Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-08-02 12:58:01

LOGOUT.hu

Amit érdemes tudni a Raspberry Pi-kről:
A legelső változat 2012-ben jelent meg. Pici, olcsó és nagyon alacsony fogyasztású, hobby-célú kártyagép. Felépítése ARM alapú, nem PC-architektúra, hanem kb. egy régi mobilhoz hasonló. Nagyon sok mindenre használható! A Linux-nak és a magas eladási mennyiségnek köszönhetően jelentős fejlesztőtáborral rendelkezik.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6001) V.Stryker


V.Stryker
nagyúr

Ez rendesen odab@sz. :C

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#6002) wassermann válasza V.Stryker (#6001) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Ez tényleg nem semmi, főleg a beépített kis TV. A lemezjátszó is baromi jó ötlet annak akinél akad még otthon ilyen bakelitlemez.

(#6003) Proci85 válasza vzoltan (#5973) üzenetére


Proci85
senior tag

Nagyon jól néz ki, remek munka! Engem érdekelne a forrás, mert látom a gyári megoldásokhoz képest sokat csavartál már rajta.

(#6004) vzoltan válasza Proci85 (#6003) üzenetére


vzoltan
aktív tag

milyen gyari? :)

(#6005) lord.lakli válasza vzoltan (#6004) üzenetére


lord.lakli
őstag

Az említett how-to-s forráskód engem is érdekelne. Továbbra is grat.

[ Szerkesztve ]

(#6006) Proci85 válasza vzoltan (#6004) üzenetére


Proci85
senior tag

Erre gondolok: [link]

(#6007) vzoltan válasza Proci85 (#6006) üzenetére


vzoltan
aktív tag

ez se "gyari" :) en csak a gyari szon mosolyogtam.

(#6008) Proci85 válasza vzoltan (#6007) üzenetére


Proci85
senior tag

Ja értem, akkor más értelmezésben használjuk a szót. :) Nálam a gyári az is, ami adott megvalósítás alapját, eredeti ötletét adta :)
Amúgy nekem csak a front-end és a közvetlen sql-be addoló php rész kellene. Arduino-ról fog futni, így a python rész másként lesz megoldva.

[ Szerkesztve ]

(#6009) vzoltan válasza Proci85 (#6008) üzenetére


vzoltan
aktív tag

akkor csak toltsd le a "gyari" oldalon levo zip filet, abban benne van az sql es a php is

(#6010) Proci85 válasza vzoltan (#6009) üzenetére


Proci85
senior tag

És ugyanúgy fog kinézni, mint a tiéd?

(#6011) vzoltan válasza Proci85 (#6010) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Kb

Aztan ha tobb sensor kell mint 2 latni fogod hgy kell hozza adni
Aztan ha a tobbi kulcsiny is kell (gombok datepicker stb) akkor pedig az mar javascript html css, amit az oldalam forraskodjabol is ki tudsz olvasni.

(#6012) vzoltan válasza Proci85 (#6010) üzenetére


vzoltan
aktív tag

de majd ha lesz idom ossze rakok egy oldalt errol, de amugy az eredetibol konnyen ki lehet indulni ha nem akarsz varni.

(#6013) Proci85 válasza vzoltan (#6012) üzenetére


Proci85
senior tag

Okés, köszi. Nagyjából már sikerült a html forrásod alapján kibővíteni a linkelt oldalon lévőt.
Leginkább az adatbázis struktúra érdekelt, mert ha nincs is még meg a végleges front-end, az adatokat addig is töltöm bele. Úgy sejtem ezen a felén nem módosítottál akkor.

(#6014) vzoltan válasza Proci85 (#6013) üzenetére


vzoltan
aktív tag

Az adatbazis resze teljesen az eredeti csak nekem nem temp1 temp2 tabla van hanem ... temp8-ig
Az egyik file elejen kommentben irja h mi kell az adatbazisba

[ Szerkesztve ]

(#6015) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

Elképzelhető, hogy ADATA SDHC 4GB-s kártyát nem tudja kezelni?
Az összes létező telepítést végigpróbáltam, de nem hajlandó bootolni. (a 2G-s sima Kingstone-ról meg egyből indul)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#6016) wassermann válasza sonar (#6015) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Sajnos simán! - nekem is van olyan kártyám, amit nem szeret : ((

(#6017) PistiSan


PistiSan
addikt

Sziasztok!
Van lehetőség arra, hogy a raspin futó rendszert le mentsem, úgy hogy ne kelljen kikapcsolni hozzá a pi-t?
Havonta, 2 havonta szoktam egy biztonsági mentést készíteni az aktuális rendszerről, ha valami gebasz lenne akkor legyen egy viszonylag friss mentésem. Ehhez le szoktam állítai a pi-t, SD kártyát kivesz, kártya olvasóba bele rak, és a Win32DiskImager-el szoktam le menteni a rendszert.
Ismertek olyan módszert, amivel nem kell kivenni az SD-t a pi-ből? Csak kopik az is minden ilyen alkalommal.

(#6018) V.Stryker válasza sonar (#6015) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Sőt, én még szívtam azonos típuson belül is. :D De pl nálam pont az Adata 16GB-os karija vált be leginkább raspbmc alatt. Még soha nem szarta össze magát. Transcend, Samsung, kingston már mind fosta össze magát, ez meg már lassan fél éve hibátlan.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#6019) UsagiYojimbo válasza PistiSan (#6017) üzenetére


UsagiYojimbo
tag

Van egy olyan progi unixokra, hogy rsync. Ez távoli szinkronizálást tud csinálni, ha nincs más akár SAMBA megosztásra is. Ki tudja menteni csak az eltéréseket, görgetni tud, stb.
Ideális backup-ok készítésére...

"A róka néma volt, a holló meg süket. Kérem elnézésüket!" (Rímhányó - A róka és a holló, 5. variáció)

(#6020) Proci85 válasza UsagiYojimbo (#6019) üzenetére


Proci85
senior tag

Backup szinkronban tartására nagyon jó, gyors.
A boot rekordot azonban nem menti le, erre két lehetőséged van.
1. dd if=/dev/sda of=/bootrekord.bin bs=512 count=1
+ rsync az összes többi fájlról.

2. dd if=/dev/sda of=CÉLHELY bs=1M

célhely=SAMBA vagy NFS megosztás valahol másik gépről, esetleg nagy pendrive mappája ahova az egész SD kártyát 1:1-ben lementi és bármikor vissza tudod tölteni 1:1-ben boot rekorddal együtt.

(#6021) PistiSan válasza Proci85 (#6020) üzenetére


PistiSan
addikt

DD-vel, le tudom menteni a futó rendszert is? Biztos tud ilyet?
Ha tényleg működik, akkor csinálok neki egy hálózati megosztást, és oda mehet a mentés, ha így meg úszom a többi herce hurcát!
Windwos alatt tudom hogy nincs olyan szoftver, ami teljes mentést képes csináni úgy, hogy közben fut a windows!
Linux alatt akkor a dd alkalmas lenne rá?

(#6022) Proci85 válasza PistiSan (#6021) üzenetére


Proci85
senior tag

Igen le tudod menteni, de fontos, hogy ekkor ne írj rá, mert inkonzisztens lesz a mentésed állapota. Magyarán a mentésed eleje és a vége nem ugyanarról az állapotról fog történni.
Hogy tudod ezt elkerülni? A logolás gondolom egyébként is offolva van az SD kártya miatt, tehát ciklikusan elvileg semmi nem írja a fájlrendszert.
Ezért kiadhatsz egy ilyen parancsot: mount -o remount,ro /
Ez read-only -ba kapcsolja a fájlrendszert, tutira semmi nem fogja tudni írni. Jöhet a dd-s mentés, lesz egy jó konzisztens, bármikor működő fullos mentésed a rendszerről.
Ha végeztél: mount -o remount,rw /

(#6023) sonar


sonar
addikt

Kezdek begolyózni...
Szereztem 4GB kingston sdhc kártyát sd4/4gb, de azzal se megy rpi :(
Pedig több helyen is irják, hogy elvileg ezzel faja.
Mi a franc lehet a különbség az SD kártyák között?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#6024) azbest válasza sonar (#6023) üzenetére


azbest
félisten

Volt már sikeres kártya készítésed? Biztosan jól csinálod? A raw images részen van linuxos dd és windowsos disk imager leírás is [link]

Nem arról van szó, hogy első induláskor még a partició átméretezésével szöszöl a rendszer amivel próbálod?

[ Szerkesztve ]

(#6025) sonar válasza azbest (#6024) üzenetére


sonar
addikt

Igen volt.
A sima 2Gigás kingston-okra felmegy (és működik is) a raspbmc meg a régebbi raspbian (2012-12-16-wheezy-raspbian.img)
Még azt is megpróbáltam, hogy a 2G-s kártya tartalmát átklónoztam a 4G-re, hátha. De sajnos úgy sem ment.

Viszont ha jól nézem ezen az oldalon[link] ott is van a listában, hogy NOK :W

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#6026) Proci85 válasza sonar (#6025) üzenetére


Proci85
senior tag

Fura ez a szívás sorozatod. 4 féle SD kártyával próbáltam eddig, mind vitte.
Javaslom a Samsung vagy Sandisk szériákat. Többen vettünk Sandisk micro SD 16GB-set, jól hasít vele. De jól megy a Samsunggal is. Abból néztem 2, 4, 8 GB-s változatokat is.

(#6027) Ivitz


Ivitz
tag

Raspberry mennyire jó otthoni szervernek? Nem túl lassú?

Hová mész te kis nyulacska ingyombingyomtálibetutálibemáli...... :D :D

(#6028) BeriJan válasza sonar (#6025) üzenetére


BeriJan
csendes tag

Próbáld meg esetleg egy másik kártyaolvasóval. Nekem anno a laptopba épített olvasó tréfált meg. Az első alkalommal sikerült az image kiírása majd kb. tízszer nem. Ekkor a nyomtatómban lévőt próbáltam. Ezzel mindig sikerül csak még USB 1.1-es így egy óra a 2 megás image kiírása. :-(

(#6029) BeriJan


BeriJan
csendes tag

Ha már SD kártya a téma. Múltkor már írtam hogy összeomlott az SD kártya fájl rendszere 161 nap, kb 231840 mérés után. A rendszer futott de a kártyára nem lehetett írni. Újra raktam a rendszert majd 4 nap után ismét összeomlott. Most már be sem tudtam lépni ssh-val sem. Kicseréltem egy másikra amivel most 31 napja megy. Rendeltem egy 8 gigás SanDisk Extreme Pro-t. Állítólag ez már tud wear leveling-et.

(#6030) sonar válasza Ivitz (#6027) üzenetére


sonar
addikt

Attól függ, hogy milyen funkciókra szeretnéd használni.
Ez kimondottan hobbi célokra van.

#6028 HP laptopon (linux mint 13) és egy Lenovo pc (win7) kártyaolvasójával is próbáltam.

#6026 az általam linkelt oldal szerint azért a sandisk sem az igazi.
16G-t nem akarok venni, mert amire használni akarom ahhoz nem kell tárhely. 2 gigásat vennék ha még kapható lenne

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#6031) Proci85 válasza sonar (#6030) üzenetére


Proci85
senior tag

A nagyobb kártya előnyös a wear leveling miatt. SSD-nél is ezért kell 2x akkorát venni, mint amekkorára szükséged van. Egyébként is a béka *** alatt az SD kártya árak, 2-4-8-16GB majdnem mindegy. Nem is tudom kerül-e 3 ezer forintba a 16GB-s sandisk amit múltkor rendeltünk itt páran.

[ Szerkesztve ]

(#6032) wassermann válasza sonar (#6030) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Én azt vettem észre, hogy a kártyát az egymásutáni ki- bekapcsolás vágja igazán halálra. Mostanában már csak heti max. két alkalommal kapcsolom ki, ha kell épp az a konnektor. Akkor is hosszabb időre Így nem omladozik öszze : )

(#6033) Proci85 válasza wassermann (#6032) üzenetére


Proci85
senior tag

Ha szabályosan leállítod és indítod, akkor szerintem kapcsolási számtól függetlenül is stabil maradna:)
Amúgy, ha read-only -ba kapcsolod előtte a fájlrendszert és úgy húzod ki, kevésbé sérülékeny.
Persze annyi erővel már a halt parancs is belefér :)

Más: szivet melengető hír: [link]

[ Szerkesztve ]

(#6034) UsagiYojimbo


UsagiYojimbo
tag

Volna egy kérdésem:
Most járok ott, hogy az LCD-t akarnám összerakni a Pi-hez, és találtam egy ilyen oldalt: Simple VFD-controller
Vajon érdemes lenne ez alapján a VFD-vel bajlódni, vagy hagyjam, és vegyek egy LCD kijelzőt?
(A meglévő VFD nem ilyen, 13 szegmenses, hanem csak 9 szegmenses, és van rajta egy sor CD-specifikus ikon is.)

"A róka néma volt, a holló meg süket. Kérem elnézésüket!" (Rímhányó - A róka és a holló, 5. variáció)

(#6035) sonar válasza Proci85 (#6031) üzenetére


sonar
addikt

Kösz a tanácsokat
Megfontolom.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#6036) wassermann válasza Proci85 (#6033) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nagyon ritkán állítottam le szabálytalanul, de többször volt olyan hogy nem sokkal később (pl.1perc) visszadugtam és a kártyán hibás lett a fájlrendszer. Ha este kikapcsolom és csak másnap dugom vissza, sosincs baja.

(#6037) azbest válasza wassermann (#6036) üzenetére


azbest
félisten

Az 512-es változatnál sokszor megjártam már a fájlrendszerrel. Mostanában raspbmc alatt futtatva inkább egy pendriveon van a / , mert úgy sokkal jobban bírja a gyűrődést. Talán az is számít hogy nem memóriakártya eszköz hanem sda eszközként van jelen.

(#6038) gumicukor89 válasza tomas01 (#5997) üzenetére


gumicukor89
csendes tag

Szia!

Most jutottam el odáig, hogy foglalkozzak a rc.local fájl-al. Sajnos nem sikerült megoldanom azt, hogy a Live TV magától induljon. A parancsot 'tvheadend -C' betettem a fájlban, azonban nem indul el a program a rendszerindításkor. Tudnál-e abban segíteni, hogy mit változtassak a fájlon?

Jelenleg ez van:
#!/bin/sh -e
#
# rc.local
#
# This script is executed at the end of each multiuser runlevel.
# Make sure that the script will "exit 0" on success or any other
# value on error.
#
# In order to enable or disable this script just change the execution
# bits.
#
# By default this script does nothing.
tvheadend -C
exit 0

Az én gépezetem egy B modell, második kiadás és Nagy-Britanniában készült.

(#6039) tomas01 válasza gumicukor89 (#6038) üzenetére


tomas01
aktív tag

Szia. Próbálj egy & jelet tenni a tvheadend után pl

# By default this script does nothing.
tvheadend -C &
exit 0

(#6040) Proci85 válasza tomas01 (#6039) üzenetére


Proci85
senior tag

Meg teljes elérést adni neki, ahol tényleg van, pl. /usr/bin/tvheadend
A which tvheadend parancs megmondja pontosan hol van a futó fájl.

(#6041) gumicukor89 válasza Proci85 (#6040) üzenetére


gumicukor89
csendes tag

Szia!

Ezt hogyan tudom megtenni? (Sajnos nem igazán értek a linuxhoz.)

(#6042) Hyperion válasza gumicukor89 (#6041) üzenetére


Hyperion
senior tag

ssh-val nyitsz egy shell-t. pl.: windows-ról putty-val, de ezt már csináltad gondolom.
Majd login után beírod:
which tvheadend

Ez kiköp vlmit, pl.: /usr/bin/tvheadend.

Megfogod és kimásolod, majd beilleszted az rc.local-ba.
pl.: /usr/bin/tvheadend -C &

[ Szerkesztve ]

(#6043) gumicukor89 válasza Hyperion (#6042) üzenetére


gumicukor89
csendes tag

Köszönöm szépen! Este kipróbálom, bízok benne, hogy működni fog!

(#6044) tomas01 válasza Proci85 (#6040) üzenetére


tomas01
aktív tag

Jah igen ez lemaradt :-) Köszi

(#6045) tomas01


tomas01
aktív tag

gumicukor89 küldj már egy képet a tv tuneredről.

(#6046) gumicukor89 válasza tomas01 (#6045) üzenetére


gumicukor89
csendes tag

Szia!

Nem értem miért, de nem sikerült a tvheadend-et automatikusan elindítani.

A tv tuneremet sajnos nem tudom lefényképezni (fényképezőm bedöglött), viszont találtam egy nagyfelbontású fényképet egy majdnem megegyező típusról itt. Az oszcillátor más csupán.

(#6047) tomas01 válasza gumicukor89 (#6046) üzenetére


tomas01
aktív tag

Köszi. Próbál így bemásolni.

/usr/local/bin/tvheadend -C

(#6048) gumicukor89 válasza tomas01 (#6047) üzenetére


gumicukor89
csendes tag

Szia! Köszönöm a tippet, megpróbáltam, de ez sem jött meg, illetve az adott mappában nem található fájl. (Van egy olyan érzésem, hogy nem van a hiba.)

Másik: A tunerem alapvetően piszokul melegszik. Már korábban is megpróbáltam hűteni, de passzív hűtéssel nem sokra mentem, nem bírtam bekapcsolt állapotban hozzáérni tartósan a bordához. Ma tettem oda egy ventilátort és azóta kevesebbszer "szaggat be", kevesebb a hiba, sokkal élvezhetőbb a műsor.

(#6049) tomas01 válasza gumicukor89 (#6048) üzenetére


tomas01
aktív tag

Egyenlőre nem tudom.Keresem a megoldást ,hogy autom. induljon el a tvheadend.

A tuner melegedés miatt fog szaggatni...
Hűtés az egy érdekes dolog... :)

(#6050) wassermann válasza gumicukor89 (#6048) üzenetére


wassermann
Topikgazda

Nekem egy ősrégi Fujitsu-Siemens USB-s tunerem van, az is piszkosul melegszik.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.