Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16001) Arolotifar válasza ht42 (#15998) üzenetére


Arolotifar
őstag

+1 :C

"Jobb, ha azért gyűlölnek, ami vagy, mintha azért szeretnének, ami nem."

(#16002) stopperos válasza huliganboy (#16000) üzenetére


stopperos
senior tag

A gázkazán termosza egy on/off kapcsoló. 230Volt-ot kapcsol. Egy relével kapcsolnám még rpi-ről. Plusz hőmérséklet mérés, időzítések, webes kezelés, calendar funkció....

Már egyesével el vannak próbálva a dolgok, de nem akartam volna rá beáldozni az egész fejlesztős pi-t. Ha elkészül (amennyi időm van, valószínűleg a fűtés szezon végére), akkor írok egy logout-ot róla.
Természetesen tisztában vagyok vele, hogy a pi nem stabil és lefagyhat, újraindulhat. Erre most 2 biztosítást találtam ki, de még lesz +1-2 mielőtt elkészülnék.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#16003) sztanozs válasza stopperos (#16002) üzenetére


sztanozs
veterán

Erre realtime cucc (ardunio vagy valami még butább) bőven elég volna - sőt ténylegesen üzembiztosabb is.

[ Szerkesztve ]

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#16004) MaCS_70 válasza stopperos (#16002) üzenetére


MaCS_70
félisten

Én valami olyasmire gondoltam, hogy a meglevő rádiós termosztát és az okosan vezérelt kütyü közti váltást is az okos kütyü oldaná meg egy relével.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#16005) stefh60 válasza Celtis (#15995) üzenetére


stefh60
csendes tag

Én is remélem, hogy lemegy az őrület, de ahogy kinéz most, csak januárban tudok rendelni, mert sehol nincs készlet.

Vasárnap megkértem egyik Brit kollégámat vegyen egy újságot de 35mérföldös környéken egy darab sem volt és azt mondták neki az újságosok, hogy 10essével vitték.
Utálom az ilyen éhenkórász élősdiket akik aztán az ebay-en akarnak meggazdagodni.

(#16006) huliganboy válasza stopperos (#16002) üzenetére


huliganboy
addikt

Kérlek írd ki majd ha logout kész van! Érdekelnek a részletek! Sok kitartást! :C

(#16007) DarkByte válasza stopperos (#16002) üzenetére


DarkByte
addikt

A kazánhoz nem tartozik vezeték nélküli termosztát? Mert szerintem biztonságosabb lenne annak a rádiójelét visszafejteni (vagy már meg is tette valaki) és csak a célhőmérsékletet módosítani. Úgy még akkor sincs gond ha a Pi lefagy, főleg a időzónákra van osztva a program visszaállása egy alapértékre.

Nem tudom milyen protokollt használnak a termosztátok.

(#16008) stopperos válasza sztanozs (#16003) üzenetére


stopperos
senior tag

Persze arduino is elég lenne a relé vezérléshez és a kijelzéshez, csak akkor a munkahelyről hogyan tudom azt jelezni, hogy elindultam és mire hazaérek kérnék egy 15 perces fűtést. Itt az online dolgon van a hangsúly.

DarkByte: én a vezetékes kommunikációban hiszek.

[ Szerkesztve ]

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#16009) dejaris válasza stopperos (#16008) üzenetére


dejaris
addikt

esp2866

(#16010) azbest válasza stopperos (#16008) üzenetére


azbest
félisten

Így? [link] Esetleg így? [link]
Az arduino topicban valószínűleg pontosabban is tudnak válaszolni [link]

[ Szerkesztve ]

(#16011) schawo válasza stopperos (#16008) üzenetére


schawo
titán

Arduinora is lehet wifi vagy lan csatlakozást csinálni. Pl az esp-01 is könnyen vezérelhető arduinoval.

Az a bajom, hogy a projektem sokkal gyorsabban halad, mint ahogy terveztem, és abba a stádiumba fordult, amikor kellene egy pici protoboard. Lehet, hogy nem fogom tudni kivárni a zérót. Akkor lesz valami arduino, vagy freertos alapú.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#16012) moli.hu válasza wassermann (#15994) üzenetére


moli.hu
őstag

koszi a valaszt. Nem riaszt vissza a barkacsolas, de az tuti, hogy nem fogom igy szetbarmolni egy $2-os kiadasert.
Szoval, milyen usb-adaptert vegyek?

(#16013) stopperos válasza schawo (#16011) üzenetére


stopperos
senior tag

Foglalkozam már arduino ethernettel, ENC28J60-al egészen pontosan. Nekem egy kicsivel több webes funkció kell, mint egy sima honlap.

...de ne szaporítsuk itt a hsz-eket, ha elkészül és be lesz tesztelve akkor úgyis elérhető lesz a kód.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#16015) petya220 válasza moli.hu (#16012) üzenetére


petya220
senior tag

Bemész egy gsm-hez és kérsz egy mezei otg kábelt :D

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#16016) moli.hu válasza petya220 (#16015) üzenetére


moli.hu
őstag

ertem. innen valassz nekem egyet legyszi, ami mukodni fog. koszonom

(#16017) yolan


yolan
őstag

Egy eléggé összetett terv született meg a fejemben, de nem igazán tudtam úgy kivitelezni ahogy elgondoltam, valószínűleg én hibázok, illetve nincs elég időm beleásni magát a fórumok bugyraiba. Hátha akad itt olyan aki tud segíteni.

Adott egy Raspberry Pi B modell. DHCP-vel kábelen keresztül kap netet, előtte a router pedig wifi-n a upc modemtől. Van net, eddig minden pipa.
A Pi-n jelenleg Kodi v14 fut, HDMI-vel egy Sony tv-re kötve, HDMI-CEC működik.

Amit szeretnék de elvéreztem:
Egy IT9135 típusú USB-s DVB-T csoda tunerrel szeretnék élő tv adást, DVR nem feltétel.
Elvileg kernel szinten már támogatva van a tuner. Tvheadend PVR-el próbáltam, de hibát kapok a kliens indítása közben.
WOL paranccsal szeretném ébreszteni a Pi-t, ami bekapcsolja a tv-t a CEC segítségével. A Pi bekapcsolása nem minden esetben kapcsolja be a tv-t, random működik. Kábel csere megvolt, a beállítások is jónak tűnnek. Esetleg telefonos app ami tudja ébreszteni a Pi-t ami a tv-t. Álmaimban még NFC tag is szerepelne a bekapcsolástól kezdve akár az adott tartalom indításáig, de ebben a Windows Phone nem a barátom.
Netflix. Van hozzá direkt VPN elérésem, ahhoz is van add-on a Kodi-hoz. Add-on feltelepül, beállítások után nem tud elindulni mégsem a háttérszolgáltatás.
Tartalmak elérése Windows Phone rendszerű telefonokon.

Remélem nem megvalósíthatatlan és tudtok segíteni.

“A writer needs a pen, an artist needs a brush, but a filmmaker needs an army.” - Orson Welles

(#16018) kenand


kenand
veterán

Supstronics X400-at ismeri valaki?
A SATA port USB híddal van megoldva?

(#16019) kenand válasza kenand (#16018) üzenetére


kenand
veterán

Azt hiszem a SATA port tévedés az X400-on

x300-an van SATA

[ Szerkesztve ]

(#16020) azbest válasza yolan (#16017) üzenetére


azbest
félisten

Nem tudom milyen rendszert futtatsz, ha openelec, akkor a firmware a helyén van eleve. Ha más, akkor lehet a helyére kell másolni.

Nem elég a kliens, hanem ha a pi-be dugod a tunert, akkor a tvheadend szerver is kell rá. Az unofficial repóból lehet elérni, amit külön kell bekapcsolni.

WOL nincs, nem támogatja. Eleve kikapcsolás sincs a pécés értelemben. Ha az oprendszer leállt, akkor a táp ki majd bekapcsolásával lehet újra elindítani.

(#16021) azbest válasza kenand (#16019) üzenetére


azbest
félisten

Naja, nem is látszik a képeken, de máshol is rosszul tüntették fel. Az x300 esetén pedig látszik, hogy usb átkötést használnak.

(#16022) yolan válasza azbest (#16020) üzenetére


yolan
őstag

Igen, OpenELEC a rendszer.
A WOL fájó pont, illetve akkor a "tv kapcsolja CEC segítségével a Pi-t ésvagy fordítva" is felejthető?
Igen, a Pi-be dugnám a tuner-t.
Hogy tudom a kívánt külső repo-t hozzáadni?

“A writer needs a pen, an artist needs a brush, but a filmmaker needs an army.” - Orson Welles

(#16023) erikke17


erikke17
őstag

Üdv, egy olyan kérdés, Pi1 Legújabb stable openelec, legújabb YouTube. de nem tölti be fhd-ban videókat csak hd. Hiába adom meg, hogy alapból fhd-ba töltse nem, csak sima hd. Ha azt adom meg neki, hogy mindig kérdezze nem tudok fhd-t választani :S

Mi lehet a baj?

||Wot / WarThunder - Erixx93|| Steam - erixx18 ||Xbox Series X - Erikk24 || BMW R1200GS || Opel Astra F X16XEL|| BMW E39 530d 142kW||DJI Mavic Pro||

(#16024) wassermann válasza erikke17 (#16023) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Simán lehet, hogy a Youtube felöl korlátozzák, mert látják hogy nem PC, hanem valami "mobiltelefon-szerű" a te kliens-oldali hardvered.

(#16025) MaCS_70 válasza yolan (#16022) üzenetére


MaCS_70
félisten

Egyébként miért fájó pont a WOL hiánya?

Én aztán lelkes áramtalanító/kikapcsoló vagyok, de a PI-t szerintem sincs értelme kikapcsolni -- legalábbis takarékossági okból nincs, de nyilván lehet más indíték is.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#16026) yolan válasza MaCS_70 (#16025) üzenetére


yolan
őstag

Fogyasszon ha szeretne, ez nem zavar. Lehet a beállításban szúrtam el valamit, de egy film után ha a tv kikapcsol, rántja magával a Pi-t is azt hiszem. Ezért gondoltam, hogy ez a fícsör nem zavar, de akkor tudjam a Pi-t távolról indítani/ébreszteni és akkor már kapcsolja is egyből a tévét.

“A writer needs a pen, an artist needs a brush, but a filmmaker needs an army.” - Orson Welles

(#16027) MaCS_70 válasza yolan (#16026) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ez vagy valamilyen érdekes hiba, vagy beállítási probléma -- rémlik, mintha be lehetne ezt állítani a menüben, hogy oda-vissza ki kapcsoljon kit merre.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#16028) kenand válasza azbest (#16021) üzenetére


kenand
veterán

Köszönöm szépen a válaszod, sajnos az USB átkötés nem ér semmit.
Orange PC-n is csak olyan van, az sem jó semmire, lassú.
Kis melem az 1db. A9-es magjával akkor jobb arra amire használom, azon 60-80 mb/s-t is tud a SATA.

(#16029) Kékkutya válasza erikke17 (#16023) üzenetére


Kékkutya
csendes tag

A 1080p-t a Youtube más formátumban küldi, mint a kisebb felbontású stream-eket, ezt pedig a Kodi nem támogatja. (Keress rá: DASH - Dynamic Adaptive Streaming over HTTP)

(#16030) Celtis válasza yolan (#16026) üzenetére


Celtis
veterán

A CEC beállításokban (Beállítások/Rendszer/Beciteli eszközök/perifériák/CEC) A TV kikapcsolásánál a hagyja figyelmen kívül opciót kell választani, különben leáll az oprendszer és csak tápelvétellel lehet újraindítani.
Nightly TVH backend buildek itt elérhetők.

Lehetőség az is, hogy a TV USB portjáról kap tápot a Pi így a TV-vel vezérelhető a Pi ki/bekapcsolása.

(#16031) yolan válasza Celtis (#16030) üzenetére


yolan
őstag

Szuper! Ezek szerint ez átállítható.
Próbáltam a tv portjáról, de úgy tűnik, hogy kevés volt az amper a Pi meghajtásához. Külső hdd-t is válogatósan kezel.
Jelenleg a Pi-be van dugva a külső hdd, illetve a tv tuner lenne a második eszköz. A Pi-t 750-1500mA között tudom táplálni. A tv usb-be pedig a Chromecast van, annak elég a delej.

“A writer needs a pen, an artist needs a brush, but a filmmaker needs an army.” - Orson Welles

(#16032) Celtis válasza yolan (#16031) üzenetére


Celtis
veterán

A PI-t magában el kell vinnie a TV-nek. HHD-vel persze már sok lesz, és a tuner is fogyaszthat rendesen.

(#16033) wassermann válasza Celtis (#16032) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nekem egy régi 512-es PI,egy DVB-T vevő és vezetéknélküli bill/egér elmegy stabilan 1,1A alaltt.

A régi PI-be beépített védelem, az 1100mA-es áramkorlátozás nem indul még be!

[ Szerkesztve ]

(#16034) lolka1980


lolka1980
aktív tag

Sziasztok!
Ez ellen kell nekem védekeznem valahogyan?
Ha igen akkor hogyan?
Mert mint írja:
" Már ha technikailag elég felkészült ehhez, bár aki Raspberry Pit használ, könnyen lehet, hogy az."
Én bizony nem vagyok felkészülve.
Ezt rátettem oszt azóta azt se tudom hogy van,csak használom.

(#16035) Celtis válasza lolka1980 (#16034) üzenetére


Celtis
veterán

Nem érint.

Eleve az Openelec egy másik oprendszert tartalmaz. Nem is tudom, hogy van-e benne SSH vagy használja-e bármire.

(#16036) lolka1980 válasza Celtis (#16035) üzenetére


lolka1980
aktív tag

Nem ez az?

(#16037) azbest válasza lolka1980 (#16036) üzenetére


azbest
félisten

openelec alatt külön kell bekapcsolni az ssh elérést. Megnézheted a beállításoknál, hogy nálad be van -e kapcsolva. Ha be van és alapértelmezetten maradt, akkor bármilyen kulccsal könnyű lesz belépni :)

ha nem direktben van az interneten, hanem router mögött, akkor megintcsak nem sokat számít, mert nem érhető el. Kivéve, ha direkt beállítod a routereden, hogy legyen elérhető.

Ha valaki úgy érzi, hogy kulcsot kell cserélnie, akkor akár pécén is generálhat és átteheti a helyére.

[ Szerkesztve ]

(#16038) lolka1980 válasza azbest (#16037) üzenetére


lolka1980
aktív tag

Én nem kapcsoltam be semmilyen ssh elérést.
Router mögött van és nem állítottam neki semmit.
Hogyan kell kulcsot cserélni?

Megnyugodtam az első két válasz után. :)

(#16039) synar válasza synar (#15942) üzenetére


synar
őstag

Csak nem bírtam magammal és berendeltem egy suli kittet. Gondoltam a PI-t használom majd OpenElec-el ha beválik és legfeljebb az M8S androidos box-ként működik tovább. Kíváncsi leszek az összevetésükre. Azért döntöttem így mert úgy látom, a PI körül még sokáig pezseg az élet és várhatók további fejlesztések, meg nagyon izgalmas itt olvasgatni, tanulni. :)

(#16040) consono


consono
nagyúr

Megjött a Pi 0 :D

"In God we trust. All others must bring data"

(#16041) DarkByte válasza consono (#16040) üzenetére


DarkByte
addikt

Buborékos borítékban érkezik egyébként?

(#16042) consono válasza DarkByte (#16041) üzenetére


consono
nagyúr

Igen, a Pi egy bubis kis borítékban volt az adapterekkel, a ház, meg egy külön kis pöttyös csomagolópapírban. A kettő volt beletéve egy nejlonba.

"In God we trust. All others must bring data"

(#16043) Celtis válasza lolka1980 (#16036) üzenetére


Celtis
veterán

Persze, hogy az. Nap mint nap SSH lépek be, mégsem jutott eszembe :)
Kár aggódnod. Még ha be is kapcsoltad az SSH elérést, az internet felől ez nem látható. Legfeljebb a családtagjaid jelentenek fenyegetést, hogy ellopják az Openelec belépési jelszavadat és átkonfigurálják a Kodi-t. :D

(#16044) petya220 válasza moli.hu (#16016) üzenetére


petya220
senior tag

http://www.dx.com/p/micro-usb-male-to-usb-female-otg-adapter-white-233277#.VmCiXXPH9zQ

Ennek működnie kellene :D Ilyesmit keress :D hátha van olcsóbban

"Neked is pörög az agyad a szarokon, amíg a mosoly a szádra kanyarodik."

(#16045) stopperos válasza lolka1980 (#16034) üzenetére


stopperos
senior tag

1. Raspbian az érintett elsősorban.
2. A magyar felhasználók nagy része router mögött használja a pi-t, otthoni hálózatban. Ott nincs kinn az interneten direktben, csak a routeren keresztül.
3. Sokkal nagyobb gond, hogy sokan maradnak a pi/raspberry user/pass-nál. Ezt kell kiírtani.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#16046) consono válasza consono (#16042) üzenetére


consono
nagyúr

:( Nem szereti a filléres USB HUB-omat a raspi0, pedig a HUB jó... Külön külön az USB-re dugva megy a billentyűzet és az egér is, de HUB-on keresztül egyik sem. A dmesg-ben látom, hogy detektálja a HUB-ot, de a beledugott eszközöket már nem. Holnap talán lesz több időm játszani vele, de lehet, hogy majd csak a jövő héten... Bár addigra lehet, hogy megjön az USB HUB+Ethernet kombóm is.

"In God we trust. All others must bring data"

(#16047) schawo válasza consono (#16046) üzenetére


schawo
titán

tápos hub?

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#16048) consono válasza schawo (#16047) üzenetére


consono
nagyúr

Nem, passzív. Illetve a leírása alapján a micro USB csatiján elvileg meg is táplálható, de azt még sosem próbáltam.

"In God we trust. All others must bring data"

(#16049) schawo válasza consono (#16048) üzenetére


schawo
titán

Szerintem a kis nyomin nincs elég kakaó (áram), hogy mindkét eszközt egyszerre kihajtsa táppal, azért nem mennek a hubon.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#16050) consono válasza schawo (#16049) üzenetére


consono
nagyúr

Szerintem az árammal nincs baj, kap eleget. A HUB-on keresztül egyik eszköz sem működik magában sem, nem csak együtt. Ma majd kipróbálok melóban egy másik HUB-ot, meglátjuk. Vagy adok ennek tápot...

"In God we trust. All others must bring data"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.