóbb [link]. A gyári szoftverét openwrt-re cseréltem, de még nem sokat használtam.

(#21037) cigam válasza robi1979 (#21035) üzenetére


cigam
félisten

Milyen fájlrendszert használ a merevlemez?
Magán a Pi-n(kod-n belül) betudod tallózni? Vagyis a pi-n futó rendszer látja mi van a merevlemezen?

A Win8-as gépen be van kapcsolva a helyi hálózat tallózhatósága (vagy vmi hasomló a neve)?
Az intézőben a hálózatokat tallózva látszik a Pi? Mi történik, ha intéző címsorába bírod a pi ip címét, pl.:
\\192.168.0.102
Ill az openelec-es cikkemben is írtam a samba-ról pár mondatot:
"A grafikus felület más lehetőséget biztosít a samba finomhangolására. A Szolgáltatások » Beállítások menüpont alatt a Beállítási szintet Haladó-ra állítva jelenik meg az SMB ügyfél menüpont. Itt adhatjuk meg a WINS kiszolgáló IP címét, ami otthoni hálózatban nem jellemző. A Munkacsoport megadása fontos. Ugyanazt adjuk meg, amibe a hálózatunk többi eszközét is beléptettük. Módosítás után kéri hogy indítsuk újra, ekkor lépnek csak életbe az új beállítások."

Vagyis azonos munkacsoportba kell lennie a gépnek, és a pi-nek is.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21038) zenwalk


zenwalk
senior tag

Sziasztok
OSMC alatt hol találok valami hiba logot? van pár film a hálózaton amit nem akar lejátszani és van pár amit lejátszik, viszont szaggat. pár száz megás avikról van szó.

(#21039) cigam válasza zenwalk (#21038) üzenetére


cigam
félisten

/var/log alatt?

Az .avi egy konténer formátum. Milyen videó/hang codec-el tömörített stream van benne? Ezt pl. a Mediainfo-val nézheted meg.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21040) azbest válasza cigam (#21033) üzenetére


azbest
félisten

Nem jön be a kép, amit betettél.

(#21041) cigam válasza azbest (#21040) üzenetére


cigam
félisten

:W Semmi se sikerül?!

Hozzá kell tennem, hogy a chkflsh-el 1x végigmentem a kártyán és nem talált hibát.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21042) azbest válasza cigam (#21041) üzenetére


azbest
félisten

Lehet, hogy azzal a kártyával nem jól működik a pi. Előfordulnak kompatibilitási problémák, amikor nem képes időben kiírni az adatokat. A pi-ben szerintem nem teljesen szabványos az a sebesség, amin hajtják a kártyákat, mert a vezérlője csak lassabb módot tud és azt húzták fel magasabb órajelre.

Pár hónapja samsung evo kártyával volt hasonló problémám, amíg ki nem jött fw frissítés, amiben kezelték. Gondolom nincs tuningolva, mert az is okozhatja.

Nekem mostanában sandisk ultra, nmicro, samsung evo és mixza kártyák voltak használatban.

[ Szerkesztve ]

(#21043) cigam válasza azbest (#21042) üzenetére


cigam
félisten

Egy "arany" 90/45-ös Kingston van benne.
A config.txt-ben át tudom írni a kártyaolvasó órajelét szabványos sebességre?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#21044) azbest válasza cigam (#21043) üzenetére


azbest
félisten

hát, az inicializáláshoz a config.txt-ben INIT_EMMC_CLOCK [link], de kell a kernelnek is paraméter. Régebben sdhci-bcm2708.emmc_clock_freq -ben lehetett megadni a cmdline.txt-ben, de azt hiszem már másik drivert használnak. Lehet sdhost néven említik az újat, nem tudom melyik az aktív. [link]
Meg az új kernelben lehet bcm2835-ként szerpelnek a pi2-3 dolgai, kicsit zavaros, hogy a régi pi esetén is változott-e ez.

[ Szerkesztve ]

(#21045) V.Stryker válasza pivi.l (#20980) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Itt az FDH-nál nem találom a rPi 3-ra a két hűtőbordát. De biztosan én vagyok a béna. Valaki segítene? :)

Vagyis ezt találtam, de árban elég komolytalan.

[ Szerkesztve ]

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#21046) busman válasza V.Stryker (#21045) üzenetére


busman
addikt

Én egy északi híd bordáját daraboltam szét. Tökéletesen megfelel a célnak.

I'm not talented, I'm skilled.PS5

(#21047) cinemazealot válasza busman (#21046) üzenetére


cinemazealot
addikt

Én is gondoltam már rá, hogy egy régi 486-osom hűtőbordáját vágom méretre, csak a hővezetős felragasztással lettem volna gondban. :)

(#21048) busman válasza cinemazealot (#21047) üzenetére


busman
addikt

Lehet venni azt is pár száz forint.

I'm not talented, I'm skilled.PS5

(#21049) wassermann válasza cinemazealot (#21047) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Alkohollal vagy sebbenzinnel zsírtalanítod mindkét felületet, csöppentesz pillanatragasztót a borda aljára, egy papírlapból vágott rugalmas csíkkal szétteríted rajta és gyorsan lehúzod a felesleget, hogy ne "ússzon" és gyorsan rányomod...

(#21050) pivi.l válasza V.Stryker (#21045) üzenetére


pivi.l
tag

Az FDH-nál elég drága.
Én inkább az EBAY-ről rendelnék.
pi3 heatsink

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.