Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3451) moli.hu


moli.hu
őstag

filemasolas titkositatlanul:
212856367 bytes transferred in 32 seconds (6.29M/s)
titkositva:
212856367 bytes transferred in 157 seconds (1.29M/s)

emiatt nem lehet hasznalni se az scp-t, se a sftp-t, sshd helyett ftpd kell. a vsftpd tud titkositott authentikacio utan titkositatlan adatfolyamot tovabbitani, kliensnek ftps-t tamogatot kell keresni, pl lftp

(#3452) Proci85 válasza moli.hu (#3451) üzenetére


Proci85
senior tag

scp/ssh-val még lehet játszani a tömörítéssel, titkosítási algoritmusokkal.
Azt hiszem a -c kapcsoló környékén érdemes lehet még szétnézni, de tény, hogy akkor is a cpu lesz a szűk keresztmetszet, de hátha javít.

(#3453) moli.hu válasza Proci85 (#3452) üzenetére


moli.hu
őstag

javit, de annyit sose fog tudni. es minek titkositsam barmennyire is a torrenttel leszedett cuccot?
vsftpd parameterek:
ssl_enable=YES
rsa_cert_file=/etc/ssl/private/vsftpd.pem
implicit_ssl=NO
force_local_logins_ssl=YES
force_local_data_ssl=NO

(#3454) Proci85 válasza moli.hu (#3453) üzenetére


Proci85
senior tag

Nem értem a logikádat :)
Te vetteted fel a titkosítást, én csak ötletet adtam a javításhoz, most meg írod, hogy egyáltalán minek is? :)
Egyébként tényleg kevés olyan eset lehet a Pi-nél ahol kellhet. Jobbára helyi hálón megy a buli, oda meg hóóót felesleges :)

[ Szerkesztve ]

(#3455) moli.hu válasza Proci85 (#3454) üzenetére


moli.hu
őstag

maga az adat nem titok, de a login viszont az.
idezet: titkositott authentikacio utan titkositatlan adatfolyamot

[ Szerkesztve ]

(#3456) MiZY


MiZY
tag

Sziasztok!

Valahol mar olvastam a problemarol, de nem emlekszem hol. :(

A szituacio az, hogy az RPI-n log egy merevlemez (/dev/sda), aztan mostanaban egyre tobbszor dobja el a kapcsolatot, es pakolja at a lemezt masik eszkoz azonositora (/dev/sdb), onnantol nem mukodik naskent. Altalaban ilyenkor ujrainditom, de nem hiszem, hogy ez a megfelelo megoldas! UUID-t hasznalhatnek, de attol meg a problema fennall! :)

HDSentinellel csekkolva a kovetkezo hibat dobja:

"Problems occured between the communication of the disk and the host. In case of a sudden crash or reboot it is recommended to try a different, short data cable (avoid round cables, use 80 wire standard cables instead).
No actions needed."

Kulso tapos haza van a lemeznek (nem tul markas, honapokig rendben mukodott), 1.2A-s tapja van a Raspberrynek, semmi mas USB-s eszköz nincs radugva csak a HDD.

Az fstabban a mountolasi opciokkal lehet a baj? A kulso haz a ludas?

Koszonom! :)

(#3457) bbmt


bbmt
senior tag

Köszi az infókat!:)
Még egy kérdés:
Csak a Raspbmc van a kártyán, hogy tudom a license key-t bevinni,illetve a turbó mode-ot bekapcsolni??

A kanál a gyengék villája

(#3458) baani59 válasza MiZY (#3456) üzenetére


baani59
aktív tag

Szia,

nekem a tápellátás miatt játszotta ezt.
Most egy olyan tápom van, amelyen kismértékben lehet szabályozni a kimenő feszültséget.
Beállítottam 5,2V-ra, azóta semmi bajom.

Samsung Galaxy S23 (Android 14) - Pocketbook Inkpad 4 - Samsung Galaxy Watch 4

(#3459) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

A hexxxen féle Chrome OS-ből lett valami használható cucc? Nem igen látom az előrelépést az első kiadás óta: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3460) jackbacsi87


jackbacsi87
senior tag

Sziasztok!

Végre van időm foglalkozni az rpi-vel. Elsősorban torrentezésre kellett, meg eddig is érdekelt a linux, így jobban bele tudom ásni magam. Mindjárt kérdeznék is:
meddig lehet húzni a cuccot? valami olyasmi rémlik, hogy arm freq 800, core freq 400, sdram 800.
Az új, 512MB-os van.

Távoli eléréshez mit ajánlotok? Team viewer van rá? (egyéb megoldás is jó, a lényeg, hogy androidos telóról is szeretném elérni)

Köszi!

(#3461) MiZY válasza baani59 (#3458) üzenetére


MiZY
tag

De ezt honapokig nem csinalta, most meg egyre surubben... Raadasul direkt az RS altal ajanlott tapot vettem hozza, mivel ugy gondoltam/olvastam, hogy a tapon sok mulik.

Milyen tap az amit vettel hozza?

(#3462) wassermann válasza MiZY (#3461) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A táp sajnos simán gyengülhet néhány hónap folyamatos használat után : (

(#3463) CPT.Pirk válasza wassermann (#3462) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt mi alapján mondod? Esetleg 1-2 alkatrész paramétere romolhat, ha nagyon kínaiak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3464) baani59 válasza MiZY (#3461) üzenetére


baani59
aktív tag

Nem vettem - hozzájutottam. :DD

Tartok tőle, hogy nem olcsó a kereskedelemben:
Phoenix Contact Mini-PS-100-240AC/5DC/3

A kimeneti feszültséget +/- 1%-on belül tartja.

Samsung Galaxy S23 (Android 14) - Pocketbook Inkpad 4 - Samsung Galaxy Watch 4

(#3465) MiZY válasza baani59 (#3464) üzenetére


MiZY
tag

Ennyit az egesz hobelebanc nem er! :D

(#3466) wassermann válasza CPT.Pirk (#3463) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ugyanarra gondolunk. Saját tapasztalat, hogy a régebbi cuccokban pl. sokkal jobb minőségű elektrolit-kondik voltak... : (

(#3467) vzoltan válasza azbest (#3446) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Hali.

Ujra raktam a rendszer friss raspbmcvel.

Minden megy elsore, es most mar a tv annyit tud hogy megtalalja a csatornakat el is inditja, nem jelez hibat de fekete kepet ad es semmi hangot.

VISZONT

Keppel es hanggal rogziti azbadast TS-be, amit vissza is tud jatszani keppel es hanggal.

Mi lehet ennek az oka, hogyan orvosoljam h stream kozben is legyen kep es hang?

Amugy kell venni kodek licenszt tevezeshez?

Koszi.

(#3468) Proci85


Proci85
senior tag

Srácok, ez jó a Pi-hez? [link]

(#3469) azbest válasza vzoltan (#3467) üzenetére


azbest
félisten

nem tudom milyen adást nézel... a mindigtv adás az mpeg4, azt alapból le tudja játszani. Ha mpeg2-es adás, akkor azt nem tudja licensz nélkül, fájlból sem. Adtál elég memóriát a gpu-nak? 128 kell ahhoz hogy videót játszon.

[ Szerkesztve ]

(#3470) vzoltan válasza azbest (#3469) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Uj 512-es pi-om van, gondolom 256/256 a megosztas.
Amugy mindigtv kodolatlanokat probalok meg mindig.

(#3471) bbmt


bbmt
senior tag

Sikerült mindent beállítani. A turbo részt a raspbmc beállításaiban találtam meg. super re állítottam így 950 Mhz-re rakta a cpu-t és mnden máson is állított. Hagyhatom így, nem lesz semmi gond?

A kanál a gyengék villája

(#3472) azbest válasza vzoltan (#3470) üzenetére


azbest
félisten

Openelec builddel tvheadend-ről streamelve egészen jól mennek xmbc-ben az adások.
Ha kiadsz egy "free -m" parancsot, akkor láthatod mennyi memória van és abból következtethetsz arra, hogy a gpu kap-e eleget. Persze a konfig fájlból is ki lehet ezt olvasni elvileg.

(#3473) azbest


azbest
félisten

Egyébként egész gyorsan (10 nap hétvégével együtt, sima levélként) megjött a kijelző a pi-hez.


(#3474) CPT.Pirk válasza azbest (#3473) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sima HD47780?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3475) azbest válasza CPT.Pirk (#3474) üzenetére


azbest
félisten

igen, tomzi1 linkelt egy jó leírást, ami alapján könnyű beüzemelni, meg láttam openelec-hez patchet hozzá.

(#3476) CPT.Pirk válasza azbest (#3475) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még számgéphez használtam ilyet, párhuzamos porton. Volt kis progi hozzá, de ha nem XP-n futtattad, akkor vagy működött, vagy nem...

Az openelc meg az xbmc hol tart most fejlődésben? Gondoltam egy DVB-C felvevőt csinálni miután többen írtatok ilyet, de nem tudom, mennyire lassú azokkal a cucc, gondolok itt pl. a GUI-ra.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3477) azbest válasza CPT.Pirk (#3476) üzenetére


azbest
félisten

a 256 megás pi-n meglepően jól pörgött 1-2 hete, amikor próbáltam. Youtube plugin is jól ment. Valószínűleg azért, mert átálltak 720p felbontású gui-ra, amit 1080p-re skáláznak fel (a videókat ez nem érinti). Így nem futott ki a gpu a memóriából... de az újakon már ez sem szempont. Elvileg van már deinterlace is, bár butább fajta.

(#3478) azbest válasza CPT.Pirk (#3474) üzenetére


azbest
félisten

HD44780

(#3479) azbest


azbest
félisten

No ideiglenesen össze is raktam. Majd normális tüskesor és masszívabb kapcsolat kell, mert így nagyon sérülékeny.


Egy régi floppy adatkábelt áldoztam be érte. Kevés forrasztó anyagot használtam, mert majd ezt le kell takarítanom róla, ha véglegesre megcsinálom.


Amit ugyanoda kéne kötni azokat összekötöttem.


Welcome to my laboratory ;)


Majd ide fog bekerülni, de most még nem fér be a lógó kábelektől és az ellenállásoktól.

LCD| RasPi gpio (nekem régi széria van, nem ellenőriztem le hogy az újakkal kompatibilis -e)
1 | 6 (G)
2 | 2 (5V)
3 | 6 <-ellenállással, 3K ohm
4 | 22
5 | 6 (G)
6 | 18
7 | -
8 | -
9 | -
10 | -
11 | 16
12 | 11
13 | 13
14 | 15
15 | 2 (5V)
16 | 6 (G)

[ Szerkesztve ]

(#3480) wassermann válasza azbest (#3479) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Gratulálok, fantasztikus ötlet: a három dvb-t vevővel és ezzel a kijelzővel jobb STB-t építesz, mint bármi a piacon : )

(#3481) Csarlee válasza jackbacsi87 (#3460) üzenetére


Csarlee
tag

Torrentezésre nem biztos, hogy a Raspi a legjobb választás, olvass vissza... Távoli elérésre legjobb az ssh, ez karakteres felület, egy androidos telefonról ConnectBot-tal tökéletes. Teamviewer tudtommal csak Win-re létezik natívan, linuxos verzió csak a Wine-al (Windows emulátor) működik de azt a Raspi nem bírja el, marha lassú lesz. VNC-vel lehet még a grafikus felületet elérni de az meg amúgy is lassú...
A húzással kapcsolatban nem tudok nyilatkozni, nem próbáltam de itt mások írtak már erről...

(#3482) MiZY válasza Csarlee (#3481) üzenetére


MiZY
tag

Torrentre pedig eleg a hardver, csak szoftveresen kell rendberakni, meg nem esz nelkul hasznalni! Sokan OpenWRTvel okositott routerekkel akarjak megvaltani a vilagot, pedig van Raspberry PI, ami siman jo csomo mindenre! Ha a halozati kartya nem az USBre lenne kotve, akkor siman hasznalnam routernak, mindamellett amire jelenleg hasznalom! Nem mondom, hogy OpenWRTvel szerelt router nem jo - en is rendelkezem eggyel -, de elegge behatarolhato az a feladatkor, amire hasznalhato.

A tegnapi problemamra:
Csutortok ejszaka ota nem jelentkezett, pedig 12 orankent eljatszotta. Csinaltam neki fileba swapet, rc.localban csatolom. Szerintem ez lehetett a problemam, pedig megeskudtem volna ra, hogy benne volt a swap particio mountolasa inditaskor, de ezek szerint csak kezzel csatolgattam eddig. Majd kiderult 2-3 nap mulva, hogy mit ad.

(#3483) moli.hu válasza MiZY (#3482) üzenetére


moli.hu
őstag

Torrentre pedig eleg a hardver, csak szoftveresen kell rendberakni, meg nem esz nelkul hasznalni!

Dakar rallyra eleg a trabant, csak nem esz nelkul kell nyomni!

a szoftveres rendberakashoz hajra, csak a usb chip driveret kellene kijavitanod, koszi.

(#3484) MiZY válasza moli.hu (#3483) üzenetére


MiZY
tag

Nem tudom, nekem nincs bajom az eszkoz kepessegeivel, bar lehet nekem alacsonyak az elvarasaim. :) Nem Crysis 8at akarok rajta futtatni, hanem egy rtorrentet, meg egy sambat. Arra tokeletes, tobbre meg nem kell, egyelore! :)

Ha tudnek annyira programozni, akkor megcsinalnam, hidd el! De elkanyarodtunk a tematol... :(

(#3485) vzoltan válasza Csarlee (#3481) üzenetére


vzoltan
aktív tag

nem tudom masoknak mi a baja raspberry pi-on valo torrentezessel,
biztosan en nem ertek valamit es rosszul allitom be:)
de nalam hibatlan es folymatos a torrent forgalom.

transmission samba ftp xbmc amire en hasznalom es nincs gondom vele
(kiveve a dvbt, de ez nem a raspin mulik jelen esetben)

(teamviewer pedig van hivatalosan winre osxre linuxra iosre androidra, de nyilvan raspira nincs az mar mas teszta)

[ Szerkesztve ]

(#3486) vzoltan válasza Csarlee (#3481) üzenetére


vzoltan
aktív tag

40/20as net, majdnem maxon jon.

[ Szerkesztve ]

(#3487) Csarlee válasza vzoltan (#3486) üzenetére


Csarlee
tag

Tényleg jó, nem is kötözködni akarok de 6 torrent az nem sok. Nálam a HP N40L mikroszerveren most 34 van, 1 MB/s feltöltés összesen és unatkozik a szerver....

(#3488) PistiSan válasza vzoltan (#3486) üzenetére


PistiSan
addikt

Nekem csak 5 ös netem van, soha semmilyen baj nincs a pi-vel! Torrent, ftp, samba, minidlna fut rajta egyszerre, videó lejátszást sajnos ki kellett váltanom egy másik eszközzel, mert a pi-vel nem voltam elégedett.
Tegnap volt a 18 nap uptime-om, azért kellett csak kikapcsolnom, mert adatot vittem ismerőshöz.

(#3489) vzoltan válasza vzoltan (#3486) üzenetére


vzoltan
aktív tag

tudtam h ez lesz a kovetkezo hozza szolas:)
6 van eppen benne a downloadban, es 40 a seedben.
a kepen azt latod hogy 6 letoltendo van, es ebbol azt az egyet eppen 4,4MB/sel tolti a raspi.
------
nalam ugy van beallitva hogy 1x-re csak 1-et tolt de azt maxon, (igy azert merettol fuggoen) 3-10perc utan mar tolti is a kovetkezot. szerintem (szerintem) folosleges egyserre raereszteni 1nel tobbet, mert csak szetosztodna az az 5MB/s es nem lenne hamarabb keszen a letoltes X db eseten egyszerre mint 1-esevel, sooot. (feltoltesenel pedig ha eppen viszik, akkor hozza az osszesen 2,5MB/s-et amire elofizettem)

PistiSan nekemis 5MB/s / 2,5MB/s-es a netem (40/20)

[ Szerkesztve ]

(#3490) Csarlee válasza vzoltan (#3489) üzenetére


Csarlee
tag

Ok, így már világos. Egyébként attól feküdne ki ha egyszerre többet (>15) kellene neki kezelnie. Nálam azért nem vált be a Raspi torrentre mert 120/10 Mbps net van azt nem bírja kihajtani...

(#3491) vzoltan válasza Csarlee (#3490) üzenetére


vzoltan
aktív tag

3 folott mar meghasal, de mivel a max savot osztana szet 3 fele (ahogyan a szamitogepen is) ezert arra jutottam hogy 1-esevel tokeletes es akkor maxon jon/darab. utana a seednel mar nem zavaro a 35db sem, mert maximalizaltam a kapcsolatokat ugy hogy elbirja (kicsit feljebb linkeltem a settings.json-t) . nekem az a fontos hogy lefele maxon jojjon hogy varakozas nelkul megkapjam amit szeretnek, vissza fele nem lenyeg, 48ora seedkotelezettseg van vagy 1es aranyu vissza toltes. szoval ha nem is jon ossze az 1 es arany mindig (ez ugye fugg a torrent nepszerusegeteol is) 48orat siman mehet a kutyu mivel alig eszik valamennyi aramot. -» tokeletes torrent eszkoz (nekem :) )

[ Szerkesztve ]

(#3492) CPT.Pirk válasza azbest (#3477) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amit csinálsz, azt melyik alatt csinálod? (vagyis amit írtál, azt melyikre írtad?)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3493) azbest válasza CPT.Pirk (#3492) üzenetére


azbest
félisten

az openelec friss buildjeit szoktam néha kipróbálni, legutóbb a nov 12-eset néztem [link], azóta az archiv mappába átkerült az, de például ha jól látom mai friss build is van.

Meg úgy általában néha ránézek, hogy milyen fejlesztéseket csináltak a firmware-n mostanság (ebből nem a legfrisebb szokott lenni az imagekben). [link]

(#3494) CPT.Pirk válasza azbest (#3493) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor mit javasolsz, ha szeretnék egy USB-s DVB-C felvevőt csinálni, amin mellesleg böngészni is lehet? (böngészés csak másodrendű, nem létkérdés, csak tudjon felvenni meg lejátszani a megőszülés faktor nélkül)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3495) azbest válasza CPT.Pirk (#3494) üzenetére


azbest
félisten

Gondolom xbmc pvr + tvheadend - kész buildként ilyen az openelec. Csak nem tudom, hogy támogatja-e pont azt a tunert, amit használsz. Talán van böngésző plugin is xbmc alá, ha jól emlékszem. Ha mindent támogat, akkor még legózni sem kell vele. A tvheadend-et is a menüjében lehet bekapcsolni, de azt hiszem akár más backendet is lehet használni vele.

[ Szerkesztve ]

(#3496) Proci85 válasza Proci85 (#3468) üzenetére


Proci85
senior tag

No közben nékem is megjött a Pi. Kérdésemre válaszolva, igen jó, sima micro usb-s teló töltő/adatkábel is jó. Perpill egy micro usb 5V/500mA Motorola teló töltőről nyomom. SD-re ment a Rasbian,DHCP-n feljött a Pi, arp-scannel meg is lett az IP-je, onnan meg SSH-val zsupsz. Így monitor sem kellett a Pi-hez, rögtön mehetett a távbejelentkezés :)
Nagyon patent a cucc és az 512 RAM-ot rendesen látja.

[ Szerkesztve ]

(#3497) Proci85


Proci85
senior tag

Azt nézte valaki, hogy a mi a stabil legalja a frekvenciáknak? Próbaképp benyomtam a CPU-nak egy 200 MHz-t. Kicsit lassabban állt fel, de működik (SSH-n) :)
Kérdés viszont, hogy ilyenkor a többit (GPU, RAM) ő maga korrigálja éd visszaveszi vagy az ugyanúgy a gyári értékeken ketyeg?
Le lehet valahogy kérdezni a GPU, RAM sebességét?

[ Szerkesztve ]

(#3498) maláj válasza Proci85 (#3496) üzenetére


maláj
őstag

jó neked - nekem a héten kellett volna de ... :U

(#3499) CPT.Pirk válasza azbest (#3495) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Köszönöm, ezt kipróbálom majd. A tuner még nincs meg, így olyat veszek majd, amivel megy. Most egy DVB-T tunerem van, addig is azzal tudok tesztelgetni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#3500) shtirley


shtirley
tag

Üdv mindenkinek!
Hozzájutottam egy RasPi 512-höz. A problémám az vele, hogy szerintem csak 256-osat kaptam. Az első teszteket debian alatt csináltam, a rendszer - video arányt is csak 256 mega elosztásával tudom állítani, tehát nem az a gond, mint amit feljebb említett valaki, hogy a video viszi a ram felét, és csak 256 látszik.
A forgalmazó állítja hogy 512-est kaptam.
Kérdésem az lenne, hogy hogyan lehet teljes biztonsággal megállapítani, hogy melyik verzió lehet a board?
A segítséget előre is köszönöm.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.