Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2101) bigyo108 válasza sztanozs (#2093) üzenetére


bigyo108
aktív tag

Ez a hivatalos levélben volt :

RS plug in EU power supply with Micro USB - HNP06 EU Series
Plug-in switch mode switching adaptor with an integrated Micro-USB socket. This plug-in switch mode switching adaptor is double insulated and ErP V compliant with low standby power consumption.

Features
•For use in Europe
•Output Current 1.2A
•Output Voltage 5V
•Micro-USB connector with 1.5m cable
•TUV Approved
•Meets EN60950-1

A PC visszafelé MINDIG kompatibilis lesz,.... MINDENRE!! :)

(#2102) tomzi1 válasza maláj (#2098) üzenetére


tomzi1
tag

jaj ez nagyon csinos, hol, honnan, mennyiért?

(#2103) tamas1985 válasza tomzi1 (#2102) üzenetére


tamas1985
aktív tag

Szerintem ebay-ről, ha nem akkor javíts ki:)

(#2104) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

(#2099) fo_di:

"hdmire állítva a hdmin kéne jönnie a hangnak, nem a jacken, nekem analógon fülest jól meghajtott, hangfalat nem próbáltam"

Ja, HDMI-n a TV hanszórójából gyönyörűen jön a hang, erősen és tisztán, s így jön az RCA-n is, igaz eléggé halkan. Analogon majd megnézem, bár az is lehet, hogy nagyon le van húzva a hang. Tényleg azt hol tudom állítani? :D

"billentyűkiosztást a beállítások között, vagy az openelec os settings programban lehet állítani"

OK, megnézem, kösz :)

A Bluray ISOs részre nekem 2 dolog jutott az eszembe:

a) Akkor az x364-es videókat, melyek támogatják a DXVA-t, megeszi gond nélkül, igaz?
b) Az USB csatolós rackes vinyó helyett jobb lenne hálóról játszanom a filmet? Nagyobb ezen ethernet port áteresztőképessége mint az USB2-es winyóé? :)

Háznak egy ilyen - szépen kireszelve persze - jó lehet? [link]

Üdv. core2

(#2105) footy


footy
addikt

Melyik openelec build-et erdemes hasznalni? A videolejatszasi kepessegeket szeretnem tesztelni.

[ Szerkesztve ]

(#2106) fo_di válasza Neil Watts (#2104) üzenetére


fo_di
őstag

igen, elvileg megeszi az x264es videókat (mondjuk én azt vettem észre, hogy mintha matroskában kevesebbet enne, mint m2ts-ben, de nem sokkal, és lehet, nem is így van)
az usb vinyó sebességét kihasználja most? mert a lan és az usb ugyanazon a buszon megy a raspberryn (van rajta egy usb-lan átalakító chip)

a háznak pont jó, mert műanyag. arra figyelj, hogy a raspin nincsenek felfogató csavaroknak hely kifúrva, így sokkal nagyobb házban nem fog megállni (ebbe a méretbe a portokkal nagyjából bele lehet fogni)

footy: a legutóbbit

[ Szerkesztve ]

(#2107) Neil Watts válasza fo_di (#2106) üzenetére


Neil Watts
veterán

ehhe.. Na ez érdekes.

"igen, elvileg megeszi az x264es videókat (mondjuk én azt vettem észre, hogy mintha matroskában kevesebbet enne, mint m2ts-ben, de nem sokkal, és lehet, nem is így van)"

Na ok, akkor nekiállok tesztelni.

"az usb vinyó sebességét kihasználja most? mert a lan és az usb ugyanazon a buszon megy a raspberryn (van rajta egy usb-lan átalakító chip)"

Igen, most az a felállás, hogy be van dugva a LAN, meg be van dugva az USB-be a vinyó. Túlságosan leterhelem ezzel? Húzzam ki a LAN-t?

"a háznak pont jó, mert műanyag. arra figyelj, hogy a raspin nincsenek felfogató csavaroknak hely kifúrva, így sokkal nagyobb házban nem fog megállni (ebbe a méretbe a portokkal nagyjából bele lehet fogni)"

Úgy gondoltam, hogy eltolom a lapot az egyik irányba, alulról meg megtámasztom PET-palack darabokkal, vagy szivaccsal, hogy álljon valamin. Az úgy jó? :) Bagy ferakok rá belülről valami konzolt.

Bár őszintén megmondom, ez a legszimpatikusabb :)

Amúgy OpenELEC-hez van kész image is, wi32diskimagerrel csak ki kell írni /rá az SD-re/ :)

Üdv. core2

(#2108) sztanozs


sztanozs
veterán

A külső USB meghajtómat megsütötte valami - az időzítés alapján úgy tűnik, pont akkor kezdett el amortizálódni, amikor a rPi-al elkezdtem tesztelni.
Nagyon fura, de most kereshetem meg a garanciajegyet (remélem nem pont most múlt el egy éves). Most 22%-on áll az állapot és napról napra csökken :(

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#2109) maláj válasza tomzi1 (#2102) üzenetére


maláj
őstag

adafruit.com-ról :K

szerk: 15$

szerk #2: hogy keresgélni se kelljen :DDD

[ Szerkesztve ]

(#2110) footy válasza fo_di (#2106) üzenetére


footy
addikt

Koszi, talaltam kozben egy tegnap esti image-t. UPNP szerverrol vitt mindent.
Ugyhogy ma rendelnem kell egyet :)

szerk:
Annyi, hogy erdekes modon csak a menuben volt par akadas, a divx/xvid-ek lejatszasa jonak tunt. Az airplay-n keresztul csak a kepeket tudtam lejatszani a zeneket nem. A kepek lejatszasa viszont gyors es hibatlan.

[ Szerkesztve ]

(#2111) fo_di válasza footy (#2110) üzenetére


fo_di
őstag

igen, a menü időnként akad, mert az nem gpu gyorsított, csak a videólejátszás az (menü alatt nem ritka 80%-os cpu load sem)

(#2112) footy válasza fo_di (#2111) üzenetére


footy
addikt

Volt egy par plugin ami broken-kent szerepelt. Lehet ezeket valahogy javitani?

(#2113) fo_di válasza footy (#2112) üzenetére


fo_di
őstag

ez engem is érdekelne :)

(#2114) baani59


baani59
aktív tag

Raspberry Pi hajtogatós :DD dobozban hűtőbordával felszerelve.

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy S23 (Android 14) - Pocketbook Inkpad 4 - Samsung Galaxy Watch 4

(#2115) fo_di


fo_di
őstag

valaki látott jó áron védelemmel ellátott gpio breakout boardot?

(#2116) footy


footy
addikt

Nem tudom volt-e már linkelve, de itt van egy oldal ahonnan le lehet tölteni a friss image-eket.
Én a tegnapit írtam ki Win32 Disk Imager-rel és ment fullosan.

(#2117) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Lenne egy utolsó hatalmasnak tűnő problémám ami a hanggal kapcsolatos.
Beüzemeltem a Raspit, ami azt illeti, megy is jól, az xbmc remote alkalmazásban 100-on van a hang, a hifim mégis csak fele hangerőnél kezd el szólni normálisan.

Most a fekete audio csatlakozóból jön ki egy stereo rca, és úgy van rárakva a hifire, de túlságosan gyenge a jel így.
Van valami megoldás arra, hogy RCA-n is normálisan élvezhető legyen a hang? Nincs HDMI erősítőm sajnos, de valahogy fel kéne húzni a hangot.

Ezek közül valamelyik alkalmas a kívánt cél elérésére? :)

Üdv. core2

(#2118) baani59 válasza Neil Watts (#2117) üzenetére


baani59
aktív tag

Szia,

ha TV-én nézed a képet - akkor amíg nincs más - a TV hangkimenetéről is elvezetheted a hifire a hangot.

Samsung Galaxy S23 (Android 14) - Pocketbook Inkpad 4 - Samsung Galaxy Watch 4

(#2119) Neil Watts válasza baani59 (#2118) üzenetére


Neil Watts
veterán

na ja. Azt elfeljtettem írni, hogy azon is csak mikrofon csatlakozó van ilyen célra. Az RCA ami van csak bemenet rajta :) [link] Esetleg egy ilyen nem tudná a kívánt szintre felhúzni a hangot? :)

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

(#2120) PistiSan válasza Neil Watts (#2119) üzenetére


PistiSan
addikt

Biztosan van a tv-n fejhallgató kimenet, na már most egy jack to rca kábellel simán össze fogod tudni kötni az esősítőddel. Nekem legalább is így van jó ideje.

(#2121) Neil Watts válasza PistiSan (#2120) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Na akkor tisztázzuk. :)
Van nékem egy 10+ éves jó kis Sony hifim, melynek a hátulján van rca.

A Raspberry Pi előtt egy ASUS O!Play tette a szolgálatot (HDP-R3). Azon volt L/R RCA, tehát csak össze kellett kötnöm a HiFi-vel, s harmad (8-as) hangerőn egy komolyabb akciófilmnél átkopogtattak a szomszédok, hogy mégis mi a fenét képzelek :D

Na most ennek az eléréséhez a Raspberry-n a következőt alkalmazom jelenleg:
Audio csatlakozó - 3,5-ös jack be --> másik vége egy stereo RCA, az megy be a HiFI-be.

Így felesre kell húznom (12-es hangerő) ugyanazon hangerő eléréséhez a hifit.
Esetleg ezt a problémát nem lehetne valahogy kiküszöbölni?

Egy különálló L/R RCA Audionak nagyon örülnék, vagy egy USB-s modulnak mi biztosítja ezt :)

Üdv. core2

(#2122) PistiSan válasza Neil Watts (#2121) üzenetére


PistiSan
addikt

Nem emlékszem már mit írtál, de ha a hdmi-n kitolja a képet és a hangot a tv-re akkor dugd rá a tv-re a kábelt amit írtam. Nekem onnan megfelelő hangerővel jön ki a hang.

(#2123) Vladi válasza Neil Watts (#2121) üzenetére


Vladi
nagyúr

alsával kéne a hangot feltekerni. Most ennyi ötletem van:
link és link

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2124) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Ó, XBMC-ben fel kell tolni a volume amplification-t, a stereo meg megy jól! :DDD

(#2125) Vladi válasza Neil Watts (#2124) üzenetére


Vladi
nagyúr

Mostmá szedd össze magad. Igyál egy kávét, vagy mittomén. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#2126) csegebiga


csegebiga
csendes tag

most találtam, hátha vkinek kell:
ACDC510U2 5V/2A 2xUSB hálózati adapter 1.980 Ft
itt van

ezt nem reklámnak szántam, hanem segítségnek.
:DD

(#2127) Neil Watts válasza PistiSan (#2122) üzenetére


Neil Watts
veterán

THX, úgynéz ki hogy életmentő volt a segítséged :D :R

(#2128) Neil Watts válasza Neil Watts (#2127) üzenetére


Neil Watts
veterán

Na mégsem volt jó ez így. :/
Az az én nagy bajom, hogy igazából amíg csak a HDMI van a képben, addig jó a hang. Amikor belejön a képbe a jack<>rca átalakítás a fejhallgató kimenetről, akkor meg egy szám alatt leszabályoz a Hifi, és marha hulladék lesz a hang.

Valamivel fel kéne erősíteni ezt a jelet, mert ez így siralmas. :/

Üdv. core2

(#2129) fo_di válasza Neil Watts (#2128) üzenetére


fo_di
őstag

esetleg valami preampot szerkessz a hifi elé
[link]

(#2130) Neil Watts válasza fo_di (#2129) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Mivel nem vagyok az a kifejezett műszerész alakt, így egy ilyet kb. mennyiért csinálhatnak meg? (A legeslegnagyobb gondom, hogy nincs eszköz a kivitelezéshez. :/)

(#2131) fo_di válasza Neil Watts (#2130) üzenetére


fo_di
őstag

pl itt van egy összeszerelt példány, nem tudom, egész biztosan megoldaná-e a gondod (szerintem igen), vagy, hogy milyen minőségű
[link]
+-15V táp kell neki
de kérdezz utána esetleg valamelyik hobbi elektronika topikban (a hobbi elektronika, vagy házi barkácsolás vagy esetleg az előerősítő topikban)

(#2132) RexpecT


RexpecT
addikt

Sziasztok!

Most találtam rá erre a topikra és a kütyüre is.
Annyira megtetszett, hogy erősen gondolkozok rajta, hogy lecserélem a mostani médialejátszómat erre a mini pc-re.

Amire használni akarom, és visszaolvasva elvileg megy vele szépen:

- Média lejátszásra XBMC segítségével
- Távirányítót kezelje

Ha jól gondolom, akkor az operációs rendszert egy memóriakártyára kell rátenni ugye?
Melyik oldalról érdemes megrendelni, illetve mennyi idő a szállítás?

Köszönöm előre is :R

(#2133) vkp


vkp
aktív tag

Próbált már valaki USB-s vezérléseket rákötni?

Van egy USB-s relépanelem, ami FTDI chipes, felismeri, betölti hozzá a modult, de meg sem mozdul, egyik oprendszer alatt sem (arch, debian, fedora, raspbian, stb)

Van egy USB-OneWire adapterem, ami nagyjából működik raspbian alatt, viszont, ha bedugom az USB-s dimmerem, akkor megáll mint a szög.

Valakinek valami ötlete?

[ Szerkesztve ]

(#2134) fo_di válasza RexpecT (#2132) üzenetére


fo_di
őstag

az áruk mindkét disztribútortól kb ugyanannyi, postában van eltérés: farnell postán küldi, rs dhllel, viszont állítólag a farnellnél most 4-8 hetes lead time-ra lehet rendelni, míg az rsnél 12 hetesre (legalábbis hét elején ezt írták, de én keveslem a 4-8at)
a boot mindenképpen memóriakártyáról kell megtörténjen, de utána usbről vagy hálózatról is mehet a rendszer (de alapesetben sd kártyáról)
médialejátszás jól megy, viszont mpeg2t egyelőre nem tud (nincsen hozzá hardveres kódoló licensz, szoftveresen meg xbmc alatt nem játssza le, mással is kb sd tartalmat tud kikódolni)
távirányítót linux driverrel rendelkező infrával támogat vagy bluetoothon/wifin át is

(#2135) fo_di


fo_di
őstag

egy kis frissítés a hivatalos fórumban zajló android portról:
We are able to boot Android 4.0! There is still one major problem: the framebuffer is interfering with the actual Android interface, making everything unbearably slow and buggy. System UI is crashing too, although these two things may be related. Any help with the framebuffer issue would be appreciated!

(#2136) socialkiller


socialkiller
tag

Nekem már van egy-két hónapja(a B modell), de csalódtam :((( Ahoz képes, hogy a kezdetekben milyen lelkesedéssel vártam a "cuccot" most olyannyira próbálok megszabadulni tőle :( Na röviden: NEM EZT VÁRTAM :((

[ Szerkesztve ]

Üdv, Patrik

(#2137) fo_di


fo_di
őstag

rövidhírek:

chromium beta raspire: [link] (hexxeh-től, aki gugli gyakornok, elvileg kaphat is belső segítséget)
I’m happy to announce that Chromium binaries are now available for you to download and try out. These will ONLY work on Raspbian images, if you’re running Squeeze or anything that isn’t hardfp, don’t even think about it.

(mellesleg kiderült, hogy a qtonpi projekt miért csúszik: a 400 lap közül egyet iránba kellett volna küldeni, de az embargó miatt nem lehet, ezért inkább az egész készletet visszatartották, amíg ki nem találják, hogy mi legyen. persze iránba végül nem küldhetik el a lapot, talán a többiek megkapják lassan, és elindul a fejlesztés a qt vonalon is)

multiboot disztróválasztó progi [link]

[ Szerkesztve ]

(#2138) bigyo108 válasza socialkiller (#2136) üzenetére


bigyo108
aktív tag

Ezt fejtsd ki bővebben.
Sokan egy bizonyos dologra szeretnénk használni, mindenre egyszerre biztosan nem jó.

Minden jót.

A PC visszafelé MINDIG kompatibilis lesz,.... MINDENRE!! :)

(#2139) hbala válasza hbala (#2062) üzenetére


hbala
aktív tag

Elkelt.

(#2140) tiborq válasza fo_di (#2054) üzenetére


tiborq
csendes tag

köszi a linket, esetleg tudtok ajánlani ezek közül valami olyan tv tunert az rpi-hoz, amit lehet itthon kapni? köszi

(#2141) fo_di válasza tiborq (#2140) üzenetére


fo_di
őstag

kérdés, hogy digitális vagy analóg tuner kell (digitálisról már azbeszt kolléga fentebb beszámolt olcsótuneres tapasztalatairól, analógot nehezen találok linuxkompatibiliset, hybridet meg csak jó drágán)
itt van egy lista a linux által támogatott tunerekről

[ Szerkesztve ]

(#2142) vitezlejszlo


vitezlejszlo
őstag

Van egy felesleges PI-m privatban lehet erdeklodni..

Laca

(#2143) zsibvásár


zsibvásár
csendes tag

Sziasztok! Korábban említette valaki az Auchan-os vezeték nélküli egér/billentyűzet párost. Így csak 1 usb-t foglal és csak 3000 Ft. Kipróbáltam, nekem bevált. Bár az egéren nem találtam kapcsolót. Kíváncsi vagyok meddig bírja majd az elem benne.
Nálam leginkább az 5 éves fiam használja a raspi-t. El kell neki indítani a szövegszerkesztőt, vagy a memória játékot és azzal elvan egy darabig.

Zsibvásár (http:\\zsibvasar.hu) a legnagyobb ingyenes aukciós oldal

(#2144) zsibvásár


zsibvásár
csendes tag

Nekem eddig ez a ház tetszik legjobban:
http://www.waitingforfriday.com/index.php/Raspberry_Pi_Plexiglass_Case

Plexiből/polikarbonátból ki lehet vágni kézi szerszámokkal.
Már csak alapanyag kéne hozzá. Pl: 4mm plexi. Van valakinek ötlete?

Zsibvásár (http:\\zsibvasar.hu) a legnagyobb ingyenes aukciós oldal

(#2145) wassermann válasza zsibvásár (#2144) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Feláldozol néhány CD-tokot és kész is van! : )

(#2146) zsibvásár válasza wassermann (#2145) üzenetére


zsibvásár
csendes tag

Ahhoz szerintem a CD tok túl gyenge. Mármint a csavarozáshoz. Kb 1 mm. Azért kösz a próbálkozást.

Zsibvásár (http:\\zsibvasar.hu) a legnagyobb ingyenes aukciós oldal

(#2147) D@reeo


D@reeo
aktív tag

Kapott valaki a kiszállítás után pár héttel/hónappal még egy levelet/számlát/"áfa információs lapot" a farnelltől?
Én ma kaptam meg egy szép nagy borítékban.

(#2148) PistiSan válasza D@reeo (#2147) üzenetére


PistiSan
addikt

A héten kaptam meg én is, a számla volt szép nagy nekem, a boríték nem vészes, bár nem értettem ezt minek küldték..... nem igazán foglalkoztam vele, ott van a szekrényemen még most is.

(#2149) Csarlee válasza D@reeo (#2147) üzenetére


Csarlee
tag

Ja, nekem is jött...

(#2150) Proci85 válasza PistiSan (#2148) üzenetére


Proci85
senior tag

És milyen összegről volt? A megrendeléskor neten kiírt öszeget tartalmazta vagy valamit csavartak rajta? :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.