Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5001) lugosi válasza Proci85 (#4997) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Szerinted ez a C verzió mikorra esedékes?

Fizikai kialakítása vajon ugyanaz lesz mint a B-nek?

(#5002) szepi70 válasza azbest (#4389) üzenetére


szepi70
csendes tag

Egy fontos tapasztalat derült ki a beüzemelése kapcsán: ha a dvb vételkor continuity error-okat dobálnak a programok (pl a tvheadend), akkor arra megoldás lehet a pid filter bekapcsolása

bocs,de ezt hogyan tudnám kipróbálni, hol állítható be ? kösz

(#5003) azbest válasza szepi70 (#5002) üzenetére


azbest
félisten

az it9135 tunereknél régebben a
/etc/modules -ban lehetett megadni paraméterként a driver mellett, hogy használjon -e hardveres pid filert vagy a teljes mux-ot adja át a tuner. [link]

Az af9015-nél nem tudom, hogy ezt lehet-e így állítgarni, vagy a használt program képes vezérelni (az újabb tvheadend-ben megjelent olyan opció, hogy a teljes muxot vegye-e át).

(#5004) sanchomuzax


sanchomuzax
aktív tag

Köszönöm a tuner válaszokat! :)

Google: Sancho blogja

(#5005) szepi70 válasza azbest (#5003) üzenetére


szepi70
csendes tag

thx

(#5006) sanchomuzax


sanchomuzax
aktív tag

Miért a Soft-float Debian “wheezy” ajánlott, és nem a Raspbian “wheezy” változat? Több helyen is ezt látom, mondjuk emiatt én is a Soft-float verziót tettem fel.
http://www.raspberrypi.org/downloads

Google: Sancho blogja

(#5007) azbest válasza sanchomuzax (#5006) üzenetére


azbest
félisten

A hivatalos, linkelt oldalon ki van emelve hogy a normál Raspbian “wheezy” (ez a hard-fp) az ajánlott.

(#5008) sanchomuzax válasza azbest (#5007) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Ok, akkor valamit félreértettem valahol, és az is lehet, hogy nekem az van fent. :D Régen volt...

$ dpkg --print-architecture
armhf

[ Szerkesztve ]

Google: Sancho blogja

(#5009) sanchomuzax


sanchomuzax
aktív tag

Részletes tesztben vizsgálta a Techradar, melyik a legjobb operációs rendszer a Raspberry Pi-ra:

http://www.techradar.com/news/software/operating-systems/raspberry-pi-operating-systems-5-reviewed-and-rated-1147941

SPOILER!

Raspbian - 5/5
Risc OS - 4/5
Plan 9 - 2/5
Android - 2/5
Arch - 3/5

Google: Sancho blogja

(#5010) GyéBen válasza sanchomuzax (#5009) üzenetére


GyéBen
tag

Hiába részletes, ha egyszer semmit sem ér...
Pl.: a Bodhi-t meg a RaspBMC-t ki sem próbálták, de a normális driverekkel nem rendelkező Androidot bezzeg igen. Risc OS-nál belekeverték (de minek? :F) a closed-source, fizetős 6-os verziót, mikor a Pi-re csak az ingyenes 5.19 érhető el. A gyerekekről szóló rész nem a programozásról, meg az oktató szoftverekről szólt, nem is Minecraft: Pi editionből tettek be képet... soroljam még?

[ Szerkesztve ]

(#5011) vargalex válasza GyéBen (#5010) üzenetére


vargalex
félisten

(#5012) Proci85 válasza GyéBen (#5010) üzenetére


Proci85
senior tag

Na igen, inkább egy hatás (olvasó) vadász szubjektív teszt, aminek a végeredményét már előre tudták. Természetesen a Raspbian méltán lehet első helyen, hisz a Debian alapja miatt szénné hackelheted, de lett volna még ott tesztelni való. Egyre több OS érhető el Pi-re.

[ Szerkesztve ]

(#5013) sanchomuzax válasza GyéBen (#5010) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Ennyire nem ismerem a rendszereket, de így annak tükrében, amit írtok, ez tényleg inkább egy techbulvár cikk.

Google: Sancho blogja

(#5014) wassermann válasza azbest (#4949) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Kössz Azbest a hírt a hiper-gyors SD-kártyáról! - bár a normál borítékos feladás miatt kicsit aggódtam, nem kellett volna, mert 7 munkanap alatt nekem is megjött.

[ Szerkesztve ]

(#5015) peter9228 válasza wassermann (#5014) üzenetére


peter9228
aktív tag

Ezeket nem a Magyar Posta kézbesíti, miután ideértek? Hogyhogy nem nyúlják le? Én 7 munkanapja várok egy Magyarországról érkező levelet, már egyre gyanúsabb, hogy valamelyik ott dolgozónak megtetszett a tartalma. Magyar Posta, imádlak! :U

(#5016) azbest válasza peter9228 (#5015) üzenetére


azbest
félisten

Ennel a konkret taiwani eladonal, valami high-tech rendsyzer lehet, mert amikor ajanlott kuldemeny jott tole, akkor rendeles utan egy oraval mar nyomkovetheto volt. A csomagolas is komoly benyomast kelt, automatizalt rendszere lehet.

A falusi postaval nekem is volt bajom, de a szegediekkel eddig teljesen jo tasztalatom van. Valoszinuleg teruletenkent valtozo, a hely vezetesen mulik.

[ Szerkesztve ]

(#5017) lugosi válasza azbest (#5016) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Taiwanról rendelitek a Pi-t? Mennyire jön ki?

(#5018) wassermann válasza lugosi (#5017) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nem Pi-t, csak iszonyatosan gyors SD-kártyát bele: [link]

(#5019) Proci85 válasza azbest (#4949) üzenetére


Proci85
senior tag

Nem tudom ez alternatívája lehet-e? Csak 500 Ft-vel kerül többe, de helyben 10 év garid van és ez is dúrván 10/20Mbyte/s I/O-val rendelkezik.

(#5020) wassermann válasza Proci85 (#5019) üzenetére


wassermann
Topikgazda

A tajvani egy eredeti Sandisk, szintén 10év garival. Persze kérdés, hogy emlékszik-e majd rá az ember, ha néhány év múlva elromlik...

Az hogy gyorsaságban, van-e különbség nem tudom, ki kellene mérnie valakinek azt a kártyát is. A Sandisk a pici fájlok olvasásánál és írásánál is "hasít", ami az operációs rendszer miatt lényegesebb, mint a nagy fájlok (videók) folyamatos olvasása.

[ Szerkesztve ]

(#5021) wassermann


wassermann
Topikgazda

Ja a típus lemaradt: SDSDQU-016G-U46A

(#5022) lugosi válasza wassermann (#5018) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Értem, köszi. Csak azért kérdeztem mert nézve a neten a külföldi Pi árakat (kb 7000 ft) és az itthonit (12) arra gondoltam, hogy olcsóbban is meg lehet venni.

(#5023) azbest válasza lugosi (#5022) üzenetére


azbest
félisten

Mivel a nettó ára 35 usd, erre jön az adó, meg a szállítás, akkor már a vége 11-13 eft körül van egyedi rendeléskor. A farnel és rs components árai is hasonlók, talán az utóbbi kevesebb, de silányabb minőségű a készülék.

(#5024) ivjoe válasza azbest (#5023) üzenetére


ivjoe
tag

Az RS és aFarnell nem teljesen ugyan azt árulják, van köztük minőségbeli különbség? o.O

http://lorem.hu

(#5025) lugosi válasza azbest (#5023) üzenetére


lugosi
MODERÁTOR

Lehet hogy elnéztem valamit, én 7500 ft-os árat láttam valahol.

(#5026) azbest válasza ivjoe (#5024) üzenetére


azbest
félisten

A Farnel a britt sony gyárban gyártat (made in uk), vannak is a raspberrypi.org-on képes riportok. Az RS pedig kínában valakivel. Ritkán előfordul, hogy a Farnel is kínait árul, ha nem tudják kielégíteni a keresletet.

Az RS-es minőségbiztosításával kapcsolatban vannak kétségeim. Apró ón golyócskák borítottak minden pici rést, ahová csak be tudtak jutni. Ezen kívül lefagy, ha hozzáérek a felragasztott bordára, lehet forrasztási hibás. Másrészt a nem beültetett tüskesorokat is beöntötték ónnal, így aki azokat is szeretné használni sokkal nehezebben tudja beforrasztani, mint a britt változaton, ahol ezek üresen vannak hagyva. Ha jól tudom 3-4 helyen gyártják a pí-t, ebből egy a farnel/sony, egy pedig a csak kínában árulható piros nyákos. Nem az a baj az RS-sel, hogy kínában gyártat, mert a legelső pi-t is ott gyártották, csak akkor komolyabban vették a minőségbiztosítást. :U

Arra kíváncsi lennék, ha megtalálod. A hálózat nélküli a modell esélyesebb, az valamivel olcsóbb, de szerintem az is nettó rá lehetett, amire rámegy az adó és a posta.

[ Szerkesztve ]

(#5027) sanchomuzax válasza azbest (#5026) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Ezt jó tudni, jegyzem, köszi!

Google: Sancho blogja

(#5028) sanchomuzax


sanchomuzax
aktív tag

Raspberry Pi Kernel 3.8.12+

Get RPI-UPDATE: https://github.com/Hexxeh/rpi-update/

The Command: sudo rpi-update next

[ Szerkesztve ]

Google: Sancho blogja

(#5029) szalay_1 válasza azbest (#5023) üzenetére


szalay_1
csendes tag

árban akkor is a Conrad tartja a rekordot..

(#5030) Proci85 válasza sanchomuzax (#5028) üzenetére


Proci85
senior tag

Ez mit frissít? A sima linux kernelt amit az apt-gettel is simán frissíthetek vagy az Rpi-ben van egy alacsonyabb szintű rendszer, nevezzük "BIOS"-nak amit ezzel frissíteni lehet?

(#5031) GyéBen válasza Proci85 (#5030) üzenetére


GyéBen
tag

A boot könyvtár tartalmát (itt van a kernel, start.elf, stb.), a lib/modules könyvtár tartalmát (vagyis a kernel modulokat), illetve az opt/vc könyvtár tartalmát (Videocore-os cuccok).

(#5032) Proci85


Proci85
senior tag

Megérkezett a várva várt Rpi kamera modul
A leírás szerint egész kényelmesen kezelhető parancssorból. Kíváncsi leszek Magyarországon mennyiért lehet majd beszerezni.

(#5033) sanchomuzax válasza Proci85 (#5032) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Egy gondom van vele, hogy iszonyat rövid a kábele. :)

Google: Sancho blogja

(#5034) Honkydoo válasza Proci85 (#5032) üzenetére


Honkydoo
őstag

Én kamera helyett egy rca-bemenetnek örülnék inkább, lehetőleg hanggal együtt.

Szerk.: Van megoldás! Veszek egy kamera modult a TV elé teszem, és felveszem vele az adást.. :DDD

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#5035) sanchomuzax válasza Honkydoo (#5034) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Az USB hangkártya tudja ezt... :)

Google: Sancho blogja

(#5036) Honkydoo válasza sanchomuzax (#5035) üzenetére


Honkydoo
őstag

Rendben, akkor csak VIDEO RCA porttal is megelégszem. ;]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#5037) azbest válasza Proci85 (#5032) üzenetére


azbest
félisten

Kb 9000 huf körül lehet szállítással együtt, ahogy nézem az árakat a farnelnél.

(#5038) tamas1985 válasza sanchomuzax (#5033) üzenetére


tamas1985
aktív tag

Laikusként nekem is ez jutott eszembe vagy lehet ezt valahogy toldni?

(#5039) peter9228 válasza tamas1985 (#5038) üzenetére


peter9228
aktív tag

Biztosan meg lehet hosszabbítani, de lehet, hogy romlik a minőség vagy nem is működik sokkal hosszabb kábellel.

Pont ma gondoltam rá, hogy mikor jelenik már meg. Erre itt van:) Kéne is a projektemhez. Az ára egy kicsit borsosnak tűnik (a szállítással együtt). Majd megvárok egy tesztet, amiben összehasonlítják pár hasonló árú webkamerával.

(#5040) azbest válasza peter9228 (#5039) üzenetére


azbest
félisten

elvileg rendeltem egyet, de attól tartok túl későn és csak holnap dolgozzák fel a magyar viszonteladónál.. akkor viszont most lemaradok róla, mert már 0 db van a farnelnél. A vége futárrral bruttó 9600 körül lenne.

(#5041) GyéBen válasza sanchomuzax (#5033) üzenetére


GyéBen
tag

Elméletileg meg lehet toldani, ha van az embernek megfelelő kábele, viszont JamesH szerint úgyis max. 30cm-et lehet elérni.

(#5042) sanchomuzax válasza peter9228 (#5039) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Persze, tóldani ezt nem nagyon érdemes, ez nem egy USB kamera.

A képe a videók alapján jónak tűnik. Ha megfelelő a véghtelen fókusz. Ergo közelre nem sokat látni vele.

Google: Sancho blogja

(#5043) azbest válasza wassermann (#5020) üzenetére


azbest
félisten

Ez nem gyenge, deal extremen kiárusítás: 15.75-ért 32GB-os változat. [link]

[ Szerkesztve ]

(#5044) Proci85 válasza azbest (#5043) üzenetére


Proci85
senior tag

Kérdés, hogy mennyire hamis. Néztem a magyar webshopoban 3-5x ennyiért adják. A 32GB-s azt hiszem 17 ezer pengő volt.

(#5045) azbest válasza Proci85 (#5044) üzenetére


azbest
félisten

A normál ára ennek sem ennyi, hanem a duplája. Csak valami nagy akciózás van, korlátozott számban. A magyar ár feléért simán kapni eredetit. Majd mesélek, ha megérkezett :)

(#5046) ivjoe válasza azbest (#5045) üzenetére


ivjoe
tag

Sold out. :(

http://lorem.hu

(#5047) Pulsar


Pulsar
veterán

ja, már 32 dodó megint :)

(#5048) sanchomuzax válasza azbest (#5043) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

A Deal Extreme akció pillanatok alatt kifutott. Reggel néztem, és míg nézegettem a termékeket, két esetben is a rendelésre már kifutott. 800 termékre van 40000+ a készleten, és van, amiből kevesebb, és van amiből több. Így a jobb cuccok hamar elfogytak. Két dolgot találtam, amit volt még és érdekelt és elkaptam időben. :)

Google: Sancho blogja

(#5049) azbest válasza sanchomuzax (#5048) üzenetére


azbest
félisten

Kíváncsi leszek rá, hogy nekem sikerült -e tényleg. Már írják az oldalon, hogy ahol túlrendelés volt ott majd refundolnak :)

ja de hogy on is legyek: sajna 20adika után jön csak a kamera modulom a pi-hez, legalábbis ezt mondták. Gondolom kézzel dolgozzák fel a rendelést itt, így munkaidő után már nem ment át a nagykerhez. Viszont érdekes hogy a farnelnél megint készleten írják (700+), na majd kiderül.

[ Szerkesztve ]

(#5050) sanchomuzax


sanchomuzax
aktív tag

Egész jó a RasPi kamera képe:
https://www.youtube.com/watch?v=kBGb0WcGlxQ

Google: Sancho blogja

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.