Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2601) wassermann válasza tomas01 (#2600) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Azért fura a színe mert az NTSC¹ amerikában használatos , neked az európai PAL-ra kell belőnöd!

¹ never the same color - ez csak vicc : )

[ Szerkesztve ]

(#2602) tomas01 válasza wassermann (#2601) üzenetére


tomas01
aktív tag

Azt tudom,csak a fenti hozzászóló leírása alapján nekem a mappa tartalma üres :/

(#2603) baani59


baani59
aktív tag

Itt egy olcsó HDMI - VGA átalakító.

http://www.ebay.com/itm/HDTV-hdmi-input-to-VGA-female-output-projectors-monitors-adapter-for-PC-Laptop-/261080752531?pt=Laptop_Adapters_Chargers&hash=item3cc9a02193#ht_1931wt_1159

Szerintetek van valami átverés?

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy S23 (Android 14) - Pocketbook Inkpad 4 - Samsung Galaxy Watch 4

(#2604) azbest válasza baani59 (#2603) üzenetére


azbest
félisten

Elég kevés az infó róla, de ahogy olvasom a leírását aktív eszköz lehet. 190mA fogyasztást ír, ha jól értem van rajta külső táp csatlakoztatási lehetőség is, de nem látom. Ez azért lehet fontos, mert a hdmi 50mA táp leadását támogatja és plusz tápolás nélkül lehet, hogy nem működik. Kicsit még körbenézek, azt hiszem egy ilyet rendelni fogok. A pi-hez is jól jönne, mert van egy faja dsub-os monitorom, amivel jól ellenne.

(#2605) azbest válasza azbest (#2604) üzenetére


azbest
félisten

Rendeltem egyet, úgy 2-3 hét és be tudok számolni a működőképességéről. Így látatlanban biztosra veszem, hogy a config.txt-ben kézzel kell majd megadni, hogy milyen felbontást használjon a pi, mert valószínűleg nem fogja automatikusan érzékelni.

(#2606) baani59


baani59
aktív tag

Ezzel a kereső kérdéssel: "On-chip HDMI receiver with Equalizer" találtam néhány gyártmányt és a chipet is amire épül. Nincsen egyiken sem külső táp csaflakozás, de minden van egy audio csatlakozó.

Samsung Galaxy S23 (Android 14) - Pocketbook Inkpad 4 - Samsung Galaxy Watch 4

(#2607) azbest válasza baani59 (#2606) üzenetére


azbest
félisten

A linkelt fajtán a leírás szerint van tápcsati, de nincs hang. Viszont láttam 17 dolcsis tápcsati nélküli hangkimenetes fajtát is. Nem lepődnék meg, ha például NXP TDA19977 chipset lenne benne, mert illik rá a megadott leírás.

[ Szerkesztve ]

(#2608) fo_di válasza baani59 (#2603) üzenetére


fo_di
őstag

itt találsz garantáltan tesztelt hdmi-vga átlakítókat

más: ez a kodekpakk ez igazán jó hír :) már csak az ac3/dts pluginre kell várni. ráadásul 3.60 nem is sok azért, hogy elvileg a neten található videók többségét hardveresen vigye (h264, vc1 meg mpeg-2, ezzel a teljes dvd/bluray spektrum le van fedve)

[ Szerkesztve ]

(#2609) szabi__memo válasza fo_di (#2608) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Audioval nem is értem mire várnak. dts,ac3 is gyakrabban kell..

(#2610) szabi__memo válasza szabi__memo (#2609) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Igaz azt sem tudom eddig mire vártak

(#2611) fo_di válasza szabi__memo (#2610) üzenetére


fo_di
őstag

ki kellett dolgozni a módját, hogy miként előzzék meg azt, hogy egyvalaki megveszi a licenszet és utána teríti minden ismerőse között (ami nekik sem jó, mert az mpeg la szép pert akaszt a nyakukba licenszkerülés segítése miatt)
meg eddig az indulás nagyobb munka volt, mint a licenszelés kidolgozása
gondolom, azért a közeljövőben a hang is jönni fog, a firmware-ben megvan az előkészítésük, de az mpeg-2ért volt a nagyobb sírás a nép részéről (joggal, mert a hanggal azért még megbirkózik az arm proci is, ha a videót leveszik a válláról, fordítva kevésbé)

(#2612) azbest válasza szabi__memo (#2609) üzenetére


azbest
félisten

a dts licenszre kérdezés kapcsán ezt írta Liz:
"Potentially. We haven’t done a licensing deal there yet."

A webshop kapcsán van némi kavar, össze vissza írják az árakat:
"“Grand Total: €2.88″ but when I’m on paypal page it says “Item total £3.60″ which is almost twice in price"

Valószínűleg a bruttó miatt drágább, de hogy az euro-t és a fontot keverik az is zavaró.

(#2613) szabi__memo válasza fo_di (#2611) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

És ehhez kellett majd egy év? Kiváncsi leszek mennyire sikerült. Mennyi idő alatt nyomják fel

(#2614) azbest válasza azbest (#2612) üzenetére


azbest
félisten

érdekes, nálam nincs baj a webshopban, rendesen 3.60 gbp amiből 0.6 az adó... na 1,321 HUF lett a vége, gondolom pár nap és megkapom a licenszeket és a bekapcsolást módját. Arra tippelek, hogy egyedi vll fájlokat küldenek majd ki, amit a /boot/vlls -be kell másolni. De majd kiderül.

Szerk, na meg is van, pdf-ben már látom hogy kell bekapcsolni:

Your license key will be generated within 72 hours and sent to
the email address that you supplied. When you receive your key,
you will need to add a line to your config.txt file. For example, if
we send you the key 0x12345678, you would add the following
line to config.txt:
decode_WVC1=0x12345678
Please make sure that you are running the most recent version
of the Raspberry Pi firmware; only versions dated after 8 August
2012 support this feature.

az mpeg2 ugyanez, csak így
decode_MPG2=0x12345678

(#2613) szabi__memo:
nem hiszem, hogy túl sokáig tartana majd. De brute force azért eltart egy ideig, csak szakmai kíváncsiságot alapul véve azt hiszem össze lehet állítani olyan teszt rendszert, ami végigpróbál sok kulcsot és teszteli melyikkel megy az adott eszköz - persze ez évekbe is telhet, mivel reboot kell minden próba után :DDD
Ha rájönnek a két kulcs kapcsolatára (privát kulcspár), akkor az adott firmware verziókkal tudják használni... más kérdés, hogy érdemes-e ennyit tökölni vele :)
Ha rájönnek a pi sorozatszámának változtatására az a másik megoldás - persze ekkor azonnal tudni, hogy kinek a kulcsa került ki.

Na, de ne rosszalkodjunk :DDD

[ Szerkesztve ]

(#2615) baani59 válasza azbest (#2614) üzenetére


baani59
aktív tag

Please make sure that you are running the most recent version
of the Raspberry Pi firmware; only versions dated after 8 August
2012 support this feature.

Itt a GPU firmware-ről beszélünk?

Feltételezzük, hogy az RPi-re újabban kiadott Linuxok azt is tartalmazzák?
(Az augusztus 8. utáni GPU fw-re gondolok.)

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy S23 (Android 14) - Pocketbook Inkpad 4 - Samsung Galaxy Watch 4

(#2616) tamas1985


tamas1985
aktív tag

Egyébként valakit érdekelne egy RPi- póló L-es méretben?

(#2617) PistiSan válasza tamas1985 (#2616) üzenetére


PistiSan
addikt

Ha a szállítási költségen adod, akkor mindenképpen!

(#2618) azbest válasza baani59 (#2615) üzenetére


azbest
félisten

igen a gpu firmware dátumáról írt [link]

ezt régebbi rendszer alatt is lehet frissíteni, csak a /boot-ba kell másolni a megfelelő fájlokat [link]

(#2619) tamas1985 válasza PistiSan (#2617) üzenetére


tamas1985
aktív tag

legyen 800 Ft postával

(#2620) fo_di válasza szabi__memo (#2609) üzenetére


fo_di
őstag

néhány szösszenet az új licenszekről:

a dts-ról dom így nyilatkozott a fórumban: "This is something we are working on."

az új kodekekkel pedig elvileg lehetővé vált a hardveres mpeg2->h264 átalakítás, valamint a h264->h264 transcode is, ha valaki megépíti a hozzávaló openmax programokat
Q: What I'm wondering - could the Pi decode MPEG-2/H264 and re-encode it to a H264 stream in real time (e.g for using a mobile device/tablet as a mobile PVR device).
A: In theory, yes. Someone would have to create the OpenMAX pipeline. 1080p decode + concurrent 1080p encode may be too much, but up to 720p should be fine.

egyébként a múltkori githubos rész, amikor a kodekeket láttuk a fájlokban, az már ehhez történt meg (augusztus 8 utáni firmware-re működnek a licenszek)

a gpuban encoderként csak mpeg4-re és h264-re van lehetőség (ebből a h264 nyílt meg a fenti firmware-rel), tehát mpeg2 encoder nem lesz

(#2621) ladoba


ladoba
csendes tag

Sziasztok!

Csak nálam nem működnek ezek a funkciók vagy másnál sem? :F (Raspbmc,Openelec)
-Videó lejátszásnál a hang sebesség váltás
-nézet mód váltás(nem húzza szét a képet)

[ Szerkesztve ]

(#2622) azbest válasza ladoba (#2621) üzenetére


azbest
félisten

A képarány változtatását meg tudom erősíteni, valószínűleg a hardveres lejátszás vagy az omxplayer (ezt használja lejátszáshoz) nem tudja megfelelően paraméterezni. :U
Ezen kívül a váltottsoroság kezelését is hiányolom, mert tv adásnál zavaróan fésűsödik deinterlace nélkül.

(#2623) ladoba válasza azbest (#2622) üzenetére


ladoba
csendes tag

Igen a deinterlace valóban hiányzik,de szerencsére még nincs rá szükségem.
A hang sebesség váltás is érdekes,mert mikor beletekerek a filmbe,gy pillanatra lehet hallani hogy felgyorsítja,de aztán visszaáll az eredeti frame rate-re. :O

(#2624) fo_di válasza azbest (#2622) üzenetére


fo_di
őstag

igazából mint kiderült, az xbmc (openelec, raspbmc, stb) nem az omxplayert használja lejátszáshoz: [link]
omxplayer was written by the guy who did the Pi xbmc port.
There is similar code in xbmc to omxplayer, but no, xbmc does not launch the command line app omxplayer.

[ Szerkesztve ]

(#2625) ladoba válasza fo_di (#2624) üzenetére


ladoba
csendes tag

Akkor még van rajta mit fejlesztgetni :K
Várunk türelmesen :DD

(#2626) azbest válasza fo_di (#2624) üzenetére


azbest
félisten

jogos, bár én is úgy gondoltam erre, hogy beleintegrálták az xbmc-be, de valószínűleg csak megtévesztett engem, hogy a lejátszót az omx api-ról nevezték el és a log alapján is az omxplayerre asszociáltam :B

(#2627) fo_di válasza azbest (#2626) üzenetére


fo_di
őstag

eddig én abban a hitben voltam, hogy omxplayer alapon ment (talán valaki ezt is állította a nagyok közül), erre ma az mpeg-2 licenszes topikban dom elejtette ezt

(#2628) azbest válasza fo_di (#2627) üzenetére


azbest
félisten

múltkor kipróbáltam friss omxplayer buildet és határozottan jobban vitt néhány videót: nem kezdett el bufferelni komolyabb videónál.

Az xbmc-ben néhány esetben rengeteg ideig gondolkodik a hardver válasza után, valószínűleg nincs lekezelve valami (olyat válaszol az omx, amit nem ismer) és olyankor annak a timeoutja után kezdett csak el videót játszani.

A codec-ek kapcsán nézelődtem kicsit a raspi fórumon, olyasmiről is említést tettek, hogy talán néha elfogy a gpu memóriája xbmc alatt. Azt sem tudom mi okozza, hogy időnként az ok led heves villogása mellett lehal a pi, mintha durván swappelne, csakhát olyan rendszeren ahol nincs bekapcsolva a swap ott ez érdekes. Ilyenkor a hálózatot is eldobja, legfeljebb ha a logokban megmaradna valami, akkor abból lehetne infót szerezni. Kijöhetne már a belső hub nélküli változat, mert úgy érzem néha az smsc tesz keresztbe nekem, pl 4 usb eszköznél többnél eldobált eszközök.

(#2629) fo_di


fo_di
őstag

találtam még egy érdekességet:
Berryboot v1.1 - Boot menu / OS installer



képes több oprendszert felírni ugyanarra az sd kártyára, valamint képes usb stickre is tenni a rendszert, valamint bootmenü (3 másodperc után a default rendszer indul)

[ Szerkesztve ]

(#2630) novicius_max válasza tamas1985 (#2619) üzenetére


novicius_max
csendes tag

Hogy néz ki a poló?

(#2631) tamas1985 válasza novicius_max (#2630) üzenetére


tamas1985
aktív tag

Szia!

képek:
http://kepfeltoltes.hu/120826/116281208901_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120826/897413502_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120826/50645797103_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120826/a_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Érdekelne?

(#2632) tamas1985 válasza fo_di (#2629) üzenetére


tamas1985
aktív tag

Ennek a használatát leírhatná valaki részletesen magyarul, érdekelne hogyan lehetne egy sdre rakni egy XBMC és egy DEBIAN-t

(#2633) PistiSan válasza fo_di (#2629) üzenetére


PistiSan
addikt

OpenElec és Arch linux kombot akarok egy egy HDD-re pakolni, a kérdés csak annyi hogy az OpenElec-ben lehet-e frissíteni terminálból a rendszert, vagy úja kell majd minden alkalommal pakolni a partícióra a rendszert? Majd futok egy pár kört ezzel még a mai napon.
Köszi a linket, hasznos cuccnak néz ki. :)

(#2634) tothjozsef


tothjozsef
aktív tag

Sziasztok, eladó egy RPi, dobozában, egyszer kipróbálva, 10e Ft-ért + postaköltség. Email publikus.

(#2635) szabi__memo


szabi__memo
nagyúr

Sziasztok
xbmc-s imagek (openelec, raspbmc, stb) rafernek 2GBos kartyara?
Koszi

[ Szerkesztve ]

(#2636) tamas1985 válasza fo_di (#2629) üzenetére


tamas1985
aktív tag

Kipróbáltam, csak egy gond van az openelec nekem állandóan fagy , elindulni elindul de vagy akkor amikor beakarok tölteni egy filmet vagy még az előtt meghal, valami ötlet?

(#2637) maláj válasza fo_di (#2629) üzenetére


maláj
őstag

na ez nekem kell majd - rápakolni az op. rsz.-eket 1 SD motyóra és mehet a móka :K

(#2638) azbest válasza szabi__memo (#2635) üzenetére


azbest
félisten

maga az openelec disztribúció kevesebb mint 100 mega, szóval igen ráfér :)

(#2639) azbest


azbest
félisten

most olvastam a fórumban, hogy akinek több pi és több kulcsa is van, így is hozzá lehet adni az összeset:

decode_MPG2=LicenseKey1,LicenseKey2,LicenseKey3
decode_WVC1=LicenseKey1,LicenseKey2,LicenseKey3

így bármelyikbe teszi a kártyát amihez jó az egyik kulcs, azon menni fog a hardveres lejátszás

(#2640) azbest


azbest
félisten

a vc-1 lejátszással azért vannak még problémák, van vagy 5 féle változata a vc-1nek, amiből 1-et biztosan támogat, másik kettőt talán - de még nem ismeri az omxplayer/xbmc, és van két régebbi fajta, amit nem támogat :U Nekem eddig egy hd wmv-t sem sikerült az omxplayerrel lejátszani, bár most próbálok fordítani egy olyat, amiben nincs kikommentezve a támogatása.

(#2641) Stoto


Stoto
tag

http://prohardver.hu/hir/tp-link_nano_usb_wi-fi_adapter.html

Milyen jó lenne egy ilyen a raspibe :)

(#2642) wassermann válasza Stoto (#2641) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Kecsegtető - de mivel picike: a belső antennája is icurka-picurka. Emiatt csak nagyon közelre használható : (

[ Szerkesztve ]

(#2643) fo_di válasza Stoto (#2641) üzenetére


fo_di
őstag

ebayen tonnaszám vannak olcsóbb modellek, ugyanúgy n támogatással is (kb 4-5 dollár körül kezdődhetnek szállítással)

a vc1-hez:
ami támogatott: vc-1 (windows media 9 advanced profile),de csak wwc1 fourcc-vel (ez a vc1es bluray filmek formátuma)
a sima wmv9 (win media 9 simple és main profile) wmv3-as fourcc-vel elvileg támogatott a licenszben, ugyanakkor másként van benne a bitfolyam, aminek kezeléséhez hegeszteni kell még a lejátszókat (omxplayert meg xbmc-t is) (ez az újabb streamelt wmv videók formátuma általában)
ami nem támogatott: wmv7 (wmv1 fourcc) és wmv8 (wmv2 fourcc-vel) (ezek a korábbi formátumok, de lehet, hogy ezeket szoftveresen képes megenni a raspi, ha nem túl nagy a felbontás/bitráta)

(#2644) szabi__memo válasza wassermann (#2642) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Mennyire nagyon? :)
fo_di:
Ebay-esek mind tudjnak AP-t?
wmv7, wmv8 mennyire elterjedt?

[ Szerkesztve ]

(#2645) azbest válasza szabi__memo (#2644) üzenetére


azbest
félisten

az EDUP EP-N8508 NANO tud ap módot, realtek chipsetes, dx-ről ven nekem, de ebayen is látni olcsóbban

(#2646) wassermann válasza szabi__memo (#2644) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Valahol azt olvastam, hogy ezek a mütyürök csak néhány méterre visznek.Nekem nincs, de talán AZBEST tud mondani valamit a hatósugaráról, mekkora.

(#2647) azbest válasza wassermann (#2646) üzenetére


azbest
félisten

Valamivel persze gyengébb, mint egy rendes antennás eszköz, de egy falon keresztül sem volt probléma vele. Ellenben a windows ap módja használhatatlan volt, többféle wifi cuccal kipróbáltam és mindig instabil ócskaság maradt. Linux alatt valószínűleg ezt is jobban tudná.

(#2648) azbest


azbest
félisten

Ha a raspberry pi-ben lévő kártyáról nem akar elindulni újraindítás után a rendszer, akkor valószínűleg ez történt:
- firmware, kernel vagy config fájlok mósosítása történt
- nem írta még ki teljesen a kártyára a módosított adatokat
- reboot parancs során nem sync-elte ki a fájlrendszerre az adatokat és emiatt döglött le

szal egy sync nem árt újraindítás előtt, mert jól meg lehet szívni miatta, ahogy most velem is ez történt.

ebbek egyébként az is tünete, amikor a config.txt végén @@@@@@@@@@@ jelek vannak.

(#2649) fo_di válasza azbest (#2648) üzenetére


fo_di
őstag

össze kéne dobni egy első hozzászólást, a hasznos tippekkel, rendelési adatokkal, stb
lassan kezd nagyon sok tudás felhalmozódni idebent a topikban, csak össze kéne gyűjteni

(#2650) azbest válasza fo_di (#2649) üzenetére


azbest
félisten

Van hivatalos wiki az http://elinux.org/HU:R-Pi_Hub, itt a magyar részt lehetne fejleszteni.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.