Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#24001) Vladi


Vladi
nagyúr

Sziasztok!

Megjöttem én is az általam indított topikba. :DDD
Lehet nekifogok én is, őrült sok víz lefolyt 2011-óta a Tiszán. :Y

Raspberry Pi A+ 512MB RAM (2016) - ezen spi bekapcsolható? Milyen os-t ajánlotok rá? spi-n keresztül kéne kommunikálnom egy másik kacattal.

Amúgy valami nagyobb házikó ehhez nem készült? Mármint amibe befér az alaplapon kívül más is. :F

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#24002) Pulsar válasza Vladi (#24001) üzenetére


Pulsar
veterán

Nem tudok róla, hogy ott ne lenne spi.
Raspbian-t ajánlanám, és ott a sudo raspi-config majd a Advanced Options és SPI enable menü.
Házikót én egy IP67-es dobozt szereztem, abba építkeztem :D

(#24003) Aryes válasza doberman (#23983) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nyertem. :)

(#24004) Celtis válasza schferenc77 (#24000) üzenetére


Celtis
veterán

Az elsőt scriptekben lehet használni egy másik script meghívására a Kodin belül.
A másodikban a linux rendszert hívod és adsz át egy parancsot.
A harmadik lesz neked jó, és tényleg kell elé az "xbmc."

(#24005) petya220


petya220
senior tag

Üdv, hogy tudok "factory reset"-et csinálni a pi-n?
Vagy olyat,hogy az új raspbian-ban bekapcsolni az ssh-t? Mert csak ssh-n használom a pi-t és nincs jelenleg hdmi-s vagy analog videos monitorom :c
Méég 1 kérdés.. :D A pi megölte a 64gb-s memokarimat, instabillá vált, valahogy vissza tudom hozni az életbe?

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#24006) Pulsar válasza petya220 (#24005) üzenetére


Pulsar
veterán

A kártyára rahuzol egy uj image-et, ez a factory reset :)
Nekem is az uj raspbian van fent, es nincs se monotor, se bill, csak ssh, es bekapcsolás után egyből ment.

(#24007) petya220 válasza Pulsar (#24006) üzenetére


petya220
senior tag

Nem így gondoltam.. :D de ez lesz a végén..
De azbest múltkor belinkelt egy cikket,hogy az új buildban nincs alapjáraton bekapcsolva az ssh ._.
De akkor éjjel ránézek :D

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#24008) azbest válasza petya220 (#24007) üzenetére


azbest
félisten

jaja, de ha kiírás után egy "ssh" nevű fájlt létrehozunk a boot partición, akkor bekapcsolja első induláskor, ahogy korábban is. A hivatalos blogon volt a bejentésben, azt linkeltem múltkor :)

[ Szerkesztve ]

(#24009) petya220 válasza azbest (#24008) üzenetére


petya220
senior tag

Oh,addig nem jutottam el. :D
Simán "ssh"? ._.

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#24010) helltp


helltp
aktív tag

Sziasztok!
Raspberry pi-hez kerestem olcsó kijelzőt, és sikeresen benéztem egy leírást, vettem egy olyan kijelzőt amin nincs kivezetve a 4-wire SPI, csak a 16bites párhuzamos interfész... Napok óta túrom a netet, de úgy látom nem is nagyon lehet rátenni PI-re úgy hogy 30fps meglegyen, esetleg valaki tud valami megoldásról? Ez a kijelző.

Ezt néztem ki helyette, de kicsit bizonytalan vagyok, jól értelmezem a doksit (ChipCAD-es linken van) hogy ez a kijelző tud SPI-t, csak a jumpereket kell átforrasztani? A 11. oldalon van a lényeg. Az hogy az ellenállásokra 0R-t ad meg az gondolom a rövidzár, de mi a fene az a "not soldering" ? Jó lesz ez a pi-hez?

Aki másnak vermet ás, az a stack pointer...

(#24011) stopperos válasza petya220 (#24009) üzenetére


stopperos
senior tag

Simán "ssh"

Valamint ezen a héten lejött egy új "ellenőrzés" is. Itt ni /etc/profile.d/sshpasswd.sh

check_hash ()
{
if ! id -u pi > /dev/null 2>&1 ; then return 0 ; fi
if grep -q "^PasswordAuthentication\s*no" /etc/ssh/sshd_config ; then return 0 ; fi
test -x /usr/bin/mkpasswd || return 0
SHADOW="$(sudo -n grep -E '^pi:' /etc/shadow 2>/dev/null)"
test -n "${SHADOW}" || return 0
if echo $SHADOW | grep -q "pi:!" ; then return 0 ; fi
SALT=$(echo "${SHADOW}" | sed -n 's/pi:\$6\$//;s/\$.*//p')
HASH=$(mkpasswd -msha-512 raspberry "$SALT")
test -n "${HASH}" || return 0

if echo "${SHADOW}" | grep -q "${HASH}"; then
echo
echo "SSH is enabled and the default password for the 'pi' user has not been changed."
echo "This is a security risk - please login as the 'pi' user and type 'passwd' to set a new password."
echo
fi
}

if service ssh status | grep -q running; then
check_hash
fi
unset check_hash

Jó kis dolgok vannak benne.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#24012) azbest válasza petya220 (#24009) üzenetére


azbest
félisten

persze idézőjel nélkül

(#24013) petya220 válasza stopperos (#24011) üzenetére


petya220
senior tag

köszke :D
Este nem foglalkoztam vele, de majd most :D

azbest jó azt gondoltam.. :D

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#24014) Pulsar


Pulsar
veterán

Valakinél üzemel MQ7? Kell azt kalibrálni, vagy jól van alapból beállitva?

(#24015) bali66


bali66
tag

Sziasztok.

Segítséget szeretnék.kérni. Van egy nasom amin Plex van szerverként. Van egy LG LA660s tévém amire a Plex playert telepítettem.Az a gondom, hogy sok filmem van olyan formában ami nem tetszik a plexnek és nagyon hajtja a procit. Tudom, ez a transzkódolás. Vagy az AC3, vagy nem tudom mi de majdnem mindig transzkódol. Ha tennék be egy Raspberry PI 3-at Rasplex-el, megszünne ez a probléma? Tehát képes lenne úgy encódolni hogy ne a szervert terhelje? Nagyon rosszul gondolom és csak egy sima média playerként viselkedne? Bocsi ha hülyeség az egész és nem ide tartozik.

(#24016) Aryes válasza bali66 (#24015) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szia! A transzkódolást miért nem kapcsolod ki?

(#24017) bali66 válasza Aryes (#24016) üzenetére


bali66
tag

És azt hogyan kell? Nem hiszem el hogy több óra keresgélés után sem találom.

(#24018) Aryes válasza bali66 (#24017) üzenetére


Aryes
nagyúr

Sosem használtam, csak tippeltem. Lehet, hogy nem is lehet. :)

(#24019) KovA


KovA
tag

Sziasztok ..

Van egy PI2-m LibreElec-el .. napokban érkezik a 3asom.
Elég ha a kártyát áteszem a 3ba és minden megy vagy mentsem el a beallitasokat installáljam újra a 3ast és töltsem vissza a beallitásokat ?

Melyik a legjobb megoldás ?

Köszi előre is ..

//KovA

https://kova.hu/konfig

(#24020) Celtis válasza KovA (#24019) üzenetére


Celtis
veterán

Csak dugd át.

(#24021) szalay_1


szalay_1
csendes tag

Sziasztok
OSMC Kodi fut a RPI-n, mikor rácsatlakoztatok egy külső HDD-t a filmek
mellett látszik Recycle.Bin és a Volume Information mappa, hogyan lehet
elrejteni ?

köszönöm.

(#24022) lord.lakli válasza szalay_1 (#24021) üzenetére


lord.lakli
őstag

Miért nem törlöd le? Windows mániája, hogy legyenek ilyen mappák.

(#24023) szalay_1 válasza lord.lakli (#24022) üzenetére


szalay_1
csendes tag

csak kíváncsi voltam, hogy én nem látok ilyen opciót a beállításokban
(hide xy folder) stb

akkor ezt ajánlod ?
pi@raspberrypi ~ $ rm –v Recycle.Bin

[ Szerkesztve ]

(#24024) Keef_Lee válasza szalay_1 (#24023) üzenetére


Keef_Lee
senior tag

Vagy a Kodi fájlkezelőben "jobb gomb", töröl.

(#24025) vadkörte


vadkörte
addikt

Pi2+Kodi/OSMC/LibreELEC első tapasztalatok:
(semmi finomhangolás, semmi buhera)

Pi2 + Raspbian + telepített Kodi:
Lehet, hogy a mélységesen összekutyult Raspbian - nameg a 64MB VRAM :) - tehetett róla, de nem győzött meg. Sokáig bootol-t, lkadozott, lassúcska volt.

Pi2 + OSMC:
Szerencsétlen egy 1GB-os Class1-es kártyára került, képzelhetitek milyen tempót tolt... Még lassabb volt, örökkévalóságak tűnt még a boot is. Az akadozásaitól a hajam téptem

Pi2 + LibreELEC:
Ugyanerre az 1GB-os kártyára került, de mintha másik univerzumban jánék. Hasít, gyors, ~10-20s alatt beboot-ol. Cserébe melegedik a Pi. Majd megnézem a config file-t, mert gyanítom, hogy felhúzza a maximális órajelet.

Üdv. V. Körte

(#24026) doberman válasza vadkörte (#24025) üzenetére


doberman
senior tag

info:

lányomnak csináltam Pi2 + LibreElec = semmi melegedés. usb-n nincs semmi. nas-ról van "etetve" média tartalommal.

8lnu

(#24027) MaCS_70 válasza vadkörte (#24025) üzenetére


MaCS_70
félisten

Furcsa...

Én azonos kártyáról futtatott OSMC és LibreELEC között nem érzek sebességkülönbséget.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#24028) Celtis válasza vadkörte (#24025) üzenetére


Celtis
veterán

Mi az, hogy melegedik? A felvett 1-2W teljesítményt el kell fűteni. 50 fok még tök normális. Biztos lehetsz benne, hogy az LE nem overclockol.

(#24029) vadkörte válasza Celtis (#24028) üzenetére


vadkörte
addikt

Azt, hogy még az USB csatlakozók külső burkolata is meleg. (=~kézmeleg, ill. kicsit melegebb)
Egyelőre nincs hűtésem, a posta nem kapkodja el. Nem szeretnék kárt tenni benne.

Ill. Raspbian-on vettem észre, hogy be-be villan egy villám ikon a jobb felső sarokban. Egy 2A-es Huawei mobilnet modem tápról megy.

[ Szerkesztve ]

Üdv. V. Körte

(#24030) hemaka válasza vadkörte (#24029) üzenetére


hemaka
nagyúr

Nem agodnek ennyire, 80-85 fok korul kezdi el a throllingot, leegni meg valamikor 120-125 fok korul kezdenek ezek a lapkak. :)

(#24031) azbest válasza vadkörte (#24029) üzenetére


azbest
félisten

ha jól emlékszem ír hőfokot meg órajelet a hardveringfónál. De a pi2 teljesen jól elvan passzívan, ha nem 50 fokos környezetben van használva :)

Az valószínűleg akkor táp vagy usb kábel gyengeség jele.

[ Szerkesztve ]

(#24032) drogery


drogery
tag

sziasztok,
szerintetek az miért lehet, h transmission letöltés közben egyszer csak arra panaszkodik, h elfogyott a hely a mounted hdd-n, de kézzel újraindítom a letöltést és megy minden tovább.
hely biztos van mert 9% használt az 1 Tb-s hdd-n.

(#24033) #53314048


#53314048
törölt tag

Sziasztok!

A Godaddy.com-on vásároltam egy .info domaint. Raspberry PI-ről szeretném frissíteni. Milyen programmal tudom ezt megtenni?

(#24034) Aryes válasza drogery (#24032) üzenetére


Aryes
nagyúr

Átmeneti könyvtár is a külső winyóra van állítva vagy az sd-re próbál menteni? :)

[ Szerkesztve ]

(#24035) drogery válasza Aryes (#24034) üzenetére


drogery
tag

igen.
letöröltem a transmissiont, h majd reinstallálom, de már az sd is tele van.
asszem meg is lett a probléma.
már csak az a kérdés, h lehet tele a 16gb-s kártya osmc-vel.

(#24036) azbest válasza drogery (#24035) üzenetére


azbest
félisten

transmissionnak több mappája is van. Az inprogress-t és a downloadot is inrányítsd a winyóra. Lehet ezen kívül is van még opcionális mappa más állapothoz.Ja bocs most értelmeztem csak. Gondolom leállított transmission mellett szerkeszted a konfigot, különben eldobja újraindításkor a beállításaidat.

ha tényleg a winyóra panaszkodna, akkor esetleg táp miatt újracsatlakozó winyó lehet hogy readonly lesz. Vagy rövid időre elérhetetlen. Dmesg-et nézegesd.

[ Szerkesztve ]

(#24037) cinemazealot válasza #53314048 (#24033) üzenetére


cinemazealot
addikt

Csináltam egy google keresést, amiben megtaláltam ezt a fórum bejegyzést, ez azt mondja, hogy "Unfortunately, DDNS is not supported on our nameservers. You would need to use another DNS provider if you want to have your IP address dynamically updated. Hopefully others will have a suggestions on DNS providers that offer this." Magyarul szükséged lehet egy harmadék félre, aki képes beregisztrálni a Te állandóan változó IP címedet ez alá a domain név alá. Esetleg próbáld meg a noip.com-ot, ők talán nyújtanak ilyen "harmadik feles" szolgáltatást (ingyen vélhetően csak a saját ingyenes domain neveikre). Én egy ingyenes domain nevüket használom itthon és egy Ubuntu Linux-ra kínált klienssel frissítgetem.

Ó, viszont ha továbbolvasol a fenti fórumban, rögtön belebotlasz ebbe a GitHub-os powershell fejlesztésbe, amit talán könnyen testre lehet szabni Raspberry Pi-kompatibilisre. :)

[ Szerkesztve ]

(#24038) Pemex


Pemex
csendes újonc

Sziasztok, teljesen kezdő vagyok az RPI világban... ha a raspbiant feltolom egy SD kártyára akkor arról bootol, ez ok. És ha akarok írni egy python programot, akkor azt hova másoljam, hogy kerül a RPI-re? és a boot után hogy tudnám automatikusan elindítani ?

(#24039) Fecogame válasza Pemex (#24038) üzenetére


Fecogame
veterán

Használtál már linuxot? Mármint parancssorosan.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#24040) Armatura


Armatura
tag

Sziasztok!Segítséget kérnék.
Van egy RPI 3-am,rajta LibreElec és kodi(másra nincs használva).A tv CEC képes,ennek távjával használom.
A kodi úgy van beállítva,hogy x perc után kapcsoljon be a képernyőkímélő,majd a cec adapter beállításoknál is,hogy küldje csicsikáni a tv-t(elvben oké is).
De!
Pontosan 5 percenként visszakapcsol a tv.
ui:
Energiakezelési menüpontban ki van véve az alvó mód,attól teljesen bedilul,ha úgy hagyom(csak táp ki/be a megoldás)
Az RPI-t nem akarom kikapcsolni,se leállítani csak a tv-t

Péter odaszól Jézusnak: - Pszt, Júdás kérdezi, tudsz csinálni lisztből kokaint?----Képeim: https://www.flickr.com/photos/142115553@N07/

(#24041) Pulsar válasza Pemex (#24038) üzenetére


Pulsar
veterán

Temészetesen az is az SD-re megy.
Automatikus inditásra sok megoldás van, kérdés hogy mit szeretnél, milyen a progid. Egyszer fusson le indulaskor, vagy x percenként? Netan végtelen loop van benne igy elég egyszer elindítani?

(#24042) Celtis válasza Armatura (#24040) üzenetére


Celtis
veterán

A Kodi ilyenkor marad screensaver állapotban vagy az is felkel?
Egyébként csak annyi a dolgod, hogy megnézed a kodi logfájlt, hogy mi keltette fel.

(#24043) Armatura válasza Celtis (#24042) üzenetére


Armatura
tag

Az is felkel.Ilyen mélységben nem ismerem,hol találom a log filet?

Péter odaszól Jézusnak: - Pszt, Júdás kérdezi, tudsz csinálni lisztből kokaint?----Képeim: https://www.flickr.com/photos/142115553@N07/

(#24044) Pemex válasza Pulsar (#24041) üzenetére


Pemex
csendes újonc

elég egyszer lefutnia. Az SD-re hogyan tolom fel a python programomat? Windows alól a imagewiter-rel írom a boot image-t. Hol nyúljak a folyamatba? Vagy simán windows alól felmásoljam az sd kártya gyökerébe a programomat ? fogja at látni a raspbian alól ?

(#24045) Aryes válasza Pemex (#24044) üzenetére


Aryes
nagyúr

Sambán, ftp-n, pendrive-on, vagy ott írod meg rajta. :)

(#24046) Pemex válasza Aryes (#24045) üzenetére


Pemex
csendes újonc

köszi !

(#24047) Pulsar válasza Pemex (#24044) üzenetére


Pulsar
veterán

Én is azt javasolnam, hogy azon ird meg. Ha nincs bill/egér/monitor akkor ssh-n bejelentkezel (win alól kell a putty). Alap felhasznalonév: pi jelszo: raspberry
Ha nem vagy jartas linuxba akkor nano akarmi.py. nano a szövegszerkesztő ambe irod a kodot.
Ha kész chmod 0777 akarmi.py és mar futtathato is a következőkeppen: ./akarmi.py
Első sorbol ne felejsd ki: #!/usr/bin/python
Inditas utan pedig hogy induljon el:
sudo crontab -e
Itt pedig utolso sorba beirod ezt:
@reboot /home/pi/akarmy.py

(#24048) Celtis válasza Armatura (#24043) üzenetére


Celtis
veterán

Van egy logfiles nevű hálózaton megosztott folder. Kicsomagolod a legutolsót és a kodi.log-ot megnézed.

Alternatív módszer, ha SSH-n belépsz és kiadod a
tail /storage/.kodi/temp/kodi.log -f
parancsot. Így valós időbe látod a képernyőn, hogy mi történik éppen. Azt várom, hogy 5 perc után az első log bejegyzés utal arra, hogy ki vagy mi kezdeményezte az éledést. Ha nem elég részletes, akkor be kell kapcsolni a debug opciót a rendszerbeállításokban.

(#24049) Armatura válasza Celtis (#24048) üzenetére


Armatura
tag

Úgy néz ki mielőtt bármit csináltam volna,egy restart megoldotta.(a 20.)De legalább ha előjön újra tudom milyen fájlt kell keresni.
Köszönöm a segítséget! :)

Péter odaszól Jézusnak: - Pszt, Júdás kérdezi, tudsz csinálni lisztből kokaint?----Képeim: https://www.flickr.com/photos/142115553@N07/

(#24050) Pemex válasza Pulsar (#24047) üzenetére


Pemex
csendes újonc

köszi.
"Itt pedig utolso sorba beirod ezt:
@reboot /home/pi/akarmy.py"

Melyik file utolsó sorába írom ezt ? vagy simán parancssorból kiadom ezt az utasítást ?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.