Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7001) csimpas


csimpas
tag

Nekem most a wifi ment el... XBMC alatt tökéletes, rasbian alatt meg felkapcsolodik a wifire, aztán disconect
Nincs valakinek ötlete?

(#7002) Drótszamár válasza lord.lakli (#6999) üzenetére


Drótszamár
őstag

Nálam csak ideig-óráig jó a restart, utána újra bedugítja a wifis webkamera.

Ez vajon hw hiba, vagy sw? Ha veszek másik típust, és az is csinálja, akkor pl OpenWRT / tomato firmware segítségével javítható?

DeniL: egyáltalán nem biztos hogy a kapcsolatok száma a gond. Sajnos fingom nincs az okokról, így nem tudom mit kell hozzá változtatni. Nálam is mentek a fiókba az eszközök, majd ha veszek új routert, megpóbálom azzal.

[ Szerkesztve ]

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#7003) lord.lakli válasza Drótszamár (#7002) üzenetére


lord.lakli
őstag

Nekem több TP-Link-el ugyanaz a gondom van. Az is mond valamit, hogy az importőr az eddigi 5 év helyett már csak 2 év garanciát vállal.

(#7004) wassermann válasza lord.lakli (#7003) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Én minden este lefekvés előtt kikapcsolom és reggel újraindítom, a routerem igy nem buggyan meg : )

(#7005) lord.lakli válasza wassermann (#7004) üzenetére


lord.lakli
őstag

Sajnos ez az egy igazi gyógyír van TP-k esetén, vagy openwrt, ha van rá.

(#7006) vargalex válasza lord.lakli (#7003) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Ez az infó semmilyen kapcsolatban nem áll a leirt hibával. Egyébként sem mond semmit, mert a többi gyártónál sem nagyon találkozni 2 évnél hosszabb garanciával.
De OpenWrt-t minden routerre... :) nem érdemes a gyári megoldásokkal szórakozni.

TP-Link kapcsán konkrétan ez jut eszembe a hibával összefüggésben.

[ Szerkesztve ]

Alex

(#7007) lord.lakli válasza vargalex (#7006) üzenetére


lord.lakli
őstag

Hali!

TP-Link-eket muszáj újra indítani sajnos az alap szoftverrel rendszeresen. Pont olyan hibát tapasztalsz, mintha bedugulna a hálózat teljesen. Az oldalak be sem töltődnek, vagy iszonyat lassan. Ekkor már a webes felületére sem lehet felmenni. WIFI-n elfelejt IP címet adni, ha ad, akkor sem igazán működik.
A 2 év garit azért írtam, mert eddig az olcsóságuk mellett próbáltak kitűnni az 5 év garanciával, de a nagy számú reklamáció miatt lecsökkentették 2 évre. Ami persze nem azt jelenti, hogy a vas rossz. Ha a szoftver rossz, attól a vásárlók még ugyanúgy reklamálnak, mert tényleg használhatatlan hosszú távon sajnos.

Mellesleg nagyon sok olyan router van, amire nem megy fel openwrt. Sőt több olyan is van, amelyiknél a gyártó a következő hardver rev-ek során kicsit változtatott egy-két komponensen és onnantól kezdve nincs openwrt.

[ Szerkesztve ]

(#7008) Drótszamár válasza vargalex (#7006) üzenetére


Drótszamár
őstag

Szia!

Köszi az infót, és a méréseket. Nagyon hasznosak.

Nálam így néz ki a szituáció.

Router: WR541G (gyári szoft)

A: Openwrt + NSLU2 + wifi + webkamera. Mjpg-streamer szolgáltatja a képet

B: Kábelen debianos mini pc + motion nevű mozgásérzékelő szoftver, a mi elemezné az A eszköz képét.

Elképzelhető, hogy a motion minden képnél nyit egy új kapcsolatot, amit utána nem zár le, és ezért dugul be a router? Ha igen, akkor szerintem az összeset ki tudja nyírni, csak idő kérdése a dolog.

[ Szerkesztve ]

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#7009) vargalex válasza lord.lakli (#7007) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Soha nem használtam gyári firmware-t egyetlen routeremen sem, de ha jól tudom, ez a probléma TP-Link esetén csak a régi típusokat érinti. Illetve szerintem a gyártó továbbra is 5 év garanciát ad. Az olcsóság pedig még mindig előny. Különösen úgy, hogy minden ma kapható típusra tehető OpenWrt.
Azt egyébként milyen forrásból tudod, hogy a nagy számú reklamáció miatt csökkentették 2 évre a garit? Mondjuk abból is sok volt a hiányos tudás miatt történt félreflash-elés...

Ha egy router OpenWrt kompatibilis, akkor bizony nagy változásnak kell lennie, hogy egy következő revízió ne legyen támogatott. Két ilyen változás van egyébként:

1.SoC-ot cserélnek olyanra, aminek nem nyílt a forrása. Ezzel nem lehet sajnos mit kezdeni.
2. Kicserélik a flash-t egy 2 MB-osra.

Szerencsére ez utóbbi manapság nem jellemző. De egyik sem nevezhető kis változásnak...

Alex

(#7010) wassermann


wassermann
Topikgazda

Mostanában másnál is vacakol, az XBMC Youtube-kliense? Ha a Youtube-on keresek és a találatok közül vmit elindítanék, sokszor nem csinál semmit vagy feldob egy hibaüzenetet!

(#7011) lord.lakli válasza vargalex (#7009) üzenetére


lord.lakli
őstag

Hali!

Sajnos az újabb is ugyanúgy képesek a gyári szofttal rendszeresen behalni. Utolsó kettő: WR842ND, MR3420. Régebben tényleg a flash méret változtatásával szívatta a jó népet. Szerencsére most már nem jellemző. Csak vicces, hogy évek óta mindegyik tp-link ugyanúgy volt gázos. Kicsit reszelhetnének már a szofton, hogy ne kelljen openwrt rá.
Köszi a linket. Na de ennyi az OFF-ból.

(#7012) vargalex válasza lord.lakli (#7011) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Annyit azért még hozzátennék, hogy igazából egyik router sem igazán szereti a torrentezést wifi-n.

Alex

(#7013) lord.lakli válasza vargalex (#7012) üzenetére


lord.lakli
őstag

Nekem madzagon megy a torrent és ugyanúgy gáz a gyári szoft. Kellene egy kis időt rászánni és felpakolni openwrt-t végre.

(#7014) vargalex válasza lord.lakli (#7013) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Biztos az is kifullad 4096 nyitott kapcsolatnál. Korlátozd a torrent kliensen, vagy valóban, tegyél fel inkább OpenWrt-t. :)

Alex

(#7015) lord.lakli válasza vargalex (#7014) üzenetére


lord.lakli
őstag

Olyan szinten le van korlátozva, hogy sokszor nem is fut semmi. Letöltés 1-re van állítva, seed is max 48 óráig és nem túl sűrűn töltögetek. De tuti az a baja, hogy elfogy a nyitott kapcsolat.

(#7016) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Üdv!
Megjött végre a Pi-m, csak egy SD kártyát kellene hozzá vennem. Van valami kikötés, vagy valami amire ajánlott odafigyelni? Teszem azt, hogy ne Class4 legyen, hanem Class10 vagy ilyesmi. Méretre gondolom elég a 8GB.

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#7017) bencsikgab válasza LógaGéza (#7016) üzenetére


bencsikgab
tag

Lehet,hogy célszerűbb SD-ről csak bootoltatni, és pendriveról futtatni a rendszert.
Amennyiben maradnál az SD-s megoldásnál,mindenképp class10-es / UHS1-3 kártyát érdemes venni.

(#7018) wassermann válasza bencsikgab (#7017) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Én inkább azt mondanám: min. Class6. Néhány Class6-os kártya kisfájlok (mint a Linux op.rendszer cuccai) esetén, sokkal jobban teljesít mint a Class10-esek, amik a HD-videók hatalmas fájljaira vannak "kihegyezve".
Nézz körül a raspberrypi.org miket ajánl.

De 1. próbálkozásnak, bármi ami esetleg otthon akad valamiben : ) ez jó a Pi-ben!

[ Szerkesztve ]

(#7019) stopperos válasza LógaGéza (#7016) üzenetére


stopperos
senior tag

Én évek óta Class4-es kártyákat használok. A Class 6 és a 10 az overclock miatt nem jöhet számításba. Ez segít eligazodni.

A Class 10 kártyákkal az a baj, hogy fényképezőgépekre tervezték, ahol egyben kell gyorsan sok adatot kiírni. Ha raspberry pi-ba kerülnek, akkor hasonlóan teljesíthetnek, mint a class 6-os kártyák, mert itt több a random írás és olvasás.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#7020) moli.hu válasza lord.lakli (#7007) üzenetére


moli.hu
őstag

az en tp-link tl-wr1042nd routeremet egyszer sem (egyszer sem) kellett ujrainditani, amiota vagy 3 eve megvettem - csak ha a konfiguracio megkivanta vagy valamit kabeleztem indult ujra. csakis azert vettem ezt az uj routert, mert az elozo d-link dir-300 -as routeremet naponta tobbszor kellett ujrainditani, ezen esetek tulnyomo resze kozvetlen egymas utan kellett tortenjen (ertsd: ujrainditom, feall, 10 masodperc mulva befagy). a pppoe szolgaltatom nem valtozott. a d-link ugyfelszolgalattal valo fel evig tarto levelezes utan meguntam. nalam a d-link fos, a tp-link hibatlan, ha mar mas is leirhatta.

[ Szerkesztve ]

(#7021) lord.lakli válasza moli.hu (#7020) üzenetére


lord.lakli
őstag

Akkor nagy mázlista vagy. Nekem több típusnál ugyanaz a gond van, de ezek szerint nálam van a gond. Sajnos nem vagyok hálózatos szaki, így nem jövök rá mitől függ. Van hogy 2 hétig is elmegy, van, hogy 2-3 naponta újra kell indítani.

(#7022) wassermann válasza moli.hu (#7020) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Gyerekek, ne OFFOLJÁ-tok szét ezt a topikot! Baromi idegesítő, hogy jön az értesítés: vki hozzászólt a Raspberry Pi topikban, erre semmi köze ahhoz! Köszömöm!

Légyszi menjetek egy router-es topikba (pl. [link])

(#7023) stopperos válasza stopperos (#6992) üzenetére


stopperos
senior tag

Buta szenzor... majd debuggolom a héten.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#7024) LógaGéza válasza stopperos (#7019) üzenetére


LógaGéza
addikt

Érdekes ez a lista. Kingston SD4/8GB-re két sor is van, egyikre azt irja, hogy jó, a másikra meg hogy nem :F

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#7025) GyéBen válasza stopperos (#7019) üzenetére


GyéBen
tag

"A Class 6 és a 10 az overclock miatt nem jöhet számításba."

Class 10-es kártya használata mellett is nyugodtan lehet emelni az órajeleket - csak a GPU-ét nem ajánlott túlzott mértékben.

"Ez segít eligazodni."

Hát, én azért azt a listát nem venném szentírásnak. Amúgy az a baj vele, hogy sok nem jónak jelölt kártya régen került fel a listára, és az elmúlt pár hónapban elég sokat javult az SD kártyák kezelése a firmware-ben.

[ Szerkesztve ]

(#7026) Hyperion


Hyperion
senior tag

Sziasztok!

Kicsit átépítettem, az eddig használt webrádiós projektemet. Ennek következtében, XBMC-s distróra volt szükségem.
Mivel külső USB hangkártyát használok, openelecet kizárva a raspbmc-t választottam.
A beállításaiban bekapcsoltam a külső usb hangkártya használatát.
Működik, de rendkívül zajos. Ha nincs jel teljes csönd, majd ha elindítok valamit szól, de sercegés, pattogások közepette.

Találkozott már valamelyikőtök ilyen jelenséggel?

Köszönöm!

(#7027) azbest válasza Hyperion (#7026) üzenetére


azbest
félisten

Nekem is ezt csinálja a 2 dolláros hangkártyámmal. De az pécén használva is érdekes, mert úgy tűnik nicns hardveres hangerőszabályzása... vagy őrült hangerőn szól, vagy alig, nincs átmenet. Bocs közben rájöttem, hogy nekem az androidos sticre kötve volt ilyen bajom, raspivel nem próbáltam ki.

[ Szerkesztve ]

(#7028) Drótszamár


Drótszamár
őstag

Rpi-re dugott, mobilnetes stick tud egyszerre adatot forgalmazni, és hanghívás bonyolítani?

Ha felhívom a számot, akkor kicseng, de lehetne erre pl. szoftveres üzenetrögzítőt is tenni? Menne párhuzamosan a kettő?
Ha megszakad közben a mobilnet, akkor nem játszik, és inkább dobom az ötletet.

Van ezzel valakinek tapasztalata?

Raspibian, vagy openwrt alól szeretném megoldani, ha lehet.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#7029) Hyperion válasza azbest (#7027) üzenetére


Hyperion
senior tag

Mások is szívnak ezzel. Van egy csomó megoldás, de nem egységes.
Hát ez siralmas, nem gondoltam, hogy itt fogok elakadni.
:(

u.i.: Állat 7"-on az XBMC-t kezelni :D

(#7030) wassermann válasza Hyperion (#7029) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Én azt birom, amikor tableten nézem a TV-t, ami a Pi-ről jön Wifi-n át : ))

(#7031) g0dl válasza Hyperion (#7026) üzenetére


g0dl
addikt

Ezt jó minőségűnek mondják, és nem USB-n csatlakozik. Viszont nem kiciócó. Jó lenne egy ilyen olcsóbban, csak optikai kimenettel, nekem nem kéne DAC.

(#7032) Hyperion válasza g0dl (#7031) üzenetére


Hyperion
senior tag

Szoftveres nyűg miatt nem fogok egy jó hardwert cserélni.
Van ennek egy nem "Brandes" de ugyan olyan kiváló verziója:
[link]

Ezzel már régóta szemezem. Így elkerülnénk az USB nyűgjeit, a jittert is beleértve..

(#7033) wassermann válasza Hyperion (#7032) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Itt már csak a kérdés, hogy pl. az XBMC-ben ki tudod-e jelölni hangkimenetnek...

(#7034) Hyperion válasza wassermann (#7033) üzenetére


Hyperion
senior tag

Az i2s-re gondolsz, vagy pedig az én esetemre?
Esetemben nem, viszont a raspbmc config felületén elég volt bekapcsolni a külső hangkártya támogatást és már működött is. Az más kérdés hogy hogy :/

(#7035) wassermann válasza Hyperion (#7034) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Bocs én a g0dl által linkelt, profi kinézetű cuccra gondoltam. Azt kezeli-e valahogy az XBMC? - mert oda csak az van írva, hogy minden támogatást megadnak...

[ Szerkesztve ]

(#7036) Peter789 válasza Hyperion (#7034) üzenetére


Peter789
senior tag

Az I2S kimenet ilyen egyszerűen éleszthető az újabb RPi-n? Ha valakinek analóg hang nem is kell csak digitális SPDIF coax vagy optikai akkor pl egy CS8406-ot elég egyszerű illeszteni hozzá. Analóg hanghoz is lehet saját DAC-ot építeni, aminek jócskán lehet emelni a minőségét ha pl egy ADuM digit izolátor csippel teljesen le is van választva az RPi-ről...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- AquAgorA ...Pál apostol nyomában:                                                                          http://fleettracker.eu/index.php/component/aquagora

(#7037) weiss


weiss
addikt

Sziasztok! Nem tudni, várható valami újabb revízió, vagy vegyek nyugodtan egy B-set?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#7038) balaaa88 válasza weiss (#7037) üzenetére


balaaa88
aktív tag

Újabb verzió nem várható. link

(#7039) weiss válasza balaaa88 (#7038) üzenetére


weiss
addikt

THX, akkor rendelek is egyet! :)

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#7040) Hyperion válasza Hyperion (#7029) üzenetére


Hyperion
senior tag

Sziasztok!

Megoldódott a RaspBMC - külső hangkártya torzítási gondom.
A megoldás nem szép, de működik:
Kényszeríteni kell, hogy USB1.1-en ,működjön: dwc_otg.speed=1

Szépen megy a Spotify, DI.FM,SKY.FM, SHoutcast :)

Apropó, van esetleg valamilyen szép megoldásotok arra, hogy hogyan lehetne külső stream url-t felvenni, használni?
Nincs valamilyen felület/Plugin erre?

Peter789
Én is sok lehetőséget látok ebben!
Jelenleg boldog vagyok egy Behringer UCA -val, épített stabil külön táppal, de azért az USB továbbítás továbbra is zavar.
Mint tudjuk ez a raspinak, nem erőssége, és eleve problémák okozója maga a szabvány(Pl.: Jitter növekedés).

[ Szerkesztve ]

(#7041) wassermann


wassermann
Topikgazda

Én meg egy okos emberre várok, aki Apt-X drájvert farag az XBMC alá. Megérkezett a Bluetooth 4-es USB-s Apt-X dongle-m és a Hifi-toromyra csatlakozó Sony BM10 Bluetooth Apt-X DAC. A Hifi-nek is adott +10évet, de most még csak Windows alól tudom a Flac-okat veszteség nélkül átküldeni rá.

(#7042) sirdond


sirdond
őstag

Sziasztok!

Tudna valaki segíteni? Ezt szeretném beállítani Amber skin alatt, de egyszerűen nem tudom,hogy hova kellene beleírnom,mivel nálam a DialogButtonMenu.xml-ben egyáltalán nincs button id=4. Vagy rendeljem hozzá egy random gomb-hoz?

(#7043) harry


harry
veterán

Ma felraktam én is próbaképp egy Raspbmc-t, eddig tetszetős, bár valamiért a kijelölt NFS megosztást, bár látta, megnyitni nem tudta - ugyanaz meg van osztva SMB-vel is, ott rájött, hogy kell user+pass, és azzal megy szépen. Továbbá az automatikus mappanév alapján történű filmazonosítással még vannak gondok, pl. volt egy "documentary" gyűjtőmappám, amit ugye "filmként" kezelt, és szépen átnevezte, és húzott hozzá valami borítót, de hirtelen nem találtam, hogy tudom ezt visszaállítani, de majd még nézegetem.

Még korábban vettem találomra egy 38kHZ-es 3V-os infravevőt is, úgy néz ki, ez is működik. Ez alapján raktam össze: [link] De amit én használok az egy tsop34838 vevő, ~160Ft. Ami amúgy hajtható 5V-ról is.

Theoretically, this damn thing oughta work now.

(#7044) Mezga Aladár válasza Hyperion (#7040) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

"Mint tudjuk ez a raspinak, nem erőssége, és eleve problémák okozója maga a szabvány(Pl.: Jitter növekedés)."

Ezért kell aszinkron usb dac-ot használni.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#7045) LógaGéza


LógaGéza
addikt

Üdv!
Miért lehet az, hogy az ite9135-ös tuneremmel a TVHeadEnd folyamatosan 100%-os jelerősséget jelez minden MUX-ra? De tényleg mindre, olyanokat is behoz, ami véletlen sincs a környéken. Csatornát persze nem talál. A program felismeri, firmwaret hozzá a get_dvb_firmware szkripttel szedtem lett, fel is ismerte rendesen, a dmesg-ből látszott.
Külső, tápos USB HUBra van kötve a tuner, és egyelőre saját botantennával, amíg el nem indul rendsesen.

Próbáltam volna OpenELEC-el, de ahhoz kell külső kijelző, azt meg nem akarok, mindenféleképpen hálózaton kezelhető rendszer kell, amihez a hálókábelen, tápon és a tuneren kívül semmit nem akarok kötni...

"Go to work, get married, have some kids, pay your taxes, pay your bills, watch your tv, follow fashion, act normal, obey the law, and repeat after me: I AM FREE"

(#7046) Hyperion válasza Mezga Aladár (#7044) üzenetére


Hyperion
senior tag

Hát igen.. Csak mutass egy hasonló árban lévő ASRC DAC-ot! :(

(#7047) Mezga Aladár válasza Hyperion (#7046) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Nem ismerem az adott eszközt. Én egy hiface two+raspyfi használom, állítom hogy 500000 forintig nem kapsz ilyen hangot.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#7048) Hyperion válasza Mezga Aladár (#7047) üzenetére


Hyperion
senior tag

Ugye 50.000-et szerettél volna írni :)

(#7049) Mezga Aladár válasza Hyperion (#7048) üzenetére


Mezga Aladár
veterán

Nem. Így hihetetlenül jó hangja van.

Accuphase E-306 integrált erősítő eladó.

(#7050) azbest válasza LógaGéza (#7045) üzenetére


azbest
félisten

Ha nincs bekapcsolva a jelerosseg kijelzes, akkor 100 fixen. Van verzio ami nem is tudja mutatni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.