Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35001) wassermann válasza Latitude (#34999) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ha jól emlékszem az RPi3-nál, a hátoldalon az a chip a RAM.

(#35002) Latitude válasza wassermann (#35001) üzenetére


Latitude
tag

Igen, nos a ram az valóban nem chip :D :D :DD :DD . Viszont tényleg ott van a lapka alján.

zsolt_64: milyen vastag? 1-2 mm.

OnePlus 6, Raspberry Pi3 OSMC; Raspberry Pi4

(#35003) golya87 válasza Latitude (#34999) üzenetére


golya87
őstag

RPi3-on alul van a ram és mivel a furat ugyanott van, nem csináltak új bordát a négyeshez.

(#35004) Vigyorka válasza cigam (#34995) üzenetére


Vigyorka
senior tag

Köszönöm!
Kipróbáltam de hiba üzenetet kaptam. (..a HD-n van szabad terület és ext4-s)

Vigyorka

(#35005) zsolt_64 válasza Latitude (#35002) üzenetére


zsolt_64
senior tag

most inkább 1 vagy 2 :U
Csak azért kérdezem mert gondolkodom a ragacs beszerzésen
itt már Vigyorka szórakozott ezzel [link] nem is rossz végeredménnyel.
Arctic hővezető lap 50 x 50 mm (1.0) /ACTPD00002A/
de van 1.5 mm-es is
dilemmában vagyok hogy az 1.5 mm-es, a jó vagy ahogy vigyorka csinálta 2x1 mm :F

[ Szerkesztve ]

(#35006) _q válasza zsolt_64 (#35005) üzenetére


_q
addikt

2x1 mm esetén a hőátadás lehet rosszabb, de nem biztos, hogy összemérhetően. Mekkora a rés a tokozás és a hűtőfelület között?

(#35007) zsolt_64 válasza _q (#35006) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Na ez a húszforintos kérdés. :DDD
Nem lehet belátni, szétszedni meg nem akarom, összeszerelés előtt sem tudtam megállapítani.
Szerintem sem lenne lényeges különbség a 1*2 és 2*1 között hővezetés szempontjából, szerintem a felület mérete a lényeges.
Én inkább arra gondoltam hogy az 1 mm-essel befedem fullra mind a chipeket, mind a borda dudorjainak tetejét.
Szvsz ekkor egymásba nyomódnának és ez lenne az elérhető legnagyobb hőátadó felület. :K
Ha veszek ilyen ragacsot az 5x5 cm tehát bőven és többször is telik belőle ;]

[ Szerkesztve ]

(#35008) zsolt_64 válasza zsolt_64 (#35007) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Vigyorka írta:
Arctic (Hővezetés: 6.0 W/mK) márkájú. (drága de minőségi.. gyurma jelegű és mind a két oldala ragad)
Tehát a tervezett esetemben nemcsak összenyomódnának, hanem össze is ragadnának :C
Márha minden úgy van ahogyan elképzeltem :F

[ Szerkesztve ]

(#35009) _q válasza zsolt_64 (#35007) üzenetére


_q
addikt

Akkor inkább a nagyobbat célszerű talán választani, ha szétnyomódik elfér úgy is. Artic-ból nem látok 2 mm-eset, max 1.5 mm van szerintem.

Ha meg nem jól sikerül, ahogy írod 5x5 cm-ből telik újra pasztázni, gondolom valami alkoholos lemosóval lejönne, mint a számítógépeknél is a paszták.

(#35010) zsolt_64 válasza _q (#35009) üzenetére


zsolt_64
senior tag

No ez a dilemma amit leírtál. Nekem az összeszerelésből az 1 mm -es rémlik, és ez sem teljesít rosszul. Ez úgy nézki hogy a puding próbája az evés..
Jövő héten nem érek rá, de utánam megpróbálom, hogy melyiket veszem ??? :F még nem tudom...

(#35011) :AMF: válasza Flowtation (#34982) üzenetére


:AMF:
senior tag

Szvsz a 4gb-os Pi4 "ágyúval verébre" kategória, ha csak KODI lenne a cél.
Nálam a HEVC-t 1080p-ig simán viszi a Pi3 is (buster lite + 18.4 Kodi@osmc skin) egy OPi PC2 (armbian + OMV) alapú nas-ról. Szoftveres kódolással a processzormagok 30-60% közötti terheléssel mennek, 25-28%-os memóriahasználat mellett. A proci közben 64-65 fokos úgy, hogy csak egy pici borda van rajta és 3-4 mm-rel felette egy teljes felületet takaró I2S DAC csücsül (tehát kb semmi légmozgás nem éri).
Csak KODI-ra szerintem bőven elég a 2gb-os Pi4, a különbségből meg majdnem kijön a tápegység. :)

(#35012) PistiSan


PistiSan
addikt

Várom a ház teszteket, egyenlőre nekem megfelel a gyári ház is, ((((levett tetővel)))) :S így 58fokos a cucc leginkább, de majd egyszer tervezek venni hozzá egy alu házat is, csak nem érzem sürgősnek a dolgot, és szívesen olvasok addig is mások tapasztalatáról ezzel kapcsolatban.

(#35013) Vigyorka


Vigyorka
senior tag

Üdv!
Én ragasztottam 2db 1mm hóelvezető lapkát.
Alap hőmérséklete: 49-50 C (szervizek + minimális TM)
Kodi filmnézés + szervizek + minimális TM: 53 C
(((10x10-s 2mm lapkát rendeltem az Aliról - kb még 2 hét és megjön)))

Vigyorka

(#35014) Flowtation válasza :AMF: (#35011) üzenetére


Flowtation
őstag

Ezért fontolgatom én is a dolgot. Persze most csak 1-es pik vannak használatban, Kodi Leia-val azért döcögős pl a menü, de a fullhd-t még éppen elviszi. Valószínűleg nem használnám a 4-est sem másra, mert van nas. De megis megfontolandó a 4Gb-os verzió, ha pl simán vinné a Kodit és mondjuk az OMV-t is. :F

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#35015) _q válasza zsolt_64 (#35010) üzenetére


_q
addikt

Nekem meg a Pi4 megvétele a dilemma :D Kell az nekem? Várjak a B+-ra?

(#35013) Vigyorka
Leszeded a jelenlegit és felraknád az ali-sat a teszt miatt vagy mi lesz a sorsa?

[ Szerkesztve ]

(#35016) Vigyorka válasza _q (#35015) üzenetére


Vigyorka
senior tag

Lecserélem.. :K

Vigyorka

(#35017) :AMF: válasza Flowtation (#35014) üzenetére


:AMF:
senior tag

A KODI és nas funkciókat ugyanazon Pi-n nem szokták javasolni. A Pi3-on OSMC alatt már állítottam be samba+nfs+transmission-t Cigam fórumtárs raspbian-os leírása alapján. A lejátszás/megosztás remekül működött, de egy idő után a transmission összekuszálódott és inkább visszatértem a két board-os felálláshoz. Azóta szent a béke. :)
Ha mégis egy Pi-vel próbálkoznál, szerintem akkor sem szükséges a 4gb.

_q: Attól függ, hogy mik az igények. Én is elgondolkodtam rajta, amikor megjelent. Aztán írtam egy listát, hogy mit tud a Pi4, amit a meglévő Pi3 nem és esetleg szükségem is lehet rá... üres maradt a lista. :) (Ha még nem lenne itthon és most venném az elsőt, akkor nyilván a Pi4-et venném én is.)

[ Szerkesztve ]

(#35018) zsolt_64 válasza Vigyorka (#35013) üzenetére


zsolt_64
senior tag

No akkó lehet hogy vihar a biliben az egész , nekem most megy 1.5MB torrent fel,conky van más semmi és 49 C ;) a szobában 25C van
Megfontolandó hogy érdemes-e egyáltalán nekilátni a ragacsolásnak
Asszem előtte futtatni kéne valami stress tesztet... javaslat ? :R

[ Szerkesztve ]

(#35019) _q válasza Vigyorka (#35016) üzenetére


_q
addikt

Csak teszt miatt igaz, nem pedig azért mert Artic nem vált be? Kíváncsi vagyok mit fogsz tapasztalni, a kínai vajon gyengébb minőségű-e.

(#35017) :AMF:
Semmilyen Pi-m nincs még, tehát én úgy alapból a Pi vételén gondolkozok. Amúgy úgy értettem a B+-t, hogy 4B most vagy majd 4B+ ha megjelenik majd, vagy egyik se kell. Igazából hasznos lenne, de kihasználságot is figyelembe véve már más a helyzet. Pi 4 4GB, táp, hűtés, paszta, SD kártya, tehát minden együtt már 30 ezer Ft-ba kerül. Így meg már másként fest ha nincs kihasználva full time, mint sokan itt teszik a fórumon. Szóval egyelőre olvasgatok csak. :B

[ Szerkesztve ]

(#35020) wassermann válasza zsolt_64 (#35018) üzenetére


wassermann
Topikgazda

IGEN - már többen írtuk korábban, a hűtőborda egy extra, amit a vevőre akarnak sózni a gyártók.
Ez egy mikrogép, 8W-os fogyasztással (PI4), ami OUTOFTHEBOX, kicsomagolva már használható. Van beépített hővédelem is. Nem biztos, hogy kell rá - atomtámadás ellen védő - PC-hez hasonló hatalmas bordákat pakolni : )

- A mobilodra is teszel bordát? : ))

[ Szerkesztve ]

(#35021) :AMF: válasza _q (#35019) üzenetére


:AMF:
senior tag

Annak a 30e-nek a feléből tudsz venni használtan egy komplett Pi3 csomagot (Pi + táp +sd), de most látom, hogy az aprón egy 2gb-os Pi4-et is hirdetnek 16-ért (Pi + hdmi + borda). Kipróbálni tökéletes, ha pedig nem jön be, akkor ugyanannyiért eladod.

Hasonló dilemmával szembesültem én is, mielőtt belevágtam (hasznos-e, kihasználtság, stb.), most meg már azt kérdem magamtól, miért nem tettem meg korábban. :) Én amiatt vágtam bele, mert itthon használunk laptopot, asztali gépet, tabletet, telefont és nas nélkül jellemzően az asztali gépre töltöttünk le mindent. Aztán jöhetett az usb kábel meg az sd kártya/pendrive, ha képet kellett menteni a telefonról, filmezni akartunk a tévén, vagy zenét hallgatni a konyhában. Pazarlásnak éreztem azt is, hogy az asztali gép/laptop zakatoljon a torrent miatt. Most a nas-on elérhető minden bármikor, bárhonnan a lakásból, bármilyen eszközről (de ha igény van rá, akkor bárhonnan a világból). Kényelmes és alig kér enni. Egy sd kártya cserével meg két kontroller-el retro játékkonzol lesz belőle pár perc alatt. :)

(#35022) zsolt_64 válasza wassermann (#35020) üzenetére


zsolt_64
senior tag

Kissé félreértesz,én az újraragacsolási mizériára mondtam hogy fölöslegesnek tűnik (így végiggondolva ,és Vigyorka eredményeit olvasva) , A bordát indokoltnak és javallottnak tartom, tekintve hogy 4133 huf volt az Aliról, és a pi doboz is került volna 3000-be.(amivel meg jól bezártam volna)
Tudom lehetne üzemeltetni pucéran is :D , bár azért valami hűtőborda csak kéne rá, azok a kicsi felragasztottak meg nem voltak szimpatikusak. (és dobozzal együtt többe kerülnek)
Szóval az egybeborda optimális megoldásnak tűnt, egyébként az is... (a ventillátoros változatot túlzásnak találtam, oedig ua volt az ára)

Ja és a mobilom egyáltalán nem melegszik (Galaxy J7) :N
Mellékesen csodálkozom hogy a pi gyártója nem adott ki ilyesféle egybebordát, miért kellett ezt a biznicet is átengedni a kínaiaknak ?

[ Szerkesztve ]

(#35023) _q válasza :AMF: (#35021) üzenetére


_q
addikt

Az a helyzet, hogy a router és a TV messze van egymástól. Így mindenképpen fontos a wifi sebessége. Ahogy teszteket néztem, 3-4x gyorsabb a Pi 4B wifije a Pi 3B+-hoz képest, árban meg kb ugyan ott van az 1 GB-os verzió, akkor meg már 4-es jobban megéri talán.

Néztem én is aprón, de a Pi4 borda az valószínű csak a Pi3-as kicsit bordája lehet, tehát az se egy nagy üzlet. Egyedül talán a 3B+-t lehetne olcsóbban kihozni ahogy te is írod.

Nekem is amire jó lenne, filmek lejátszása, ellehessen érni TV-ről és ne laptopról menjen mindig, lehetne adatok tárolására is használni, amit mondjuk el szeretnék érni bárhonnan, van egy mikrokontrolleres hőmérséklet érzékelőm, aminek az adatait lehetne logolni, grafikonon megjeleníteni és még gondolom számtalan más amire még nem gondolok. De ezek mind olyanok, hogy enélkül is lehet élni, tehát nem létszükséglet :D

(#35024) Vigyorka válasza zsolt_64 (#35022) üzenetére


Vigyorka
senior tag

Az ajánlott ház előtt Fan Shim-et próbálgattam. - 55-65 C között ki-be kapcsolgatott a bolha cirkusz.
Az ajánlott házra váltottam. Max 53 C van rajta!
A Pi 4 proc és a ház felső bordáján kialakított "dudor" nem fedte egymást és itt merült fel a gondolat bennem hogy az alaplap és a ház közötti távolság se tuti.
A Pi 4-t egyre jobban szeretem! :R
(((TM, Kodi 18.x, MC, Samba, Vsftpd teszi a dolgát nagy megelégedésemre! :C )))

[ Szerkesztve ]

Vigyorka

(#35025) :AMF: válasza _q (#35023) üzenetére


:AMF:
senior tag

Abban a tesztben, amit néztem, nem volt nagy különbség a 3b+ és a 4 wifije között (2.4G-n kb egál, 5G-n a 4 egy kicsit gyorsabb). Nem tudom mi lehet az igazság, mert mindig kábellel használtam a Pi3-at. Pi4 híján pedig összehasonlítani sem tudom. :)

A kicsi és az "egybeborda" között kb. 10 fok különbség van, ahogy azt egy-két tesztben láttam. (Alin a kicsi Pi4 bordát vásárlóktól sem láttam panaszt, szóval tényleg túl van lihegve ez a dolog.)

Pi-t szerintem senki sem létszükségletből vesz. :D A hőmérséklet érzékelő arduino vagy esp alapú?

(#35026) _q válasza :AMF: (#35025) üzenetére


_q
addikt

Érdekes mert egyik tesztben 3-4x gyorsabb a Pi4 wifije, másikban meg csak néhány százalékkal. Viszont ha már hosszabb távra veszem, akkor csak a 4 felé húzok. Dilemma hadak :D

Itt a fórumon még pár hónapja, mikor elkezdődött a "telibe hűtőbordázás", akkor írták az emberek, hogy a sima kicsi borda az nem ér szinte semmit, ezért kezdett elterjedni a nagyobb. Teszt alapján nem is alaptalan az elmélet. Ali tapasztalatokkal nem árt vigyázni. Legtöbb esetben, ahogy írják is csak a termék épségben megérkezését értékelik. Az, hogy működik-e megfelelően már sokszor ki se derül.

2db ESP32-vel oldottam meg (arduino környezetben programozva). Egyik erkélyen van, másik szobában. Jelenleg a szobai webszerverként is működik és az ESP memóriájában tárolom az adatokat, ami kb 1 napot tud tárolni. Ezen fut még egy google chart is. Ahogy néztem Pi-nél nodered vagy egy MQTT broker hatékonyabb lehet, illetve néha a google chart rész valami miatt nem jön be, talán a rapsberry-n stabilabban megoldható. És akkor még számtalan másra is lehetne használni, amikor van szabadidőm és esetleg szeretnék ilyennel foglalkozni.

(#35027) wassermann


wassermann
Topikgazda

Régen csak kis hűtőborda volt, ennek a hatékonysága nagyban függ a háztól. Ha szellős vagy fémből van OK, de ha teljesen zárt akkor tényleg valahol félúton lehet a ház + nincs borda és a teliborda (nincs ház) között.

(#35028) nessh


nessh
tag

Sziasztok,

Használ vki Pi3B+-t mint steamlink?
Én egyszer próbáltam, de kicsit késett a kép vagy a kontroller.

Meg lehet ezt oldani valahogy? (a controller Logitech F710)

(#35029) Aryes válasza nessh (#35028) üzenetére


Aryes
nagyúr

Vezetékes nettel próbáltad, ugye?

Többieknek: nem lehetne ezt a hűtés témát végre valahogy rövidre zárni? Hetek óta minden harmadik hsz arról szól, hogy az egybeborda milyen jó és hány mm ragasztó kell hozzá...

[ Szerkesztve ]

(#35030) Gy4ka válasza PistiSan (#34950) üzenetére


Gy4ka
csendes tag

Hi!

Ext4 -el, aktív preallokációval minden teljesen jól működik azóta :DD

Annyi kis szépséghiba volt, hogy fstab -ba nem lehetett hozzáadni az auto mount hoz azt a property-t amit ntfs -nél (beállítani, hogy mindenki számára hozzáférhető legyen) és emiatt reboot után -mivel rootként mountolta fel automatikusan- a transmission user nem tudott ráírni a lemezre. Miután chown -al módosítottam az ownershipet természetesen működött minden.

(#35031) kinghaxor


kinghaxor
aktív tag

Sziasztok. Érdeklődni szeretnék, hogy milyen megoldások vannak arra, hogy egy 3B+ pi-t be illetve ki tudjak kapcsolni távirányítóval és közben ezzel a távirányítóval vezérelni tudjam a kodit is? A cél egy média lejátszó lenne retropie alapokon. Tehát a cél egy média lejátszó ami full hd-ig lejátsza a filmeket kodival nasról és ha szeretnék akkor játszani is tudjak rajta. Jelenleg egy s912 boxom van kodival ami a játékon kívül mindent tud amit szeretnék. Van pár játék amit kodi alól működésre lehet bírni ezzel is de azért ez közel sem retropie szint és sajnos sok játék fagyasztja a boxot is.

(#35032) rosejbli válasza kinghaxor (#35031) üzenetére


rosejbli
senior tag

Távirányítóval plug 'n play tudsz vezérelni kodit mind hdmi-cec-es tévé távirányítóval, mind usb-dongle távirányítókkal.
Szerintem a kikapcsolás már fogósabb téma, de valami bash scripttel még az sem lenne lehetetlen, viszont visszakapcsolni meg csak úgy tudnád, ha odamész a pi-hez és újra áram alá helyezed. Vagy, ha létezik valami infrás relé, amit fel lehet tanítani a távirányító adott gombjára?
Kikapcsolni telefonról ssh-n keresztül is tudod, de a visszakapcsolás itt is bajos.
Viszont jó hír, hogy a pi még fullos terhelés mellett is alig fogyaszt valamit és jól bírja a terhelést, így nem is igazán van értelme kikapcsolni. Idle-ban, meg szerintem pár forintot eszik meg óránként.

[ Szerkesztve ]

(#35033) PistiSan válasza Gy4ka (#35030) üzenetére


PistiSan
addikt

Örülök hogy segíthettem .

(#35034) wassermann válasza kinghaxor (#35031) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Az első Pi-m évekig lógott a TV mögött, folyamatosan bekapcsolva. A mostani Pi3-am egy közös kapcsolható elosztóba van dugva a TV-vel. Ha lefekszünk kikapcsolom (a Pi-t is leállítom persze előtte), ha hazaérünk bekapcsolom a 220-as elosztót (ekkor a Pi magától elindul)...

[ Szerkesztve ]

(#35035) Latitude


Latitude
tag

Sziasztok, ismét egy kis segítséget szeretnék kérni. Az osmc-vel üzemelő pi3-hoz csatlakoztatott hdd-t szeretném kicserélni egy nagyobbra, a régi kisebb hdd-t egy másik pi-hez használnám. Hogyan tudom a régi rendszer megtartásával az új hdd-t használni? Rutorrent és a hdsentinel ír-olvas a lemezre, az os sd kártyán van. Bocs a láma kérdésért.

OnePlus 6, Raspberry Pi3 OSMC; Raspberry Pi4

(#35036) :AMF: válasza _q (#35026) üzenetére


:AMF:
senior tag

Nincs mese, venni kell egy Pi4-et, hogy kiderüljön az igazság. :)

Jön a tél, lesz szabadidő foglalkozni a Pi-vel. :) Az ESP-t nemrég fedeztem fel, eddig csak az arduinoval ismerkedtem. (Egy konvekpro-hoz hasonló fűtésszabályzót kezdtem el összerakni arduino alapokon, de annál kicsit macerásabb a vezetéknélküli kommunikáció.) Az 1 napos tárolást nem lehet valami SD kártyás modullal kitolni? Gondolom az arduinohoz valók működnek ESP-vel is.

kinghaxor: szerintem egy infra vevő + arduino + relé hármassal megoldható, hogy a távirányító egy sosem használt gombjával elindítható (áram alá helyezhető) legyen a RPi.

(#35037) _q válasza :AMF: (#35036) üzenetére


_q
addikt

Hajlok eléggé Pi 4 felé. Nem tudom lenne-e értelme várni a 4B+-ra (már ha ez lesz a neve a következő verziónak), vagy jövő év végéig biztosan nem jelenik meg és nem is hozna akkora újdonságot korábbi 3B, 3B+ tapasztalatok alapján?

Az a helyzet, hogy már kész a projekt, meg van a nyák hozzá és egy fa lapba (ez az óra) van beszerelve, így méretet se tudnék változtatni. Tehát ezen már nem szeretnék módosítani. Továbbá routeren kívüli hálózatról nem is tudom elérni sajnos, amit Pi-nél meg tudnék oldani egyszerűbben. Nem mint ha nagyon számítana, de ha esetleg több érzékelővel szeretném bővíteni, hogy lássam melyik szobában hány fok van, akkor Pi irányában lenne célszerű.
Munkatársam csinált fűtésvezérlést. Pytonban írt Pi-re szabályzást, ESP8266-al (szintén arduino környezetben) olvassa be a szobák hőmérsékletét és kapcsolgatja a szelepeket. A Pi veszi az ESP-k hőmérséklet adatait, aminek megfelelően a Pyton kóddal beavatkozik és küldi a vezérlő jeleket az ESP-nek. Radiátornál ez elég macerás kialakítani, fal vagy padló fűtésnél egyszerűbb.
Tehát mindenképpen ESP-t javaslok én is, mivel arduino-t kezded megismerni, nagyjából ugyan azt kell használni + wifi-vel kiegészítve, de jó minta kódok vannak neten hozzá. ESP32 vs ESP8266 között meg a fogyasztásban, CPU frekvenciában, pin-ek számában van többnyire különbség + Bluetooth van ESP-ben ha esetleg ez fontos, de szerintem a te projektezhez nem kell feltétlen.

[ Szerkesztve ]

(#35038) cigam válasza Vigyorka (#35004) üzenetére


cigam
félisten

Ha azt írja nincs hely, akkor hidd el, hogy nincs hely.
Add ki a df -h parancsot. Ez kiírja a meghajtók telitettségét.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#35039) :AMF: válasza _q (#35037) üzenetére


:AMF:
senior tag

A 3B+ nem hozott akkora újításokat a 3B-hez képest (1.2Ghz-ről 1.4 Ghz-re piszkált proci, 4.1 bluetooth helyett 4.2, kétsávos wifi, gigabit(nek mondott) LAN). Szerintem felesleges várni az újabb verziót. Mert utána meg az azt követőt fogod várni... :)

A munkatársadéhoz hasonló rendszert tervezek én is, csak nálunk régi gázkonvektorok vannak. Egy kerámia ellenállással becsapva a termosztátjukat vezérelni lehet őket távolról/időzítve is. Itt is az ESP küldené a hőmérséklet adatokat a Pi felé, majd a Pi mondaná meg az ESP-nek, hogy mikor adjon áramot az ellenállásnak.

(#35040) wassermann válasza :AMF: (#35039) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Tudsz erről valami bővebb leírást? Pi-s központi vezérlővel, konvektorokat akarok (a hosszúkás réz érzékelő pálcát Peltier-elemmel megfűtve, átverve) vezérelni.

[ Szerkesztve ]

(#35041) _q válasza :AMF: (#35039) üzenetére


_q
addikt

Köszi, akkor a 4B+-tól se kell akkora újítást várnom, mint hittem. Szoktak lenni akciók vagy standard áron mennek a Pi-k?

A konvektort szerintem egyszerűbb lesz vezérelned. Padló és falfűtésnél figyelni kell, hogy hány fokos a víz, ha mondjuk 23 fokos benti hőmérsékletet szeretnél, akkor szerintem legalább 35 fokos víz szükséges. Konvektornál nem kell foglalkozni ilyennel, csak ki-be kapcsolni a levegő hőmérsékletéhez képest. Érdekes és jó projekt lesz. Gondolkoztál már rajta, hogy az adatokat hogyan fogod kezelni? SQL adatbázisról olvastam adatok tárolására.

(#35042) golya87 válasza Latitude (#34983) üzenetére


golya87
őstag

(#35043) Fecogame válasza _q (#35041) üzenetére


Fecogame
veterán

Nagyjából mindig uganolyan áron mennek (és jól tartják is használtan), szóval nem érdemes kivárni egy esetleges akciót. Vedd meg most, ha szükséged van rá, megéri :K

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#35044) wassermann válasza _q (#35041) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Még nem tudom biztos-e a Pi a konvektorvezérlésre, mert jóval egyszerűbben és olcsóbban is megoldható: a konvektorok termosztátján be van állítva a kívánt hőmérséklet, amikor leakarom tiltani őket (napközben amikor nincs otthon senki) csak egy kapcsolóóra kell ami áramot ad az érzékelőkre kötött apró fűtőelemeknek. Ezek megemelik az érzékelő hőmérsékletét, ami erre lekapcsolja a konvektort.

(#35045) :AMF: válasza wassermann (#35040) üzenetére


:AMF:
senior tag

Sem rövid, sem hosszú leírást nem találtam a konvekpro-ról. Én abból a néhány hozzászólásból és egyetlen képből indultam el, amit az indexen találtam. A peltier elem helyett szerintem használd azt a 10w-os, 47 ohm-os kerámia ellenállást (60 ft), ami a konvekpro-ban is van. Az én prototípusom úgy nézett ki, hogy egy arduino nano figyelte a szoba hőmérsékletét és amikor a megadott érték alá csökkent, akkor egy tranzisztoron keresztül kapcsolt kerámia ellenállástól elvette a delejt. Így az ellenállás (és a konvektor termosztátja) lehűlt és bekapcsolt a fűtés. (Még igényel némi finomítást, mert az ellenállásnak csak 25-26 fok közé kellene felmelegítenie a csőtermosztátot, illetve az ellenállás lehűlését is meg kellene gyorsítani a zárt dobozban.)
#35044: erre szerintem tökéletes a kerámia ellenállás. 3w körül eszik.

_q: Tavaly decemberben 17e-ért vettem a Pi3B+-t. Májusban akciózták (10e), majd újra felment 12-13e környékére. Az adatok tárolásán nem gondolkodtam. Úgy terveztem, hogy a Pi lesz a termosztát, ezen beállítom a kívánt hőmérsékletet. Továbbá a Pi figyeli az ESP által mért szobahőmérsékletet, és ha a beállított érték alá csökken, akkor utasítja az ESP-t, hogy kapcsolja be az adott konvektort.

[ Szerkesztve ]

(#35046) Latitude válasza golya87 (#35042) üzenetére


Latitude
tag

szerintem a processzort nyomja le a hűtőborda, és ez miatt a nyák meghajlik. nálm is látható egy enyhe behajlás, szerintem se a tiédnél sem az enyémnél nem vészes.

OnePlus 6, Raspberry Pi3 OSMC; Raspberry Pi4

(#35047) _q válasza Fecogame (#35043) üzenetére


_q
addikt

Köszi, utána olvasok még egy kicsit, de az útra szerintem már ráléptem :D

(#35044) wassermann
Megpróbálhatod úgy is, hogy csak ESP32-t használsz. Van egy fő egység ami a Pi helyetti vezérlést oldja meg és van a többi "slave" aki a "master"-re kapcsolódik, ebből annyi ahány konvektort akarsz vezérelni. Wifin keresztül kommunikálnak egymással az egyégek. A Pi akkor jön jól, ha esetleg szeretnéd monitorozni is mi történik.

(#35045) :AMF:
https://malnapc.hu/ oldalát nézegessem?

(#35048) golya87


golya87
őstag

Raspberry-hez való lítium cellás UPS-sel van valakinek tapasztalata?
RPi4-hez keresek, rövid áramkimaradásokat kellene áthidalnia vihar idején.

(#35049) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Sziasztok. Rpi + Kodira van működőképes Netflix addon?

(#35050) rosejbli válasza kovbandi82 (#35049) üzenetére


rosejbli
senior tag

Én próbáltam mindet 18.2es kodin, de egyik sem működött.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.