Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3851) wassermann válasza vendingo (#3850) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Már éppen írtam volna, hogy próbáld másikkal, de megelőztél. Korábban én is jártam így...

(#3852) designREX


designREX
tag

Szia. Jelenleg xbmc-el. Szépen ki ír minden menüt, feliratot, zeneszámot infót. Januárban jön majd a 4x20-as.

(#3853) Hyperion válasza designREX (#3852) üzenetére


Hyperion
senior tag

Ertem. En ki szerettem volna hagyni az xbmc-t, tisztan mpd alapokon akarom megoldani. Kozben olvasgattam, es itt-ott irjak, hogy van akinek hasonlo gonsja volt. A megoldas a kabelek csereje volt. En breadboardon tesztelem, syoval siman lehet ez... majd meglatjuk :-)

(#3854) Hyperion


Hyperion
senior tag

Azt hiszem meglett a gond. Az adafruit féle lcd pythont használtam, mert kézenfekvő volt, plusz külön classként épült be a már meglévő programom mellé. 1 szóval lustaság.
Na ott a gond. Újraírtam adafruit nélkül és látszólag OK. Nincs kedvem debugolni, ezért inkább az átírtam használom továbbra is, adafruit kuka..

Remélem másnak is hasznos lehet. :)

[ Szerkesztve ]

(#3855) azbest válasza Hyperion (#3854) üzenetére


azbest
félisten

az én lcd kijelzőmmel úgy tűnik, hogy nem teljesen ok az adafruit féle lib. Lehet, hogy lomhább, mint amihez ők írták, de összevissza hol működött, hogy pedig nem. Amikor nem, olyankor kriksz kraksz lett szöveg helyett. Amit ők alapul vettek és linkelnek is benne, azt írtam át kicsit a saját célomra, egyelőre még csak tesztelésre. Az ékezetes karakterek betöltéséhez bővítettem kicsit.

[ Szerkesztve ]

(#3856) FireLord


FireLord
aktív tag

Még mindig vacilálok hogy vegyek-e egy Pi-t vagy ne. Olvasgattam pár fórumot a teljesítményről de sehol nem találtam meggyőző választ. Szerintetek elbírna normálisan 2-3 médialejátszó streamelését egyszerre (divx max 720p) + torrent klienst?

(#3857) Hyperion válasza FireLord (#3856) üzenetére


Hyperion
senior tag

Nem... Ne erőltesd ezeket. Lehet optimalizálni, de mindig lesznek korlátok.
Szóval kevesebb vesződség, ha veszel akár egy dedikált szervert(HP-Microserver), vagy egy NAS-t(Synology pl.)

(#3858) Hyperion válasza azbest (#3855) üzenetére


Hyperion
senior tag

Érdekes. Ezek szerint, jobb ha az ember nem lusta, és mindent magának ír :)

Apropó. Eredeti felállás szerint az lcd vezérő, valamint a tact-switch-ek programja, két külön pythonban futott. Működött is, viszont 50-60%-os cpu összterheléssel.
(Mindkét python folyamatos while -al futott, 0.5 sec-es sleepel.)

Lényeg a lényeg, egyesítettem ezt a két file-t és leesett 6-7%-os terhelésre. A programban lényegében nem változtattam, csak összegyúrtam.
Tanulság, hogy adjuk fel a szép átláthatóságot, és csináljunk egy nagy katyvaszt, hogy ne egye meg a PInket :)

(#3859) FireLord válasza Hyperion (#3857) üzenetére


FireLord
aktív tag

Köszi a választ, gondolkodtam már rajta két dolog miatt maradnék a Pi mellett: ár és fogyasztás
Egy core2duo-s asztali gépet váltana ki, amit csak akkor kapcsolunk be ha filmezni/tölteni akarunk, viszont csak a seed miatt nem igazán érné meg 24/7-be hagyni. Kompromisszumokra, korlátokra fel vagyok készülve, igazából mások tapasztalata érdekelne ez irányból. :R

(#3860) wassermann válasza FireLord (#3856) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Igazán a proci talán bírná, de a belső-USB gerinc szerintem a szűk keresztmetszet: mert minden adatnak ezen kell egyidőben rohangásznia.

(#3861) FireLord válasza wassermann (#3860) üzenetére


FireLord
aktív tag

Igen, ez a bosszantó hogy USB+LAN együtt megy, viszont olvastam hogy 9-10Mb/sec olvasási sebességeket elértek megfelelő beállításokkal, csak kérdés hogy ezt streamnél tudná-e hozni a kütyü.

(#3862) vzoltan válasza FireLord (#3859) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Filmnezesre es seedre hibatlan. Nalam 24/7ben fut. Nem fagy ki es tolt rendesen es seedel is, es filmeket is viszi. Igaz en nem streamelek rola, hanem tvn nezem. Van rajta egy kulso vinyo.

[ Szerkesztve ]

(#3863) jeriko2


jeriko2
tag

Egy routert használok torrentezésre és filmnézésre, 400MHz-es procival és 32MByte RAM-al, USB-s hdd-vel. Ha az bírja, akkor a PI-nek is bírnia kell.

(#3864) Hyperion válasza jeriko2 (#3863) üzenetére


Hyperion
senior tag

Dettó. Viszont jelen helyzetemben, a routerről gyorsabban jön az adat, mint raspbery-ről (NFS, SMB tök mind1.). Ezért félek kijelenteni, azt hogy vegye meg bárki jó Ő mindenre. :)

(#3865) moli.hu válasza Hyperion (#3864) üzenetére


moli.hu
őstag

je, ezek szerint megse osszemerheto egy 150 loeros mazda 6 egy 150 loeros ariel atommal..

(#3866) vargalex válasza Hyperion (#3864) üzenetére


vargalex
félisten

Hi!

A raspberry-t sajnos a 100 Mbps-es LAN is visszafogja.

Alex

(#3867) shtirley


shtirley
tag

Valaki lenne kedves röviden leírni hogy mi a különbség az OpenELEC és a RaspBMC között felhasználói szempontból? Melyik miben jobb mint a másik?
Köszi

(#3868) wassermann


wassermann
Topikgazda

Próbálkozom a túlhajtással: 1000-500-500-250-250 stabil, a 930-465-465-310-310 viszont néha megy, néha nem. Úgy tűnik nem véletlenül írták, hogy csak az ARM és a MEM frekvenciák állítgatása javasolt : ((

(#3869) wassermann


wassermann
Topikgazda

A külföldi site-okon olvasott trükkel sikerült elérnem a 960-480-480-320-320-as overclock-ot V2 mellett. A trükk, hogy az RASPBMC-t az RPi-be dugott SD-kártya helyett, "kártya+pendrive bedugva" állapotban telepítjük. Ilyenkor a kártya szimplán csak bootolásra szolgál, minden a pendrájvra települ.

(#3870) raspberrypi


raspberrypi
csendes tag

Kedves Érdeklődők!

Ezúton szeretnénk meghívni Titeket a most nyílt RaspberryForum.hu-ra, hogy egy magasabb szinten fedezhessétek fel a Raspberry Pi miniszámítógépet.

Szeretnénk ha Ti is részesei lennétek közösségünknek, és mindenre választ kapnátok. Megoszthatjátok tapasztalataitokat, véleményeiteket, problémáitokat.

Ha felkeltettük érdeklődéseteket nyugodtan nézzetek körbe fórumunkon: RaspberryForum.hu és Regisztráljatok!

Üdvözlettel,
A RaspberryForum.hu csapata

(#3871) Hyperion


Hyperion
senior tag

Sziasztok!

Talán közületek valaki találkozott már ezzel a problémával. Raspbian alatt, usb-s hangkártyát használok MPD-vel.

A gond az, hogy csak akkor hajlandó usb-n lejátszni bármit is, ha alsamixer-t elindítom, majd kiválasztom az egyetlen hangkártyát(Mivel a stereo jack-et le is tiltottam (/etc/modules)), ami egyébként is a default, majd újra elindítom az MPD-t..

Hogy tudnám rávenni, hogy automatán kezelje?

Köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

(#3872) GyéBen


GyéBen
tag

Készítettem egy magyar verziót az új Quick Start Guide-ból, itt érhető el: https://www.box.com/s/icbhlwwpdc0gbrswh60p

Ha bármi helyesírási vagy technikai problémát véltek felfedezni, jelezzétek, és kijavítom. :K

(#3873) azbest


azbest
félisten

tobben is irtatok mar, hogy a pi meg a killa samplet is lejatsza, csak gondolkodik elotte. Probaltam mar tobb fele rendszerrel (openelec, xbian), de sajnos egyikkel sem ment. Nalatok mit jelent, hogy gondolkodik lejatszas elott? Amennyire emlekszem akik irtak, mar az 512 megas valtozatot hasznaljak. Nekem egyelore csak 256os van es az merevre fagy a killa samletol: elsotetul a kepernyo, mint amikor epp elkezdene a lejatszast, majd minded reakcio megszunik, de az sd kartya muveletet jelzo led folyamatosan vilagit.

(#3874) moli.hu válasza azbest (#3873) üzenetére


moli.hu
őstag

gondolom bufferel memoriaba.

(#3875) vzoltan válasza azbest (#3873) üzenetére


vzoltan
aktív tag

512es pi-n par mp gondolkodas utan szepeny tolja a killa-t. Par mp lehet h 10is van, nem emlekszem, de biztos hogy tobb mint 5.

(#3876) wassermann válasza azbest (#3873) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Igen, nálam is: 512-esen, RaspBMC-t használva jó ideig forog a jobb alsó sarokban a "dolgozom" köröcske, majd csont nélkül lejátsza.

[ Szerkesztve ]

(#3877) otapi válasza MiZY (#3419) üzenetére


otapi
tag

Régi téma, de csak mostanra ért ide az RS-től a raspbpi-m :))
Szóval, USB-IDE/SATA átalakítón keresztül le lehet állítani a winchester motorját Raspbmc alatt!
A hd-idle csomagot sajna nem láttam (de mintha ahhoz a kernelen is kellene változtatni), de működik a hdparm, a következő parancssal standby-ra vált a whinchester:
sudo hdparm -y /dev/sda
Legalábbis, nálam megy egy WD Caviar IDE HDD-vel - illetve leáll :C

Bővebben itt van egy hasznos olvasnivaló a témához: http://www.nslu2-linux.org/wiki/FAQ/SpinDownUSBHarddisks

Ami viszont trükkös, hogy meg kell oldani valahogy nehogy a Linux akarja használni a hdd-t a háttérben, mert akkor csak kattan egyet a winchi és pörög tovább...

(#3878) DEx-


DEx-
tag

a hdparm -S 120 /dev/sdb1 10perc idle time után leállítja a winyót, ha kell róla vmi, akkor simán felpörög, majd 10 perc után leáll.
Nekem ez teljesen bevált, igaz archlinux alatt, de sztm nincs különbség.

D3xt3r-

(#3879) Proci85 válasza DEx- (#3878) üzenetére


Proci85
senior tag

Eléggé nyírja a vinyót a folyamatos le és felpörgés.
Kevés olyan nagy ellensége van a vinyónak, mint a ki-bekapcsolási ciklus.

(#3880) DEx- válasza Proci85 (#3879) üzenetére


DEx-
tag

Persze, nyilván aki arraól a winyórol seedeli a torrentet annál nincs értelme beállítani ezt.
Én 1-2-3 naponta esténként nézek filmet róla, ez sztm bőven belefér, hogy a nap 90%-ban off legyen a winyó

D3xt3r-

(#3881) Jim-Y


Jim-Y
veterán

Üdv

Ha rá szeretnék kötni egy webcamot a Pi-re, akkor azt öntöltős usb-hubon keresztül tegyem meg, vagy mehet közvetlen az egyik usb portra?

(#3882) wassermann válasza Jim-Y (#3881) üzenetére


wassermann
Topikgazda

- A hub-os megoldás sok későbbi vesződéstől megkímélhet!

(#3883) wassermann


wassermann
Topikgazda

Egy priviben kapott kérdésre itt válaszolok, mert mást is érdekelhet:

A Raspbmc egy olyasmi, hogy a Pi-linux helyből alá van gyúrva a médialejátszó szoftver alá. Nálam egy öreg TV-t mentett meg a kidobástól ez a szoftver, egy vezeték nélküli egér/billentyű páros és a Pi: a hálózaton keresztül a Windows-os megosztásokat látja és mindent lejátszik, + Youtube kliens + internet rádió. A telepítése is egyszerű egy kicsi boot rendszert kell a kártyára tenni, onnantól kezdve mindent leszív a netről. Ja és a magyar nyelvet is ismeri. Bővebben itt: Raspbmc

(#3884) BoB válasza wassermann (#3883) üzenetére


BoB
veterán

Hozzáfűzném hogy a kész rendszerhez az egér + billentyűzet kombó régimódi, androidos telefonnal távirányítható.

Google Play link

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#3885) wassermann válasza BoB (#3884) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Tudtam erről az Android-os irányítási lehetőségről, de - a méretes mancsaim miatt - nekem a normál billentyű/egér páros jobban bejön.

[ Szerkesztve ]

(#3886) azbest


azbest
félisten

Tényleg a memória szűkössége okozhatta nálam a videojátszás problémáit. Openelec alatt nem lehet swap-et beállíttani (csak komolyabb belenyúlással lehetne).

Viszont most próbálom a raspbmc-t, ami úgy látom elég jól egyesíti a médiajátszáshoz és tévézéshez szükséges képességeket.
- xbmc elég jól megy vele, a távirányítóm ezt nem szereti, de biztos beállítható hozzá valahogy
- mivel raspbian rendszer az alapja, így ugyanúgy tudtam tovább konfigurálni, mint a sima rendszert, swap-pel már elindult a 256 megás raspi-men is a killa sample is. Az 512-est remélem hamarosan megkapom :)
- igaz, hogy itt nem lehet xbmc menüből telepíteni a tvheadend-et, de forrásból a legfrissebbet tudom használni
- ugyanez igaz a kártyakezelő oscam progira is
- újabb kernelt használ, az openelec-nél jobb paraméterekkel van fordítva. Alapból megy az it9135 tunerem is és nem hibázgaz, mint openelec alatt. Csak a firmware fájlokat kellett felraknom rá

Nagyon ígéretes eddig.

(#3887) szabi__memo válasza azbest (#3886) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Ezt a killa sample lejatszast nem igazan ertem, maguk a raspberry fejlesztok irtak nekem, 1 eve, hogy nem fog menni, max az L4.1 filmek.

(#3888) qgetata


qgetata
csendes tag

Sziasztok!

Szerintetek, ha a codec-keket megvásárlom, le fogja tudni játszani a Pi az avi filmeket külső vinyóról? Jelenleg egyes filmeknél nincs kép, csak hang, míg másoknál késik a kép a hanghoz képest. A legfrissebb Raspbmc fut rajta.
Köszönettel:
Qgetata

(#3889) sztanozs válasza qgetata (#3888) üzenetére


sztanozs
veterán

Nem hiszem, a liszensz az MPEG2 (DVD) és a VC-1 (VMW) fájlok hardveres lejátszásához kellenek. De aviban egyik sem szokott lenni. Amiért neked nem megy, az a valószínűleg olyan kézzel beállított kódolási paraméterek, amelyek meghaladják a hardveres képességeket és szoftverből meg nem tudja már lejátszani.

JOGI NYILATKOZAT: A bejegyzéseim és hozzászólásaim a személyes véleményemet tükrözik; ezek nem tekinthetők a munkáltatóm hivatalos állásfoglalásának...

(#3890) azbest válasza qgetata (#3888) üzenetére


azbest
félisten

A div3 (divx 3 low motion - régebbi microsoftos hackelt codec) formátumot nem tudja lejátszani. Ilyen a ph tesztvideók közti is. Ahogy olvastam a rasbmc fórumon még verziónként is eltérő, hogy hány divx-es avit játszik le. Az újabbak már általában xvid-esek, de állítólag a divx5-tel sincs baja.

(#3887) szabi__memo: sokszor pontatlanok a hivatalos infók is. Azt persze nem várom el tőle, hogy az ilyen extrém fajtát is jól vigye, csak annyiból jó, hogy ha ez megy, akkor valószínűleg a többivel is boldogul. XBMC verziónként is eltérő, hogy mennyire jól megy rajta, néhány videó valószínűleg nagyon feszegeti a 256 megás változat határait.

Eddigi raspbmc tapasztalatok:
- a livetv menüben megjelenik az adás kis képe (igaz ott úgy akadozik, mint mikor a menü mögött látszik)
- a hd adást sajna nem akarja mutatni (más rendszerekkel ment, szal valami bug)
- a képarányt nem állítja be magától, kézzel kell beállítanom

[ Szerkesztve ]

(#3891) wassermann


wassermann
Topikgazda

Nekem főleg DivX-es itthoni videóim vannak, DivX 4-től felfelé amelyek a hivatalos codec-csomaggal lettek tömörítve (nem xvid). Ezeket simán viszi az összeset. Szerencsére DivX3-am nincs.

(#3892) Jim-Y


Jim-Y
veterán

Sziasztok

Milyen usb hub-ot vegyek a Pi-hez? Tökre nem értek hozzá, hogy mi a jó márka ezekben, persze nem fullos kell, hanem valami ár/érték-ben brillírozó darab 2-4E körül.

(#3893) azbest válasza Jim-Y (#3892) üzenetére


azbest
félisten

Van egy táblázat az egyik raspi oldalon: http://elinux.org/RPi_VerifiedPeripherals#Working_USB_Hubs

Ami szerintem érdekes:
- aktív legyen, 2A táp szerintem ajánlott, hogy rá lehessen kötni ezt-azt
- a visszatápolás az újabb pi-kkel előnnyé vált, külön táp kábel nélkül is üzemelhet a rákötött pi
Szóval érdemes lehet személyesen megnézni, hogy mit írnak a tápon, dobozon, ha van rá mód.

Nekem egy kínai van, ami nem feltétlen olcsóbb, mint az itthon kaphatóak, csak amikor rendeltem nem láttam normális leírást a közelemben elérhető fajtákról (pl hogy mekkora táp jár velük).
Egy ilyen hub plusz hozzá konnektor dugó átalakító.
Az lsusb azt mondja róla, hogy 1a40:0201 Terminus Technology inc. FE 2.1 7-port hub.
Elment vele (4.7V alá nem esett) 3 tuner, hdd, lcd kijelző, hdmi-vga átalakító is - szóval teljesen teledugdosva komolyabb fogyasztókkal, de ott már melegedni kezdett a táp, mert komoly terhelést jelentett.

[ Szerkesztve ]

(#3894) Jim-Y válasza azbest (#3893) üzenetére


Jim-Y
veterán

Köszi a választ, közben megtaláltam én is ezt az oldalt, majd ez alapján ahogy írtad is, megpróbálok minél jobban informálódni, lehet inkább most veszek valami jobbat akár 5-6E-ért, mintsem később kiderüljön, hogy nincs elég port/nafta és kelljen venni valami másikat..

(#3895) Hyperion válasza Jim-Y (#3894) üzenetére


Hyperion
senior tag

Helló!

Én ilyet rendeltem:
Link
Igaz "csak" 1A a kimeneti, viszont ennyi pénzért legalább legyen itthoni garis + RPI által támogatott!
A 7 portos már 2A-es, de nekem az már drága volt.

[ Szerkesztve ]

(#3896) azbest


azbest
félisten

No sikerült beüzemelni az lcd kijelzőt is a raspbmc alá, majd még nem árt némi finomhangolás, mert alapból 4 soroshoz van konfigolva az xbmc és így lehet pont lemarad valami érdekes

http://www.tech-fruits.com/archives/4388

sudo apt-get install lcdproc

viszont külön drivert kellett a kijelzőhöz feltennem, hogy gpio-n keresztül elérje
wget http://dl.dropbox.com/u/29632026/raspdrivers.tar.gz
mkdir hd44780
cd hd44780
tar -xzvf raspdrivers.tar.gz

be kell állítani, hogy milyen kijelző van
/etc/LCDd.conf

[Server]
DriverPath=/home/pi/hd44780/
Driver=hd44780

[hd44870]

size=16x2
ConnectionType=rpi

# ez attól függ hogy melyik gpio tüskékre kötjük az lcd-t, 4 adatbites módban használom
D7=22
D6=21
D5=17
D4=23
RS=25
EN=24

Device=/dev/lcd

az lcd szkrollozás sebessége nekem túl sok, ezért átállítottam:
http://wiki.xbmc.org/index.php?title=Advancedsettings.xml#.3Clcd.3E

<advancedsettings>
<lcd>
<scrolldelay>5</scrolldelay>
<heartbeat>false</heartbeat>
<dimonscreensave>true</dimonscreensave>
<columns>16</columns>
</lcd>
</advancedsettings>

A kijelző sorainak beállítása, hogy miket mutasson, alapból 4 sort írna
http://wiki.xbmc.org/index.php?title=Userdata/LCD.xml

valami ilyesmi az eredmény, mint ezen a videón: [link]

[ Szerkesztve ]

(#3897) ivjoe válasza Hyperion (#3895) üzenetére


ivjoe
tag

Ebay vagy dx nem játszik?
Én is most szeretnék hub-ot venni a pi-hez, jelenleg ezzel szemezek:
7ports, 2A, EU plug, 13USD

7ports, 2A, EU plug 11USD

[ Szerkesztve ]

http://lorem.hu

(#3898) szabi__memo válasza azbest (#3890) üzenetére


szabi__memo
nagyúr

Nagy balfékek ha ezt nem tudták. Mind a hivatalos spec, mind a fejlesztők infói rosszak ezek szerint
Mondjuk angolok mit várnánk

(#3899) vzoltan


vzoltan
aktív tag

Feltalaltam a spanyolviaszt :)
De azert leirom hatha mas nem ismeri meg:

OwnCloud

Lenyegeben sajat dropbox, raraktam raspberry-re igy innentol kezdve akkora tarhelyem van a felhoben amekkorat en akarok, es nem kell elfogadnom mindenfele TOS-t (afsz) valamint az adataim 100%ban a sajatom marad stb...

Mivel a dropbox lenyege h bizonyos fileokat a vilag masik felen is elerhessek, illetve onnan felmasolhassak kesobbi hasznalatra, es ezt az owncloud teljes egeszeben (sot meg tobb dolgot is, telepitheto appok segitsegevel) ellatja, pihenore raktam a dropboxt.

Hajra owncloud! :)

Ui: termeszetesen barmilyen webserverre telepitheto igy pl mar meglevo sajatdomain.com-ra is feltelepitheto (probaltam godaddy.com -on az egyik domainem ala, es mukodokepes a dolog, de a pi-n szimpatikusabb :) )

[ Szerkesztve ]

(#3900) ajani válasza azbest (#3893) üzenetére


ajani
aktív tag

Nekem 256 megás B verzióm van. Erre is érvényes, hogy előny a visszatáplálás USB-ről? Mit jelent az újabbak kifejezés? :F

Nálam most vmi gebasz van, állandóan lefagy videólejátszás közben (samba share, Openelec 2.95.5). Ami érdekes, hogy ugyanannál a résznél, és viszonylag hamar 20-30 másodperc után. Mintha vmi pufferelési probléma lenne.

Gyári táp van hozzá, és csak egy USB-s TP-Link wifi van rádugva (telefonról vezérlem a rendszert)

5let? asszem rátolom az újabb openelecet (RC2 - jöhetne már a végleges Frodo)

Tervezem usb-s tv tuner beszerzését. Tudnátok esetleg linket adni olyan típushoz, ami tuti megy a Pi-vel? E-bay, DX, vatera előnyben :)

''Egy igazság akkor is fontos, ha nincs semmi értelme.'' - Rejtő Jenő

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.